MAATAFDEELING P.AC. PEEK CLOPPENBURG Dienstbodenopleiding in N.-Holland RESILON HEERENKLEEDING Haarlem, 13 Maart INSTALLATIE VAN DE COMMISSIE C1/ek^neu0eiv iïfëïï. LIEFDE EN EER VRIJDAG 13 MAART 1936 De dienende taak Centrale Tandheelkundige Kliniek J. VAN DAM COSTUUMS AGENDA HEEREN COSTUMES Weet U, dat wij ons stijgend succes in deze afdeeiing te danken hebben aan de buitengewone zorg, welke wij aan ieder stuk besteden? Vraagt eens stalen. Minister Slingenberg over de werk' looze jeugd en de opvoeding van het meisje in het huishouden Rede minister Slingenberg Het begrip dienen R. K. VOLKSBOND Een geanimeerde vergadering OM EEN R.K. SCHOOL Bestuur der St. Vincentiusver. te Amsterdam in het gelijk gesteld GECOMPLICEERDE AANRIJDING Veel succes HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING Ballet Tilly Sylon ST. JOSEPHGEZELLEN- VEREENIGING Uitstekend geslaagde districts bijeenkomst DE WERELDREIS VAN DE K XVIII Lezing van luit. Wijtema Wie heeft er iets gezien? Ged. Oude Gracht 78 vanaf f 15.-tot 37.50 Bioscopen 14 Maart Bioscopen HET KLEIN TAXI-BEDRIJF Een organisatie opgericht Vijf in een week BURGERLIJKE STAND .(pordt GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM TELEFOON 10390 In de feestelijk met eenige palmen ver sierde Haarlemsche raadzaal aan het Prinsenhof, had hedenmorgen de installatie plaats van het Comité voor het organisee- ren van spoedcursussen inzake Dienst bodenopleiding in de provincie Noord- Holland. Achter de groene tafel hadden plaats geno men Z. Exc. Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken, diens echtgenoote, eere-presi. dente, mevrouw Mouthaan-Zimmerman presi dente, mevrouw de Bruin-Scherpenberg, de heeren Meijer de Vries, hoofdinspecteur van den dienst der werkloosheidsbestrijding van het departement van Sociale Zaken en J. Vader, directeur der Werkloosheidsbestrijding te Haar lem, allen leden van het Werkcomité. In de zaal merkten wij op mevrouw mr. dr. Röell, echtgenoote van den commissaris der koningin in Noord Holland, den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom en diens echtgenoote; Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten en voorzit, ter van de Rijkscommissie voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Noord Holland; den gemeente-secretaris Mr. Wesstra en de Haar lemsche wethouders Boes, v. Liemt en Reinalda, ten deele met echtgenooten; talrijke echtge- nooten van burgemeesters in Noord Holland en de directrices van de Haarlemsche Huis houdscholen etc. De presidente verheugde zich er over, dat zoovelen reeds in het vroege morgenuur uit de provincie naar Haarlem waren gekomen. Spe ciaal riep zij het welkom toe aan den minister. Oorspronkelijk was het Werkcomité van plan na de Paaschvacantie te beginnen met een drie-maandelijkschen cursus voor dienstboden met daaraan verbonden internaat. Dit plan bleek echter thans nog niet uitvoer, baar en daarom zal nu na Paschen een externe cursus voor Haarlem en Omgeving met hulp van de regeering beginnen. Met aller medewerking en propaganda zal het dan wellicht mogelijk blijken het provin ciaal internaat in September te openen. Vele moeilijkheden zullen nog moeten worden over wonnen, maar het werk zal zeker slagen, nu de regeering alles wil doen om den opzet te la ten slagen. Dan was het woord aan Minister Slingen berg. Bij de opening van de Staten Generaal in September 1935 kondigde H.M. de Koningin aan, aldus spr., dat meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan de jeugdwerkloos heid. De Nederlandsche regeering werd daar door een taak gegeven, die zeer belangrijk is. Met alle middelen diende zij te voorkomen, dat een geheel opkomend geslacht buiten het pro. ductie-proces zou blijven. Wie in zijn jeugd niet heeft leeren werken, zal later zeer moei lijk passenden arbeid vinden. De regeering meende eerst te kunnen volstaan met het uit schrijven van cursussen voor de jongelui, maar later werd daaraan toegevoegd het oprichten van werkkampen in verschillende deelen van ons land. Waren deze vooral voor landbouw, ontginning etc., in de industrieele gedeelten van het land kwamen de centrale werkplaat sen. Daar kan een voortzetting van het geleer de op de Ambachtsscholen geschieden. Zij blij ken in alle opzichten in de behoefte te voor. zien, waarbij niet uit het oog mag worden ver loren, dat de jongelui daadwerkelijk in het nor male arbeidsproces moeten worden ingescha keld. Dit wat den jongens betreft. Ook de meisjes verdienen de aandacht der regeering. Haar werkloosheid manifesteert zich niet zoo goed, maar ze is er wel degelijk. Het verheugde spr. dan ook, dat zoovelen zich spontaan bereid hebben verklaard zitting té nemen in de commissie, die tot taak heeft, de meisjes in het huishoudelijk werk op te leiden. De regeering wilde een provinciale commis sie om de geheele provincie aan te moedigen de vrouwelijke jeugd in het huishouden op te voeden. Dat mevr. Röell eere-president wilde worden, is niet alleen een eer, maar een ge lukkige omstandigheid voor het demonstreeren van het provinciaal cachet der commissie. Daarnaast is het verheugend, dat echtgenooten van zoovele burgemeesters zitting namen, om. dat de ouders van de meisjes daardoor kunnen weten, dat onder patronaat van de vrouwen dezer burgemeesters gewerkt wordt. De minister dankte ook het Haarlemsche gemeentebestuur voer zijn aanwezigheid en gastvrijheid en naar- naast de directrices der huishoudscholen, die de technische voorlichting zullen geven. De presidente van het werkcomité, mevrouw Mouthaan, noemde spreker een vrouw met groote energie, toewijding, ijver en kennis van zaken. Alle geestesstroomingen en politieke rich tingen vinden een plaats in deze commissie, zoodat zij eenzijdig, maar hopelijk alzijdig zal kunnen werken in het belang der pro vincie. Het departement van Sociale Zaken zal al- geheele medewerking geven. Moge er vele meisjes voor de opleiding aangegeven wor den, opdat het internaat spoedig zal kunnen volgen. Met den wensch, dat de arbeid gezegend zou mogen worden, opdat de nood onder de werk. looze jeugd niet langer zal behoeven voort te woekeren, verklaarde de minister de commissie voor geïnstalleerd. De presidente dankte den minister en de re geering voor den toegezegden krachtigen steun. Via een internaat, aldus spr., moet onzen meisjes het begrip „dienen" worden bijgebracht. Dienen is niet vernederend, men kan dienen en toch een persoonlijkheid blijven. Het Duit- sche volk begrijpt dit, maar waarom zouden wij onzen Hollandschen meisjes dit begrip niet duidelijk kunnen maken? Met een goede op leiding zal veel te bereiken zijn. De taak van de directrice van het internaat zal moeilijk zijn, maar zij is mooi, omdat zij den meisjes iets voor het heele leven mee kan geven. Als het waar is, dat de weg naar het hart van den man via de maag gaat, zal de com missie veel gelukkige mannen kunnen maken. De commissie zal meisjes moeten afleveren, die haar taak met vreugde zullen verrichten. Nadat spreekster riog eenige dankwoorden gesproken had, werd de bijeenkomst gesloten. Na de koffie werden vragen beantwoord. KESILON Is de duurzaamste verf voor bin nen en buiten, op hout, metaal, steen, enz., voor Uw meubelen, woning, huishoudelijke artikelen, etc. Resilon loopt niet af, dekt prachtig, barst en rimpelt niet. Droogt blinkend-glanzend en streepvrij op. Klein- verpakkingen van 16, 26, 36, 52 en 90 cents en verder ln grootverpakkingen. Resilon is een zuiver Nederlandsch fabrikaat, dat de buitenlandsche concurrentie „glansrijk" weerstaat Alwaar niet verkrijgbaar, wende men zich tot de VERFFABRIEKEN N.V. RESINK, HAARLEM Leidschevaart 574 - Telefoon 26190 Donderdag had in het gebouw St. Bavo, onder voorzitterschap van den heer J. Th. H. Castri- cum, de maandelijksche ledenvergadering plaats, De opkomst was matig. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van 2. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, waarin deze bedankt voor het bewijzen van belangstelling in den vorm van bloemen en geschenken bij zijn wijding en op de receptie. Voor de centrale raadsvergadering werden be handeld twee voorstellen van de afdeeiing Haar lem van den R.K. Volksbond betreffende een re geling voor het retraitewerk en het Mgr. Van Schaikfonds. Beide voorstellen werden goedge keurd en zullen opgezonden worden naar het centraa bestuur om geplaatst te worden op de agenda. Het jaarverslag van „Winterhulp" werd na behandeling goedgekeurd en aan het comité dank gebracht. Aan B. en W. is bericht gezonden dat de R.K. Volksbond niet wenscht mede te werken en nie mand wil benoemen in de commissie ingesteld met het doel, de jongeren in het bedrijfsleven te helpen. Er was een verzoek ingekomen van de Muziek - vereeniging „Utile Dulci" om opgenomen te worden als onderafdeeling van den R.K. Volks bond. Dit verzoek vond de algemeene goedkeu ring. Van B. en W. is een mededeeling ontvangen dat aan de penningmeesters van de vak-afdee- lingen een vergoeding zal worden toegekend, al leen voor die organisaties, welke meer dan 100 gesteunde leden hebben, van twee cent per week per gesteunde. Voor benoeming in de commissie voor werk- loozenbemiddeling zal wederom een voordracht worden ingezonden n.. de heeren S. de Leeuw en Kaasenbrood. Een van hen zal door B. en W. benoemd worden. Het Nationaal Crisiscomité zal worden opge heven, maar het plaatselijk comité zal kunnen blijven bestaan. Het comité zal van het departe ment voor Sociale Zaken een subsidie ontvangen. De steun is hoofdzakelijk bedoeld voor de groote gezinnen en zal hoofdzakelijk bestaan in schoei sel en kleeren. Alsnu werd een overzicht gegeven van de sociëteit St. Bavo. De inkomsten en uitgaven be liepen het bedrag van f 68776.28. Het financieel overzicht van den Volksbond sloot aan inkomsten en uitgaven op f 12199.80. Aa nde heeren Scholte en Stevens werd voor deze mooie resultaten dank gebracht. Van de Middenstands-Centrale was 'n motie ingekomen, welke gericht is aan de dagelijksche besturen van Haarlem en omliggende gemeenten, waarin zij haar dank uitsprak voor de opheffing van den gemeentewinkel van het G.E.B. De voorzitter gaf over deze motie zijn meening en kon zich met de samenstelling van deze motie niet vereenigen. Hij zal te zijner tijd te bevoeg- der plaatse op verlaging van gas- en electriciteits- tarieven aandringen, wat hij al jaren bepleit heeft. Na de rondvraag werd de geanimeerde verga dering gesloten. Haarlem - Kenaupark 26 a - Telefoon 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 9-11 1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur Ged. Staten van Noord-Holland hebben ver nietigd het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, waarbij afwijzend werd beschikt op een door het bestuur der St. Vincentius-Vereeni- ging ingediende aanvrage om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van een jongens school over den Schinkel, in de omgeving' van het Hoofddorpplein en beslist, dat deze mede werking moet worden verleend. Donderdagmorgen om half elf stond op den hoek van de Kennemerstraat en Saenredam- straat tegen de rechter trottoirband een vredig petroleumkarretje. Als alleen het paard met de schillenwagen langs het petroleumkarretje ge stapt zou zijn, zou er waarschijnlijk niets ge beurd zijn. Op hetzelfde oogenblik echter dat de landelijke viervoeter het stilstaande wagentje passeerde kwam er ook een driewielige motor bakfiets langs en, als of dit nog niet genoeg was, een auto. Dit verkeer was te hevig voor de Kennemerstraat. De auto reed tegen de bak fiets, de bakfiets kwam met het paard in aan raking en het paard sloeg van schrik op hol. De schilleman kon nog juist op het laatste oogen blik van den bok springen en bezeerde zijn heup. Het paard rende in de Frans Halsstraat tegen het trottoir en tuimelde over den rijweg. Het dier werd licht gewond. Intusschen stond de man van de bakfiets naast zijn omgeslagen voer tuig te treuren over de verloren melk en de gebroken eieren. Tegen den chauffeur en den bestuurder van de bakfiets is proces-verbaal opgemaakt. Het in ons ochtendblad vermeld succes van den heer L. G. Piërlot op het kapconcours te New York betrof den kapper Piërlot, Zijlstraat 88, (niet Groote Houtstraat). Voor een goed bezetten Stadsschouwburg trad gisterenavond Tilly Sylon op met haar ballet, begeleid door de Haarlemsche Orkestvereeni- ging. Het was voorzeker een interessant en nieuw programma dat ons hier geboden werd en, we moeten het eerlijk bekennen, over het algemeen werden de beide grootere dans- en gebaren spelen De Zeven Hoofdzonden en Het Pensionaat met zeer veel succes over het voetlicht gebracht. Beide ook waren het, van muzikaal standpunt bekeken, interessante werken, en vooral de par tituur van Karei Candael is een magistraal werk, met kleurrijke en effectvolle muziek, le vendig rhythme en prachtig voor den dans ge schreven. Ook de tekst van Roger Avermaete moet den spelers, die dit dans- en gebarenspel vertolken, inspireeren tot opmerkelijke presta ties. Toch reikte de dans- en gebarenkunst der meeste mede-optredenden niet altijd tot de hoogte van het spel zelf. Daarvoor waren en kele scènes te zwak getypeerd, was het dan sen zoowel van enkelingen als van groepen niet strak genoeg gerhythmeerd, daarvoor ook was er te veel gebrek aan fantasie in de ge- baren-taal. Tilly Sylon zelf, die de hoofdpartij vervulde, stak wel niet letterlijk, maar dan toch figuur lijk met hoofd en schouders boven de mede- optredenden uit, al vonden we haar gebaren soms nog wat al te druk en te weinig verstrakt, een euvel, waaraan overigens alle ballet-figuren hier leden. Het gevolg hiervan was, dat de in druk minder diep en sterk werd dan anders zeker het geval zou zijn geweest. Nu werd het evenwicht tusschen muziek en spel nog te vaak verbroken ten gunste van het spel alleen, zoo dat het eigenlijk meer zuiver pantomime werd dan dans- en gebarenspel op speciaal daarvoor geschreven muziek. Opmerkelijk goed was de kleine figuur van het oude heertje in het vijfde en zesde tafereel; daar zat het rhythme en de fijne karikatuur in, welke we bij voorbeeld mis ten bij den rijken burger en den waard. Jam mer was het dat de groote lijn door de te lange pauzes tusschen de tafereelen eenigszins werd verbroken. Componist en schrijver, in de zaal aanwezig, werden met bloemen en een hartelijken tooneel- kus gedankt en gehuldigd. Marinus Adam schreef een uitstekende mu ziek bij den aardigen, humoristischen tekst, dien zijn echtgenoote maakte op 't Pensionaat. In 't tweede tafereel bijvoorbeeld bereikt hij prachtige snij- en kauw-effecten, terwijl ook het motiefje van de Dansles uitstekend gevon den en verwerkt is. En de orkestratie is var dezen vakman altijd in orde. We achtten de interpretatie, welke Tilly Sylon met haar en semble hiervan gaf het best geslaagde van den ganschen avond. Typeering en kleur, rhythme en beweging, gebaar en mimiek waren hier overal veel beter getroffen; toegegeven zij dat dit in het dans en gebarenspel De Zeven Hoofdzonden ook on eindig moeilijker was .Ook met de belichting werden hier betere resultaten bereikt. De hulde, welke den medewerkenden en den beiden auteurs hiervoor gewerd, was dan ook ten volle verdiend. Noemen we van de overige dansen, die even eens veel succes oogstten, vooral het prachtig in de sfeer gehouden Menuet, op de klare, door schijnende partituur van Debussy. Hier werd een goede worp gedaan naar dat hoogere kunst- peil, waardoor men onmiddellijk'geboeid en ge pakt wordt, en waardoor muziek en dans zich versmelten tot een eenheid, welke te bereiken het doel is van alle waarlijk groote kunstenaars op dit gebied. Dat dit resultaat slechts moei zaam te bereiken is, moge Tilly Sylon en de haren er niet van weerhouden, er naar te blij ven streven: de tot nu toe verkregen resultaten doen in ieder geval het beste ervan verwachten. Dezer dagen hield de St. Josephgezellenver- eeniging, district Haarlem, in gebouw „St. Bavo" voor haar leden een massale bijeen komst, waarop als spreker was uitgenoodigd de heer H. J. Kuiper lid van den Haarlem- schen gemeenteraad, die zou spreken over het onderwerp: „De gezinsgedachte". Nadat door den districtspraeses, kapelaan A. v. d. Hoeven een kernachtige openingsrede was uitgesproken waarin hij zijn groote tevredenheid uitte over de goede opkomst en in het bijzonder wees op de beteekenis van een dergelijke bijeenkomst werd vervolgens aan den heer Kuiper het woord verleend. Spr. begon met er op te wijzen, dat hij zijn onderwerp in twee deelen zal behandelen, n.l. negatief en positief. In het negatieve gedeelte zette spr. op duidelijke wijze uiteen het standpunt der liberalen en communisten aangaande hun op vatting omtrent het gezin. Beide stroomingen trachten door de prediking van haar valsche theorieën, de gezinnen te vernietigen. Waarom, aldus spr., zooveel ellende en nooden in de huidige samenleving? Waarom dreigt de maat schappij in een heidensche massa te zullen overslaah? Omdat men vreemd is aan zijn verplichtingen ten opzichte van het gezin. Eerst dan zal de maatschappij gered kunnen worden, wanneer het echte gezinsleven en gezinsverband weer in eere worden hersteld. Nadat de zangclub van de afd. Beverwijk eenige nummers vertolkt had, hernam de heer Kuiper het woord voor het tweede gedeelte van zijn rede, n.l. de uiteenzetting van het katholieke standpunt omtrent het huisgezin. Spr. besprak het katholieke huwelijk en citeerde in verband hiermede een gedeelte uit een brief van den H. Apostel Paulus Ver volgens toonde spr. op duidelijke wijze aan, dat het goede en onverbreekbare gezinsver band van zeer groote beteekenis is voor het geheele maatschaopelijke leven en eindigde met den aanwezigen werkloozen jongemannen met klem op het hart te drukken, toch vooral niet, nu zij gekweld worden door den geesel der werkloosheid, schade te doen aan het ge zin, waarin zij zijn grootgebracht. Behoud uw liefde ten opzichte van uw ouders en bid God dagelijks dat Hij spoedig aan deze benarde tijden een einde moge maken, aldus spr. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn gloedvolle rede. Nadat de districtssenior F. Knaoe een dankwoord gesproken had, werd deze zeer ge slaagde bijeenkomst met het zingen van het Kolpingslied gesloten. De Haarlemsche Boekverkoopersvereeniging had gisterenavond een lezingavond over de be kende reis van de K XVIII georganiseerd en zij heeft niet weinig succes van dit initiatief gehad. Ondanks dat de film van de K XVIII in een bioscoop in Haarlem is vertoond, ver schillende artikelen in de pers zijn versche nen, reeds een lezing hier ter stede is gehou den en het boek van luit. Wijtema in iederen boekwinkel te krijgen is, was de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw zeer flink bezet met belangstellenden. De lezing van luit. Wijtema, oudsten officier aan boord van de K XVIII. over de wereldreis, was met een ge past decorum omgeven. In de zaal maakten groen-witte vlaggen en groene schilden propa ganda voor de boekenweek en was een kleine stand ingericht van het boek van luit. Wijte ma en zelfs het sprekersgestoelte had men omhuld met de Nederlandsche vlag! De „Har monie Crescendo" zorgde, i onder leiding van den directeur den heer H. W. Hofmeester, voor en na lezing en tijdens de pauze op uit stekende wijze voor populaire muziek, welke zeer in den smaak viel. Na een kort inleidingswoord van den heer A. Blitz, den uitgever van het boek over de K XVIII, was het woord aan den heer Wijte ma, die voor de allerlaatste maal in Nederland zijn lezing hield, omdat hij de volgende week op reis naar Indië zou zijn. Met groot genoegen had spr. naar hij zeide, de belangstelling voor de wereldreis opgemerkt, niet zoozeer om de bemanning van de K XVIII zelf als wel om de Ned. Marine, die alle belang stelling verdient, doch in jaren lang niet ge had heeft. In den loop van zijn lezing kon Spr. zette dan de beweegredenen voor deze Toen de Ned. onderzeeboot K XVIII in 1926 een zeer groote reis ondernam (via het Pana makanaal naar Indië) was de belangstelling mimmaal, terwijl het toch ook een prachtige prestatie was. Hoezeer heeft daarentegen de K XVIII zich in de publieke belangstelling mogen verheugen! Spr. zett edan de beweegredenen voor deze wereldreis uiteen: le de Marine deed de noo- dige ervaring op, 2e Prof. Vening Meinesz kon zijn belangrijke wetenschappelijke proeven doen en 3e de reis had buitengewoon groote waarde als vlagvertoon voor Nederland. Neder landsche importeurs in Zuid-Amerika hebben door de propaganda, die van de wereldreis van de onderzeeboot voor Nederland uitging, hun omzet zien stijgen. De heer Wijtema vertelde dan aan de hand van een reeks lichtbeelden, welke wij graag duidelijker gezien hadden, van de reis zelf. „Al wie verre reizen doet, die kan dan veel ver halen' zegt een populair wijsje, dat hier weer eens zijn juistheid bewees. Natuurlijk moest spr. zich zeer beperken. Een reis van acht maanden over duizenden mijlen en langs vijf werelddeelen kan niet even op een avond in extenso geschetst worden! Spr. kruidde zijn lezing met tal van aardige bijzonderheden, anecdoten, al zal wellicht wel eens een toe schouwer gedacht hebben„maar nu vertelt hij toch reizigers-latijn!" Hoe beknopt dan ook gehouden, de lezing duurde toch nog 2% uur. De voordracht gaf den aanwezigen toch een volledigen indruk van de lotgevallen der bemanning aan boord en buiten hun notedopje, dat kleiln, maar vol- bezet was en zelfs 750 maal dichter bevolkt, naar verhouding, dan Amsterdam! De aanwezigen toonden groote aandacht en waren gul met applaus. De avond werd gesloten met het gezamen lijk gezongen en door het muziekcorps gespeel de „Wilhelmus" en een dankwoord tot de medewerkenden. Woensdag j.l. heeft er des middags om 2 uur onder het viaduct aan den korten Verspronck- weg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een voetganger, waardoor de voetgan ger werd gewond en efenige weken het bed zal moeten houden. Getuigen van deze aanrijding worden verzocht zich voor het geven van na dere inlichtingen te vervoegen aan het bureau van politie, afd. Verkeer. Op denzelfden middag werd omstreeks 5 uur op de Groote Markt nabij café-restaurant Brinkmann een oude dame aangereden door een onbekend gebleven wielrijdster. De dame werd gewond. De onbekende wielrijdster en even- tueele getuigen worden verzocht zich te vervoe gen aan het politiebureau. Voor het betere genre Tel. 12236 Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Best. Metaalbewerkers, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg „Biografie" door de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging, 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal Concert H.O.V. 8 uur. Frans Halsmuseum Expositie. Teekencol lege „Kunst zij ons doel", 104 uur. Kunstzaal De Bois, Kruisweg Expositie Jaap Kaal,' 95 uur. Boekhandel H. N. Mul, Kruisstraat: Tentoon stelling Jan Wiegman. Jeugdgebouw Teylerplein Propagandaclub, half 9. Rembrandt-theater „Vergeet mij niet" met Gigli, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Hollandsche film „Kermis gasten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Gewetenswroeging" met Anna Sten, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „De Roos van de Ran cho", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Grafische Bond, 4 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur Geel wit, 6 uur. Stadsschouwburg De BoerVan Rijk ensemble: „Tropenadel", kwart over 8. Frans Halsmuseum Expositie Teekencol lege „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Kunstzaal De Bois Kruisweg Expositie Jaap Kaal, 9—5 uur. Boekhandel H. N. Mul Kruisstraat Ten toonstelling Jan Wiegman. Frans Halstheater „De Roos van de Ran cho", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Benjamino Gigli in „Vergeet mij niet", 2.30, 7 ten 9.15 uur. Palace Anna Sten in „Gewetenswroeging", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Kermisgasten" (Hollandsche film), 2.30, 7 en 9.15 uur. Engèlsche Irnport Steeds voorhandën Hedennacht heeft in café Het Leidsche Veer aan de Brouwersvaart een vergadering plaats gehad van garagehouders in het klein taxibedrijf te Haarlem. Zij was druk bezocht. Het resultaat der besprekingen was, dat een organisatie werd opgericht, waartoe een dertigtal garagehouders als lid toetraden. Een voorloopig bestuur wred gevormd bestaande uit de heerten M. J. B. Loo- man, voorzitter; A. v. d. Aaksten, penningmees ter en A. Gigengack, Korte Heerenstraat, secre taris. Op deze vergadering' werden reeds etenige besluiten genomen, die van belang zijn voor het Héarlemsche publiek. Zoo werd overeengekomen, dat een eind ge maakt zal worden aan de zoogenaamde wan- hoopsprijzen, welke vaak, vooral des nachts na twaalf uur, worden gevraagd. Er zijn chauffeurs, die veel te veel vragen. Voortaan zal als nacht tarief het dubbele van het gewone in rekening worden gebracht, maar ook niet meer. De kilo- meterprijs voor ritten buitten de stad werd ge steld op 5 cent per kilometer. Het gebeurt thans, dat gereden wordt voor 4 cent en nog minder. Het tarief voor in de stad zal nog nader worden bepaald. In de afgeloopen week- werden te Haarlem 5 fietsen gestolen en nog niet teruggevonden. Geboren: 12. Maart: G. H. KetsFichtenho- fen, z. G. NederstigtBeijering, d. Overleden: 11 Maart: K. Daams 72 j., Ko ninginneweg 12 Maart: J. C. W. Franke Scholten, 49 j., Floresstraat 12 Maart: E. v. AndelKort, 77 j., Sparrenstraat. DOOR M. E. FRANCIS 35 e „Houd je genoeg van me, om tot me te komen zonder eenig fortuin van jouw kant en wil Je dan mij voor je laten werken? Mag Ik dan heelemaal voor je zorgen? Ik kan je gelukkig maken. Ik zou je toch alles kunnen geven, wat je noodig hebt." Rita deed een stap achteruit en keek naar hem op. „Hoe bedoel je dat?" vroeg zij. „Heeft je vader je niet gezegd, dat ik geen cent van hem wil aannemen?" „Jawel, maar noch hij, noch ik vinden dat goed," ging zij ongestoord verder. „Je bent een beetje geschrokken, mijn arme Roger. Ik was ook een beetje verbaasd, te hooren, dat je mijn achterneef bent. Maar daar kom ik wel overheen, al is het erg saai, om met je neef te trouwen. Maar dan moet jij over dat andere heen Ik zou het niets leuk vinden om arm te zijn." Roger liet zijn arm zinken en zij liepen naast elkander voort. „Ik zou het toch heel goed en gezellig voor Je hunnen maken." zei hij ten laatste. „Èr zou geen sprake zijn van arm, echt arm bedoel ik." „Maar ik wil niet eeuwig op een boerderij blijven plakken," zei zij. „Ik wil niet leeljjk en saai worden, zooals nicht Jane. Je zoudt zeker verwachten, dat ik werkte net als zij. Vadaag heb ik gewerkt en je hebt er niet eens naar gekeken." Zij trok een lipje als een verwend kind. Wat was zij toch nog een kind, zij begreep er letterlijk niets van. „En je hebt beloofd er een stuk aan te bouwen voor me. En ik wou zoo graag mijn tuin en grasveldje hebben en er is een hoop geld voor, als jij het maar nemen wou en niet zoo gek deed." Roger wilde geduld met haar hebben. „Ik heb zelf een beetje geld," legde hij uit. „Genoeg voor de verbouwing, tenminste bijna genoeg. We hoeven alles niet in eens te rinen, maar je tuintje zul je hebben. Dan moet het terugkoopen van het land maar even wachten. Dat kan dan later misschien nog wel." „Maar ik wil het nu!" riep Rita en stampte met haar voetje. „En wat moet paps met al zijn geld doen? Ik vind je echt gemeen." Iets in het booze gezichtje deed hem schrikken. Een scherpe trek om den mond, hardheid in de oogenhij kon niet hebben, dat Rita zoo naar hem keek. „Ik kan op andere manieren geld verdienen, zei hij vlug. „Neef Hornock heeft me aange boden, als firmant bij hem te komen. Toen heb Ik geweigerd, maar als je wilde dat ik het deed, zou ik het kunnen aannemen. Daar krijg Ik een flink inkomen van." „Firmant?" vroeg zij. „Wat is dat?" ,Dan moet ik zaken gaan doen in Preston, lederen dag naar kantoor." „Naar kantoor in Preston?" herhaalde zij. „En wat moet ik dan doen?" „Nou, wat nicht Anna doet. Die heeft een gezellig leventje." „En ik zou hier opgeprikt zitten, terwijl jij op kantoor in Preston was? Dat zouden we allebei vreeselijk vinden." „Maar we zouden hoopen geld hebben," zei Roger ruw. „Dan heb ik liever mijn eigen geld, dank je," zei Rita hard. „Praten en denken we niet te veel over geld?" vroeg Roger na een poosje. „Zooals je net zei, het geeft niets als we van elkaar houden." Rita beet op haar lippen en scheen op hel punt in tranen uit te barsten, maar even later viel zij uit: „Het is gewoonweg idioot; paps zegt, hij gelooft, dat alle Becks half gek zijn. Ik wou, dat ik er niet bij hoorde. Het is leelijk van paps, dat hij het me niet eerder heeft verteld. Hij had het moeten zeggen, toen ik er pas over dacht, om jou te nemen. Misschien zou ik er dan meteen een eind aan gemaakt hebben." „Dat meen je niet, Rita," zei Roger zacht. „Dat zeg je alleen maar, omdat je het nies begrijpt." „Ik begrijp het volmaakt," zei zij. „Paps ver telt, dat zjjn familie het geld terug betaald heeftïk geloof, dat het hem toekwam. Ik vind die Engelsche manier niet eerlijk dat alles naar den oudsten zoon gaat. En toen trouwde hij een vrouw met fortuin en deed knappe zaken en daarom hebben we nu zoo veel geld. Het is klein van jou, om van mij te verlangen, dat ik mijn deel zal opgeven terwille van jouw malle ideeën." „Maar kijk eens," zei Roger nog voi geduld „Willem Beek verliet het land, omdat hij een dief was. Hij werkte met gestolen geld. Zon der dat geld had hij nooit kunnen trouwen. Alles wat hij deed, deed hij met dat vuile geld." Rita lachte. „Als je niet altijd in dit muffe nest zat, zou je zoo'n drukte niet maken. De meeste lui, die je ontmoet, zijn op smeriger manier rijk geworden. Paps kent er heel wat, paps weet van lui, die ook wel eens raar gedaan hebben en ze zijn er niets minder om. Als je aan iedereen moest vragen, hoe ze aan hun geld komen, hield je geen kennissen meer over." Hij bleef zwijgen en begon dan weer: „Zoo kan ik het niet inzien, Rita. Maar ik zal verder alles doen. Ik wil je slaaf zijn. Als ik naar Hornock ga, word je zoo rijk als je maar wenscht en ik zal er voor zorgen, dat je het niet saai hebt. Ik zou het erg vinden, als ik eens een poos zonder jou moest zijn, maar je zoudt toch ook wel eens naar Londen kunnen gaan." Met een zwaar hart bepleitte hij zijn zaak. Hij haatte het kantoorleven en kreunde inwendig, dat hij zijn principes zoo te grabbel moest gooien, maar hü Wilde alles liever dan Rita opgeven. Hij kuste haar opgeheven ge zichtje. „Ik houd zooveel van je, schat," zei hü met bevende lippen. Rita hield hem stijtf vast en drukte haar wang tegen de zijne. „En ik van jou," zei ze. De tranen hingen aan haar wimpers. „We zijn zoo gelukkig ge weest," klaagde zij. „En nu dit vreeselijke offer." „Het is een vreeselijk offer," zei hü. „Maar de liefde maakt het licht. Ik zweer je, dat je er nooit spijt van zult hebben." „En zul jij er geen spijt van hebben?" vroeg zü. „Je bedoelt mijn kantoorleven?" hernam hij- „Dat vind ik niet prettig, maar 'als het Jou gelukkig kan maken...." „Ik wil gelukkig zijn op mijn manier," zei zij. „Roger, kun je dit ééne ding nu niet voor mij doen? Ik wil niet, dat je naar kantoor gaat en ik rond moet dwalen met paps en Lady Anna, alsof ik heelemaal niet getrouwd was. Roger, zet dat dwaze idee uit je hoofd om mij en laten we weer net doen als in het begin. Ik wil mijn eigen zin en mijn eigen geld." Zü keek naar hem op er. haar gelaat was één zonnige lach. Zij had met haar beide handjes de zijne omvat. Nooit had haar charme hem zóó heftig beroerd. „Je vraagt me het eenige wat ik niet kan doen," zei hü- „Rita, als je mün standpunt begreep, zou je het niet vragen." „Ik wil jouw standpunt niet zien," kreet aii. „Of liever, ik zie het wel. maar ik vind, het idioot. Ik vind jou een grooten gek." „Stil," zei Roger streng. „Je weet niet wat je zegt." „O, niet?" riep Rita uit. „Dat zal je eens zien." Zü trok haar ring van haar vinger en wierp hem op den grond. Haar gelaat was verwrongen van boosheid. „Dan is alles uit tusschen ons!" riep zij ademloos. „Ik meen het. Onze verloving was een dwaasheid. Ik ga weg." Roger bleef haar doodstil staan nastaren, terwül zij weg snelde. Haar mantel bolde achter haar aan en daar onder uit kleurde haar jurk, de boeren jurk, die zij aangetrokken had voor het keukenwerk. Roger glimlachte bitter, toen hij het zag. Rita had gelijk, hun verloving was een dwaasheid. Hij bukte zich en raapte den ring op. Eindelijk was hij uit zijn droom ontwaakt en het ontwaken was vreeselijk. Rita, zijn afgod, die hü zoo hoog verheven had, was van haar voetstuk gevallen. Nu begreep hij, dat de Rita die hü zoo aanbeden had, nooit had bestaan. Voor dit kleine, hardvochtige ding had hij zijn liefde weggesmeten, zooals zü zijn ring had weggegooid. Hü stond nog onbeweeglijk, toen nicht Jane kwam aandraven. „Roger," riep zü! „Roger! Zü dribbelde haastig naar hem toe, haar grijze haren flad derden in den wind, haar armen blauw van de kou. Ol k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2