IN DE PIJP Onze eerste „Pou" gereed voor het startveld HITLER BLIJFT STEIGEREN Vrouw overvallen De stokebrand AAN ERNSTIGE KEURING ONDERWORPEN DADEN, GEBAREN EN WOORDEN MAAR DOUWE EGBERTS MAANDAG 16 MAART 1936 Voor den „rechtvaardigen oorlog" PETROLEUM-GASTOESTEL ONTPLOFT Bovenverdieping te Groningen uitgebrand auto te water gereden Chauffeur door fietslamp verblind Een interessante wedstrijd Acht menschen van den vuurdood gered Felle boerderijbrand te Princenhage AUTO TEGEN EEN BOOM Alcohol achter stuur eischt weer slachtoffers TEGEN DE REISBELASTING Boerderijbrand te Beilen Van kwaad tot erger De twee daders en hun mede plichtige gepaktdank zij kordaat optreden van ouden heer Westzaans Zondagsrust gestoord SENIOR of JUNIOR Eclvfe f-riesche -Heeren-Qaai ■10 - 15 - 90 - 95 eb per %onS Er komt hulp Nog twee arrestaties BOERDERIJBRAND Dieren kwamen in de vlammen om Daders van sabotage gepakt? BUITENLANDSCH OVERZICHT Ik, ik en nog eens ik Voor de jonge bouwers zijn de daaraan verbonden kosten echter veel te hoog Windtunnelproeven al te kostbaar Voorzichtigheid geboden! Baanbrekend werk? NA EEN FAILLISSEMENT Directeur en commissaris Van de O.H.I.M. komen voor de rechtbank BELOONING VAN 500 Voor inlichtingen betreffende Haagschen diefstal AUTO IN DE SLOOT Bestuurder op slag gedood Nederlandsche Tuinbouw vraagt om Landbouwuitvoerwet „Zonneweelde" afgebrand Rembrandthuis Sovjet-Rusland speelt op het oogen- blik te Londen den stokebrand. Het stijft tot het uiterste verzet tegen Duitschland en verklaart zich ook tot militaire maatregelen bereid, indien daar toe besloten mocht worden. Potemkin te Parijs en van Maisky te Londen spelen de Mephisto-rol. Aan hen zal het niet liggen indien uit de schending van het Locarno- verdrag niet de oorlog wordt gestookt, en Litwinof is als communistisch lid van den Volkenbondsraad daarvoor in volle actie. De door Moskou nagestreefde wereldrevo lutie kan slechts gewonnen worden door 't verdeel en heersch. Maar door de Mosko- vietische propagandisten, ook in Nederland. Wordt de wereldoorlog, dien Sovjet-Rusland zoekt, voorgesteld als de meest rechtvaar dige en ideale en waarvan „een verhef fende invloed zou uitgaan." Deze stelling wordt in ons land verde digd dooreen dominee. De predikanten dr. J. C. Snethlage en ds. J. J. Buskes zul len n.l. op Woensdag 18 Maart te Amster dam in het gebouw der Vrije Gemeente een openbaar debat voeren over de vraag: „Dient de Sowjet-Unie den vrede?" Eerstge noemde treedt namens de V.V.S.U., laatst genoemde namens „Kerk en Vrede" op. Aan de stellingen, die dr. Snethlage zal verdedi gen, ontleenen wij: „De Sowjet-Unie is het land, waarin een nieuwe maatschappelijke orde gevestigd is. Deze nieuwe orde staat niet meer in het teeken van winst en bezit voor enkelen, niaar van voorziening in de behoeften van allen. De dusgenaamde dictatuur van het Proletariaat is slechts de voortgezette ver dediging van deze nieuwe orde. Geen en kele daad, ook geen oorlogsdaad, is op zich Zelf rechtvaardig of onrechtvaardig. Zij Plag slechts beoordeeld worden als recht vaardig of onrechtvaardig in het verband Van de zaak, waarvoor gestreden wordt. Het Physische leven is niet het hoogste van alle goederen. Het kan noodig zijn, terwille van lïoogere waarden het eigen leven en het leven van anderen te offeren. Van een fechtvaardigen oorlog, zooals de Sowjet- Dnie dien voeren zou, kan een verheffende Zedelijke invloed uitgaan. Wanneer de Sowjet-Unie genoodzaakt zou worden, in 'ft nieuwen wereldoorlog haar kostbaar be- zit te verdedigen, zou deze krijg slechts een Voortzetting zijn van haar vredespolitiek en öaarom door alle voorstanders van den Vrede moeten worden goedgekeurd." Door de heele wereld ageert de Sovjet ftiet haar agenten; in alle landen ook 'ft het onze bouwt ze haar geheime cel len, en illegale actie behoort tot haar ge bruikelijke middelen om den wereldoorlog Voor te bereiden, die dan de verdediging Van het proletariaat tegen de kapitalist: Sche uitbuiting heet. Tegen alle oorlogen ftioet geageerd worden en de communisti sche meetings eftegen zijn niet van de Iftcht. Maar de imperialistische wereldoor log, geleid door het sterkste leger van de Gereld dat in Rusland een vredessterkte van ruim een millioen man bedraagt heet de „rechtvaardige" en „zedelijk ver- beffende". Alleen een Sovjet-oorlog is ge oorloofd en rechtmatig, alleen voor de Sov iet mag men „het leven van anderen offe- fen." Tartuffe, Tartuffe! Zaterdagavond ontstond, tengevolge van een Ofttploffing in een petroleum-gastoestel, brand 'ft een bovenverdieping van een perceel aan de "oorderhaven te Groningen, bewoond door mevr. fibers. Een inwonend student had om acht uur °P zijn kamers een petroleum-gastoestel aange stoken en is toen de deur uitgegaan. Een uur ^ter ontdekte mevr. Albers, die alleen thuis was Sft een verdieping lager woont, dat de boven Plegen étage in lichter laaie stond. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en was den brand binnen een half uur Meester. De bovenste verdieping is totaal uit gebrand. Een brandweerman, die door den rook "ovangen was, moest geneeskundige hulp worden Ve«eend. Zondagavond laat reed de luxe-auto van £°tel De Gouden Karper te Hummelo op de S-S. Lange Brug in de richting van Does- t>Ur| g. .De chauffeur, de heer Vreemans, werd ver moedelijk door het licht van een van den Jsgenovergestelden kant komende fiets ver- ftd. Zijn auto begon te slingeren en reed te- ®6ft een brugleuning. De wagen viel ongeveer 'cr meter, doch kwam gelukkig nog juist aan jCft kant terecht. Er bevonden zich geen pas- akiers in den wagen. l De chauffeur, die een schouderblad heeft ge- Aken, is door voorbijgangers uit zijn benarde rAtie bevrijd. Nadat den man de eerste hulp Verleend, kon hij huiswaarts keeren. De "to is geheel vernield. Men schrijft ons: De Lux Toilet Zeep populariteitswedstrijd heeft ®el Wat menschen in het geheele land aan het jAk gezet Thans is het cijfer bekend, waar- Ar zooveel duizenden landgenooten hebben ge- Abt: de verkoop van Lux Toilet Zeep bedroeg A1 4 November—31 December 1935 niet minder b 1,285,632 stukken. Aaar 0m een prijs te winnen was er méér jA^ig dan een getal te schatten! Hiet ziet U J. H. v. d. D., te Winterswijk, de geluk- Winster van den hoofdprijs. Een buiten- nsie van f 1.000.heeft zij verdiend met een Ag versje over Lux Toilet Zeep. volgende prijswinsters waren mevr. A. G. Mftsterdam, mevr. S. J. de B. te Leeuwarden, mej. M. v. W. te Boxtel, en J. J. J. M. te Laren, die respectievelijk prijzen van f 500.f 250. f 100.en f 50.ontvingen. Onze hartelijke gelukwenschen aan de kranige mededingsters, die de heerlijk gewende Lux Toilet Zeep zoo goed bleken te kennen, in het bijzonder aan mevr. v. D„ die den „Achterhoek" op zoo'n schit terende wijze naar „voren" bracht. Toen Zondagavond omstreeks half elf de 26- jarige zoon van den landbouwer Weterings te Princenhage naar huis terugkeerde, bemerkte hij, dat van onder het dak rook omhoog steeg. Zijn ouders, drie broers en drie zusters had den zich reeds ter ruste begeven, en de jonge man wist niet beter te doen, dan door op de luiken te slaan de slapenden te waarschuwen. Hierdoor werden zijn broers wakker, die hun 12- jarig zusje van haar zolderkamer haalden, en daarop uit de dakgoot naar beneden sprongen. De ouders en de twee andere meisjes moesten door het stukslaan van vensters gered worden. Het huis brandde geheel af; twee koeien en eenig klein vee kwamen in de vlammen om. Zondagavond om half elf is te Hoogkerk een personenauto in een scherpe bocht van den weg aldaar tegen een boom gereden. Van de drie inzittenden is de 25-jarige W. L. R. P. uit Win- sum ernstig en de chauffew, de ongeveer 25- jarige E. H. K. K. uit Uithuizermeden licht ge wond. De derde inzittende bleef ongedeerd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De chauffeur bekende sterken drank gebruikt te hebben. De Nederlandsche Vereeniging van Reisbu- reaux heeft over het ontwerp van wet tot hef fing eener reisbelasting een adres gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. In dit adres worden de bezwaren uiteengezet, die dit wetsontwerp meebrengt voor het Hotel wezen, de Handel en Nijverheid, het Vreemd,e- lingenbezoek en Handelsverkeer, het Personen vervoer der Nederlandsche Spoorwegen, de Scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. Het spreekt van practische onuitvoerbaar heid, o.m. wegens de mogelijkheid van boete zonder overtreding, en wijst op de kapitaals- vlucht, die het gevolg zou zijn van deze wet. Gezien deze bezwaren vermeent de Vereeni ging aanneming van dit wetsontwerp in zijn ge heel ten sterkste te moeten ontraden. Zondagmiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Vos aan de Asserstraat te Beilen. De schuur brandde tot den grond toe af, terwijl de woning gedeeltelijk behouden bleef, doordat het vuur door een brandmuur werd gestuit. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. De oorzaak is, dat het tienjarig zoontje met lucifers had gespeeld en het hooi in de schuur in brand had gestoken. (Ingezonden Mededeeling) Wanneer een storing niet direct verholpen wordt, onverschillig op wtelk gebied, is het een vaststaand feit, dat deze tot soms onherstelbare schade kan leiden. Evenzoo is het met Uw lichaam gesteld. Indien U een storing in Uw stoelgang niet direct verhelpt, kan dit fataal worden. Neemt dan Uw toevlucht tot een betrouwbaar laxeer middel. Dit is ISTIZIN in elk opzicht. ISTIZIN-TABLETTEN regelen den stoelgang zonder kramp te veroorzaken. Geen prikkeling van darm of nieren. Westzaan is Zondagochtend in opschud ding gebracht door een brutalen inval in de wonimg van den rustenden predikant van Dokkum, gelegen aan de Dorpsstraat. De twee misdadigers, die de huishoudster geld trachtten af te dwingen, konden ech ter, met hun helper, worden gevat. Tijdens de afwezigheid van den 84-jarigen ouden heer, die tegen tien uur ter kerke was gegaan, vervoegde zich te half elf een twee tal mannen aan de woning van den predikant, die beweerden van een bank te komen en den dominé te willen spreken. Door het luikje in de deur gaf de huishoudster, de 28_jarige me juffrouw T. Staal, hun echter te verstaan, dat de dominé niet thuis was. De mannen zeiden echter op zijn terugkomst te willen wachten en werden toen binnengelaten. Daar maakten zij het zich gemakkelijk. Zij namen plaats, staken een sigaar op en lieten zich de koffie, welke de huishoudster hun bracht, goed smaken. Nadat zij zich even uit de kamer had den verwijderd, kwam een der mannen te rug, zwaaiend met een breekijzer, de huis houdster toeroepend: „Je geld of je leven!" Mej. Staal, die nu de bedoeling van het tweetal doorzag, begon luid te schreeuwen, teneinde de aandacht van voorbijgangers te trekken. Zij kreeg toen eenige opstop pers en viel op den grond, waarna haar een doek in den mond werd gestopt. Intusschen was de andere onverlaat zijn strooptocht door het heerenhuis begonnen. Het hulpgeroep van de huishoudster, die zich krachtig verweerd had, werd echter door twee passeerende meisjes gehoord. Een hunner woonde toevallig dicht bij den vader van de huishoudster en deze werd dan ook dadelijk gewaarschuwd. F 2! De zestig-jarige man spoedde zich onmid dellijk per fiets naar het huis van den do_ miné. Op zijn vraag, waar zijn dochter was, kreeg hij ten antwoord: „Die komt direct." Daar de indringers geen aanstalten maakten de deur te openen, smeet de heer Staal zijn fiets door het raam naar binnen. Begrijpende, dat him plan mislukt was, poog den de twee mannen de vlucht te nemen, het geen de heer Staal trachtte te verhinderen. In de gang raakte hij met een hunner slaags, doch de misdadiger slaagde er in te ontsnappen, evenals zijn metgezel. Zonder zich tijd te gun nen naar zijn dochter om te zien, achtervolgde de heer Staal eeh der vluchtenden. Op zijn geroep kwamen omwonenden toege sneld en het resultaat was, dat de man kon worden gevat. Ook de andere kerel, die den anderen kant was opgegaan, kon worden ge grepen. Beiden werden aan de politie overge leverd. Op korten afstand van het huis trof de politie nog een derden man aan, die tot het complot behoorde en juist bezig was den motor van den auto, waarmede het drietal gekomen was, aan te slaan. Ook deze persoon werd ge arresteerd. De mannen zijn ingesloten in het bureau van politie te Zaandam. Het zijn alle drie ongeveer 25-jarige Amsterdammers P. H„ J. G. P. en H. D. B. Bij fouilleering werd op een hunner een gouden horloge en een beursje gevonden. In de woning van den predikant, die kort na het gebeurde thuis kwam, was alles overhoop gehaald. Er werd behalve het horloge en het beursje, waarin zeven a acht gulden, niets ver mist. De daders zullen voor den Officier van Jus titie te Haarlem worden geleid. De huishoudster was niet gewond, doch zij was begrijpelijkerwijs zeer overstuur. In verband met den roofoverval te Westzaan Zondagmorgen gepleegd, meldt men ons nog nader: Hedennacht zijn nog twee inwoners van West zaan, de gebroeders S. in arrest gesteld op grond van het feit, dat zq verdacht worden medeplich tig te zijn aan den gepleegden overval. Bij onderzoek is namelijk gebleken, dat de auto, die op den Westzanerdijk stond te wach ten en waarmede de daders ook blijkbaar zijn gekomen, toebehoorde aan de gebroeders S. Men gelooft, dat dit tweetal den drie Amsterdam mers een tip heeft gegeven. Bij navraag bij de Amsterdamsche politie kwam aan het licht, dat de aangehoudenen zeer ongunstig bekend staan, terwijl ook de beide Westzaners niet op een goede reputatie kunnen bogten. Behalve het gouden horloge van ds. Van Dok kum en het beursje van de huishoudster, zijn verschillende inbrekerswerktuigen op hen ge vonden. Het onderzoek in deze zaak is in handen van de Rijksveldwacht. De politie is vol lof over de medewerking, welke van de zijde der Westzaan- sche ingezetenen aan dén dag is gelegd. Hedenmorgen te omstreeks zes uur is de ka pitale boerderij van den heer E. Gomarus uit Ruinerwold, bewoond door den landbouwer H. de Groot, gelegen in Eursinge, gemeente Ha- velte, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Vier koeien en eenige kalveren, varkens, schapen en geiten kwamen in de vlam men om. Een aantal dieren bekwam zoodanige brandwonden, dat zq vermoedeiyk zullen moe ten worden afgemaakt. Een groote voorraad hooi verbrandde eveneens. Van den inboedel kon vrijwel niets behouden blijven. Doordat de windrichting vrij gunstig was ge lukte het de brandweer van Havelte, die met de brandspuit aanwezig was, de omliggende boerderijen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Echten (Pr.) zijn een tweetal ongeveer 20-jarige jongemannen aangehouden, die ver dacht worden van brandstichting in een hooi mijt en doorsneden van een radiocentrale; vermoedeiyk zijn deze daden gepleegd als sa botage van de dezer dagen in Friesland ge houden luchtbeschermingsoefeningen. Te Londen is men gedurende het weekend nog geen stap verder gekomen. In den Volkenbondsraad hebben Flandin en Van Zeeland hun standpunt uiteengezet, ter wijl Eden slechts een korte algemeene inlei ding uitsprak, waarin hy het definitieve stand punt der Britsche regeering nog in petto hield, al gaf hy wel het uitgangspunt van de Brit sche opvattingen aan. Dit Britsche uitgangspunt is evenals dat van Frankrijk en België de erkenning, dat Duitsch- land het verdrag van Locarno heeft geschon den. Maar tot welke consequenties deze ver dragsschending moet leiden, daarover zqn Frankrijk, België en Engeland het nog niet eens. Flandin acht dit een kwestie, welke niet en kel den onderteekenaars van het Locamo-pact aangaat. Lij wil er heel den Volkenbond in betrekken, omdat Duitschland een daad heeft gesteld, waardoor de vrede in gevaar is ge bracht en de internationale betrekkingen zijn verstoord. Hij beroept zich dus op hetzelfde artikel van het Volkenbondshandvest als waar op Sovjet-Rusland te Genève zqn protest ba seerde tegen het congé, dat de Sovjet-gezant te Montevideo door de regeering van Uruguay werd gegeven. Van Zeeland heeft er zich toe bepaald te wijzen op het feit, dat België niets met Sovjet-Rusland te maken heeft en dat dus het uitspelen van het Fransch-Russisch verdrag als een steekhoudend argument voor de remilitarisatie van de Rynzone tegenover België niet den minsten zin heeft. De Belgi sche premier heeft zich uitsluitend tot de Lo- camo-mogendheden gericht en de noodzake- ïykheid bepleit, dat nu de hoeksteen van Bel- gië's internationale veiligheid is verbrijzeld, er een nieuwe moet worden aangebracht. Enge land, dat hoopt op een verzoenend en tegemoet komend gebaar van Duitschland, niettegen staande het reeds eenmaal pijnlijk zijn neus heeft gestooten, heeft weten te bewerken, dat Duitschland uitgenoodigd werd om aan de Vol kenbondsraadszitting deel te nemen. Beriyn heeft deze uitnoodiging voorwaardelijk aange nomen, maar Flandin acht de door Duitsch land gestelde voorwaarden onaannemelijk en heeft daarover een scherpe verklaring afge legd. Het heet nu, dat zoowel in de vertaling van von Neurath's antwoord als in die van Flandin's woorden ernstige fouten zqn ge maakt. In ieder geval schijnt Flandin persoon lijk niet bereid te Londen in onderhandeling te treden met Duitschland, zoolang de ver dragsschending door den Volkenbondsraad niet uitdrukkeiyk is geconstateerd, terwql Duitsch land alleen dan aan den Volkenbondsraad wil deelnemen, wanneer zijn volkomen gelqkge- rechtigdheid wordt geëerbiedigd. Duitschland kan echter practisch niet anders naar Lon den gaan dan als een aangeklaagde, die zich te verantwoorden en te verdedigen heeft, en dit zal wel niet strooken met het begrip van „volkomen gelijkheid" en „eer", dat Duitsch land er tegenwoordig op nahoudt. In de verkiezingsredevoeringen, welke Hitier ondertusschen ter voorbereiding van de a.s. z.g.n. Rijksverkiezing houdt, blijft de Füh- rer steigeren op een wyze, welke met angst en beven door de wantrouwende beheerders van den Europeeschen politieken porceleinwinkel wordt gadegeslagen. Men vraagt my een gebaar van toenaderingsgezindheid te maken, zoo oreert hy, maar ik heb veel meer gedaan, ik heb een daad van vredelievendheid gesteld en een vredesplan aangeboden grooter dan hetwelk ooit door een staatsman werd uitgedacht. Veel meer dan vroeger beroemt hy zich op zyn moed en doorzicht, op zyn persooniyk staatsman schap en verantwoordeiykheid en hy vraagt aan het Duitsche volk zich achter hem te scharen om te bewijzen, dat door zijn mond slechts het volk zelf heeft gesproken. Op de Duitschers schijnt dit een geweldigen indruk te maken, maar een geheel anderen indruk dan op het buitenland. Hitier stelt „faits accomplis" en het Duitsche volk heeft achteraf de genomen be slissingen goed te keuren, terwql heel het Hit- leriaansche régime er voor waakt, dat het volk slechts in overgroote meerderheid „ja en amen" zegt op wat de leider gelieft te doen en te be velen. Het Duitsche volk krijgt alleen te hooren, wat de Führer het wil laten hooren. Er bestaat geen mogelijkheid tot het vormen van een vrij oordeel meer voor het Duitsche volk en zelfs indien het die mogelijkheid wel had, zou het daarvan toch geen blijk kunnen geven, omdat Hitler van te voren de toestanden zóó ingry- pend beïnvloedt, dat alleen hijzelf er nog een wijziging in kan brengen, en een eventueel vry oordeel van het Duitsche volk tot voor gansch Duitschland uitermate hachelijke consequenties zou kunnen leiden, welke geen Duitscher zou durven aanvaarden. Zonder dnderling vertrouwen kan de we reldvrede niet op een nieuwen deugdelijken grondslag worden gevestigd, verklaart Hitier onder het fanatiek gejuich van honderddui zenden Duitschers, die daardoor blqk geven alle kwaliteiten te bezitten, welke tegenwoordig van een Rijksdaglid worden geëischt, maar hq zelf heeft het onderling vertrouwen in Europa ondermqnd, zoo niet onmogelqk gemaakt, door zqn eenzqdige eigenmachtige contractbreuken. In Duitschland moge men zich dat niet ralisee- ren, in het buitenland realiseert men zich dat des te duidelijker. Hitier en Duitschland geven blqk van een mentaliteit, welke een compro mis en het benutten van de constructieve ele menten in Hitiers voorstellen zeer bemoeilqkt. Eindelijk is het dan zoover! De eerste Nederlandsche Pou staat gereed om den hemel te bestormen. In de kleine werkplaats, ergens op een zolder van de oude Amster damsche Marinewerf, pronkt het minuscule vliegtoestel in glanzend blauwe en zilvergrijze verf, hel-blin- kend de metalen uitlaat langs den romp. Een pracht stukje speelgoed, zoo voor 't oog; in werkelijkheid het resultaat van maanden en maan den toegewijden arbeid van enkele jonge menschen: wellicht een baan brekend werk, dat straks een Pou- beweging de „andere lucht vaart" ook hier een kans, en dan een ernstige kans, zal geven. Wq hebben, toen de bouw van deze eerste Nederlandsche Pou in gevorderden staat ver keerde, reeds uitvoerig over het project en zijn uitvoering geschreven. Onze lezers weten dus, dat de Franschman Mignet de geestelijke va der is van de Poux du Ciel, vertaald: hemel - luisjes, welker verschijning aan het luchtvaart firmament zooveel beroering heeft verwekt. Mignet wilde graag vliegen en hij wilde ook zijn toestel zelf bouwen. Vóór hij tot zijn Pou kwam, construeerde hij enkele lichte sport- toestellen, maar steeds ondervond hq als groote moeilijkheid de ingewikkelde wqze van besturen, aan het gebruikelijk vliegtuigtype eigen. De bediening van ailerons en voeten- stuur betaekende z.i. voor den beginnenden leek een schier onoverkomelqke handicap. Zóó kwam Mignet na 10 jaar experi menteeren tot zijn Pou, in welker construc tie hq met de geheele bestaande bestu ringsmethode brak, ailerons en voetenstuur afschafte en alle bewegingen van het toe stel, omhoog, omlaag, naar links of rechts, deed uitvoeren met den stuurknuppel Mignet's Pou mist een hoogteroer; de ver- tikale bewegingen worden uitgevoerd door het verstellen (met den knuppel) van den vleugel. Om overtrekken van het toestel te voorkomen heeft de Pou een spleet, vleugel, terwijl de V-vorm de noodige auto- stabiliteit verzekert. Zooals gezegd, is het groote voordeel van de Pou, dat men er makkelijk en dus spoedig mee leert vliegen. Daarbij natuurlqk is 't toestel goedkoop en zuinig in gebruik. Men herinnert zich de cqfers, die wij destijds daarvan gaven. Geen wonder dus, dat er niet alleen in Frank' rqk, maar ook daarbuiten veel belangstelling en enthousiasme groeide voor deze vinding, die weinig meer dan een revolutie zou zijn in de aviatiek, en, zooals Mignet het zelf uitdrukt: een „andere luchtvaart" zou scheppen. Intusschen heeft de ervaring geleerd tegen over deze Fransche vinding de noodige reserve in acht te nemen. Reeds dertien dooden zijn er, naast tallooze minder ernstige ongelukken, in Frankrijk en elders bij Poux-experimenten te betreuren. In Frankrijk zelf telt men een 150 Poux, waarvan er maar 'n 40 kunnen vlie gen. De officieele keuring van deze toestellen geschiedt met den beruchten Franschen slag: in een sigarenkistje met een motor er aan mag men daar, bij wijze van spreken, al de lucht inwanneer het lukt tenminste. De jonge constructeur van de eerste Ne derlandsche Pou, Eduard Nagelgast, die zich tot Mignet's schepping voelde aangetrok ken, heeft gelukkig het blonde hoofd koel gehouden. Ernstig en bezadigd is hq te werk gegaan, het oorspronkelijk ontwerp aanvullend en verbeterend, rekening hou dend met serieuze adviezen. Zoo is straks wellicht het kleine toestel, dat daar op de Amsterdamsche Marinewerf is gereed ge komen, de beste Pou, die ooit aan het luchtruim werd toevertrouwd. Zoover zqn we echter nog niet. Eerst moet de uiterst strenge rijkskeuring zqn afgeloopen. De Nederlandsche autoriteiten zijn hiermee en terecht heel wat minder makkelqk dan hun Fransche collega's. Vooral daar het hier een geheel nieuw principe van besturing geldt, zal juist dit onderdeel dat in Frankrijk bij de keuring zelfs volkomen werd genegeerd! zorgvuldigd worden getoetst. Om de werking der stuurkrachten nauwkeurig vast te stellen zqn o.m. voorgeschreven windtunnelproeven met een verkleind model, waarmee inmiddels een aanvang is gemaakt. Natuurlqk zijn deze voorzorgsmaatregelen volkomen gerechtvaardigd. De jonge vliegtuig bouwers vreezen ze ook niet. Maar wat wel zwaar op hen drukt zqn de financieele lasten, die'hiermee gepaard gaan. De bouwkosten, alles by elkaar een kleine 1000, hebben zq over wonnen. Nu echter wordt voor een luchtwaardig- heidsbewqs voor een nieuw type als dit, een be drag van 250 geëischt, terwijl bovendien voor de voorgeschreven windtunnelproeven.... 700 wordt berekend! Deze buitensporig hooge sommen kunnen de jongelui, die zich in de Vereeniging tot bevor dering van de kleine Luchtvaart rond deze eer beheerders van het destijds gestichte Lucht vaartfonds, maar dit kan alleen een subsidie verleenen, wanneer de betrokken overheids instantie hen hiertoe machtigt in de overwe ging, dat het een algemeen luchtvaartbelang geldt. Is zulk een belang hier aanwezig? De Pou-menschen meenen van wel. Zq zien in hun toestel een baanbrekend element voor de ontwikkeling van een volkslucht vaart. Op den uitslag van dit eerste en ernstige experiment wachten reeds een do- zqn amateur-bouwers in alle deelen van het land. Slaagt het, dan zullen ongetwq- feld velen volgen. Voor hen haalt de heer Nagelgast de kastanjes uit het vuur. Ook al willen wij ons niet in de kwestie mengen, of het hier een groeps- dan wel een algemeen belang geldt, toch mogen wij hopen, dat aan deze jonge menschen de middelen worden verschaft om de kroon te zetten op hun ernstigen en met voorbeeldig geremde geestdrift volbrachten arbeid. Straks gaat de eerste Pou, officieel ingeschreven als P. H. E. D. O., naar Schiphol. Wanneer dan inmiddels aan de eischen der voorzichtigheid ten volle is vol daan, kan de eerste start met spanning worden tegemoet gezien. De Rotterdamsche rechtbank zal, naar de Te legraaf meldt, op 26 Maart a.s. de zaak behan delen tegen den directeur B. van de in 1932 ge failleerde Overzeesche-Hardhout Import Mij en den commissaris dr. W. J. H., wegens publicatie van valsche balansen subs, valschheid in ge schrifte. De dagvaarding spreekt van vervalsching der balansen en winst- en verliesrekeningen over de jaren 1926, 1927 en 1928. In 1926 is de winst en verliesrekening goedgekeurd, ondanks het feit dat het saldo f 98.000 te hoog was gesteld. De gepubliceerde bruto-winst over 1927 is goed gekeurd, hoewel dit cqfer f 135.000 te hoog is ge steld. In 1928 stonden gebouwen en terreinen op de balans voor een bedrag dat f 50.000 te hoog was. In de strafzaak tegen den commissaris dr. H. zijn vier en twintig getuigen gedagvaard. De commissaris van politie van den justitio- neelen dienst B. te Den Haag maakt bekend, dat f500 belooning wordt uitgeloofd voor den- gene, die, met betrekking tot den diefstal van f 2127 gepleegd in den nacht van 5 op 6 Maart 1936 in perceel Schapenlaan 28 Den Haag in lichtingen kan verschaffen, waardoor de aan gever wederom in het bezit komt van het ont vreemde bedrag. Indien dit bedrag gedeeltelijk in zqn bezit komt, zal 10 pet. van het terugbezorgde worden uitbetaald." Allen, die hierover inlichtingen kunnen ge ven, gelieven zich te vervoegen aan het hoofd bureau van politie, Alexanderplein 17, Den Haag, kamer no. 8. In den afgeloopen nacht te half een reed alhier een personenauto, bestuurd door den heer R. H. M. A., uit Eindhoven, in de richting Moerdqk In een bocht van den wag geraakte de wagen aan het slingeren en kwam daardoor in aanraking met een langs den weg staanden boom. De wagen kantelde, waarbij het portier werd afgerukt. De heer A. werd in de sloot geslingerd, waarna de wagen op hem terecht kwam. Hq was op slag dood. De politie was spoedig ter plaatse en heeft het lijk naar het kerkhof te Dubbeldam ver voerd. De auto is later gelicht. Het Centraal Bureau van Veilingvereenigin- gen in Nederland heeft aan den Minister van Landbouw een adres gezonden, waarin aan de Regeering verzocht wordt de Landbouwuitvoer wet ook in toepassing te willen brengen op den uitvoer van versche groenten, vruchten en vroege aardappelen. De invoering van deze wet zou moeten ge schieden in overleg met de belanghebbenden, dus de kweekers en exporteurs. Men hoopt door de toepassing van de wet meer waarborgen te kunnen scheppen voor be paalde eigenschappen en hoedanigheden waar aan de uit te voeren producten moeten voldoen, zulks om te trachten den bestaanden export nog te behouden. De bekende boerderij „Zonneweelde" te Am- hem van den heer A. J. A. van Maanen, gele- gten nabij den Velperweg, is hedenmorgen ge heel afgebrand. De brand, welke omstreeks half zevten ontdekt werd, nam direct een grooten om vang aan. De bewoners konden zich bijtqds in veiligheid stellen. Ook was er nog gelegenheid het vee naar buiten te drijven. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse verscheen, had aanvankelqk met gebrek aan water te kampen. Dit moest over grooten afstand worden aangevoerd, waarmede veel tqd verloren ging. Omstreeks negen uur hedenmor gen stonden nog slechts eenige muren overeind. Deze werden door de brandweer omver gehaald. Vermoedelijk is de oorzaak van den brand te zoeken bij de centrale verwarming, welke in de vroegte was aangestoken. De boerderq was op beurspolis verzekerd. Daartoe door een belangstellende in staat ge steld, zal in het Museum „Het Rembrandthuis" in de Jodenbreestraat 4/6 te Amsterdam, voort- derine van de kleine JLuentvaarb ruuu uc*.c u ^„tarHoOTniH ste vaderlandsche Pou hebben geschaard, niet aan een reeks rondleidingen op Zaterdagmid opbrengen. Men heeft zich nu gewend tot de dagen plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5