Een historische Zaterdag De hermilitariseering van Het aanbod van Hitier de Rijnlandzone Enthousiaste verwelkoming door de bevolking Duitschlands meest volmaakte vliegveld De reactie in Frankrijk 19 bataljons en 13 detachementen zullen het Rijngebied in den loop van 7 en 8 Maart betrekken DADEN EN VOORSTELLEN DEMMER-GASFORNUIZEN MM OOSTENRIJK VERGETEN? Ochtendblad Nederlandsche regeering voelt niets voor ver- dragspolitiek Bij oorlog van grootst strategisch belang LAMERIS Het Weer VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 8 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN; Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19836 Mussolini lacht in zijn vuistje Naar aanleiding van het aan bod van Reichsfiihrer Adolf Hitler, om Nederland in een nieuw verdragssysteem te be trekken, heeft het Handelsblad in Den Haag geïnformeerd. Men verklaarde, dat de Neder landsche regeering herhaalde lijk en in zeer positieven vorm verklaard heeft geen verdrags- politiek voor te staan en een strikte neutraliteitspolitiek te zullen blijven volgen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zij na de rede van Hitier van standpunt is veranderd. BERLIJN, 7 Mrt. (D.N.B.). Het Rijngebied zal in den loop van 7 en 8 Maart door 19 bataljons en 13 detachementen artillerie uit het binnenland bezet worden. Deze troepenverplaatsingen zullen morgen beëindigd zijn. Het meerendeel der troepen zal aan den Rijn en in het Rijndal tusschen het Schwarzwald en den Rijn zijn intrek nemen. Aken, Trier en Saarbrücken zullen een zwakke bezetting krijgen. Twee groepen jachtvliegers zijn vandaag in hun nieuwe vredesgarnizoensplaatsen Keulen, Diisseldorf, Frankfort a/Main en Mannheim aangekomen. Op 1 April zal bij Frankfort am Main een enorm groot vlieg veld door Hitier wor den geopend Fakkeloptocht voor Hitier Allerlei geruchten gingen rond en verwekten felle ongerustheid KR00N-BEHANGSELS Kalmte teruggekeerd Fransche persstemmen |iö iï i'j i 2 9 ..V- 3 1,8 7 6 S '4 VOOR VERJAARDAGEN EN JUBILEA HET AANGEWEZEN ADRES DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het nationaal-socialistische Derde Rijk schijnt bij voorkeur den Zaterdag te re serveeren voor het stellen van daden. Velke doorgaans van ingrijpende beteekenis zijn niet enkel voor Duitschland zelf, maar ook Voor geheel de wereld, waarin dat Duitschland ^n element is, waarmee men „nolens volens" terdege rekening dient te houden. Vermoedelijk geschiedt dit om den onvermijdelijken reacties gelegenheid te geven 'n weekend uit te razen en zich te bezinnen. En indien er in de huidige Verwarde en verwarrende politieke omstandig heden iets brood noodzakelijk is, dan is het wel bezinning en koele vastberadenheid. In zijn 'het vlammende hartstochtelijkheid bijna twee fur lang volgehouden rede in den overhaast bij eengeroepen Rijksdag heeft Hitier, herhaalde lijk onderbroken door het daverend gejuich van fle officieele Rjjksluistervinken, het gedeeltelijk *eeds verwachte en in Frankrijk gevreesde ant woord gegeven op de ratificatie van 't Fransch- Russisch Verdrag in de Fransche Kamer. Duitschland beschouwt dit verdrag van we- flerkeerigen militairen bijstand ingeval van een hiet-uitgelokten aanval als tegen zich gericht acht het in strijd met den geest van het Volkenbondspact en het verdrag van Locarno. Tiet negeert de verklaringen van Frankrijk, dat flit pact voor Duitschland open staat, dat En geland, Italië en België het niet in strijd met fle principes van Genève vinden en dat Frank rijk bereid is het Fransch-Duitsche meenings- verschil omtrent het al of niet strooken van flit verdrag met de Volkenbonds- en Locarno- verplichtingen aan de arbitrage van het Inter nationale Hof van Justitie ter beslissing voor te ieggen, met een even groote hardnekkigheid als Waarmee Frankrijk weigert vertrouwen te schen den aan Hitler's vredelievende en toenaderings- gezinde woorden. Het opzienbarende interview, flat Hitier aan een vertegenwoordiger van de ••Paris Midi" toestond en waarin hij niet enkel zich bereid toonde met Frankrijk tot vriendschap en samenwerking te komen, maar zelfs Sovjet- rusland ,,correctere" verhoudingen aanbood, heeft in Frankrijk slechts scepticisme en wan trouwen gewekt. Het was merkwaardig, dat dit Interview na en niet vóór de ratificatie in de fransche Kamer werd gepubliceerd. Heeft hitler die ratificatie niet willen belemmeren daaruit een argument te kunnen smeden voor de daden, welke hij thans stelt? Of be kkende dit interview een laatste beroep op flen Franschen Senaat om het voorbeeld van de hamer niet te volgen? In ieder geval is Hitler over de geringe uit werking van dit interview in Frankrijk ont stemd geweest en deze ontstemming zal wel een Psychologische rol hebben gespeeld bij de im pulsiviteit, waarmee hij thans van leer is ge trokken en opnieuw den toestand ten gunste van Duitschland tracht te forceeren. De uitvoerige tirades over Duitschland's ontreddering sinds 1918. over de schan delijke kortzichtigheid en den geest der Wrake van het overwinnaarsverdrag van Ver sailles, over den geestelijken nood, de economi sche ellende en de teleurstellende ontwikkeling van den Volkenbond als instrument voor 'n on houdbare status-quo-politiek, welke de „Führer" Piet- welhaast zelfs van hem ongekend élan ten beste gaf, behoeven geen nadere beschouwing, kze zijn reeds te vaak gehouden en te vaak becommentarieerd om er nog een woord aan te behoeven wijden. Waar het op aan komt, S'jn de voldongen feiten, waarvoor Hitier Euro- Pa thans stelt. Deze daden zijn: lo. eenzijdige opzegging van het verdrag van Locamo buiten fle goedkeuring van den Volkenbondsraad om 2o. „symbolische" militarisatie van de Rijnzöne. Formeel heeft Hitier niet het recht het in- Öertijd op instigatie van Duitschland zelf tot Stand gekomen en volkomen vrijwillig aan aarde Locamo-pact op deze eigenmachtige Wijze op te zeggen en te schenden, ook al is fle waarde van het Locarno-pact sinds het uit treden van Duitschland itft den Volkenbond de scherpe Britsch-Fransch-Italiaansche Controverse in verband met het Italiaansch- Abessinisch conflict en de daaruit voortvloeien - fle sanctie-politiek van Genève practisch vrij Problematisch geworden. Formeel zijn de an- flere Locarno-mogendheden volgens de ietter van het pact verplicht dit nieuwe „fait accom pli" te beschouwen als een tegen hen gerichte "Vijandige daad, welke er op berekend is den Wereldvrede te verstoren." Doch in den tegen- Woordigen tijd wordt het met de letter noch Plet den geest der gesloten verdragen erg nauw Benomen. De vroegere geallieerden hebben, zij bet ook onder protest de Duitsche herbewape ning over hun kant laten gaan en het is niet onwaarschijnlijk, dat zij met deze nieuwe ver- flragsschendingen hetzelfde zullen doen. Italië zal er zich wel niet druk over maken, want het Pioet zelf het plan hebben uit den Volkenbond Ie treden en het Locarno-pact en de Fransch- ïtahaansche militaire accoorden op te zeggen, bidien de sancties door Genève zouden worden Verscherpt. En Engeland, dat met het Engelsch- Tbiitsche vlootaccoord de illegale herbewape- hiiig van Duitschland rechtstreeks legaliseerde, Piaakt geen haast om Frankrijk compensaties b)e te zeggen voor het eventueele verlies van flen Italiaanschen steun In België, Frankrijk en Sovjet-Rusland zal men zich echter buiten- Bewoon ongerust maken en zich versterkt voe ten in zijn wantrouwen tegenover Duitschland ep zyn heil zoeken in het speuren naar nieuwe verdedigingsmiddelen en veiligheidsmaatregelen tegen het weer schrikwekkender geworden Duit sche gevaar. Om den wezenlijk toenaderingsge- zinden mogendheden eenig hoevast te geven en den indruk te vestigen, dat Duitschland, dat zich in de isoleer-schroef deerlijk benauwd voelt, bereid is op voet van gelijkheid met alle grensstaten tot vreedzame overeenstemming te komen, en tevens om al te scherpe reacties op Duitschlands eigenmachtig optreden te voor komen, heeft Hitier een zevental voorstellen ge daan, welke echter op de keper beschouwd, niet zoo mooi blijken als 'zij op het eerste ge zicht wel lijken. Het doen van deze voorstellen is op zich zelf reeds in strijd met de door Berlijn vaak herhaalde verklaring, dat Duitsch land zich tot niets kon binden, vóórdat het Italiaansch-Abessinisch conflict uit de wereld was geholpen. Bovendien mag men zich afvra gen of het schenden van verdragen de juiste vertrouwenwekkende methode is om nieuwe verdragen voor te bereiden. Hitier is bereid met België en Frankrijk onmiddellijk in onder handeling te treden over de vorming van een wederzijdsche gedemilitariseerde zóne. Dat klinkt heel aardig, tnaar Frankrijk en België hebben vlak aan hun Oostgrenzen een zeer kost baar verdedigingsstelsel gebouwd, dat zij ter wille van een weder-demilitariseeren van de Rijnzöne niet zoo maar prijs zullen geven en zeker niet onder de huidige omstandigheden. Een non-agressie-pact tusschen Duitschland, Frankrijk en België biedt betere vooruitzichten in zooverre tenminste pacten met Duitschland in die landen nog vooruitzichten kunnen heb ben na de gepleegde verdragsschendingen. Ne derland denkt er in ieder geval niet aan zijn neutraliteitspolitiek op te offeren voor de ri sico's van zulk een pacten-stelsel. Hitler's be reidverklaring tot een luchtpact met de Wes- tersche mogendheden zal in Engeland succes oogsten, maar deze vormt slechts een van de zes punten, welke vervuld moeten worden, alvorens Duitschland weer terug wil keeren tot den Vol kenbond. Dat Hitier thans ook met Litauen een non-agressiepact wil sluiten, mits de autonomie van het Memelgebied wordt geëerbiedigd wijst op een aanzienlijke verbetering in de gespan nen betrekkingen tusschen Duitschland en Litauen. Overigens zal het Sovjet-Rusland op vallen, dat Hitier uitsluitend over non-agres siepacten met de aangrenzende mogendheden in Oost-Europa heeft gesproken, zoodat Rus land zelf daarbij uitdrukkelijk uitgesloten wordt. Sovjet-Rusland is echter lid van den Volkenbond en heeft het wederkeerig bijstands verdrag met Frankrijk zoo goed als in zijn zak, zoodat het, indien Duitschland tot den Volken bond terugkeert, maar ook dan alleen, wellicht wat geruster zal worden. Het is nog niet te voorzien, waarop dit alles zal uitdraaien, maar zeker is, dat Mussolini in zijn vuistje zal lachen. Hij heeft den laatsten tijd opvallend toenade ring tot Duitschland gezocht en hij behoeft nu niet meer eventueel het odium op zich te ne men van het Locarno-pact te torpedeeren. Dit heeft Hitier nu al voor hem gedaan. Als straks de Volkenbond zich over de stappen var Duitschland zal gaan beraden zal Italië ook een stem in het kapittel hebben, tenzij de sanc ties worden verscherpt en Italië den Volkenbond verlaat. Generaal von Blomberg, de Duitsche minister van Oorlog, zal heden de be teekenis van de Duitsche politieke geste uiteenzetten Goedgekeurd door de Gasstlchtmg Verkrijgb. bij üw winkelier. Pr. reeds v.a. I 80 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'dam BERLIJN, 7 Mrt. (Reuter). Vol gens hier ontvangen berichten hebben Duitsche troependetache- menten te Koblenz, Keulen en FRANKFORT a. MAIN, 7 Mrt. Rijkskanselier Hitier zal op 1 April a.s. in de nabijheid van Frankfort een geweldig vliegveld openen, in oppervlakte bijna twee maal zoo groot als het Londensche Hyde Park, dat Duitschlands meest vol maakte vliegveld wordt. De openingsplechtigheid zal de bekroning zijn van het streven om Frankfort tot de voornaamste luchthaven van Europa te maken. De afmetingen van dit vliegveld zijn enorm. De aanleg heeft bijna twee jaar in beslag ge nomen. Het beslaat een oppervlakte van ruim 280 H.A. Het terrein is midden uit de omlig gende bosschen ontgonnen en voor alle vlieg tuigen uit alle deelen der wereld toegankelijk gemaakt. Deze nieuwe luchthaven ligt aan een knooppunt voor vliegtuigen, automobielen en treinen van Hamburg, Keulen, Zwitserland en Italië, tusschen Frankrijk, Saargebied, Duitschland, Polen en Rusland en tusschen Weenen, den Rijn. Nederland, en België. Militaire deskundigen verklaren, dat in geval van oorlog dit nieuwe 'V jtt Cm Boven Keulen en het Rijnland daverden gisteren de Duitsche oorlogs vliegtuigen vliegveld van het grootste strategi sche belang zal zijn. Dit vliegveld is tevens ingericht voor het landen van de Zeppelin, de „l.z. 129", die dezen zomer op den nieuwen dienst naar Amerika in gebruik zal worden genomen. De enorme grondoppervlakte is verdeeld in twee gedeelten. Op het zuidelijk deel ter grootte van 77 H.A. staat de machtige hangar voor het luchtschip, die 275 Meter lang is. 52 Meter breed en 53 Meter hoog. Aan ieder einde van deze hangar bevinden zich kolossale, elec- trisch te bedienen deuren, die zelfs in geval van sterken wind in 5 6 minuten kunnen worden geopend. Het landen van een Zeppelin door middel van een grondbemanning, trekkende aan een touw, zal komen te vervallen; dit zal hier machinaal geschieden. Tevens is een landings- mast van 20 Meter hoogte gebouwd. Deze is ge monteerd op spoorrails, gelijk een kraan. Om den mast ligt een rondloopend spoor en hierop loopt een kleine krachtige tractor. Deze vervult bjj de landing van een lucht schip dezelfde functie als een sleepboot bfj het binnenkomen van een oceaanstoomer. Bij het landen wordt de neus bevestigd aan den landingsmast. Vervolgens wordt van den achtersteven van het luchtschip een touw naar beneden gelaten en de kleine tractor rijdt rond op de rails totdat hij gekomen is onder den achtersteven, waarna 't touw aan den trac tor wordt bevestigd, die dan zoolang manoeu vreert totdat het luchtschip de juiste positie heeft ingenomen en zijn hangar kan binnen gaan. Vervolgens trekt de tractor luchtschip en landingsmast tezamen in de hangar. Teneinde het luchtschip van waterstofgas te voorzien, is van de I. G. Farben-fabriek te Hoechst een 13 K.M. lange pijpleiding aange legd. Het noordelijk gedeelte van deze luchthaven bezit een uitgestrekt landingsterrein voor vliegtuigen. Op het terrein zijn prachtige ad ministratiegebouwen gebouwd. Zij bevatten een postkantoor, badkamers voor de passagiers, douane-bureaux, een restaurant, en een obser vatie-toren van zes verdiepingen hoog. Deze toren heeft een korte-golfstation voor het veilig landen van vliegtuigen in mist en duis ternis. i Frankfort garnizoenen betrokken. De bevolking heeft deze detache menten met enthousiasme verwel komd. Te Keulen vond een défilé van tanks plaats, terwijl over Frank fort vliegtuigen vlogen. De detachementen staan onder be vel van den kolonel van den gene- ralen staf, Kurt Gallenkamp, die tot dusver het bevel voerde over de troepen te Giessen. De staf bestaat uit 25 officieren. 18 officieren van de intendance hebben opdracht ge kregen, de huisvesting van het de tachement voor te bereiden. KEULEN, 7 Maart. (Reuter) Een detache ment, bestaande uit 800 kwartiermakers, is door Keulen getrokken. Het bericht van de aan komst dezer soldaten was geheim gehouden, doch de voorbereidingen, die getroffen werden voor de afzetting van het groote plein voor de kathedraal wekte de nieuwsgierigheid op. Spoe dig had zich dan ook een talrijk publiek ver zameld en toen de soldaten aankwamen een eerste detachement ging in rijen van drie in den paradepas aan het hoofd bevond zich een aanzienlijke menschenmenigte op het plein. Het enthousiasme was zoo groot, dat de politie- afzetting werd verbroken en de bewoners wier pen bloemen naar de soldaten. De troepen de- tileerden daarna voor generaal von Kluge, den commandant van het district Munster. Onder den geweldigen indruk van het histori sche gebeuren van vandaag aldus het Duit sche Nieuwsbureau hebben SA, SS en NSKK spontaan besloten hedenavond om 10 uur door een fakkeloptocht den Führer den dank van zijn in den strijd beproefde medestrijders tot uiting te brengen. Onder geestdriftige deelne ming van de Berlijnsche bevolking vormden zich reeds vroeg in den avond optochten. VRAAGT DE „STER-COLLECTIE" ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 PARIJS, 7 Maart. (Reuter.) De Duitsche ge zant te Parijs, Foerster, bezocht Zaterdagoch tend elf uur Quai d'Orsey en overhandigde den secretaris-generaal, Leger, de Duitsche nota, welke door den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken von Neurath aan den Fran schen gezant te Berlijn, Francois Poncet, werd overhandigd. De afgevaardigde voor Parijs van de „Fé- dération Républicaine", Pierre Taittinger, heeft terstond na Hitler's verklaring ver zocht een interpellatie in te dienen over „de gevolgen der ratificatie van het pact tus schen Frankrijk en Sovjet-Rusland en welke politiek de regeering denkt te volgen op den vooravond der te verwachten belangrijke internationale gebeurtenissen." Tevens meldt Havas, dat de Fransche re geering zich voorstelt om in de eerstvolgen de zitting van den Volkenbondsraad, welke is vastgesteld op Dinsdag 10 Maart a.s., mededeeling te doen van Duitschlands op zegging van het verdrag van Locamo en van de maatregelen, welke zij als gevolg van dit initiatief denkt te nemen. De verloven in het Fransche leger zullen waarschijnlijk worden ingetrokken. De ministerraad zal Zondag om 10 uur, onder voorzitterschap van Lebrun, bijeen komen. PARIJS, 7 Maart. (Havas.) Het „Journal des De bats" schrijft: „Het gaat er thans om de fei ten met koelbloedigheid onder de oogen te zien. Laten de regeeringen van Frankrijk en Enge land het zonder overhaasting eens worden, en nadat alles goed overwogen is, de gedragslijn aannemen, die het meest geschikt en redelijk zal blijken". De Intransigeant schrijft: „Koelbloedigheid, één enkele onhandigheid, en God weet, waar wij naar toe gaan. Frankrijk, dat zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is. is vastbesloten om niet alleen schriftelijk te protesteeren, doch ook alle maatregelen te nemen, noodig om dit duidelijke gevaar af te wenden en te neutrali- seeren. Zich voor het voldongen feit te buigen, zou gelijk staan met Duitschland in het Oosten de handen vrij te laten. Hiertoe zullen wij ons niet leenen. Frankrijk heeft plichten,, waaraan het zich niet zal onttrekken." De Temps schrijft: „Van politiek en juridisch standpunt bezien, is er geen enkele rechtvaar diging en geen enkele verontschuldiging voor het besluit van de regeering te Berlijn. Een dezer dagen, na de verklaringen van Hitier aan een Fransch blad, heeft de Fransche ambassa deur onmiddellijk naar de bedoelingen van Duitschland geïnformeerd en naar de politieke draagwijdte van de verklaring van den Führer. Noch Engeland, noch Frankrijk hebben een duidelijk antwoord kunnen krijgen omtrent de grenzen en het doel der Duitsche bewapening, evenmin als over de voorwaarde voor gemeen schappelijke onderhandelingen op den grond slag van waarborging der algemeene veiligheid." In zijn aanbiedingen, welke Hitler in ver scheidene punten heeft vastgelegd, aan de on derteekenaars van het Locamo-pact, komen garanties en toezeggingen voor in betrekking tot de beveiliging der grenzen en de politieke belangen der Duitschland begrenzende staten ten Oosten en ten Westen. Opmerkelijk echter is, dat bij al deze bereid verklaringen met geen enkel woord wordt ge rept over de verhouding tot Oostenrijk. Heeft Hitier deze begrenzing zoo weinig be langrijk geacht, of werden opzettelijk de be trekkingen tot Oostenrijk verzwegen en wenscht Hitier zich ten opzichte van dezen staat be wegingsvrijheid voor te behouden? UURWERKHANDEL LEIOSCHESTRMT r O O H Verwachting: Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, kans op eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1