De schijnbare kaimte aan het Abessinisch Noorderfront DEVALUA TIEGERUCHTEN IN DUITSCHLAND Verklaring van Minister Duff De ernst van den toestand Eden's verzoek aan Berlijn Het nieuws van heden Duitsch militair bij Bazel BEIDE PARTIJEN METEN HUN SPRONG J. VAN DAM Costuums n. maat BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: £B I P"! BI I lift I PllOP ill1" fï I I 8T Avondblad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 13 MAART 1936 Hedenmiddag heeft HM. de Koningin een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht De Mark zou tot een derde van het devies terugloopen In Hitler's rede zou een aanduiding zijn De stemming over het Fransch-Russisch pact Aanneming met 226 tegen 48 stem men bij 34 onthoudingen Genève rivierhaven Te Hendon in Engeland zijn oefeningen gehouden tegen gas aanvallen. Een op een rijwiel gemonteerde sirene moet de bevolking waarschuwen Waarde der artillerie in dezen oorlog Legerbericht no. 154 Tijdens de debatten over de leger- begrooting in het Lagerhuis DE ZAAK HAUPTMANN Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii Ernstig auto-ongeluk bij Leuven Vier personen gedood Flandin hield voor den Franschen Senaat een rede, waarin hij de Fransche houding ten opzichte, van de bezetting van het Rijnland door de Duitsche troepen motiveerde De Engelsche pers over de besprekingen te Londen Mr. Visser uit Arnhem, procureur-generaal, inspecteert de troepen der Rijksveldwacht te Kampen. Rechts de districts-commandant der Rijksveldwacht, P. C. Schmidt Crans. Dit zijn de eerste troepen Rijksveldwacht welke op militaire wijze geoefend zijn De dooi van de sneeuw in Amerika Alles verwoestende overstroomin gen veroorzaakt Spontane geste van Duitschland zou bijdragen tot ontspanning van den intern, toestand Engeland acht toestand buitengewoon ernstig DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe wegen en versterkingen worden aangelegd Bewogen kamerzitting in Roemenië De staat van beleg is tot 15 September verlengd voor Haarlem en Agentschappen per lllkV IV I ifTUPli 1 IIB WH 1 Ëm UUUBiriIl I AdveUen.leprQzen: Per lossen regel 3CIc^lnge. week 25 cent; per kwartaal f 3.25.,per n AC BLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling uaubiau uiiucucvcn de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Men voorvoelt een veldslag met een leger, dat thans door den Negus zelf wordt aangevoerd :.r:> PARIJS, 13 Maart (Havas). De correspon dent van de Echo de Paris te Zürich meldt: De Neue Züricher Zeitung schrijft, dat het beroep, dat Hitier 7 Maart j.l. op het Duitsche volk heeft gedaan, geen verband houdt met den slechten toestand der financiën van het Duitsche rijk. Te Berlijn echter doen hardnekkige geruchten de ronde, dat men aan den vooravond staat van een deva luatie van de mark. De zaak zou reeds beslist zijn, en de devaluatie zou een derde van het devies be dragen. Tot nu toe hebben de Duitsche machtheb bers de geruchten inzake devaluatie tegenge sproken. Een groot verkiezingssucces zou de Duitsche regeering in staat stellen tot het ne men van een zoo belangrijke beslissing als die inzake devaluatie. De Neue Züricher Zeitung wijst op het feit, dat Hitler in zijn Zaterdag gehouden rede, toen hij de nieuwe verkiezingen aan kondigde, heeft verklaard, dat het Duit sche volk hem, door hem te steunen, de noodige kracht moest schenken om het economische welzijn van Duitschland te kunnen verzekeren. Het blad ziet in deze woorden van Hitier een zinspeling op devaluatie. Een Duitsch invloedrijk financier zou als zijn meening hebben aangegeven, dat, in dien de volledige waarheid bekend zou zijn omtrent de financieele economische situatie in Duitschland, een paniek zou ontstaan in het geheele land. „De situatie", verklaarde deze financier, „is niet onmiddellijk wan hopig, doch kan het worden door dc ko mende gebeurtenissen." De aanvragen tot terugbetalingen door spaarders te Berlijn, schrijft de redacteur van de Manchester Guardian, waren zoo talrijk, dat men besloojt geen terugbetalingen boven 50 Mark te doen. Deze aanvragen bewijzen niet noodzakelijk een paniek-stemming, doch wel, dat de herbezetting van het Rijnland niet het algemeen vertrouwen heeft verhoogd en dat het Publiek de gevaren aanvoelt, waardoor het be dreigd wordt. PARIJS, 13 Maart. Naar wij nader vernemen kreeg bij de debatten over 't Fransch-Russisch Pact in den Senaat de door de regeering ge stelde motie van vertrouwen 231 tegen 52 stem- men; het wetsontwerp zelf werd na kort debat aangenomen met 226 tegen 48 stemmen, bij 34 onthoudingen. GENEVE, 13 Maart (Reuter) Door de Zwit- sersche federale autoriteiten 1 te Bern worden °P het oogenblik plannen bestudeerd om van Genève een van de belangrijkste rivierhavens van Europa te maken. Dit plan behelst de kanalisatie van twaalf mijlen van de Rhone, tusschen Genève en Seyssel, het hoogst be vaarbare punt van deze rivier en het bou wen van de noodige sluizen te Genève, DZJIBOETI, 12 Maart Aan het Noordelijk front heerscht een schijnbare kalmte, behal ve dan de activiteit der Italiaansche lucht macht. De voorbereidingen voor een Italiaansch of fensief in de richting van het Asjangi-tneer wor den in hetzelfde tempo voortgezet. De Italiaansche voorhoede-detachementen hebben tot nu toe nog geen enkelen tegen stand ontmoet, maar men weet, dat het Abessinische leger onder bevel van den Negeus zelf, zich eveneens voorbereidt en dat een veldslag voor de deur staat. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de legers van het Noorden, die persoonlijk den re- centen opmarsch der Italianen heeft waarge nomen, meldt, dat de Italiaansche overwinningen voor een groot deel aan de artillerie zijn toe te schrijven. Overal zijn het veldgeschut en de ka nonnen van middelmatig kaliber een beslissende factor geweest om de Abessinische verdedigers te vernietigen. Zoodra troepenbewegingen of de aanwezigheid van Abessinische troepen werden gesignaleerd, door de verkenningsvliegtuigen, verspreidde de de Italiaansche artillerie deze troepen. Te Addis Abeba werd vernomen, dat een Ita liaansch vliegtuig in de provincie Aroessi zou zijn verongelukt, waarbij de inzittenden om het leven zouden zijn gekomen. De provincie Aroessi ligt ten Noord-Westen van Dzjinir. Volgens in omloop zijnde geruchten, die even wel niet worden bevestigd, zouden vijf Italiaan sche vliegtuigen in een afgelegen deel der pro vincie Aroessi gedaald zijn. De bemanningen de zer vliegtuigen zouden instructie gehad hebben propaganda te maken onder de bevolking. Italiaansche vliegtuigen zouden de stad Kworam opnieuw gebombardeerd hebben. Het aantal slachtoffers zou vrjj hoog zijn. DJIBOETI, 13 Maart. (Reuter.) Ras Blatin- gheta Atala Gabre, die van een missie naar Yemen teruggekeerd is, zonder succes te heb ben bereikt, heeft volgens het agentschap Ste fani in een verklaring, afgelegd voor den cor respondent van het blad Resto del Carlino uit Bologna, toegegeven, dat de Abessiniërs thans vrede willen sluiten met Italië, waarvan het de militaire "kracht en de groote civiliseerende kwa liteiten zou inzien. Slechts bepaalde personen, behoorende tot de Koptische geestelijkheid en eenige rassen, die hun bevoorrechte posities vreezen te verliezen, zouden tegen het sluiten van vrede zijn. Maarschalk Badoglio telegrafeert: Het Erythreafront is in beweging. In de Westelijke laagvlakte hebben onze detachemen ten het gebied van Alcadra bereikt, waar zij door de bevolking met vreugde werden ont vangen. Een vooruitgeschoven detachement van het derde legercorps heeft Fenaroa bereikt. De luchtmacht bombardeerde belangrijke vijandelijke concentraties in de zóne van En- cetcab en in het gebied ten Zuiden van Kwo ram. Aan het Somalifront zet de luchtmacht haar actie tusschen Neghelli en Addis Abeba in het merengebied voort. Gewapende troepen der aan onze autoriteiten onderworpen Galla Borana voeren met succes een guerilla-actie, terwijl de stammen uit alle aangrenzende gebieden rond Neghelli tezamen stroomen om onze bescher ming te zoeken. De civiele organisatie der be zette gebieden wordt zonder ophouden voort gezet; voor de verschillende volksstammen der Digodia is te Garsia een koninklijke residentie ingesteld. Aan het front ten Zuiden van Bali wordt de dagelijksche actie onzer vliegtuigen tegen de vitale vijandelijke centra van het leger van Dedsjas Beiene Merid voortdurend voortgezet." LONDEN, 13 Maart. (Reuter.) Tijdens de Lagerhuisdebatten over de legerbegrooting heeft de minister van Oorlog, Duff Cooper, Donder dag nog eens het woord genomen en verklaard: Wij sluiten geen geheime militaire over eenkomsten met andere Volkenbonds- mogendheden en wel omdat wij ons niet voorbereiden op den strijd tegen welke natie ook. Het is niet onze politiek eenige militaire bespreking te voeren, omdat wij uitgaan van de gedachte, dat alle geciviliseerde na ties zich als geciviliseerd zullen gedragen. Verder zeide de minister nog, dat in ieder geval, waarin Engeland betrokken zou worden bij een oorlog op het vasteland, dit zou zijn ter ondersteuning van de politiek, die begun stigd wordt door de groote meerderheid van het Britsche volk, n.l. de politiek van collectieve veiligheid. Wanneer bekend zou zijn, dat de Engelsche bijdrage uitsluitend beperkt zou blij ven tot een vloot- en luchtactie, zou dit aan zienlijke misnoegdheid veroorzaken onder En- gelands deelgenooten in het collectieve systeem. Gouverneur Hofmann heeft Donderdag be kend gemaakt, dat hij op het oogenblik niet voornemens is Hauptmann een nieuw uitstel van executie toe te staan. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, tempe- H ratuur om het vriespunt des nachts, H overdag weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste barometerstand: 772.3 te Haparanda. H Laagste barometerstand: 749.5 te Jan Mayen. M Zon op v.m. 6.21 onder n.m. 5.59. |j Licht op n.m. 6.29. HE Maan op n.m. -.- onder v.m. 7.31. Laatste kwartier 16 Maart, iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiïs BRUSSEL, 12 Maart. Te Winxele bij den IJzeren Berg, gelegen langs den weg van Brus sel naar Leuven, is een auto, bestuurd door een te St. Joris-Winghe wonenden kippenslachter, tegen een langs den weg staanden boom te pletter gereden. De wagen sloeg over den kop. De inzittenden werden uit het voertuig geslingerd. Twee automobilisten snelden te hulp, doch zij troffen slechts de lijken aan van drie inzit tenden. Een vrouw, welke achter in den wagen zat, was zoo ernstig gewond, dat zij kort na aan komst in een Leuvensch ziekenhuis overleed. Het parket uit Leuven is ter plaatse afge stapt. LONDEN, 13 Mrt. (Reuter). De Daily Telegraph schrijft: „Ieder in Frankrijk is tegen den oorlog ge kant, doch indien dit land in zijn wanhoop genoegdoening mocht eischen, zouden andere landen te genover Frankrijk verplichtingen hebben, die niet als iets zinledigs beschouwd zouden kunnen worden. De „Morning Post" schrijft: Indien Duitsch. land zich in een „eervol" isolement terug trekt, zullen de andere landen zich vaster dan ooit aaneensluiten, hetgeen minder gelukkig is van Hitler's, dan van ons standpunt bezien." De „News Chronicle" acht den toestand ernstig en verlangt, dat van de 24 uur, die nog aan de zitting van den Volkenbonds raad voorafgaan, een verstandig gebruik wordt gemaakt, „in het werkelijke belang van den vrede." NEW YORK, 13 Maart. (Reuter). De ontdooi de sneeuwmassa's in de Oostelijke staten hebben geweldige overstroomingen veroorzaakt; vooral in Newhampshire, Vermont, Maine, Pennsylva nia, Massachusetts, Connecticut, New York en New Jersey, is de schade zeer groot. Tal van personen worden vermist. Verschei dene plaatsen in New England staan ten deele onder water. Spoordijken, bruggen en woonhui zen zijn vernield. Het verkeer moest worden stilgelegd. De overstroomingen in New-England hebben tot dusver acht dooden geëischt. De rivieren stijgen tengevolge van den ijsgang voortdurend, en stuwen soms tot 4% meter hoo- ge ijsmassa's het lager gelegen land op. In vele districten zijn fabrieken en scholen gesloten. Ook uit West-Maryland en eenige an dere staten van het Midden-Westen komen de berichten binnen over alles verwoestende over stroomingen. LONDEN, 12 Mrt. Naar wij reeds hebben medegedeeld, heeft Duitschland een wei gerend antwoord gegeven op Eden's ver zoek om troepen „symbolisch" .uit het Rijnland terug te trekken. Reuter verneemt hieromtrent nader, dat na de kabinetszitting van gisteravond, Eden den Duitschen ambassadeur heeft doen weten, dat de Britsche regeering den huidigen toestand als buitengewoon ernstig beschouwde. Eden deelde den gezant mede, dat de Britsche regeering zich gerechtigd achtte Hitier te vragen zoo spoedig mogelijk een geste te verrichten welk tot een eventueele regeling zou kunnen bijdragen. Eden telde voor een symbolische terugtrekking van een deel der troepen, die de Rijnzóne thans bezet hadden. De minister stelde verder voor, dat de effectieven, die zich er nu bevonden niet zouden worden vermeerderd en dat de Duitsche regeering zich zou verplichten de zóne niet te versterken, ten minste niet tijdens den duur der onderhandelingen. Indien de Rijksregeering hier toe spontaan zou besluiten, dan zou dat naar de meening der Engelsche regeering bijdragen tot een ontspanning van den internationalen toe stand. In' den loop van den middag heeft de Duit sche regeering haar antwoord doen kennen, dat door den Duitschen ambassadeur aan de Brit sche regeering werd medegedeeld: De Duitsche regeering kan niet in discussies treden over een tijdelijke of blijvende beperking van haar souve- reiniteit op Duitsch gebied; ten einde echter voor de Fransche regeering het aanvaarden der Duit sche voorstellen te vergemakkelijken zal Duitsch land de troepen, die thans in de Rjjnzóne liggen, niet uitbreiden. Bovendien zal het zijn troepen niet dichter bij de Fransche en Belgische grens brengen. Deze restricties zullen gelden gedurende de onderhandelingen op voorwaarde evenwel, dat een zelfde houding door de Fransche en Belgi sche regeering zal worden aangenomen. Eden heeft Donderdagmiddag nog de Fran schen, Belgen en Italianen op de hoogte gesteld van zijn onderhoud met den Duitschen ambas sadeur en van diens antwoord. Omtrent den toestand na beëindiging van de gisteren gevoerde besprekingen meldt Reuter, dat Frankrijk, naar van Fransche zijde verluidt, ofschoon het er op staat, dat Duitschland om te beginnen zijn troepen uit het Rijnland terug trekt, nooit geweigerd heeft erover te onderhan delen, dat de gedemilitariseerde zóne wordt afge schaft. Frankrijk weigert slechts onder den druk van een voldongen feit te onderhande'en. Ook heeft Frankrijk dez% zóne nooit beschouwd als voor eeuwig te zijn ingesteld. Reuter spreekt voorts van een „dood punt", dat door het antwoord van Hitier op de Voor stellen van Eden is ontstaan, en dat de zitting van den Volkenbondsraad van bijzonder belang doet zijn. De raad is bijeengeroepen niet slechts om te beslissen over de vraag of sprake is van een schending van het Locamopact of niet, doch de raad zal tevens tot taak hebben de aanbevelin gen vast te stellen, die hij onder de gegeven om standigheden wenschelijk acht. Er wordt gesproken van het instellen van een speciale commissie, bestaande uit de vertegen woordigers van Denemarken, Portugal, Spanje, Tsjecho Slowakije en Zuid-Amerika, die zich met deze kwestie zou hebben bezig te houden. Deze commissie zou artikel 17 van het Vol kenbondshandvest als grond^ag voor haar aan bevelingen aannemen. Deze aanbevelingen zou den dan ter kennis van de Duitsche regeering worden gebracht. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 met 2 pantalons vanaf I 40.— Coupe - Afwerking - Stoffen ONDER VOLLE GARANTIE!! Het huis voor solide kleeding naar Maat!! De ernst van den toestand naar de opinie der Engelsche pers. De schijnbare kalmte aan het Abessinisch noor delijk front. De tiende brief van dr. A. van Schelven over de Nederlandsche Roode Kruis-Ambulance in Abessinië. Duitschlands weigering op het verzoek van Eden uit het Rijnland „symbolisch" troepen terug te trekken. Geweldige overstroomingen door sneeuwdooi in Amerika. Devaluatiegeruchten in Duitschland. Gedachten wisseling in de Tweede Kamer over de financiering van den versnelden bruggen bouw. Stichting van «en Provinciaal Economisch Technologisch Instituut te Tilburg. Arrest van den Hoogen Raad inzake net goud clausule-proces. Gemcente.ontvanger van Middelstum geschorst wegens een kastekort. Beurs: Zwakkere stemming. O Ingeval de houding van Duitschland on verzettelijk blijft, zal de Volkenbondsraad gedwongen zijn, de volkenbondsvergadering in buitengewone zitting Bijeen te roepen om te beslissen, welke maatregelen moeten wor den genomen. Wij lezen in de „Times", dat eenige afdeelin- gen Duitsche infanterie, zwaar bewapend o. a. met talrijke machinegeweren en bommenwer pers, zich genesteld hebben te Lörrach op een paar kilometers afstand van de Zwitsersclie grens. Er wordt een begin gemaakt met de ver breeding der bestaande wegen. De Duitschers schijnen aldaar de ontmantelde forten aan den Rijn weer in gereedheid te willen* brengen. Deze worden beschouwd als een bedreiging van Bazel. BOEKAREST, 13 Maart (Reuter) De de batten in de Kamer betreffende de verlenging van den staat van beleg tot 15 September heb ben een stormachtig verloop gehad. Er deden zich eenige incidenten voor tusschen de afge vaardigden der nationale boerenpartij en die der christelijk nationale partij, waarna de eersten de zaal verlieten, voordat nog over het voorstel gestemd was. Zij werden even later gevolgd door de nationaal-liberalen en radicalen. Het wets ontwerp werd met 162 tegen 3 stemmen aan genomen. De regeering had de kwestie van ver trouwen gesteld. ^AüLT^NroNm66 NIFHWF HAAnLEmjLHE LUUnANT rr- r mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent Volgens dit zelfde bericht zouden een dokter, Bora, en een ingenieur, Cavagna, die langen tijd in Abessinië gewoond hebben en de taal van het land spreken, tot de passagiers hebben behoord, die zich naar het dichtstbijzijnd dorp begaven. De boeren schijnen zich niet te hebben laten overreden. Een Abessinisch krijgsman kwam evenwel onverwachts in het dorp. Hij verklaarde, dat de beide vreemdelingen Italianen waren: Doodt ze, voegde hij aan zijn mededeeling toe. Bora en Cavagna konden evenwel vluchten en weer him toestel bereiken. Zij werden ach tervolgd door de dorpelingen, die door mi- trailleurvuur op een afstand werden gehouden. Eenigen tijd later stegen de vliegtuigen op om in Noordelijke richting te verdwijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1