Beperking mechanisatie in de sigarenindustrie Defensiefonds HET OORDEEL VAN DE TWEEDE KAMER VRIJZ.-DEM.EN DEFENSIE Weer twee Shell- schepen te water ttfcti Ls cUe nieiuOe HON IG'S KALFSSOEP hT'J'WP.1/E Een karavaantocht met hindernissen MUILDIERDRIJVERS, DIE SABOTEEREN Hoofdpijn, Kiespijn St'ïïïS EEUWFEEST PATERS FRANCISCANEN ZATERDAG 7 MAART 1936 V er schillende bezwaren naar voren gebracht tegen hetgeen wordt voorgesteld Begin van een ordening Wachtgeld Onbillijk TEGEN REISBELAST1NG Belemmerende bepalingen voor plotseling opgekomen uitstapjes grensbewaking wordt VERSCHERPT ANTI-LAWAAI CONGRES TE DELFT Meerderheid van commissie acht wijziging van program wenschelijk Scheepsbouw Etremate Rotterdam en „Renata" te Amsterdam liepen van stapel Onderdeelen grootsch bouwprogram Dr. A. van Schelven over de weder waardigheden van onze Ambu lance tusschen Addis Abeba em Dessié Dr. v.d. Does heeft een benauwd uurtje Sabotage Het contact kwijt DE RAAD WENSCHTE EEN SECRETARIS Maar de Kroon vernietigde het besluit Congres „Nederland Weerbaar" Kerkelijk leven V erf raaiing van het voorplein der Kloosterkerk als feestgave Vele Eerste Kamerleden kunnen zich met de voorgestelde maat regelen vereenigen H.H. WIJDINGEN Bij de Paters van den H. Geest Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, hou dende tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie. Bij hun beschouwingen over dit wetsontwerp Stelden vele leden voorop, dat zij het in het algemeen niet juist achtten, door wettelijke maatregelen de mechanisatie en rationalisatie tegen te gaan. Verbetering en uitbreiding der Productie, zoo meenden zij, is een algemeen belang. Op den duur leidt zij tot werkverrui ming in plaats van tot vermeerdering der werkloosheid. Bovendien pleegt zij veelal ver laging van den prijs van het product tenge volge te hebben. In dezen tijd is zulk een prijs daling bijzonder wenschelijk. Tegen deze beschouwingen werd van andere zijde aangevoerd, dat de zg. compensatie-wer king bij de invoering van machines op zich zelf een probleem vormt, dat verschillende zijden heeft. Het betreft hier machines, die niet hier te lande worden geproduceerd en door de invoe ring daarvan wordt ook geen vergrooting van den export mogelijk. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat geen economische bezwaren kunnen worden aangevoerd tegen een voorstel, om in zulk een bedrijf de mechani satie tegen te gaan. Verscheidene leden meenden, dat het niet mogelijk is, zich over het vraagstuk der ratio nalisatie en mechanisatie met de beschikbare gegevens een gefundeerd oordeel te vormen. Zij drongen er bij de Regeering op aan, een diep- Kaan onderzoek naar de ontwikkeling op dit gebied in de verschillende bedrijven te doen Instellen. Deze leden zouden gaarne in staat gesteld worden, zich een oordeel te vormen over de vraag, welk deel van onze 470.000 werk- loozen ten gevolge van mechaniflitie en rationalisatie werkloos geworden is, welk deel door conjunctuurinvloeden, welk deel door algemeene structuurwijzigingen, ver plaatsing van productie naar nieuwe lan den, enz. Enkele leden konden het wetsontwerp niet anders zien. dan als een bedenkelijk precedent. Verscheidene leden, die in het algemeen evenmin gevoelden voor maatregelen tot het tegengaan van mechanisatie, meenden toch, dat het gewettigd is voor de sigarenindustrie een uitzondering te maken. Het ware naar de meening van andere leden beter de voortschrijdende mechanisatie zelf niet onmogelijk te maken; doch wèl aan de on dernemers de verplichting op te leggen om aan die arbeiders, die door het in werking stellen Van machines werkloos worden, tijdelijk een Wachtgeld toe te kennen. Tegen het geven van leiding aan het ratio- haliseeringsproces hadden deze leden geen be denking. De gevolgen van de mechaniseering mogen, aldus deze leden, overigens niet worden over dreven. De werkloosheid in de sigarenindustrie is niet grooter dan het gemiddelde in de overige takken van de nijverheid, terwijl dit vóór 1928 wel het geval was; eerst na dat jaar zijn de machines ingevoerd. Hadden de hier aan het woord zijnde leden tegen hetgeen voorgesteld wordt dus ernstige bezwaren, niettemin erkenden zij, dat daaraan ook voordeelen verbonden zijn. Als zoodanig beschouwden zij de om standigheid, dat een vergunningsstelsel een begin van een huns inziens noodzakelijke „ordening" kan beteekenen. Weer andere letten begroetten het wetsont werp in beginsel met sympathie. Zij konden zich met een wettelijk ingrijpen ter beperking van de mechanisatie in de sigarenindustrie ge heel vereenigen. Bij sommigen onder hen was evenwel de Vraag gerezen, of dezelfde argumenten, die leidden tot dit wetsontwerp, niet moeten lei den tot toepassing van dezelfde methode van geleidelijke aanpassing op verschillende andere bedrijfstakken, die eveneens in hoofdzaak voor de binnenlandsche markt werken. Sommige leden, die zich met een wettelijk Ingrijpen op zich zelf konden vereenigen, ves tigden er de aandacht op, dat het wetsontwerp Wel buitengewoon lang op zich heeft laten Wachten. Men betreurde deze vertraging vooral daarom, omdat het met de mechanisatie niet Zoover zou zijn gekomen, indien de Regeering grootere voortvarendheid betracht had. Tegen de wijze, waarop de Regeering wenscht in te grijpen, werden verschillende bezwaren Ingebracht. Sommige leden wezen er op, dat het klaars hlijkelijk de bedoeling der Regeering is, het be staande te handhaven. Deze doelstelling nu dchtten zij onjuist en onbillijk. Eenerzijds wordt daardoor een monopolistische positie geschapen Voor de reeds gemechaniseerde bedrijven, an derzijds worden die bedrijven, welke uit allerlei voor een deel sociale motieven mechani seering nog achterwege lieten, blijvend in een hadeelige verhouding geplaatst tegenover de eerstgenoemde. Deze moeilijkheid achtten de hier aan het woord zijnde leden zóó groot, dat zij, hoewel in beginsel vóór wettelijk ingrijpen, liever het bedrijf geheel vrij zouden laten, dan mede te werken aan de totstandkoming van het wetsontwerp, zooals het thans luidt. Andere leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor het voorstel, neergelegd in het adres van den Bedrijfsraad voor de Sigaren- bidustrie. De leden, die dit voorstel aanbevalen, meen den, dat daardoor de onbillijkheid tegenover de nog niet gemechaniseerde bedrijven grooten- deels zou kunnen worden weggenomen. Tegen het voorstel van den Bedrijfsraad werd aangevoerd, dat het onjuist zou zijn, de productie van goedkoope groote sigaren tegen te gaan. Algemeen waardeerde men de uitspraak in de Memorie van Toelichting, dat de Regeering een zeer ruim gebruik zal maken van haar bevoegdheid tot het verleenen van vergunnin gen, indien herleving van den export van sigaren mogelijk mocht zijn. Sommige leden zouden in de wet een be paling opgenomen willen zien, welke het wer ken met twee ploegen met machines verbiedt. Van verschillende zijden sprak men er zijn verwondering en teleurstelling over uit, dat de Bedrijfsraad in de Sigarenindustrie over het wetsontwerp niet gehoord is. Met een aan den Minister van Financiën ge richt verzoekschrift, betreffende het Ontwerp- Reisbelasting, heeft de Kon. Ned. Motorwielrij ders Ver. zich aan de zijde harer zusterver- eenigingen geschaard en zich eveneens als over tuigd tegenstandster van het ontwerp uitge sproken. Naast de vele groote bezwaren, welke reeds naar voren zijn gebracht, heeft de K.N.M.V. gemeend den nadruk te moeten leggen op de moeilijkheden, die bij een doorvoering van dit veelbesproken wetsontwerp zouden ontstaan met op den dag zelf opgekomen uitstapjes naar het buitenland. Indien tevoren vereischt zou worden een verplicht bezoek aan bepaalde bureaux of belastingfunctionarissen, zou hier door niet alleen aanmerkelijke vertraging ont staan, maar de reis veelal geen doorgang kun nen vinden, tenzij de gelegenheid hiertoe open zou staan op Zaterdagen, benevens op Zon en feestdagen, waartegen bij de Regeering on getwijfeld onoverkomelijke bezwaren zullen bestaan. Sinds Vrijdag is op verscheidene plaatsen aan de Nederlandsch-Belgische grens een verscherp te grensbewaking ingevoerd, meldt de N. R. C. Grensposten zijn in dit verband sinds Donder dagavond dag en nacht door rijkspolitie bezet. Het schijnt de bedoeling te zijn deze scher pere grensbewaking bij wijze van proef met tusschenpoozen gedurende een week of langer onafgebroken te doen plaats hebben. Het doel van de nieuwe maatregelen is niet alleen het waken tegen grensfrauden, maar vooral ook, door een intensieve passencontröle de invasie van ongewenschte vreemdelingen in ons land tegen te gaan. In samenwerking met de Geluidsstichting zal de K.N.A.C. op Dinsdag 21 April a.s. 'n tweede anti-lawaai congres organiseeren. Het congres zal worden gehouden in het gebouw voor Tech nische Physica van de Technische Hoogeschool te Delft (Mijnbouwplein). Voordrachten zullen worden gehouden door mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda, over „Ervaringen op anti-lawaai gebied", door ir. C. Boot, directeur van den Loonmeetdienst van de Geluidstichting, over „Resultaten van de anti-lawaai week in Den Haag" en door mr, J. Linthorst Homan, voor zitter van de K.N.A.C., over „De strijd tegen het verkeerslawaai bezien van het standpunt van het automobielverkeer". De Vrijz.-Dem. heeft gepubliceerd het rap port van de Commissie uit den Vrijz.-Dem. Bond, die het Hoofdbestuur moest adviseeren over de vraag, welke beteekenis aan de staat kundige en volkenrechtelijke ontwikkeling der laatste jaren moet worden toegekend voor de positie van ons land en welke gevolgtrekkin gen daaruit zijn te trekken. Wat de consequenties van de nieuwe verhou dingen met betrekking tot de programpunten omtrent de defensie betreft, bleek het in de Commissie niet mogelijk tot eenstemmigheid te komen. De meerderheid van de Commissie was van oordeel, dat deze programpunten, gezien de fei ten, niet onveranderd behouden kunnen blij ven. De meerderheid van de Commissie is tot de conclusie gekomen, dat wijziging van het pro gram wenschelijk is op verschillende punten. Paragraaf 9 van het program zou als volgt gelezen moeten worden, naar het oordeel der Commissie: Reorganisatie van land- en zeemacht tot organen, bestemd voor de handhaving van bin nenlandsche orde en rust, zoomede tot verde diging, ter medewerking aan internationale rechtshandhaving, tegen een oorlogsaanval. De Commissie wil paragraaf 10 onder meer als volgt wijzigen: Krachtig streven naar democratiseeren en algemeen maken van den Volkenbond en naar wijziging van zijn Handvest in zoodanigen zin, dat elke aanvalsoorlog als misdaad verboden zij. Vervulling van Nederlands verplichtingen als lid van den Volkenbond. Zoolang dit nog niet is verwezenlijkt, slui ting van zooveel mogelijk verdragen, behelzen de, dat de partijen om welke '-eden dan ook, nimmer de wapenen tegen elkaar gebruiken zullen, 'tenzij eventueel als onderdeel van een rechtmatige Volkenbondsactie. Staatstoezicht op de financieele en verdere gestie van particuliere wapenfabrikanten en -handelaars. Betere verzekering van de vrijstelling van militairen dienstplicht op grond van ernstige gewetensbezwaren. Door een wijziging in dezen geest blijft de partij haar pacifistisch standpunt handhaven, aldus de Commissie. De strijd vóór een inter nationale rechtshandhaving, tegen den oorlog en tegen de militaristische strevingen wordt onverzwakt voortgezet. Slechts wordt de doel stelling van het te handhaven machtsappa raat aangepast aan de veranderde internatio nale verhoudingen. Drie jonge Franschen hebben het plan opgevat Groenland te gaan doorkruisen. Zij trainen zich voor deze expeditie in de Alpen Het bij de Industrieele Mij. ,,De Noord" te Alblasserdam voor Fransche rekening in aan bouw zijnde m.s. „Louvetot" is met goed ge volg te water gelaten. Het schip heeft een laadvermogen van ongeveer 320 ton en wordt voorzien van een Deutz-Dieselmotor, met een capaciteit van 300/360 P.K. Toen twee weken geleden voor rekening der Koninklijke/Shell het s.s. „Ramona" te water werd gelaten bij de Scheepswerf en Machinefabriek vh. P. Smit Jr. te Rotterdam, merkte de directeur dezer werf, de heer van Beuningen, in zijn speech op, dat het wel als een unicum voor ons land beschouwd mocht worden, dat voor een en denzelfden opdrachtgever niet minder dan twaalf zeeschepen tegelijk in Nederland in aanbouw, resp. in bestelling zijn. Evenzeer mag het een bijzonderheid genoemd wor den, dat op denzelfden dag twee zeesche pen voor denzelfden opdrachtgever in ons land te water worden gelaten en dit was vandaag het geval, toen twee tankbooten voor de Koninklijke/Shell in hun element gingen. Bij de Rotterdamsche Droogdok Mij1, te Rot terdam werd het 9100 ton metende tankschip „Etrema" te water gelaten, terwijl te Amster dam bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. de 4000 tons tanker „Renata" van stapel liep. Te Rotterdam werd de plechtigheid verricht door Mrs. Andrew Webster, dochter van den heer Zuiver, Marine-Superintendent bij de Koninklijke/Shell, terwijl de te waterlating van de „Renata" geschiedde door mej. Hanna Rus tige, dochter van den wethouder van de Be drijven en Financiën der gemeente Amsterdam. Het vlootbouw-programma, dat voor de Ko ninklijke/Shell momenteel in ons land in uit voering is en waarmede voor de Nederland- Dessié, 29 Januari 1936 Dr. A. van Schelven, een der artsen van de Ned. Roode Kruis-Ambulance, in Abessinië, schrijft ons: Onze muildierehkaravaan is dan in twee dee- len van Addis Abeba vertrokken. Dr. Van der Does reisde voorop en vertrok met de kleinste afdeeling, een karavaan van honderd, een dag vroeger dan ik en legerde zich op pl.m. 1 uur afstand van Addis bij Sjola. Dit was Dinsdag 14 Januari. Hij bleef daar kampeeren. Muil dierendrijvers heeten Nagadi's, de chef heet Nagadras. Ik had 2 van die heeren, terwijl dr. v. d. Does er één had. De heele karavaan was samengesteld door den Amerikaanschen mis siedokter Lambié, die hier fungeert als chef van het Ethiopisch Roode Kruis, op zijn Am- harisch Kai Maskal'. Deze had de onvoorzich tigheid begaan, den Nagadi's vooruit alles te betalen. Wij kregen al den eersten avond moeilijkheden. De kerels wilden dit niet en dat anders en het mooiste was, dat de eigen lijke Nagadras niet mee wilde, maar een plaatsvervanger stuurde. Het gevolg is ge weest, dat we den heelen tocht moeite met de Nagadi's hadden. Bovendien had ik nog dit nadeel, dat Ir. de Vries de Nagadi's naar Sjola gestuurd had, een uur buiten Addis. Nu schijnt dit niet een bepaalde plaats te zijn, maar een bepaalde streek. Het gevolg was, dat, toen ik 's avonds mijn karavaan opzocht twee derde hiervan ontbrak. Die waren drie uur verder gelegerd, niemand wist, waar. Ik heb tot half één den volgenden dag ge wacht en steeds maar mannetjes uitgezonden en eindelijkdaar zag ik in de verte wat blinken op de vlakte en daar kwamen onze eerste kisten in zicht. Om 1 uur waren wij toen op weg en hebben zoo geraced, dat wij de anderen des avonds ingehaald hadden. Doch dat was een zware tocht, over een pas van zeker wel 32<30 M.. We zijn darop geregeld naast elkaar voortgetrokken. Zondag 19 Januari konden we pas laat op breken, omdat het zoo ontzettend regende. Maandag 20 Januari hadden we onze eerste groote moeilijkheden met onze Nagadras. Alsof het afgesproken was, begonnen de Na gadras van dr. v. d. Does en van mij sabo tage te plegen. Eerst zou het een feestdag zijn, ze wilden niet weg. We hebben ze toch om TA uur op pad gekregen. Om 9 uur wil den ze toen kamp maken. Het eenige middel' om ze weer op weg te krijgen, hebben we moe ten aanwenden, n.l. vreeselijk lawaai maken, tieren, net doen of we boos waren, met de kar wats werken en zoo meer. Dat hielp ten slotte. Maar om II uur weer hetzelfde liedje. Toen gingen ze zijpaden op en verlieten den groe ten weg en wij hadden veel moeite om dezen laatste terug te vinden. Dat hebben ze ons twee maal geleverd. Toen heb ik den Nagadras bij zijn oor genomen en hem door den tolk de vreeselijkste bedrei gingen laten toevoegen. Dat hielp, maar.... tot 's middags half 3. Toen hielp niets meer en ik heb me «er maar bij neergelegd. Doch ik heb terstond den representant van Z. M. laten roepen door den hoofdtolk. We hebben nog overwogen een anderen Nagadras aan te stel len en dezen in de boeien te laten slaan, maar we vonden dit ten slotte niet gewenscht. Het is moeilijk, een beslissing te nemen, waar alles nog zoo vreemd is. Gelukkig was de keuze goed. Het Districtshoofd kwam 's avonds bij ons kamp en ik toonde hem mijn geloofs brieven etc. Hij bood mij toen allerlei geschen ken aan, o. a. Abessijnsch bier en hooi voor mijn rijdieren. Hij nam den Nagadras onderhanden; ik had o. a. verteld, dat onze karavaan bestond uit geschenken van ons land en onze Vorstin aan zijn Vorst en zijn land en dat hij nu verant woordelijk was voor het vervoer dier geschen ken. Dit scheen indruk te maken, want voortaan ging alles nu vlot. Hij dreigde den Nagadras, dat bij de minste verdere klacht van mij hem zijn muildieren terstond zouden werden ontnomen (volgens de rechtspraak schijnt een zoodanige uitspraak mogelijk te zijn!) en dat hij in de boeien zou worden gesloten (hij maakte daarbij een ma nuaal van gekruiste handen) en bij herhaling van een klacht, zijn rechterhand zou worden afgekapt (manuaal van afkappen!). En sinds dien heb ik geen last van mijn Nagadras ge had. De karavaan van dr. v. d. Does rijdt nu vooruit en ik volg aan het hoofd van mijn ka ravaan. Het terrein is zeer geaccidenteerd, zoodat ik zoowat een uur vóór mijn karavaan rijd. Om 11 uur slaat de karavaan van dr. v. d. Does links af, Ik zie alle afdeelingen dit doen en denk dus, dat dit een kortere weg zal zijn. om 1 uur wil dr. v. d. Does stoppen, doch zijn Nagadras weigert dit gewoonweg pertinent en gaat door. We houden samen raad en besluiten, hem maar te laten gaan: hoeverder we trekken, hoe eerder we in Des sié zijn. Ik laat Lampe achter om verbinding te houden met onze karavaan. Zoo trekken we achter de karavaan van dr. v. d. Does aan tot 5 uur. En wat blijkt dan?Dat in dit dorp die Nagadras woont; dus die wil dien nacht in zijn dorp doorbrengen! Om een uur of vier komt Lampe achter ons aan galoppeerenHij heeft in doodelijken angst gezeten; een uur lange is hy alle con tact kwijt geweest! Hij heeft een uur gewacht op mijn karavaan, die niet kwam opdagen, omdat die kalm den hoofdweg is blijven volgen. En ons had hij uit het oog verloren. Zoo wist hij niet, wat te doen: had bovendien onze richting ook verloren! Hij heeft toen een ang stig uurtje doorgebracht: want alleen te zijn in dit land is zeker niet ongevaarlijk. Einde lijk had hij, als een stip aan den horizon, vér weg op een heuvel, een kist op 'n muilezel, door de ondergaande zon beschenen, zien ver dwijnen. En toen hij dus weer de richting wist, is hij als een dolle in die richting gerend en bereikte ons juist vóór donker! 's Avonds, toen het donker was, hebben we met onze flash-lights gewerkt. En eindelijk, na een uur tobben, kregen we heel ver weg een klein flikkerlichtje als antwoord. Niemand dorst des avonds nog daarheen te gaan. Een mensch alleen schijnt hier des nachts altijd overvallen te worden: angstvallig blijft ieder altijd in het kamp. Maar bij daglicht heb ik een paar lui uitgestuurd, om een punt van on- moeting af te spreken. Drie uur later troffen wy den kop van onze karavaan, precies op het punt, waar die lui hadden afgesproken. Merk waardig richtingsgevoel hebben die primitieve menschen! Gaarne zou ik doorvertellen tot thans, nu we eindelijk na bijna drie maanden aan het eigenlijke doel van onze zending gekomen zijn; maar daarover in een volgenden brief, want anders zou deze te lang worden. Spoe dig meer. pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist sche industrie een bedrag van ruim 10 millioen gulden gemoeid is, omvat een totale tonnage van ongeveer 154.000 ton waterverplaatsing, hetgeen ongeveer de helft bedraagt van den geheelen Nederlandschen nieuwbouw, thans onderhanden op Nederlandsche werven, inclu sief de nieuwe „Statendam" van de Holland Amerika Lijn. Bij den bouw is alles in het werk gesteld om het leven aan boord voor het varend personeel zoo aangenaam mogelijk te maken. Alle ver blijven zijn ruim, comfortabel, naar de modern ste eischen ingericht en voorzien van kunst matige zoowel als natuurlijke ventilatie. Bovendien is ieder schip voorzien van een eigen bibliotheek, waarvan de boeken door de schepen onderling worden geruild. De ruime vries- en koelkamers zorgen, dat de proviand voor de geheele bemanning steeds versch ge houden wordt, onafhankelijk van klimaat of duur der reis. Met den nieuwbouw meegerekend bezit het reederijbedrijf van de Koninklijke/Shell thans 78 zeeschepen onder de Nederlandsche vlag, een vloot met een gezamenlijk draagvermogen van meer dan 500.000 ton, terwijl het Neder landsche personeel op de vloot uit meer dan 1000 gezagvoerders, officieren en machinisten bestaat. De voortdurende uitbreiding der vloot komt uiteraard den promotiekansen ten goede. De exploitatie van deze groote vloot kost vele millioenen guldens per jaar,'wat voor het Ne derlandsche volk en de Nederlandsche industrie op velerlei wijzen van groot direct belang en voordeel is en de werkgelegenheid belangrijk vermeerdert. Eenigen tijd geleden besloot de raad van Winkel (N.H.) met algemeene stemmen tot aan stelling van een gemeente-secretaris in de ont stane vacature. De raad besloot daartoe tegen het advies in van den burgemeester en ook tegen den wensch van den Minister, die het voor gemeenten als Winkel uit een oogpunt van bezuiniging mogelijk achtte het ambt van burgemeester en secretaris samen te voegen. Intusschen is dienaangaande dan ook een circulaire verschenen. De burgemeester droeg het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor en thans heeft de Kroon, naar wij verftemen, het raadsbesluit ongedaan gemaakt. Mocht de raad van Winkel blijven vasthou den aan zijn besluit, dan zal ook in dit geval „oplegging" volgen. Het precedent is in ieder geval een novum! Het Congres „Nederland Weerbaar" op Vrij dag 17 en Zaterdag 18 April a.s. zal worden ge houden in Café-Restaurant Boschlust, Bezui- denhout 2 te 's Gravenhage. Tot viering van den honderdjarigen terug keer der Paters Franciscanen in hun klooster „ad S. Hieronymum" op de Biest te Weert, thans zetel van den Provinciaal der Nederland sche Provincie, heeft zich het volgende comi té gevormd: Notaris F. X. H. Welters, voorzitter. Leden: F. Heymans, W. Leenders, M. Schey- mans, Biest; M. van den Bergh, L. van Lierop, J. Peeters, Laar; J. M. Brunenborg, H. Emans, G. Schreurs, Leuken; F. van den Eynden, E. Vermeulen, Stad; H. Adriaens, Husho- ven; J. Janssen, Keent; J. Bogie, Aitweer- terheide. Secretaris-penningmeester Mr. Stan Smeets, Emmasingel 16, tel. 55 Weert. In het eere-comité hebben zitting genomen: Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond; de Hoogeerw. Heer J. M. Souren, Pastoor-Deken van Weert; Mr. W. F. M. Kolk man, burgemeester van Weert; de Zeereerw. Heeren W. Franck, directeur Bisschoppelijk College, Weert; P. J. Frantzen, Pastoor Weert- Keent; W. Gerris, Pastoor, Weert-Vlakker; de Eervv. Broeder Justinianus, Overste Pensionaat St. Louis, Weert; P. Pelt, S. S. Sp. Overste Mis siehuis van den H. Geest, Weert: J. Pont, Pastoor, Weert-Tungelroy; H. Schippers, Rec tor, Weert-Altweerterheide. Aangaande de feestviering op Vrijdag 17 April a.s. kan reeds worden medegedeeld, dat Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond in de dekanale Kerk van den H. Martinus te Weert een pontificale Hoogmis zal opdragen, waarbij de Schola Cantorum der Paters zal assisteeren. Bij gelegenheid van dit feest zal aan de feestvierende communauteit een feestgave wor den aangeboden, bestaande in vernieuwing en verfraaiing van het voorplein voor de klooster- i Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de wetsontwerpen tot instelling van een Defensiefonds, ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden verklaarden zich met de vorengenoemde wetsontwerpen niet te kunnen vereenigen. Zij erkenden, dat de omstandigheden waren gewijzigd, weshalve het door hen in be ginsel nog aanvaarde programpunt van natio nale ontwapening aan actualiteit had verloren, en dat het thans op den voorgrond stellen van dit desideratum welhaast de beteekenis zou hebben van eene uitnoodiging aan den vijand tot het bezetten van Nederlandsch grondgebied. Zij weigerden evenwel mede te werken aan den, in Europa waarneembaren, wedloop in bewa pening, waarvan huns inziens deze voordrach ten wat Nederland betreft getuigen. Mocht inderdaad de toestand, waarin onze weermacht verkeert, onvoldoende zijn, dan dient daarin, ook naar hun gevoelen, verbetering te worden gebracht. Ook hadden zij den indruk, dat de Regee ring de verdiensten van den Volkenbond te ge ring acht. De zware nadeelen, welke Italië van de toepassing der sancties ongetwijfeld zal on dervinden wélke nadeelen pas later bekend zullen worden kunnen, dus meenden aeze leden, voor andere mogendheden wel degelijk eene reden vormen om oorlog te vermijden. Deze beschouwingen vondenvan ver schillende zijden bestrijding. In de eerste plaats laakte men de strekking ervan. Is men overtuigd, dat Nederland verplicht is, eene weermacht te onderhouden tot hand having van zijne neutraliteit en als lid van den Volkenbond, dan dient, dus werd be toogd. die weermacht ook zoo sterk mogelijk te zijn. Een beroep op de collectieve veiligheid, welke de Volkenbond zou moeten waarborgen, gaat, dus werd betoogd, daarom niet op, wijl collec tieve veiligheid slechts denkbaar is, indien iedere Staat naar de-mate van zijne krachten zich inspant, allereerst zijne eigen weermacht op peil te brengen en te houden. Enkele leden, die verklaarden, zich in het al gemeen in geenen deele te kunnen vereenigen met het huidige regeeringsbeleid, dus ook niet met dat op het stuk der defensie, uitten hunne bevreemding over enkele der stellingen, welke aan de indiening van deze wetsontwerpen ten grondslag liggen. Zoo betwistten zij, dat de toe stand in 1922 van zoodanigen aard was/ dal zeer krachtige bewapening onzerzijds toen vrij wel overbodig was te noemen, waarbij zij in herinnering brachten de uiterst gevaarlijke si tuatie, destijds geschapen door de bezetting van het Ruhrbekken. De leden, hier aan het woord, verklaarden zich ten slotte bereid, hunne stem aan deze wetsontwerpen te geven. Vele leden konden zich volkomen ver eenigen met de voorgestelde maatregelen. Wel betreurden zij, dat velen de indiening van deze wetsontwerpen te baat nemen vooi het voeren van eene propaganda tot ver- militariseering van Nederland. Verscheidene leden waren van meening, dat meer maatregelen ter versterking van onze weermacht nog noodzakelijk zijn. Enkele leden hadden bezwaar tegen het voor gestelde systeem van fondsvorming. Verscheiden leden zouden er de voorkeur aan hebben gegeven indien, ter verkrijging van de gelden, vereischt voor het Defensiefonds, eene leening zou zijn uitgeschreven tegen lagere rente dan de gebruikelijke. kerk. Deze is voorloopig gedacht als volgt: al- geheele bestrating met asfalt-beton; vervangmg der weide door plantsoen, waarin eenvoudige gedenksteen. Voor de bekostiging dezer feestgave zal met ingang der volgende week door of namens het comité een beroep worden gedaan op de be woners van alle parochieën der gemeente Weert en op allen daarbuiten over wie de zegenrijke arbeid der paters zich uitstrekt. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den secretaris-penningmeester mr. Stan Smeets te Weert, postrekening nr. 182989. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft in de kapel der Bis schoppelijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De vier Mindere Orden aan de Eerw. Fraters: Joannes Josephus Leonardus Weenink. Arnol- dus Bartholomaeus Meijers, Eustachius Herma- nus Josephus van Waesberge, Wilhelmus Cor nelius Möhlmann, Alexander Antonius Johan nes van der Haagen, Johannes Wilhelmus An tonius Maria Fleuren, Wilhelmus Antonius Jo sephus Teurlings, Paulus Hubertus Franciscus Brenneker,- Johannes Jacobus Maria Bakkers, Johannes Albertus Theodorus Poelen, Johan nes Bernardus Gerardus Maria Berendsen, Ber- nardus Adrianus Theodora van Gooi. Henricus Antonius Maria Coopmans, Thee-"» /us Johan nes Blessing en Theodorus Antonius Domini- cus Vismans, van de orde der Dominicanen; Amoldus Suyker, Wulfrannus Buis, Vitus de Beurs, Wigbertus van Zuylekom, Chrysologus Duvergé, Joannes Vermeer, Ansfridus Huls bosch, 'Wiro Hovens en Lebuinus Snijders van de orde der Augustijnen. Het H. Diaconaat aan de Eerw. Fraters Lau- rentius Brandenburg, Joannes Baptista Oder- kerk, Alexander van Schijndel en Franciscus Verwejj van de orde der Witheeren te Hees- wijk. Het H. Priesterschap aan den Eerw. Frater Cyriacus Wilhelmus Hollender van de orde der Witheeren te Windberg in Beieren. Morgen zal Z. H. Exc. Mgr. G. Haezaert C. S. Sp., Apostolisch Vicaris van Noord-Ka- tanga, te Gemert H.H. Wijdingen toedienen aan 39 fraters van het aldaar gevestigd Groot Scholasticaat der congregatie van den H. Geest- Het sub-diaconaat aan de eerw. fraters: G. Pubben uit Reuver, J. van Croonenburg uit Den Haag, B. Schelen uit Scheveningen, A Reijn- ders uit Tilburg, P. Rijkers uit Son, M. Thijs- sen uit Zijtaart, P. Simons uit Wittem, H. Guf- fens uit Deurne, A. Blommaert uit Amsterdam, A. Verhoeven uit Budel, J. Pijnenburg uit Til burg, C. van Zijl uit Utrecht. De Mindere Orden aan de eerw. fraters: P. de Boer uit Bennebroek, E. Welling uit Panner- den, A. v. d. Zanden uit Boekei, A. van Hou- tert uit Gemert, P. v. Adrichem uit Den Haag, A. Melis uit Amsterdam, M. van Duijnhoven uit Erp, P. Strous uit Neer, J. Teerenstra uit Bolsward, W. de Jager uit Amsterdam, A. Sleutjes uit den Dungen, W. Engbers uit Eindhoven, H. Scheerder uit Scheveningen, W. Krijnen uit Roosendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5