Nieuwe verbreking verdragen van Versailles en Locarno Regeeringsverklaring heden te 11 uur aan ambassadeurs Een Engelsch protest te Rome Thans betreft het de opzegging der clausules inzake de demilitariseering van de Rijnland-zóne Rijksdag heden te 12 uur bijeen Inhoud van de verdragen :s I Hirota's mislukte pogingen Het nieuws van heden De samenwerking der Donaustaten ADDIS ABEBA ONTKENT EEN NEDERLAAG Ochtendblad Naar ons door Havas uit Parijs wordt geseind, zal Hitier hedenmiddag in den Rijksdag bekend maken, dat het Duit- sche Rijk de clausules zal opzeggen van de verdragen van Versailles en Locarno betreffende de gedemilitariseerde Rijn-zone. Vredesverdrag van Versailles Het Locarno-pact Rapport van dr. Melley te Londen ontvangen De studentenrelletjes te Parijs Kamp van kroonprins gebombardeerd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 7 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19834 Reeds eerder had Havas het hericht verspreid, dat aan de ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk. België en Italië, de mede-onderteeke- naars dus met Duitschland van het verdrag van Locarno, een oproep was gezonden om hedenmorgen te 11 uur aanwezig te zijn in de regee- ringsgebouwen aan de Wilhelmstrasse tot het in ontvangst nemen van een regeeringsverklaring betreffende het Locarno-pact. Het Duitsche Nieuwsbureau zelf deed ons uit Berlijn de mededee- Iing, dat heden tegen 12 uur de Rijksdag is bijeengeroepen. Op de agenda staat als eenig punt het aanhoor en van een regeeringsverklaring. Deze zitting zal over alle Duitjche zenders worden uitgezonden. Hodza's plannen tot een alge meenen douane-vrede Onmiddellijk onderzoek en in structies tot vermijding van dergelijke incidenten verzocht Sir Eric Drummond DE SABOTAGE BIJ DE ENGELSCHE VLOOT Vsr I Atta Bey Ayoubl, de nieuwe Syri sche minister-president De minister doet thans een beroep op alle politieke partijen om medewerking Organisatie van een nationaal kabinet? De onfortuinlijke figuur van prof. Jèze Het Weeriiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiniiiiig Het officieel bericht uit het Abe»- sinisch hoofdkwartier meldt, dat nog een groote veld slag aan den gang is Luchtaanval op Addis Abeba gevreesd De stakingsonlusten in New-York Het karakter van den stryd dezer lift-boysblijft ernstig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent. Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Deze eenzijdige opzegging van de verdragen van Versailles en Locarno zal Hitler echter niet wenschen te doen in den vorm van een ultima tum of voldongen feit, meent men in deskundige kringen. Men verwacht meer de beteekenis van een geste met symbolische be teekenis. De politie-troepen, die reeds meer dan een in de gedemilitariseerde zóne zijn gesta- Üonneerd, zullen, naar man dan ook meent k mogen aannemen m dezen geest, worden togeiyfd bü de Weermacht. Na deze geste te hebben gesteld, zou dan de j^Iksregeering verklaren, dat Duitschland 'ol- komen gelijkgerechtigdheid zou hebben be- 'elkt, en dat zij alsdan op basis hiervan zou r°es-emmen te onderhandelen met andere mo- Bendheden. Hitier zal naar deze meening dan ook aan beden „een nieuw en beter Locarnopact, dat veiligheid in het Westen garandeert," te °hderteekenen. Men verklaart te kunnen bevestigen, dat de ^anbiedtng der garanties betreffende Dui sch- *&hds Westelijke grenzen aan Frankrijk en ^Igië, binnenkort te verwachten is- Het is onmogelijk, thans reeds eenige na dere omschrijving te verkrijgen betreffende den aard dezer garanties. Men spreekt intusschcn ^hter wel over een verdrag, dat een geldig heidsduur zou hebben voor tien tot zelfs vijf- ^8 jaar. De geste, waarmede Duitschland zijn volledige Souvereiniteit over de gebieden aan de linker eters van den Rijn zal hernemen, zal wor den gesteld op den vooravond van de herden- h'ngspiechtigheden ter eere van de helden uit han grooten wereldoorlog, zooals het vorig jaar he opzegging plaats vond van de militaire clau ses van het Verdrag van Versailles. Een mOtaire conferentie van de generaals van het Duitsche leger Is gisteravond haastig in de Rijks kanselarij bijeengeroepen. Het hooge Duitsche legercommando *ou van meening zyn geweest, dat een beslissing om de bewapening van het Rijnland te herstellen, mi litaire risico's zou medebrengen, welke het Duitsche leger momen teel niet in staat is op zich te nemen. Hitier echter, verklaart men, zou toch aan zyn besluit hebben vast gehouden. De generaals hebben daarop toegegeven. Deneraal Von Blomberg, de minister van D°rlog, zal deze nieuwe geste der Duitsche hiplomatie in het rjjk bekend maken in zijn fedevoering op Zondag as. ter gelegenheid v*h de herdenking van de oorlogshelden. In diplomatieke kringen te Berlijn ge- k»ft men. dat deze besluiten der Rijks- r®geerlng genomen zijn in overleg met de ïtaüaansche regeering en het onderwerp hebban gevormd der besprekingen van de Matste dagen tusscben Rome en Berlijn. In verband met deze berichten laten wij hieronder voor onze lezers volgen een korte samenvatting van het in de verdragen van Versailles en Locarno tusschen de verschillende mogendheden overeengekomene. Het vredesverdrag van Versailles werd ge sloten tusschen Duitschland en 26 mogendhe den, waarmede het in oorlog was geweest. De Duitsche regeering vond de voorwaarden eerst onaannemelijk, doch nam deze tenslotte op 22 Juni 1919 aan, de onderteekening had plaats op 28 Juni 1919 te Versailles. Met de Vereenigde Staten werd door Duitsch land op 25 Augustus 1921 een afzonderlijke vrede gesloten. De oorspronkelijke voorwaarden werden gevormd door de veertien punten van president Wilson, waarvan echter de door den Raad van Vier (Frankrijk, Engeland. Amerika sn Italië) voorgestelde latere voorwaarden aanmerkelijk afweken. De voornaamste bepalingen zijn: Duitschland staat Elzas-Lotharlngen aan Frankrijk at, het grootste deel van Polen en W.-Duitschland aan Polen (O.-Pruisen worat van W.-Pruisen gescheiden. Poolsche Corri dor), het gebieo Memel aan de Entente. Danzjg wordt vrijstaat en vrijhaven van Polen, Mores net, Eupen en Malmedy komen aan België. N Sleèswijk (Noordelijk gedeelte) aan Denemar ken, Saargebied tot 1935 onder het beheer van den Volkenbond, na volksstemming in 1935 met een gunstig verloop voor Duitschland zouden de Kolenmijnen in het Saargebied van Frankrijk mceten worden teruggekocht. Duitscnlands aansluiting bi) Oostenrijk is verboden. loh-er- bond met Luxemburg wordt opgeheven. Alle koloniën moeten worden afgestaan aan Volken bond. Duitschlands leger zal tot 100.000 man verminderd worden, mag alleen uit vrijwilligers bestaan en geen zware artillerie, gil'tgassen. tanks, noch vliegtuigen bezitten. Alle verster kingen binnen 50 K.M. van rechter Rjjnoerer moeten worden geslecht zoomede de verster kingen van de kust van de Oostzee en 'Helgo land. De geheele Duitsche oorlogsvloot, behaive eenige kleinere schepen moeten uitgeleverd worden, benevens een enorme hoeveelheid oor logsmateriaal. Uitlevering van de koopvaardij vloot en afstand van de onderzeesche kao-ls. Duitschland is verplicht de verwoeste gebieciei: m Frankrijk en alle verdere aangerichte scnafle te herstellen, het daartoe vereischte bedrag zal later worden vastgesteld. Uitlevering van de door de Geallieerden als oorlogsmisdadigers ge- kwalificeerden Eenzijdige meestbegunstiging der geallieerde landen op economisch gebied gedurende jaar. Internationale contróle ove* de Duitsche waterwegen. De levering van een jaar lij ksche hoeveelheid steenkolen, vee en an dere producten. Ter waarborging van de na koming van het verdrag worden de linker-Rijn- oever en eenige bruggenhoofden 'Keulen Mainz, Koblenz) bezet. Geleidelijke ontruiming in 5. 10 en 15 Jaar. Sancties bij niet-nakoming dezer voorwaarden. Van 5 tot 16 October 1925 kwam te Locarno tusschen Duitschland en de geallieerden Enge land, Frankrijk, België en Italië, het Verdrag van Locarno tot stand. Feitelijk waren dit twee verdragen, nJ. het zoogenaamde Rynpact, dat een vredes- en grrantieverdrag was tus schen Duitschland en de Geallieerden, en een Arbitrageverdrag van Duitschland met België, Frankrijk, Polèn en Tsjecho-SIowakije. Het pact werd te Londen geteekend op 1 December 1925. Het belangrijkst was natuurlijk het Rijnpact. De vijf mogendheden, die dit onderteekenden, wilden de veiligheid verzekeren der volken, die den oorlog meegemaakt hadden door middel van aanvullende waarborgen in het kader der reeds tusschen hen gesloten verdragen en de Volkenbondwsovercenkomst. In dit verdrag waarborgden de ondertee kenaars den territorialen status quo, de on schendbaarheid der grenzen tusschen Duitsch land, Frankrijk en België en de handhaving der gedemilitariseerde zóne. Die landen namen wederkeerig op zich, in geen geval elkanders gebied binnen te vallen, noch hun toevlucht te nemen tot oorlog. De eenige inbreuken, waarin werd voorzien, warer ingeval van wett'ge verdediging, ingeval var. zekere schendingen van vorenbedoelde verbin tenissen, of van een actie ondernomen i-gen een aanvallend :n staat krachtens besluit van den Volkenbond, of de artikelen 15 en 16 van het pact, door de toepassing warrvan men den waarborg in werking zou stellen, die Frank rijk, Polen en Tsjecho-Slowakije elkaar gaven tegen mogelijke schendingen hunner grenzen. Het pact randde noch net Verdrag van Ver sailles aan, noch de aanvullende regelingen, noch de rechten en verplichtingen van partijen, voor zooveel zij leden waren van den Volken bond. Het verdrag trad in werking bij het toetre den van Duitschland bi) den Volkenbond. PRAAG, 6 Maart. (D. N. B.) De door Hcdza voorgestelde conferentie van econo mische deskundigen der Kleine Entente ter beraadslaging over een economische samen werking der Donaustaten, heeft haar werk zaamheden aangevangen. Het plan van Hodza bedoelt alle Donaustaten. met terugwerkende kracht van 1 Januari 1936 af, een wederzijds algemeenen douanevrede te doen afkondigen, d. w z. dat alle tot op dien datum bestaande douanetarieven niet meer verhoogd zullen worden en dat alle bestaand'? contingenten en invoerbepalingen ongewijzigd zul'en gelaten worden. Allereerst zou de douanevrede voor de staten der Kleine Entente moeten worden uitgewerkt daarna zou men zich dan wenden tot Oosten rijk en Hongarije, en later ook tot Bulgarije en de staten van bet Balkanpact, Op de Lelpziger Messe demonstreert men ook deze bergruimte tegen luchtaanvallen. Talrijke personen kunnen in deze buis een plaats vinden LONDEN 6 Mrt. (Reuter) De Britsche regeering heeft door den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, bij de Italiaan- Sche regeering een krachtig protest ingediend tegen het bombardeeren van de Britsche ambulance-afdee- lingen in Abessinië. De ambassadeur heeft een onmid dellijk onderzoek verzocht en staat er op, dat instructies zullen worden gezonden aan de Italiaansche mili taire autoriteiten in Oost Afrika, om herhaling van dergelijke inciden ten in de toekomst te vermijden. Het foreign office heeft van den Britschen gezant te Addis Abeba het rapport van Dr. Melley ontvangen over het bombardement van de ambulance bij Kworam. Hierin wordt ont kend. dat drie Inboorlingen uit Kenya gedood zouden zijn, doch verder wordt het relaas van den correspondent van Reu er, dat wij reeds hebben medegedeeld, in alle bijzonderheden bevestigd. Op een vraag in het Lagerhuis heeft lord Stanley, de parlementaire secretaris van de admiraliteit, geantwoord, dat op de jongste gevallen van sabotage aan boord van Engelsche oorlogsschepen geen enkele arrestatie of disci plinaire maatregel is gevolgd. TOKIO, 6 Maart. (D. N. B.) Hirota heeft een beroep gedaan op de voorzitters van alle politieke pai tijen en hun medewerking gevraagd bU zijn pogingen tot het organ!- seeren van een nationaal kabinet. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft allen opperpresidenten instructie gegeven scherpe contróle uit te oefenen op alle links en rechts-radlcale organisaties en p:rsonen en iedere propaganda in het leger door middel van vlugschriften en illegaal drukwerk te verhin deren Officieel wordt bekend gemaakt, dat aan der opstand rono 1560 militairen hebben deelge nomen. Van het derde regiment garde-lnfan- terie namen 60 personen aan de revolte deel van het eerste regiment infanterie 400, van het derde regiment infanterie 900 en van het ze vende regiment artillerie ongeveer 200. Allen behoorden tot het garnizoen van Tokio. PARIJS, 6 Mrt. (Reuter) In strijd met hetgeen algemeen geloofd werd. n.l. dat de colleges door een mmisterleele beschikking afgelast zouden worden, teneinde verdere uitspattingen der stu denten te verhinderen, zou hedenmorgen, op nieuw gepoogd worden het gisteren mislukte college van Jèze te doen plaats hebben. Eer. compagnie garde républicaine en drie vracht auto's met politieagenten waren ter handhaving van orde en rust in de nabijheid opgesteld. Nau welijks echter verscheen professor Jèze in de collegezaal of een oorverdoovend rumoer barstte los. Evenals gisteren drukten de studenten, die de gangen van de faculteit bezet hielden, de beide deuren der collegezaal In, waarop het tot vechtpartijen kwam tusschen aanhangers en tegenstanders van profesor Jèze. De professor zelf trok zich na nog geen volle minuut onmid dellijk terug. De vechtpartijen werden voortgezet in de gan gen van de faculteit. Er werd met traangasbom- men geworpen en ook op straat werd gevochten Oe politie moest de tegenstanders scheiden Verscheidene arrestaties werden verricht. Na een onderhoud tusschen prof. Jèze en den minister van onderwijs Guernut wordt uit goa- de bron vernomen, dat Jèze heeft besloten de eerstkomende dagtn geen college te geven, ten einde den minister de gelegenheid te geven, overleg te plegen met den ministerraad, die Maandag bijeen zal komm. Jeze zal zijn col leges Donderdag pas weder hervatten. NIEUWE VERBREKING VERDRAGEN VAN VERSAILLES EN LOCARNO. Thans betreft het de opzegging der claosnles inzake de demi litariseering van de Rijnland-zóne; Regeerings verklaring heden te 11 uur aan ambassadeurs; De Rijksdag beden te 12 uur bijeen. Krachtig Engelsch protest te Rome inzake het bombardement van Britsche ambulance-afdee- lingen in Abo:sinië. Addis Abeba blijft officieel een nederlaag aan het Noordelijk front ontkennen. Hirota doet een beroep op alle politieke partijen om een nationaal kabinet te organiseeren. De economische samenwerking der Donau taten. Voortgezet landbouwdebat in de Tweede Kamer. Hoe een zwendelbank werkte. Het stoomschip „Bloemfontein" op de Wester- schelde aangevaren. New Yorksche Beurs: Opening iets lager, daar na vaster, slot onregelmatig. O E Zwakke tot matigen Westelijke tot Zni- deljjken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen neer- slag, weinig verandering in temperatuur. E Verdere vooruitzichten: Toenemende kans op regen. ^iiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiil ADDIS ABEBA, 6 Maart (DNB) Een offi cieel Abesslnisch bericht deelt mede, dat het Abessinische hoofdkwartier de Italiaan sche berichten over een groote overwinning tegenspreekt. Voorts wordt tegengesproken, dat de keizer ziek of gewond zou zijn. In het bericht wordt verder gemeld, dat Italië tot op dit oogenbllk nog niet over een overwinning spreken kan, aangezien nog een groote veldslag met buiten gewoon hooge verliescijfers aan belde kan. en aan den gang is. De afloop van deze strijd- operaties is nog onzeker. De Italiaansche berichten over de nederlaag van de legercorpsen van Ras Kassa en het te rugtrekken van Ras Seyoem worden van Abes sinische zijde eveneens tegengesproken. De legercorpsen van Ras Kassa. Ras Seyoem en Ras Mosloeguetta, vallen veeleer, tezamen met andere troepen, die uit het gebied van Watdia samengetrokken zijn. den vijand aan en rukken op naar den Amba Aladzji. De dood van majoor Burgoyne. als gevolg van het ontploffen van een bom. wordt beves tigd. De regeering protesteert tenslotte tegen de dageiyksche I aliaansche bombardementen met g'.fgas bommen. Volgens een onbevestigd bericht uit Dessie zou het hoofdkwartier van den Abessinischen kroonprins hedenmorgen door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd zijn, en zouden zich 2 Grieken onder de slachtoffers bevinden. Het gemeentebestuur van Addis Abeba heeft bepaald, dat de vrouwen, kinderen en grijs aards zich gereed moeten houden om ingeval van een luchtaanval morgen bij het aanbreken van den dag de hoofdstad te kunnen verlaten. NEW YORK, 6 Maart (Reuter) Tot nog toe zijn in verband met de staking van het huis personeel 600 personen gearresteerd. De politie heeft 5500 man gerecruteerd als reserve tegen de ongeregeldheden. Sedert den oorlog is een dergelijke maatregel nog niet genomen. De stakingsleiding heeft bekend gemaakt dat in den loop van den dag de liftboys en andere bedienden in 35 van de grootste hotels van New York het parool zouden krijgen in staking te gaan. Door de directeuren van de schouwburgen in Manhattan Is een mededeeling uitgegeven, volgens welke alle schouwburgen in dit district voor onbspaalden tijd gesloten zullen moeten worden, wanneer de staking niet voor Maandag Is bijgelegd. De noodzakelijkheid van dezen maat regel wordt gemotiveerd met de sterke daling van het theaterbezoek sedert het begin der staking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1