Vijf legercorpsen staan tot den aanval gereed Voorgeschiedenis bezetting Rijnland c~ Het aanbod van Hitier K. Het nieuws van heden Overwon Azana werkelijk DE ACTIVITEIT AAN HET NOORDELIJK FRONT Radiorede van Dr. Colijn Admiraal Beatty overleden GEMATIGDE HOUDING VAN DR. SCHACHT Wordt met Hitier onderhandeld DE BAROMETER DE VERPLAATSING DER BESPREKINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 11 MAART 1936 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling 5 legercorpsen gereed op te rukken De Negus heeft de vorige maand een bezoek gebracht aan de Nederlandsche ambulance te Dessie. Naast den Negus de leider van de ambulance, dr. Ch. Winckel Alleen het leger van den Negus nog in staat een werke lijken veldslag te leveren? Vóór het regenseizoen de eind-overwinning? Ren der opperbevelhebbers uit den wereldoorlog Admiraal Beatty Ernstige sneeuwramp in Britsch-Indië 50 personen omgekomen Hitler's actie vindt haar oorzaak in den druk der binnenland- sche moeilijkheden De achtergrond der crisis Spaansche Phalanx te Saragossa gesloten Het bestuur gearresteerd Spaansche consul in Chili verongelukt Ministerraad prefereert hand having van de zelfstandig- heidspolitiek De ministerraad heeft zich, zooals te verwachten was, in zijn bijeenkomst van gisteren bezig gehouden met de rede van rijkskanselier Hitier en diens aan bod om een verdrag te sluiten. Uiteraard is daarover nog slechts zeer terloops gehandeld; een beslissing is niet zoo spoedig te verwachten. De Maasbode, waaraan we dit bericht ontleenen, heeft den indruk gekregen, dat het Kabinet prefereert de tot dusver gevoerde zelfstandigheidspolitiek te handhaven. De Fransche pers vat deze merk waardige regeling nogal optimistisch op Frankrijk verwacht een onbeperkten steun Berlijns meening RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Belangrijke verklaringen van Gil Robles Chineesch generaal wordt Katholiek Als de Askari's hun soldij hebben ontvangen, moeten zij op de loonlijst bij wijze van kwitantie hun vingerafdruk geven NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT wam m um «19 U m mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent de kleine annonces „Omroepers" rie de rubriek. senden slag te kunnen leveren tegen het le ger van den Negus, dat beschouwd wordt als het eenige leger in het Noorden, dat nog in staat is een werkelijken veldslag te leveren. Aan het Noordelijk front worden de voor bereidingen voor een nieuw offensief met koortsachtige haast voortgezet. De Italianen organiseeren ook zoo snel mo gelijk hun ravitailleering met het oog op den as. opmarsch. Zij willen vooral voor het regen seizoen den tegenstand vernietigen van het le ger, dat den weg naar Dessié verdedigt. Dit leger staat onder persoonlijk bevel van den keizer en bestaat met name uit 10.000 man Van de keizerlijke garde. De Abessiniërs trek ken op in Noordelijke richting, terwijl Italiaan- sche colonnes, bestaande uit twee legercorpsen het gebied van het Asjangi-meer naderen. De Italianen hebben versterkingen opgericht aan de rivier Takazzé. Zij bezetten thans alle doorwaadbare plaatsen en zijn, naar men ver klaart, voornemens den opmarsch voort te zet ten ten Zuiden van de rivier naar de provincie Godjam. De correspondent van Reuter-A. N. P. bij de Italiaansche legers in het Noorden seint, dat vandaag de troepen te land en de luchtstrijd krachten hun offensief over het geheele front hebben voortgezet. De correspondent heeft van officieele zijde de mededeeling ontvangen, dat het hoofdkwar tier van plan is door een snel optreden de uit eindelijke overwinning te bevechten. Het Italiaansche leger hoopt een beslis- Hedenavond om acht uur zal minister Colijn over beide zen ders een korte rede houden in verband met den internationalen toestand LONDEN, 11 Maart (Reuter) Admiraal Beatty is op 65-jarigen leeftijd overleden. De Britsche vlootadmiraal David Beatty werd op 17 Januari 1871 geboren. In 1911, hij was toen schout-bij-nacht, werd hij secretaris van den toenmaligen minister van Marine, Winston Churchill. Tot 1913 bekleedde Beatty deze functie. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot commandant van het eskader Slagkruisers. Spoedig na het uitbreken van den oorlog, in Augustus 1914, ondernamen de onder zijn bevel staande oorlogsbodems een „raid" op Helgoland. Drie kruisers en een torpedojager werden daar tot zinken gebracht. Een paar maanden later hield zijn vlootgroep het Duitsche eskader onder bevel van admiraal Von Hipper tegen, dat een derde poging wilde ondernemen de Engelsche kustplaatsen te bom bardeeren. Bij dezen zeeslag werd de Duitsche slagkrui ser Blücher door het vuur uit de Britsche ka nonnen tot zinken gebracht. Het vlaggeschip Lion geraakte toen in moei lijkheden. Door een misverstand werd de slag toen niet voortgezet. Deze slag is bekend ais die bij Doggersbank. De opmarsch in de verschillende sectoren gaat zoo snel als de zuiveringsacties en de aan leg van wegen veroorloven. De staking van het bombardement op Zondag had ten doel te doen uitkomen, ge durende één etmaal, dat Italië het aanbod van den Volkenbond aanvaardt. Nadien is de activiteit voortgezet. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Ad dis Abeba meldt, dat vier Italiaansche vliegtui gen vandaag de dorpen Ifaque (provincie Gon- dar) en Humbat (provincie Godjam) hevig met bommen hebben bestrooid. Vandaag is de hoofdstad opnieuw opgeschrikt. De bewoners vluchtten in groote haast naar de omstreken der stad, toen men de nadering van verscheidene vliegtuigen signaleerde. Het schijnt evenwel, dat de vliegtuigen weer koers naar het Noorden hebben gezet na twee dorpen op 60 K.M. ten Noorden van Addis Abe ba te hebben gebombardeerd. Naar het agentschap Stefani mededeelt, staan aan het Noordelijk front vijf leger corpsen geëchelonneerd gereed op te ruk ken. Het eerste en derde legercorps staan gereed op te marcheeren in de richting van Feneroa en het Asjanghimeer, terwijl het Erythreaansche legercorps de posities in Tembien versterkt en het tweede en vierde legercorps de stellingen in Sjire versterken, teneinde gereed te zijn voor een nieuwen sprong voorwaarts. De Italianen hebben alle heuvels bij de Ta kazzé bezet en hier verkenningsposten inge richt, terwijl een spervuur van de artillerie is voorbereid. Verder wordt vernomen dat de Negus, ten aanzien van het gevaar, dat Dessie dreigt door de samenwerking van vijf Italiaansche leger corpsen, naar het Noorden zou zijn getrokken, om te trachten de keizerlijke garde tegen de Ita lianen in het vuur te brengen, voor dezen tijd hebben gehad hun actie te ontplooien. PESJAWAR, 11 Maart (Reuter) Volgens eerst nu binnengekomen berichten zijn in het Kagan-district ongeveer 150 mijl ten Noord- Oosten van Pesjinkovikr, gedurende de laatste veertien dagen ongeveer 50 personen in de sneeuw omgekomen en verscheidene huizen door zware lawines verwoest. Men vreest dat de schade aan menschen- levens en eigendommen in de verwijderde dis tricten nog grooter zal zijn. Hierover is echter geen enkele bijzonderheid te verkrijgen. De correspondent van de Times te Berlijn heeft in zijn blad interessante mede- deelingen gedaan over de voorgeschie denis der bezetting van het Rijnland. De correspondent schrijft: Reeds eenigen tijd hadden dr. Schacht en anderen gematigden druk uitgeoefend op Hitier het contact te hervatten met de Westorsche mogendheden. In die richting zagen zij finan- cieele en economische redding voor Duitschland welks poging tot het scheppen van herstel en het financieren van de herbewapening door een voortdurende uitzetting van het regeeringscre- diet limieten had, die vooruit te zien waren. Aan den anderen kant stond de partij, die er op aandrong, dat Hitier niet voor dr. Schacht zou capituleeren en die onrustig is omdat het so cialistische gedeelte van het programma nog niet in handen is genomen. Men mag wel aannemen, dat Hitier aldus vervolgt de correspondent een toestand rijp liet worden en dien toen behandelde met zijn gebruikelijke beslistheid. Sedert de internatio nale bankiers in Berlijn vertoefden heeft dr. Schacht, die hun bange vermoedens had ont dekt ten opzichte van den weg, dien Duitsch land naar binnen en naar buiten ingeslagen was, zijn druk verhoogd. In ieder geval ver schenen geïnspireerde artikelen in de bladen, welke voorwaarden suggereerden, waaronder Duitschland er in toe zou kunnen stemmen weer toe te treden tot het collectieve systeem en de schrijvers hieraan moge herinnerd worden waren niet bereid voldaan te zijn met het herstel van de souvereiniteit in het Rijn land. Aan den anderen kant heeft dr. Goebbels, die beschouwd mag worden als de exponent van de radicale school, slechts 10 dagen geleden ver klaard, dat Duitschland er de voorkeur aan gaf te vertrouwen op zijn eigen gewapende krach ten, eerder dan op den Volkenbond ter hand having van den vrede, dien het zoo vurig wenscht. De vorige week ontwikkelden de gebeurtenis sen zich snel. Volgens verhalen, die in Berlijn de ronde doen, is Maandag een bijeenkomst ge houden in de kanselarij. Hitier, dr. Goebbels, von Ribbentrop, generaal von Blomberg, gene raal Goering en admiraal Raeder waren aan wezig, maar, naar verluidt, niet de minister van buitenlandsche zaken baron Von Neurath, dr. Schacht of generaal Fritsch, de opperbevelheb ber van het leger. Het besluit werd genomen, aldps wordt verteld, het Rijnland opnieuw te bezetten en een zitting van den Rijksdag te houden op 13 Maart, tegen welken tijd ver wacht werd, dat het Fransch-Russisch pact zou zijn geratificeerd. Den volgenden dag heeft dr. Schacht naar verluidt zijn protest doen hooren en zijn ont slag aangevraagd. De gebeurtenissen, die zich in den loop van de week in het buitenland voordeden, leverden motieven voor het versnellen der actie. Het scheen, dat petroleum-sancties tegen Italië dreigden, Italië dreigde den Volkenbond te ver laten en men veronderstelde, dat het zich uit het verband van Locarno zou terugtrekken, ter wijl Flandin in ruil voor zijn steun aan de petroleumsancties aanvullende garanties had geëischt voor veiligheid tegen een Duitsche agressie aan den Rijn. Het Britsche kabinet, zoo vreesde men, kon niet terug uit de sanctie- politiek en zou hebben moeten toegeven aan het verzoek van Flandin. In dat geval zou Groot-Brittannië automatisch spoedig gebon den hebben kunnen zijn aan sancties in het ge val van een Duitsche bezetting van het Rijn- ia»d en in ieder geval zou de omsingeling een stap verder zijn gegaan en zou de ruïneering van de buitenlandsche politiek van Hitier vol ledig zijn geweest. Deze overwegingen hebben waarschijnlijk ge leid tot den plotselingen stap van Zaterdag, daar men berekende, dat de Engelsche openbare meening gekalmeerd zou worden door Duitsch- lands aanbod, terug te keeren naar den Volken bond en dat de Engelsche buitenlandsche poli tiek gered zou worden uit de moeilijkheden, die geschapen werden door het Italiaansche drei gement, uit den Volkenbond te treden. Het zou moeilijk zijn voor Italië den Volkenbond te verlaten, wanneer Duitschland daSir zijn in trede deed. Een aanvaarden door Italië van de Gevieefsche vredesvoorstellen, schijnt niet te zijn verwacht. Wat de huidige actie der regeering betreft, schijnt het publiek niet in staat te zijn geweest, dank zij de gecontroleerde pers, volledig begrip te krijgen van de begeleidende omstandigheden of mogelijke consequenties en het was moeilijk voor de meer gematigde kringen van het regi me, in het bijzonder het leger, weerstand te bieden aan een actie, die door herstel van de militaire souvereiniteit in het Rijnland strook te, met wat bij hen een eerezaak was. PATIJS, 11 Maart. (Reuter). Eén van de le den van de Britsche delegatie, welke deelnam aan de besprekingen van de Locarno-conferen- tie, verklaarde den correspondent van Reuter: „We hebben de problemen besproken. Mten voelde, dat de toestand niet zoo heel erg kritiek was en er is misschien kans, dat onderhande lingen worden geopend met Hitier op basis van zijn aanbiedingen." SARAGOSSA, 11 Maart. (Reuter) Op last van den civielen gouverneur is het partijgebouw van de Spaansche Phalanx", de fascistische organisatie in Spanje, gesloten. Het bestuur van de organisatie te Saragossa werd gearres teerd. Alles is absoluut kalm. SANTIAGO DE CHILI, 11 Maart. (Reuter) Javier Olivier, de Spaansche consul te San tiago de Chili, is bij een auto-ongeluk Lusschen Santiago en Valparaiso om het leven gekomen. De Mexicaansche ambassadeur in Chili, Cien- fuegos y Camus, die den auto bestuurde, werd licht gewond. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii| VERWACHTING: zwakke tot matigen |jj wind uit Oostelijke tot Noordelijke rich- EE tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, mo- H gelijk eenige lichte neerslag, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 762.2 te Sten- H sele. j= Laagste barometerstand: 737.7 te Isafjord. Zon op v.m. 6.26 onder n.m. 5.56. Licht op n.m. 6.26. EE Maan op v.m. 10.04 onder v.m. 6.49. EE Laatste kwartier 16 Maart. ^iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PARUS, 11 Maart (Reuter) De ver plaatsing van de besprekingen der Locamo- mogendheden en van den Volkenbondsraad naar Londen wordt door de geheele Parij- sche pers beschouwd als een sensationeele wending, die betrekkelijk optimistisch geïn terpreteerd wordt. Het motief voor de verplaatsing wordt alge meen hierin gezien, dat Eden de Fransche ge delegeerden in onmiddellijk contact met de Brit sche regeering wil brengen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat Frankrijk de demarche bij den Volkenbond zal annuleeren, indien het „fait accompli" van 7 Maart weer ongedaan gemaakt wordt. Dat be- teekent, dat Frankrijk niet het terugtrekken van alle Duitsche soldaten uit de gedemilita riseerde zóne zal eischen; het zou eischen, dat hun aantal wordt beperkt en dat in het Rijnland geenerlei vestingwerken wordep aangelegd. Per tinax meent te weten, dat de standpunten van Frankrfjk en Engeland gisteren fel op elkaar gebotst zijn. Terwijl Engeland de opvatting huldigt, dat na het constateeren van de ver dragsschending en een veroordeeling daarvan de rechtspositie hersteld is en de partijen moeten onderhandelen over een nieuw verdrag, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken zeer energiek de toepassing van sanctiemaat- regelen geëischt. Van semi-officieele zijde wordt medege deeld, dat de Fransche regeering hoopt op den onbeperkten steun der garanten van het verdrag van Locamo, nadat zal zijn vastgesteld, dat Duitschland het verdrag heeft geschonden.. Men hoopt op dien steun, zelfs indien die zich zou moeten uitstrekken tot militaire hulp. Frankrijk is vast besloten, gebruik te maken van alle sanctiemogelijkheden, geboden door het verdrag en de besluiten van den Volken bondsraad van 17 April 1935, die tot herstel van den ouden toestand in Rijnland zouden kunnen leiden. Het respect voor de internatio nale wetten moet hersteld worden. De mini- mum-eisch van Frankrijk in dit verband is, dat Duitschland zich verbindt geen vesting werken in de Rijnland-zóne aan te leggen. „Engeland zal ebn beslissende rol spelen in de besprekingen van de Locamo-mogendheden en in den Volkenbondsraad", zegt men in Ber- lijnsche politieke kringen. Deze indruk is nog versterkt door het over brengen van den Volkenbondsraad naar Lon den. In Duitsche politieke kringen is men zeer ge reserveerd ten aanzien van de rede, welke Sar- raut gisteren in de Fransche Kamer heeft ge houden. Men meent evenwel, dat de toon van deze laatste rede minder scherp was, dan die van de radiorede van Zondagavond. Men zegt: „Sarraut vermeed alle heftige formules en hij wees vooral op de noodzakelijkheid van het her- stel van het normale recht," NOOIT EEN NOGAL KOSTBAAR TOESTEL, DAT VEROUDERT BIJ HET JAAR, NOOIT EEN BROMTOON ALS VAN BRASSOV, OF TWEE ZENDERS DOOR ELKAAR. De Engelsche admiraal Beatty uit den wereld oorlog overleden. Italië zou vóór het regenseizoen de eindover winning willen behalen. Verklaringen van Gil Robles betreffende de Spaansche verkiezingen. Frankrijk verwacht een onbeperkten steun der Locarno-garanten. De voorgeschiedenis van Hitler's besluiten. H.M. de Koningin woont in het kamp te Waalsdorp een militaire oefening bij. De betalingscontingenten voor den Nederland- schen export naar Duitschland wederom ver laagd. Nadere bijzonderheden over de electrifieatie bij de spoorwegen. Hartelijke ontvangst van Mgr. Huibers te Gouda. Inbraak in de pastorie van de R.K. kerk te Wolvega. Oude roofmoord te Hoensbroek opgehelderd? o „Het is volkomen in strijd met de feiten, als men durft beweren, dat wij verslagen zijn," ver klaarde Gil Robles. De contra-revolutionnairen hebben in totaal meer stemmen behaald dan de revolutionnaire partijen. Op onze partij zijn zelfs veel meer stemmen uitgebracht dan in 1933. Wat dit beteekent kan men eerst naar waarde schatten, als men bedenkt, onder welke ongunstige omstandigheden wij den verkiezings strijd zijn ingegaan en welke verraderlijke wa penen onze tegenstanders hebben aangegrepen in den strijd tegen de Ceda. Twee jaar lang hebben wij een Coalitie-re geering moeten steunen, zonder ons eigen pro gram tot uitvoering te kunnen brengen. Toen wij eindelijk een aanvang konden maken met onze sociale hervormingen, werd de Cortes ont bonden, waardoor al onze plannen werden ver ijdeld. De stichting der Centrumspartij van Senor Portila beteekende een jammerlijke krachtsver spilling en bracht ontmoediging in breede rijen der rechtsche kiezers. Door te speculeeren op het nationale sentiment der Cataloniërs zijn duizenden katholieke stemmen verloren gegaan. Uit vrees voor gewelddaden van de zijde der communisten en anarcho-socialisten hebben tal rijke eerzame burgers niet den gevaarlijken gang naar de stembus durven ondernemen. Dank zij dé anarchie, die er heerschte tijdens de verkie zingsdagen, regeerden de linksche partijleiders als heer en meester in de stemlokalen van min stens vijf provinciën, en konden zij ongestraft den uitslag der verkiezingen vervalschen, tot een triomf van Azana en Largo Caballero. Min stens 30 a 35 zetels zijn zoo voor ons verloren gegaan. Onze partij had helaas eenige Judassen in haar rijen, die verraad hebben gepleegd." De bekende Chineesche geneiaal Chao-Ming van de derde cavalerie-brigade, heeft onlangs het H. Doopsel ontvangen uit de handen van Mgr. van Dijck, Apostolisch Vicaris van Suiyu- nan. De generaal, die 40 jaar oud is, heeft hier mede het voorbeeld gevolgd van zijn echtge- noote en kinderen, die enkele maanden geleden reeds in de Katholieke Kerk werden opge nomen. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 757.0 Vorige stand: 756.3 Op 30 Mei 1916 geraakten de vlootgroepen onder bevel van Beatty en Von Hipper opnieuw slaags. Hoewel Beatty over meer schepen be schikte dan zijn tegenstander, was het Britsche eskader toch niet opgewassen tegen het hevige vuur uit de Duitsche batterijen. De Indefati gable, Queen Mary en Invincible werden tot zinken gebracht. Het vijfde eskader slagschepen slaagde er niet in Beatty te hulp te komen. Niet temin slaagde Beatty er in de Duitsche Hoch- see-vloot naar het Noorden terug te drijven. Hij Werd daarbij door de onder bevel van admiraal Jelllcoe staande Britsche Groote Vloot, die ter assistentie Was toegesneld, krachtig geholpen. In December 1916, toen Jellicoe minister van Marine werd, werd Beatty opperbevelhebber van de Groote Vloot. Als zoodanig moesten na den oorlog de meeste Duitsche oorlogsbodems aan hem worden uitgeleverd. Van 1919 tot 1927 was Beatty minister van Marine. In 1921 woonde hij als Britsch gede legeerde de vlootconf erentie van Washington bij. Tal van onderscheidingen vielen Beatty in zijn schitterende vlootcarrière ten deel. In 1919 werd hij in den adelstand verheven. Hij nam den titel aan van Graaf Beatty, burggraaf Bo- rodale of Borodale, baron Beatty of the North Sea and of Brooksby, terwijl hem een bedrag van 100.000 werd uitgekeerd voor zijn tijdens den oorlog bewezen diensten. TT DZJIBOETI, 10 Maart. (Reuter—A. N. P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1