Financiering versnelden bruggenbouw De verlengde diensttijd IV7® I3®L Europa in den knoop Moois, witte tortelen, Terughouding 's Nachts opstaan SYMBOLIEK EN REALITEIT DE ZEVEN PRO VINCIËN- AFFAIRE ERNSTIGE BEZWAREN Kerkelijk leven R.K. SCHOLEN IN HET BISDOM VAN HAARLEM AANKOOP VAN JONGE ZALMEN VRIJDAG 13 MAART 1936 TWEEDE KAMER Econ. Technologisch Instituut Stichting te Tilburg Betaling op goudbasis Vordering tegen de Koninklijke naar Hof terugverwezen; be roep tegen Bataafsche verworpen BESCHERMING MINDER JARIGEN Amendement van Kamerleden Onze fractievoorzitter, prof. Aal berse, stelt vragen aan de Regeering Betalingsverkeer met Hongarije Minister Gelissen over de vol doening der oude schulden HET AMUSEMENTSBEDRIJF DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. Wie heeft den hardsten kop? Scherpe critiek op den officier, die de bom wierp BUITENLANDSCH OVERZICHT Men vreest van de extra-heffing op benzine te zwaren druk op het motorverkeer Minister Oud verdedigt het ontwerp Economische voordeelen ONTROUW POSTAMBTENAAR Eventueele opheffing of concentratie F. METTERNICH O.Carm. f Pastoor P. Meyer bediend Audiëntie De Regeering stelt alsnog f 5000 beschikbaar Officieele crisis publicatie STEUN VOOR TONG Tot een maximum-bedrag van ongeveer 8700 Ned. Visscherij Centrale Donderdagavond brak aan de Houtmarkt te Haarlem brand uit in een opslagplaats van meubelen. Het perceel en de inventaris gingen geheel verloren Ned erlandDuitse hland De Regeering toont weinig neiging, in te gaan op het jongste aanbod van Hitler in zijn opzienbarende rede, en de Regeering heeft gelijk. Zoolang de groo- te mogendheden het niet onderling eens zijn geworden over den nieuwen bouw van Europa op een onaantastbaren rechtsgrond in de verhouding der Staten, is het voor een klein en neutraal land als het onze niet geraden, meer dan onze Volkenbonds verplichtingen na te komen. Een overeenkomst met Duitschland aan gaan, maar welke is de waarborg, dat zij Wordt nageleefd? In 1914 was de neutrali teit van België een vodje papier, het vorig jaar was de ontwapeningsclausule van Ver sailles niet veel meer, en deze maand ver scheurde Duitschland het vodje papier van Locarno, dat het vrijwillig onderteekend had. Ook voor de kleine Staten is de jongste beslissing van Hitier verbijsterend. Hij öiocht dwingende bezwaren hebben tegen een verouderend Locarno, maar hij had de ze bezwaren op redelijke wijze moeten Uiten. Met een mogendheid, die zich baseert op subjectief rechts g e v o e 1 voor buiten- landsch gebruik, is het voorzichtiger geen Verdrag aan te gaan. Donderdag werd in het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Brabant te 's Her togenbosch een vergadering gehouden ter op richting van een Provinciaal Economisch Tech nologisch Instituut. De bijeenkomst, waaraan deelnamen de Gede puteerde Staten en vertegenwoordigers van de Erabantsche Kamers van Koophandel, stond on der leiding van den Commissaris der Konin gin Mr. Dr. A. B. G. van Rijckevorsel, die me dedeelde, dat het Provinciaal Bestuur overleg bad gepleegd met het Economisch Technolo gisch Instituut der R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Beide lichamen zullen samenwerken om een Provinciaal instituut te Tilburg te stichten. Overeenkomstig hun wenschen zullen de Ka- hiers van Koophandel deelnemen aan de stich ting en ook vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties zullen in het be stuur zitting nemen. Het Provinciaal Bestuur stelde voor, dat het greets te deel der kosten door de provincie zal Worden gedragen. Gedeputeerde Staten hebben hun medelid, den heer J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom, tot voorzitter van het Instituut gekozen. Bfj vervroeging heeft de Hooge Raad heden arresi gewezen in de procedures van de Ver eniging voor den Effectenhandel tegen de Ko ninklijke en Bataafsche Petroleummaatschap- Pijen, waarin de Vereeniging voor den Effecten handel vordert uitbetaling op goudbasis van de 4 pot. dollarleening 1930 Koninklijke en de 434 pCt. dollarleening 1927 Bataafsche. Zooals men zich herinnert, heeft het Haag sche gerechtshof ten aanzien van de leening der Koninklijke, met vernietiging van een vonnis der Haagsche rechtbank, de Vereeniging voor den Effectenhandel niet ontvankelijk verklaard en ten aanzien van de vordering tegen de Ba taafsche het vonnis der rechtbank met verbete ring van gronden bevestigd, waarbij de Ver eniging voor den Effectenhandel eveneens niet °ntvankelijk werd verklaard. In beide zaken heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad onlangs geconcludeerd tot vernietiging van beide arresten en terugverwij sing der zaken naar het gerechtshof. Ten aanzien van de vordering tegen de Ko ninklijke heeft de Hooge Raad, overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal, het arrest van het Haagsche gerechtshof vernietigd en de zaak naar dit Hof terugverwezen. Ten aanzien van de vordering tegen de Ba taafsche heeft de Hooge Raad het beroep ver- Worpen. De heeren Goseling en Terpstra hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp tot Wijziging en aanvulling van de bepalingen be treffende de zeden in het Wetboek van Straf- fecht ter betere bescherming van minderjarigen. De voorstellers zijn van oordeel, dat, evenals in art. 240 W.v.S., ook in art. 240 bis de daarin °mschreven feiten evenzeer strafbaar behooren t^ worden gesteld, indien de dader ernstige ïeden heeft om te vermoeden, dat het ge schrift, de afbeelding of het voorwerp aan- stootelijk voor de eerbaarheid is, dan wel dat bet middel een middel is tot voorkoming of tot Verstoring van zwangerschap. Ook al betreft art. 240 bis in de eerste plaats op zich zelf staande handelingen van particulieren, zoo Zien de voorstellers daarin geen aanleiding om nmt betrekking tot deze handelingen tegenover blinder jarigen niet minstens een gelijke waak- saamheid te vorderen als voor de handelingen "in de openbare sfeer", welke door art. 240 Worden getroffen. De straf willen zij stellen op gevangenis of hechtenis van ten hoogste drie maanden of een eeldhoete van ten hoogste zeshonderd gulden. 's Nachls moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cystex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. Hedenmiddag om kwart voor vier uur zou de voorzitter van de R.K. Tweede Kamer, fractie, prof. mr. P. J. M. Aalberse, aan den Minister van Defensie a.i., voorzitter van den raad van ministers, mondelinge vragen stellen betreffende de door de regeering op 11 Maart j.l. per radio gedane mededee- ling inzake het onder de wapenen doen blijven van dienstplichtigen en betreffende onverwijlde indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp. In antwoord op het request van de Neder- landsche Vereeniging van Obligatiehouders met betrekking tot de nakoming van de financieele verplichtingen door Hongarije, heeft de minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge antwoord, dat te zijnen departemente geheel onofficieel gevoerde besprekingen met Hon- gaarsche regeeMngsvertegenwoordigers slechts een algemeen oriënteerend karakter droegen, waarbij verschillende vraagstukken onder de oogen zijn gezien, welke in het handels, en be talingsverkeer tusschen Nederland en Hongarije zijn gerezen. Tengevolge van zijn zeer verzwakte transfer positie verkeert Hongarije momenteel in zeke ren zin in een dwangpositie, waarbij het, wil het in de noodzakelijkste levensbehoeften kun nen blijven voorzien, nog slechts op zeer be perkte schaal aan de financieele verplichtin gen jegens het buitenland kan voldoen. Met deze feiten voor oogen, acht ik het uit gesloten, aldus schrijft de minister, dat in den naasten tijd voor de Nederlandsche financieele crediteuren van Hongarije een integrale vol. doening van de oude verplichtingen zou kun nen worden bereikt. De vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen zal haar algemeene vergadering hou den te Amsterdam op Dinsdag 9 Juni a.s., des avonds en Woensdag 10 Juni a.s. Behandeld zal worden het onderwerp: „De arbeidsbemiddeling in het amusementsbedrijf". Prae-adviseurs zullen zijn de heeren W. F. Detiger, directeur der Gemeentelijke- en Dis trictsarbeidsbeurs te Amsterdam; J. Olman, te Rotterdam, voorzitter van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond en F. A. Pfeifer te 's-Gra- venhage, secretaris van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven „Horecaf". In het verdrag van Versailles en de daaruit voortgekomen en daarbij aansluitende in ternationale regelingen werd een Gordiaan- sche knoop gelegd, welken Duitschland steeds heeft gevoeld als den knoop van 'n verstikken- den en onteerenden strop om zijn uitgemergelden hals. Duitschland beschouwde zich als een ten onrechte als oorlogsmisdadiger behandelden „Strafling". Het heeft sinds jaar en dag, óók ten tijde van het als verderfelijk anti-nationaal verguisde „Weimarsysteem" gepeuterd en ge wurmd en gerukt om dien strop losser te ma. ken, hetgeen ten deele ook gelukte. Sinds Hitier aan het bewind kwam, is Duitschland echter met een hakbijl aan het werk getogen om zijn geknevelde eer en rechtsgelijkheid te bevrijden uit de pijnlijke knelling. Den Gor- diaanschen knoop, die al op verschillende plaat sen zeer dun en uitgerafeld was geworden, heeft Hitier nu met één „symbolischen" slag meenen te kunnen doorhakken, doch door de wederrech telijke en eigenmachtige opzegging van het in tegenstelling met het Verdrag van Versailles vrijwillig aanvaarde pact van Locamo en de remilitarisatie van de Rijnzóne heeft Hitier tot nu toe alleen bereikt, dat de gehavende Gor- diaansche knoop zich weer straffer heeft dicht getrokken. Frankrijk heeft wel-is-waar niet onmiddellijk zijn toevlucht genomen tot een drastische tegenactie, waartoe het contrac tueel volkomen gerechtigd zou zijn geweest, maar het is evenmin als België van zin het dit keer evenals de vorige malen bij louter papieren protesten te laten. Het wenscht niet met Duitschland in onderhandeling te treden over de door Hitier gedane constructieve vredesvoor stellen, zoolang de militaire bezetting uit het Rijnland niet is teruggetrokken. Juridisch heeft Het „Nieuws van den Dag v. N. I." komt nog eens terug op het geval van den officier vlieger van den Marine-luchtvaartdienst, naar aanleiding van mededeelingen, die het blad ontving omtrent den achtergrond der kwestie. Echter heeft hetgeen zich daarna afspeelde, bij luitenant C. een bepaald psychisch proces teweeggebracht waardoor hij, naar men ons uit marinekringen verzekert, ten onrechte, steeds bleef denken dat men hem „zocht"- Hieruit ontstonden weder nieuwe moeilijkheden, die zoozeer op hem inwerkten, dat zijn chefs hem voor den dienst ongeschikt gingen achten. Zoo werd op zijn conduite o.m. gesteld: het als eskader-commandant slecht starten ten gevol ge van dronkenschap in den voorafgaanden nacht. Om die reden achtte men verlenging van het dienstverband niet gewettigd. Het geven van vier dagen arrest geschiedde, omdat juist kort geleden aan alle marine-officieren uitdrukke lijk verboden werd zich te laten interviewen. Men was van oordeel, dat de discipline ook in dit geval moest worden gehandhaafd. Het scheen ons noodig, deze aanvullende me dedeelingen hier volledig weer te geven. Zij veranderen niets aan het feit, dat het met luitenant C. tragisch is afgeloopen. Evenmin aan onze conclusie, dat deze afloop voorkomen had kunnen worden. Ook het „Soer. Handelsblad" bespreekt thans het geval onder het opschrift „Een pijnlijk in cident". De conclusie? Dat met het geheele incident niemand gebaat is. Ook de heer C. niet: het oud-zeer dat zijn verdiensten niet erkend zijn, zooals hij dit verlangde, blijft; het eenige wat hij verkregen heeft isarrest. De tegen woordige Regeering die als zoodanig buiten de kwestie staat, wacht vermoedelijk een onaan genaam oogenblik in de Kamer; voor de roode oppositie is het incident „gefundenes Fressen", waarvan zij voor haar gezagsondermijnende pro paganda een dankbaar gebruik zal maken. Wij blijven het daarom hoezeer wij zijn persoonlijke teleurstelling kunnen meevoelen betreuren dat de heer C. zoo openlijk aan zijn gevoelens lucht heeft gegeven. Het „Bat. Nieuwsblad" geeft eveneens een beoordeeling van het geval en constateert: De heer C. heeft zichzelf langzamerhand onmogelijk gemaakt door zich steeds maar door als het centrum te zien en zich te beklagen, dat met „zijn verdiensten" geen rekening wordt gehouden. Wij vreezen, dat de geschiedenis hiermee niet uit is. De heer C. voelt zich ongetwijfeld nu opnieuw onrechtvaardig behandeld: hij leeft on der den dwang van een idee en hij zal die niet licht kwijt raken. Wij zien hem in Nederland nog wel eens huldigen door de N. S. B. als een slachtoffer van de rotheid van den demo-libe ralen staat. Let maar -fep! In „Mataram" schrijft de nieuwe hoofdredac teur, de heer D. F. van Wijk, en zegt o.m.: Deze figuur, die zich bij het scheiden zoozeer vergat, dat hij een serie zeer onverantwoorde lijke mededeelingen aan de courant deed, wel ke de geheele onverkwikkelijke Zeven Provin ciën-geschiedenis weer in onzuivere discussie brengen, is niet waard, dat aldus de handschoen voor hem wordt opgenomen, waar zijn daad van Gezagsherstel, opzettelijk of onopzettelijk, is ge volgd door een daad van Gezagsonder- m ij n i n g, welke voor een militair in geen enkel opzicht te tolereeren valt. Een verdediging van dezen mensch, wiens ijdelheid hem zichzelf zoover heeft doen ver geten, accentueert deze gezagsondermijning na der en scherper. Voor officieren van een zoodanige mentali teit is geen plaats in de Nederlandsche weer macht en wat luitenant C. achteraf heeft ge daan, is vele malen erger dan de feiten, waar voor de officieren van de Zeven Provinciën zijn veroordeeld. Want hij deed dit bewust en uit wraak op het wapen, waarbij hij gediend heeft! Frankrijk groot gelijk, en het zou funest voor Europa's toekomst kunnen worden, indien de Hitleriaansche methode van het schenden van verdragen, zoodra deze niet meer beantwoor den aan eigen wenschen en inzichten, zonder meer zou worden aanvaard. Van den anderen kant heeft Duitschland. gelijk, wanneer het ein delijk volledige rechtsgelijkheid en volledige souvereiniteit eischt. Indien het de inwilliging van dien eisch langs den daarvoor nauwkeurig omschreven wettelijken weg had trachten te bereiken, zou het vele eerlijke medestanders hebben kunnen vinden, maar nu het „faits ac- complis" stelt, dwingt het ook hen, die tot toe geven bereid zijn, aan den kant van Frankrijk te gaan staan. Hitier moet diep teleurgesteld zijn over de houding der Locarno-mogendheden, die te Londen unaniem zijn handelwijze als verdragschennis hebben gedisqualificeerd, en over de onwilligheid van Frankrijk can op zijn plannen ter vervanging van het vertrapte Lo camo-verdrag in te gaan. Hij had verwacht, dat zijn interview* met Ward Price, waarin hij zijn bereidheid om terug te keeren naar den Vol kenbond duidelijk onafhankelijk maakte van de eventueele aanneming of verwerping van zijn andere voorstellen en Oostenrijk en Tsjecho- Slowakjje uitdrukkelijk mede betrok in het door hem gelanceerde systeem van non-agressie-pac ten, den tegenstand van Frankrijk zou breken en Engeland geheel naar zijn zijde zou overha len. Mogelijk dat deze verwachting nog eens vervuld gaat worden, maar op dit oogenblik ziet het er niet naar uit. Engeland, dat de onmoge lijkheid voor Hitier inziet om zijn eigenmachtige daad weer ongedaan te maken zonder ernstige schade toe te brengen aan het prestige van het nationaal-socialistische régime in Duitschland, maar van den anderen kant Frankrijks rechts opvattingen moet erkennen en steunen, bedacht een symbolisch compromis ter overbrugging van de zeer verscherpte en zeer reëele tegenstelling tusschen Frankrijk en Duitschland. Het wierp het denkbeeld op om de „symbolische" remili tarisatie van het Rijnland „symbolisch" in te DEN HAAG, 12 Maart 1936. Het ontwerp, dat ter financiering van den versnelden bruggenbouw een verhooging van de benzine belasting met Y> cent per liter voor stelt, heeft in de speciale avond vergadering, welke de Tweede Ka mer eraan wijdde, krachtige bestrij ding ondervonden van verschillen de afgevaardigden. Vooral Jhr. De Geer, die als Minister van Financiën in het vorig kabinet het allereerste ontwerp tot dit doel, waarbij alleen op de nieuw te bouwen bruggen tol zou worden ge heven, onderteekende, en Mr. Teulings, de fi nancieele specialist der katholieke fractie, toonden zich met het thans voorgestelde aller minst ingenomen. Mr. TEULINGS had behalve het algemeen bezwaar, dat hij tegen iedere belastingverhoo- ging al meermalen uitte, als hoofdbedenking, dat deze verhooging van de benzinebelasting niet zou behoeven te worden doorgevoerd, in dien de Regeering niet een oude schuld ad 13% millioen wegens bruggenbouw in het verleden uit het Verkeersfonds had losgemaakt en in het financieringsplan van de nieuwe bruggen opgenomen. Al was dan de verhoogde benzine belasting, die een nieuwen last van 2 y3 mil lioen op het volk legt, verre te verkiezen boven trekken. Frankrijk is zooveel symboliek echter te weinig reëel en Duitschland wil de realiteit zijner 60.000 man sterke symboliek handhaven. Het eenige, waartoe Hitier bereid is, is geen uitbreiding te geven aan de militarisatie van het Rijnland, zoolang de onderhandelingen over deze kwestie duren. Doch Frankrijk wil daar op het oogenblik geen genoegen mee nemen. Het beschouwt de daad van Hitier en de motiveering daarvan als onrechtmatig en on juist en voelt zich in deze opvatting zeer sterk. Hitier heeft bovendien zeer onverstandig ge daan met het bezetten van de Rijnzone, voor zoover die aan België en Luxemburg grenst, want zulk een bezetting kan toch zeker niet met het ondeugdelijk argument van de illega liteit van het Fransch-Russisch verdrag wor. den goedgepraat. Engeland staat als bemidde laar voor een uiterst lastige taak. Wie zal uit eindelijk blijken den hardsten kop te hebben? Er moet een compromis gevonden worden om een einde te maken aan de onhoudbare poli tieke spanning in Europa. De voorstellen van Hitier zouden den vrede kunnen dienen, indien Hitler ten volle vertrouwd werd door de an dere mogendheden. Hitler put zich uit in ver klaringen en betuigingen om alsnog dat ver. trouwen te winnen, maar hij voegt daar be dreigingen en uitlatingen aan toe, die een averechtsch gevolg moeten hebben. Zoo zal de officieele toelichting op Hitler's voorstellen in Duitschland gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat, indien die voorstellen worden verworpen, Duitschland zich zal terugtrekken in zijn isole ment en alleen op zijn eigen kracht en wil zal vertrouwen, een ongunstigen indruk maken, zoowel op Frankrijk als op Engeland. En Hitler's woorden, gesproken in een verzoeningsgezind bedoelde verkiezingsrede te Karlsruhe: „Ik wensch de geschillen tusschen de volken te doen bijleggen volgens de methoden, die ik in het binnenland heb toegepast", moeten zijn tegen standers in Europa wel razend maken. Immers het zijn juist de in het binnenland toegepaste methoden, welke het toch al geringe vertrou wen in Hitier bij hen hebben ondermijnd. Hitier moge al meenen, dat hij kan, wat niemand an ders kan, gelijk hij bescheidenlijk beweert, maar Europa zal hem toch niet zoo gemakke lijk als dictator, wiens wil wet en recht is, ac. cepteeren als het ontredderde en tot vertwijfe ling gebrachte Duitsche volk heeft moeten <*«en. het oorspronkelijke plan, om tol te heffen op al de groote rivierovergangen, de katholieke afgevaardigde voelde op grond van de ontwik kelde bezwaren weinig lust, om met het voor stel mee te gaan. Even weinig animo had Jhr. DE GEER. Hij voerde aan, dat het voorgestelde lijnrecht in ging tegen de totnogtoe inzake de financiering van dit soort uitgaven gevolgde politiek. Want men heeft tot dit doel, aldus de oud-minister, indertijd de wegenbelasting, thans motorrijtui genbelasting genaamd, ingevoerd. En het was dus zeer onlogisch voor den versnelden brug genbouw opcenten te gaan leggen niet op deze bestemmingsbeiasting, maar op de later ten bate van de algemeene middelen ingevoerde benzinebelasting. Toch zou Jhr. de Geer ook tegen verhooging van de motorrijtuigenbelas ting bezwaar hebben ingebracht. Want de fis cus begint zich op bedenkelijke wijze in de vin gers te snijden, omdat het hooge peil dezer be lasting haar rendement doet afnemen. De so ciaals democraat Braambeek, die een vriend van het railverkeer is, moge dit afnemen van het wegverkeer niet zoo bedenkelijk vinden, om dat daar naar zijn meening een overcompleet bestaat, de heer de Geer achtte dit een veeg teeken, dat in ieder geval waarschuwt tegen het opleggen van nieuwe lasten. Trouwens, al dus de oud-minister en de anti-revolution- nair DUYMAER VAN TWIST had dit ai vóór hem betoogd het wegverkeer betaalt reeds nu meer dan te zijnen behoeve aan wegen en bruggen wordt uitgegeven. Ook de heer de Geer behield zich om deze reden zijn stem voor. En aan het eind van zijn rede stelde hij ad rem de ietwat ondeu gende vraag: waarom betaalt de Regeering dezen versnelden bruggenbouw, die zoo groot economisch nut afwerpt, niet uit het Werkfonds? Zij klaagt immers steeds, dat zij daarvoor geen productieve objecten vinden kan? De Katholieke afgevaardigde ir. BONGAERTS heeft ten deele dezelfde bezwaren aangevoerd als de heer de Geer. Hij meende echteT ten slotte daaroverheen te kunnen stappen. Zijn fractiegenoot IJSSELMUIDEN critiseerde spe ciaal hetgeen ten aanzien van de bruggen te Arnhem en Nijmegen is geschied, terwijl een vierde Katholiek, de heer LOCKEFEER, geen goed Zeeuwsch Vlaming zou zijn, indien hij de gelegenheid niet had benut, om nog eens te klagen over de duurte van de veerverbindin- gen met zijn gewest. De andere sprekers (uit de grootere fracties), de vrijzinnig-democraat EBELS, de liberaal Dr. BIEREMA, de anti-revolutionnair VAN DIJK, verklaarden met het voorstel te zullen medegaan ondanks de bezwaren, die ertegen bestaan, terwijl de laatste twee sprekers, de nationalist mr. WESTERMAN en de revolu- tionnair-socialist SNEEVLIET felle bestrijders waren. Naar aanleiding van hun betoog, als zou de Regeering er voortdurend maar op uit zijn, het motorverkeer te belagen, is MINISTER OUD te klokslag 12 uur begonnen, uiteen te zetten, wat het motorverkeer aan economische voor deelen uit den versnelden bruggenbouw putten zal. Vervolgens heeft de minister betoogd, dat de door mr. Teulings bestreden opneming van 13% millioen schuld uit het Verkeersfonds in het financieringsplan der nieuwe bruggen z.i. wel gerechtvaardigd was. Dat men in som mige deelen des lands niet noemenswaard van de nieuwe bruggen zou profiteeren, hoewel men de verhooging van de benzinebelasting mee betaalt, is inderdaad een schaduwzijde. Maar als men dit niet wenscht, dient men terug te keeren tot de tolgeldheffing. En daartegen had de Kamer immers nog grooter bezwaren. In den breede heeft minister Oud daarbij de meening van zijn ambtsvoorganger be streden als zou men de benzinebelasting niet mogen aanwenden als bestemmings belasting. Niettemin nam hij later een amendement van den heer De Geer over om de opbrengst van de verhooging dezer belasting ten goede te doen komen aan de algemeene middelen. De vermindering van het aantal auto's is volgens den minister door de tegenstanders van het wetsontwerp sterk overdreven. Het goedkooper maken van het autovervoer over de Schelde heeft de regeering al eens eer der overwogen, maar stuit af op financieele be zweren. En den versnelden bruggenbouw bij het Werkfonds onderbrengen is niet goed vanwege het tempo, dat de bruggenbouw hebben moet. Vrijdagmiddag om een uur wordt over het wetsontwerp gestemd. Op het postkantoor te Alphen a.d. Rijn heeft een ambtenaar zich aan fraude schuldig ge maakt. Men schat het verduisterde bedrag op ongeveer 2000. In verband met de tijdsomstandigheden schrijven Wij bij dezen voor, dat de bepaling der Diocesane Synode van 1929, no. 128, loa. van heden af aan ook van toepassing is bij eventueele opheffing en concentratie van R. K. Scholen. Tot een dergeüjke opheffing kan derhalve een Schoolbestuur niet overgaan zonder tevoren Onze goedkeuring te hebben gevraagd. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, Februari 1936. (St. Bavo). Donderdag is te Oldenzaal, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 58 jaar overleden pater Fidelis Metternich O. Carm., rector van het Twentsche Carmellyceum aldaar. De plechtige uitvaart en begrafenis zijn Maandag in het Carmelietenklooster te Zen deren, Pastoor P. Meijer te Voorschoten, is voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag geen audiëntie verlee- nen. Naar wU van bevoegde zijde vernemen zal uit het Landbouwcrisisfonds een bedrag van f 5000.beschikbaar worden gesteld voor den aankoop in Duitschland en Zwit serland van L800.000 stuks jonge zalmen (zalmbroed), welke in het stroomgebied van den Boven-Rijn zullen worden uitgezet. Deze aankoop zal geschieden boven dien van het aantal jonge zalmen, dat Nederland op grond van het zalmtractaat van 1885, waarbij de regeeringen der oeverstaten van den Rijn o.m. zijn overeengekomen samen te werken tot het behoud en de vermeerdering van den zalmstapel in den Rijn met de ruimste aan wending van de kunstmatige vischteelt, ver plicht is uit te zetten en waarvoor de gelden op de Rijksbegrooting voor Landbouw en Vis- scherjj beschikbaar zijn. Het uitgezette zalmbroed trekt later als jon ge zalm langs onze rivieren naar de groei plaatsen in zee en keert na verloop van tijd weer naar de stroomopwaarts gelegen paai- plaatsen terug. Dit geschiedt eveneens langs onze rivieren, zoodat er dan alle gelegenheid bestaat voor de Nederlandsche zalmvisscherijen deze zalm op te vangen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 16 Februari 1936 tot en met 22 Februari 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk ƒ3.50 en 3 per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoen de aan de standaardmonsters C en D, zal res pectievelijk f3 en f 2.50 per 100 K.G. bedragen. De minister van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld de ,,Crisis-Steunbeschikking 1936 I (tong) Blijkens deze beschikking zal de Nederland sche Visscherijcentrale uit het Landbouwcrisis fonds steun verleenen aan hen, die als geor- ganiseerden bij de Centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten tot de groep „eige naars en/of gebruikers van zee- en kustvis- schersvaartuigen." Steun zal worden verleend tot een maximum bedrag van 8.694.10. Deze steun zal bedragen ƒ0.0205 per K.G. gedurende het tijdvak 1 October 193531 De cember 1935 voor de in de aanvoerplaatsen Am sterdam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen en Umuiden aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 c.M. Aan de georganiseerden wordt indien en voor zoover zij alsnog aanspraak kunnen ma ken op een steunuitkeering ingevolge de crisis- steunbeschikking 1935 I (tong) een steun uitkeering gedaan ten bedrage van 0.0307 per K.G. voor door hen in het tijdvak van 11 Juli 193530 September 1935 aangevoerde tong van tenminste 23 c.M. De minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot lid van het bestuur der Neder landsche Visscherij Centrale: mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg. Voorts heeft de minister benoemd in de com missie voor Algemeene Zaken der Stichting Ne derlandsche Visscherij-Centrale de heeren: H. C. J. Gunning te Yerseke; mr. H. J. Kiewiet de Jonge te 's-Gravenhage, mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg, J. Polderman te IJmuiden, W. Richter Uitdenbogaardt te 's-Gravenhage, ir. F. Thiel te Umuiden en J. Uitzinger te Umui- .den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5