Koloniën en grondstoffen De bolsjewisten en nazi s één en hetzelfde ras KEULEN IN FEESTROES KWIEK EN VIEF Eden's verklaring in het Lagerhuis Rome ontkent den wapenstilstand KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRGITGIT DE LANDHONGER VAN DRIE RIJKEN TSJEKA EN GESTAPO De weerstoestand MAANDAG 9 MAART 1936 Politiek van de open deur en recht op aanschaffing van grond- stoffen zijn noodzakelijk Landverhuizerskwestie Benoemingen in Indië Verspreider van brochures gearresteerd Mère Bertrude Uitgaande van anti-christelijke gedachten dekken zij elkan der volkomen Scherp artikel der Oss. Romano Ernstiger verwacht, dan men van de Engelsche regeering gewoon is Groot opzien over de ontkenning van telegrammen, welke toch de censuur zijn gepasseerd R.K. TAFELT EN NISBOND Vorming van districten in diocesaan verband Vereeniging „Veilig Varen" Stuurlieden-examen Einzug der Gladiatoren VIJFTIEN JAAR LUCHT WACHTDIENST Schoolschaakcongres Pokon-raadgevingen De postvluchten SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT OVERDAG ZACHTER WEER RELIGIEUZE KLEINKUNST De Alg. Kath. Kunstenaarsvereeni- ging en de stryd tegen de Kitsch (Bijzondere correspondentie) Twee groote nauw-samenhangende vraag stukken, van de oplossing waarvan rechtstreeks de toekomst van den we- teldvrede afhangt, hebben reeds de aandacht. zullen die aandacht in de eerstkomende ja- ten niet meer verliezen. Het eerste dezer beide ontzaglijke problemen 's dat der koloniën, het andere dat van de Verdeeling der grondstoffen. Hi alle landen, die zoowel over koloniën als ?rondstoffen beschikken, openbaart zich een f^rke strooming tot handhaving van den sta ds quo. Dat is heel begrijpelijk, want deze lan- zullen uit den aard der zaak „gevende par uien" moeten zijn. Maar de rijken, die onder e „nemende partijen" kunnen gerangschikt gorden, zijn geen staatjes, die de macht mis- ~ieh hun verlangens op imperatieve wijze te on derstrepen. En Japan, èn Duitschland, èn J alië zijn groote mogendheden en tegelijker- „Lander ohne Raum". Landen, die „ruim- ;e" wenschen en die er op uit zijn die ruimte *e verwerven, goedschiks of kwaadschiks. Voor deze werkelijkheid kan men de oogen niet slui- 'etl. Het ware struisvogelpolitiek dat te doen. Het probleem stelt zich voor genoemde drie staten niet op dezelfde wijze. Japan wenscht, v°°r het oogenblik althans, niet op ver-verwy- öerde streken de hand te leggen. Het zoekt exPansie-terrein onmiddellijk naast de deur. Kil het vindt dat. Mandsjoerije is, al wordt het tian ook „onafhankelijk" geheeten, aan den ',VU der regeerders te Tokio onderworpen; ^°ord-China is op weg zijn onafhankelijkheid 'e verliezen en straks komt Mongolië aan de kaurt, om in den kring der Japansche „bond- g«nooten" te worden opgenomen. Japan rechtvaardigt zijn expansie met een "eroep op gebiedende noodzakelijkheid. Het japansche eilandenrijk is klein en heeft een b°dem die geen schatten verbergt. Ieder jaar x'et een millioen Japansche babies het levens echt. Dat millioen wil leven en werken. En ?feeds nieuwe millioenen dienen zich aan. Emigre eren? Onmogelijk. Een geheele reeks ahden heeft voor de Japansche immigratie de Srenzen hermetisch gesloten. En dientenge volge heeft Japan spijts de verdicten van Volkenbond het eenige middel gekozen öat bet ten dienste stond: het heeft de hand §el&gd op een goed deel van het gebied, dat tot china behoorde, maar dat de Chineesche le- ®jers niet verdedigen konden. In het nieuwe ^Ban. vooral als het met Buiten-Mongolië uit- v^reid wordt, zullen de onderdanen van den r^kado een nieuw arbeidsveld vinden; in den °dem van het nieuwe Japan hoopt Tokio de "raw materials" te vinden, die het noodig heeft van het buitenland, van den vreemdeling, „eC(Jis meer onafhankelijk te worden, want goudstoffen zijn van een werkelijke indepen- eutie de meest solide garanten. De toestand van Italië is veel moeilijker. Dit „Land ohne Raum" bezit in Afrika wel koloniën Lybië, Eritrea, Somali- 'atid maar deze zijn voor opneming van het 'talïkansche bevolkingsoverschot ongeschikt alleen, maar kunnen het moederland ook 'net aan de onontbeerlijke grondstoffen helpen. is daarom dat de Duce, die Italië en zijn '°t leidt, zijn veroveringstocht in Abessinië be nnen is. °hgetwyfeld voorzag de fascistische regee- •iUg dat Rome zich daarmede eindelooze Ge- ^eefsche en andere moeilijkheden op den hals faalde, maar het liet het zwaarst wegen wat j et het zwaarst achtte: Italië's toekomst. Het x zeker dat de niet-Amharische provincies van bessinië, die Italië in de eerste plaats te ver jaren wenscht, geen vestigingskoloniën zul- blijken te zijn en dus voor het Italiaansche IjCPuiatie-vraagstuk geen oplossing bieden, maar e mogelijkheid bestaat dat in den Abessi- "lschen bodem althans een deel van de grond- 'J'Cffen zal worden aangetroffen, die Italië tjUgend behoeft. ®U Duitschland? Dit land heeft koloniën be ften. in Afrika en in Azië. Het heeft ze ver ben toen het in 1918 den oorlog in Europa Verloor. Thans wil Duitschland zich opnieuw koloniaal ~®zit verwerven Om er zijn bevolkingsoverschot '6 loozen? Zeker niet. In 1911 bevonden zich Jh alle voormalige koloniën van het Duitsche f'ih niet meer dan 20.753 kolonisten, een aan bal kleiner dan het getal te Parijs wonende Ultschers. Vestigingskoloniën heeft Duitsch- gUd nooit bezeten en evenmin koloniën, die ?®u batig saldo opleverden. In hetzelfde jaar J®1! kostten de Duitsche koloniën aan het ""oederland bijna dubbel zooveel als zij op- Pachten. Ook als vindplaatsen voor bodem schatten hebben de voormalige Duitsche kolo- S'cn nimmer een rol van eenige beteekenis ge- Pcsld. v °at Duitschland opnieuw koloniën wil heb- pb is voor dit land meer prestige-kwestie dan ®ts anders. Het heeft zich in de laatste ja- geleidelijk van de „ketenen van Versailles" ;f"''rijd, maar het zal zich eerst een werkelijk f;"hjk-berechtigd land gevoelen als het den lin- """-Rijnoever militair bezetten mag, als het rauzig bezit en den „Corridor", benevens het ,au Polen toegewezen gedeelte van Opper-Si- ezië en als het opnieuw zijn oude plaats on- de koloniale mogendheden innemen kan. het eigenlijke expansie-terrein van Duitschland '8t elders, in Ruslands richting. De „Drang S^ch Osten" leeft in Duitschland sterker dan jU't en ais er met veel verandert in de wereld ^cet de dag komen waarop het aan dien "Hrang" uiting geeft. Tx e expansie-behoeften van deze drie rij- J ken houden gelijken tred met hun ex pansie-verlangens. En slechts wanneer «c verzadigde mogendheden aan deze verlan- 8eUs op intelligente wijze tegemoet komen kan ?eu toestand van evenwicht bereikt worden, ^'aaraan de wereld en haar bevolking de groot- 6te behoefte hebben. wHoe kan die toestand verzekerd worden? "ker niet op de wijze, die Lloyd George voor oogen stond toen hij in het Britsche Lagerhuis als zijn meening uitsprak dat kleine landen als Nederland, België en Portugal over een te groot koloniaal gebied beschikken. De Britsche staatsman zou er vermoedelijk niets op tegen hebben dat de kleine landen hun koloniaal bezit voor een deel aan Duitschland en Italië zouden afstaan, mits dan maar het Britsche koloniale wereldrijk in tact bleef. Voor een der gelijke „oplossing" kan men slechts de schou ders ophalen. De Nederlandsche koloniën zijn sinds eeuwen in Nederlandsch bezit, genera ties Nederlanders hebben ze gemaakt tot wat ze zijn, ze zijn integraal deel van ons gebied en er kan geen sprake van zijn dat wij dit anderen landen zouden afstaan. Portugal en België kunnen voor het behoud van hun kolo niaal bezit andere, maar zekere even klem mende redenen aanvoeren. Trouwens, afstand van koloniaal bezit lost de vraagstukken, die voor Italië en Duitsch land van dringenden aard geacht mogen wor den, geenszins op. Nóch in Azië, nóch in Afri ka zullen Italië en Duitschland plaats voor hun bevolkingsoverschot kunnen vinden. Ware dat wel het geval dan zouden landen met groote koloniën geen werkloosheid kennen. Iedere werklooze zou zich overzee een nieuw bestaan kunnen scheppen. Ieder weet dat het in wer kelijkheid anders is. Zelfs Engeland, dat bijna over een kwart van de beschikbare ruimte in de wereld beschikt, heeft reeds jaren lang twee millioen werkloozen, voor het onderhoud waar van het honderden millioenen ponden uitge geven heeft. Het zijn niet de koloniën, die het bevolkings- teveel van de landen zonder ruimte zullen kun nen opnemen. Dat zal zijn weg moeten vinden naar die landen, waar blanken leven en werken kunnen, naar die groote rijken en dominions dus, waarvan de bevolking voor het oogenblik nog weinig talrijk is, maar die niettemin hun grenzen voor immigranten strikt gesloten heb ben. Het landverhuizersvraagstuk moet wor den opgelost en ieder weet welke landen daar toe in de eerste plaats hun steen kunnen bij dragen. En het probleem van de grondstoffen-verdee ling bereikt niet zijn oplossing door simpele souvereiniteitswijzigingen, die trouwens onmo gelijk zijn. Goede resultaten kunnen slechts dan bereikt worden als in de eerste plaats de po- litiek-van-de-open-deur wederom algemeen wordt toegepast want hoe zullen landen, die arm aan grondstoffen zijn, die grondstoffen beta len, als zij hun eigen producten niet verkoopen kunnen? en wanneer, in de tweede plaats, ieder land het recht krijgt zich die grondstof fen aan te schaffen, die het in eigen bodem niet vindt. Het recht op die aanschaffing moet erkend worden. Er mag hier van goedgunstig heid van den bezitter der onmisbare „raw ma terials" geen sprake zijn. Dat recht moet in ternationaal gewaarborgd worden. Alleen oon déze wijze is de toestand van even wicht en vrede te bereiken, waarvan wij hier- De manschappen der luchtafweer trokken binnen; op den achtergrond als eerste Duitsche militaire troepen Keulen de beroemde Dom boven spraken. Een groote economische wereld conferentie, waar deze vraagstukken niet alleen besproken maar ook geregeld zouden worden, zou prachtig werk kunnen doen. Zijn de tijden daar niet rijp voor? Laat ons hopen dat ze weldra rijp zullen zijn. Want iedere maand uit stel vermeerdert het gevaar voor een catastrofe. BATAVIA, 9 Maart. (Aneta) Pastoor C. Var. Dyk, van Moentilan, is benoemd tto tyde'ijk vervanger van pastoor Van Kalken, als Hoofd van de afdeeling Onderwijs en Opvoeding van het Centraal Missie-bureau. Pastoor C. de Quay is tijdelijk benoemd tot secretaris-penningmeester van de Canisius- stichting. BADANGSIDEMPOEAN, 9 Maart. (Aneta) Te Sosopan, nabij Padanglawas, is gearresteerd Mohammad Nasir, die pas van Sumatr's Oost kust ws gekomen. Tij werd in preventieve hech tenis gesteld wegens het verspreiden van extre mistische brochures en het voeren van propa ganda, vallende onder artikel 153 bis. BATAVIA, 9 Maart. (Aneta) Hedennacht overleed in het Groot (Klooster alhier Mère Bertrude, in den ouderdom van 80 jaar. De overledene was Duitsche van geboorte en heette in de wereld mej. M. Dillmann. Heden vond de begrafenis plaats. In de onmiddellijke nabijheid van Antwerpen nadert het Canal Albert zijn voltooiing Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: In een uitvoerige kroniek somt de „Osser- vatore Romano" de feiten van den jongsten tijd op, die de anti-katholieke onderdruk kingspolitiek van het nationaal-socialistische regime kenmerken. Veroordeelingen van pries ters te Karlsruhe, te Hameln, te Frankfort, Trier, Keulen, Dortmund en waar-al-niet. meestal schuldig aan „vijandige uitingen jegens den Staat", die zich vereenzelvigt met de sterilisatiewetten en het nieuwe heidendom. Soms is zelfs dat vergrijp niet aanwezig. Te Keulen werden priesters beboet, omdat zij in de kerk bijdragen gevraagd hadden voor een nieuw kazuifel of een madonnabeeld; dit is „verboden collecte". In Pretlow bij Berlijn vertoonde een kapel een kruisbeeld met het opschrift: „Christus gisteren, heden en altijd". Dit opschrift werd door Nieuw-Germanen vernield en vervangen door een ander: „Uw bloed zij uw banier; uw geloof ga tot de sterren; God is uw stam vader- God is de kiem van alle zaad". Het parochiebestuur vroeg toestemming op zich zelf een teeken van dezen armen tijd om dit opschrift te verwijderen. Het bevoegde provinciale gezag gaf echter ten antwoord, dat dit opschrift op zijn bevel daar geplaatst was, en besliste met Pilatus: quod scripsi scripsi Aan het slot van zijn kroniek, vol van zulke feiten, trekt het Vaticaansche blad de con clusie. .Volgens de nationaal-socialisten be staat er een principieele tegenstelling tusschen hen en het bolsjewisme! Hier staan zoo zeggen zij geen twee belangen, maar twee ideeën tegenover elkaar; twee levensbeschou wingen, die elkander uitsluiten, zoodat èén van hen teveel is; en de conclusie van den strijd zonder kwartier vroeg of laat moet wor den getrokken. Indien Duitschland ertoe in staat was, zou het reeds een „hakenkruistocht" uitroepen tegen den sikkel en den hamer. De vijandschap tusschen beide awordt dan ook vergeleken en zelfs in verband gebracht met die principieele vijandschap, die het bols jewisme toont tegen het christendom. „Welnu, aldus de Osservatore Romano, juist van dit gezichtspunt toont zich de diepe dubbelzinnigheid, de gronddwaling, die er schuilt in dit contrast tusschen twee ideeën, welke integendeel in een onverhoedsch ver bond tezamen marcheeren ter vernietiging van het eenige bolwerk, dat de zedelijke, poli tieke en maatschappelijke wanorde kan weer houden en breken: de beginselen, de leer en de zeden van het Christendom. Slechts de for- muls en de woorden zijn anders. De substan tie is dezelfde. Geen tegenstelling of strijd; een-onderscheiding is zelfs onmogelijk. De af grond, die beide partijen scheidt, wordt over brugd door een gemeenschappelijke geeste lijke levensopvatting. Of men haar atheïstisch of religieus noemt, zij vergoddelijkt de stof. De opvattang van den staat, van de betrekkin gen tusschen staat en individu, tusschen staat en gezin; de middelen om deze politieke filo sofie te verwerkelijken, van het regeeringspro- gram tot de actie der politie; de heerschappij der partij, of zoo men wil der georganiseerde idee, die overheerscht in wetgeving en recht spraak, in kampen, fabrieken, scholen, leger en beroep; de vereenzelviging van deze partij met de staatsmacht, met het volk, en het va derland, om daaruit de cpnclusie te trekken, dat wie niet instemt met de heerschende idee, tegen den Staat is en dus, met den Staat, volk en vaderland verraadt en overgeleverd moet worden aan de tuchtiging van Tsjeka of Ge stapo. Dit alles, begrippen en middelen, •uitgaande van deze gemeenschappelijk anti-christelijke gedachte, stemt volmaakt overeen en dekt el kaar volkomen." LONDEN, 9 Mrt. (Reuter). Naar ver nomen wordt, zal de rede, welke minister, van buitenlandschc zaken Eden hedenmid dag in het Lagerhuis zal afleggen, verder gaan, dan men tot dusver van de Engelsche regeering gewend is, d.w.z. dat de Britsche regeering de kwestie als zeer ernstig be schouwt. Onmiddellijk na zyn rede in het Lagerhuis, zal minister Eden de trein van 16.30 naar Parijs nemen, teneinde morgen aawezig te zijn bij de besprekingen van de onderteekenaars van het verdrag van Locamo. Het is zeer goed mogelijk, dat Eden na de besprekingen te Parijs, naar Genève zal gaan voor de zitting van de Commissie van Dertien. Vermoedelijk zullen de besprekingen van de onderteekenaars van het verdrag van Locamo te Genève worden voortgezet. ROME, 9 Mrt. (Reuter) De offi- cieele woordvoerder verklaarde he denochtend, dat in den oorlog in Abessinië noch een wapenstilstand is gesloten, noch een einde van de vijandelijkheden is gelast. Indien de militaire vliegtuigen naar de bases zijn teruggeroepen, is dit een zuiver mi litaire maatregel. De Italianen blijven voor waarts rukken. Deze verklaring heeft zeer veel opzien gebaard onder de journalisten te Rome, na de categorische telegrammen uit As mara hedenochtend, welke toch de cen suur zijn gepasseerd. In hotel Noord-Brabant te Utrecht werd Zondag een vergadering gehouden om te gera ken tot oprichting van een Nederlandschen R.K. Tafeltennisbond. Na ampele besprekingen werd een commissie samengesteld, welke tot taak heeft, na gedegen onderzoek, districten te vormen en de e in dio cesaan verband te brengen, om daarna de dio cesane organisaties te vereenigen tot een Ne derlandschen R.K. Tafeltennisbond. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsche vereeniging „Veilig Varen." De bedoeling der vereeniging is noch regelend, noch adviseerend op te treden, zij wenscht alleen preventief en opvoedend werk te verrichten op gebied van veilig verkeer te water, waarvoor zij naar ver schillende zijden propaganda zal maken. Zy zal zich uitsluitend met deze taak belasten en tracht in verband daarmede samenwerking te krijgen met autoriteiten, die haar in dat op zicht behulpzaam kunnen zijn. Verschillende haven- en politierautoriteiten hebben reeds medewerking toegezegd, terwijl enkele hunner in het bestuur zitting hebben genomen. Het secretariaat is gevestigd bij den heer A. P. M. Moussault, Keizersgracht 278, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman groote stoomvaart de heer W. Astro; voor tweeden stuurman idem de heeren M. L. Brautigam, J. Mak en H. Smit en voor derden stuurman idem de heer G. W, H. van Doorn. (Van onzen specialen berichtgever) KEULEN (Zaterdagavond). De klokken lui den, aanzwellend en afnemend heilgeroep bruist door het hotelvenster van den „Komö- diënhof' naar binnen, het hotel waar wij toe vlucht hebben gevonden. Aan onzen voet, door de smalle hoofdstraat, marcheeren de afdeelin- gen der S.S., S.A. en der „Hitlerjugend" voor bij. Fel klinkt hun zware voettred. Boven de aaneengesloten kohortes, trilt de lucht van de warme fakkelvlammen en de rosse gloed slaat ons in het gezicht, wanneer wij ons naar bui ten buigen. Zij komen aangemarcheerd van het Dom plein, geleid door doffe slagen op de vreemd- lange trommels. Voorop de standaard, daarna een diep blok deinende groepsvlaggen, alle fel rood in den fakkelgloed en dragend in een wit médaillon het Swastika-teeken. Hier en daar een sombere zwarte vlag, doorschoten met een witten adelaar of met twee hoogspanning achtige witte bliksem-teekens, waarvan wij de beteekenis niet kennen. Dof slaat de trommel, zonder roffel, dof klinkt de tred der zware soldatenlaarzen. On heilspellend klinkt de donkere mannenzang, afgebeten aan alle eindsylben. Van het Domplein blijft het heilgeroep aan- bruisen als het gedonder van een onstuimige zee op de stormkust. In onze smalle straat, waar de menschen zich vier rijen dik, op de smalle trottoirs per sen, wijkt de menigte angstig terug wanneer de walmende fakkels te dicht langs hunne ros sig-verhitte gezichten strijken. Als de standaarden of de enggesloten vlag- gengroepen passeeren, gaan de handen omhoog om den Hitler-groet te brengen. Het is als het afleggen van een onheilspellenden eed. Eindeloos schijnt de sombere fakkelslang, die daar onder ons venster rhythmisch voorbij deint. Telkens zwaaien nieuwe groepen van het Dom-plein de straat in. Oud-strijders met lange blonde en spitze grijze baarden, de hand „schneidig" aan den dolk, de borst hoog ge heven onder het model-ijzeren kruis. Spichtige knapen, de Hitler-jeugd, met ech te jongenssnuitjes, de hand met een strook papier omwonden om hem te beschermen te gen het afdruipend vet van den fakkel, die ook de kleinste torst. Arbeids-soldaten, brand weerlieden met ouderwetsche pickelhauben, slanke zwarte S.S.-jongelingen met lorgnetten op de intelligente studentengezichten Dit is de reactie, men kan ditmaal naar waarheid getrouw zeggen, de „spontane" reactie van het Hitleriaansche Keulen op den over- rompelenden zet van den Führer, om de ge- démilitaxiseerde zóne op den linker Rijnoever, wederom met soldaten te bezetten. Keulen juicht, Keulen is buiten zichzelf van uitzinnige blijdschap, die zich met carnavals- achtig vreugde-vertoon uit. Keulen denkt niet na, Keulen berekent niet de mogelijke conse quenties van deze daad. De stad is genarcoti seerd. Zij zag dezen middag oude garnizoenen weer binnentrekken. Over de Hohenzollern-brug. Zij zag de kit tige paardjes trappelen, in het zadel de knappe officieren. Zij hoorde den dreunenden tred der bekende legioenen, zij zag de tanks en het zware geschut met veel vertoon van kracht binnenrollen. Zij hoorde de stralende lente lucht zoemen en gonzen van de sterke vlieg tuig-eskaders. En heel de oude glorie her leefde weer. Vooral bij de ouderen, die zich nog kunnen herinneren, hoe de laatste Duitsche uniformen achter den rechter Rijnoever ver dween, om plaats te maken voor het gehate khaki der vreemde bezetters Maar ook bij de jongere generatie, die reeds jarenlang werd geprepareerd op dit groote moment. En.... het is een groot moment in de ge schiedenis van een volk, wanneer het zijn zelfrespect hervindt, weder-verovert; helaas wellicht tegen een prijs, die velen die thans juichen, erg zwaar zal vallen, wanneer ooit de rekening zal worden gepresenteerd. De vrouwen juichen het hardst. Ieder knap officier, die voor zijn afdeeling uitrijdt, wordt met opgeheven hand gegroet, verwelkomd. En deze salueert elegant terug, naar links en naar rechts. Hij drijft het paard met de sporen „tegen-het-bit", zoodat het trappelt en steigert. Alles voor-oorlogsche „Schneid". Maar achter hem aan rollen met zwaar ge dreun de stalen monsters der vernietiging, ratelen met het vermorze'ende geknars van rupswielen de met dikke klinknagels gegar neerde pantsertanks. Hitleriaansch Keulen juicht en juicht den ge- heelen avond door. In alle restaurants en bierlokalen roezemoest de opgewonden menigte, doorspikkeld met het bruin der S A.-unifor- men. Luidrucht'ge toasten worden uitgebracht, vaderlandsche liederen worden aan eer. tafeltje ergens ingezet en weldra door de geheele zaal overgenomen. Nergens ziet men des avonds evenwel de zoo vurig verbeide uniformen van de regu'aire armee, die vanmiddag is binnengerukt. Geen officieren vormen vroolijke lachtafels, geen „kecke" onderofficieren heffen de bierglazen, geen soldaten reppen zich op «e toonen van de taptoe naar de wacht. Neen, de soldaten zijn in hunne kazernes geconsigneerd. Voor hen is deze marsch ernst, bittere ernst. De zware soldatenlaarzen zijn uitgegooid. De moegemarcheerde lichamen rusten in de krib ben, die overhaaste kwartiermakers voor hen hebben laten bedekken met stroozakken. Als in tijd van oorlog. „Genau wie wahrend des Krieges", zegt ons een bedrijvige „Feldwebeh vol trots. Waar zal deze marsch eind'gen? Keulen bekommert er zich niet om, de soldaten had den vóór hun rust slechts aandacht voor de „Goulaschkanonen" (de dampende keukenwa gens). „Der Führer" weet het, hij zal hen leiden. Welk een verantwoordeliikheid drukt op dezen man, die weet dat hij slechts te be velen heeft, om gehoorzaamd te worden tot in den dood is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Het Vrijwillig Landstormkorps Luchtwacht dienst bestond heden 15 jaar. De herdenking hiervan door de officieren is bepaald op 27 Maart a.s. Het bestuur van de Vereeniging van Officie ren van den Luchtwachtdienst maakte heden zijn opwachting bij den Korpscommandant Majoor J. C. C. Nijland. Voor het schoolschaakcongres, dat op 14 Maart te Amsterdam zal worden gehouden, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam van zijn belangstelling blijk gegeven, door het be schikbaar stellen van de militiezaal. Het con gres vangt te drie uur aan. De heer E. Boek man, wethouder van Onderwijs, zal de ope ningsrede uitspreken. Na het referaat van dr. Max Euwe, zullen achtereenvolgens punten in behandeling wor den genomen: 1. de gekozen opzet van deze landelijke organisatie; 2. contact met de auto riteiten; 3. schaakclubs en scholen; 4. systeem van de wedstrijden; 5. organisatie van het on derwijs in het schaken; 6. geldmiddelen. Belangstellenden worden er op attent ge maakt, dat het bestuur niet aan alle scholen in Nederland bericht kan zenden, zoodat zij, die geen uitnoodiging ontvingen, doch in 't school- schaken belangstellen, welkom zyn. Van de Pokon-fabriek, de vervaardigster van de bekende kunstmest voor kamer- en kasplan ten, „Pokon," ontvingen wij een nieuwe publi catie, bedoeld als handleiding voor het verzor gen van de meest voorkomende kamerplanten. Deze nieuwe publicatie bestaat uit een serie kleuren-oto's met aan de achterzijde een aan tal raadgevingen voor de verzorging van de afgebeelde plant. Voor bloemenliefhebbers is deze nieuwe Pokonpublicatie een begeerens- waardig bezit. De Lijster is op de uitreis te Singapore ge land. VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD DER R.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1 - PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG uiuiiiimiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiHiiimiMiiiiiiiiiiu Op den Oceaan heeft zich weer een rug van hooge drukking Noordwaarts uitgebreid en deze schijnt zijn invloed zelfs tot Zuid-Noorwegen uit te strekken. De oostelijke hooge drukking beweegt zich zuidwaarts en breidde zich over geheel midden- Europa uit. In Noord-Scandinavië verscheen een vrij diepe depressie, over de Golf van Biscaje en Engeland liggen nog ondiepe depressies, die op het oogen blik weer iets toenemen. De vorst in Scandinavië bleef afnemen en is alleen in Midden-Zweden nog streng. Op het vasteland en in Schotland kwam in den nacht hier en daar lichte vorst voor. Een uitgestrekt gebied van mist of nevel ligt van Engeland tot Denemarken en ver in Duitsch land. Regen valt in Schotland, Engeland en West-Frankrijk, regen en sneeuw met krach- tigen zuidelijken wind langs de Noorsche kust; Zuidoost-Frankrijk heeft zonnig weer, evenals het gebied ten oosten van de Oostzee. Ofschoon de vochtigheid van de onderste luchtlagen weer kans op mist in den ochtend geeft, mag in verband met stijgen van tempe ratuur in de bovenlucht overdag zachter weer worden verwacht met weinig of geen regen. De Algem. Kath. Kunstenaarsvereeniging. groep Beeldende Kunsten, heeft het voornemen, ter bevordering van betere religieuze klein kunst voor het gezin, kloosters en scholen, mede om het publiek te steunen en voor te lichten bij aankoop van religieuze kleinkunst, deze voorwerpen aan een keuring te onder werpen. De uitgevers zullen, indien de model len aan de gestelde eischen voldoen, het recht verkrijgen, deze van een kenteeken der Ver eeniging te voorzien. Op d,e a.s. voorjaarsvergadering welke bin nenkort (waarschijnlijk 8 April e.k.) zal worden gehouden, zal de eerste keuring door de leden plaats vinden. Voor inzending en inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den secretaris Herman Wal stra, Nieuwe Gracht 161, Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9