Eindelijk op de plaats van bestemming WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN r DOOR KOU EN REGEN NAAR DESSIE GEMEENTE-ONTVANGER GESCHORST HET WEER OP ZONDAG V Dagfilm Sport en spel VRIJDAG 13 MAART 1936 De leider der karavaan door de politie aangehouden bij Dessie Hoe een opstandige gestraft wordt Een „huis" Aangehouden Pinda-Chinees smokkelt 80.000 Mark Duitsche douane had medelijden met den „stakker" en hielp hem zelfs! KOLENDAMP MAAKT TWEE SLACHTOFFERS Oud haltechef der Spoorwegen dood gevonden; zijn zoon bewusteloos KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN Nu vrij van alle pijn Kastekort van tweeduizend gulden DIEFSTAL TE HEILOO Verdachte te Tilburg aangehouden KATH. FILM CENTRALE BOMBARDEMENT OP FRIESLAND Maar de provincie verduisterde zich voortreffelijk Jaarvergadering te Amsterdam Voorloopig blijft het nog koud KORPS RIJKSVELDWACHT Aan het hoofd staat voortaan een inspecteur DE LENTE TROK ZICH WEER TERUG Prov. Almanak voor Limburg Zaterdag 14 Maart K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 100 meter schoolslag dames VOETBAL URUGUAYSCH TEAM TOCH NAAR NEDERLAND Wedstrijden te Rotterdam en Den Haag Ik neem hier het verhaal van onzen ka- ravaantocht van Addis Abeba naar Dessié weer op en heb nog de laatste dagen, die zeer zwaar bleken te zijn, te vermelden, aldus schrijft ons dr. van Schelven in zijn tienden brief over de wederwaardigheden van onze Ambulance in Abessinië. Vooral Zaterdag 25 Januari was een moeilijke dag. We trokken 's morgens om 7 uur uit ons bivak en moesten 's middags een pas overtrek ken op 35 a 3700 M. hoogte. Halverwegen onze dagreis begon de mist op te komen en een uur later de regen. Eindelijk be gon het donker te worden en wilde ik kamp laten maken. Toen bleken onze ezels met tent- materiaal een paar uur achter te zijn geraakt. We gingen toen maar onder een klipje zitten. Even later kwam onze Nagadrés opdagen en zeide, dat zijn eigen toekoel (huis) in de buurt was. In donker hebben we daarop nog een half Uur getrappeld en bereikten toen zijn huis. Men stelle zich voor 'n cirkel van pl.m. 15 M. mid dellijn. Een zware boomstam in het midden, die de palen steunt, die centraal er aan bevestigo zijn als aak. De zijkanten zijn houten palen, welker tusschenruimte opgevuld is met leem, mest en stroo. Een tusschenruimte van 4 M. langs den rand is afgeschoten met takken en balken. Ter weerszijden van de deur komt daar des nachts het vee te staan. Verder is achter de keuken en terzijde de „slaapkamer" op pl.m. li/2 M. van den grond op wat balken gemaakt." Er voor slapen de bedienden en eenige vrouwelijke slaven. In de middenruimte is het vuur op den grond van wat hout gemaakt. Er is geen rookuitlaat, zoodat na korten tijd alles dik is van den rook en ik van tijd tot tijd naar buiten moest om wat frissche lucht te happen. Maar mijn jas, broek en schoenen konden ten minste drogen en dat had dit voordeel, dat je de koude uit je rug kwijt raakte. Eindelijk kwamen om half 8 onze tenten aan. I>e Nagadi's dropen van het water. Hoe deze menschen dit zware leven verdragen kunnen, is me een raadsel. Kletsnat hokten ze wat bij elkaar, warmden zich bij een vuurtje buiten onder een afdakje en gingen daarna onder een stuk zeil buiten slapen en den volgenden mor gen liepen ze. in die koude, weer frisch en vroolijk rond. Wij, Europeanen, zouden al lang van ontbering gestorven zijn. Wij sliepen dien nacht in een fluks opgezette tent alle drie bij elkaar, want wij moesten den volgenden morgen weer vroeg op. De muilezels waren nog kletsnat, zoodat ik een half uur later liet vertrekken om de ruggen niet te beschadigen en, zooals de afspraak met dr. Winckel en ir. de Vries was, de karavaan zou buiten Dessié wachten, omdat ik niet wist of de Italianen Dessié zouden bombardeeren, we mochten in ieder geval niet te Dessié kam peeren. Om half II kregen wij Dessié in zicht. Toen was het zoeken naar onze ambulance. Eindelijk aan de andere zijde van Dessié zagen wij de Hollandsche vlag wapperen. Je weet niet, hoe goed het doet, na zoo'n tijd je eigen vlag weer te zien! Ik zond direct iemand terug om de karavaan te doen optrekken. Om 1 uur waren we bij onze ambulance, die in tenten gelegerd was om het Missiehuis der Pransche Lazaristen. We hadden nog niets gegeten dien morgen en kre gen hier gelukkig een paar pannekoeken. Om 3 uur was mijn karavaan er neg niet en ging ik met ir. de Vries terug om ze op te drijven. Het was ruim 2 uur rijden naar de vlakte, waar ze voorloopig gekampeerd waren. Het had nog heel wat voeten in de aarde om alles opgela den te krijgen, maar even over vijven waren wij voor den afmarsch gereed en ging het in vlug gen stap stadwaarts. Hier was echter de oorlogstoestand ingetre den en dat hield in, dat na zonsondergang nie mand meer Dessié binnen mocht. Echter was mij de verzekering gegeven, dat dit voor on& geen beletsel was. omdat de betrokken posten van onze komst op de hoogte waren gebracht. De douane liet mij dan ook door. Doch een halven K.M. verder kwam ik aan den hoofd politiepost en daar hield men mij aan, daar men niet van onze komst verwittigd Was. Een kwartier lang heb ik staan betoogen en met mijn papieren staan zwaaien en ein delijk scheen men te begrijpen, wie wij waren en onze karavaan werd doorgelaten, maar.... ik werd aangehouden. Ik gaf aan ons militair escorte aanwijzing. Waarheen ze zich moesten begeven naar de Lazaristen en ik wachtte kalm tot alle muil ezels van ons escorte gepasseerd waren. Toen wilde men mij opsluiten! Doch ik liet de kerels, die mijn teugels tot dat doel dorsten aan te raken, mijn karwats op hun knuisten voelen en ha ongeveer drie kwartier kwam ik in telefo nische verbinding met iemand van de regeering en daarop werd ik met vele verontschuldigin gen doorgelaten. Mijn karavaan dacht ik na tuurlijk thuis! Toen ik om 8 uur boven kwam: géén karavaan! De lieden, die ik 's middags had uitgestuurd, Waren eenvoudig een uurtje blij-ven eten en praten en waren toen teruggekeerd. En de kara vaan zat beneden 'n eindje buiten Dessié. Al les is echter nog in orde gekomen en wij' zitten thans te Dessié. Ik eindig dit schrijven Dinsdag 4 Februari. Wij hadden hier een kleinigheid uitgepakt van onze medicijnen om wat polikliniek te kunnen houden. Er kwamen al vrij veel menschen! Aan den linkervleugel van het Ethiopische legér schijnt een opstand te hebben plaats ge had, die echter, volgens berichten hier, alweer bedwongen is. De opstandeling was een zekere Ras Heiloe. Hij is verslagen en zit nu gevan gen op het zadelplateau, waar wij langs kwa men. „En fers", zijn heele beenen vol ijzeren ketenen, is hij, volgens een Abessinisch geeste lijke. die het ons vertelde, bezig „af te ster ven" d.w.z. hij mag noch kan zich verplaat- ken; door het zware ijzer is elke bloedcirculatie onmogelijk; in drek en vuil en door gebrek aan licht en lucht zal hij in enkele weken of maan den wel dood zijn! Zes jaar geleden kreeg men hier nog den gifbeker; dit is nu veranderd in dit langzaam laten afsterven. Toch wel moder ner opvattingen!!! Inmiddels is een regeling getroffen, hoe wij werken zullen: Dinsdag a.s. gaat dr. van der Does weg en ik een paar dagen later met den Keizer. (Nadruk verboden). A. VAN SCHELVEN. Dezer dagen meldde zich bij de Duitsche douane van een grenskantoor bij Tegelen een armzalig uitziend pinda-Chineesje. De beambte onderzocht volgens de regelen der kunst zijn koffertje, waarin hij wat tricot-ondergoed ge borgen had, en stelde hem toen de vraag, of hij geld bij zich had. De Chinees reikte den ambtenaar daarop zijn portemonnaie over. waar in een paar mark meer bleek te zitten, dan hij eigenlijk mocht meenemen. De beambten had den echter medelijden met den stakker, maak ten het hem niet te lastig, en wezen hem zelfs een grenspaadje, waarlangs hij het Nederland- sche douanekantoor kon passeeren zonder in voerrechten te betalen voor zijn tricot. Dit laatste is het mannetje noodlottig gewor den, want de Nederlandsche kommiezen merk ten hem op en namen hem mee naar het kan toor. Hij zeide toen geen invoerrechten te kun nen betalen, en eerst nadat men hem met in beslagname van den koffer gedreigd had, be taalde hij aarzelend de invoerrechten. De douane-beambte onderzocht den koffer nogmaals nauwkeurig, en toen bleek, dat deze 'n dubbelen bodem bevate, waarin een bedrag van liefst 80.000 mark geborgen was. De invoerrechten waren echter betaald, en men heeft den Chinees, die op weg was naar Amsterdam, ongemoeid gelaten. (Ingezonden Mededeeling Dezer dagen, zoo bericht het „Nwsbl. v. h. N.", merkten buren van den heer D. D. de Vries, ge- pensionneerd haltechef der Nederl. Spoorwe gen te Hardegarijp, dat er licht brandde in zijn slaapkamer, terwijl de deuren gesloten waren. Men had overdag dit licht ook al ziep bran den, maar men had er weinig aandacht aan ge schonken. In de slaapkamer zag men een man over den grond liggen, terwijl men een zwak geluid in de voorkamer waarnam. Men waarschuwde de politie en toen men de woning was binnengedrongen, vond men den bejaarden D. D. de Vries dood op zijn slaapka mer, terwijl de zoon bewusteloos in een andere kamer werd aangetroffen. De zoon, tuinier te Hardegarijp, werd terstond per auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk. Het bleek dat beiden den vorigen avond thuis waren gekomen. De haardkachel was van ach teren gesloten en de kachelpijp zat vol roet. Kolendampvergiftiging was oorzaak van dit droevig gebeuren. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor het geen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl ik bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mij ontzettend pijn als ik een kleinen afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles ge probeerd had, en zelfs alle tanden had laten trekken, raadde een vriend mü eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts." D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit ge vaarlijke zuur ontstaat als gistingsproduct van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoer- organen: ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd waardoor de pijnen af nemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en I.60" per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op net etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkoirt. In de Donderdagavond gehouden buitenge wone vergadering van den gemeenteraad van Middelstum werd, wegens een geconstateerd kas tekort, de gemeenteontvanger H. P. M. ge schorst. Het tekort zou ongeveer tweeduizend gulden bedragen. De Officier van Justitie te Groningen is in deze zaak gemoeid geworden. Tijdens de vergadering werd een nieuwe ont vanger benoemd. mingsoefeningen in de provincie Friesland heb ben zich te Oosterwolde dingen voorgedaan, die aan sabotage doen denken. Tijd:ns de verduisteringsoefeningen is een hooimijt bij een boerderij onder Oosterwolde in vlammen opg:gaan. De brand verlichtte den ge- heelen omtrek. De politie heeft een aanwijzing, dat deza hooimijt door onbekenden opzettelijk in brand is gestoken. Verder werden van een Radiocentrale te Oosterwolde. die medewerking verleende bij de oefeningen, eenige lijnen door gesneden. Ook hier is vermoedelijk kwaadwil ligheid in het spel. De politie zet haar onder-zoek voort. Te Tilburg is aangehouden C. P. v. d. H. we gens diefstal in de Sint Willibrordusstichting te Heiloo. V. d. H. was oud-verpleegde uit de psychopatenafdeeling en na zijn ontslag als zoodanig bij wijze van reclasseering aangeno men als huisknecht-portier. „Uit dankbaarheid" hiervoor heeft hij zich j.l. Vrijdag vergrepen aan gelden van het ge sticht ten bedrage van 600.Hij is hiermede van door gegaan en heeft dit bedrag op 80. na verbrast. De aangehoudene is naar het huis van be waring te Alkmaar overgebrcht. Donderdag zijn in de provincie Friesland oefeningen gehouden van den Luchtbescher mingsdienst, waaraan 's avends een avond vlucht verbonden was. Een twee-motorige Fokker VIII, bestuurd door den bekenden schrijver-vlieger Viruly, maakte een rondvlucht boven de provincie, hier en daar „bommen werpende." De verduistering was echter uitstekend Heerenveen was zelfs zoo licht'oos, dat de be kwame piloot het stadje miste, en bij het Tjoukemeer moest terugkesren. Volgens de kapiteins Van Riesen van den Generalen Staf en Dietz van het Hoofdbureau der Luchtverdediging, die de diverse vlieg tochten bij verduisteringsoefeningen elders in den lande hadden meegemaakt, sloeg Friesland het beste figuur. Het gegeven parool was nergens zoo algemeen opgevolgd als in deze provincie. Wellicht is hst cok aan de tijdsom standigheden toe te schrijven, dat de mede werking der bevolking thans zoo groot was. Bij de Donderdag gehouden luchtbescher- Dezer dagen had te Amsterdam de jaarver gadering van de Katholieke Film Centrale, onder voorzitterschap van Mr. A. F. L. M. Tepe plaats, benevens een bijeenkomst van de leden der keuringscommissies. Jaarverslagen van secretaris en penningmees ter werden, evenals de begrooting, goedgekeurd. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de mogelijkheid van het vasts ellen van normen voor het keuren voor jeugdige per sonen. over meerder contact met de Centrale Commissie en verdere aangelegenheden, die met de methoden van het filmkeuren verband houden. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat de Ka. tholieke Film Centrale uitsluitend keurt op „toelaatbaarheid". Niemand kan daarom aan de toelaatbaar-verklaring van een film het recht ontleenen deze film voor te stellen als „goed gekeurd" door de KJP.C. Naast de taak der K.F.C. blijft onverzwakt de plicht der ouders. Opvoeders en Katholieke Fers bestaan, om toe te zien en voor te lichten of het bezoek van bepaalde personen aan be paalde films al of niet gewenscht is. Het jaarverslag maakt er melding van dat 1935 het eerste jaar is geweest, waarin de K.F.C. naast de keuring van de C-films (films door de Rijkskeuring boven 18 jaar toegelaten) ook de B- en A-films (films door Rijkskeuring boven 14 jaar en voor alle leeftijden toegcla. ten) heeft gekeurd. Ofschoon zij nog niet alle A- en B-films kon bereiken (ruim 85 pCt.) mag aangenomen worden dat dank zü veler medewerking in 1936 bijna alle groote speelfilms zullen gekeurd worden. De in den loop der week ingevallen koude na een mooien, warmen lentedag is een verras- tend meteorologisch verschijnsel geweest, dat een aanwijzing is voor de zeer abnormale wijze, waarop in den laatsten tijd de weersgesteldheid verloopt. Deze abnormale gang van zaken maakt het stellen van een prognose voor het week einde niet gemakkelijk. De heerschende alge- meene weerstoestand kan nog verrassingen brengen, waarvoor nu nog geen voorteekenen zijn te bespeuren. In het midden van de week brak een breede en zeer koude luchtstroom uit Oost-Europa zich baan naar het Zuidwesten en volgde daarbij een weg, die o.a. over ons land en zijn omge ving liep. Daardoor trad een sterke afkoeling in en bleef het weer ongemeen koud voor den tijd van het jaar zoolang deze koude luchtstroom aanhield. Het abnormale is, dat de koude lucht ditmaal uit het Oosten en niet uit het Noord westen werd aangevoerd en als oorzaak hier van is de abnormale luchtverdeeling aan te wij zen. die hoogstwaarschijnlijk een gevolg is van abnormale meteorologische omstandigheden bui ten Europa en dus wel niet zoo spoedig veran deren zal. Naar alle waarschijnlijkheid zal het koude weer tot het einde der week aanhouden, waar bij de lucht nog betrokken zal blijven maar geen neerslag zal vallen, behalve misschien een klein beetje in lichte buitjes in het Noorden en Noord oosten van ons land. De wind zal matig uit Oost blijven waaien en dan afnemen om later uit het Zuidwesten weer op te steken, maar dit zal wel niet voor het einde der week gebeuren. In het westen boven den Oceaan schijnt een nieuwe depressie op te komen, die zeker niet voor het einde der week haar invloed hier te lande zal doen gelden, misschien zelfs in het geheel niet. Een lichte daling van den baro meter zou, als zij intreedt, als voorteeken van licht buiig weer kunnen worden beschouwd. Tegen het einde der week is eenige stijging der temperatuur te verwachten. (Nadruk verboden). Volgens een nieuw organisatiebesluit voor de Rij ksveldwacht, dat op een nader te bepalen tijdstip in werking zal treden, staat aan het hoofd van het korps rijksveldwacht een inspec teur. Deze is belast met het commando over het geheele korps, met uitzondering van de rijksveldwachters-rechercheurs. Rechtstreeks ondergeschikt aan den inspec teur zijn de districtscommandanten. Aan het hoofd van iedere brigade staat de brigadecom mandant, rechtstreeks ondergeschikt aan den districtscommandant. Het weer verloopt reeds sedert langen tijd op een abnormale wijze, een verschijnsel, dat niet beperkt is gebleven tot een klein gebied maar zich over geheel Europa vertoont. De oorzaak hiervan is de abnormale verdeeling van de luchtdrukking, waardoor ook de groote lucht- stroomen op een abnormale wijze waaien en de temperatuur-verdeeling afwijkt van de voor dezen tijd normale. De normale toestand zou zijn, dat in dezen tijd de luchtdrukking hoog is in het Westen boven den Oceaan en laag over Oost-Europa, waarvan het gevolg zou zijn dat in ons land Noordwestelijke winden overheer- schend zouden waaien. In plaats hiervan is de luchtdrukking het hoogst in het Noordoosten en laag over Z.W.- en Zuid-Europa en er waait thans e'en breede Oostelijke luchtstroom van de Oostzee naar het Engelsche Kanaal, die koude lucht aanvoert. Deze koude luchtstroom is Woensdag doorge komen. Aanvankelijk scheen er weinig kans op deze ongunstige wending in de weersgesteldheid te zijn en gaf het zachte lenteweer van Dins dag den indruk, dat de langdurige periode van koud weer voorbij zou zijn. De luchtdruk was toen echter zeer gelijkmatig over Europa ver deeld. Dit geeft altijd kans op groote verras singen in de weersgesteldheid, welke verrassing ditmaal bestond in het doorkomen van dén kou den wind en de daardoor veroorzaakte sterke afkoeling van meer dan tien graden, een afkoe ling, die ons eigenlijk in den winter teruggezet heeft. De lente heeft zich dus weer teruggetrokken om waarschijnlijk niet binnen enkele dagen te rug te keeren. (Nadruk verboden). Verschenen is de „Provinciale Almanak voor Limburg" vcor het jaar 1936, naar officieele gegevens bewerkt door J. M. van Sas, referen daris ter gemeentesecretarie te Maastricht en mr. R. A. H. M. Gielen, directeur van het E. T. I. L. te Maastricht. 9999 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen- concert 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek (Edward Grieg-programma) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L H. Perauin, inge leid en besloten door gewijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (Light Opera Company) 12.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.10 KRO-Orkest (vervolg) 1.30 Gramofoonmuziek 1.40 KRO-Orkest (vervolg) 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelf houtv. d. Meulen 2.30 Sporthalfuurtje. P. Olthoff interviewt den handboog schutter H. Wijnhoven 3.00 Kinderuurtje door mevr. So phie Nuwenhuisv. d. Rijst 4.00 Gramofoonmuziek (Hongaar- sche muziek) 4.15 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus- tenhouwer 5.00 Zenderverzorging 5.05 Gramofoonmuziek 5.30 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek (New May- fair Orchestra) 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Dr. G W. M. Huysmans over „algemeene banken". 7.35 Lichtbakens door Henri de Greeve pr.. ingeleid en beslo ten door gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Actueele aetherflitsen 8.25 Gramofoonmuziek 8.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud KRO-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer en gra- mofoon: veel gevraagde popu laire muziek 10.00 „Gethsemane", tweede lezing uit Cyriel Verschaeve's pas sieverhaal: „Jezus van Naza reth, Koning der Joden" door Else Pltigel 10.15 Gramofoonmuziek (bezinning in schoonheid) 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs XI (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 6.00 Hilversum II (Cor Steijn be speelt het orgel van het City Theater te Amsterdam) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parijs 1 (Het Nat. Orkest) 1120 Droitwich 12.35 Parijs I (Het Nat. Orkest) 1.20 Droitwich 2.20 Droitwich (Het BBC-Schot- sche orkest) 3.20 Brussel II 3.30 Hilversum II (Rotterdamsch Philh. orkest) 3 50 Beromünster (Omroeporkest) 4.50 Hilversum II (Rotterdamsch Philh. orkest) 6.20 Langenberg 7.25 Luxemburg (Symphoniecon- cert door het omroeporkest) 7.55 Rome 8.00 Boedapest 8,05 Droitwich (BBC-orkest) LICHTE MUZIEK 8.00 Deutschlandsender 8.35 Luxemburg (gevar. concert) 10.10 Hamburg 11.20 Kalundborg 11.20 Langenberg 11.30 Hamburg 12.15 Brussel I (Omroeporkest o. 1. v Paul Gazon) 12.17 Brussel II Omroepdansor- kest) 12.20 Luxemburg (gevar. concert) 12.30 Hilversum II 12.59 Parijs II (Omroepsalonorkest) 1.05 Deutschlandsender (gevar. concert 1.15 Hilversum II 1.20 Brussel II (Omroep-zigeuner- orkest o. 1. v. W. Feron) 1.40 Hamburg (vroolijk concert) 3.20 Langenberg 4.20 Parijs I (Pascal-orkest) 4.35 Milaan 5.15 Brussel I (Omroeporkest o. 1. v. Paul Gason) 5.20 Deutschlandsender 5.20 Hamburg 5.20 Luxemburg (dansmuziek) 6.20 Deutschlandsender 6.20 Hamburg 6.35 Luxemburg (gevar. concert) 6.45 Boedapest (Zigeunermupiek) Jan Kiepura zingt Zaterdag morgen in 't gramofoonplaten- programma van den K R.O. (Hilversum I 10.3011.00 uuT) 7.30 Deutschlandsender (dansmu ziek) 7.30 Hamburg (gevar. progr.) 7.50 Kalundborg 8.10 Hilversum II (The Ramblers o. 1. v. Theo Uden Masman) 8.50 Droitwich (gevar. progr.) 8.55 Kalundborg 9.05 Rome (gevar. progr.) 9.05 Luxemburg (gevar. concert) 9.20 Parijs II (dansmuziek) 9.35 Kalundborg 10.15 Toulouse (gevar. progr.) GRAMOFOON 10.15 Kalundborg (dansmuziek) 10.20 Droitwich 10.20 Deutschlandsender (dansmu ziek: De kapel Robert Gaden) 10.25 Weenen (dansmuziek) 11.00 Toulouse (dansmuziek) 11.05 Parits I (dansmuziek) 11.15 Hilversum II (Cor Steijn's ac cordeon-orkest) 11.20 Brussel II Omroepdansorkest o. v. Stan Brenders) 11.20 Droitwich 11.20 Hamburg 12.35 Toulouse (Marschenconcert) 8.00 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 12.00 Hilversum n (Spaansche mu ziek) 12.25 Parijs II 12.35 Droitwich 12.50 Luxemburg 1.35 Langenberg 2.50 Parijs I 3.20 Droitwich 4.10 Luxemburg 4.50 Brussel I 5.35 Brussel II 5.50 Parijs I 6.05 Brussel II 6.50 Parijs I 6.50 Brussel II 7 00 Parijs H 7.00 Hilversum H (platen der maand) 7.05 Brussel I 7.20 Brussel II 8.50 Parijs II 8.50 Luxemburg 9.30 Hilversum II (men vraagt en wij draaien) 9.50 i itschlandsender 10.10 Hilversum II (men vraagt en wij draaien) 10.20 Boedapest 10.50 Parijs II 11.15 Luxemburg (dansmuziek) 11.20 Berlijn (dansmuziek) 11.45 Hilversum II KAMERMUZIEK 11.20 Deutschlandsender (het Ffal- zische Kamerorkest) 1.00 Hilversum II (cymbaal en piano: Chopin-pregr.) 2.00 Hilversum II (Berner Strijk kwartet) 2.45 Hilversum II (Berner Strijk kwartet) 4.35 Rome (mandolinekwartet) 5.20 Droitwich (het Bernard Crook-kwintet) 5.20 Langenberg (Kamerkwintet met tenoi) 6.20 Brussel II (viool en piano) 10.30 Brussel II SOLISTEN-CONCERTEN 3.30 Kalundborg (Fransche Opera aria's) 5.35 Berlijn (piano-recital) 5 50 Brussel II (zang: Alice Pla to) 8.15 Kalundborg (piano-recital) 8.35 Toulouse (zang) 9.30 Weenen (zang) 9.55 Kalundborg (zang) 12.00 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 7.10 Beromünster (oeropvoering Rossini in Napels: muzikale comedie) 7.30 Berlijn ..Gasparone", operette v. Millöcker) 8.20 Brussel II („Madame de Pom padour". operette v. Leo Fall, orkest en solisten) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.03 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum II VARIA 10.15 Hilversum II (uitzending voor de arbeiders in de continube drijven) 2.30 Hilversum II (veertigjarig be staan Pro Juventute door mej. dr. B. Cohen) 4.30 Hilversum II (Esperanto-uit- zending) 5.00 Beromünster (mandolinecon cert) 5.40 Hilversum II (letterkundig overzicht door A. M. de Jong) 6.30 Hilversum II (film en thea ter) 7.15 Hilversum II (Zeeuwsche uit zending) 7.30 Langenberg (Kinderkoor) 8.00 Hilversum II (SOS-beriehten) 8.20 Langenberg (gevar. progr.) 8.45 Hilversum II (prijsvraag door Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot) SPORT 3.10 Hilversum II (S. Landau: over schaken 3.40 Droitwich (intern, rugbywed strijd WalesIerland) 10.30 Hilversum (nabeschouwing interland-hockeywedstrijd Ne derlandBelgië) -\ BERLIJN 356.1 M. BEROMÜNSTER 539.6 «1. BOEDAPEST 459.5 ML BRUSSEL I 483 9 M. BRUSSEL lï 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROH WICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (KRO en NCRV) HILVERSUM 11 1875 M. (AVRO en VARA) kalundborg 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M MIL SAN 368.6 M PARIJS I 1648 M PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 Al. TOl'LOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M De Geldersche Credietvereeniging hoekte in 1935 een netto-winst van f 406.774 tegen f 502.974 het vorig jaar en keert een onver anderd dividend uit van 2% pet. De vermin derde netto-winst was het gevolg van de vermindering der provisie hoofdzakelijk op effecten en van koersverlies op het fondsen- bezit. Volgens definitieve cijfers bedroeg de in voer van ondernemingsrubber uit Java en Madoera in Januari 4.391.147 K.G. droog gewicht (voorloopige opgave was 4.326.212 K.G.). Voorts werd nog 36.059 K.G. in den vorm van banden uitgevoerd. De uitvoer van ondernemingsrubber uit de buitenge westen beliep 7.390.175 K.G. (voori. 6.674 920) De uitvoer van bevolkingsrubber uit de bui tengewesten 9.330.083 K.G. (9.351.700). De totale uitvoer bedroeg 21.147.464 K.G. (Voorl. 20.352.841). De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in Februari f 17.900.000 tegen f 14.800.000 in Februari 1935; in de eerste twee maanden f 34.900.000 tegen f 30.700.000 in het overeen komstige tijdvak van het vorig jaar. De Insulaire Hypotheekbank is voorne mens de winst van f 10.000 over 1935 voor afschrijving aan te wenden en geen dividend uit te keeren. In 1934 bedroeg de winst f 11.492 en werd een dividend van 4 pet. uit gekeerd. Blijkens den weekstaat per 6 Maart is de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk met fr. 147 millioen van fr. 65788 millioen tot fr. 65945 millioen toegenomen. De goudprijs te Londen steeg met Vï d. tot 14111 d. per ounce. 339.000 werd aan goud. omgezet. De productie van kunstzijde in Engeland beweegt zich op hoog peil en neiging tot daling der prijzen bestaat er niet. De beper king van den invoer uit Italië heeft een gunstige uitiverking op den verkoop door de Engelsche mijen. Men meent, dat sommige lialiaansche garens nooit meer zoo sterk zullen worden gevraagd, wanneer de beper king van den invoer zal worden opgeheven. De raad van beheer van de Peruvian Cor poration heeft medegedeeld, dat, in afwach ting van de vaststelling vdn de resultaten over het boekjaar per 30 Juni a.s., geen ver dere rente op de uitstaande eerste hypothecaire obligaties zal worden betaald. Het vorig jaar betaalde men in October een half jaar rente tot 1 April 1933, benevens 6 pet. rente over deze coupon, hetgeen to taal 3.9 per 100 uitmaakte. Naar de „Frankfurter Zeitung" meldt, zul len de Deutsche Bank- und Diskonto Gesell- schaft, de Dresdner Bank en de Commerz und Privat Bank, die sedert 1931 geen divi dend meer hebben uitgekeerd, thans de di videndbetaling hervatten met 4 pet. De Northern Pacific gaf opdracht voor den bouw van nieuwe locomotieven tot een bedrag van 2 millioen. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1089 mil lioen tegen 1031 mill, de vorige week. Te Detroit raamt men de productie van personen- en vrachtautomobielen in het eerste kwartaal op 1.109.000 wagensonge veer gelijk aan de productie in het eerste kwartaal van 1935. Het Pond Sterling bewoog zich van ochtend te Amsterdam op 7.267.27 (v. slot 7.26%), de Frank op 9.69%—9.70% (9.70V*) en de Dollar op 1.461.46% (1.46%). De Nivas verkocht 14850 ton witte suiker met bestemming voor Britsch-Indië. Voorts verhoogde zij de limites voor alle export prijzen met 5 cent. Zij verkocht nog 327 ton superieur en 106 ton bruine suiker voor con sumptie. Het Amerikaansche électriciteits-verbruik is in de week per 7 Maart ten opzichte van de overeenkomstige week van 1935 met 9.8 pet. gestegen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Duitsche schoolslagzwemster Hanni Hölzner deed Donderdagavond te Plauen een geslaagde poging het wereldrecord op de 100 Meter schoolslag te verbeteren. Naar bekend bracht de Deensche zwemster Valberg Chris- tensen het record op haar naam, teen zij Zon dag 8 dezer te Düsseldorf een tijd noteerde van 1 min. 22.8 sec. Daarvoor had Hanni Hölz ner het wereldrecord zelf in bezit met 1 min. 23.4 sec. gevestigd op 16 Febr. j.l'. te Halle. De recordpoging van dezen avond slaagde schitterend en Hanni Hölzner heroverde het record met een tijd van 1 min. 22.2 sec. Aan alle voorschriften om een erkenning te verkrijgen is voldaan. Dank zü de tegemoetkomende houding van het bestuur der „Zwaluwen", is, naar wij ver nemen, de heer K. J. J. Lotsy er alsnog in ge slaagd de Uruguaysche ploeg, welke een tour- née door een aantal landen van Europa zal maken, ook voor een tweetal wedstrijden naar Nederland te krijgen. De eerste ontmoeting tusschen het Uruguay sche team en een elftal van de „Zwaluwen" zal worden gehouden op Woensdag 8 April a.s. te Rotterdam, waar op het Sparta-terrein zal wor den gespeeld. De tweede wedstrijd vindt plaats Donderdag 9 April te Den Haag op het V.U.C.- terrein, eveneens tegen een elftal van de „Zwa luwen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9