Hitler's plons in troebel water 1 s Moordaanslag te Rotterdam D"E IN DE PIJP goed helpend NOODLANDINGEN VAN DUITSCHERS FRANKRIJK ZET ZICH SCHRAP Ordening GOED SMAKEND mm si MODERN ov OUDER W£T?CW MAAR. DOUWE EGBERTS MAANDAG 9 MAART 1936 Officieele crisis- publicatie Invoer van tot veevoeder verwerkte zaden -'r V>r Genua-express Betalingsmoeilijkheden met Duitschland Dit jaar wederom een regeerings- crediet toegestaan HERDENKING GESNEUVELDE duitschers Treilende plechtigheid te Maastricht Bekend drankbestrijder overleden Reclameplaat Jaarbeurs Verkeersvliegtuig van de Luft hansa kon door den mist ner gens anders landen Vliegvelden dicht Militair watervliegtuig daalt BRAND TE HOOGKERK Vuur bedreigt opslagplaats van petroleum DOOR DE SPOORBOOMEN GEREDEN Snel optreden van spoorweg wachter voorkomt erger BUITENLANDSCH OVERZICHT De Volkenbond aan het woord '..wassfe .mxm «sses&jrvnaasfc «s Een Chinees brengt zijn vrouw en zijn zwager met hakmessen ernstige verwondingen toe Inbraak te Den Haag Dieven maken in bananenpakhuis f 2.000 buit GROOTHANDEL IN RIJWIEL PLAATJES Overstelpende bekentenissen van een Amsterdammer £cbfe FrieScbe -Herren-"Paai 10-15-20-25cfc per '6 ons. Een klap in 't gelaat van Goebbels Duitsche studenten verhinderen de verdere opvoeringen van Heldenkerm,is DER STÜRMER IN BESLAG GENOMEN Hing in het raam van het Kring- huis der N.S.N.A.P. te Haarlem ERNSTIG AUTO-ONGELUK CONFLICT VOORKOMEN Aan de schoenfabriek Vedeha te Leeuwarden EEN TON VERDUISTERD? Natuurgeneeskundige uit Hooge veen thans gearresteerd GASVERSTIKKING Slachtoffer zorgwekkend NederlandIndië R. K. Verkenners naar Rome Van onder op gegroeid De voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel acht het ge- wenscht, telken jare in zijn nieuw jaarsrede een alinea te wijden aan de „or dening", en daarbij duidelijk te doen blij ken, dat hij in die nieuwe strooming niet veel vertrouwen heeft. Bij de geweldige vaagheid van het begrip „ordening" en bij het vele misverstand dat daaromtrent nog dagelijks mèt of zonder opzet gewekt wordt, deze methode op zijn zachtst gezegd ö°gal oppervlakkig. Tot ons genoegen zagen wij, dat zijn Rot- tordamsche collega, de heer W. A. Engel- hrecht, een zoo belangrijke strooming met dieer oordeel des onderscheids beziet. In het verslag over 1935 van de Kamer van koophandel'in de Maasstad, gisteren ver schenen, lazen wij over ordening de volgen de passage, die wij van genoeg belang achten om voor onze lezers over te ne- öien; .,De goudwaarde van den gulden is nu een maal door een als altijd gemakkelijk te lei den publieke opinie tot element van over- heerschende beteekenis voor het economi sche leven van ons land verheven. Naar het oordeel der regeering ligt het zwaartepunt °P monetair gebied echter veel minder in de hoogte der valuta dan in haar stabiliteit. Uit dat gezichtspunt was voor de regeering de hionetaire politiek geen domineerende fac tor, doch leverde deze het kader, waarbin nen zij tracht te geraken tot wat zij zelf als de hoofdzaak ziet: aanpassing der economi sche structuur van ons land aan de gewijzig de internationale verhoudingen. Met andere Woorden ook de regering heeft gestreefd naar ordening. Veel misbruikt en op veel verschil lende manieren begrepen woord. Wij zullen zeker niet alles verdedigen, wat zich onder dien naam aandient. Veel, zoo niet alles, zal afhangen van den inhoud, welken de toe komst daaraan zal geven. Constateeren wij hier voorloopig, dat de regeering den steun aan de zeevaart gebruikt om naar ordening Van het reederijbedrijf te streven, dat de graanhandel met zijn saneeringsstelsel en vele andere takken van bedrijf min of meer vrij willig zelf ordenen, dat de wet van 13 Sep tember 1935, op het uitverkoopen en oprui den, waarvan de uitvoering in belangrijke date aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken is opgedragen, een eerste stap is tot ordening in de zwaar getroffen middenstands- bedrijven en dat de wettelijke regeling der festigingseischen, welke aanstaande heet, in die richting zal voortgaan. Allerlei voorschrif ten met betrekking tot beperking van de teelt van verlieslatende bodemproducten wij- sen in dezelfde richting. De pogingen tot coördinatie van het verkeer, waarvan onder deer vermindering van de verontrustende spoorwegtekorten wordt gehoopt, en waar- dede men saneering hoopt te verkrijgen van de binnenvaart, weke de wet op de evenre dige vrachtverdeeling niet vermag te bren gen, getuigen alweder van geloof in de moge lijkheid van ordening. Het wetsontwerp tot togeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en eenige wettelijke regelingen nopens het afbetalingsbedrijf, dat hog bij de Eerste Kamer aanhangig is, houdt evenzeer een goed stuk ordening in. Kortom, terwijl goed, half en heelemaaï niet-georiën- teerde publicisten fel strijden om een woord, Baat de praktijk des lev.ens in al haar veel vormigheid haar gang. Men zal zeker ver standig doen waakzaam en nauwlettend toe te Zien, waartoe deze ontwikkeling zal leiden, *elk element daarin ten slotte de overhand tol verkrijgen. Het is in elk geval struisvogel politiek de oogen er voor te sluiten, dat hier een nieuw bewustzijn niet van boven af wordt opgelegd, doch van onderen uit opgroeit. Van het grootste belang is de vorm, welke daaraan tol worden verleend, en het verdient zeker Waardeering, dat de regeering heeft gestreefd baar leiding in de pogingen van particuliere Bijde door de bevordering van het tot stand tomen der wet van 24 Mei 1935, staatsblad 2l°, tot 't algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereenkom sten". Inderdaad: meer dan theoretische be bouwingen over het onbelemmerende on- ernemers-initiatief en over de afzijdig- e'd die de Overheid moet betrachten, mo- jb wij vrucht verwachten van een objec- leven kijk op onze maatchappij zooals ie ten deele tegen onzen wil in is geSroeid. hte Nederlandsche Meelcentrale maakt be tond: behalve het sub 1 van de Ministerieele be- tohikking van 30 Augustus 1935, No. 11896 ge- btomde bedrag ad f 0.50 per 100 kg. veevoeder ^In de prijsverschillen bij invoer van tot vee- cder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en - oten als volgt vastgesteld: Inklaring v. 9 Maart af t/m 30 April 1936 b ijjnkoeken f 1.10 f 0.60 soyakoeken f 1.10 Inklaring van 1 Mei af t/m 31 Aug. 1936: f 1.10 f l.OO f 1.10 f 0.70 f 1.45 f 1.35 f 0.90 ^tor soyaschroot Vtor grondnootkoeken V grondnootschilfers f 1.45 V to cocoskoeken f 1.30 tor Ned. Oost-Indische V tocoskoeken f 0.80 r tot andere soorten toevoeder verwerkte °hehoudende zaden, 'itten en noten f 0.50 Indien men zijn import op verderen termijn jN reeds wenscht vast te leggen tot bovenge- tottide prijsverschillen, gelieve men zich Barover met de Nederlandsche Meelcentrale 's-Gravenhage in verbinding te stellen. s-Gravenhage, 7 Maart. f 0.50 speciale trein met passagiers en post in bsluiting op het d.d. 13 Maart as. van Genua .trekkend motorschip „Johan van Oldenbar- (j tolt'' zal Donderdagmorgen 12 Maart om 8.55 v!fr van Dten Haag (S.S.) vertrekken. Vertrek b Utrecht (C.S.) 9.54 urn-, van Arnhem 10.47, rm Nijmegen 11.10. Vertrek van den aansluiten- g b trein naar Utrecht: van Amsterdam (C.S.) Amsterdam (W. P.) 8.36 uur. De aansluiten- toein van Rotterdam-Maas vertrekt om 8.32 Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a,s. om •*1 Jiur, 35 ct. per doosje. Als gevolg van het vrij langdurig proces dat moest worden gevolgd, alvorens exporteurs bun vorderingen op Duitsche importeurs via de Clearing ontvingen, ontstonden in vorige jaren moeilijkheden met de exporteurs, die niet ka pitaalkrachtig genoeg waren om de groote be dragen op langen termijn voor te schieten, ten einde toch hun producten te blijven verzenden. Om deze reden werd aan den Minister van Landbouw verzocht uit het Landbouwcrisisfonds een bedag van ten hoogste f 5 millioen be schikbaar te stellen voor credietverleening aan de betrokken exporteurs. Deze regeling heeft in 1935 voor het eerst gewerkt en uitstekend voldaan. Op grond van een en ander heeft het Cen traal Bureau der Veilingen in Nederland aan den Minister verzocht de regeling van crediet verleening ook voor 1936 te willen toepassen, en de noodige gelden beschikbaar te stellen. De Minister heeft thans medegedeeld, hier toe bereid te zijn, zoodat ook dit seizoen de exporteurs op deze wijze geholpen kunnen worden. Zondagmorgen had te Maastricht een een voudige doch treffende plechtigheid plaats ter herdenking van de gesneuvelde Duitschers, die in Augustus 1914 op het kerkhof te Maas tricht begraven zijn. Om 9 uur werd in de St. Theresia*kerk een plechtige Hoogmis opgedragen voor de in den oorlog gevallen Duitsche soldaten welke Hoogmis gezongen werd door het koor der Duitsche Paters Jezuïten uit Valkenburg. Hierna werd op het Kerkhof een bloemenhulde gebracht aan het gemeenschappelijk graf door de diverse Duitsche organisaties o.a. Bund von Deutschen in Limburg, Berufsgruppe, Vaals, Deutsche Schule, Heerlen e.a. Dr. Kreuzwald, Duitsch consul te Maastricht hield hierbij een treffende herdenkingsrede. Een Duitsch Knapenkoor zong vervolgens „Ich hab' einen Kamerade". Een dergelijke herdenking werd dien dag in verschillende plaatsen van ons land gehouden; o.m. te Rotterdam, 's Gravenzande, Umuiden, Bergen op Zoom, Noordwijk aan Zee en Weert. Te Rotterdam overleed na langdurig en ernstig lijden, op 5 Maart j.l. de heer Antony Don, oud schoolhoofd, in den ouderdom van 63 jaar. Be halve op onderwijsgebied had de overledene zich vooral ook bekendheid verworven in binnen- en buitenland als wetenschappelijk drankbestrij der. De drankbestrüdersbeweging verliest in hem een harer bekwaamste medewerkers. Voor de Jaarbeurs, die van 10 tot en met 19 Maart te Utrecht zal worden gehouden, heeft Agnes Canta een reclameplaat ontworpen, waar door zij symbolisch heeft willen voorstellen de Jaarbeurs, vastgeankerd in het bedrijfsleven. Zondagochtend te kwart voor acht heeft een Duitsch driemotorig verkeersvliegtuig, komende van Ostende, in den Eugenia-polder onder de gemeente Sas van Gent een goed geslaagde noodlanding gemaakt. Het vliegtuig daalde op een tarweveld van den heer J. Ramondt. Aan boord waren twee passagiers. De bestuurder deelde mede de noodlanding te hebben gemaakt wegens een motordefect. Men zal trachten het toestel op een weide te sleepen om het vandaar na herstel van den motor te doen vertrekken. Het toestel, vliegende in den nachtdienst Keulen—Londen van de Lufthansa, kon wegens den mist niet op Croydon landen en is toen naar het vasteland teruggekeerd. Het vloog naar het vliegveld te Oost ende, doch ook dit zat dicht. Tenslotte is het toestel boven Nederlandsch grondgebied gekomen en heeft het, wegens gebrek aan brand stof een gedwongen noodlanding moeten maken, welke vlot verliep. Het vliegtuig had alleen post aan boord, terwijl de bemanning uit drie per sonen bestond. Zondagmiddag om vijf uur is de machine, nadat de benzinevoorraad was aange vuld, weer opgestegen. Het vliegtuig is kort daarna op het vliegveld te Vlissingen geland en zal heden doorgaan naar Londen. Om negen uur Zondagochtend daalde op de Wadden ten Zuiden van het eiland een Duitsch militair watervliegtuig, gemerkt 60 H 21. Aan boord waren vier man. Volgens mededeeling is het toestel ten gevolge van den mist den weg kwijt geraakt. Bij daling op de Waddenzee was het echter mooi helder weer. Het toestel zou voor het vallen van het water weer vertrekken. De inzittenden zijn later op het eiland aan land gegaan. Zij werden van het noodige voor zien. Het blijkt, dat het toestel afkojnstig was van Nordemey en dat het niet tengevolge van den mist heeft moeten dalen. Vermoedelijk is een motordefect de oorzaak der noodlanding. De inzittenden van het toestel konden of wilden hieromtrent geen inlichtingen verstrekken. Er is een sleepboot van Borkum voor het eiland verschenen, die het vliegtuig zal wegsleepen. Door den mist was dit Zondagmiddag nog niet mogelijk. Zondagmorgen om zeven uur is door het in vlam geraken van een partij hooi, die opgesla gen lag op den zolder dicht bij den schoor steen, brand ontstaan in de woning van de fa milie H. Bekkema te Hoogkerk. De vlammen grepen snel om zich heen. Aangezien onmid dellijk naast de brandende woning de groote loodsen lagen van de N.V. Petroleum-Maat- schappij „Purfina" en de wind in die richting woei, alarmeerde de burgemeester van Hoog kerk' de brandweer uit Groningen, die spoedig ter plaatse was en het vuur met twee stralen bestreed. Dat het gevaar niet gering was. blijkt wel uit de omstandigheid, dat bij de petroleum- maatschappij in totaal niet minder dan 725.000 liter brandstof lag opgeslagen. Nadat de brand weer echter met de blusschingswerkzaamheden begonnen was, was het gevaar voor uitbreiding van het vuur al spoedig geweken. De woning brandde gedeeltelijk uit. Toen de Groningsche brandweer vertrok, kwam de spuit van Hoog kerk juist ter plaatse. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagmiddag wilde de bestuurder van een vrachtauto den overweg aan de Biltstraat te Utrecht passeeren, toen de groote sluitboomen reeds waren neergelaten. De chauffeur tracht te nog den doorgang tusschen de kleine sluit boomen te nemen, doch de boomen kwamen ook omlaag op het moment, dat de vrachtauto den overweg op ging. De wagen reed de spoor- boomen stuk en bleef op de rails staan midden op den overweg. Uit de richting station-Maliebaan naderde een trein. Dank zij de activiteit van den spoor wegwachter aan den overweg in de Ramstraat kon de in aantocht zijnde trein tot stilstand worden gebracht. Tegen den bestuurder van den vrachtauto is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het Duitsche verkeersvliegtuig „Heinricn Zondag een noodlanding in den Eugeniapol Bemanning en toeschouwers Gontermannvan de Lufthansa maakte der bij Sas van Gent, wegens benzinegebrek, lossen de vost en de vracht 1 Met zijn daverende rijksdagrede en de besluiten tot eenzijdige opzegging van het verdrag van Locamo en hermili- tarisatie van de Rijnzöne, heeft Adolf Hitler, de „Fiihrer" van het nationaal-socialistische Derde Rijk, een plons-sprong gedaan midden in den politieken modder-vijver van Europa. Of dit een noodsprong van een in het nauw- gedreven vertwijfelde dan wel een overwogen daad van moed is geweest, is slechts een kwestie van secundair belang. Het is echter wel merkwaardig, dat telkens, wanneer Hitier van plan is over de door hem gestelde daden „post factum" de goedkeuring van gansch het Duitsche volk te vragen, deze daden steeds de buitenlandsche en nimmer de binnenland-» sche politiek van Duitschland betreffen. Het is niet moeilijk geheel het Duitsche volk te doen instemmen met elke poging om de voor Duitschland onaangename gevolgen van den door de Duitschers verloren wereldoorlog uit de wereld te helpen. Het succes daarvan is reeds bij voorbaat verzekerd. Wat zou het Duitsche volk echter zeggen, wanneer het in volledige vrijheid zou mogen stemmen over de al of niet wenschelijkheid van den Kerkstrijd, het extremistische anti-semietisme, de hoogte der verplichte partij-bijdragen, die met vele be zwaren en schaarschten gepaard gaande eco nomische politiek? Dergelijke interne vraag stukken worden echter niet aan het volk, zelfs niet na genomen beslissingen, ter goedkeuring voorgelegd. Hitier „schaltet und waltet" naar het hem goeddunkt, en hij schijnt te verwach ten, dat gansch Europa zich even gedwee bij zijn „faits accomplis" zal neerleggen als het met ijzeren hand gedisciplineerde Duitsche volk. Watook de drijfveeren van Hitler, die hem dezen opzienbare sprong hebben doen ling of moed kan ook woede over het moed willig twee dagen tegenhouden van de publi catie van zijn vredelievend interview met de „Paris Midi" hebben meegespeeld de alles beheerschende vraag is thans, hoe Europa zal regeeren. Zal Hitler's sprong den politieken vijver van Europa nog meer vertroebelen, of zal het water helderder en doorzichtiger en rustiger worden, nadat de eerste heftige be roering is uitgekringd? Wanneer men de begrijpelijk zeer scher pe rede van den Franschen minister president Sarraut leest, die evenals de Belgische regeering een beroep op den Vol kenbondsraad doet en geen onderhandelingen met Duitschland wenscht te openen zoolang de militarisatie van het Rijnland niet ongedaan is gemaakt, zou men geneigd zijn het eerste te vreezen, doch Frankrijk heeft in deze niet alleen te beslissen. Engeland en Italië en ten slotte heel de Volkenbondsraad hebben ook nog zeer gewichtige stemmen in het kapittel te Genève. Allen zullen het er wel over eens zijn, dat Duitschland zich formeel aan een zijdige verdragsschending heeft schuldig ge maakt. De bezwaren van Hitier tegen het Fransch-Russisch pact als zou dit in strijd zijn met de verdragen van Versailles en Lo camo, worden niet door Frankrijk, Engeland', België en Italië gedeeld. Hitier heeft geen ob jectieve uitspraak over deze quaestie gewild, zooals Flandin voorstelde. Hij heeft deze be zwaren niet willen missen om zijn verdrags schending als een gerechtvaardigde represaille te kunnen motiveeren. Evenals Italië Abessinië eenzijdig van verdragsschennis betichtte en de juistheid dezer beschuldiging internationaal niet wilde laten beoordeeien, evenzoo heeft Hitier Frankrijk verdragsschennis verweten. Dat het rechtvaardig is wezenlijk of zelfs slechts vermeend onrecht met onrecht te ver gelden, schijnt meer en meer een beginsel te worden in de. internationale samenleving der volkeren. Hoe diep-treurig en verontrustend dit ook is, de bittere noodzaak dwingt practi- sche politiek te voeren en rekening met de fei ten te houden om het kwaad tot een minimum te reduceeren en „to make the best of it". Frankrijk is leelijk in het nauw gedreven door dat Hitier niet onhandig den bitteren pil der heeft yeraukl door so«-. stellen te doen voor nieuwe verdragen ter ver vanging van de thans geschondene. Stelt men zich op het standpunt, dat een verdragsschender te weinig vertrouwen ver dicht om er nieuwe verdragen mee te slui ten en wijst men de positieve voorstellen van Hitier ter waarborging van den vrede in Euro pa zonder meer van de hand, dan zal de span ning in Europa en rondom Duitschland gesta dig blijven toenemen. Duitschland zal zich dan militair steeds machtiger trachten te maken, terwijl de andere zullen trachten die groeien de macht zoo veel mogelijk te neutraliseeren door een steeds duidelijker en meer knellende omsingelingspolitiek en het zoo hoog mogelijk opvoeren der eigen bewapeningen. Het einde van een dergelijke ontwikkeling kan dan op den duur slechts zijn een catastrophe, hetzij door de verstikking van Duitschland, hetzij door een volkomen economische en financieele uitputting van alle partijen. Is men echter be reid Hitier de door hem zelf wel moeilijk ge maakte weldaad van goed vertrouwen te bewij zen, dan kan uit diens voorstellen een nieuw Locamo en een nieuw veiligheidsstelsel groeien, dat in ieder geval niet minder onbetrouwbaar is dan het tegenwoordige. Verdragen kunnen nu éénmaal altijd geëerbiedigd of geschonden wtorden. A&n deze mogelijkheid valt vooralsnog niet te ontkomen. Niet alleen Duitschland, maar ook Japan en Italië hebben dit overtui gend bewezen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat Engeland, dat zijn Locamo-verplichtingen steeds als een onaangenaam maximum van „continental entanglements" heeft beschouwd en door het Engelsch-Duitsche vloot-accoord bereid is gebleken DuiCSfchland vertrouwen te schenken, pressie op Frankrijk zal uitoefenen om het tot toegeven te bewegen. Italië, dat zelf van verdragsschennis beschuldigd is, zal voor de handhaving van Locamo wel geen vinger top in het vuur willen steken. Het woord is nu aan den Volkenbond, die onder principieel pro test al heel wat onrecht lijdelijk heeft moeten gedoogen en die bij den eersten keer, dat hij we zenlijk sanctie-tanden hééft laten zien, ook al waren dit nog maar melktandjes, in een weinig vroolijke positie is geraakt. Macht beteekent in deze verwarde wereld practisch meer dan recht. En het is dus de vraag of men naar een even wicht der machten, dan wel naar het eerbiedi gen van het recht desnoods ten koste van en kele machten zal willen streven. Indien men echter het recht strikt wbnscht te handhaven, zal inen zich moeten beraden of het recht, zoo als het na den oorlog in de verdragen werd vastgelegd, niet dringend correctie behoeft om het te laten strooken met het boven het for- meele recht staande beginsel der rechtvaardig heid. Vanmorgen om tien uur heeft er in een woning aan de Paul Krugcrstraat te Rot terdam een moordaanslag plaats gehad, waarbij de zeven-en-twintig-jarige Chinees Tjaing Kang zijn vrouw en zijn zwager met twee Chineesche hakmessen ernstige verwondingen heeft toegebracht. De Chinees, die gehuwd is met S. H. van W., kreeg vanmorgen bezoek van zijn zwager, den zes-en-twintigjarigen T. J. van W., schilder van beroep. Met de bezoeken, die de zwager den laatsten tijd aan de woning bracht, was de Chinees niet erg ingenomen. Of het in zijn bedoeling heeft gelegen, zijn zwager te vennoorden, staat op het oogenblik nog niet vast. Feit is evenwel, dat hij tijdens het bezoek van zijn zwager twee scherpe Chi neesche hakmessen te voorschijn haalde en zijn zwager daarmede te lijf ging. Een hevige vecht partij ontstond, w'aarbij de zwager den Chinees trachtte te ontwapenen. Hij greep echter met beide handen in de scherpe bijlen, waardoor hij ernstig Werd gewond. De vrouw van den Chinees kwam op het la waai af en trachtte haar broer te ontzetten. De Chinees maakte zich daarover boos en ging toen zijn vrouw te lijf. Hij raakte haar met de bijlen op drie plaatsen van het rechterbeen, dat ernstig werd gewond. Door buren gewaarschuwd, begaven twee agenten zich naar de woning en overmeester den den Chinees, die door het dolle heen was, De beide slachtoffers zijn per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De Chinees is in het politiebu reau aan de Nassaukade ingesloten. De messen zijn in beslag genomen. Naar wij vernemen is in den nacht van Don derdag op Vrijdag ingebroken in het bana nenpakhuis van de firma Anhuys en Van der Laan, Schapenlaan 2628 te Den Haag, waar bij een geldkistje, inhoudende ruim f 2000 werd buitgemaakt. De inbraak werd gepleegd door middel van inklimming. De achteruitgang van een leeg staand pakhuis, grenzende aan het bananen- pakhuis, werd geforceerd, waardoor de toegang tot het pakhuis vrij kwam. Het slot werd open gebroken en het zich achter den gasmeter be vindende geldkistje werd ontvreemd. De toedracht van de inbraak wijst er op, dat de daders met de situatie op de hoogte waren. In verband met diefstallen van rijwielplaat jes te Amersfoort hield de Amsterdamsche recherche huiszoeking in de woning van een 32-jarigen hoofdstedeling, die het eerzaam be roep van smid uitoefent. In de woning van den smid vond de politie drie voetballen, een kof fer en een zevental zelfbinders, die blijkens een ingesteld onderzoek afkomstig waren van een diefstal in het kleedhuis van de voetbalvereeni- ging „Haarlem" aan den Middenweg te Haar lem. De smid is naar Haarlem overgebracht en heeft bekend deze inbraak gepleegd te hebben. Op deze eerste bekentenis volgden er meer. Met een 24-jarigen timmerman uit Amsterdam had hij in den nacht van 5 op 6 Februari jJ. ingebroken in een aantal schuurtjes achter woningen in Haarlem-Noord. Bij die gelegen heid werden een aantal rijwielplaatjes, enkele fietsen en tal van andere goederen gestolen. Het tweetal voerde volgens de verklaringen van den rouwmoedigen smid een uitgebreiden handel in rijwielmerken. In het begin van de vorige maand hadden zij er in Alkmaar een honderdtal buitgemaakt, in Zeist dertig en in Amersfoort ongeveer vijftig. De timmerman zou de plaatjes steeds hebben verkocht. Op deze bekentenissen heeft de politie te Amsterdam ook den timmerman aangehouden en naar Haarlem getransporteerd. Deze man blijft echter ontkennen iets af te weten van de schanddaden, die hem door den smid worden toegedicht. De aanwijzingen tegen hem zijn echter van dien aard, dat de Haarlemsche po litie den timmerman in verzekerde bewaring blijft houden. F 20 De première van de „eerste Duitsch-Fransche gemeenschapsfilm Heldenkermis" te Berlijn werd eenige weken geleden bijgewoond door Excel lentie Goebbels, welke in zijn loge naast zich had den Franschen ambassadeur Poncet. Er werd ons toen uit Berlijn bericht, dat beide excellenties de film uitbundig toejuichten. En wat gebeurt er nu? De Duitsche studenten ver zetten zich tegen Goebbels. Men schrijft ons daarover uit Berlijn: Een groot aantal' Duitsche studenten bindt den strijd tegen de verdere vertooning van de „Heldenkermis" te Berlijn aan. Dinsdagavond werd de vertooning van de rolprent in een groote bioscoop op den Rüdesheimer Flatz in het Westen van Berlijn onmogelijk gemaakt. Ook een voorstelling in het Zuiden van de stad kon niet doorgaan. De rolprent loopt ook in een bioscoop in de oude stad, waar eveneens de rust gedurende de voorstelling eenige malen werd verstoord. Uit de studenten hebben zich een paar storm- groepen gevormd, die bij het vertoonen zullen protesteeren. Een spreekkoor roept: „Wij pro testeeren er tegen, dat Vlamingen, dat zijn Nederduitschers, beleedigd worden; dit is een beleediging van ons geheele Germaansche ras!" Het publiek in het theater aan den Rüdesheimer Platz was het met het protest eens, zoodat het licht weer aanging en de film niet verder werd vertoond. In de verschillende bladen verschijnen scher pe veroordeelingen van de film. De scherpste critiek lazen wij tot nog toe in de „Nachtaus- n gabe", die o.a. schrijft: „De zonen uit een hel dentijdperk worden hier als lafaards en be lachelijke wezens voorgesteld, terwijl de vrou wen met de doodsvijanden van haar land avon tuurtjes uithaalden. Wanneer op een dergelijke wijs eens de Duitsche geschiedenis zou worden weergegeven door iemand, die van de Duitsche geschiedenis niets afweet, dan zou het verbod van zoo'n film begrijpelijk zijn". Zondagmorgen heeft de Haarlemsche recherche een exemplaar van het blad „Der Stürmer", in beslag genomen, dat openlijk was neergehangen in het raam van het Kringhuis der N. S. N. A. P. (Kruytfascisten), gevestigd in het perceel Spaarne 21 te Haarlem. Bij huiszoeking werden geen meerdere exemplaren van het blad gevon den. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt terzake beleediging van een groep der bevolking. Zaterdagmiddag had ten stadhuize te Leeu warden, onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, een conferentie plaats met partijen be trokken bij het dreigend conflict aan de Schoen fabriek Vedeha te Leeuwarden. De Rijksbemiddelaar heeft het voorstel gedaan de onderhandelingen over het door de organisa ties aangeboden contract, waarover men be zwaarlijk tot overeenstemming scheen te kun nen komen, niet voort te zetten, doch te trach ten een oplossing te verkrijgen op de basis van het voor de schoenfabrieken in Noord-Brabant geldend contract. De bespreking van dit voorstel heeft geleid tot volledige overeenstemming tusschen partijen en tot de aanvaarding van een contract op ge noemde basis met ingang van 13 Maart, den dag waarop het personeel in staking zou zijn gegaan. De natuurgeneeskundige uit Hoogeveen, die verdacht werd van oplichting van een veer tigtal kleine spaarders voor een bedrag V ongeveer f 100.000, is thans gearresteerd. Zondagavond is in het perceel Prof. Ritzema, Boslaan 43, in het tuindorp te Maartensdijk de alleen wonende 76-jarige man H. van de Berg door gasverstikking om het leven gekomen. De oude man, die alleen thuis was, was hulp behoevend. Op het kruispunt Koningsplein te Maastricht werd een vrouw, welke per rijwiel huiswaarts keerde, door een auto aangereden; zij bekwam een zeer ernstige hoofdfractuur, terwijl verder een paar ribben gebroken werden. In bewusteloozen toestand werd het slacht offer de 55-jarige M Janssen door den auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis Calva- riënberg overgebracht. De auto waarmede de aanrijding had plaats gehad, was doorgereden, doch al spoedig, daar het nummer bekend was, was deze opgespoord. Dé bestuurder bleek een taxi-chauffeur uit Val kenburg te zijn, die beweerde van de aanrijding niets te hebben bemerkt. De toestand van mevr. M. J. is zeer zorgwek kend. u Ter bevordering van de belangstelling in de Indische kunstnijverheid en om door deze be langstelling een groot deel der bevolking onzer koloniën ook materieel te helpen, heeft de heer H. G. van Os te Den Haag (159 Groot Her- toginnelaan) een „centrale" opgericht, die een tijdschrift zal uitgeven. Het eerste nummer dat ons heden bereikte, bevat interessante ar tikelen en aardige photo's, die intusschen vèr over het beoogde doel heenschieten. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie betreffende de parallel- reis naar Rome, welke "oor R.K. Verkenners wordt georganiseerd. Tijdens deze reis, welke van 13 tot 23 April wordt gehouden, zal ook een bezoek worden gebracht aan Luzern, Genua en Freiburg i. Br

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5