Help Uw Nieren Eerste hulp" bij brand is de snelblusscher HET OORDEEL UITGESPROKEN Het Marxisme Het gevaar op de overwegen DE VRIJZ. DEM. BOND EN ONZE DEFENSIE NUT NOG ONVOLDOENDE BEKEND JmCML EUROPA IN KALMER WATER VRIJDAG 20 MAART 1936 Tegen de kerk Telex-telegraafnet van het A.N.P. 6 April opening in tegenwoordig heid van Z.Exc. mr. J. A. de Wilde HENRI GHÉON Oe tooneelschrijver komt in Den Haag spreken Bouw van een dok te Enkhuizen Gedurende een half jaar werk gelegenheid voor dertig arbeiders UITZENDINGEN VAN DE PHOHI Wijziging uren en golflengten Minister Oud over de wijziging in het program 99 Inkrimping der diensten Teruggang passagiersvervoer noopte tot bezuiniging MGR. J. P. HUIBERS NAAR ROME Met de Verkenners op audiëntie 't Klokje van zeven; en dus een Sickesz' reep en dan naar bed! Voornaamste en meest doeltref fende wapen bij zelf bestrij ding van brand Toestel moet aan hooge eischen beantwoorden BUITENLANETSCH OVERZICHT Belangrijke concessies M. S. S.- cachets Proefnemingen met automatische beveiliging op een overweg nabij Steenwijk Toepassing van een nieuw systeem ,EENS WORDT HET NACHT' Première te Haarlem Het marxistisch opium vergiftigt niet alleen in Rusland het volk. Tot welk een anti-paapsch delirium het de godsdienstvervolgers brengt, toont Mexico. En op het oogenblik is Spanje aan de beurt. Ternauwernood kreeg het roode front de stembusmeerderheid, of onder de vrijer teugels van Azana begonnen de losgelaten gevangenen weer met de propagandisten van Moskou en de lieden van het revoluti- onnaire sentiment gemeene zaak te maken. In afwachting dat dit overgangsbewind van republikeinsche democraten, vrijmetselaars en anti-kerkelijken wordt gevolgd door een sectarisch-roode arbeidersregeering, begint alvast weer het spel van de verbranding der kerken en het verwoesten der kloosters. In Cadiz werden vijf kerken en drie kloos ters met benzine in brand gestoken. Grana da volgde met twee kerken en een paar lief dadigheidsgestichten. Het lijkt of in Madrid het gilde van de brandstichters stille af spraken heeft met de politie, die pas in grijpt, als de roode haan op het kerkelijk dak kraait. En terwijl de fascistische partij Werd ontbonden en de gezant bij het Vati- caan teruggeroepen, worden de scherpslij pers aangemoedigd. Ondanks herhaalde dementi's en verkla ringen der regeering, dat de toestand in Spanje rustig en normaal is, dringen steeds meer berichten over de dreigende onregel matigheden en toenemende onlusten naar buiten door. Groote opgewondenheid werd veroorzaakt op de Universiteit van Madrid tengevolge van botsingen tusschen socialis ten, communisten en fascisten. Verschil lende faculteiten moesten worden gesloten. Ook even buiten Madrid zijn hevige onlus ten uitgebroken, die gepaard gaan met on stuimige betoogingen. De politie is niet bij machte de orde te herstellen en een einde te maken aan de bloedige botsingen. Na nachtelijke straatgevechten stond 's mor gens de politie te kijken hoe verschillende vreugdevuren waren ontstoken. De menigte hoste en joelde door de straten, uitgelaten jeugd voerde straatgevechten met dakpan nen en stukken puin van een vernield ka tholiek arbeidersgebouw, terwijl de politie toezag zonder in te grijpen. In de buiten- Wijken van Madrid zijn alle kloosters en kerken gesloten en verlaten. Bewapende burgertroepen patrouilleeren door de stra ten. Er wordt bevestigd, dat Vrijdag in Nie- bla in de provincie Huebla de parochiekerk is opgeblazen, waarbij het kostbare orgel, een der oudste en grootste instrumenten der wereld, vernield is. De gebouwen van het monarchistische blad „La Nacion" te Ma drid zijn door communisten in brand ge stoken en totaal verwoest. Verdere geweld dadigheden worden gevreesd en er heerscht algemeen een drukkende spanning en een gevoel van onzekerheid. Twee wachtdoende agenten werd door revolverschoten gedood. In de geheele omgeving van het katholieke dagbladgebouw hadden de rooden alle alarmsignalen vernield, zoodat in de om geving een ware verkeerspaniek ontstond. Ook de beroemde historische kerk van St. Louis in de Monterastraat van Madrid is evenals verschillende andere kerken en ge bouwen door brandstichting vernield. De communisten schijnen het in Spanje in het bijzonder op historisch zeer waardevolle ge bouwen te hebben gemunt. Verdere onlus ten tegen kerken en kloosters worden ge meld uit de plaatsen Barcelona, Alcala, Santander, Toledo en andere. Te Silla in Valencia zijn vier kerken geschonden. Verschillende voorwerpen werden eruit haar buiten gesleept en verbrand. Te Freijo heed het gepeupel een aanval op de pasto re; geld en sieraden van den geestelijke Werden gestolen. Jntusschen staat De Tribune vol aanmoe digingen met den goeden gang van zaken, en in Het Volk leest men niet de kritiek, Welke passend zou zijn op de buitensporig- beden van het roode front. Het telex-telegraafnet van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau „A.N.P." Stichting van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers' bij welk net 76 Nederlandsche dag- en nieuws bladen zijn aangesloten, zal Maandag 6 April, des middags te half vijf, in tegenwoordigheid van z. Exc. den Minister van Binnenlandsche ^aken, Mr. J. A. de wilde en van den Directeur- generaal der P. T. T. Ir. M. H. Damme, ver gezeld van eenige zijner voornaamste medewer- Lers in bedrijf worden gesteld. 2. Exc. Minister Mr. J. A. de Wilde heeft zich bereid verklaard via het nieuwe telex-telegraaf- het een eerste mededeeling aan de Nederland se bladen te richten. Hij de in dienststelling van het net, welke met eemge plechtigheid zal geschieden, zullen tegen woordig zijn het bestuur van de Vereeniging '■He Nederlandsche Dagbladpers" en de Raad ah Beheer van het A. N. P. JpP uitnoodiging der Vereeniging voor Fran- he Katholieke cultuur komt de bekende ka- bolieke bekeerling de tooneelschrijver Henri héon in Den Haag spreken over „La Vie pit- tesque de Saint Jean Bosco" in een der zalen h Pulchri Studio te 's-Gravenhage. De voor- acht wordt gehouden Woensdag 25 dezer te Uur. Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan. Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, NTTCDtxT9' CYslex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. Op de vragen van het Kamerlid Krijger in verband met de financiering van den bouw van een dok met bijkomende werken te Enkhuizen heeft minister Colijn geantwoord, dat het be stuur van het Werkfonds de aanvrage van de werf „Vooruit" te Enkhuizen, om financieelen steun voor het bouwen van een dok, in October 1934 afgewezen en derhalve niet aan de Regee ring ter goedkeuring voorgedragen heeft, op grond van de overweging, dat met het tot stand komen van het dok toenmaals geen blij vende werkverruiming, doch werkverplaatsing zou worden bevorderd. De minister van Sociale Zaken heeft bij be schikking van 30 September 1935 op een daar toe strekkend verzoek goedgevonden, dat het dok in werkverschaffing zou worden gebouwd. Hieruit volgt, dat het dok door particuliere geldgevers zal worden gefinancierd, doch dat in het bedrag der loonen een percentage uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal worden bijge dragen. Het bedrag, door particulieren bijeen te bren gen, is f 32.000; de loonen zullen in totaal bedra gen f 12.000, waarin 65 pet. subsidie wordt ge geven. Deze beide beslissingen verschillen in zooverre, dat de eene niet, de andere wel door de Regee ring genomen werd, terwijl ook de omstandig heden, die de beslissing beïnvloed hebben, uit eenliepen. De beslissing van den minister van Sociale Zaken is voorts genomen overeenkom stig het voorstel van de Rijkscommissie van Ad vies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in de provincie Noordholland, welke commissie haar advies heeft gegrond op de volgende, door den minister van Sociale Zaken overgenomen overwegingen: dat Enkhuizen ernstig door werkloosheid ge teisterd wordt; dat door het bouwen van het dok gedurende 6 maanden voor 30 arbeiders werkgelegenheid wordt verkregen en dat de exploitatie van het dok aan 30 arbeiders blijvende werkgelegenheid zal geven in hun iiormale beroep tegen normale loonen. Met ingang van 5 April a.s. gaat de Phohi voor wat betreft de Indische uitzendingen over naar de 16.88 m. Het beginpunt der uitzendin gen komt een half uur vroeger, dus 13.00 GMT. Ook in de K.R.O.-werelduitzendingen komt verandering. Het Azië-ucr wordt uitgezonden op 19.7i m. van 12.00—13.00 GMT. Het Afrika-uur op 16.88 m. van 18.0019.00 GMT. Het uur voor Amerika op 31.28 m. van 24.00 01.00 uur GMT in den nacht van Zondag op Maandag. Voor de Zondag-uitztendingen volgt hier het schema vanaf 5 April: 12.0013.00 KRO voor Azië PCJ 19.71 m. 13.00—16.00 Phohi voor Indië PHI 16.88 m. 18.0019.00 KRO voor Afrika PHI 16.88 m. 24.0001.00 KRO voor Amerika PCJ 31.28 m. In een Donderdagavond te Rotterdam ge houden vergadering van den Vrijz. Dem. Bond heeft de minister van financiën, mr. P. J. Oud, een rede gehouden, waarin hij heeft gesproken over het vraagstuk van de democratie in ver band met de internationale verhoudingen. Spr. zei o.m., dat het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft overwogen of het punt ontwapening ongewijzigd gehandhaafd kan blijven. De commissie, welke hieromtrent rap port heeft uitgebracht, is niet eenstemmig ge weest. Doch bij dit verschil van meening is geen verschil van beginsel in het geding gekomen. Alleen de internationale rechtsorganisatie be- teekent veiligheid. Daarom is de commissie eenstemmig van oordeel, dat Nederland niet uit den Volkenbond kan of mag gaan. De na tionale ontwapening van Nederland zou be doeld zijn als een voorgaan op den weg, doch nu de internationale ontwapening er zoo geheel verkeerd voor staat, moeten wij ons er reken schap van geven, dat niet meer dezelfde nor men gelden als voorheen. Bij de groote gevaren, die ons volk bedreigen, is de afweer ter verdediging, als onderdeel van de collectieve rechtshandhaving, onze plicht. De Vrijz. Dem. zijn realisten, doch de wijziging in het program heeft aan het ideaal geen snipper veranderd. Spr. hoopte, dat de partij deze ver andering in het programma zal begrijpen. Voor geen brandje meer vervaard De oorzaak van de inkrimping der bin nenlandsche diensten der K. L. M. ligt naar wij vernemen in den sterken teruggang van het aantal passagiers op haar verschil lende luchtlijnen. Vooral het Nederlandsche publiek schijnt door de ernstige ongevallen in het afgeloopen jaar kopschuw te zijn geworden. Ook een achteruitloopen van het aantal Engelsche passagiers was opmerke lijk. Deze teruggang maakt ingrijpende bezuini ging bij het bedrijf noodzakelijk. Vermoedelijk zullen er onder het personeel ontslagen worden. Een uitzondering op het ongunstig verloop van het passagiersvervoer maken de K. L. M.- diensten op Indië en Scandinavië, waarbij de vliegtuigen steeds goed bezet zijn. Intusschen zijn er teekenen dat de teruggang niet verder gaat en men op geleidelijk herstel mag hopen, In dit verband wordt nog onderhandeld met de gemeentebesturen, betrokken bij de vlieg velden van Twente en Eindhoven, om door een aandeel in de kosten de lijnen naar deze velden, althans in den zomer, in stand te hou den. Tegelijk met de Verkenners, die van 13 tol 23 April een Bedevaart naar Rome maken, zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers te Rome vertoe ven. Z.H. Exc. heeft zich tot groote vreugde van al de deelnemers bereid verklaard met de Verkenners op audiëntie te gaan bij Z.H. den Paus. Wat bij een ongeval de Eerste Hulp is, dat is de snelblusscher bij brand. Wanneer de Eerste Hulp (snelblusscher) ontbreekt en de dokter (brandweer) wordt niet of te laat gewaarschuwd, of heeft op onthoud, dan bloedt de patiënt dood (het huis brandt af). In het kader van het onderwerp „Zelfbe- strijding van Brand" zullen wij dan ook in de nog volgende artikelen het doel, de werkingswijze en toe passingsmogelijkheden van dit voor naamste wapen in den strijd tegen den uitgebroken brand nader uiteen zetten. Teneinde den leek op brandweergebied in staat te stellen om zelf bij het ontstaan of ont dekken van een begin van brand, dit te kun nen onderdrukken of uitbreiding te voorkomen, heeft men in den loop der tijden alle mogelijke en onmogelijke middelen in den handel ge bracht, welke al weer lang verdwenen, voor een deel nog slechts zeer sporadisch in gebruik zijn. Wij herinneren hier aan de z.g. „blusch- granaten", glazen flesschen welke met een of andere vuurdoodende vloeistof waren gevuld, en welke men bij brand in de vlammen moest werpen, de z.g. „poederfakkels", den brandem- mer, en de onhandig.zware en moeilijk te be dienen „annihilator". Hoewel in ons land nog lang niet vol doende bekend en in gebruik, terwijl velen, waaronder zelfs brandweer-vakmenschen, Met algemeene stemmen op één na Chili onthield zich, omdat het eerst de al of niet vereenigbaarheid van het Fransch-Russisch verdrag met het Locarno- pact te Den Haag door het Hof van Interna tionale Justitie beslist wenschte te zien en niet tot de onderteekenaars van Versailles en Lo carno behoort heeft de Volkenbondsraad Duiischland officieel schuldig verklaard aan schending van het Verdrag van Versailles en dat van Locarno. Dit resultaat was te voorzien. Duitschland zelf heeft trouwens die schending niet trachten te ontkennen. Het heeft alleen die schending trachten te rechtvaardigen door Frankrijk van een voorafgaande schending van Locamo te betichten, waaraan Frankrijk zich zou schuldig gemaakt hebben door het sluiten van het „tegen Duitschland gerichte" Fransch- Russische militaire bijstandspact. Von Ribben- trop, de Duitsche gedelegeerde te Londen, heeft dit standpunt nog eens ampel uiteengezet, zon der evenwel de andere mogendheden van de juistheid dezer zienswijze te overtuigen. Het aanbod van Frankrijk om de al-of-niet veree nigbaarheid van het Locamo-pact en het Franseh-Russische verdrag door het Hof van Internationale Justitie op een beide partijen biddende wijze te laten beslechten, heeft hij afgeweerd met de terklaring, dat dit niet enkel een juridische, maar vooral ook een politieke quaestie is, zoodat een juridisch instituut niet voldoende competent moet worden geacht om een bindende uitspraak in deze materie te doen. Welnu, indien het dan een hoofdzakelijk poli tieke quaestie is, dan heeft thans een hoofd zakelijk politieke instantie, als de Volkenbonds raad toch zeker is, een vonnis geveld, waarbij politieke overwegingen ruimschoots gelegenheid hebben gehad zich te doen gelden. Niettemin heeft Von Ribbentrop de aangenomen resolutie van den Volkenbondsraad als voor Duitschland onaanvaardbaar afgewezen. Dit behoeft niet tragisch te worden opgevat, want hij kon na tuurlijk moeilijk anders doen. Het is overigens niet aangenaam voor Duitschland, dat ook vriend Polen zonder tegenstribbelen met deze resolutie accoord is gegaan, temeer, daar Ber lijn steeds de vriendschap en het verdrag met Warschau de wantrouwende wereld heeft voor gehouden als een tastbaar bewijs van Duitsch- lands bonafiditeit in de internationale politiek. Bepaald komisch doet het aan, dat Italië, het welk een materieel en juridisch veel ernstigere verdragsschennis op zijn nationale geweten heeft dan Duitschland, mede den staf heeft gebroken boven het schuldige, maar zeer zelfbewuste hoofd van het beklaagde Duitschland. Nu de Volkenbondsraad uitspraak heeft gedaan, moeten vóór alles de Locarno- mogendhtden het met elkander eens worden over wat nu verder te doen staat. De aanvankelijk zeer scherpe meeningsverschillen daarover schijnen thans overbrugd te zijn in een ontwerp-acccord, dat nog alleen de defi nitieve goedkeuring der betreffende regeeringen behoeft om in werking te treden. Voorop in dit ontwerp-accoord zou staan, dat het Hof van Internationale Justitie alsnog een beslissing zal moeten geven over de al-of- niet-vereenigbaarhöid van het Fransch-Rus sisch verdrag met het Pact van Locamo. Flandin wil men dus hierin zijn zin geven, maar Von Ribbentrop mag daar nog geen ooren naar hebben, hetgeen het Duitsche standpunt niet versterkt. Immers, wie hardnekkig een objectief onderzoek blijft weigeren, bewijst daarmee dat hij de objectiviteit heeft te vree zen. Voor de overgangsperiode tusschen de Volkenbondsuitspraak en de te openen onder handelingen over een nieuwe veiligheids- en vredesorganisatie in Europa zou Engeland be reid zijn Frankrijk en België nieuwe verzeke ringen van actieven steun tegen een eventuee- len aanval te geven. Van veel belang' is dit echter niet, aangezien zulk een aanval in dien tijd al hoogst onwaarschijnlijk moet worden geacht en Frankrijk aan zijn Oost-grenzen af doende militaire defensieve maatregelen heeft genomen. Belangrijker is, dat Frankrijk van een eenzijdige ontruiming van de door Duitsch land gedemilitariseerde Rijnzone zou hebben afgezien en geen internationale politiedienst in de Fransch-Duitsche grensgebieden zou worden geëischt. Deze clausules zouden als in strijd met het redelijk verlangen van Duitschland naar volledige souvereinitelt over geheel zijn grondgebied een onoverkomelijk bezwaar voor de zoo noodzakelijke toenadering hebben ge vormd. Ten slotte zou in het ontwerp-accoord een internationale conferentie worden voorge steld ter behandeling van de Duitsche vredes voorstellen met inbegrip van de problemen van Centraal-Europa, van de ontwapening en van de economische vraagstukken, of een confe rentie met zóó ontzaglijk veel hooi op haar vork eenige kans van slagen biedt, is aan ge rechtvaardigden twijfel onderhevig. De ervarin gen opgedaan met de economische wereldcon ferentie en de ontwapeningsconferentie zijn nu juist niet zeer bemoedigend geweest. Maar in ieder geval is Europa thans voorloopig uit de gevaarlijke branding geraakt en in kalmer wa ter terecht gekomen, zij het dan ook ten ge volge van een schipperkunst, waarbij meer op het compas van het practisch nut dan van het principieele recht werd gemanoeuvreerd. Engeland heeft weer eens bewezen „a very good sailor" te zijn in de wadden- en klip-rijke troebele wateren der internationale opportuni- teitspolitiek het nut en de doelmatigheid er van mis kennen of onderschatten, is het 't moderne brandblusch-apparaat, ook wel handbrand- blusscher of snelblusscher genaamd, dat ons van alle bestaande middelen het beste in staat stelt bovengenoemd doel te bereiken. Alvorens nader op de werkingswijze en toe passingsmogelijkheden van brandblusch-appara- ten in te gaan, eerst eenige opmerkingen van algemeenen aard. Zooals men weet bestaan er verschillende soorten van branden. De meest bekende en voorkomende zijn die van vaste stoffen, zooals hout, weefsels en dergl. Deze laten zich het beste met water blusschen. Dan zijn er de z.g. vloeistof-branden (benzine, olie, enz), welke met water niet of slechts zeer moeilijk ge- bluscht kunnen worden. Hiervoor gebruikt men het z.g. „blusch-schuim". Verder de autobran- den, eleetriciteitsbranden enz. Met water mag men niet op onder electrischen stroom staan de leidingen of toestellen spuiten, daar water, zooals bekend, een sterke geleider is, waardoor dus degene, die bluscht, onder omstandigheden in levengevaar komt te verkeeren. Hiervoor gebruikt men zand of maakt men gebruik van „tetra-chloorkoolstof". Deze vloeistof heeft een groote bluschkracht en is absoluut niet gelei, dend voor den stroom, althans wanneer zij che misch zuiver, d.i. volkomen watervrij is. Hieruit volgt dus, dat er geen enkel soort brandblusch- apparaat bestaat, waarmede men alle soorten van branden blusschen kan. Het zou ons te ver voeren wanneer wij dé werkingswijze en technische details van schuimblusschers en tetra-apparaten moesten behandelen en wij zullen ons derhalve bepalen tot de normale apparaten met watervulling, daar deze voor algemeen gebruik «het meest in aanmerking komen. Wanneer men brandblusch-apparaten aan schaft, dan lette men niet te zeer op een la gen prijs. Bij vrijwel niets is het spreekwoord „Goedkoop is duurkoop" meer van toepassing dan juist bij de aanschaffing van dergelijke toestellen, van welker betrouwbaarheid en duurzaamheid vaak menschenlevens kunnen afhangen. Beknopt samengevat bestaat de normale snelblusscher uit een kegel- of cylindervor- mige metalen bus met een inhoud welke tus schen de zes en twaalf liter varieert, en die voorzien is van een handgreep, een slag- knop (er zijn typen, welke in werking gesteld worden doof ze om te keeren. Hierbij ont breekt deze slagknop dus) en een straalpijpje. Teneinde te voorkomen dat het apparaat dan hier en dan daar neergezet wordt, zoodat men het in geval van brand niet spoedig vinden kan, levert men deze toestellen gewoonlijk met een ophangbeugel, welke op een vaste plaats aan den muur bevestigd is en die tevens de spuitopening tegen het indringen van vuil be veiligt. De vulling bestaat uit water waarin een ze kere hoeveelheid dubbelkoolzure soda is op gelost. Verder bevindt zich in het toestel een dichtgesmolten glazen buisje met zwavelzuur. (Bij de omkeer-toestellen is dit buisje aan den bovenkant open). Wordt het toestel nu. door het inslaan van de slagpen of door het om te keeren in werking gesteld, dan vermengt zich het zwavelzuur met de oplossing, waardoor koolzuurgas wordt oritwikkeld. Dit gas perst dan de bluschvloeistof via het straalpijpje naar buiten. Dit geschiedt met vrij groote kracht, zoodat de uittredende straal een hoogte van 6 tot 8 en een lengte van 10 tot 12 M. heeft, terwijl de spuitduur ongeveer 1% tot, 2 min. bedraagt. Daardoor is het dus mogelijk om het vuur van een veiligen afstand te bestrijden en ook hoog liggende vuurhaarden te bereiken. Men moet door de aanwezigheid van de noodige reserve vullingen in staat zijn om het toestel, nadat het leeggespoten is, onmiddellijk weer opnieuw te vullen en te gebruiken. Apparaten, welke men derhalve voor hervulling naar de fabriek moet opzenden, deugen niet. Toestellen welke in den winter buiten of op onverwarmde plaatsen hangen, moet men kun nen voorzien van de z.g. „vorstvrije" vullingen, teneinde het bevriezen resp. stukvriezen te voor komen, terwijl er verder op dient te worden ge let, dat men met het toestel in alle richtingen kan spuiten. Wenschelijk is ook, dat het toestel dusdanig geconstrueerd is, dat men slechts een hand noodig heeft om het te transporteeren, in werking te stellen en te bedienen, zoodat men de andere hand vrij heeft om hindernissen uit den weg te ruimen, zich, op trap of ladder staande, vast te houden, enz. Brandblusch-apparaten moeten door iedereen, dus ook door zwakke personen, gebrekkigen en kinderen, onmiddellijk en zonder eenige bepaalde technische voorkennis kunnen worden gebruikt. Toestellen met een ingewikkeld mechanisme of die te groot van afmetingen en te zwaan* van gewicht zijn, zijn dus uit den booze. Behalve een voldoende blusch-capaciteit geven betrouwbaarheid en duurzaamheid bij een snelblusscher den doorslag. Het geldt hier geen gebruiksartikel in de gewone be- Volg de M.S.S.-gewoonte Houdt Uw ingewanden zuiver. Maak daar een ge woonte van. 't Is een eisch der inwendige hygiëne, neem daarom eiken Vrijdag In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting voor het Verkeers- fonds deelde de Minister van Waterstaat mede, dat binnenkort proeven zullen worden geno men met een door de Spoorwegen uitgewerkt systeem tot automatische beveiliging van on bewaakte overwegen. Naar wij vernemen zal de eerste proef ge nomen worden bij den onbewaakten over weg in den Rijksweg van Meppel naar Hee renveen, onder Steenwijk waar deze weg door de spoorlijn MeppelHeerenveen wordt gekruist. Zoodra de machtiging van den Minister van Waterstaat is afgekomen, zal de door de Spoorwegen ontworpen installa tie worden besteld waarna zij ter plaatse gemonteerd zal worden. Het door de Nederlandsche Spoorwegen uit gedachte systeem berust op een systeem, dat ook in andere landen reeds bestaat en vooral in Oostenrijk zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Het bestaat uit een groen flikkerlicht, dat ver vangen wordt door een rood flikkerlicht wan neer een trein nadert. Het overschakelen geschiedt met behulp van relais en een geïsoleerd railgedeelte,'dat 500 a 700 meter voor den overweg begint. Als de trein het geïsoleerde railgedeelte nadert, brengt hij contact tot stand met het niet-geïsoleerde rail gedeelte, waardoor een kleine stroomkring ge sloten wordt, die'het relais doet afvallen en het licht bij den overweg van groen op rood scha kelt. Hetzelfde geschiedt in omgekeerde volg orde, als de trein den overweg en daarmee het geïsoleerde rail-fragment is gepasseerd. Ten behoeve van kleurenblinden zal het aantal flik keringen van het roode licht tweemaal zoo groot zijn als dat van het groene licht. De aanschaffingskosten van een dergelijke installatie komen op ongeveer ƒ3500 per over weg. Indien zij in de praktijk blijkt te voldoen en tot verdere aanschaffing zal worden beslo ten, zullen de Spoorwegen voor eigen rekening geleidelijk verschillende minder drukke, thans nog bewaakte overwogen van deze installatie, g voorzien, zoodat de bewaking kan worden op- 11 geheven, doch een minstens even veilig waar- S schuwingssysteem ervoor in de plaats zal ko- 11 men. Op de thans onbewaakte overwegen in Rijks- of andere wegen met een vrij druk ver keer zal de installatie worden aangebracht voor rekening van het Rijk of van den wegbe- heerder. De Spoorwegen zullen echter alle ver dere kosten als onderhoud, stroomlevering enz. dragen. Aangezien de relais en contacten, die bij deze automatische beveiliging gebruikt worden, zeer nauwkeurig moeten werken, zullen zij voorloo pig besteld worden bij eenige Amerikaansclie ondernemingen, die op dit gebied een reputatie hebben. Een defect of weigering van de instal latie zou noodlottige gevolgen kunnen hebben. Behalve de lichtsignalen is in het thans ont worpen systeem bij eiken overweg ook een alarmschei aangebracht, die begint te luiden als het roode licht galat branden en die blijft luiden, totdat de trein den overweg is gepasseerd. teekenis. De praktijk leert dat zoo'n toestel dikwijls jarenlang niet wordt gebruikt, ter wijl er door niemand naar wordt omgeke ken. Het wordt dus niet onderhouden, is aan allerlei atmospherische en andere invloeden blootgesteld en moet nochtans in geval van brand onmiddellijk en doeltreffend function- neeren. Het mag dus niet doorroesten, waar door bij het inwerkingstellen explosie-gevaar zou ontstaan, evenmin als de bluschkracht van den inhoud mag verminderen. Over het algemeen houde men zich bij aan schaffing aan een bekend en betrouwbaar fabri kaat, dat op dit gebied zijn sporen heeft ver diend. Men weet dan, dat men niet bedrogen uitkomt. Op het groote nut en de toepassingsmogelijk heden van deze toestellen, zoowel ter beveiliging van woonhuizen, fabrieken, openbare gebouwen cn inrichtingen, alsook op het platteland, hopen wij in een volgend artikel te wijzen. Emlyn Williams, die behalve filmacteur en tooneelspeler ook nog schrijver van tooneel- stukken is, heeft „Night must fall" in elkaar gedraaid. Geen Nederlander, die dit verhelpen kon. Maar het werd niet alleen door een Nederlander, J. C. van der Horst, vertaald, het werd in deze vertaling ook door een echt Neder- ïandsch gezelschap als het Nieuw-Schouwtoo- neel op de planken gebracht. En dat is héél erg, dat is niet minder dan een wandaad. Onder het valsche voorwendsel van een stuk misdadigers-psychologie te leveren, heeft Wil liams kans gezien zich te vergrijpen aan ver schillende belangrijke levenswaarden, en dit wel op zoo onbeschrijfelijk grove, lompe, lu gubere wijze, als misschien nog nooit in een Nederlandschen schouwburg is vertoond. Dit stuk is in den wijdsten zin van het woord immoreel. Ook de criticus, die zich met op Christelijken grondslag stelt, moet zoo'n stuk een onverdraaglijke beleediging van den goeden smaak noemen. Vooralsnog begrijpen we niet, hoe mannen als Ko van Dijk en Frits Bouw meester met zoo'n afgrijselijk prul nebben kunnen uitkomen. We mogen hopen, dat zij hun ernstige dwaling zullen inzien -en een werk van het repertoir zullen nemen, dat bij deze eerste uitvoering een treurige vergissing is ge- blekev H. B. v. d. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5