affSHair r/M Onze uitvoer naar Duitschland VAN PARIJS NAAR LONDEN Aspirin Steun aan kleine boeren SI flAN'S l'niment DE KONINGIN BEZOEKT WAALSDORP ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN POTTEN EN KETELS De werkloosheid OruAwXWWViaeUfk. Kerkelijk leven WOENSDAG 11 MAART 1936 Na een oefening défilé van de gelegerde troepen EERSTE NEDERLANDSCHE POU GEREED Zondag kan het publiek hem bekijken De betalingscontingenten weder' om verlaagd 'n Puzzle in het spoor boekje Waarom is de afstand Beverwijk Haarlem korter dan Haarlem Beverwijk? PERSDELICT TE DOKKUM JOOST VAN DEN VONDEL 5 Silvikrin doet Haren groeien 37 treinstellen van drie en S3 trein stellen van twee rijtuigen wor den aangemaakt UITVOERING WARENWET BUITENLANDSCH OVERZICHT Japan heeft een kabinet De burgemeesters zullen in lichtingen verstrekken TEGEN DE REISBELASTING Protesten uit Bergen op Zoom BESMETTELIJKE ZIEKTE ONDER MILITAIREN In het garnizoen te Venlo HET CONFLICT BIJ SPAAN EN BERTRAM Scheidsgerecht benoemd Arbeidsbemiddeling Vragende Kamerleden Z.H. Exc. Mgr. Huibers te Gouda Hartelijke toespraak van Haarlems Bisschop Toespraak Mgr. Huibers PASTOOR J. G. WANNET Bemind herder der St. Lebuinus- parochie te Deventer Broeder Ambrosius t DE BEWAPENING VAN DE KAZEMATTEN Groot-Hertogin van Oldenburg in Den Haag Klimmende ellende Einde Januari noteerden de gezamen lijke organen der openbare arbeids bemiddeling den climax van de werk loosheid: 475.890 totaal arbeidsloozen. Van die klimmende ellende krijgt men uit de volgende vergelijkingscijfers een duide lijk beeld: 1931 (gemiddelde) 138.200 1932 271.092 1933 322.951 1934 332.772 einde Augustus '34 302.095 h September '34 309.623 October '34 328.926 November '34 365.613 t. December '34 414.342 Januari '35 432.392 Februari '35 417.593 u Maart '35 384.222 April '35 368.183 Mei '35 355.223 Juni '35 333.580 Juli '35 336.941 Augustus '35 353.076 September '35 366.045 h October '35 381.936 November '35 415.180 December '35 468.000 Januari '38 475.890 Voor het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is berekening naar beroepsklassen nu mogelijk geworden, doordat thans, be halve de 55 belangrijkste arbeidsbeurzen, ook de agentschappen der arbeidsbemidde ling hun opgave omtrent de werkloosheid hierin onderverdeelen. Deze aantallen bedragen voor de volgen de beroepen: Aardewerk enz., 13.068 (w.o. steenfabrieksarb10.374) Diamant, enz2.785 Boekdr. enz3.665 Bouwbedr., enz98.341 Hout-, enz. bew13.936 Kleeding, enz7.219 Leder, enz3.418 Oer, turf 9.093 (w.o. mijnw1.993) Metaalnijv51.381 Papier 1.812 Textielnijv10.862 Voed. en genot m14.634 Landbouwbedrijf 79.494 Visscherij 3.393 Handel 14.260 Verkeer 47.550 O. bedr. en vrije bedr. (vnl. kan- toorbed.) 15.614 Huisel. diensten 10.961 Ongeschoolde fabr. en andere ar beiders) 68100 Zonder voorkeu<r bepaald beroep (geen handarbeid) 3 820 Overige beroepsklassen 2-484 Totaal 475.890 Dat de inconsequente inflatie, door de Regeering-Colijn toegepast, de werkloosheid in de hand werkt, heeft de heer De Bruyn bij de behandeling der Rijksbegrooting aan getoond. Dr. Colijn beriep zich ter verde diging op cijfers over de relatieve werkloos heid. Het komt evenwel aan op het verloop der cijfers in de laatste jaren. In het jongste nummer van de R. K. Staatspartij Werd in een vergelijkende statistiek met de Werkloosheid in België terecht geconclu deerd: Men kan nu plotseling den volke wel voorhouden, dat die relatieve cijfers ons tot eenige voldoening kunnen strekken, al thans tot eenige geruststelling. Naar onze bescheiden meening is dit een onjuist argu ment en een niet ter zake dienende. Neem de werkloosheidscijfers over de laatst vergelijkbare maanden October 1934 en 1935 In België: 173.368 tegen 130.981 In Nederland: 328.926 tegen 381.936 Neem de vergelijkbare cijfers van Enge land tegenover die van ons land. In 1932- 2.272.590 Voor Nederl.: 271.092 In 1934: 1.801.913 332.772 Eind Nov. '34: 1.793.047 365.613 '35: 1.679.912 415.180 Tegen de taal dézer cijfers, die het ver loop aangeven, baten de door de Regeering tegen den heer De Bruyn aangevoerde re latieve cijfers niets. Laten de meeningen vrijuit tegen elkaar botsen. Gebruikt argumenten. Maar dan: goede argumenten. Althans gefundeerde argumenten. De werkloosheid breidt zich uit, de ellende klimt, maar in de deflatie-politiek komt geen verandering. Hoe lang nog, hoe lang? VI* „vaagt en n k ,i,n.A orengt ,B we«w-- eefse\s. - U L U H 11 O VERDRIJFT PIJN Hedenmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het kamp te Waalsdorp, waar gelegerd is de brigade Grenadiers en Jagers, bestaande uit de regimenten Grena diers en Jagers en het 4e regiment infanterie, dat in garnizoen is in Leiden, doch dat thans in Waalsdorp is voor het houden van vervolg- oef«iingen. De Koningin zou een oefening op het ter rein van de Stormschool bijwonen en daarna een bezoek brengen aan het Museum van de Grenadiers en Jagers. Tenslotte zouden de troepen op het voor plein voor de Koningin defileeren. Naar wij vernemen is de bouw van de eerste Nederlandsche Pou-du-Ciel, de PH-EDO, welke in het Marine-Etablissement aan de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam is gebouwd door den technischen leider, den heer E. J. D. Nagelgast, en zijn helpers, allen leden van de „Nederlandsche Vereeniging ter Beoefening der kleine luchtvaart," thans voltooid. Zondag 15 Maart a.s. bestaat voor het publiek gelegenheid het toestel te bezichtigen, 's mid dags van twee tot vijf uur. In den loop van de volgende week gaat het toestel naar Schiphol voor het invliegen en het doen van de noodige proefvluchten voor het verkrijgen van het bewijs van luchtwaardigheid. De vorige week hebben in Den Haag be sprekingen plaats gehad tusschen de Ne derlandsche en de Duitsche regeeringscom- missies voor de vaststelling van de betalings contingenten voor den Nederlandschen ex port naar Duitschland voor het tweede kwartaal van 1936. In verband met het feit, dat de clearings- achterstand in de maanden Januari en Fe bruari is opgeloopen, werd het besluit ge nomen wederom een verlaging van de beta lingscontingenten toe te passen. Deze verlaging werd op de verschillende exportartikelen zoo veel mogelijk gelijkma tig toegepast. Het crisisuitvoerbureau zal nog deze week aan de belanghebbenden de toewijzingen mededeelen. Wij lezen in „Kennemerland": Waarom' is de weg van Beverwijk naar Haarlem een kilometer korter dan die van Haarlem naar Beverwijk? Tabel 64 van het Nederlandsche spoorboekje stelt ons' voor een raadsel, waarvan wij de op lossing niet kunnen vinden. De route UitgeestHaarlem staat aange geven op 18 Tarief-K.M. Dit is ook het geval met de route HaarlemUitgeest. Nogal logisch, zult u zeggen. Wacht even, want een nadere kennismaking zal U de wetenschap bijbrengen, dat de te rugweg niet dezelfde lengte heeft als de heenweg. HaarlemBeverwijk staat aangegeven op 12 K.M.; BeverwijkUitgeest 6 K.M. Maar UitgeestBeverwijk is 7 K.M. en Beverwijk- Haarlem dus 11 K.M. Zoo kan het dus gebeuren, dat een week kaart of een trajectkaart aan het eene station goedkooper is dan aan het andere. Zoo ge beurde het mij onlangs, dat ik in Den Haag vijf cent minder betaalde voor een reis Den HaagBeverwijk dan ik in Beverwijk had be taald voor de omgekeerde route. Dinsdag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de nieuwe St. Petruskerk te Leiden geconsacreerd. Dit was de eerste kerkconsecratie van Haarlems nieuwen bisschop Door de daartoe bevoegde instantie zijn Dins dag ter drukkery van de Fa. J. Kamminga te Dokkum ten dienste der Justitie in beslag ge nomen het zetsel en de afdrukken van een preek, j.l. gehouden door Ds. J. W. B. C., al daar, over het onderwerp „Luchtbescherming." Onsterfelijk Nederlandsche Dichter 1587-1679 es Dit is Vondel werkelijk. Gezonde Haargroei, is een kostelijk bezit. Be houd het, herwin het door Silvikrin. Zou Vondel zijn geniale verzen hebben kunnen schrijven met een kaal hoofd Kaalheid remt den geest. Zooals gemeld, zijn de plannen tot elec- trifieatie van een aantal spoorlijnen, vanuit Utrecht naar vijf eindstations, thans vast gesteld. Omtrent de uitwerking van deze plannen wordt ons nader het volgende ge meld: De kosten van materieel en aanleg zullen komen op ongeveer 30 millioen. Het materieel zal er ongeveer zoo uitzien als dat op de lijn Rotterdam—Hoek van Holland. Aangemaakt zullen worden 37 treinstellen van drie en 53 treinstellen van twee rijtuigen, waar van de levering in handen komt van Nederland sche firma's. Deze treinstellen zullen naar be hoefte aaneengevoegd kunnen worden. Het ligt in het voornemen den tegenwoordigen Diesel-electrischen uurdienst zooveel mogelijk te laten bestaan. Treinen van en naar Den Haag en Rotterdam blijven dus te Gouda combinee ren en splitsen. Men stelt zich dan voor, zoowei van Rotterdam als van Den Haag te rijden met een Stel van 2 en een van 3 rijtuigen, zoodat de trein bij vertrek van Gouda tien rijtuigen zal tellen. Te Utrecht wordt de trein tot zeven rij tuigen teruggebracht, echter zullen, zoowel van Rotterdam als van Den Haag rijtuigen doorloo- pen, zoodat reizigers voor Arnhem of Eindho ven niet behoeven over te stappen. De Diesel-electrische treinen zullen wtorden gebruikt voor treinen naar en van Groningen, Leeuwarden, Twente en Maastricht, waardoor de verbindingen met deze plaatsen en de groote steden belangrijk zullen worden verkort. Daar de buitenlandsche treinen, evenals thans, tusschen den uurdienst met gewoon materieel blijvéh. loopen, wordt overwogen in de toekomst voor het vervoer van deze treinen electrische locomotieven aan te schaffen. Als bijzonderheid geldt nog, dat de rijtuigen van elk treinstel harmonica-vormig verbonden zullen zijn en dat daarin een kleine restauratie aanwezig is. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit tot uitvoering van art. 13 lid 2 en art. 33 der Warenwet. Hierin worden aangewezen als bedrijf alle be drijven, waarin eet- of drinkwaren in den zin van art. 1 dier wet worden voortgebracht ot Verkocht, behoudens uitzonderingen. Van ieder der aangewezen bedrijven wordt een recht geheven. Dit bedraagt per jaar voor een bedrijf, dat niet is ingeschreven in het Handelsregister één gulden, indien het wordt gedreven zonder eenig personeel en anders drie gulden. Voor bedrijven, die in het Handelsregister zijn ingeschreven, bedraagt het recht: indien het bedrijf gerangschikt is in de le klasse vijf gulden; in de 2e klasse tien gulden; in de derde klasse vijftien gulden; in de vierde klasse twintig gulden: in de vijfde klasse dertig gul den en in de 6e of hoogere klasse veertig gul den. In afwijking van het bovenstaande is nog bepaald, dat van een bedrijf met meer dan één Verkoopplaats van iedere voor het publiek toe gankelijke verkoopplaats door de gemeente, V'aarin deze verkoopplaats gelegen is, een recht geheven wordt van vijf gulden. Dit laatstbe doelde recht is niet verschuldigd voor de ver koopplaats in het perceel, waarin het bedrijf is gevestigd, waarvoor het gewone bovenom schreven recht verschuldigd is. Voorts wordt een recht van drie gulden ge heven van een hotel-, restaurant- of cafébe drijf, dat ingeschreven is in het register be doeld in het Consumptie-ijsbesluit. Achter de schermen der internationale politiek geschiedt veel, dat niet, en veel, dat slechts gedeeltelijk of onder een ver keerden hoek scheef te zien is. Zich daarin te verdiepen is een belangwekkende scherpzmnig- heidssport, waaraan ook vaak een dosis fanta sie te pas komt, maar van practisch grooter be lang is het volledig zichtbare spel voor het voet licht te volgen, dat op zichzelf al meer dan voldoende is zich de oogen uit te kijken en uit te w'rijven. Eden, de sanctie- en Volkenbonds kampioen, heeft onder druk van zijn mede ministers in het Lagerhuis een uiteenzetting en verklaring gegèvén betreffende den door het Duitsche optreden geschapen toestand en zijn mogelijke en wenschelijke gevolgen, welke na de scherpe stellingname van den Franschen. minister-president Sarraut zeer gematigd aan deed. De Britsche regeering, hoezeer ook van meening, dat Duitschlands verdragschendende eigenmachtigheid moet worden afgekeurd, is in tegenstelling met de Fransche bereid de nieuwe positieve Duitsche voorstellen in objectieve stu die te nemen om te zien in hoeverre deze kun nen bijdragen tot het fundeeren van een nieu we en betere vredesorganisatie. Na zijn verkla ring in het Lagerhuis vertrok Eden naar Parijs, waar de vertegenwoordigers van de Locamo- mogendheden met uitzondering van Duitsch land beraadslaagden over de straks te Genève te volgen gedragslijn. Het resultaat van deze be raadslaging is geweest, dat zij van Panjs naar Londen zal worden overgebracht en dat ook de Volkenbondsraad uitgenoodigd zal worden in de Engelsche hoofdstad te vergaderen. Deze on verwachte wending kan verklaard worden door het verlangen van de Britsche regeering om de leiding in handen te nemen en pressie op Frank rijk uit te oefenen om zijn standpunt, dat eerst de militairen uit het Rijnland moeten worden teruggenomen, vóór er onderhandelingen over Hitler's voorstellen kunnen worden geopend, te laten varen. Het kan echter ook zijn, dat Eden, geen kans ziende Frankrijk tot toegeven te bewe gen, zijn medeministers persoonlijk in contact wenscht te brengen met de Franschen om zijn collega's te toonen, dat het heel wat anders -s vanachter een „bureau ministre" thuis de zaken theoretisch te behandelen dan in een vreemd milieu met andersdenkenden tot een bruikbaar vergelijk te komen. Hitier heeft Eden per soonlijk in een lastig parket gebracht, want zijn houding tegenover Italië verplicht Eden zich op het standpunt van Frankrijk tegenover Duitschland te stellen, wil hij niet van een ernstig gebrek aan consequentheid beschuldigd worden. De trieste geschiedenis van het vredes plan van Laval en Hoare inzake het Italiaansch- Abessinisch conflict heeft Eden voorzichtig ge maakt en hij wil blijkbaar niet het risico loopen straks door de regeering of door de publieke opinie te worden gedesavoueerd. De Britsche publieke opinie is evenals de Britsche regeering bereid de levensvatbaarheid van de door Hitier gedane proposities te onderzoeken. Zij weigert niet a priori alle vertrouwen aan den zoo wei nig betrouwbaar gebleken „Führer". Zij acht het mogelijk, dat uit een slecht verledeh een betere toekomst zal worden geboren. En het verleden is slecht geweest, want niet alleen zijn er verdragen gemaakt, welke op den duur onhoudbaar en onrecht vaardig zijn geworden, maar ook zijn aanhou dend plechtig onderteekende overeenkomsten eenvoudig geschonden. De groote mogendheden hebben bijna alle zich aan soortgelijke dingen schuldig gemaakt als thans aan Duitschland worden verweten. Duitschland schond het Ver drag van Versailles en van Locarno, maar de vroegere geallieerden weigerden stelselmatig hun belofte te vervullen tot ontwapening over eenkomstig aan die, welke aan Duitschland op gelegd werd, over te gaan. Japan en Italië ne geerden het Volkenbondshandvest en het Kel- loggpact. Duitschland weigerde onbetaalbaar gebleken herstel- en oorlogsschulden te betalen en de Europeesche mogendheden met uitzondering van Finland deden ten opzichte van den Ame- rikaanschen crediteur hetzelfde. De hoog van den toren blazerij tegen Duitschland kan dus niet gerechtvaardigd worden met een verwrijzing naar eigen smettelooze onschuld. Hoe onrecht matig Duitschlands verdragschennis ook is het Locarno-pact was niet alleen met Frank rijk gesloten, maar ook met Engeland, België en Italië zoodat zelfs, wanneer Frankrijk met het Fransch-Russisch pact buiten zijn Locarno- boekje zou zijn gegaan, dit nog geen motief ,voor Duitschland mocht zijn om zijn tegenover de niet-Fransche partners aangegane verplich tingen te verbreken het moet erkend worden, dat Duitschland tot nu toe slechts verdragen heeft geschonden, welke op eenigerlei wijze te kort deden aan zijn begrijpelijk gevoel voor souverein zelfrespect. Het zou dus kunnen zijn, dat Duitschland zich in de toekomst aan ver dragen, die dit souverein zelfrespect eerbiedi gen, wél zal willen houden, alleen is het moei lijk te voorzien, welke afmetingen het Duitsche zelfrespect op den duur zal gaan aannemen, want van zelfrespect naar zelfoverschatting is voor Duitschland minder dan één stap. Men be hoeft de redevoeringen van de Nazi-leiders maar te beluisteren en hun gedragingen op verschil lend gebied te zien om daarvan angstwekkend diep overtuigd te worden. Wat de elkander zwart verwijtende potten en ketels ook voor een toekomstmuziek zullen gaan maken, een geruststellende Pastorale van idyllischen vrede zal het wel niet worden. Terwijl Europa in zorgen en angst zich be raadt over den door Hitler's optreden totaal gewijzigden toestand, heeft Hirota de ernstige politieke crisis in Japan overwon nen door toe 'te geven aan de eischen van het loyaal gebleven leger, dat in zijn hart met de militaire rebellen sympathiseerde. Deze ge wiekste diplomaat, die het, voor zoover het de doeleinden der Japansche expansie-politiek betreft, volkomen met de militairen eens is, maar alleen liever met listige geleidelijkheid dan met bruut geweld te werk gaat, heeft een kabinet samengesteld, waarin zoowel vertegen woordigers van de liberale Minseito- als van de conservatieve Seyoekai-partij zitting heb ben, maar dat een kennelijk fascistisch natio- nalen koers zal inslaan, gelijk door leger en marine gewenscht wordt. De mislukte militaire opstand is dus in zijn gevolgen volledig ge slaagd. Japan zal voortgaan langs den Keizer lijken weg. Het zal trachten met Amerika en Engeland onderhandelingen te openen over de verdeeling van de grondstoffen en emigratie- markten, het zal de internationale positie van Mandsjoekwo zoeken te versterken, het zal aansturen op een demilitarisatie van de Sovjet- Russische grens, op een anti—communistisdh front met China en bilaterale verdragen met Amerika en Engeland ter voorkoming van een voor Japan ruïneuzen bewapeningswedstrijd ter zee. Regeering, leger en vloot zullen hand in hand gaan om het land uit de huidige crisis te redden en het volk zal zich daarvoor groote offers hebben te getroosten. Dit alles klinkt heel mooi, maar wat, als al die schoone pogin gen in het worstelperk der Japansche eer, mis lukken? Het oogenschijnlijk gecompromitteer de, maar in werkelijkheid politiek triomfeeren- de leger kent maar één goeden en peperduren raad, n.1. geweld. i Heen hel beste voor Uw gezondheid: Uilsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire verzonden in verband met het voornemen van zijn ambt genoot van Landbouw en Visscherij, om als steun aan de categorie der z.g. kleine boeren, 'n geldelijke uitkeering te doen. Voor deze steun- uitkeering komen alleen in aanmerking zij, wier hoofdberoep is het uitoefenen van akkerbouw of veehouderij, die niet zijn aangeslagen in de inkomsten- of vermogensbelasting en tijdens de gehouden inventarisaties maximaal drie melk koeien hielden, terwijl zij van 1 Januari 1936 tot het tijdstip van de voor deze uitkeering afge geven verklaring niet door de gemeenten of door een burgerlijke instelling van weldadigheid zijn ondersteund, dan wel in het laatstelijk ge noemd tijdvak te werk zijn gesteld bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, nóch op 1 Januari 1936 aangesloten waren bij de werkloozenkas eener vereeniging, gesubsidieerd ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917. De provinciale landbouwcrisis-organisaties zullen in verband met bovenstaande aan de gemeenten een staat zenden, waarop alle, voor- ioopig voor een uitkeering in aanmerking ko mende kleine boeren zijn vermeld. In verband hiermede wordt in bovenbedoelde circulaire de medewerking' der burgemeesters ingeroepen. De minister wijst er daarbij op, dat het welslagen van de uitvoering der ontworpen steunregeling in hooge mate afhankelijk is van het spoedig ontvangen der adviezen. De af deeling Bergen op Zoom der R. K, Staatspartij heeft in haar jongste vergadering een motie aangenomen, waarin onder de aan dacht van het Partijbestuur en de R. K. Tweede Kamerfractie wordt gebracht, dat dn ontworpen reisbelasting door het normaal en gezellig verkeer tusschen Westelijk Noord- Brabant en Antwerpen met haar voorsteden in het bijzonder drukt op alle bewoners van Ber gen op Zoom en het geheele Westen van Noord-Brabant, mede omdat de fiscale voor schriften zelfs gelden voor een op en neer gaan van een dag. Sinds enkele dagen heerscht onder een af- deeling soldaten in de Frederik Hendrik-kazerne te Venlo roodvonk. Er zijn tot dusverre vijf ge vallen van deze besmettelijke ziekte geconsta teerd. De zieken zijn naar het R. K. Ziekenhuis gebracht. Ofschoon de ziekte niet van emstigen aard is en zich tot dusverre geen complicaties hebben voorgedaan, hebben de autoriteiten in het garnizoen toch uitgebreide maatregelen ge nomen om verdere uitbreiding tegen te gaan. Het scheidsgerecht inzake het arbeidscon flict bjj de N. V. Ned. Sigarenfabriek v.h. Spaan en Bertram te Amersfoort is als volgt samengesteld: voorzitter mr. M. P. L. STEEN- BERGHE, oud-minister van Economische Za ken, en leden C. J. van Haansbergen en W. Drop, lid van de Tweede Kamer. De rijksbemiddelaar, prof. mr. Josephus Jitta, zal Donderdag a.s. op het departement van So ciale Zaken een conferentie houden met de partijen, die betrokken zijn bij het dreigend conflict aan Van Hoeken's Houthandel te Lei den. Prof. Jitta zal a.s. Vrijdag in het stadhuis te Deventer een bespreking leiden, die zal worden bijgewoond door partijen betrokken bij het drei gend confict b{j Ankersmit's Katoenfabrieken aldaar. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van Waterstaat inlichtingen ge vraagd over de uitkeeringen aan belanghebben den ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Het soc.-dem. Kamerlid Van der Sluis heeft den minister van Landbouw én Visscherij in lichtingen gevraagd over steun aan kleine boeren. Haarlems Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P- Huibers, die tot en met a-s. Vrijdag in het dekenaat Gouda vertoeft voor de toediening van het H. Vormsel, is Dinsdagavond door katholiek Gouda op hartelijke wijze ontvangen. Van talrijke woningen op den Kleiweg en de Hoogstraat wapperde de vlag en enorm groot was de belangstelling, toen om half acht de auto met den Bisschop voor de pastorie van de dekenale kerk arriveerde. Leden van de Graal en Jonge Wachters van de beide paro chiën stonden op deze plaats met hun vlaggen als een eerewacht opgesteld. Mgr. was in ge zelschap van zijn secretaris, den zeereerw. heer F. J. Bank en deken B. M. J. van Rooy. Een driewerf enthousiast hoera van het publiek verwelkomde den Bisschop. In de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart cele breerde Mgr. kort na zijn aankomst een ponti ficaal lof. De kerk was geheel met geloovigen gevuld. By het Lof werd Mgr. geassisteerd door deken van Rooy als diaconus ad latus, secre taris Bank en kapelaan Greitemann als cere- moniarii, rector E. Tesser ad baculum en kape laan Stroek uit Boskoop ad mitram. Onder het Lof hield de Bisschop een indruk wekkende toespraak. Nu ik, zeide Mgr., door de onbegrijpelijke voorzienigheid Gods en door Zijn onuitputtelijke goedheid verheven ben tot Bisschop van het Haarlemsch Diocees, kan ik nauweiyks mijn ontroering bedwingen, nu ik door u in zoo grooten getale en met zooveel hartelijke liefde ontvangen ben in dit kerkge bouw, dat zooveel herinneringen voor mij be waart. Immers, in de dagen van mjjn jeugd, heb ik mij hier door gebed mogen voorbereiden tot het H. Priesterschap. Op ditzelfde altaar heb ik mijn eerste plechtig Offer mogen op dragen, terwijl velen van hen, die nu aanwezig zijn, ook toen daarbij tegenwoordig waren. Ik had het geluk, dat mijn goede ouders onder u vertoefden en door uw goed voorbeeld dage lijks gesticht werden. Ik dank den goeden God voor den zegen en de genade, die ik in deze kerk heb gekregen. Eén woord van persoonlijken dank wil ik nog tot u richten. Bij mijn benoeming en wijding hebt gij niet alleen, zooals de andere diocesanen voor mij gebeden, maar ook de nagedachtenis geëerd van hen, die mü bijzonder dierbaar waren en trouwe bezoekers van deze kerk waren. Nu kom ik tot u als Gods werktuig om u te heiligen. De gave van den H. Geest, die bij de Bisschopswijding over my is neergedaald, kom ik u brengen. Na deze treffende predikatie gaf de Bisschop den Pauselijken Zegen. Het lof werd besloten met het zingen van het lied van Maria, de Moeder van Altijddurenden Bijstand. Heden heeft Mgr. het H. Vormsel toegediend in de drie kerken te Gouda en in Moordrecht en Nieuwerkerk, terwyi de Bisschop morgen vormt in Haastrecht, Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk en Vrijdag in Schoonhoven, Oude water en Woerden. Heden overleed de zeereerwaarde heer J. G. Wannet, pastoor der Sint Lebuinusparochie te Deventer in den ouderdom van 75 jaar. De overledene werd geboren 13 Juni 1860 te Doomenburg (Geld.) en op 15 Augustus 1883 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kape laan te Luttenberg, Maarssen en Amersfoort, vervolgens pastoor te Maartenshoek en te Velp en sedert 1917 pastoor der St. Lebuinuskerk te Deventer. Bijna 53 jaren heeft hij zich geheel gegeven aan het geestelijk heil van degenen, die hem waren toevertrouwd en waarvoor pastoor Wan net bij zijn gouden priesterfeest op ondubbel zinnige wijze de dankbaarheid van zijn paro chianen heeft ondervonden. Noemen uüj van zijn werk in de eerste plaats de geheele restau ratie van de parochiekerk, waarvan het nieu we altaar geschenk der parochianen bij zijn gouden priesterfeest de bekroning was. Het R. K. bijzonder onderwijs, waarvan pastoor Wannet voorzitter was, maakte èen bloeityd door: drie nieuwe lagere scholen, twee bewaar scholen en een nieuwe huishoudschool werden gesticht; het werk van de R. K. ziekenverple ging en R. K. wijkverpleging genoten zijn bij zondere interesse. Tal van vereenigingen hadden in hem als adviseur een zeer grooten steun. De thans overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdagmiddag wordt het stoffelijk overschot van pastoor Wannet in de kerk opgebaard. De Metten en Lauden Worden Zaterdagmorgen om half tien uur gebeden, en om tien uur de plech tige uitvaart, waarna, de begrafenis vanuit de kerk. In het Instituut ,,St. Louis" te Oudenbosch is overleden de eerw. broeder Ambrosius (Th. F. Folkers). De nu ontslapene was in het 35e jaar van zijn kloosterleven en bereikte den ouderdom van 58 jaar. Volgens „Mavors", is het de bedoeling de ka zematten uit te rusten met een kanon van 5 c.M., dat een pantsergranaat verschiet van een gewicht van 1.75 K.G., die op ongeveer 1300 M. nog een pantserplaat van 50 m.M. kan door boren. Dit zeer moderne anti-vechtwagenge- schut, dat reeds rekening houdt met de steeds voortschrijdende pantsertechniek en dat dank zy zijn semi-automatisch sluitstuk een vuur— snelheid van 25 schoten per minuut kan berei ken is meer bestemd om in een vaste opstel ling' ter bescherming van speciale objecten te worden gebruikt. Dinsdagavond is de Groot-Hertogin van Ol denburg, zuster van wijlen Prins Hendrik, aan het Staatsspoor Station te Den Haag aange komen. De Groot-Hertogin werd op het perron ver welkomd door H. M. de Koningin, die verge zeld was van Haar hofdame Freule van As- beck en Haar adjudant, kapitein-ter-zee Rost van Tonningen. De Groot-Hertogin zal in het Paleis Noord einde verbluf houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5