Overeenstemming over het antwoord aan Duits chland i Openbare zitting van den Raad Geheime zitting van den Raad Het nieuws van heden VERMOEDELIJKE INHOUD VAN DIT ANTWOORD Hitler's voorstellen Het antwoord van Duitschland m Britsch kabinet bijeen DE ONSCHENDBAARHEID VAN VERDRAGEN Nieuwe aanval van Italië verwacht REGEERINGSVERKLARING VAN JAPAN VERWACHT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 17 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 19850 De Volkenbondsraad zou zich incompetent achten Hitler's voorstellen te behandelen De diplomatie ziet er een weigering in strijd om de beteekenis van het woord „alsbald" officieel opgelost Slechts van een korte resolutie, door Flandin voorgesteld, werd kennis genomen Inhoud van de Fransch- Belgische verklaring Massa-proces in Weenen Een noodlanding op 2000 meter hoogte Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiij Op voorstel van Beek wordt be sloten het Duitsche antwoord in geheime zitting te bespreken Uiteenzetting door Flandin Een hulpcolonne onderweg Het Duitsche antwoord tot deel name aan de Raadszitting besproken De „Osservatore Romano" schrijft over den tegenwoordigen politieken toestand De Spaansche Cortes Een voorloopig voorzitter gekozen Vuurwerkontploffing te Warschau Sterke actie der luchtmacht en troepenbewegingen in het Zuiden Ras Moeloeguetta gedood? Het bombardement van Kwo ram in het Lagerhuis Duitschland en de oppositie Men wordt uitgenoodigd de sabo teurs aan te brengen Reusachtige meteoor gevallen O.... vergeten De effectenbeurs reageert ongun stig op de voorloopige mededeelingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 16 Mrt. (Reuter). Men meent te weten, dat in den loop van de geheime zitting van den Volken bondsraad de leden tot overeen stemming zijn gekomen over het ant woord, dat gezonden zal worden aan Duitschland. Omtrent den inhoud van dit antwoord ver luidt het volgende: Wat de rechtsgelijkheid aangaat, die door Duitschland wordt geëischt als voorwaarde voor zijn komst naar Londen, zal de Raad het de verzekering geven, dat deze aan het Duitsche rijk zal worden verleend, echter zonder dat het stemrecht verleend zal wor den, evenmin als aan de andere partijen van het geschil. Wat de tweede voorwaarde van Duitsch land betreft: het openen van onderhande lingen over de aanbiedingen van Hitier, zal de Raad antwoorden, dat hij niet aangewe zen is daaraan recht te doen wedervaren. Daar de voorstellen van Hitier mogend heden interesseeren, die niet in den raad ver tegenwoordigd zijn, zal, naar men verzekert, een nieuwe demarche te Berlijn worden gedaan door den Britschen ambassadeur, met het doel het er naar te ïeideri, dat onder deze omstan digheden Duitschland zich zal doen vertegen woordigen bij de werkzaamheden van den Raad. In diplomatieke kringen is men geneigd dit antwoord van den Raad aan Duitsch land te beschouwen als een weigering en zeker niet als een aanvaarding van het Duitsche antwoord op de uitnoodiging van den Raad. Betreffende het eerste punt limiteert de Ttaad de gelijkgerechtigdheid van Duitschland tot die van de andere Locarno-mogendheden, hoewel Duitschland juist wilde komen tot ge lijkgerechtigdheid met de andere bondsleden, hus om te kunnen weigeren over eigen veroor- heeling te stemmen. Een andere reden, waarom üuitschland niet op deze limite wenschte te komen, is, dat het krachtens het Loearnopact han verplicht zou zijn zich te gedragen naar he beslissing van den Raad. De tweede beslissing van den Raad is, zich ^competent te achten de voorstellen van Hit ier te behandelen. Met andere woorden zou •hen hierdoor terugkomen op de eerste uitnoo- higing aan Duitschland gedaan om als onder tekenaar van het Locarno-verdrag zonder hieer, aan de besprekingen deel te nemen; de testand van Zaterdag j.l. zou dus weder zijn êcschapen. LONDEN, 16 Maart. (Reuter). De Ouit- «che ambassade heeft het Foreign Office officieel bevestigd, dat het woord „alsbald" moet worden uitgelegd in de beteekenis van ..te zijner tijd". Het bericht inzake de uiteenzetting die he- ^ehmorgen van Berlijn van het Duitsche stand- kunt is gegeven, is in Fransche kringen met kalmte en met nieuwe hoop ontvangen. hten is van meening, dat, indien het bericht 'hist is, het een typisch Duitsche geste is. Toen Reuter het bericht aan Paul Boncour Mededeelde, zeide deze, dat hij er geen com mentaar op kon leveren, doch dat hij het be- *ieht zeer belangwekkend vond. Nu het Duitsche antwoord op de uitnoodiging van den Volkenbond tot deelname aan de besprekingen in de volle belangstelling staat, geven wij nog eens heel in het kort de voorstellen weer van Hitier, welke in verband hiermede tel- kens naar den voorgrond worden geschoven 1. Een non-agressiepact van 25 1 jaar met Frankrijk, België, en even- tueel Nederland. 2. Een luchtpact tusschen Frank- rijk, Engeland en Duitschland. 3. Een non-agressiepact met an- dere aan Duitschland grenzende landen, speciaal Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. 4. Herstel der Duitsche souverei- i niteit over geheel Duitschland. 5. Terugkeer van Duitschland in i 1 den Volkenbond. f ^^iiiiiihumilliimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ LONDEN, 16 Mrt. (Havas). De openbare zit ting van den Volkenbondsraad opende 19.25 en eindigde 19.40. De zitting werd verdaagd, nadat kennis was genomen van de Fransche resolutie. De zitting werd geopend door Bruce, die onmiddellijk het woord gaf aan Flandin, die de volgende verklaring aflegde. Ik heb in de vorige zitting de gelegenheid gehad de redenen uiteen te zetten, welke Frankrijk er toe dreven den Volkenbondsraad te verzoeken om vast te stellen, dat de Ver dragen van Locarno en Versailles waren ge schonden door Duitschland. Zonder hier ver dere explicaties aan toe te voegen, heb ik de eer uit naam van de Fransche regeering en ook uit naam van de Belgische regeering, welke mij mandaat verleende, de volgende, gemeen schappelijke ontwerpresolutie voor te stellen. ,,De Volkenbondsraad, op ver zoek van België en Frankrijk, con stateert, dat de Duitsche regeering artikel 43 van het Verdrag van Versailles heeft geschonden, door de militaire strijdkrachten te doen bin nenrukken en te stationneeren in de gedemilitariseerde Rijnlandzone op 7 Maart 1936, welke zone is voor zien bij de artikelen 42 en volgen de van het genoemde verdrag en door het verdrag van Locarno. De secretaris-generaal van den Vol kenbond wordt uitgenoodigd door •toepassing van artikel 4 paragraaf 2, zonder uitstel aan de ondertee kenaars van genoemd verdrag dit geconstateerde mede te deelen. In Volkenbondskringen vermoedt men, dat morgenochtend een openbare zitting van den Raad zal plaats hebben, waarin Duitschland veroordeeld zal worden wegens schending van het Verdrag van Locarno. Vervolgens zal de Raad worden verdaagd en zal zijn volgende zitting plaats hebben Maan dag aanstaande te Genève. Het besluit hiertoe zal worden genomen in een geheime zitting. Te Weenen is een groot proces begonnen te- een dertigtal communisten en socialisten, Jj'e beschuldigd worden een geheimen bond te "ebben gevormd tot omverwerping van den st&at. De leider van dezen bond was de vroe- ®ere journalist Karl Bailer. Het ontdekken van !*eze organisatie heeft geleid tot de arrestatie 2500 personen in geheel Oostenrijk. Verwachting: zwakke tot matigen Noord- 5 westelijke tot Westelijken wind, meest M zwaar bewolkt of betrokken, weinig of |j H geen neerslag, zelfde temperatuur. §f Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. LONDEN, 16 Mrt. (Reuter) De bijzondere zit ting van den Volkenbondsraad begon heden middag te 15.45. Van den Volkenbondsraad waren alle gedele geerden tegenwoordig. Eden kwam om 15.30 de zaal binnen, in gezelschap van Sir Robert Van- sittart, gevolgd door Flandin. De voorzitter, Bruce, herinnerde er aan, on der welke omstandigheden Duitschland uitge noodigd werd deel te nemen aan den raad. Vervolgens werd het antwoord van Von Neurath voorgelezen. Flandin vroeg enkele op merkingen te mogen maken, waarop Beek voorstelde in geheime zitting te gaan. Zooals bekend, is het verschil tusschen een bijzondere zitting en een geheime zitting, dat aan de tweede alleen de leden van den Raad, met uitsluiting van de deskundigen en de gede legeerden van het secretariaat deelnemen. Titulescoe ondersteunde het voorstel van Beek, dat werd aangenomen. De gedelegeerden bleven dus alleen en Flandin zette uiteen, dat volgens hem het Duitsche antwoord naar den vorm een toestemming is, doch in den grond een weigering. In de zitting zetten nog Titulescoe, Rustu Aras, Litwinoff, Beek en Barcia uiteen, dat de voorwaarden van Duitschland onaannemelijk zijn. Vermoedelijk zullen de andere gedelegeer den de tegenovergestelde these verdedigen. De geheime zitting eindigde te 17.20 uur. Het secretariaat van den Volkenbond publi ceert het volgende communiqué: „De raad vergaderde onder voorzitterschap van Bruce en hervatte hedenmiddag de bespre kingen over de mededeelingen van de Fransche en Belgische regeering inzake het Verdrag van Locamo. De voorzitter herinnerde er aan, dat de raad in de laatste zitting den secretaris generaal machtigde een telegram te richten tot de Duitsche regeering inzake deelnemen aan de besprekingen van den Raad van de Fransche en Belgische mede deeling. Hij las het telegram van den secretaris-generaal en het antwoord van de Duitsche regeering voor. De voorzitter stelde voor, alvorens over te gaan tot de openbare zitting, het Duitsche antwoord te bespreken, waarin twee vragen worden ge steld le die van gelijke behandeling van Duitsch land met de overige leden ,van den Raad. 2e De vraag, welke de Locarno-mogendheden betreft: moet men onmiddellijk of binnenkort de punten, welke Hitler in zijn rede naar voren heeft gebracht, bespreken? De raad besloot onmiddellijk het Duitsche ant woord in geheime zitting te behandelen. -te Te Benneckenstein in den Harz stelden zich vele bewoners ter beschikking van het gemeentebestuur om een badinrichting aan te leggen. Met muziek en voorafgegaan door burgemeester en wethouders trokken deze vrijwillige arbeiders naar het werk WEENEN, 16 Maart. (Reuter.) Het verkeers- toestel WeenenRome is heden gedwongen geweest om tijdens een hevigen sneeuwstorm een noodlanding te maken in het gebied van de 2000 M. hooge Sau-Alpe. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, een passagier van Italiaan- sche nationaliteit werd gewond. Aangezien de draadlooze installatie van het toestel intact was gebleven kon het vliegveld in Klagenfurth op de hoogte gebracht worden. Een hulpcolonne werd gevormd. Beproefde berggidsen en ski- loopers waren reeds spoedig onderweg naar de plaats van het ongeluk. Vermoedelijk zullen zij nog in den loop van den avond de verongeluk ten bereiken. Buitengewoon zware sneeuwval en mist maken het reddingswerk echter moeilijk De Philips Philora-stand op de Jaarbeurs LONDEN, 15 Maart. In de zitting van het kabinet, welke hedenochtend plaats had, is de ontwikkeling van den toestand in het afgeloopen weekeind besproken, in het bij zonder in verband met het Duitsche ant woord op de vraag deel te nemen aan de besprekingen van den Volkenbondsraad als een van de contracteerende partijen van het Verdrag van Locamo. Alle ministers waren bij de besprekingen tegenwoordig. !l«t f,£ 12# ti&ih, %mèmwmksst. In verband met het gereedkomen van de nieuwe Duitsche Zeppelin, de „LZ 129", welke den naam „Hindenburg" ontving, worden in Duitschland postzegels van 50 en 75 pfennig uitgegeven VATICAANSTAD, 16 Mrt. (Reuter). In een redactioneel artikel schrijft de „Osservatore Ro mano" hedenavond, dat de huidige situatie zich kenmerkt door de tegenstelling tusschen de re geeringen en volken, die de verdragen onschend baar achten en hen, die eigen rechten en be lang beschouwen als „de voornaamste wet". Het blad schrijft verder: „Het valt niet te ontkennen, dat de betrekkingen tusschen de volkeren alleen kunnen worden geregeld op basis van een on- schendbaren regel, waarvan het respecteeren door allen het „heil van het volk" beteekent. Indien de onrechtvaardigheid dikwijls sluipt in de vreedzame overeenkomsten, dan is dit nog geen reden in opstand te komen tegen de wet en de overeenkomsten." Het blad besluit met te wijzen op de nood zakelijkheid de gevoelens van vertrouwen tus schen de mogendheden te herstellen. De over tuiging moet worden weggenomen, dat, indien de hoop op de heiligheid van de verdragen is vernietigd, nog slechts overblijft de wapenen ter hand te nemen en den oorlog voor te be reiden. 9 MADRID, 16 Maart. (Reuter). De eerste zit ting van de nieuwe Cortes is hedenmiddag 16 uur geopend. De zitting was gewijd aan de verkiezing van een voorloopig bureau, dat de finitief zal worden, zoodra de Cortes zich con- stitueeren in het „congreso de los deputados' Met 386 stemmen is de leider van de repu- blikeinsche unie, Martinez Barrio gekozen tot voorloopig voorzitter van de Cortes. De communist Bolivar kreeg twee stemmen. De "links-republikein Sanchez Albornoz, oud-voorzitter van de rechtbank voor grond wettige garanties, kreeg slechts èèn stem. Acht stemmen waren blanco. Bij onlustenn tengevolge van een demon stratie van de linksche partijen in het dorp Mancera de Abajo werden een vrouw en een meisje gedood, vijf demonstranten werden ge wond. Het blad „Nacion' waarvan de gebouwen Vrijdag werden verbrand, zal tot nader order niet verschijnen. In een volkrijke buurt van Warschau is een huis van één verdieping door een ontploffing van vuurwerk vrijwel geheel vernield. Vijf ge wonden werden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het vuurwerk werd gemaakt door een jongen, die zich gereed maakte het Paaschfeest op de gebruikelijke wiize met vuurwerk te vieren. ADDIS ABEBA, 16 Mrt. Aan het Zuide lijk front zijn de Italianen begonnen met een sterker actie van de luchtmacht in de richting van Sassabaneh en het omliggend gebied. Aan Abessinische zijde wordt verband gelegd tusschen deze verkenningsvluchten en de aan zienlijke Italiaansche troepenbeweging en ma- terieel-transporten aan het Zuidelijk front in het gebied van Webbe Sjebeli, Danane, Gorahai en Gorlogoebi. Dit alles wijst erop, dat een nieuwe Italiaansche aanval aan het Zuidelijk front te wachten is. Het Agentschap Stefani deelt mede, van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Ras Moeloeguetta en zijn zoon zijn gedood door leden van den Galla-stam Raias. Volgens nog niet te controleeren geruch ten zou generaal Graziani zich hebben meester gemaakt van Jijiga. Maandagochtend hebben opnieuw zeven Ita liaansche vliegtuigen Kworam gebombardeerd. De ondersecretaris voor Buitenlandsche Za ken, Lord Cranbourne, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag betreffende de stap pen bij de Italiaansche regeering in verband met het bombardement van de Britsche am bulance op 4 Maart verklaard, dat voorzoover beoordeeld kon worden op grond van de samen vatting van het Italiaansche antwoord, die door den Britschen ambassadeur telegrafisch geseind is, de Italiaansche regeering het bom bardement van het kamp, dat op zijn minst met één groot rood kruis was uitgerust, toe geeft. Wat de bewering betreft, dat het bom bardement de beantwoording was van het openen van vuur op de Italiaansche vliegtui gen, verklaarde Cranbourne, dat er aanzien lijke afwijkingen bestonden tusschen het Ita liaansche verslag en het rapport, dat tevoren doorgegeven was door dr. Molly van de Brit sche Roode Kruis eenheid. Spr. gaf het Lager huis de verzekering, dat de zaak met de uiter ste energie verder zou worden behandeld met de Italiaansche regeering, zoodra verdere bij zonderheden van dr. Molly zouden zijn ont vangen. BERLIJN, 16 Maart. (Havas). De nationaal- socialistische partij heeft pamfletten verspreid onder de kiezers, waarin wordt aangespoord de opposanten van de politiek van den Führer aan te brengen en gezegd, dat de vreemdelingen en gedegenereerden, die agitatie voeren om de eenheid van het Duitsche volk te breken, de zelfden zijn, die verantwoordelijk zijn voor de ellende van het Duitsche volk. Men wordt uitgenoodigd de saboteurs aan te brengen. NEW-YORK, 14 Maart. (A.N.P.) Bij Mon- tauk Point op Long Island is Zaterdagmorgen even vóór drie uur een reusachtige meteoor in zee gevallen. De hemel was gedurende verschei dene seconden verlicht alsof het dag was. Het zeldzame natuurverschijnsel ging gepaard met een donderend lawaai. Aan de kust werd tege lijkertijd een lichte aardschok gevoeld. Ooggetuigen verklaren, dat zij een roodgloei- enden bol met gelen staart hebben gezien. De piloot van een te Newark aangekomen vlieg tuig zeide bevreesd te zijn geweest, dat zijn toestel verpletterd zou worden. Hij had nog nooit een zoo fel licht gezien. Ovem-nstemming bereikt over hrt antwoord, dat de Raad aan de Duitsche regeering zal Jenden. Een geheime en openbare zitting van den Vol- benbondsraad. De „Osservatore Romano" schrijft over den tegenwoordigen politieken toestand. De strijd om de beteekenis van het woord „als bald" in het Dnitsche antwoord. Een officieele verklaring der Japansche politiek beden verwacht. De Rijksmiddelen hebben in Februari bijna 3.5 millioen minder opgebracht dan de raming. Een klein gedeelte van de militaire luchtvaart- afdeeling wordt van Soesterberg naar Schiphol overgebracht. New-Yorksche Beurs: Opening zwak, slot on regelmatig. Het ligt in veler mond bestorveno, vergeten! En 't is toch eigenaardig dat zoovele menschen van alles en nog wat vergetenwanneer^ het anderen betreft. Maar zoodra het eigenbelang mee gaat spreken zijn ze vol aandacht. Dan vergeten ze mets. Indien het maar hen zelf betreft. In hun taak voor hun patroon, in hun handelingen voor anderen zijn er maar al te velen, die het verontschul digende „overgeten" in den mond hebben. Maar probeer eens hun een halven stuiver te kort te doen. Ze vergeten niets! Vergeten is een goed ding, wanneer het aangedaan onrecht, beleediging, smaad betreft. Vergeten en vergeven mogen steeds samen gaan. Maar als het op plicht aankomt, als het gaat sm het vervullen van de plichten van uw staat, laat dan het „o..-. verge ten" geen verontschuldiging zijn! TOKIO, 16 Mrt. De nieuwe regeering zal mor gen haar politiek In het parlement uiteen' zet ten. De ministerverklaring moet evenwel eerst door den Mikado worden goedgekeurd. Volgens het blad „Ashai" zijn de voornaam ste punten de volgende: le. De noodzakelijkheid de bedoeling van de grondwet te omschrijven en een dringende nood zakelijkheid het opvoedingssysteem te wijzigen. 2e. Nauwkeurige omschrijving van de inter nationale betrekkingen, overeenkomstig de buitenlandsche politiek, energiek en vrij, ge baseerd op de rol van Japan als voornaamste en stabiliseerende macht in het Verre Oosten. 3e. Versterking van de nationale defensie. 4e. Stabilisatie van de nationale activiteit. 5e. Meer rechtvaardige verdeeling van de be lastingen. 6e. Regeerings-contröle op de voornaamste industrieën, o.a. de fabricage van electrische ap paraten en controle op assurantie-contracten. De effectenbeurs neemt een sceptische hou ding aan ten opzichte van de politiek der nieu we regeering, die morgen officieel bekend zal worden gemaakt. De radicale hervorming der belastingen en het stabiliseeren van het nationale leven, be nevens de staatscontrole op de z.g. sleutelindus trieën, die door de bladen beschouwd worden als de voornaamste punten van het regeeringspro- gram, werden door de speculanten opgevat als ongunstige factoren. Vandaag heeft deze opvat ting haar uitwerking reeds doen gevoelen in de beursnoteeringen. Vooral de aandeelen der nuts bedrijven, scheepvaartmaatschappijen, munitie fabrieken, suiker-, bier- en kunstmestonder- nemingen liepen achteruit van één tot tien punten. Stand op Dinsdag 1 uur van.: 764.5 Vorige stand: 766.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1