Berlijn neemt uitnoodiging voorwaardelijk aan De kerkvervolging in het Derde Rijk I i Onze Ambulance geplunderd De Volkenbonds raad Een regeling of vechten Het nieuws van heden RAAD ZAL HET ANTWOORD BESTUDEEREN FELLE PROTESTEN DER BISSCHOPPEN DE BAROMETER Vandaag geen openbare zitting? Feestdag voor de weermacht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 16 MAART 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D. BON Duitschland eischt gelijke rechten en behandeling van Hitler's voorstellen Londen teleurgesteld Een verklaring van Flandin Een fout in de vertaling van het Duitsche antwoord? Toestand zeer ernstig geacht HET BOTERTEKORT In de afgeloopen week is het in Spanje herhaaldelijk tot plunderingen en brandstichting gekomen. Ook het Centraalbureau der Katholieke boeren moest het ontgelden. Hierboven een plaatje van de verwoestingen in het gebouw Het St. James Palace te Londen, waar thans de Locarno-mogendheden belangrijke besprekingen over den internationalen toestand voeren Volgens Stefani is dr. v. Schelven tusschen Waldia en Collo gewond Britsche kabinet bijeen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii^ Duitschland is de eenige mogend heid die Engeland in het hart zou kunnen treffen Beschouwing van Garvin in de „Observer" Incident in de Cortes TARDlEU EERE-VOORZITTER VAN DE „CROIX DE FEU"? De Aartsbisschop van Freiburg: ,J$ij ons is een heftige Kultur- kampf ontbrand" De vrijlating van Mgr. Bannasch Voorzitter weigert „leve de republiek" te roepen 61e JAARGANG No. 19849 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE Versterking der bewape ning in Japan Staking der liftboys geëindigd Heden het werk hervat maakt. Prins Serge Mdivani om het leven gekomen Trap van een pony tegen zijn hoofd Neger gelyncht wil 111 in mi///////// %z2, li NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tol- steegsingel 54, Utrecht Ruim 600 scholen in Nederland, België en Koloniën geven les volgens onze methode. DAMES, MAAKT ZELF UW KLEEDING. U kunt thuis knippen en naaien leeren. U ontvanvt na toezending van 25 cent aan postzegels een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. Aan MODEVAKSCHOOL E. N. S. A. I. D. Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: BERLIJN, 15 Maart. De Ryksregeering neeft de uitnoodiging van den secretaris-gene raal van den Volkenbond deel te nemen aan de onderhandelingen van den Raad te Londen als volgt beantwoord: Ik bevestig de ontvangst van uw telegram van 14 Maart, waarin gij mij mededeelt, dat de Raad van den Volkenbond de Duitsche regee ring uitnoodigt deel te nemen aan de bestudee ring van de door de regeeringen van Frankrijk en België aan den Raad voorgelegde kwestie. De Duitsche regeering is principieel be reid de uitnoodiging van den Raad aan te nemen. Zü gaat daarbij uit van de voor waarde, dat haar vertegenwoordiger bij de beraadslaging en de beslissing van den Raad gelijke rechten met de vertegenwoor digers van de Raadsmogendheden moet hebben. Ik zou u dankbaar zijn, indien gij mij dit zoudt bevestigen. Bovendien moet de Duitsche regeering wij zen op het volgende principieele feit. Haar op treden, dat aan de Belgische en Fransche re geering aanleiding heeft gegeven een beroep op den Raad te doen, houdt jiiet op bij het herstel van de Duitsche souvereiniteit in de Rijnland-zóne, doch is verbonden met uitge breide concrete voorstellen voor een nieuwe Verzekering van den Europeeschen vrede. De Duitsche regeering beschouwt haar poli tieke actie als een eenheid, welker bestand- deelen niet van elkander mogen worden ge scheiden. Om deze reden kan zü slechts deelnemen aan de onderhandelingen van den Raad, wanneer zij de zekerheid krijgt, dat de in aanmerking komende mogendheden bereid zijn dadelijk in onderhandeling te treden over de Duitsche voorstellen. De Duitsche regeering zal zich te dien einde in verbinding stellen met de Koninklijke Britsche regeering, onder voorzitterschap van welke de hij het Rijnpact van Locarno geïnteresseerde mogendheden te Londen in beraadslaging zijn bijeengekomen. (w.g.) de Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, baron VON NEURATH. Het antwoord van Hitier op de uitnoodiging van den Volkenbond, dat door Frankrijk als on toelaatbaar en door Engeland als teleurstellend is gekwalificeerd, zal hedenmorgen het ontwerp van besprekingen in een geheime zitting van den Volkenbondsraad vormen. Reuter doet opmerken, dat een geheime zit ting van een besloten zitting verschilt in dit opzicht, dat in een geheime zitting slechts de leiders der delegaties aanwezig zijn, terwijl al le secondaire leden en secretarissen van bijwo ning der zitting uitgesloten zijn. Flandin verklaarde Zondagavond: „Ik ben haar Londen gekomen om de Duitsche verdrags schending te constateeren, niet om met Duitsch- land te onderhandelen. Als het anders was, zou ik er de voorkeur aan geven naar Parijs terug te keeren, en zoo noodig zelfs Frankrijk niet langer in den Volkenbond te vertegenwoordi gen." Volgens Press Association wordt er in Duitsche kringen te Londen op gewezen, dat een fout in he vertaling of interpretatie van het woord ..alsbald" in het Duitsche antwoord op de uit- hoodiging, zich in den Volkenbondsraad te doen Vertegenwoordigen, dit antwoord wellicht minder Verzoeningsgezind doet schijnen dan het in wer kelijkheid zou zijn. Dit woord komt voor in den zin: „De Duit sche regeering zal slechts aan de besprekingen van den Volkenbondsraad kunnen deelnemen, indien zij de zekerheid heeft, dat de mogend heden bereid zijn, onmiddellijk over de Ruitsche voorstellen in onderhandeling te treden. Het woord alsbald" is vertaald door -o n m i d d e 11 ij k" (fortwith)Het kan ook °Pgevat worden' in de beteekenis „zoo spoe dig mogelijk" (as soon as possible). Indien er he laatste interpretatie aan moet worden gege- ven, zou de strekking van de nota aanzienlijk verschillen van hetgeen men eerst meende. Het is, besluit Press Association, waarschijn lijk, dat men opheldering tracht te verkrij gen omtrent den zin, die aan dit woord moet borden toegekend. De toestand wordt in Volkenbonds kringen zeer ernstig geacht. Men is van meening, dat het jongste Duitsche antwoord de zaak er niet op heeft ver beterd. Duitschland heeft de laatste dagen tweemaal de gelegenheid gehad, met weinig kosten een ontspanning te ver gemakkelijken. Aan den anderen kant kan Frankrijk zijn een maal ingenomen standpunt niet met waardig heid en eer prijsgeven en bijgevolg moet de spanning wel voortduren en zou ieder ongeluk kig incident zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Frankrijk zegt, dat de procedure haar loop moet hebben. Dit beteekent dat niet slechts de schending van het Locamo-pact veroordeeld moet worden, doch dat bepaalde aanbevelin gen ter bestraffing, of repressaille-maatrege- len, of wel maatregelen tot herstel van den ouden toestand moeten worden overwogen. Engeland zal den weg moeten volgen, die be paald is door zijn verplichtingen als garant van het Locamo-pact. Onder deze omstandig heden zal de rede, die Eden hedenmiddag voor den volkenbondsraad zal houden, van buiten gewoon veel belang zijn. Ook de rede van Grandi zal van veel gewicht zijn, want het zal voor de eerste maal zijn, dat Italië officieel het standpunt en de bedoe lingen van Italië in het Locarno-conflict zal onthullen. BERLIJN, 16 Maart (Reuter) Hedenmor gen, aldus verneemt Reuter, handhaafde Duitschland nog zijn standpunt, dat een gelijk tijdige bespreking van het Locamo-conflict en de Duitsche voorstellen het meest redelijke zou zijn, dat gedaan zou kunnen worden. Evenwel, indien dit niet uitvoerbaar mocht worden ge acht, zou Duitschland er zich niet tegen ver zetten, dat deze twee kwesties afzonderlijk of na elkander worden behandeld en besproken. De correspondent van Reuter heeft van een hoogen functionaris van het ministerie van Buiten- lai.dsehe Zaken te Berlijn de mededeeling ont vangen, dat het Duitsche woord „alsbald", dat in het jongste antwoord van Hitler van essen tieel belang wasj wil zeggen „te zijner tijd" (en temps utile) en niet „tegelijkertijd" (simulta- nement) of „onmiddellijk" (immédiatement). Een der grootste firma's op het gebied van den groothandel in levensmiddelen, te Berlijn, heeft op last der politie haar deuren moeten sluiten, aangezien zij beschuldigd wordt het botertekort in den afgeloopen herfst opzette lijk te hebben doen toenemen. De Nederlandsche Roode-Kruis- missie die dezer dagen twee ambu lance-af deelingen naar Kworam heeft gezonden, heeft het volgende bewijs van dankbaarheid en bescha ving der Abessiniërs ontvangen: op den weg tusschen Waldia en Collo heeft een bende Abessinische plun deraars de Nederlandsche kara vaan aangevallen en den leider der missie, dr. van Schelven, gewond. Te Djiboeti gaan geruchten, dat in verband met dit feit en nog vele andere, alle Roode-Kruis-missies Abessinië zullen verlaten. 'Dit bericht bereikt ons in dezen vorm door bemiddeling van Reuter van de zijde van het Italiaansche nieuwsbureau Stefani. Van an dere zijde is dit bericht echter nog niet be vestigd. Naar ons op onze informatie werd medege deeld, heeft het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag geen enkele beves tiging van dit bericht ontvangen. LONDEN, 16 Mrt. (Reuter). Het Brit sche kabinet is hedenmorgen bijeengekomen, ingevolge de convocatie, die Baldwin gis teren na ontvangst van het Duitsche ant woord tot de ministers heeft gericht. De bestudeering van de mededeeling van Von Neurath, waarmede de regeering thans bezig is, heeft ten doel, voor Eden de gedrags lijn uit te stippelen, die hij in den Volken bondsraad zal moeten volgen. Verwachting: matige tot zwakken, Noor- delijke tot Westelijken wind, zwaar be- wolkt tot betrokken, weinig of geen neer- slag, weinig verandering in temperatuur. EE Hoogste barometerstand: 770.1 te Valen- H tia. EE Laagste barometerstand: 740.6 te Ingii. jE Zon op 6.14 - onder 6.05 Licht op 6.35 5 Maan op v.m. 2.22 onder v.m .9.38 EE Laatste kwartier 8.55 v.m. illllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllli LONDEN, 16 Maart. (Reuter). De zitting van den Volkenbonds raad, die op half vier hedenmid dag bepaald is, zal, naar Reuter verneemt, geheim zijn en naar men verwacht van langen duur. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de Raad vandaag in openbare zitting bijeen zal komen. Het denkbeeld om hedenmorgen een geheime zitting van den Bonds raad te houden, heeft men laten varen. In Volkenbondskringen is men van meening, dat indien het Duit sche antwoord slechts in een ge heime zitting wordt besproken, dit zijn oorzaak vindt in den aard van dit antwoord. LONDEN, 15 Maart (A. N. P.) In de editie van heden van de „Observer" onderwerpt de beken de journalist J. L. Garvin in het licht der laat ste gebeurtenissen de verhouding tusschen En geland en Duitschland aan een onderzoek. Hfj toont daarbij volledig begrip voor de motieven, die Duitschland er toe brachten de gedemilita riseerde zone te bezetten en ziet in de voorstel len van Hitler, die deze actie begeleidden een bruikbare basis voor onderhandelingen. Daartegenover schrijft hij echter o. m.: Van een vernielenden luchtoorlog tusschen het Brit sche en het Duitsche volk zou geen van beide zich kunnen herstellen. Mocht deze noodzake lijkheid zich echter voordoen dan zal de Brit sche democratie tot den laatsten man en de laatste vrouw deze onder de oogen zien met een stalen ziel en er zal even weinig overblijven van onzen tegenstander als er van ons zelf zou kun nen overblijven. Laat Hitier en alle anderen, wien dit kan aangaan, daar rekening mee hou den. En verder: Binnen de eerstvolgende twee jaar of minder zal het tot oorlog of vrede komen tusschen Engeland en Duitschland. Duitschland is de eenige mogendheid, die En geland in het hart zou kunnen treffen. Om deze reden, meer dan om iets anders, is Engeland ge dwongen te herbewapenen uit alle macht. De koloniale kwestie zal de vitale beginselen van het Rijk raken: als, wanneer de tijd daar is, wij niet sterk genoeg zijn, zoowel in eigen kracht als In onze diplomatieke betrekkingen. De uit werking hiervan trilt reeds door het totaal van onze politiek. In één woord is de naderbij komende kwestie voor de Britsche en Duitsche volkeren deze: „Regelen of vechten". Maar hoezeer ook voorbereid een stalen ziel bij de uiterste noodzakelij kheid te hebben en niet te bukken voor eenigerlei dictatorschap moeten wij niet weer met Duitschland vechten tot wederzijdsche vernieling, voordat wij ons uiterste best gedaan hebben tot een regeling te komen. PARIJS, 16 Maart (Stefani) In parlemen taire kringen beweert men, dat op het oogen- blik besprekingen gevoerd worden om aan oud ministerpresident Tardieu het eere-voorzitter- schap aan te bieden van de oudstrijders-vereeni- ging „Crolx de Feu". In alle kerken van het Bisdom Münster is gisteren, 15 Maart, een herderlijk scjhrijven van den kansel voorgelezen, betreffende de propaganda-actie voor het toetreden van de jeugd tot het „Jung Volk", waaraan we het volgende ontleenen: De Rijksjeugdleider heeft verklaard, dat het jaar 1936 „Het jaar van het Duitsche Jong Volk" zal zijn. Zooals de bladen melden wordt op het oogenblik een krachtige propaganda ge voerd ten einde te bewerken, dat schoolkinde ren van tien, elf en twaalf jaar worden in gelijfd by „Jong Volk", een organisatie die aansluit by de Hi tier jeugd en den Bond der Duitsche meisjes. In deze organisatie moet de jeugd, die thans wordt aangeworven, worden overgeheveld. Opname der kinderen in het Duit sche „Jong Volk" kan slechts geschieden, wan neer de ouders het aanmeldingsformulier on derteekenen en daarmee de verantwoording op zich nemen voor de deelname hunner kinderen aan de bijeenkomsten van het „Jong Volk". Daardoor worden vele ouders op het oogen blik voor de gewetensvraag gesteld, of zy hun kinderen vrijwillig naar het „Jong Volk" mo gen zenden. Derhalve beschouw ik het als myn plicht, onomwonden mijn meening te openbaren, dat de geschriften die door de Rijksjeugdleiding worden uitgegeven, artikelen en bydragen be vatten, die de grondslagen van den christelij- ken godsdienst ondermynen, die de Katholieke Kerk en haar instellingen verachtelijk maken, en die tot die categorie van publicaties behoo- ren, die men volgens zijn christeiyk geweten en ook krachtens de bindende wet der Katho lieke Kerk, niet mag lezen of in bezit hebben. Ook de Aartsbisschop van Freiburg (i. B.) heeft zich gedwongen gezien, 'op te treden te gen de nationaal-socialistische kerkvervolging. En wel naar aanleiding van volgende gebeur tenis: Veertien dagen geleden reed rond het mid daguur een open auto door de straten van Freiburg (Breisgau) waarin zich drie mannen in S A. uniform bevonden, die in alle straten en op alle pleinen der stad Strooibiljetten uit wierpen, waarin een felle aanyal gedaan .werd op de katholieken en op het boek, waarin de wereldbeschouwing van Rosenberg als onwe- tenschappeiyk wordt veroordeeld. De inhoud van het uitgestrooide pamflet was zoo beleedigend, dat de Aartsbisschop van Frei burg het noodig oordeelde nog dienzelfden avond in de kerken d«r stad een protestschry- ven van den kansel te laten voorlezen, waar aan wy het volgende ontleenen: „Wy zyn het aan de waarheid en de eer van Kerk en vrede verplicht dat wy de geloovigen van onze stad oproepen, om de hier aangeval len geschriften (tegen Rosenberg) zelf te lezen, zoodat zij zich een oordeel kunnen vormen of de inhoud van het pamflet juist is of niet. Bovendien betreuren wy, dat de stryd tegen de Kerk in den laatsten tijd weer dusdanige vormen aanneemt, die niet geëigend zyn om de volkseenheid te bevorderen, maar veeleer om deze te verstoren, nog totaal afgezien daar van, dat zy in strijd zijn met de wettelijke be scherming van de godsdienstige overtuiging en met den geest en den letterlijken tekst van het Concordaat, en dat zy in het naburige buitenland, géheel in het nadeel van ons volk, de overtuiging vestigen dat by ons een heftige Kulturkampf ontbrand is." Wy hebben reeds gemeld, dat Mgr. Bannasch en de zijnen uiteindeiyk zijn vrygelaten. De actie der Gestapo schijnt tot dusver op niet veel te zyn uitgeloopen. Op Vrijdag 6 Maart 1936, 's namiddags om 12 uur werden uit hun „Schutzhaft" ontslagen Domkapitular Dr. Bannasch, zyn secretaris Boesel, en Christophel, Pastoor Karfreitag, Burgemeester Taube en Pater Joannes Im ping O. F< M, Het is uit de berichten nog altijd niet dui- deiyk, of het; proces tegen genoemde heeren trots hun vryiating aanhangig zal worden ge- MADRID, 15 Maart (Reuter) Tijdens de voorbereidende Corteszitting, welke duurde van zeven uur tot kwart over zeven, heeft zich he den een heftig incident voorgedaan. Na voor lezing van een ontbindingsdecreet bezette de schout-by -nacht Carranza, een monarchistisch afgevaardigde, die behoort tot de party van de „Spaansche vernieuwing", den voorzitterszetel. Nadat hij de dagorder had doen aannemen voor den dag van morgen, welke de verkiezing van het Cortesbureau omvat, verklaarde hij de zitting voor geëindigd. Een linksch afgevaardigde verzocht hem vervolgens te roepen: ,,Leve de republiek", maar hy weigerde met de woorden: „Daar heb ik geen lust in." De links-republikeinen reageerden hierop heftig, terwijl de socialisten en communisten met opgeheven vuist, de in ternationale aanhieven. Carranza verliet daarop de zittingszaal onder het gejoel van de linker zijde. De socialistische fractie in het parlement heeft Largo Caballero tot haar voorzitter ge kozen. De communisten kozen Vincent Euri- bez. BARCELONA, 15 Maart (Reuter) Een aan tal met revolvers gewapende mannen hebben Zondag het gebouw van het monarchistische dagblad „Correo Catalan" in brand gestoken. Alvorens de politie en de brandweer den brand hadden kunnen blusschen was reeds aan zienlijke schade aangericht. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSINIË GEPLUNDERD; DR. VAN SCHELVEN GEWOND. Prins Serge Mdivani door auto-ongeluk om het leven gekom.en. Incident in de Spaansche Cortes. Duitschland uitgenoodigd de Bondseitting te Londen bij te wonen. Duitschland antwoordt, dat het hiertoe onder bepaalde voorwaarden bereid is. Benoemingen in het Bisdom Haarlem O HAARLEM Als Uw radio-ontvanger U doet merken dat hij slijt, Komt met ons dan even praten Vóór U met Uw guldens smijt. BERLIJN, 16 Maart. Alle Duitsche garni zoenen vieren heden den eersten verjaardag van het herstel van den militairen dienstplicht in Duitschland. Van alle gebouwen der weer macht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad is hedenmorgen in de ka zernes van de Pruisische garden, van het regi ment Göring en van het 67e regiment infan terie van Spandau het Groote Réveil geblazen, dat op een meer dan 100-jarige traditie terug kan zien. Overal op straat worden de door de stad trekkende soldaten luide door de bevolking toegejuicht. De Führer en Rijkskanselier heeft de vol gende dagorder tot de weermacht gericht: „Vandaag, op den eersten verjaardag van de wedergeboorte van de Duitsche weerbaarheid verleen ik de weermacht troepenvaandels. Aan den roemrijken ontwikkelingsgang van de oude weermacht werd door de gebeurtenis sen in 1918 een einde gemaakt. Een waar achtige, door de eeuwen heen beproefde sol- datengéestr echter kan in tijden van nationalen nood wel onderdrukt, doch nooit overwonnen worden. De nieuwe vaandels mogen daarvan een zinnebeeld zijn." De Führer heeft een decreet afgekondigd, waarbij onderscheidingen worden ingesteld ter erkenning van trouwen dienst in de nieuwe weermacht Voor toekenning van deze onderscheidingen komen in aanmerking zy, die zich op 16 Maart 1935 of later in actieven dienst bevonden. De onderscheiding is verdeeld in 4 klassen, name lijk voor 4-, 12-, 18- en 25-jarigen dienst. NEW-YORK, 15 Maart (A.N.P.) De ver tegenwoordigers van de liftboys en van andere groepen van huispersoneel zijn vandaag, na een staking, welke 15 dagen heeft geduurd, met de werkgevers tot overeenstemming gekomen. Er is een overeenkomst geteekend. Maandag zal het werk worden hervat. De stakers zullen allen weer in dienst worden genomen. De kwestie der loonen zal door een speciale arbi tragecommissie worden geregeld. DELRAY BEACH (Florida) 15 Maart. (Reu ter). Prins Serge Mdivani is tydens een polo- spel op noodlottige wyz& om het leven gekomen, toen hij van zyn pony een trap tegen het hoofd kreeg. Prins Serge was de broeder van Prins Alexis Mdivani, die in 1935 bij een auto-ongeval in Spanje om het leven kwam. TOKIO, 15 Maart. Afgescheiden van net orogram tot verbetering der oorlogsmaterialen, belichaamd in de begrooting 1936-37, overweegt, volgens de „Nitsji Nitsji" het leger een zes- jaarsprogram op te stellen ter „aanvulling van de nationale verdediging" tot een geraamd be drag van 200 millioen yen en aanvangende met het belastingjaar 1937-38. De „Nitsji Nitsji" voegt hieraan nog toe, dat dit zesjaarsprogram inhoudt: ten eerste verbetering van de vuurwapenen van infanterie en artillerie, ten tweede mechanisatie der troe pen, ten derde zeer uitgebreide vergrooting der uitrusting der luchtverdediging en staatscon trole over de industrie, die lichte metalen ver vaardigt, ten vierde mechaniseering van het oorlogsapparaat, ten vyfde reorganisatie naar boven van de Japansche militaire krachten in vervolg op de hervorming van het militairs systeem. NEW-YORK, 15 Maart. Uit Macon in den staat Georgia wordt een nieuw geval gemeld van lynch-justitie ten opzichte van een neger. Op den weg tusschen Macon ëh Columbus heb ben in den afgeloopen nacht ongeveer 40 ge maskerde en gewapende mannen een gevange- nentransportauto overvallen. In den auto be vond zich een 32-jarige neger, die er van werd beschuldigd twee blanke vrouwen en een negerin te hebben overvallen. De gemaskerde mannen hielden den auto aan, maakten zich meester van den gevangene en ijlden met hem per auto weg. Hedenmorgen werd bij het Inge stelde onderzoek het lijk van den neger gevon den met een strop om den hals en ernstige schotwonden. Het lyk was in een moeras ge worpen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766.2 Vorige stand: 764 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1