Wapenstilstand in Ahessinië Frankrijk wijst resoluut de Duitsche voorstellen af Sarraut wenscht niet te onderhandelen onder bedreiging en terwijl het Rijnland bezet wordt Ras Moeloeguetta gestorven B.B.C. BEHANG MAATREGELEN AAN DE FRANSCHE OOSTGRENS Ongerustheid in Duitschland Het vertrouwen in Duitschland voorgoed opgezegd SCHERPE RADIO-REDE VAN SARRAUT Het nieuws van heden De verkiezingen voor den Rijksdag Rede van generaal Von Blomberg VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 9 MAART 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19837 Het iiiiiiiihiiiihiiiiiiiiiiiiihi Italië besluit elk offensief tijdelijk te staken ASMARA, 8 Mrt. (Reuter). In verband met het Italiaan- sche antwoord aan Genève heeft het Italiaansche opper commando besloten voor het oogenblik van elk offensief, hetzij legeraanval of lucht bombardement, af te zien. Frankrijk zal Straatsburg niet onder bedreiging der Duit sche kanonnen laten Britsche ambulance voor de derde maal gebombardeerd Troepenverplaatsingen in het gebied van Belfort Aanwijzingen tot ontstemming en zorg over Hitler's besluiten? Italië's toestemming tot onderhandelen Handhaving geëischt van het Locarno-pact Als reactie op Hitler's Rijksdagrede zijn de Fransche troepen naar de grenzen opge rukt, Een gemotoriseerde colonne verlaat Metz RADIODISTRIBUTIE Tengevolge van een longontsteking tijdens den veldtocht opgeloopen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Ter gelegenheid van de herdenking der oorlogshelden De Joden zullen niet mogen stemmen Britsche ambassade te Rome versterkt STAKING GEËINDIGD RECTIFICATIE Overal in het Rijnland zijn de binnenruk kende Duitsche troepen door de bevolking verwelkomd, waarvan hier een aardige scène Het ontstaan van het pact van Locarno Sarraut NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het volgend Jaar herstelde Duitschland den verplichten militairen dienst en het schiep zich tegen ontzettenden prijs en met buitengewone opofferingen binnen zeer kor ten tijd een groot leger. De openbare meening had niettemin nog ver duwen. Had Duitschland niet zijn wil uitgesproken zich houden aan de verdragen tusschen de staten de gedemilitariseerde zóne te eerbiedigen? H VERWACHTING: Zwakke tot matigen S H Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig H of geen regen, iets zachter overdag. Hoogste barometerstand: 768.6 te Riga. Laagste barometerstand: 749.3 te Röst. Zon op v.m. 6.30 onder n.m. 5.52 j= H Licht op n.m. 6.28 Maan op n.m. S 7.46 onder v.m. 6.18 jË Laatste kwartier 16 Maart illllllllllllJiIIIIIIII|IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIilllHIIIIIIIII1llllllll(lllllllllllliH kunnen doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wij ons bereid verklaard ons te onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van deze instantie. De Rijksregeering had zich tot een Verzoeningscommissie kunnen wen den. Zij deed dat niet. Ook daar schiet zij in haar verplichtingen tekort. Wel is waar stelt de Rijksregeering in het gisteren aan den ambassadeur van Frankrijk overhandigde memorandum voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. Ik zal haar voorstellen niet bestuöee- ren en wel om twee redenen: lo. Omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aangegane verplichtingen ons geen ver trouwen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstel en 2o. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belang rijke strijdkrachten de gedemilitari seerde zone laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoelingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenis sen. Wij zijn voor een voldongen feit geplaatst en zulks op de meest plompe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou worden toegepast; en er zouden geen internationale betrekkingen meer kunnen bestaan. Wij willen zoo iets niet en wij dienen de belangen van de Europeesche gemeen schap. De regeering is zeer vast besloten niet voor bedreiging te wijken. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weer wil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever vestigt, sluit terzelfder tijd on derhandelingen uit. (Zie vervolg elders in dit nummer) Generaal Von Blomberg hield Zondag een rede ter herdenking der oorlogshelden. In ae eeréloge ziet men Hitier, naast hem Von Mackensen, Goering en Rudolf Hess. Rechts ziet men Von Fritsch en Raeder Deze eerbiediging van de gedemilitariseerde 2öne wil zeggen, dat den dag waarop een onverhoedsche aanval tegenover ons zou borden ontketend, deze aanval aan de grens 2elve zou kunnen worden afgeslagen. De in tegriteit van het nationale grondgebied werd verzekerd. Hen dag of tien geleden, op 28 Februari, publi- teerde een Parijsch blad een interview met het -tetsche staatshoofd, dat een pathetisch beroep eed op de verzoening der beide landen. Den volgenden dag reeds, op 29 Februari, werd uen Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois °hcet, de instructie gezonden met spoed een Wiëntie aan te vragen met den Rijkskanselier J1 dezen te verzoeken te willen preciseeren, op eÜse bases hü de mogelijkheid van een toena,* De berichten, dat maarschalk Badoglio be sloten heeft voorloopig de vijandelijkheden te staken aan het Noordelijk front, hebben te Lon den een levendige verrassing gewekt. Niets wees erop, dat een dergelijk besluit zou worden ge nomen en men is dan ook algemeen van oor deel, dat de Italiaansche regeering den toestand in Europa thans van dien aard acht, dat de Abessinische kwestie naar het tweede plan wordt verschoven. Vóór de legerorder betreffende de tijdelijke opheffing van elk offensief aan de Abessini sche fronten werd uitgegeven, blijkt naar berichten uit Addis Abeba dat de resten der Britsche ambulance voor de derde maal ge bombardeerd zijn. Het personeel zou echter zijn voortgegaan met hulpverleening aan de burgerbevolking. Te Addis Abeba zelf was men geheel voorbereid op een luchtaanval en een groot deel der bevol king was in verband hiermede reeds uit de stad gevlucht. BELFORT, 8 Maart (Reuter). Sinds Za terdag zijn in het gebied van Belfort (Frankrijk) de veiligheidsmaatregelen in werking gesteld. Vandaag worden troepen gedirigeerd naar de Fransche Rijn-zóne. BERLIJN, 9 Maart Naar Havas verneemt, zouden er in verschillende kringen in Duitsch land aanwijzingen zijn van een zeker onbehaag lijk gevoel onder de bevolking naar aanlei ding van de genomen regeeringsbesluiten. Mien beschouwt met de grootste aandacht de reactie op deze besluiten in Frankrijk en toont rich eenigermate ongerust over de mogelijkheid van economische sancties welke Duitschland zeer ernstig zouden treffen. Het gebaar van een mogelijken terugkeer naar Genève wordt over 't algemeen door het volk niet begrepen. Men vraagt zich af, waarom Hitler, die tot voor kort nog het afscheid van den Volkenbond beves tigde, zoo overijld schijnt besloten te hebben daarin terug te keeren. Het gerucht gaat, dat ernstige tegenstellingen bestaan in den boezem der regeering: een deel der ministers zou met de opzegging van het Locamo-pact accoord gaan en wenschen te onderhandelen betreffende de gedemilitariseer de Rijnlandzöne, doch zich verzetten tegen het stellen van een „voldongen feit". Hitier echter, zegt men, zou door andere le den der regeering gesteund, echter deze beslis sing hebben voorgeschreven. ROME, 7 Mrt. Het agentschap Stefani seint: De Romeinsche bladen van hedenmiddag leg gen er in hun commentaar op de verklaring van Mussolini in den ministerraad den nadruk op, dat men de grootste reserve moet bewaren ten opzichte van de principieele toestemming van Italië, betreffende het beroep van de com missie van Dertien. Wanneer Italië besloten heeft tot aanvaarding van de uitnoodiging, is dat, omdat de commissie geen pressie op Italië heeft willen uitoefenen, maar zich klaarblijkelijk gewend heeft tot den vredeswil en de edel moedigheid van den overwinnaar. Dat neemt niet weg, dat het punt van uit gang voor toekomstige onderhandelingen geen ander kan zijn dan dit feit: Italië is volledig overwinnaar in post-Afrika. ,,Die Wacht am Rhein" HAARLEM 't Is de radio-distributie, Die per dag voor zeven cent, Zestien uren lang genoegen Daaglijks naar Uw woning zendt. Vrjjdag zitting van den Volkenbond; Dinsdag conferentie te Parijs der Locarnomogendheden, uitgezonderd Duitschland; Woensdag zitting der Commissie van Dertien. Scherpe radio-rede van Sarraut, waarin Frank rijk de Duitsche voorstellen verwerpt. ADDIS ABEBA, 8 Mrt. (Reuter) De Abessinische minister van Oor log, Ras Moeloeguetta, wiens troe pen onlangs bezuiden Makalle werden verslagen, is volgens een officieel bulletin overleden aan een longontsteking, welke hij heeft opgeloopen tijdens den veldtocht. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het vaste lasten-ontwerp. O apart, gezellig en goedkoop. 800 soorten uit voorraad leverbaar. Eerste Schotensche Papierhandel H. M. BAKKER Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon-11657 Vakkundig personeel. (Gratis afranden). BERLIJN, 8 Maart Zooals wij reeds berichtten is de Duitsche Rijksdag ontbon den verklaard tegen 28 dezer en zullen op 29 Maart de verkiezingen plaats hebben voor den nieuwen Rijksdag. De Joden echter zullen geen stem mogen uitbrengen. Een vandaag gepubliceerde verordening be. paalt, dat in toepassing van de wetten van Neurenberg alleen de Rijks-Dultsche onderda nen en bezitters van de Duitsche nationaliteit van arischen of aanverwanten bloede in den vervolge stemrecht zullen hebben. Zij, die slechts twee Joodsche grootouders hebben, zullen van dit verbod worden vrijgesteld. Mili tairen in actieven dienst zullen evenmin t recht hebben hun stem uit te brengen. Daarentegen zullen zij, die in den arbeidsdienst zijn opge nomen en 20 jaar oud zijn, hun stem mogen uitbrengen in de gemeenten, waarin het werk kamp gelegen is. ROME, 8 Maart (Reuter). Gisteravond is men plotseling overgegaan tot versterking van de bewaking van het gebouw der Britsche .mbas- sade. Naar verluidt zou men tot dezen maat regel rijn overgegaan bij wijze van voorzorgs maatregel tegen eventueele betoogingen, die hun oorzaak zouden kunnen vinden Jn de al- gemeene spanning in de IntematiShale poli tiek, BERLIJN, 8 Maart (Reuter) In aan wezigheid van Hitler is Zondagmiddag naar aanleiding van den „Heldengedenktag" in de Berlijnsche Staatsopera een plechtigheid gehouden, waarbij de Rijksminister van oorlog, overste generaal Von Blomberg, een redevoering heeft uitgesproken. In zijn rede zeide Von Blomberg oa.: Het voortduren van den huldigen toestand is onhoudbaar geworden. De volkeren zul len den vrede slechts kunnen bewaren, wanneer de eerste beweegreden voor den oorlog is weggenomen, n.l, door een tijdige herziening der verdragen, waarbij het egoïsme niet meer den boventoon voert. Het Duitschland van Hitler is thans sterker dan Duitschland vroeger ooit geweest is. De algemeene staking in Syrië die vijftig dagen heeft geduurd, is Zondag geëindigd met den terugkeer van den nationalistenleider Fakri el Baroedi te Damascus. Indertijd is hij uit de stad uitgewezen, terwijl het bureau der partij verzegeld werd. Alle winkels en zaken hebben thans hun deuren weer geopend. In ons verslag van de Hitler-rede op Zater dag j.l. werd vermeld, dat innerlijk een onover brugbare tegenstelling met de omliggende vol ken en staten werd gebracht door de „Duit sche" revolutie. De aandachtige en intelligente lezer zal echter natuurlijk onmiddellijk begre pen hebben, dat Hitier hier op de „Russische" revolutie doelde. den tot het Fransche Volk, naar Italië besluit elk offensief in Abessinië tijdelijk te staken. Ras Moeloeguetta tengevolge van longontsteking overleden Noodlandingen van Duitsche vliegtuigen in ons land. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de regeling van pachten en landbouwhy- potheken. PARIJS, 8 Maart (Reuter). Minis ter-president Sarraut heeft Zondag avond een radioredevoering gehou- aanleiding van de door der^ Rijks kanselier en Führer Hitler in den Rijksdag bekend gemaakte beslis sing der Rijksregeering, dat zij het Verdrag van Locarno opzegt en het Rijngebied symbolisch met troepen van de Rijksweer bezet. Minister-president Sarraut zeide zijn boodschap tot de internationale openbare meening te richten, omdat hij er behoefte aan heeft een ge matigd woord te laten hooren, welks objectiviteit in tegenstelling is met de hartstochtelijke uitlatin gen, welke gisteren op de tribune in den Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitsch land, waarbij het zijn eigen, vrijelijk aange- Eane verplichtingen opzegt, een voorwendsel. Toen men na, den oorlog Frankrijk wilde Vrijwaren voor een nieuwen inval, openden zich Verscheidene wegen. Men besloot toen den linkeroever van den Rijn en een zóne van 50 TC-M. langs den rechter-Rijnoever te demili- tariseeren. Duitschland zou er geen troepen legeren en er geen versterkingen aanleggen. Men kwam voorts overeen, dat Geallieerde teoepen gedurende een periode van 15 jaren tot 1935 het Rijngebied zouden bezetten, bezette zóne werd geleidelijk kleiner, zulks ter verbetering van de betrekkingen tusschen klankrijk en Duitschland. Ten slotte nam de Rijksregeering zelf het initiatief tot voorstellen, welke in f925 leidden tot het pact van Locamo. Voor Europa brak dus een nieuw tijdvak aan, ®yenals voor de Fransch-Duitsche betrekkingen, geleidelijk werd het bezette Rijnland ontruimd. *°t 1935 had de bezetting moeten duren, doch teeds in 1930 kwam een einde aan de bezetting. De ondervinding maakt voorzichtig en de be- teiking van Frankrijk is maar al te vaak het 51achtoffer van teleurstellingen geweest. Bovendien waren de laatste jaren de daden Van Duitschland in eenvoudige tegenspraak ge feest met zijn woorden. Duitschland verklaarde 2ich bezield met de meest vredelievende voor nemens. Niettemin verliet het met groot lawaai Ce Ontwapeningsconferentie en brak het met hen Volkenbond. dering zag, welke Frankrijk evenzeer wenschte als Duitschland. Francois Poncet kweet zich direct van zijn opdracht. Op 2 Maart werd hij door Rijkskanselier Hitler in aanwezigheid van baron von Neurath ontvangen. Hem werd geantwoord, dat men de aangele genheid zou bestudeeren, ten einde de Fransche regeering binnen zeer korten tijd een gepreci seerd voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te vergemakkelijken, vroeg de Rijksregeering dat het stilzwijgen zou worden bewaard over het verzoek van den Franschen ambassadeur. Aan dezen wensch werd voldaan. Gisteren werd het nieuws pas voor den eer sten keer gepubliceerd. Wij hebben dus nauwkeurige voorstellen af gewacht, welke mogelijkheden van een toena dering tusschen de beide landen zouden be vatten. Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagochtend door den Rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath overhan digde een memorandum, waarin de Rijksre geering het Verdrag van Locamo éénzij dig opzegt en mededeelt direct gevolg te geven aan haar besluit. Om deze houding te verklaren, doet de Rijksregeering een beroep op de slui ting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, waaraan zij een geheel onjuis- ten uitleg geeft, welke door Frankrijk reeds herhaaldelijk is betwist, en dat zij onvereenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de Rijksregeering Kort na de sluiting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, dat op 2 Mei 1935 door Laval werd geteekend, n.l. op 21 Mei 1935 verklaar de Hitler in een redevoering, dat de Rijksre geering in de eerbiediging van de gedemilita riseerde zóne een bijdrage zag tot den vrede in Europa. Alle andere staten-onderteekenaars van het verdrag van Locamo hebben unaniem ver klaard, dat de verplichtingen voortvloeiende uit het Fransch-Sovjet-Russisch pact op geen enkele wijze de verplichtingen van het Rijn land-pact schonden. De Duitsche regeering had een beroep

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1