Infanterie en wielrijders blijven onder de wapenen Dr. Colijn maant het Nederlandsche volk, voor de microfoon, zich niet te laten verontrusten België's premier over de schending van het Locarno-pact Dreigt Frankrijk met uittreden uit den Volkenbond? Het nieuws van heden Gespannen toestand noopt tot voorzorgsmaatregel HARDE SLAG VOOR BELGIË EENIGE ANDERE LANDEN ZOUDEN VOLGEN HEEFT KONING EDWARD TROUWPLANNEN? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 12 MAART 1936 Ochtendblad De Minister-president, dr. H. Colijn, hield Woensdag avond een radio-rede tot het Nederlandsche volk, waarin Z. Exc. mededeelde, dat de regeering in verhand met den internationalen toestand besloten heelt, als voorzorgs maatregel, de dienstplichtigen van de regimenten infan terie en van het regiment wielrijders, die thans voor eer ste oefening onder de wapenen zijn, en eerstdaags huis waarts zouden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te houden. Onderhandelingen zullen moeilijk zijn f® Mannheim centraal bolwerk? Geen betoogingen te Brussel Onderzoek fortificaties Noord-Oost-grens Ook Avenol naar Londen vertrokken Verdaging Fransche Kamerzitting Het Weer iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii^ BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19842 BLOKKADE OPGEHEVEN Duitschland heeft in België's hou ding geen schaduw van een voorwendsel kunnen vin den om het verdrag op te zeggen Minister-president Dr. H. Colijn Geen militair vliegtuig binnen een afstand van 40 mijl van de Fransche grens Zal Duitschland een uitnoodiging aannemen om de besprekingen te Londen bij te wonen? De houding van Italië Koning verzoekt er rekening mede te houden bij het vaststellen der credieten voor het Koninklijk Huis Tot 19 Maart NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Uit de uitvoerige berichten en be schouwingen de laatste dagen in onze dagbladen verschenen al dus dr. Colijn heeft ook het Ne derlandsche volk kunnen vernemen dat de politieke spanningen in Europa weer grooter zijn gewor den. Het ligt niet in mijn voornemen tot U te spreken over het geschil zelve, dat daartoe aanleiding ge geven heeft. Nederland is daar bij niet rechtstreeks be trokken, omdat wij geen partij zijn bij het verdrag van Locarno. Met de internationale rechtsvragen, die met het ontstane geschil verbonden zijn, hebben tvij dus geen directe bemoeienis. Dienten gevolge gaat dus ook de afwikkeling van de strijdvraag zooals ik de zaak thans zie buiten ons om. Daarentegen moet door ons wel rekening Worden gehouden met de mogelijke gevolgen, die het voorgevallene zou kunnen heb ben voor het behoud van den vrede in Europa. En dan prijs ik mij gelukkig er reeds dadelijk °P te kunnen wijzen dat blijkbaar allerwege de neiging aanwezig is om het gevaar voor oorlog te keeren, om langs den weg van on derlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven. frankrijk heeft zich gewend tot den Raad van den Volkenbond, Engeland's minister van Buitenlandsche Zaken heeft een bezadigde houding aangenomen en tot overijlde daden is het nergens gekomen. Er is dus, zooals de zaken nu staan, reden om te vertrouwen, dat men erin zal siagen langs vredelievenden weg tot oplossing Van het gerezen geschil te geraken. Dit neemt intusschen niet weg, dat het ge raden moet worden geacht, de ontwikkeling Van den gang van zaken met nauwkeurige op lettendheid te blijven volgen. Men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, om dat in de eerste phase van het con flict koele beradenheid den toon aangaf. De mogelijkheid van toenemen de spanning mag niet geheel uitge sloten worden geacht en met die mogelijkheid moet dus rekening worden gehouden. Dit geldt met name voor een land met zoo bloot gestelde ligging als Nederland, leen land welks leger- stelsel bovendien zoo is ingericht, dat niet het geheele jaar door be schikt kan worden over een vol doende aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatre gelen te treffen tot verzekering eener mobilisatie, wanneer die noo- dig mocht blijken. In zulk een periode bevinden wij ons thans nu a.s. Zaterdag voor de dienstplichtigen van de zooge naamde winterploeg het tijdstip zal zijn aangebroken om met groot ver lof huiswaarts te keerer Ging dit door, dan zou een zoo danige vermindering van de sterke en geoefende militairen intreden, dat daardoor gemist zou worden wat juist in dagen van internatio nale spanning niet kan worden ontbeerd. Het is in verband hiermede, dat de regeering besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten Infanterie en van het regiment Wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn, en eerstdaags huiswaarts zouden keeren, tot nader order in werke lijken dienst te houden. Ik spreek het vertrouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zal zien en er vooral niet meer in zoeken zal, dan er werkelijk in ge legen is. De regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost, maar zij acht het niettemin noodzakelijk aan de nu eenmaal in ons legerstelsel bestaande lacune tegemoet te komen op een wijze, die de ge ringste bezwaren voor de betrokkenen mede brengt en internationaal het minste stof op jaagt. Indien todh de winterploeg aan het einde dezer week met groot verlof ging en de omstandigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot verlof gangers noodig werd, zou dit èn in het eigen land èn naar buiten een veel ernstiger indruk maken, dan de maatregel, die thans genomen zal worden. Ik hoop en ik vertrouw zelfs, dat de aanhou ding van de dienstplichtigen, die anders bin nen enkele dagen naar hun haardsteden zou den terugkeeren, van zeer korten duur zal zijn. Binnenkort zal de toestand zich wel duide lijker gaan afteekenen en verloopt de strijd vraag, zooals de regeering denkt dat zij ver moedelijk verloopen zal, dan zal de bijzondere maatregel, die nu genomen wordt, weer spoe dig tot het verleden behooren. Daarom maan ik nog eens aan om zich niet te laten verontrusten. Het is beter, dat men later ge tuigen moet, dat de regeering wel heel erg voorzichtig is geweest, dan dat haar, met hoe geringe kans ook, later verweten zou kunnen worden, dat zij gedut had op een tijd, dat waakzaamheid plicht was. Ik verzoek den luisteraars dan ook om, wan neer zij straks hun legersteden opzoeken, even rustig te gaan slapen als zij dat ook andere nachten doen. Er is voorshands geen enkele reden om on gerust te zijn. De Warschausche studenten, die sinds Maan dag de polytechnische school geblokkeerd heb ben gehouden, hebben haar Woensdagmiddag op uitnoodiging van den rector verlaten, die hun de verzekering gaf, dat de kwestie der schoolgelden in welwillende overweging zou worden genomen» Te Milaan is de bekende auto- en vliegtuig motor enf abriek der Isotta Fraschini door een ontploffing gedeeltelijk verwoest. Er waren twaalf dooden te betreuren BRUSSEL, I I Maart. De Belgi sche premier Van Zeeland heeft hedenmiddag in de Kamer een be langrijke rede uitgesproken over de opzegging van het Verdrag van Lo carno. De minister begon met te verklaren, dat de verdragsschen nis en de bezetting van het Rijn land een harde slag was voor alle vredelievende naties. Het Belgisch grondgebied grenst voor een zeer groot gedeelte aan Duitschland en is er aan blootgesteld, want het is zonder natuur lijke verdedigingsmiddelen. Het bestaan van een militaire zone vormde een beschutting, waarachter wij ons minder onbeschermd voel den. Van Zeeland verklaarde vervolgens, dat de eerbied voor het recht en de uitvoering van aangegane verplichtingen van groot belang wa ren voor de kleine staten zooals België, welks materieele sterkte zwak was in vergelijking met die van de groote mogendheden. De daad van Duitschland treft ons harder en ernstiger dan wie ook. Niets in België's houding heeft ook maar een schaduw van een voorwendsel kunnen bieden om het Locarno-pact op te zeggen. Met het Fransch-Russisch pact heeft België niets uit staande. De politiek van België is gebaseerd op de eenvoudige principes van onafhankelijkheid en trouw aan zijn vriendschappen. Wij verze keren, dat wij het verdrag van Locarno niet alleen naar de letter maar ook naar den geest hebben toegepast. Wij hebben het goed recht aan ons voor honderd procent. Van Zeeland kwam dan te spreken over het Fransch-Belgisch accoord. Hij verzekerde nog- maals dat België volkomen vrij en onafhan kelijk was. De premier verklaarde het echter volkomen eens te zijn met de Fransche regee ring over de handhaving van het gedeelte van het Fransch-Belgische militaire verdrag, dat niet verjaard is, d.w.z. het onderhouden van contact tusschen de generale staven der beide landen en las in dit verband de brieven voor, welke tusschen de beide regeeringen zijn ge wisseld. De minister zeide verder, dat de oplossing, waarnaar thans gezocht wordt, in geen enkel opzicht een premie mag vormen op de schen ding van verdragen en dat een middel gevon den moet worden om de internationale orde te herstellen, terwijl alle denkbare voorzorgsmaat regelen moeten worden genomen om de gebeur tenissen niet aan de controle der machtheb bers te laten ontslappen. In de voorstellen van Hitier bevinden zich ideeën, welke een constructief karakter en daarom onze belangstelling hebben. Van Zeeland bewaarde het stilzwijgen over de onderhandelingen, „die ongetwijfeld moei lijk en wellicht langdurig zullen zijn" en wees er op, dat het streven er in wezen op gericht moet zijn het gevaar van een oorlog voor het heden en voor de toekomst op te heffen. Hij legde er krachtig den nadruk op, dat het ab soluut noodzakelijk is, dat de mogendheden eensgezind blijven en vastbesloten om in vol ledige, onderlinge overeenstemming te hande len. Wij zijn besloten, aldus eindigde Van Zeeland zijn rede, om zonder eenige reserve aan iedere collectieve actie van de mogendheden die het Locarno-pact onderteekend hebben en meer in het bijzonder Frankrijk en Engeland, deel te nemen. LONDEN, 11 Maart. (A.N.P.) De correspon dent van de „Daily Telegraph" in het Rijnland meldt, dat op het oogenblik plannen voor de versterking van dit gebied worden uitgewerkt. Men verwacht, dat Mannheim, het nieuwe mi litaire hoofdkwartier voor het Zuiden, het centrale bolwerk zal worden. Een militair vlieg veld is daar reeds aangelegd, aldus de corres pondent. Hij deelt verder mede, dat in dit Zuidelijk gedeelte 25.000 manschappen in garnizoen zul len worden gelegd. Vele bataljons zijn nog niet op volle sterkte; met iederen trein arriveeren officieren en manschappen. De correspondent van het Engelsche blad verneemt voorts, dat geen militair vliegveld zal worden aangelegd binnen een afstand van 40 mijl van de Fransche grens. De tanks en de zware artillerie zijn niet, zooals aanvanke lijk werd overwogen, naar Karlsruhe, dat dicht bij de grens ligt, doch naar Mannheim, dat buiten de 40 mijls-zone ligt, gezonden. BRUSSEL, 11 Maart. (Reuter). De burge meester van Brussel, Max, heeft medegedeeld, dat „in verband met den internationalen toe stand, die ontstaan is na de gebeurtenissen der laatste dagen, de betoogingen, die op 22 Maart en 5 April te Brussel zouden worden gehouden, voor en tegen het Fransch-Belgisch militair verdrag, zijn uitgesteld tot een nader vast te stellen datum." PARIJS, 11 Maart (D.N.B.) De legercommis- sie van de Kamer heeft besloten een delegatie naar de Noord-Oost grens te zenden, teneinde zich aldaar te overtuigen van de genomen vei ligheidsmaatregelen. De delegatie zal Donder dagavond vertrekken- PARIJS, 11 Maart. (Havas). In gezagheb bende kringen wordt bevestigd, dat de Fran sche regeering voornemens is, gebruik te ma ken van alle mogelijkheden, die geboden wor den door het verdrag van Locarno en het Vol kenbondspact, teneinde het herstel te verkrij gen van den vroegeren status quo in de gede militariseerde Rijnzone, die door Duitschland weer bezet is na eenzijdige opzegging van een vrijwillig door dit land onderteekende overeen komst. Men legt den nadruk op hetgeen gisteren in de regeeringsverklaring gezegd werd, dat in dien, in deze bijzonderen ernstige omstandighe den de internationale verplichtingen, waarop de collectieve veiligheid is gebaseerd, zouden blijken ontoereikend te zijn, Frankrijk hieruit zijn consequenties zal trekken. Van den anderen kant hebben verscheidene mogendheden, wier politiek eveneens op de col lectieve veiligheid is gebaseerd en die vast be sloten zijn de Fransche en Belgische protesten in den Volkenbondsraad te steunen, doen we ten, dat zij, ingeval de verdragen niet van kracht blijken, niet zullen aarzelen den Vol kenbond te verlaten. De landen, die Frankrijk zouden kunnen volgen, indien dit den Volkenbond mocht verlaten, omdat de verdragen, waarop de collectieve veiligheid is gegrondvest niet in werking zijn getreden, zijn België, Tsje- cho-Slowakije, Roemenië en Joego-SIavië, terwijl naar men gelooft, ook Rusland zou kunnen volgen. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft, naar Reuter meent te weten, het volgende telegram aan de leden van den Volkenbondsraad gezonden: „De Britsche vertegenwoordiger in den Vol kenbondsraad heeft verzocht, op 14 Maart te Londen een buitengewone zitting van den Vol kenbondsraad te doen houden. Indien vandaag om 15 uur geen enkel bezwaar is ingekomen. zal de voorzitter van den Volkenbondsraad op grond van artikel 2 der procedurebepalingen het Britsche voorstel als aangenomen beschou wen." Wanneer de formaliteiten beëindigd zijn, zal Avenol, naar men gelooft, telegrafisch de uit noodiging tot de Duitsche regeering richten, de zitting bij te wonen en haar standpunt uit een te zetten. Of Duitschland deze uitnoodiging zal aan vaarden, staat nog niet vast. Een besluit dien aangaande, aldus meldt Havas uit Berlijn, is nog niet genomen. Evenmin staat reeds vast, wie het rijk zal vertegenwoordigen, indien Ber lijn zich tot deelneming bereid mocht verkla ren. Hitler's adviseur voor buitenlandsche kwesties, .von Ribbentrop, bevindt zich mo menteel nog te Berlijn. De morgen te houden bijeenkomst van de onderteekenaars van het Locamopact zal plaats vinden in de historische zaal van het Foreign Office, waar het Pact is geteekend. De op Zaterdag vastgestelde zitting van den Raad zal in het St. James Paleis worden ge houden. GENèVE, 11 Maart (Reuter). De secretaris generaal van den Volkenbond Avenol, hooge ambtenaren van de politieke afdeeling en ver schillende leden van de informatie-afdeeling zullen hedenavond van Genève naar Londen vertrekken. Flandin is hedenmiddag om half vijf naar Londen vertrokken. GENEVE, 11 Maart. (Reuter.) Titoelescoe, tot voor kort president van de Kleine Entente, heeft van zijn verblijf te Genève gebruik ge maakt, om zijn Joego-Slavische en Tsjecho- Slowaaksche collega's en de vertegenwoordigers van de Balkan Entente te Genève in vergade ring bijeen te roepen. De conferentie bestudeert den toestand, die ontstaan is door de opzeg ging van het Locarno-pact en de remilitari- satie van den linker-Rijnoever. Stefani verneemt, dat in politieke kringen wordt verklaard, dat de regeering nog geen beslissing heeft genomen ten opzichte van de houding, die Italië zal aannemen betreffende de opzegging door Duitschland van het ver drag van Locarno. Het agentschap teekent hierbij aan: Het is waar, dat Europa de samenwerking opeischt van Italië voor de oplossing van de verschillende problemen, die voortvloeien uit het besluit van Duitschland, maar Italië kan zijn huidige po sitie van gesanctionneerd land niet vergeten. Bijgevolg is dit land in een positie, welke in tegenstelling staat met ieder optreden van den Volkenbond van sanctionnistischen aard. Aan den anderen kant beweert Italië, op grond van de lankmoedigheid van Groot-Brittannië tegen over Duitschland dat het niet het principe van „meten met twee maten" kan aanvaarden. Het Italiaansche volk wil sancties tegen geen enkel land en het wil ze dus ook niet tegen zichzelve. LONDEN, 11 Maart. (Reuter) Het La gerhuis heeft zich vanmiddag een oogen blik afgevraagd of koning Edward voorne mens is in het huwelijk te treden. Er is vandaag n.1. in het Lagerhuis een door den koning persoonlijk onderteekende bood schap ontvangen, waarin deze de vergade ring verzocht niet te vergeten rekening te houden met een dergelijke eventualiteit bij het vaststellen der credieten, waarover zij binnenkort ten behoeve van het koninklijk huis zal moeten stemmen. Na de voorlezing van de boodschap door den minister van Financiën werden de afgevaardig den het er over eens hierin niets anders te zien dan een herinnering van den vorst bij een belangrijke stemming, die slechts eenmaal voor den geheelen duur zijner regeering wordt ge houden. Inmiddels is toch het feit alleen, dat de koning het noodig geoordeeld heeft openlijk de aandacht te vestigen op deze kwestie, he denavond druk besproken in de wandelgangen van het parlement. Het lijdt ook geen twijfel, dat de openbare meening er zich nog drukker mee zal bezig houden, aangezien nog steeds de hoop bestaat, dat Edward VIII geen „koning- vrijgezel" zal blijven. PARIJS, 11 Maart. (Reuter) Naar verluidt, zal de voorzitter van de Kamer Donderdag voorstellen de zitting tot 19 Maart te verdagen. Tegen dien datum hoopt men met Londen tot een oplossing te zijn gekomen over de vraag welke houding tegenover Duitschland zal moe ten worden aangenomen. De voor Vrijdag voor genomen behandeling der interpellaties over het binnenrukken der Duitsche troepen in het Rijngebied zullen dan waarschijnlijk vervallen, aangezien de regeering, naar verluidt, zich daar tegen verzet, zoolang de onderhandelingen in Londen nog aan den gang zijn. Het wordt mo gelijk genoemd, dat de Kamer op 19 Maart definitief uiteen gaat, opdat de afgevaardig den zich zullen kunnen wijden aan de voorbe reiding der verkiezingen.. RADIO-REDE VAN DR. H. COLIJN. REGI MENTEN INFANTERIE EN WIELRIJDERS BLIJVEN ONDER DE WAPENEN. Dreigt Frankrijk met uittreden uit den Volken bond? Rede van den Belgischen premier over de op zegging- van het Locarno-pact. Heeft Koning. Edward trouwplannen? Debra Marcos wederom gebombardeerd. Verdaging van de Fransche Kamerzitting tot 19 Maart? Koninklijk bezoek aan Waalsdorp. Na aanneming der begrooting van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is de Eerste Kamer begonnen met de behandeling der Justitie- begrooting. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voort gezet. De ontslagkwestie-prof. Van Calcar is Voor het Ambtenarengerecht behandeld. New-Yorksche Beurs: Verdeelde stemming. Ver schillende fondsen opnieuw hooger. O H VERWACHTING: Matige Noord-Ooste- lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, ij| j| weinig of geen regen, weinig verande- H ring in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 756 .Vorige stand: 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1