Von Ribbentrop naar Londen Omroepstoringen leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS NA DE OPHEFFING VAN 'T NA T.-CRISISCOMITÉ LITWINOW PAKT UIT landgoederen geveild WOENSDAG 18 MAART 1936 Het rapport der Commissie-Schön- feld is na vier jaren gereed gekomen Wat voorgesteld wordt Van wijlen Prins Hendrik KOELHUISDRUIVEN ^egen millioen pond zouden be waard zijn Ql 0 A N'Q LINIMENT R.K. ARTSEN-VEREENIGING Jaarvergadering in Den Bosch OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE DE PHOHl IN 1935 Technische verbeteringen HOLLANDSCHE ZAKEN- BOEKEN IN DEN VREEMDE De nood in het café- en restaurantbedrijf Landgoed Mariëndaal De hooiprijzen Postvluchten Oplichters voor het gerecht Goedgeloovige dames de dupe geworden M. S. S.-cachets Geld uit actentasch gestolen Penningmeester voor 1150 gulden benadeeld DE PENSIOENHERZIENING Bezwaren in georganiseerd overleg kenbaar gemaakt bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Engeland houdt de leiding MIST OORZAAK VAN AAN VARING Schip kreeg groot gat boven de waterlijn OM HET LUTINE-GOUD Oude concessie verlengd KRIJGT OOK HELMOND EEN VLIEGVELD? Hoe het advies van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadig heid luidt Van den dijk gevallen SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICHT Politiemotor bij achtervolging over den kop geslagen Huis afgebrand te Sambeek Van de drie bronnen van radiostoringen, de fitmosfeer, de andere zenders en de zich in de omgeving van het ontvangende toestel bevin dende electrische toestellen en inrichtingen, kan de laatste, in de practijk veelal de meest hinderlijke, in verscheidene gevallen betrekke- Hik gemakkelijk worden opgeheven. De in zijn ontvangst gehinderde luisteraar heeft echter tot dusverre geen wettelijke mid delen in de hand om zich tegen deze storin- Een te weren. Teneinde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien, is door den minister van Waterstaat een Commissie inzake Radio-om- foepstoringen ingesteld, welke op 30 September 1931 namens den minister door ir. M. H. hamme, directeur-generaal der P. T. T. is geïnstalleerd. Deze Commissie is thans, na Vier jaren arbeid, met haar voorstellen gereed gekomen. Waar de Commissie het storingsvraagstuk beschouwt als een conflict tusschen twee par tijen, de gebruikers van electrische toestellen en inrichtingen eenerzijds en de luisteraars an derzijds, meent zij, dat de oplossing van het storingsvraagstuk gevonden moet worden door het nemen van maatregelen door beide be langhebbenden en zullen aan het ontvangtoe stel van den klager, wil deze recht van spre ken hebben, zekere eischen van storingsonge voeligheid moeten worden gesteld. Bijzondere voorzieningen, als een afge schermde invoering der antenne, zullen ech ter om daaraan verbonden hooge kosten van Voorziening en de niet vaststaande afdoend- heid van dit middel, niet worden geëischt. De Commissie heeft getracht de te treffen Maatregelen zoodanig te formuleeren, dat de- Se gemakkelijk kunnen worden aangevuld en gewijzigd, weshalve zij instelling van een per manente adviescommissie, welke desgevraagd uit eigen beweging voorstellen aan de Re- Seering zal doen, aanbeveelt. Wat de storende inrichtingen betreft wor den onderscheiden: Apparaten, die regelmatig storen en gemak kelijk ontstoord kunnen worden. Voor deze toe stellen (electrische huishoudelijke toestellen) Vrordt voorgesteld, dat zij, na een bepaalden datum, alleen ontstoord in den handel zullen Wogen worden gebracht. Apparaten, welke niet per se behoeven te storen, doch in bepaalde gevallen storing kun- hen veroorzaken en zonder groote kosten ont stoord kunnen worden. Voorgesteld wordt, de- Se gevallen incidenteel te behandelen en den betrokken ambtenaar te doen beoordeelen of bepaalde voorschriften voor de ontstoring moe ten worden gegeven dan wel een verbod van het gebruik van bedoelde apparaten op be haalde uren moet worden voorgeschreven. Het is de bedoeling daarbij beroep op den minister open te laten, Wat de kosten van ont storing, ook van de onder de eerste categorie vallenae, doch vóór den vastgestelden datum hl gebruik genomen apparaten betreft, is het foorstel om deze over den houder en de(n) luisteraar (s) te verdeelen volgens een door den betrokken ambtenaar te treffen regeling. Resten nog de electrische installaties, welke slechts met groote moeite en kosten storings vrij te maken zijn (electrische tractie, hoog spanningslijnen, groote geneeskundige installa ties enz.) Hier zal, stelt de Commissie voor, na hestudeering van elk bijzonder geval, door den minister, na het hooren van de Commissie van Advies, een beslissing worden genomen. De Commissie stelt tenslotte voor, dat de Storingsdienst zal worden toevertrouwd aan het Staatsbedrijf der P. T. T., als zijnde een onpartijdig lichaam, dat boven dien op dit gebied reeds eenige ervaring heeft. Hit practische overwegingen worden daarbij ®etiige beperkende bepalingen aangegeven, n.ï. uat een klacht in het algemeen slechts in be handeling zal worden genomen, indien deze m>rdt ingediend door ten minste drie houders ,an aan de eischen voldoende ontvangtoestel- dat alleen klachten over de ontvangst van fjederlandsche zenders voor onderzoek in aan merking zullen komen; dat een verhouding van *0 decibels of minder tusschen nuttig signaal stoorgeluid als hinderlijke storing zal wor- u«h beschouwd en dat, indien de klacht ge- en al ongegrond blijkt, de klagers de kos- mp van het onderzoek zullen moeten betalen. Hnder groote belangstelling heeft Dinsdag te Uestro de veiling plaats gevonden van de tot nalatenschap van wijlen Z. K. H. Prins Hen- "c behoorende goederen te Dobbin en Zietlitz, Het hoogste bod (1.050.000 R.M.) werd gedaan °°r den Rijksstadhouder Hildebrandt, voorzit- T* van de Friedrich Landstiftung in Schwerin, tevens optrad voor Sir Henry Deterding. v. Hoewel de druivenboomen in de stookkassen /'er groen worden en den nieuwen oogst aan- /J0cügen, worden momenteel aan de Westland- c°be veilingen nog belangrijke hoeveelheden duiven van den oogst 1935 aangevoerd. Het blijkt n.l. dat zeer groote hoeveelheden Uiven in de koelhuizen, of bij de tuinders op «e zolders opgeslagen zijn geweest, «aar verluidt zou naar schatting bijna negen Uiioen pond druiven op deze wijze zijn bc- jjhurd, zoodat de druivenstroom nog lang en j/eecJ Uit blijft vloeien. De resultaten van het V'aren der druiven zijn overigens belangrijk minder dan men had verwacht; er is zelfs make van een debacle in de koelhuisdruiven. y Ongetwijfeld zal dit van. invloed zijn op het °toend seizoen en het aantal kweekers, dat de ^Uiven zal bewaren, zal dan zeker niet zoo zijn. De prijzen zijn evenwel zoodanig, belangrijke verliezen geleden worden. 1 Zij gelooft hoor eigen oogen niet, wan- neter ik straks met dezen knaap thuis komZij gelooft het nóóitEvenmin als zij mijn genoegen begrijpt, om hier uren in dei) regen te zitten. Maar visscher ben je, of^febent het niet I Rheumatiek Dat deerfTnejuetIk heb Sloan's I O L U rl II O VERDRIJFT PIJN De R.K. Artsenvereeniging zal dit jaar haar algemeene vergadering houden in Den Bosch op 9 en 10 Mei in het Oranjehotel. De agenda bevat o.m. de verkiezing van be stuursleden. Volgens rooster treden af dr. G. J. H. van Liebergen te Oosterhout, dr. V. Nolet te Oldenzaal' en dr. A. H. M. J. G. Sluyters te Ravestein. Voor het niet-huishoudelijk deel der ver gadering zijn als sprekers verzocht prof. dr. W. Koenraadt, van het Groot-Seminarie Hoe ven en dr. R. Eykel, hoofdinspecteur der Volks gezondheid, die een nader aan te kondigen onderwerp zullen behandelen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 23 Februari 1936 tot en met 29 Februari 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f 3.50 en f 3 per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor in dal zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoen de aan de standaardmonsters C en D, zal res pectievelijk f3 en f2.50 per 100 K.G. bedragen. van deze bedrijven betreft, wees spr. op de wenschelijkheid om te komen tot weder-open- stelKng van de verlofzaken op Zondag, tot be strijding van den clandestienen verkoop en tot tariefsvermindering' voor telefoongebruik. De algemeene grief is dat er van overheids wege niets gedaan wordt, om het bedrijf voor ondergang te behoeden. Verschenen is een brochure „Over de wereld klinkt Neerlands stem", waarin een aantal we derwaardigheden van den Phohi-zender in 1935 zijn samengevat. Wij lezen daarin o.m.: Een treffend bewijs voor de betrouwbaar heid van onze zenders is wel, dat wij in het afgeloopen jaar enkele malen het verzoek kre gen voor buitenlandsche rekening een speciaal programma uit te zenden. De verbeterde outillage van de Phohi-zen- ders bood de mogelijkheid, uitzendingen te ver zorgen voor Nederlanders in andere wereld- deelen en bovendien om niet-Nederlanders in aanraking te brengen met de Nederlandsche cultuur, daarbij tegelijkertijd in het algemeen goodwill aankweekend voor den naam van ons land, waardoor de geheele Nederlandsche ge meenschap is gebaat. Aan den K. R. O. komt de eer toe, dat hij als eerste der Nederlandsche omroeporganisaties er toe overgegaan is, zich met de uitzending van dergelijke programma's via de Phohi-zenders te belasten. Wil dit Nederlandsche stemgeluid over de wereld geheel tot zijn recht komen, dan is het noodig, dat het niet uit slechts één stem be staat, doch uit een koor van vele stemmen van verschillenden klank en timbre, ten einde als harmonieus geheel een goed beeld te geven van wat Nederland op cultureel fen economisch ge bied presteert. De zender PCJ staat momenteel nog opge steld in het Philips laboratorium te Eindhoven, waardoor hij gebouwd is. Het ligt echter in de bedoeling dezen zender binnen afzienbaren tijd met een grootere energie uit te rusten, en hem dan tegelijkertijd te verplaatsen naar het Gooi, waar ook de Phohi-zender staat, opdat wij daar een centralisatie van onze diensten verkrijgen. Bovendien is dan het plan eveneens de an tenne-systemen te verbeteren, waardoor een nog betere service gegeven kan worden. Het boekje bevat verder een groot aantal ci taten uit brieven van Nederlandsche en niet- Nederlandsche luisteraars in het buitenland, die van groote tevredenheid getuigen. Naar wij vernemen, is van het bekende Hol- landsche boekwerk „Welkome Waardevolle Wenken," geschreven door den heer J. P. de Brabander, directeur van het Centraal Hanze- bureau te Utrecht, thans ook een Fransche uit gave verschenen onder den titel „Contes et Conseils pour TExploitation de votre Com merce." Bureau van uitgave is „Grga," School- kaai 5, Gent. Te 's-Gravenhage had j.l. Maandagmiddag een bijeenkomst plaats van het comité van samenwerkende Haagsche organisaties in de hotel-, café-, restaurant-, slijters- en aanver wante bedrijven. Tijdens deze bijeenkomst heeft de voorzit ter van dit comité, de heer J. W. van Hanja, een uiteenzetting gegeven van den noodtoe stand in deze bedrijven, waarbij hij zich in t bijzonder richtte tegen de Overheidsmaatrege len, in het algemeen tegen de voorgestelde Reis- belasting en de Drankwet en in 't bijzonder tegen de Vaste-lasten, welke laatste volgens spr. voor 50 pet. zouden moeten vervallen. Wat het gemeentelijke beleid ten aanzien Het bekende landgoed Mariëndaal tusschen Arnijem en Oosterbeek, waarvan de laatste be woonster dezer dagen is overleden, zal vermoe delijk verkocht worden. Het huis zal binnenkort gesloten worden, waarna getracht zal worden de bezitting, die ongeveer 170 H.A. groot is, in haar geheel te verkoopen. Is dit niet mogelijk, dan zal het landgoed in gedeelten worden verkocht. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Vervoorn heeft minister Deckers geantwoord, dat het hem bekend is dat de sterke daling van de hooiprijzen deze heeft gebracht tot onder het peil van vóór den oorlog. Daar een der voornaamste redenen hiervan is de door verschillende omstandigheden vei- minderde export, is het voor den Minister zeer de vraag, of het mogelijk zal zijn, maatregelen te treffen om de hooiprijzen tot een voldoende hoogte op te voeren. Niet vergeten mag wor den, dat door den overgang op motortractie, zoowel op militair als op ander gebied, de af zetmogelijkheden voor hooi sterk zijn vermin derd. In sommige landen belemmeren hygiënische politiemaatregelen den invoer; in andere leg gen de monetaire moeilijkheden aan den afzet bezwaren in den weg. De Minister blijft intusschen aan deze aan gelegenheid zijn aandacht wijden. De „Sperwer" is op de uitreis te Dj ask ge land. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdagmiddag eenige opliehtingszaken behandeld, waarvan de eerste betrof een 48-jarigen, reeds grijzen verd., den chemiker J. H. K. uit Rotterdam, thans ged., te wiens laste een 57-jarige dame, die door hem opgelicht was, de meest zonderlinge mededeelin- gen kwam doen omtrent de wijze waarop K. haar geld heeft weten afhandig te maken. Het geloof, dat deze getuige aan verdachte's ver halen schonk was zoo onwankelbaar, dat het kon gebeuren, dat toen K. wegens oplichting werd gearresteerd, het deze getuige was, die den commissaris van politie en den officier van justitie opbelde met de mededeeling, dat deze arrestatie op een vergissing moest berusten, daar zij K. als een zeer vermogend man kende. Uit haar verhoor bleek, dat zij met K. in kennis was gekomen, toen deze bij haar te Utrecht kwam waar zij een pension hield, om kamers te huren. Hij gaf toen voor doctor in de medicijnen en in de scheikunde te zijn. Men werd spoedig vertrouwelijk en K. zeide het jam mer te vinden, dat een zoo intellectueele dame een pension moest houden. Hij gaf voor een belangrijke uitvinding te hebben gedaan op fotografisch gebied. Deze uitvinding, die hem ƒ250.000 zou opleveren zonzij samen met een broer exploiteeren. Deze was te Antwerpen en nu zou te Den Haag een conferentie plaats hebben. Maar de broer werd ziek en moest te Middelburg in een ziekenhuis worden opge nomen. K. moest naar Middelburg, maar ge tuige mocht niet mee, want broers toestand was ernstig. K. wierp zelfs huwelijksplannen op, doch daar getuige nog niet gescheiden was, konden deze vooralsnog niet ten uitvoer wor den gelegd. Intusschen zou K. wel voor getuige zorgen, door een bedrag van 50.000 te haren behoeve bij de Nationale te storten voor een lijfrente. Voorts is K. met haar naar Den Haag ge gaan waar beiden intrek namen in een pension aan de Laan Copes. Tevoren had zij hem al het geld gegeven, dat zij bezat en had zij al haar meubilair, waaronder eenige antieke stuk ken, voor een appel en een ei verkocht. De verdere verhalen kwamen hierop neer, dat K. ƒ200.000 kon krijgen van de firma Govaerts te Antwerpen, dat hij groot aandeelhouder van De Gruyter te Den Bosch was, dat hij adviseur van den Octrooiraad was, dat er ƒ250.000 bij de Nederlandsche Bank waren gestort waarop gedeeltelijk door den officier van justitie be slag was gelegd, dat verdachte 'n envelop waarin zich ƒ35.000 zouden bevonden hebben aan ge tuige in bewaring heeft gegeven en het slot van al deze verhalen was dat de getuige ver klaarde, dat zij geen half centje in haar tasch kon hebben, of K. haalde het er uit. Een 24-jarige jongedame heeft namens haar moeder de kamers in het pension Laan Copes aan verdachte verhuurd. Hij deed soortgelijke verhalen, waarmede hij het vertrouwen van deze getuige wist te winnen. Na vier dagen vertrok K. zonder te betalen. De eerste getuige kwam alsnog verklaren, dat K. met haar naar een notaris was gegaan, waar hq opgave van al zijn bezittingen had gedaan. De getuige wist niet beter of alles zou op haar naam worden gesteld. Verdachte gaf slechts enkele onderdeden van deze verklaringen toe, maar hij ontkende, dat hij zich voor doctor, adviseur etc. had uitge geven. Nochtans beweerde hy doctor in de schei kunde te zijn. Zijn bul die hem in 1917 in Ber lijn werd uitgereikt is verbrand. De president, mr. Haga, wees K. op ver schillende tegenstrijdigheden in zijn verklarin gen met die voor den rechter-commissaris af gelegd. Uit deze laatste bleek, dat verdachte heeft toegegeven comedie te hebben gespeeld. Mr. N. S. Hoekstra, requisitoir nemend, wees er op, dat in de dagvaarding slechts een keuze was gedaan uit een serie oplichtingen door K. gepleegd. Hij is reeds vele malen veroordeeld en heeft daarvoor te zamen vier jaar gevange nisstraf ondergaan. Volgens het rapport is ver dachte niet te reeïasseeren. Mej. mr. Romijn betoogde als raadsvrouwe, dat men hetgeen aan verdachte ten laste is gelegd, eigenlijk geen oplichting kan noemen, daar er zulke grove middelen werden gebezigd, waardoor een gewoon mensch niet opgelicht kon worden. Pleitster concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 31 Maart a.s. In een zaak tegen den makelaar J. van L., ged., die eveneens voor de Haagsche rechtbank wegens oplichting terecht stond, kwamen 3 ge tuigen hun bevindingen verhalen. De eerste getuige, wier echtgenoot een wijn handel drijft, heeft aan verdachte, die zich tegenover haar had voorgedaan als advocaat, jonkheer en broer van den minister van Water staat, een vordering van 1200 op een debiteur ter hand gesteld. Getuige moest 14.30 storten om de zaak op de rol te brengen. Een gewezen onderwijzeres, die geloof hechtte aan al de verhalen van verdachte, is in totaal bijna drieduizend gulden aan hem kwijtgeraakt. Behalve bovenvermelde kwaliteiten, had ver dachte haar nog verteld, dat hij officier-vliege nier was, dat hij voor een bedrag van 176.000 in het faillissement van ^Scheurleer was betrok ken en dat hij veel zaken voor de Rotterdamsche rechtbank had loopen. Aan deze getuige had verdachte ook nog voorgespeld met haar te trouwen. Het O.M., waargenomen door mr. Hoekstra, achtte de oplichting ten nadeêle van de eerste getuige bewezen en vorderde mitsdien tegen verdachte, omtrent wien de inlichtingen verre van gunstig luiden, een jaar gevangenisstraf. Mr. Huijgens vroeg vrijspraak met onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Uitspraak 31 Maart a.s. Regelen darm-functies. Houden het bloed rein. Zqn de beste wachters Een penningmeester van een woningbouwver - eeniging te Haarlem heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van f 1150 aan bank papier. Hy kwam met het geld in een gesloten actentasch op de bank,toen hij plotseling tot de ontdekking kwam, dat het was verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, tot dus" ver echter zonder resultaat. De commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs heeft beraadslaagd over het ontwerp van wet tot herberekening van pensioenen van burgerlijke- en militaire ambtenaren. Hierbij bleek, dat de in de commissie vertegenwoor digde organisaties van oordeel waren, dat de pensioenen zoolang mogelijk onaangetast die nen te blijven en dat het tijdstip voor een regularisatie der pensioenen nog niet is aange broken. Mocht niettemin het ontwerp tot wet worden verheven, dan dienen de lage invalidi teitspensioenen gesauveerd te worden. De officier eischte thans wegens oplichting, tweemaal gepleegd, tegen K. twee jaar gevan genisstraf. Duitschland heeft na veel over-en-weér geschrijf en getelegrapheer de door En geland gepousseerde uitnoodiging om ver tegenwoordigers naar den Volkenbóndsraad te Londen te zenden aangenomen. Hitler is dus zoo verstandig geweest, het hem niet slecht- gezinde Engeland geen tweede échec te bezor gen. Duitschland heeft in Londen niets te ver liezen, maar veel te winnen. Een formeele ver oordeeling zou het toch niet hebben kunnen ontloopen, indien het zich van de zittingen van den Volkenbondsraad afzijdig had gehouden. Nu het de uitnoodiging heeft aanvaard en Von Ribbentrop, Hitler's bijzonder gevolmachtigde ambassadeur, met een nogal uitgebreiden staf naar Engeland zal vliegen, lijdt het geen twijfel of ook de voorstellen van Hitier zullen er met de betrokken mogendheden, voor zoover aan wezig, besproken worden. Dit was een „conditio sine qua non", welke Hitler meende te moeten stellen, en aan de vervulling waarvan heeft medegewerktFrankrijks nieuwte bondgenoot, Sovjet-Rusland. In den Volkenbondsraad heeft Litwinow tegen Duitschland uitgepakt op een wijze, welke verre van tactisch was. Niet alleen de schending van het Locamo-pact bracht hij ter sprake, maar ook de herbewapening van Duitschland en de schending van het Volken bondspact door Italië gepleegd, toen het den oorlog tegen Abessinië begon. Frankrijk, dat onder de huidige -omstandigheden den Italiaan- schen steun bij de formeele veroordeeling van Duitschland niet graag zal missen en er dus angstvallig voor waakt Italië niet voor het trot sche hoofd te stooten, heeft met ontsteltenis moeten aanzien, hoe zijn lieve Moskousche vriend het heilig gewaande huisje van den Duce niet spaarde. „Van je vrienden moet je het hebben," zal Flandin wel hebben gedacht. Van Moskousche vrienden is echter alles te verwachten. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, en de anders zoo geraffineerd diplo matieke Litwinow is blijkbaar een oogenblik van haat tegen Duitschland verblind geweest. Door de verdragsschending van Italië ten aan- hoore van signor Grandi te memoreeren, een verdragsschending, welke formeel en essentieel veel ernstiger is dan die wtelke Duitschland, dat alleen maar zijn eigen grondgebied militair be zette, heeft bedreven, heeft Litwinow indirect den nadruk gelegd op het hoogst zonderlinge en pénible parket, waarin Italië zich als Volken bondsraadslid bevindt. Italië, welks veroverings zuchtige troepen in strijd met de gesloten ver dragen een mede-volkenbondslid in eigen huis bestoken, zal straks zijn goedkeuring moeten hechten aan een vonnis over Duitschland, dat allésn maar in strijd met vrijwillig gesloten verdragen weer baas is geworden in eigen huis. Ook het prestige van den Volkenbond is met deze memoratie niet bijster gediend. Het was trouwens kennelijk Litwinow's bedoeling den Volkenbond af te kammen om den mogendheden te verstaan te geven, dat het eindelijk tijd wordt, dat de Volkenbond zichzelf meer gaat respectee ren en zich met man en macht schrap zet tegen verdragsschendingen als waaraan Duitsch land zich thans heeft schuldig gemaakt. Hij heeft met zijn betoog echter leelijk zqn doel voorbq geschoten. De jurk van verdragen beschermenden vredesengel staat den bolsje- wistischen wereld-revolutionnair te camavalis- tisch potsierlijk om een anderen dan een on- smakelqken indruk te kunnen maken. Zijn ti rade over de onaannemelqkheid van Hitler's voorstellen heeft deze voorstellen in het ge ding gebracht, nog vóór de Duitsche gedele geerden te Londen zijn aangekomen, terwijl Frankrijk deze voorstellen eerst in overweging wenschte te nemen, wanneer aan een aantal onmogelijke voorwaarden zou zqn voldaan. On gewild heeft de Russische stokebrand het spel van Frankrijk leelijk bedorven. Niet tot genoegen van Frankrqk heeft Engeland voor het oogenblik de lei ding behouden. Het biyft echter de vraag, welke houding de Duitschers te Londen zullen aannemen. Zq voelen er niets voor, dat dat quaestie, of het Fransch-Russisch verdrag in strqd is met het Locarnopact, voor het Hof van Internationale Justitie wordt gebracht. In hun hart schijnen zq niet zoo zeker van de steekhoudendheid van het argument te zqn, dat zij ter rechtvaardiging van hun verdrags schennis hebben uitgespeeld. Frankrijk eischt dit echter en vindt daarbq steun van Chili, hoewel Chili niet met de Fransche consequen ties van een eventueel voor Duitschland on gunstig uitvallende uitspraak van Den Haag accoord wil gaan. Er heerscht verdeeldheid in den Volkenbondsraad en von Ribbentrop zal wel trachten deze verdeeldheid zoo mogelijk ten gunste van Duitschland te benutten. Er gaan geruchten, dat Duitschland alleen maar met een constateering van de remilitarisatie van de Rqnzone en niet met een formeele ver oordeeling van zqn handelwqze genoegen wil nemen. Het zou de nog niet geschonden Lo- camo-verplichtingen willen erkennen, mits de Rijn-militarisatie volledig wordt gehandhaafd. Om Frankrijk eenige compensatie te verschaf fen voor de vermindering van Frankrijks vei ligheid zou het slechts bereid zijn op een West- Europeesch luchtpact in te gaan. Deze geruch ten strooken niet met de veel verder gaande voorstellen, welke Hitier als positief tegenwicht van de negatie van het Locarnopact heeft ge daan, maar zooals het bq allen koehandel, dus ook bij den politieken gebruikelijk is, pleegt de eene partij te overvragen en de andere te onderbieden. Of de thans te Londen verza melde partijen tot een uiteindelqk compromis zullen komen, dient te worden afgewacht. Ge makkelijk zal dat in ieder geval niet gaan en men rekent dan ook op langdurig^ onder handelingen. In den afgeloopen nacht heeft op de Wester- schelde ter hoogte van Hoedekenskerke een aanvaring plaats gehad tusschen de Duitsche passagiersboot Penland van de Red Star Line, welke op weg naar Antwerpen was en het s.s. City of London, een vrachtboot van een week- dienst van Brussel op Londen, dat zeewaarts voer. De City of London kreeg een groot gat aan de achterzqde van het schip; om zinken te voorkomen heeft men het op den wal gezet. Een drietal sleepbooten is ter assistentie in de nabqheid van het schip. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. De Penland is, nadat men zich er van had overtuigd dat geen gevaar voor de bemanning van de City of London be stond, naar Antwerpen doorgevaren. Nadat wordt gemeld, dat de City of London in de vroege morgenuren met behulp van twee sleepbooten van Gerling uit Antwerpen even eens naar Antwerpen is opgevaren. Het schip heeft een groot gat boven de wa terlijn ter hoogte van de machinekamer opge- loopen. Mist is waarschijnlijk de oorzaak van de aanvaring. Naar wq van bevoegde zijde vernemen zullen in den loop der volgende maand de bergings werkzaamheden op de Lutine weer met kracht wdrden hervat. Lloyds te Londen heeft hiertoe opnieuw concessie verleend aan de N.V. Stoom boot Mij. „Texel" te Texel en aan de N.V. Scheepvaart Mij. G. Doeksen en Zonen te Ter schelling. Bq het gemeentebestuur van Helmond schqnt het voornemen te bestaan over te gaan tot het aanleggen van een vliegveld in werkverschaf fing. Deze plannen zijn nog in 't beginstadium. Voor dit doel zijn verschillende terreinen uit gezocht, welke onlangs door den chef van het vliegveld Welschap te Eindhoven zijn gekeurd voor hun geschiktheid. Zoodra het gemeente bestuur van Helmond zijn keus zal hebben be paald, zullen de plannen vasteren vorm krijgen. De bedoeling is niet, dat het vliegveld te Hel mond opgenomen zal worden in het gewone luchtverkeer. De afstand van Helmond naar Eindhoven is teklein om twee stations te recht vaardigen, waarbij nog komt, dat Eindhoven gunstiger is gelegen en zeer modern is uit gerust. Het nieuw aan te leggen vliegveld te Helmond is voorloopig alïieen bestemd voor sportvliegers, terwijl het feit, dat te Helmond een zweefvliegclub is opgericht ook van invloed is geweest op het besluit. Of bq een uitbrei ding en intensiveering van het binnenlandsch luchtverkeer ook Helmond aangedaan zal wor den, is thans uiteraard nog niet te zeggen, daar dit naar alle waarschqnlijkheid een kwestie van jaren is, die afhankelijk is van veel omstandig heden. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid heeft thans aan den minister van Binnenlandsche Zaken advies uitgebracht over de maatregelen, welke in verband met de aanstaande opheffing van het Nationaal Crisiscomité zullen moeten worden genomen. Naar wij vernemen, is de strekking van dit advies in groote lijnen de volgende. Wat betreft den steun in natura wordt geoordeeld, dat deze meer en meer het karakter is gaan aannemen van gewone armenzorg, en daarom wordt geadviseerd, dezen vorm van steunverleening voortaan weer geheel aan de normale organen van kerkelijke, particuliere en burgerlijke ar menzorg over te laten. Ten aanzien van den eredietsteun wijst het bestuur der vereeniging op de oprich ting van de borgstellingsfondsen voor den middenstand. In deze fondsen ziet het be stuur de aangewezen instellingen, om dit gedeelte van het werk over te nemen. Om een aaneensluitend net van borgstellings fondsen over het geheele land te verkrij gen, wordt aangeraden, de fondsen niet plaatselijk op te richten, maar op den grondslag van de districten der Kamers van Koophandel te organiseeren. Ten slotte wordt behandeld de eenmalige ondersteuning in geld. Het betreft hier de verstrekking van giften ineens, teneinde in bijzondere gevallen hulp te bieden, welke er op gericht is, de zelfstandigheid van den behoeftige te doen behouden of te herstellen. Op dit gedeelte van het terrein kan aldus het advies na de opheffing van het Nationaal Crisiscomité een speciale voorziening vooralsnog niet worden gemist. Het wordt daarom gewenscht geacht, dat in alle plaatsen, in welke de behoefte daar aan wordt gevoeld, zullen worden opge richt „Commissies van Samenwerking voor Bijzondere Nooden". Deze commissies zullen tot taak hebben een band te leggen tusschan de ondersteunende lichamen ter plaatse teneinde gievallen, als hier bedoeld, door onderlinge samenwerking zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Of de commissies over een eigen kas zullen be schikken, en zoo ja, hoe de daartoe noodige middelen zullen worden verkregen, zal plaat selijk moeten worden uitgemaakt. Daar het in vele gemeenten niet altqd mo gelijk zal zijn, het volle bedrag, noodig voor de leniging van deze bijzondere nooden, bijeen te brengen, wordt het voorts noodzakelijk ge acht, een „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden" op te richten, waaruit de commissies van samenwerking zoo noodig eenigen aanvul lenden steun zullen kunnen verkrijgen. Dit centrale lichaam zal, naar het zich laat aanzien, met betrekkelqk beperkte middelen kunnen arbeiden, welke het uit giften en ge regelde bijdragen zal moeten trachten bijeen te krqgen. Te verwachten valt, dat, indien de beginse len van dit advies worden uitgewerkt, de werk zaamheden van de huidige A-comité's geleide lijk door verschillende organen zullen worden overgenomen. De minister van Binnenland sche Zaken zal thans spoedig aan de gemeente besturen de noodige aanwijzingen geven om trent hetgeen na 1 Mei as., den opheffings datum van het Nationaal Crisiscomité, zal moeten geschieden. Op den Maasdijk, in de gemeente Naaldwijk, viel de wielrijder B. van den dijk. De man kwam juist op een steenen trap terecht, ten gevolge waarvan hij een schedelfractuur be kwam en zqn sleutelbeen brak. In zorgwekkenden toestand is B, naar een ziekenhuis te Delft vervoerd. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over 12 is in het villapark Marlot te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Aan het einde van den Bezuidenhoutscheweg, op den hoek van de Zijdelaan, was een motor met zijspan van. de Haagsche politie over den kop gesla gen. De bestuurder werd eenige meters verder gevonden, zeer ernstig gewond. Het was de politiemotor met zqspan H 776, bestuurd door den agent H. K., terwijl in den zijspanwagen de agent J. G. P. plaats bad genomen. Hoe het ongeluk zien piecies neeft toegedra gen, is niet gebleken. Volgens verklaringen van agent P. werd de bocht met een geringe snel heid genomen. De beide agenten achtervolg den een auto, waarvan geconstateerd was, dat het achterlicht niet brandde. Op den hoek van Bezuidenhout en Zqdelaan geraakte de motor in het zand en sloeg ten gevolge daarvan over den kop. Agent K. werd in bewusteloozen toestand naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand zeer zorgwekkend was en dat hq een schedel fractuur had bekomen. Eenige uren later is de agent in het Ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Zqn collega P. bekwam slechts een onbedui dend wondje aan de hand. Dinsdag is brand onstaan in de kapitale boer derij van den heer de Klein te Sambeek. Het huis stond spoedig in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaat se, doch moest zich beperken tot het nat hou den der aangrenzende huizen. Het huis brandde geheel uit. De inboedel ging geheel in de vlam men op, benevens veel landbouwwerktuigen en de landbouw-inventaris. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5