STADSNIEUWS niHiwiinnimnniHi Zelf margarine maken Lijn 5 botst op zwaren zeswieler Haarlem, 11 Maart MINISTER GELISSEN ANTWOORDT JOHNSON OLIEBRANDERS IBIIHHIBMMHiiaHI EEOWIG WOENSDAG 11 MAART 1936 R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Belangrijke aanvulling van den boekenschat met een collectie muziekwerken SCHILDERIJEN ZIEN Exposities in 't Frans Halsmuseum en bij De Bois BIOGRAFIE" Vrijdag a.s. in den Stads schouwburg Een bloemlezing BEDRIJFSONGEVAL Voorste leden van 3 vingers afgesneden Heringa Wuthrich RIJWIELFLAATJESDIEF BEKENDE Een heler gearresteerd W aarschuwing Onderwijs aan slechthoorende kinderen Gevonden dieren en voorwerpen Wat een verrukkelijk en helder keukentje, mevrouwtje HET VONNIS TEGEN DEN BURGEMEESTER Officier niet in beroep N.V. HAARLEMSCHE BOAZ BANK Dividend 4% pCt. BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD VAN HAARLEM VAN ONZEN WINKELSTAND Kappershuis v. Dam DE TOONKAMER VAN HET GASBEDRIJF Exploitatierekeningen gevraagd Rijwielpad langs den Oosterduin weg te Bloemendaal Principieele zaak voor den Haar- lemschen kantonrechter met een huisvrouw als verdachte f 6.- boete geëischt Pleidooi Nu wordt het kras AMSTERDAM Tramwagen ontspoord en zwaar gehavend op de Haarlem mersluis Wagenbestuurder raakt bekneld EERSTE KAMER Devaluatie vindt Z. Exc. nu niet noodig Geringe opleving TAMMER'S VOORWAARDEN AGENDA Bioscopen 12 Maart Bioscopen INSTELLINGEN De conferentie der Balkan-entente DE TUINBOUWSTEUN Uitkeering tuinbouwsteun ttv Rechterarm i Het zal ongetwijfeld de leden en bezoekers der R. K. Leeszaal verheugen te vernemen, dat de reeds zoo rijke boekenschat, die te hunner beschikking staat en steeds met de nieuwste werken wordt aangevuld, uitgebreid is met een keurcollectie van werken op muzikaal gebied. Men zal aldus binnenkort behalve romans en studiewerken ook partituren van de be kendste oratoria, liederenbundels van- Neder- landsche en vreemde toondichters, motetten, missen en andere liturgische composities in onze leeszaal kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling binnenkort een tentoonstelling te openen, waardoor een welkome gelegenheid zal worden geboden om de werken der nieuwe rubriek te bezichtigen. De directie der leeszaal doet bh deze een beroep op allen, die in de samenstelling en de uitbreiding dezer rubriek willen meewerken om niet-gebruikte muziek stukken of werken, die daarmee in verband staan aan de leeszaal af te willen staan in bruikleen. Moge deze oproep een ruimen weer klank vinden en aldus de katholieke leeszaal in staat zijn haar werkzaamheden steeds uit te breiden voor het welzyn onzer katholieke gemeenschap. De directie vestigt er heel in het byzonder de aandacht op, dat de muziek werken, evengoed als de boeken en ae tijd schriften in portefeuille (leestrommel) zullen worden verkrijgbaar gesteld. Een grappenmaker maakte eens een variatie op het al-oude en bekende Teeken-college te Haarlem: „Kunst zij ons doel", door het ondeu gende tusschenvoegsel „onbereikbaar" te plaat sen achter het woordje ons! Zij. die de tentoonstelling van dit altijd jeug dige Kunstgenootschap in oogenschouw mochten nemen, zouden tot hun vreugde en geruststel ling kunnen constateeren, dat een grapje slechts een grapje is en geen waarheid behoeft in te houden. Want wat vele leden van het college bereik ten is. kunstzinnig gesproken, zéér prijzenswaard. Naast gedegen, traditioneele kunst kan men mo derne en zeer aantrekkelijke uitingen aan schouwen. Noemen we bijvoorbeeld van Janus Wagema- ker het doek „Voorjaar". Dit mag een der inte ressantste schilderyen genoemd worden ter ex positie. Men ziet een dorp in de lente. Het is synthetisch gegeven, met den boom, het kerk je en den boerenknaap. De schildering geschied de vanuit een sympathiek-naïeve, feestelijke in nerlijke gesteldheid, die vooral uitkomt in de kleur en de compositie. De vormgeving is modem, het is een doek vol frissche attractie. Buitengewoon zijn we ook te spreken over het prachtige werk van G. Huysser: „Haven te Algiers". We schromen niet dit een der belang rijkste doeken te noemen, die aanwezig zijn. De opvatting neigt naar het primitieve, de kleur is blank en schoon, zooals we dit van dezen schil der gewend zijn en hoe prachtig ligt Algiers met zijn typische scheepjes-haven in de wydheid van het omringende water! De „Oude Bavo" van Albert Arens is vol heer lijk licht en wijding, met zijn fresco-tinten. Knap mag voorts het werk van Booth genoemd worden, getiteld: „Meisje in atelier". Het z.g. documentaire „Stilleven" van Jac. v. d. Bosch is als idee niet onaardig, maar kun nen we ook zoo tevreden zijn over de schilde ring» Van Egmond beeldde een ouden man, op sym pathieke en moderne wijze, in deemoedige hou ding; de „Landweg te Epe" van Frederiks no teerden we om den fraaien toon; prachtig is het dood gevogelte op het doek van Gall, Heuff's „Stroomarkt te Amsterdam" is van de bekende erkende kwaliteiten, Jac. Köper's „Haven van Zeebrugge" bezit een blijde klank-kleur. Voorts boeiden ons het gedistingeerde „Land schap" van Miolée, het knappe schildery van Maria Rompelman (die steeds beter schildert), de bloemen van Rees, stijl- en kunstvol, het „Meisje" van Mevr. Stoppelman (een der eerste en edelste werken), het merkwaardige „Boom stronken" van mej. Struick, Verwey's sterke da mesportret, dan Visser's flonkerende „Padden stoelen", weer vol van mystiek, de prachtige „Appels" van de Vogel, het vlammende „In den Hout" van \Vesseling en het zoo schilderschoone „Stilleven" van M. v. d. Burg. Ook de niet spe ciaal genoemde werken zijn behoudens enkele uitzonderingen, zeker te waardeeren, alsmede de verdienstelijke plastiekjes. „Kunst zy ons doel" kwam weer goed voor den dag! Deze tentoonstelling is een bezoek overwaard. In den Kunsthandel de Bois werden we aan genaam verrast door het werk van Jaap Kaal. Moge deze schilder dan al geen schoonen naam bezitten, zijn werken moeten vooral om hun inneriyke waarde geprezen worden. Dit oeuvre is vooral schoon van een bronzen toon, ofschoon de voorstelling zelf soms wat vaag is, bij het impressionisme van een Mathijs Maris af! Hier ziet men aan, dat het werk niet modem is van karakter. De jonge schilder arbeidt te Wormerveer en hij doet dit in hoofdzaak om de kunst alleen. Zijn doeken kan men dan ook niet koopen. evenmin als de vlotte teekeningen. Het meest apprecieerden we de grootsche stil levens, die de schilderkunst in al haar edele waarde uit doen komen. Dat is alles wel eerste rangs werk, en we zyn dan ook verheugd, dat we in de gelegenheid wa ren het te kunnen bewonderen. K. d. H. Vrijdag a.s. zal in den Stadsschouwburg de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging haar nieuwste stuk „Biografie" opvoeren. De hoofd rol wordt uitgebeeld door de jonge actrice Loudi Nyhoff. De Haarlemsche motorbrigade gaat nog steeds door met het controleeren van auto's. Dat dit niet zoo ongegrond is, als velen mee- nen, moge blijken uit de volgende bloemlezing. Op den Wagenweg heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Amsterdam, die reed met een zes-wieligen vrachtwagen, waarvan de voetrem bij een snel heid van 27 K.M. 23 Meter noodig had om den auto tot stilstand te brengen, terwyi de stuur inrichting een speling van 85 graden vertoonde. De stuurkolom van het vehikel was gebroken. Op de Gasthuisvest reed een koopman uit Utrecht met een personenauto, waarvan de voetrem gelijke verschijnselen vertoonde. De handrem was geheel buiten werking. Een vrachtauto van 'n Haagschen aannemer maakte het nog wat erger. Be voetrem had bij een snelheid van 27 K.M. 50 Meter noodig om te stoppen, de handrem bij 32 KM, 35 M. De respectievelijke chauffeurs werden verba- liseerd, terwyi de auto's naar verschillende ga rages werden geëxpedieerd om daar hersteld te worden. Dinsdagmiddag om kwart over zes heeft in een boekbinderij aan de Nassaulaan een ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. Een 18-jarige boekbinder was op de eerste verdieping van het perceel aan het werk met een electrische pa piersnijmachine. Hij haastte zich om klaar te komen en geraakte daardoor waarschyniyk met de drie middelste vingers van zyn linkerhand tusschen de machine. De voorste leden van de vingers werden totaal afgesneden. Nadat de jongeman door O. D. verbonden was, werd hij per taxi naar het Biaconessenhuis vervoerd. Vanwege de arbeidsinspectie is een onderzoek ingesteld. De patroon werkte on het moment van het ongeluk op de tweede verdie ping. Er werd niets strafbaars geconstateerd, zoodat het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid wordt geweten. De timmerman, die deze week gearresteerd werd als verdacht van diefstallen uit het kleed huis der voetbalvereeniging Haarlem en van tientallen rijwielplaatjes in verschillende steden van ons land, heeft thans voor de Haarlemsche politie een volledige bekentenis afgelegd De Haarlemsche politie heeft in dit verband thans ook aangehouden een 22-jarigen bank werker te Amsterdam, verdacht van heling. De man zou twee hier ter stede gestolen rijwielen hebben verkocht aan een kellner te Amsterdam. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Alvorens een advertentieovereenkomst te slui ten met Heyman Isaak Swart, geboren te Haar lem, 6 Februari 1906, reiziger, wonende te Haarlem, Leidschevaart 90, voor de door dezen persoon uit te geven sportprogramma's van voetbalvereenigingen, geeft de Commissaris van Politie te Haarlem belanghebbenden ernstig in overweging hierover inlichtingen te vragen aan het Bureau van politie, afdeeling Recherche. Het bestuur van de afd. Haarlem en Omstre ken der Vereeniging tot bevordering der belan gen van slechthoorenden, organiseert op Woens dag 18 Maart, des avonds om 8 uur, in de groote zaal van Brinkmann een filmavond. De film, getiteld: „Een bezoek aan de Gemeentelijke school voor slechthoorenden te 's Gravenhage". zal deskundig toegelicht worden door den heer de Bruin, werkzaam aan genoemde school. De heer Herman Snijders spreekt een in leidend woord. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; actetasch met inh.: Schaper, Mevrouw is verrukt en ze bekent eerlijk: DAT HEB IK AAN KOL TE DANKEN, nooit heb ik geweten, dat tegels zóóveel konden doen en zóóveel gemak gaven. En wat valt de prijs mee! Ik raad iedereen aan eens vrijblijvend prijsopgave te vragen bij KOL'S TEGELHANDEL, KLEINE HOUTWEG 13 HAARLEM TEL. 16572 Padangstraat 22; idem: Van de Gracht, Lin- schoterstraat 5rd.; kerkboek: v. d. Veldt, Kam perstraat 80; leesboek: van Huizen, KI. Hout straat 13; bril in étui: Kemper, Rozenprieel- straat 25; das: Van Loog, Boogstraat 4; hond (fox terrier)De Graaf, L. Margarethastraat 20D; hond (langharig); Warmer, J. Meenstraat 10; houten halsketting: Bal, Julianalaan 290; kater: Kennel Fauna, Fr. Varkenm. 24; muts: Hendriks, Rijksstraatweg 44; portemonn. met inh.: Kruyer, Kerkhofstraat 18; portemonn. met inh.: Politiebureau, Smedestraat 9; vulpotlood: mej. v. Gemeren, Leidschevaart 502; idem: Van Hooff, Gr. van Wiedstraat 18. De Officier van Justitie is in de strafzaak tegten den burgemeester niet meegegaan met het hooger beroep door verdachte aangeteekend. Aan de op 31 Maart a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haar lemsche Boaz Bank zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1935, na ruime reser veering, te bepalen op iy Geboren: 9 Maart: A. M. MaasDieck- mann, z. M. SluizemanVerweij, z. H. M. de BoerScholte, z. A. Schmidt Gotta, z. lo Maart: A. M. M. v. Mus- scherWeber, d. L. Mol—Koning, d. M. T. J. Spiegelv. 't Wout, d. S. Hou- beinMichel, d. 11 Maart: D. v. d. Veldt Nieuwenhuis, z. Ondertrouwd: 11 Maart: H. van Gooi en J. H. Nijdam C. J. Florie en C. Tromp A. J. van Sweeden en M. M. Quist R. Da- wideit en E. Jonker F. de Feber en P. Von- hof H. D. Zuidam en M. van den Hoek E. Tjeertes en N. C. Godvliet D. Heijn en C. M. de Goederen F. A. Scheelings en K. E. Nemetschek Th. Koenekoop en J. E. Kors F. A. J. J. Bisschops en G. F. Hagcboud J. P. H. van der Putten en W. C. Blankcstein W. H. Oosterbaan en B. Chr. Kaaken. Getrouwd: 11 Maart: H. Bannink: en J. Lutke P. J. C. Blatt en M. A. A. E. Wolf IJ. A. de Mes en C. Kistemaker W. J. Kruup en F. Beneker J. van Everdingen en M. C. Roose C. de Vos en H. Bouman H. K. Pomper en A. M. Nickenig J. Koelemeijer en M. G. 'E. van Merkenstein. Overleden: 9 Maart: W. A. Philippo, 20 jaar, Merwedestraat 10 Maart: C. L. A., 7 jaar, z. van P. A. v. d. Valk, Kleverlaan A. M. Rutte Duineveld, 70 jaar. Timorstraat J. Pe per, 76 jaar, Jansstraat. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI De Raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. Na een besloten zitting van ruim drie kwartier kwam de agenda aan de orde. Penningmeesters van vakorganisaties De heer VISSER (C.-H.) sprak bij de mede- deelingen over de voorgestelde vergoeding voor de penningmeesters van de vakorganisaties. Spr. achtte het juist, dat die vakorganisaties bemiddeling verleenen voor de gesteunden De penningmeesters hebben daardoor zeer veel werk gekregen, maar dit mag er niet toe leiden, dat de gemeente daarvoor vergoeding geeft Spr. diende een motie in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd geen geldelijke vergoeding te geven, maar er bij de vakorganisaties op aan te' dringen jonge werklooze intellectueelen als hulp te nemen. De heer CASTRICUM (R.K.) wees op de his torie der arbeidersorganisaties. Door de werk loosheidsverzekering werd in betere tijden een reserve gevormd om de gemeenschap by slechte tijden te ontlasten. De penningmeestes hebben vele jaren hun uiterste krachten gegeven en hier past een woord van waardeering voor den arbeid van de vakorganisaties. B. en W. hebben hun waaxdeering door het toekennen van een geldelijke vergoeding zeer juist willen uiten. De heer MARS (S.D.) zette ook nog eens het werk der vakorganisaties uiteen en wees erop, dat in andere groote plaatsen meer vergoeding wordt gegeven. De heer WOLZAK (A.R.) noemde de bedoe ling van den heer Visser juist. (De zitting duurt voort). Het Kappershuis P. A. van Dam het adres is welbekend: Smedestraat 21 is thans zeer uitgebreid en vergroot en daarin is thans te vens opgenomen het opgeheven kappershuis v. Dam in de Groote Houtstraat. In 5 weken tijds heeft de zaak een algeheele metamorphose ondergaan, die ongetwijfeld tot groote verbeteringen geleid heeft. De dames-af- deeling is in een nieuw-gebouwd gedeelte achter de zaak gekomen en smaakvol ingericht. Er zijn niet minder dan negen boxen aanwezig en 6 droogplaatsen. Ook de bekende kinderauto ont breekt niet! De modernste machines zyn aangeschaft, ter wijl ook een verkoopgelegenheid en een gezel lig zitje zijn aangebracht. Radio verpoost daarbij op aangename wijze! Het geheel is in frissche kleuren gehouden en dank zij grooten ramen kan het daglicht overvloedig toetreden, wat van be lang is bij het haarverven en massage. Opmer kelijk is overigens de moderne electrische ver lichting. Ook de heerenafdeeling is keurig ingericht. De wanden zijn geheel betegeld en ruim „be spiegeld". Ook hier is een doelmatige verlichting aanwezig. Op een drukke klandizie is gerekend: zes scheerstoelen (volgens de laatste constructie) staan in deze afdeeling, die evenzoo is uitgerust met een winkel. De nieuwe zaak, die onder ar chitectuur stond van den heer M. Spee uit Haarlem, was feestelijk in de bloemetjes gezet en inderdaad zyn de verbouwing en uitbreiding een felicitatie waard! De heer Van Tetering stelde in den raad voor het voorstel-mr. C. Blankevoort inzake ophef fing toonkamer gasbedrijf van de agenda af te voeren en den raad voor te leggen los van de begrooting belanden der exploitatie gedurende de laatste vier jaren van den gemeentelijken gaswinkel en na kennisneming dezer belansen met winst- en verliesrekeningen het voorstel- Blankevoort weer op de raadsagenda te plaat sen. Langs den Oosterduinweg te Aerdenhout is nabij de Rijnegomlaan en tusschen de Distel laan en de Clematislaan aan de oostzijde over een korten afstand een verplicht rijwielpad. De wielrijders, komende uit de richting Over- Aan onze Zuidelijke naburen is het bij de wet verboden om zich in het openbaar aan de genoegens van het kansspel over te geven, ter wijl de Minister van Financiën van dezelfde regeering aan de baten der talrijke casino's geen onbelangrijke emolumenten voor 's lands schatkist ontfutselt. Zy die meenden, dat zooiets in onze Neder- landsche samenleving onmogelijk was, werden in de laatste weken opgeschrikt door de pijn lijke mededeeling, dat iets, wat door een minis terie werd aangemoedigd, door een ander mi nisterie als een strafrechterlijk feit werd ge brandmerkt. Zoo kon het gebeuren, dat een huisvrouw, die in een min of meer officieel orgaan een recept had bestudeerd, hoe men zelf margarine kan vervaardigen, op grond van het feit, dat zij aan deze raadgevingen gevolg had gegeven, Woensdagmorgen voor den Haarlemschen kan tonrechter moest verschijnen. Ten overvloede zy nog vermeld, dat het re cept ook door de radio gepropageerd is, zon der dat de radio-contrólecommissie er bezwaar tegen maakte. Deze dame, die 39 jaren telt, geen beroep uitoefent en te Heemstede woont, was in de maand Januari erop betrapt, dat ze in haar woning margarine vervaardigd had voor eigen gebruik. Twee controleurs van de landbouwcrisiswet waren aan haar woning gekomen om een steekproef te nemen. Ze werden door de be woonster met alle voorkomendheid behandeld en kregen alle gewenschte inlichtingen. In de keuken troffen ze een hoeveelheid pas vervaar digde margarine aan, alsmede de resten van de gebruikte ingrediënten: plantevet, slaolie, room, karnemelk, boterkleursel en zout. Aldus werd ter rechtszitting verklaard door een der controleurs. De ambtenaar van het O. M. dankte de dame voor haar bereidwilligheid zich als proefkonijn te laten gebruiken om een gerechtelijke beslis sing uit te lokken. „Het schijnt in deze streek veel voor te ko men, dat particulieren zelf margarine vervaar digen voor eigen consumptie. De Landbouw crisiscentrale wil door deze zaak de beslissing van den kantonrechter uitlokken of zulks al of niet in strijd is met de wet. Ik zal mü dus in deze zaak op een louter formeel standpunt plaatsen. M.i. is het niet de bedoeling geweest van den wetgever de eigen productie voor huishoudelijk verbruik te ver bieden. maar deze uitzondering is in het crisis- zuivelbesluit niet gemaakt. Het eindproduct, hetwelk deze dame uit haar manipulaties ver kregen heeft, is zwaarder belast dan de geza menlijke grondstoffen, die ze gebruikt heeft." Om een hooger beroep van deze zaak mo gelijk te maken, eischte de ambtenaar een geldboete van f 6.of zes dagen hechtenis. De raadsman, mr. N. H. Dijkstra uit Am sterdam, betoogde, dat naar de woorden van het crisiszuivelbesluit inderdaad geen uitzonde ring gemaakt is voor de productie in de huis houding. „Ten overvloede", vervolgde spr., „heeft de ambtenaar nog in het midden ge bracht, dat het ook volgens hem niet de be doeling van den wetgever geweest is dit te verbieden. Deze bedoeling blijkt zeer apert uit het geheele systeem van den wetgever, dat al leen betrekking heeft op een economische zui- velproductie. In het crisiszuivelbesluit 1934 I, dat onmiddellijk voorafging aan het tegen woordig van kracht zijnde, wordt wel toege staan de bewerking van vetten etc. in een wo ning voor huishoudelijk gebruik. In het nieuwe besluit heeft de wetgever dit achterwege ge laten. Eigenlijk zou men uit deze omstandig heid een tegengesteld argument moeten putten. Maar in het besluit is nergens een bepaling te vinden, waaruit positief blijkt, dat het wel strafbaar is. Men mag aannemen, dat de cri siswetgever niet het absurde heeft gewild." dpr. gaf voorts een lange opsomming van analoge gevallen uit de crisiswetgeving, die volgens de letter geïnterpreteerd tot de on- denkbaarste situaties aanleiding zouden kun nen geven. „Een huismoeder zou b.v. niet meer, volgens oud-Hollandsch gebruik, een schaaltje melk in haar kelder mogen laten zuren, want het is verboden „melk in voorraad te hebben met hooger vetgehalte dan honderd in zuren of verzuurden toestand"; verder zou men de kor sten niet meer van de kaas mogen afsnijden, omdat het verboden is „kaas te bereiden tot zachte of smeerkaas"; men zou geen gortepap, yoghurt of griesjespap in zijn kelder meer mo gen bewaren, enz. enz. Spr. concludeerde dus, dat de besluiten niet toepasselijk zijn voor wat er in een normale huishouding en in een normale keuken gebeurt. Het is wel eens noodig al deze bepalingen bij de rechterlijke macht te toetsen om te con troleeren of de Regeering soms niet haar Be voegdheid te buiten gaat. De regeering zou an ders almachtig worden; ze zou b.v. de moeders kunnen verhinderen haar kinderen behoorlijk te voeden, omdat de Regeering de bevoegdheid heeft het voortbrengen van melk te verbieden. We leven tenslotte nog in het vrije Nederland en de menschen breken zich toch al teveel het hoofd over wat wel en wat niet mag. De verdediging kwam dan aan den klap op haar vuurpijl: de commissie van voorlichting, zetelend op het departement van sociale zaken, geeft een orgaan uit tot voorlichting van de huisvrouwen: „De huishouding van nu!" Hier in heeft in extenso een recept afgedrukt ge staan met een aanbeveling voor het zelf be reiden van margarine. Het Departement van Economische Zaken kwam hier tegen op, zoo dat het recept en de aanbeveling in een vol gende aflevering van het orgaan weer ge desavoueerd werden. Inmiddels was echter de bekeuring al opgemaakt. Pleiter concludeerde, dat de Landbouw-cri- sisbesluiten niet bindend verklaard moeten wor den voor gevallen als het onderhavige. De Ambtenaar van het O.M. repliceerde: „Be halve een interessanten en een humoristischen heeft het geval ook nog een practischen kant, welke hier nog niet naar voren is gebracht. Indien in deze zaak een vrijsprekend vonnis volgt, is een precedent geschapen om den smokkelhandel geheel de vrije hand te laten." Mr. Dykstra merkte hiertegen op, dat de wetgever dan maar een goede wet moet ma ken. Dat gaat tegenwoordig toch gemakkelijk genoeg. Het gaat niet aan, om met de knoeiers het geheele Nederlandsche volk te treffen. Op 25 Maart zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. veen, zyn daardoor genoodzaakt, over een leng te van ongev. 200 M. tweemaal den rijweg over te steken, met de daaraan voor hen en voor het overige verkeer verbonden gevaren. De A.N.W.B. heeft nu by het Gemeentebe stuur van Bloemendaal aangedrongen op een betere verkeerssituatie ter plaatse.. Op de helling van de Haarlemmer sluis zijn vanmorgen om tien over elf een motorwagen van lijn 5 en een zwa re zeswielige truck met aanhangwagen op elkaar gebotst. De tram ontspoorde, het voorbalcon werd ingedrukt, terwijl de zware auto halverwege werd opge tild en tegen de tram bleef hangen. De wagenbestuurder raakte bekneld tus schen balconwand en schakelkast en moest per G. G. D. naar het Binnen gasthuis worden overgebracht. De motorwagen van lijn 5 kwam de Haarlem merstraat uitgereden en had de noodige snel heid om de helling van de Haarlemmersluis te passeeren in de richting van de Prins Hen drikkade. Juist op dat oogenblik naderde op het Singel uit de richting van het Droogbak een zware truck met aanhangwagen, gedeeltelijk beladen, van den goederen vervoerdienst Steen - wijkAmersfoort--Amsterdam van de firma B. Roele Steenwijk, welke hier ter stede is geves tigd aan Singel en Spui. Pas op het laatste oogenblik bemerkten de bestuurders elkaar. Noch de tram, die haar aanloopsnelheid had, noch de zware vrachtwagen konden hun vaart remmen. Met een geweldigen slag greep de tram den aanhangwagen in de flank en uit de rails schietend, lichtte zy het gevaarte half om, zoodat het dwars over den rijweg bleef han gen. Op het geluid van de hevige botsing snelde men van alle kanten toe om hulp te verleenen. Het bleek, dat het voorbalcon volkomen inge drukt en versplinterd was. De wagenbestuurder Poppel genaamd, zat bekneld tusschen de schakelkast en den achterwand van het voor balcon. Hij was versuft van den slag en werd, na uit zyn netelige positie te zijn bevrijd, in hét café op den hoek van Singel en Haarlem merstraat binnengedragen. Slechts één passa gier bevond zich op het voorbalcon. Hij had snywonden aan zijn linkerhand opgeloopen. Enkele vrouwen, die binnen in de tram zaten. kwamen met den hevigen schrik vrij. De chauffeur van den vrachtauto had geen letsel bekomen. Hij verklaarde met een snelheid van 20 kilometer te hebben gereden. Hij wilde langs het Singel de Haarlemmerstraat passee ren in de richting van de Brouwersgracht. Ver moedelijk door de eigen signalen had hij de trambel niet gehoord. Pas op het laatste oogen blik zag hij lyn 5 naderen. Nog gaf hy vol gas om te passeeren, maar het was te laat. De aan hangwagen werd door de tram gegrepen. Wagenbestuurder Poppel werd door den in middels gewaarschuwden G.G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd. Zijn toestand liet zich niet ernstig aanzien. Poppel, die al 16 jaren bi, de tram is, staat bekend als een bezadigd man en een bekwaam wagenbestuurder. Omstreeks kwart vóór twaalf werd een be gin gemaakt met het opruimingswerk, dat uiter aard geruimen tijd in beslag nam. Inmiddels stelde de politie een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeurde. Er was begrijpelij kerwijs veel publiek op de been. Voortgezet Wordt de behandeling der begroo ting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) bepleit de haven- en scheepsbouwbelangen van Rotterdam. Minister GELISSEN zegt, dat, toen het Ver bond voor Nat. Herstel een politieke partij is geworden hij er uit is getreden. Hy is geen principieel tegenstander van devaluatie, maar vindt ze nu niet noodig en niemand weet, waar zij toe leidt. Rotterdam volge het voorbeeld van Dordt en verlage zyn haventarieven. De regeering zal het daardoor veroorzaakte gat van 1.2 millioen bekijken in het algemeene begrootingskader. Inzake ordening moet het algemeen belang richtsnoer zyn. Zy moet voortkomen uit het bedrijfsleven zelf. Aan de verstarrende werking van de con- tingenteering is in de latere jaren tegemoet ge komen, doordat extra-contingenten zijn toege kend. De contingenteering heeft ons niet, zooals men zegt, honderd honderdvyftig millioen gekost, maar naar schatting vrijblijvend! niet meer dan een millioen. Het aandeel van de Nederlandsche in dustrie in de Nederlandsche markt is door de contingenteering gestegen. Spr. komt op tegen het verwijt van gebrek aan voortvarendheid inzake de industrialisatie. Sinds 1932 is er over het geheele land eenige stijging in de scheepvaart, doch de verschui vingen beangstigen spreker. Spr. overweegt wat te doen o.m. wat betreft de Rijnvaartpremies. Over 't geheel maakt Ne- betalen aan Radiodistributie is geld WEGGOOIEN. Neem een eigen toestel! op Voordeeliger dan anderen. „ERRES-RADIO" Kleverlaan 176 (t/o 't Sportveld) Tel. 14753 Gebouw St. Bavo; Best. St. Jos. Gezellenver. half 9 Proza, 8 uurCursus Kleermakers, 8 uur Best. Grafische Bond, 8 uur Best. Spoorwegpersoneel 8 uur Best. Arbeid Adelt, 8 uur Schaakclub St. Bavo, 8 uur Schouwburg Jansweg: Ster- en Perssoirée ten bate van de H. O. V., 9 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Jeugdconcert H. O. V., 8 uur. Sociëteit Vereeniging: Kennemer Fotokring, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Rembrandt-theater: Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Zwarte Rozen" Op het tooneel Emmy en Louis, muzikale grappen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Flirtation Walk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Elisabeth Bergner in „Ga nooit van me weg", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Broadway Melody 1936". 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo"; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Federatie Groenten en Fruithandelaren, 8 uur. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Expositie. Teekencollege „Kunst zij ons doel". 104 uur. Kunstzaal De Bois: Kruisweg, expositie Jaap Kaal, 9—5 uur. Gem. Concertzaal: Lezing luit. M. S. Wijtema over de K XVIII, kwart over 8. Café-Restaurant Brinkmann: Alliance fran- gaise, half 9; K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Boekhandel H. N. Mul, Kruisstraat: Tentoon stelling Jan Wiegman. Rembrandt-theater: Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Zwarte Rozen" Op het tooneel Emmy en Louis, muzikale grappen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Flirtation Walk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Elisabeth Bergner in „Ga nooit van me weg", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Broadway Melody 1936", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstrant 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R K. Kraamhulp. Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel 16391) Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen. inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. derland ten opzichte van de scheepvaart geen slecht figuur. Er zijn verschillende niet ongunstigs econo mische teekenen voor 1936. Voor zoover verantwoord kan de industrie op verderen steun der regeering rekenen. De werkloosheid ging met de geringe ople ving echter nog niet parallel, doch men ver- gete niet, dat andere landen, met name Ame rika, relatief meer werkloozen hebben. De ge ringe vooruitgang weerspiegelt zich ook in de effeetenkoersen. ISTANBOEL, 11 Maart. Naar verluidt zal op 23 Maart as. een conferentie der Balkan-en tente worden gehouden, waarop een beslissing zal worden genomen omtrent de houding der aangesloten staten ten aanzien van de jongste gebeurtenissen in de internationale politiek. Hedenavond wordt op initiatief van den L.T. B. te Beverwijk een bijeenkomst gehouden van samenwerkende kringbesturen, ter bespreking van de tuinbouwsteunuitkeeringen over 1935. De bedoeling is actie te voeren ter verkrijging van een soortgelijke extra-uitkeering, als over 1934 voor de aardbeien is toegestaan. Tevens komt in behandeling het bekende schrijven, door de Vereenigde Veilingen te Be verwijk gericht aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale. De uitbetaling van het vijfde voorschot op de Tuinbouwsteunuitkeering 1935 zal voor de le den en aanvoerders der Vereenigde Veilingen te Beverwijk geschieden Donderdag 12 Maart, des v.m. van 9 tot 12 en des n.m. van 2 tot 4 uur. (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaat I)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2