h< s New-Yorksche Beurs ft5 s Sr» De politiek van Japan Dr. Krofta over Hitler's daden Kerkelijk Leven N WOENSDAG 18 MAART 1936 De regeeringsverklaring door Hirota gepubliceerd Tsjecho-Slowakye sluit zich geheel aan bij de Fransche opvattingen Italiaansch monument op den Amba Aladzji De dorst naar goud De galjoenen van Vigo zullen onderzocht worden Vreeselijke brand in een schouwburg Tweehonderd menschen tijdens een voorstelling omgekomen Zeg het met vliegtuigen Een verjaardagsgeschenk voor maarschalk Tsjang Kai Sjek De noodlanding op2000 meter hoogte Reddingsbrigade verlost passa giers en bemanning OVERTREDING VAN HET UNIFODMVERBOD MGR. F. M. JANSSENS Ontslag gevraagd als Generaal- Abt van de Cisterciënser-Orde BENOEMINGEN Bij de Paters Redemptoristen Opruiing tot moord Vragen van den N. S. B.-er van Vessem Goudvoorraad Ned. Bank PSEUDO-RECHERCHEURS STAAN TERECHT Drie jaar tegen ieder geëischt JHR. MR. G. v. d. DOES De nieuwe landsadvocaat HEFFING OP BROODBLOEM VERLAAGD? Wegens brandstichting gearresteerd FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 17 Maart VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. en Onder aanvoering van staal- waarden konden de meeste fondsen in koers verbeteren, het slot was vast SPECIAAL V00RUDAMESi.de rubriek WAT DE TONG STREELT <Pag. 4) WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 557e MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN ^0r> N S 4 iti S i/ TOKIO, 17 Mrt. (Reuter). De eerste mi nister Hirota heeft, nadat het kabinet tot overeenstemming gekomen was en de keizer zijn goedkeuring eraan had gehecht, de re geeringsverklaring over de te volgen politiek bekend gemaakt. In deze verklaring wordt erop gewezen, dat binnenlandsche en buitenlandsche problemen, welker oorzaken diep geworteld zijn, zich aan Japan voordoen. De leden van het kabinet hebben zich belast met de taak het hoofd te bieden aan den moei lijken toestand met de krachtige vastbesloten heid om door het instellen van verschillende hervormingen en vernieuwingen in alle afdee- lingen der regeering het voornaamste doel der regeering te bereiken, n.l. de roemrijke eenheid der natie. De eerste taak van het kabinet zal gelegen zijn opheldering te brengen in de samenwerking ten behoeve van een krachtige nationale poli tiek. Het is de voortdurende politiek der Japan- sche regeering geweest aldus gaat de ver klaring verder hartelijke betrekkingen te on derhouden met alle landen op een basis van internationaal goed vertrouwen en rechtvaar digheid, het onderling welzijn en de gemeen schappelijke welvaart te bevorderen tusschen Japan en de andere landen van het Verre Oos ten, in het bijzonder Mandsjoekwo en voorts Japans zending ten uitvoer te leggen als sta- biliseerende kracht in Oost-Azië op basis van onscheidbare verwantschap met Mandsjoekwo en aldus bij te dragen tot den wereldvrede en het welzijn der menschheid. Met het oog op den tegenwoordigen inter nationalen toestand kondigt de verklaring aan, dat de regeering voornemens is een consequente, samenhangende, positieve bui tenlandsche politiek te voeren en terzelfder tijd volledig te voorzien in de nationale defensie. Het is urgent de nationale hulpbronnen aan te moedigen door uitbreiding te geven aan in dustrie en handel en door het ten uitvoer leg gen van de noodzakelijke hervormingen in be lastingwezen en financieel systeem en tevens door een betere stabilisatie tot stand te brengen in alle deelen van het nationale leven. De regee ring is voornemens die administratieve hervor mingen uit te voeren, welke geëvenredigd vol doen aan de tijdsbehoeften en officieele disci pline op te leggen. Tenslotte verwerpt de regee ring in haar verklaring overijlde daden en opportunistische maatregelen en legt er den na druk op, dat de regeering vastberaden stappen zal doen om datgene wat zij juist acht, tot stand te brengen. PRAAG, 17 Maart (DNB) De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Krofta, heeft in een rede hedenmiddag voor de commis sies der beide Kamers verklaringen afge legd over den buitenlandschen toestand, waarbij hij ook sprak over de bezetting van het Rijnland-gebied. Bij de booordeeling van deze geste van Duitschland sloot spr. zich geheel aan by de Fransche opvattingen. Wat de houding van Tsjecho-Slowakye zelf betreft, zette de minister uiteen, dat deze niet alleen bepaald wordt door de trouw aan de verdragsverplichtingen, aan welker geldigheid Tsjecho-Slowakije vasthoudt, maar ook door de trouw jegens de Tsjecho-Slowaaksche bondgenooten. wy staan, zoo zeide dr. Krofta, met de regeeringen van Zuid-Slavië en Roe menië in ononderbroken cohtact. Wü zijn voor nemens met deze regeeringen overleg te ple gen tydens de zitting van den permanenten raad van de Kleine Entente, waartoe het mis schien in de eerstvolgende dagen zal komen. Aangezien wy, zoo zeide de minister ver der, geeif onderteekenaars zijn van het Rynpact, willen en .zullen wy in dit ern stige geschil der Westelijke mogendheden met Duitschland geen initiatieven nemen, wy willen en zullen echter die taken en offers niet uit den weg gaan, die voort vloeien uit ons lidmaatschap van den Vol kenbond en uit onze bondgenootschappelijke verdragen. Wat het aanbod betreft tot het sluiten van een niet-aanvalspact tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakye, zejte de minister uiteen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering alleen zoodanige bilaterale verdragen sloot, die naar den inhoud passen in het kader van de col lectieve veiligheden. gestationneerd, in den namiddag volkomen vernield zijn door Italiaansche bommenwerpers. Volgens een bericht uit het Abessinische hoofdkwartier hebben op beide fronten weder om bombardementen plaats gevonden. Waarbij drie personen gedood en zes gewond weraen. De Italiaansche troepen zijn thans naar Stefani meldt, bezig met de voltooiing van de zuivering van Tembien, waar de vijand vrijwel niet meer aanwezig is. De laatste groepen Abessiniërs onderwerpen zich spontaan. Zekere hoofden, die in staat zouden zyn geweest te vluchten hebben ook verkozen zich te onder werpen, aangezien zy de nutteloosheid inzagen van hun pogingen den stryd voort te zetten. Een der belangrijksten onder deze hoofoen is Dedjas Amare Gheressillosi, luitenant van Ras Sefoem, die, toen hy zich onderwierp, ver klaarde, dat iedere tegenstand van Abessinië van nu af aan ijdel is. Volgens het Italiaan sche persagentschap heeft deze luitenant hier aan nog toegevoegd, dat Ras Seyoem moreel en physiek uitgeput is. Ras Kassa zou gevaar hebben geloopen den tlalianen in handen te vallen, doe hhy zou er als door een wonder in geslaagd zyn, beschut door de duisternis, te ontkomen. Tot op het laatste oogenblik zou de Ras niet den ernst van zijn nederlaag hebben begrepen. MADRID, 17 Maart (Reuter) Er is alhier een maatschappij gevormd, die zal trachten het goud te bergen, dat zich moet bevinden in de beroemde galjoenen van Vigo, die met een enorme lading goud uit Amerika in 1702 in de baai van Vigo tot zinken gebracht zyn, om buitmaking door de Engelschen te verhin deren. TIENTSIN, 17 Maart Cïteuter). Gemeld wordt, dat tweehonderd personen om het leven zyn gekomen tydens een brand in een schouwburg te Toe Lioe Tsjen, op 20 mylen van Tientsin. Er werd juist een voorstelling gegeven, en de zaal was propvol, toen het vuur met alle kracht uitbrak en met ongeloofelyke snelheid om zich heen greep. ASMARA, 17 Maart. De zesde groep van het stormbataillon zwarthemden heeft op den top van den Amba Aladzji een marmeren monu ment opgericht, aldus meldt Stefani, ter her innering aan den heldendood van majoor To- selli, den heldhaftigen verdediger van den Amba Aladzji in 1883 tegen de Abessiniërs, die hem met zyn mannen hebben afgemaakt. Het monument, dat uitgevoerd is door het bataillon „Vespri", bestaat uit een buste van Mussolini en een plaquete met opschrift, waarin de vreugde van het Italiaansche leger wordt geuit, dat de dood van Toselli thans is gewroken. De zwarthemden juichten by de onthulling onder het zwaaien hunner dolken voor Koning en Duce. Na de onthulling van het gedenkteeken werd een weg ingewyd van 10 K.M. lengte en zes meter breedte, die in veertien dagen naar den top van den Amba Aïadzji was aangelegd door de zwarthemden. LONDEN, 17 M&art. Reuter seint uit Dessie, dat de Abessinische vliegtuigen, by Kworam SJANGHAI, 17 Mrt. (Reuter). De Chineesche luchtmacht zal met een groote vloot nieuwe vliegtuigen worden uitgebreid, indien de Nan- king-regeering bereid is een grootsch plan uit te werken, ter'gelegenheid van den 50sten ver jaardag van Maarschalk Tsjang Kai Sjek. Het bestuur der provincie Kiangsi heeft voor gesteld, dat ieder burger geld stort in een fonds voor aanschaffing van vliegtuigen, welke op den verjaardag van den maarschalk aan het land worden aangeboden. Verder wordt voorgesteld, dat iedere 5 Hsien (districten) in het land voldoende middelen zullen weten te vinden voor de aanschaffing van een vliegtuig. Daar er duizenden Hsien fh China zyn, zal, indien dit plan wordt uitgevoerd, de Chineesche luchtmacht minstens 2000 nieuwe vliegtuigen krijgen. Tsjang Kai Sjek werd in Fenghwa (prov. Tsjek Kiang) geboren in 1886, de juiste datum is niet bekend. WEENEN, 17 Maart (D.N.B.) Vanmor gen vroeg' is een reddingsbrigade doorgedron gen tot de plaats, waar een verkeersvliegtuig van den dienst WeenenRome een noodlan ding op een berghelling heeft gemaakt. Vol gens radio-mededeelingen is de toestand van passagiers en bemanning goed. De kwetsuren der Italiaansche passagiers bleken van lichten aard te zijn. Het gezelschap wordt vanmiddag in het dal verwacht. Het opsporen van het vliegtuig was zeer moeiiyk, doordat de uitgezonden berichten over de positie aanvankelyk onjuist waren. Tengevolge daarvan heeft de eerste reddings brigade onverrichter zake rechtsomkeert moe ten maken. Wegens het dragen van kleeding, welke uit drukking is van een bepaald Staatkundig stre ven, hadden zich voor den Haagschen Kanton rechter te verantwoorden N. R. de J. uit Den Haag. B. S. uit Zaandam, A. van D. en H. Th. A. H. P., beiden uit Arnhem en W. van S. te Amsterdam. 23 November IJ., 's nachts omstreeks half één, hebben zij, tezamen met 40 a 50 anderen, in de Vondelstraat te Den Haag gemarcheerd, in ryen van drie a vier, terwyl zij een fascisten uniform droegen. Als hoofdgeleider van deze groep is opgetre den E. J. v. d. P. te Den Haag. Aan v. d. P. was ten laste gelegd het houden van een optocht, waarvoor hij geen vergunning van B. en W, had verkregen. Mr. Rooyaards uit Ankeveen trad als verde diger van verdachten op. Het O. M. wilde rekening houden met het feit, dat het gebeurde op een uur is geschied, dat vele menschen slapen en vorderde tegen elk der verdachte een boete van ƒ5.subs. 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter achtte het ten laste ge legde bewezen en veroordeelde verdachten con form den eisch en gelastte teruggave van de In beslag genomen goederen. Vervolgens werd de zaak tegen van de P. be handeld. Het O. M. eischte ƒ10.subs. 10 dagen. De Kantonrechter wilde aannemen, dat ver dachte niet de bedoeling heeft gehad een op tocht'te houden. Maar dat de wijze, waarop zij hebben geloopen, den indruk van een optocht heeft gemaakt, achtte hy bewezen. Hiermede rekening houdende, en met het feit, dat het 's nachts gebeurd is, veroordeelde hy verdachte tot een boete van ƒ2.50, subs, één dag. Volgens het D. v. N.B. heeft Mgr. F. M. Janssens, generaal-abt der Oisterciënser-orde te Rome, aan Z. H. den Paus ontslag gevraagd uit zijn functie. In verband hiermee is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat binnenkort een generaal kapit tel, dat anders eerst over drie jaar zou plaats hebben, zal worden gehouden. Pater J. v. d. Velden van het Redemptoris tenklooster te Roosendaal is verplaatst naar Wittem; pater Chr. Hafkenscheid van Amster dam naar Roosendaal; pater Em. Jansen van Nymegen naar Rotterdam; pater dr. Jos. Dreh- mans van Wittem naar Amsterdam en pater J. Vredeveld van Rotterdam naar Roosendaal. Het Eerste Kamerlid van Vessem heeft aan de Ministers van Justitie en van Buitenland sche zaken de volgende vragen gesteld: Hebben de Ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken kennis genomen van in het nummer van 29 Februari j.l. van De Vrij zinnig-Democraat, orgaan van den Vryzinnig- Democratischen Bond onder redactie van Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van het Hoofdbestuur van genoemde politieke party, naar aanleiding van den moord te Davos op den Duitscher Gustloff, onder het opschrift: „De moord" („moord" tusschen aanhalingsteekens geplaatst) te Davos opgenomen uitingen van leden dezer po litieke party, waaronder de volgende: „En hoeveel menschen zouden hun leven te danken hebben gehad aan den man, die in September 1935 Mussolini zou hebben doodge schoten?'- „Laat ons alle dogmatiek vermijden, ook met betrekking tot het verbod te dooden. Niet iedere politieke moord is gemeen, bruut en mis dadig. Wilhelm Teil wordt terecht vereerd in het democratische Zwitserland, en wat betreft den man, die Hitier doodschiet: als hy het op het goede moment doet, ben ik bereid hem te vereeren," terwijl Mr. L. G. van Dam, secretaris-pen ningmeester van genoemde politieke partij, in een onderschrift den moord, al wijst hij op het gruwelyke daarvan, als een logisch gevolg van het Duitsche en Italiaansche staatssysteem vergoeiykt? Heeft de Minister van Justitie ter zake van bovenvermelde opruiing tot moord en opruiing tot aanslag op het leven van het hoofd van een bevrienden staat bereids last tot vervolging van daders en medeplichtigen aan het Open baar Ministerie gegeven? - Is het den Minister van Justitie bekend, of dt Minister van Financiën en de Minister van Sociale Zaken, leden van genoemden Vryzin- nig-Democratischen Bond, op eenige wyze heb ben doen blyken, dat zij het opnemen van ge noemde uitingen in het orgaan hunner poli tieke party afkeuren? Welke stappen denkt de Minister van Bui tenlandsche Zaken te doen om te voorkomen, dat bovenvermelde uitingen in het orgaan eener politieke party, waarvan twee leden deel uit maken van de Regeering, schade toebrengen aan Nederlands goeden naam en aan Neder lands buitenlandsche betrekkingen? Biykens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af- geloopen berichtsperiode gestegen met ruim 16 millioen gulden. Voor de Vijfde Kamer der Haagsche Recht bank is de zaak behandeld tegen den 25-jari- gen H. K., den 34-jarigen C. G. en den 31- jarigen H. J. M., die in den nacht van 30 op 31 Augustus van het vorig jaar, onder voor wendsel rechercheurs te zijn, in hotel „Ameri- cain" in de Wagenstraat te 's-Gravenhage, in de vertrekken waar twee Italianen logeerden, een onderzoek kwamen instellen en hen by die gelegenheid beroofden van een bedrag van ongeveer ƒ1100. Bij dagvaarding was oplichting, diefstal, subs, heling ten laste gelegd. De Officier van Justitie achtte de maximum straf voor het délict oplichting hier op haar plaats en vorderde tegen ieder van de verdach ten drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 31 Maart. De nieuwbenoemde landsadvocaat, jhr. mr. G. W. van der Does, is op 25 November 1894 te Arnhem geboren. Hy is aan de universiteit te Leiden gepromoveerd op een proefschrift over de bedrijfsorganisatie in het drukkersbe- drijf. In het begin van 1921 kwam jhr. van der Does op het kantoor van den landsadvocaat, mr. J. H. Telders. Het Jaar daarna werd hy eföfflpagnon en plaatsvervangend landsadvo caat. Jhr. van der Does is lid van het bestuur der Juristenvereeniging, voorzitter van het Me disch Tuchtcollege, hoofdredacteur van het Advocatenblad en voorzitter der commissie van advies, bedoeld in het Orisis-Organisatiebesluit, voor welke laatste functie hy thans zal be danken. De nieuwbenoemde landsadvocaat heeft prae- adviezen geschreven voor de Juristenvereeni ging over den wenschelyksten vorm van rech terlijke organisatie en voor de Advocatenveree- niging over de rechtsverhouding tusschen ad vocaat en cliënt. Vroeger is jhr. van der Does werkzaam ge weest als redacteur van het dagblad De Ne derlander", van welke courant hij vast mede werker gebleven is. Volgens verwachtingen van betrokkenen zal naar het Handelsblad meedeelt, de heffing op D. bloem (de gemengde bloem met 35 pCt. in- landsch) dezer dagen verlaagd worden. Waarschynlyk zal zij dan van ƒ6.25 op ƒ6 per 100 K.G. gebracht worden, hoewel sommi gen een flauwe hoop koesteren, dat de heffing verlaagd zou worden tot 5.75, om rekening te houden met het nieuwe handelsverdrag met de Vereenigde Staten. Te Heeten naby Raalte zyn twee personen gearresteerd, verdacht van brandstichting in een boerdery aldaar. Dezen, de bewoner en een zoon van den eigenaar hebben reeds een be kentenis afgelegd. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséaince van betaling: d.d. 16 Maart 1936 is aan de N.V. van Balen"s Koffie- en Theehandel, N.V., gevestigd en kan- toorhoudende te Amsterdam aan de Ceintuurbaan 77 (filialen Nieuwendijk 8 en de Clercqstraat 122. (Procureur mr. Rud. J. Arnold) op ret daartoe door haar Ingediend verzoekschrift defintief sur séance van betaling verleend voor den tyd van 1 'A jaar, ingegaan 29 Januari 1936, met benoe ming van mr. A. Brand, advocaat en procureur te Amsterdam, Heerengracht 310, tot bewind voerder. Failliet verklaard: 16 Maart: M. Kopuit, schoenmaker era leder- handelaar, Amsterdam, Lange Niezel 29 hs. A. D. Klaverstijn. Amsterdam, Potgieter- straat 3. J. H. Pikker, Amsterdam, Postjesweg 15. B. van Raalte, Amsterdam, Veerstraat 71. C. Rehfeld, Amsterdam, Damrak 1. J. Arn. Corn. Scheurer, betonwerker en diens echtgenoote Chr. Trok, zonder beroep, beiden Amsterdam, Nw. Heerengracht 161. J. A. Sweenen, Amsterdam, Emmastraat 25. N.V. Vlta Nova, Blaricum,Naarderstr. 17. B. Verduin, handelende onder den naam Animo, lichtreclame en Neon Rex, Amsterdam, Joost de Moorstraat 17. Jos Asselman, koopman, Hontenlsse. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: W. Kat, Hilversum; H. Catso- nides, Monnikendam; G. Burgij, Hilversum; A. Mes, Amsterdam. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30—4.30 Kon. Olie A'dam Rubber Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Shell Tidewater Int. Nickel Canadas Pacific Cont. Oil 4 pet. Kon. Olie 6 pet. Rotterdam uur 236%K 126— 20%21 32% 38%—39 11%—3/16 11 29% 8 3/16 20%—3/16 89% 72 Van 4.30—5 uur Philips Goudf. Milwaukee Nort Amer. Rayon Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Adj. Milwaukee Kennecott Shell Union Tidewater Cities Service Canadian Pacific Gew. Frisco Pref. idem 6 pet. Rotterdam North Am. Aviation 190% 13 10% 21—1/16 33% 39%—% 4 7/16 22 113/16 11—1/16 3 3/16 8 3/16—% 21/16 3% 73% 5% 16 Maart '36 21.224.911 471.992 2.859.679 24.556.583 1.078500 1.078.500 86.307.167* 4.484.134 35.893 897 126.685.200 122.747.039» 3.938.160 126.685.200» 127.600.340 569.088 530 696.688.870 19.687.488 716.376.359j 39.582.321 4.600.000 11.565.744 15.486.148 939.930.858 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.931.685 761.911.695 7.256 57.926.677 72.877.954 7.550.704 939.930.858 71.153.775 77.513.984 360.343.427 9 Maart 736 24.711.331 534.443 2.851.825 28.097.601 1.617.750 1.617.750 85.617.930* 4.652.433 35.338.195 125.608.559 121.871.710* 3.736.848 125.608.559* 132.600.240 547.668.199 680.268.439 19.680.624 Activa: Prom., enz. in disc. Binnenl. Wissels. Roofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc. Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet af geloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoof dbank Bybank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 KJ3. v. 28 Sept. '18. StbL No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. V. 115 Kap Res. en Pensioenl... Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-lndie t) W.v. va. bultem Besch. Metaalsaldo (KJ3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schat kist p.. rechtst. b. d. Bank ond.gebi Wissel-disconto 2% pet. sedert 4 Febr. 1936 Promessen-disc. 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 Beleen, van Eff. 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 Beleen, van Goed. 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 Voorsch. in Rek.-O, 3 pet, sedert 4 Febr. 1936 699.949.064t 39.582.321 4.690.000 10.048.857 15.486.148 924.990.302 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.931.685 769.117.205 36.288 55.956.140 52.698.841 7.525.257 924.990.302 71.153.775 68.735.108 349.882.150 NEW-YORK, 17 Mrt. (Part.). Onder leiding van staalwaarden kwam het koerspeil in Wall street heden over de geheele linie hooger. De styging van de activiteit in de staalindustrie tot 60pCt. van de capaciteit, het hoogste niveau sinds tal van jaren, gaf dezen papieren 'n krach- tigen stimulans. De koersstijging werd voorts in de hand gewerkt door de meer bevredigende berichten omtrent de politieke ontwikkeling in Europa. Aandeelen U.S. Steels zetten ruim 1 dollar hooger in en konden vervolgens nog 1% punt verbeteren. Bethlehem Steels stegen 2 punten, waarna een lichte reactie intrad; ook de overige papieren op deze afdeeling vertoon den flinke verbeteringen. Koperaandeelen ont moetten vraag en gaven koerswinsten te zien van een fractie tot 4 dollar. Spoorwegwaarden lagen aanmerkeiyk beter en stelden zich over de geheele linie hooger. Automobiel waarden wer den hooger genoteerd, mede in verband met de berichten, dat de vraag naar nieuwe wagens grooter wordt. Chrysler liepen ruim 2 punten op. Petroleumfondsen gaven fractioneele koers- stygingen te zien, evenals warenhuisaandeeien. Public-utility-waarden waren goed gedisponeerd, waarby Consol Gas opvielen door een styging van 1 punt. Amer. Tel. Tel. waren daaren tegen by de opening gedrukt, doch konden zich later lichtelijk herstellen. Industrials waren eenigszins verdeeld, doch de grondstemming was ook hier gunstig. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen lagen willig; Case Tres- hing' stegen ruim 3 punten. Vliegtuigaandeelen verkeerden krachtig in herstel. Nadat aanvankelijk bij de intrede van de tweede beurshelft de markt een eenigszins on regelmatig veloop vertoond had, gaf de beurs na dien over de geheele linie weer een koersver- betering te zien, hoewel de handel van kalmen aard bleef. Het waren weer vooral de staal waarden, automobielfondsen, chemische waar den, aandeelen in fabrieken van landbouwwerk tuigen en luchtvaartwaarden, zoomede myn- en koperwaarden, die op den voorgrond traden. De lichte reactie op de termyn- en locomarkt voor koper en tin oefende voor de betreffende waar den geen invloed uit. Ook spoorweg waarden waren vast, hoewel het slot hier niet op het hoogste punt tot stand kwam; Atchison Tope- ka's bijv. brokkelden laatbeurs weer 1 punt af. De taxaties betreffende de wagonverladingen deze week maken gewag, dat deze met pl.m. 60.000 stuks zullen verminderen, in tegenstel ling met andere jaren, wanneer om dezen tyd van het jaar het aantal verladen wagons een uitbreiding ondergaat. Van de aandeelen in electro-technische bedrijven waren Westinghouse vast en 2% punt hooger. Bij de public-utilities zetten Electric Bonds de stijging met pl.m. 1% punt voort. Ook kunstzydewaarden ontmoetten goede vraag. Oliewaarden, warenhuisfondsen, tabakken en aandeelen in telegraafmaatschap- pijen waren goed prijshoudend. Voor waren huisfondsen was de stemming verdeeld. Equip- mentshares voor Amer. Car Foundry ruim 1 punt hooger. Winstnemingen, die tegen het slot van den beurshandel los kwamen, werden goed opgenomen zoodat het einde vast was met winsten van 2pCt. a 5% pCt. voor Chrysler, Allied Chemical, Du Pont de Nemours, Case Treshing, Int. Harvester, Douglas Aircraft, Wes tinghouse Electric, U.S. Steels, Bethlehem Steels, National Steel, Republic SteeL Amer. Smelting, Great Northern. De omzetten bedroegen 2.240.000 shares. NEW-YORK, 17 Maart Slotk. Mrt. 17 16 14 13 Brussel 16.99 17.00 17.00 16.97 Rome 7.99 7.99 8.00 7.99 Madrid 13.76 13.77 13.78 13.74 Bern 32.86 32.89 32.91 32.83 Weener 18.89 18.90 18.90 8 87 Oslo 25.00 25.00 25.00 24 971/2 A'dam 68.48 68.50 68.51 68 38 Londen 4.97% 4.97% 4.977* 4-96% Parijs 6.64% 6.641/2 6.641/2 6.b3i/4 Berlijn 40.50 40.50 40.50 40 47 NEW-YORK, 17 Maart 17 Maart 16 Maart 17 Maart 16 Maart Suiker Mrt. 2.68 70 2.69-71 Sept. 2.69-70 2.70-71 Mei 2.67-68 2.68-69 Dec. 2.61 2.61 Juli 2.68-69 2.69-70 Jan. 2.46 2.45-47 Mrt. 2.46— 2 46— Rubber Standaard Mrt. 15.83— 15.89— Oct. 16.09-- 16.14 Mei 15.90— 15.96— Dec. 16.17 16.21 f Juli 15.95 t 16.02— Jan 16.21— 16.25 Sept. 16.05 t 16.11 Mrt. Katoen Mrt. 11.38— 11.36 Oct. 10 19— 10.24 Mei 10.95— 10 95-96 Dec. 10 19-20 10.25 Juli 10.59— 10 62— Jan. 10.19— 10.26 Tin Loco 48.25 48.3772 Termijn 47.50 47.62% Koffie (Rio) (Sant06) Mrt. 4 79— 4.84— Mrt. 8.30— 8 32-34 Mei 4 89— 4.93— Mei 8.37— 8.41-42 Juli 4.98— 5.00— Juli 8.42— 8 47— Sept 5.05 5.08— Sept 8.47 8.51- Dec. 5.10-11 5.13— Dec. 8.52 8 55— CHICAGO, 17 Maart 17 Maart 16 Maart Tarwe Me: 987e- - 99-99Ve Juli 89V*-% 89Vr% Sept 88-877h 877/s- - 17 Maart 16 Maart Haver Mei 265/e 27 Juli 267e— 27 Sept. 27 267e Slotboersen Maart 17 16 14 13 Allied Chemical 190 186 I86S/4 178 American Can Co. 123 I2IV2 1247/a 122 V* Am. Car. F.dry 367* 35'/2 341/2 331/* Am. Smelt. Ref. 867* 8 U/8 823/4 79 Am. Tel. Tel. 169 I68V2 168V* 165V* Am. Tobacco B. 91% 9OV2 89 881/3 Am. Waterworks 227/g 217/g 21% 203/4 Anaconda Copper 353/8 343/g 34 333/g Atchisop Topeka 757a 743/g 753/4 74 Baltimore Ohio 207/8 193/4 201/4 193/g Bethlehem Steel 577/g 551/8 55% 52% Canadian Pacific 133/8 123/4 13% 12% Case Treshins 1331/2 1301/4 1333/4 127 Chase National B. 381/2 38% 38 37 Ches. Ohio 56% 551/2 56 55V* Chicago Rock Isl. 21/2 21/2 21/2 21/3 Crysler Motor 967/8 933/4 941/2 91% Cities Service 5V* 5 5 43/4 Consol Gas N.Y. 34% 333/4 341/a 323/g Continental Oil 347s 33V2 341/2 333/4 7 Dawesl. 35 343/4 341/2 333/4 5% Young 26% 26% 263/g 26 Deleware Huds. 443/4 437a 441/2 423/4 Douglas Aircraft 71% 68% 691/4 671/4 Dupont de Nem. 145 1421/4 1451/a 1417a Eastman Kodak 161 1601/g 159 155% El. Bond Sh. 22% 207/e 193/4 18 General Electric 393A 383/g 39 371/3 General Motors 62V4 6OV2 61% 593/8 Good Year 273/4 273/s 28I/4 263/g Hudson Motor 18 171/4 177/s 16% Illinois Central 241/4 233/8 241/2 227a Intern. Harvester 8IV2 78% 791/2 77 Intern. Nikkei 503/8 48i/2 481/4 47 Intern. Tel. Tel. 167/g 16 16V* 151/2 Kennecott Copper 39 37Va 37 353/4 Koninklijke Olie 53Va 523/g 523/4 51V* Missouri Pacific 31/4 3V* 31/* 3 Idem pref. 6% 57/g 6 51/2 Montgomery Ward 40 391/2 39% 38% Nat. City Bank 35 35 35 331/2 Nat. Dairy Prod. 241/2 24 24 233/g New York Central 36Vs 343/4 35 333/g North. Amer. Co. 271/2 26% 263/4 25V* Norfolk Western 233 232 230 2281/2 Pennsylvania 341/4 33% 331/4 32 Phillips Oil 437a 43 423/g 41V* Proctor Gamble 451/4 451/2 45 44'/* Publ. Serv. N. J. 421/s 421/s 411/2 403/4 Radio Corporation 13 1278 121/2 12 Sears Roebuck 623/4 61% 623/4 611/2 Shell Union Oil 18% 18 181/2 173/g Socony Vacuum 151/4 15 151/8 15 Southern Pacific 33.7/8 32% 33 311/3 Southern Railway 18 17% 171/3 16 Standard Brands 16% 16 16 157/8 Stand. Oil of N.-J. 66S/4 657/s 66V* 64% Tidewater Ass. Oil 18V* 18% 183/g 171/2 Union Pacific 133 1313/4 132 1283/4 United Aircraft 28% 28 29 28 United Corp A. 7% 71/2 71/s 67/g U. S. Leather 9 81/2 8V* U. S. Rubber 261/s 261/2 26 233/g U. S. Steel 66V* 633/g 63V* 603/4 Western Union 881/8 863/4 863/g 83 Westingh. Electr. 115 1121/2 1141/2 113 Wool worth Building 493/4 50% 501/s 493/4 t bieden - ex. coupon. gedaan en laten 8 ex. div. Maïs Mei 606/8 Juli 60V*- SeptöOVi - Reuzel Mrt. 10 55 Mei 10 65 60% 60% - 607, - - 10.45 10.55 Rogge Mei 56% Juli 557, Sept 5578 - 56%) 557/g Sept. 10.65 Juli 10.42% 10 52% 1030 WINNIPEG, 17 Maart 17 Maart 16 Maart 17 Maart 16 Maart Tarwe Gerst Mei 843/g Juli 851/4-- Oct 853/g 843/g 853/g 851/2 Mei 38V2 Juli 391/8 Oct 387/g 393/8 Rogge Lijnzaad Juu 45% Mei 461/4 Oct. 47»/4 45% 461/a 47% Mei 1.581/* Juli 1.561/2 Oct. 1.58 1/* 1.57 Haver Mei 32% 32V* Juli 32 321/* gedaan en laten t bieden. URAANNOTEERING LIVERPOOL, 17 Mrt. Tarwe. Maart 6.0 1/8; Mei 6.1 1/8; Juli 6.2 7/8. GRONINGEN, 17 Maart. Graan. Inlandsche rogge 7.508.00, wlntergerst 5.105.60, zomer- gerst 5.405.70, haver (wit) 5.006.65, zwarte ra ver orion 7.00—8%, groene erwten 7,509.30, koolzaad 5.00—9.50, karwijzaad 17—28, buiten landsche gerst 5.80-6.10. rnde mais 5.305.60, lijnzaad witbloei 57%, lijnzagd blauwbloel 5.00 7%, zwarte haver president 6.0Ö6.60. DÉN BOSCH, 17 Mrt. Boter. Aanvoer 17.500 K.G. Hoogste prüs 1.50, laagste prijs 1.40, middel- prijs 1.44 per K.G. UTRECHT, 17 Mrt. Vereenigde Eier-veiling) Eieren bruin 2.052.65, bruin 2.352.70, eenden eieren 2.05, Aanvoer 20.000. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Vertrokken 17 Mrt.: Hewfth, s., Sunderland; Indus, s., Burnt Island; Amstel- stroom, m.s„ Leith; Vliestroom, s„ Huil; Leeu warden, s., Londen. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA. uitreis, 16 Mrt. te Mntevideo. KON. NED. STOOMB. MIJ. CALYPSO, Middl. Zee naar Amst., pass. 17 Mrt. v.m. 8 uur 45 OUessant. AGAMEMNON, 17 Mrt. van Almeira naar Car- thagena. TELAMON, Antwerpen naar Londen, pass. 1" Mrt. Vlissingen. ACHILLES, Amst. naar Valencia, pass. 17 Mrt. Gibraltar. VENUS, 17 Mrt. van Algiers naar Burriana. PLUTO, 17 Mrt. van Kopenhagen te Gothen burg. ORION, Middl. Zee naar Rotterdam, pass. I7 Mrt. Finisterre. TRAJANUS, 17 Mrt. van Palermo te Valencia. STUYVESANT, uitreis, was 16 Mrt. 7 uur 5° V.m. 320 mijlen Z.O. van Lands End. ORPHEUS. 17 Mrt. van Cadix te Melilla. JAVA-NEW-YOORK LIJN TANIMBAR, 16 Mrt. van Batavia n. New-YorK. MIJ. NEDERLAND TAJANDOEN, uitreis, 17 Mrt. van Djeddah. HOLLAND-AMERIK A LIJN SPAARNDAM, R'dam naar New-York ,was 1® Mrt. 2 Uur 30 v.m. 45 mijlen W. van Lands End- BILDERDIJK. R'dam naar Boston, was 16 Mri' 9 uur 30 v.m. 310 mijlen W. van Valentia. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, Amst. naar Java, was 15 Mrt. 1® uur 10 n. m. 90 mijlen Z.O. van Lands End. ROTT. LLOYD SIBAJAK, uitreic, 17 Mrt. te Singapore. DEMPO, uitreis, 17 Mrt. van Gibraltar. KERTOSONO, 17 Mrt. van R'dam naar Java* VER. NEDERL. 8CHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIJKERK, thuisreis, pass. 17 Mrt. Gibraltar* HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKÉRK, uitreis, 17 Mrt. te Adelaide. DIVERSE SCHEPEN THEANO, 17 Mrt. van Dublin te Belfast. EEXPORT, 16 Mrt. van Delfzijl te Londen. GOOTE, Londen naar Methil, pass. 15 Maar» Flamborough Head. DEN HAAG, naar Aruba, was 16 Mrt. 1 uur 40 n.m. 160 mijlen Z.W. van Valentia. GANGES, sleepboot, naar Havre, pass. 16 Mf" Lizard. INDUS, sleepboot, naar R'dam, pass. 16 Mrt' Lizard. MACUBA, 14 Mrt. van Rcruaan naar St. Kitts v.o. en pass. Havre Roads. MANVANTARA, 12 Mrt. van Piraeus naar Vol"* LINGE, 17 Mrt. van Casablanca naar Dakar. .AMSTEL, San Benlto naar Valencia, pass. 1 Maart Monrovia. MERWEDE, 15 Mrt. van Girvan te PalnackPJ MOORDRECHT, Curacao naar Liverpool, 16 Maart 200 mijlen Z.W. van Flores. EMMAPLEIN, 17 Mrt. van Narvik naar R'®8??' TUVA, 16 Mrt. van Rio Janeiro naar Victor'»' RUÜRLO, Melilla naar R'dam-Vlaardlng®1" pass. 17 Mrt. Finisterre. Rotterdam, 17 Maart. Het s.s. „Driebergen". do Zuld-Hollandsche Scheepvaart Mij. te Bot(%[ dam, dat 15 dezer met een lading erts van P«Pj naar Einden vertrok, is bij Pepei aan dera gr01' gevaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2