De overstroomings- ramp in de V.S. i Kerkvervolging in Mexico Treurige toestanden op het Fransche platte land Eerste deel der onderhandelingen afgesloten Jf TWEE CONFERENTIES IN HET VOORUITZICHT Het vlootaccoord Het nieuws van heden MEXICAANSCH GIDS AAN 'T WOORD HET LAGE PEIL DER DORPSSCHOLEN De oorlog in Oost- Afrika DE BAROMETER Haarl. eiftal-Kennemer elftal VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 21 MAART 1936 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19859 Duitschland zal zich met kracht verzetten tegen het plan om intern, troepen in de Rijn- zone te plaatsen Ribbentrop vandaag naar Berlijn Het Weeriiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinij ONVERWACHTE VLOOT. MANOEUVRES IN DE V.S. Volgende week Dinsdag ond ertee kening Verlicht kruis als vuurtoren Groot gevaar voor het uitbreken van epidemieën in het geteisterde gebied Het water verdwenen in Pittsburghs straten Katholieken in Canada Hun sterkte in het parlement Hij doet officieele en achteraf particuliere mededeelingen Sprekende fresco's De geestelijken zijn geen leidende personen meer en worden nau welijks gerespecteerd Funeste arbeid van minder j arigen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geruchten over een Abessinischen aanval Het legerbericht De Belgische diamant industrie 44-urige werkweek? Incident in de Cortes „De eerste voorstelling van het seizoen" RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM 'S^WWVAVAUII III1111/ H1////////X&, NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 21 Maart. (Reuter). In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat zekere Duitsche te genvoorstellen tot het Locarno- memorandum een grondslag voor verdere besprekingen zouden kun nen vormen. Men is hier van meening, dat thans het eerste deel van een on derhandelingsperiode, die nog zeer langen tijd in beslag kan nemen, is afgesloten. Engeland, zoo wordt gezegd, zal trachten in Europa een politiek te voeren, die als de „Brit- sche politiek" bestempeld kan worden en die tot dusver succes heeft opgeleverd. In Britsche kringen wijst men er nadruk kelijk op, dat Frankrijk en België hun eischen, waartoe zij in Parijs waren besloten, zoover gematigd hebben, dat de beurt thans aan Duitschland is om in het algemeen belang een gebaar te verrichten. Het schijnt dat twee conferenties in het voor- Uitzicht staan. De eerste zou een conferentie der Locarno-mogendheden met Duitschland zijn, waarin de voorstellen van Hitier, de revisie van den status quo in het Rijnland en weder- zijdsche pacten van hulpvérleening tusschen alle vijf mogendheden besproken zouden wor den. Pas op een veel later tijdstip zou een tweede conferentie met een uitgestrekter taak worden bijeengeroepen, waaraan 'n groot aan tal landen zou deelnemen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" zegt uit kringen die in nauw contact staan met de Duitsche delegatie te Londen, ver nomen te hebben dat de Duitsche regeering vandaag de volledige verwerping zal aankon digen van de voorstellen in het Witboek, welke discrimineerend zijn voor Duitschland of een beperking inhouden van de Duitsche souverei- niteit in het Rijnland. De grootst mogelijke tegenstand zal geboden worden aan het voorstel om Britsche en Ita- liaansche troepen langs de grens van het Rijn land te plaatsen, alsmede aan het voorstel om de kwestie van het Fransch-Sovjet-Russisch pact aan het Haagsche Hof te onderwerpen. In Britsche regeeringskringen is men voor bereid op Duitschlands verwerping van deze twee voorstellen, maar de hoop werd gister avond uitgesproken, dat op zoodanige wijze al ternatieve voorstellen zullen worden gedaan, dat de onderhandelingen zullen kunnen voort duren. Von Ribbentorp is vandaag per vliegtuig naar Berlijn teruggekeerd, om over de voor stellen volledig rapport uit te brengen. Verwacht wordt dat hij met het antwoord van Rijkskanselier Hitier reeds morgen weer in Londen zal zijn. Verwachting: Meest matige, Oostelijke tot Zuidelijken wind, licht tot half be- welkt, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. Eï Hoogste barometerstand: 774.3 te Riga. Laagste barometerstand: 744.9 te Vest- manör. - Zon op 6.02 - onder 6.13 - Licht op 6.43 Maan op v.m. 4.56 onder n.m. 4.17 Nieuwe Maan 23 Maart iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiijiiiiiiiiiiiii^ SAN PEDRO (Californië) 21 Maart (Reuter). De geheele Amerikaansche vloot, die te San Pe dro en San Diego gestationneerd is, heeft order gekregen zee te kiezen voor het houden van onvoorbereide manoeuvres. De vloot was zoo juist teruggekeerd van manoeuvres, die vijf da gen hadden geduurd. LONDEN, 21 Maart (Reuter). Dinsdag zal te Londen het vlootaccoord tusschen Enge land, Frankrijk en de Vereenigde Staten worden onderteekend. Volgtens mededeelingen van ambtenaren van het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington zal het vlootverdrag, uitsluitend de bewapening ter zee betreffen en de programma's van den vloot-aanbouw bevatten. Het verdrag zal onderteekend worden door de Vereenigde Sta ten, Groot Brittannië en Frankrijk, maar zal open blijven voor elk land, dat thans of in de toekomst wenscht toe te treden. Na de onder- teekening zal de Amerikaansche delegatie terug- keeren. Door Mgr. Henneman, Apostolisch Vicaris van Zuid-West-Afrika, is de eerste steen gelegd van een nieuw college, dat door de Broeders der Christelijke Scholen op de helling van den Ta felberg wordt gebouwd. Op den grooten klokkentoren van de Kapel zal een reusachtig kruis worden aangebracht, dat des avonds hel verlicht zal zijn ten op mijlen af stand zal kunnen worden gezien. Vooral aan de schepen, die Kaapstad willen aandoen, zal dit verlicht kruis als lichtbaken groote diensten .kunnten bewijzen. Bovendien zal in den toren een klokkenspel worden aangebracht, dat ver in den omtrek kan worden gehoord. NEW-YORK, 21 Maart (Reuter) In het door de overstroomingen geteis terde gebied is het gevaar voor het uit breken van epidemieën nog steeds groot Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De nationale garde heeft op dracht gekregen alles in het werk te stellen om plunderingen te voorkomen. In de rivieren Ohio en Connecticut blijft het Water stijgen, zoodat haar valleien bedreigd Worden. Bij Hartford zijn de dijken van de Con necticut zeer versterkt; nietteinin is een der dijken bezweken. De Ohio daalde bij Wheeling in West-Virgi- hië, maar steeg bij Mariotta in Ohio. Het water hadert ook Louisville en Cincinnati. In den staat New-York zijn de rivieren gedaald, ter- Wijl de waterstand is opgeloopen bij Auburn en tthaca. In den benedenloop van de Susque hanna wordt Wilkes-Barre in Pennsylvanië be dreigd. In de stad Pittsburgh is het water van de straten verdwenen; doch er is een modderlaag van een voet dikte achtergebleven. Duizenden Arbeiders zijn bezig met het verwijderen van deze sliklaag. Het treinverkeer is op verschil lende plaatsen weer normaal. Drie der onder water staande steden in Penn sylvanië en een in Ohio zijn wegens het voor komen van gevallen van typhus, diphterie en Roodvonk onder strenge quarantaine geplaatst. Vanuit Washington zijn legerartsen gezonden °hi met het Roode Kruis samen te werken. De gouverneur van Pennsylvanië heeft Roo sevelt verzocht onmiddellijk een bedrag van millioen dollar beschikbaar te stellen om Maatregelen te nemen. In een door den gou verneur van den staat New York ontvangen Negram plaatst generaal Evangeline Booth jy'e mannen van iederen rang van het Leger hes Heils voor den duur der overstroomingen hag en nacht te zijner beschikking. Hartford, in Connecticut, met een bevolking Vah 160.000 zielen, is Wel het meest getroffen. ^an de 245 afgevaardigden van het Bonds- barlement van Canada zijn er 82 katholiek, ®!ke zich, naar Engelsch voorbeeld, verdeelen Ver alle partijen van het huis. De katholieken °rnien twee vijfden der geheele bevolking. eË/'fy DINSDAG 24 MAART - 8.15 uur Lichtwedstrijd Terrein HAARLEM Schoterweg. De overstroomingen in Amerika. Te Paterson (New-Jersey) tracht men met zand zakken het wassende water te keeren Dinsdag a.s. onderteekening van vlootaccoord te Londen. Eerste deel der onderhandelingen te Londfin af gesloten; Ribbentrcp vandaag naar Berlijn? Be overstroomimgsramp in Amerika; vrees voor het uitbreken van epidemies. Onverwachte manoeuvres voor de Amerikaan sche vloot. Hevige aanval van Ras Kassa en Ras Seyoem op de Italiaansche troepen? Aan de veilingen te Honselersdijk en Westerlee zijn de eerste aardbeien aangevoerd. Mededeelingen over uitoefening der melk- contróle. Op den feestdag van St. Joseph deelde kardinaal Verdier soep uit aan de armen van Parijs De Res. Majoor Ray Th. Miller heeft onlangs te Cleveland in den Staat Ohio een interessante lezing gehou den over zijn jongste reis door Mexico. Tijdens deze reis werd hij rondgeleid door een officieelen Regeeringsgids, die hem echter onder vier oogen heel andere mede deelingen deed, dan wanneer hij in functie was. Wij laten Majoor Miller thans aan het woord. Als lid van een Toeristenclub bezocht ik verschillende Mexicaansche steden en dorpen en het was opvallend hoe de gids als het ware onuitputtelijk was en buitengewoon vindingrijk om den toeristen de overtuiging bij te brengen dat er in Mexico geen sprake was van kerk vervolging. Als bewijs daarvoor toonde hij aan de toeristen een kerk die nog voor den eere- dienst bestemd en geopend was. Tevens wist hij daarbij te verhalen dat de Katholieke Kerk zich ongeloofelijke schatten had weten te ver zamelen ten koste van de welvaart van het volk, en dat het derhalve van de regeering heel verstandig en rechtvaardig was om de kerke lijke goederen in beslag te nemen ten bate van het land. Ik kwam echter spoedig tot de ontdekking dat deze gids door de regeering zelf was aan gesteld en dat hij verplicht was een dergelijke lezing te geven en dat al zijn uiteenzettingen door de regeering werden gecontroleerd. Aan de gidsen werd precies voorgezegd wat zij aan de Amerikaansche toeristen moesten vertellen, opdat, wanneer dezen zouden terugkeeren naar hun land, zij een gunstigen indruk zouden mee nemen over de Mexicaansche regeering, „die aan de katholieken in Mexico geen enkel on recht heeft begaan". Deze politiek der gidsen schijnt meestal suc ces te hebben en ook de nieste leden van mijn reisgezelschap geloofden wat de gids hun ver telde. Ik deed intusschen alle moeite om te be wijzen dat de beweringen van dezen regeerings gids onjuist waren en toen ik den man onder (Bijzondere correspondentie uit Parijs). De enquête, in het afgeloopen jaar inge steld om nadere gegevens te verzamelen betreffende de verontrustende schaarschte aan priesters in Frankrijk en bijzonder op het platteland, heeft een scherp licht geworpen op de situatie van den dorpspastoor, die zich in een zoo geheel ander verband tot zijn parochie en locale omgeving ziet, dan zijn voorgangers van een halve eeuw geleden. Natuurlijk speelt hier de infiltratie met ra tionalistische en anti-clericale ideeën mee, die een geestelijke richtingsverandering teweeg heeft gebracht, welke, zij het minder opvallend, toch ook op het platteland merkbaar is, en wel licht des te merkbaarder omdat de provincie nu eenmaal een lang geheugen heeft „Sinds vijftig jaar", zoo schrijft een oude pastoor uit de Vendeé, „heeft de dorpsgeestelijke zijn prestige heel wat zien verminderen en zijn rol belangrijk zien inkorten. Hij is al lang geen leidende figuur meer, nauwelijks nog een gerespecteerde persoonlijkheid, hoogstens een soort beambte van den minsten graad, een, die niet eens het stempel van den Staat draagt. De officieele instanties zwijgen hem dood of bemerken zijn aanwezigheid slechts om hem te dwarsboomen in zijn plannen voor een bij zondere school, een patronaatszaal of een pro cessie. Hij mag zich nog dankbaar gevoelen, wanneer een zekere pers hem niet besmeurt! En al gaat het in de steden zeker evenmin «onder wrijving tusschen de civiele en religi euze lichamen, in de provincie is de afhanke lijkheid van de omgeving veel grooter. Daarbij komt, dat de pastoor ddbrgaans arm is, het geen er ook al niet toe bijdraagt het respect voor zijn waardigheid te vergrooten. De boeren vragen zich af, of het de moeite waard is, hun zoon vijftien jaar te laten studeeren, om hem tenslotte in een ambt te zien, dat veelal niet hooger geacht wordt dan dat van den brieven besteller!" Een pastoor uit Sologne schrijft het volgende, wat nader illustreert met welke oogen de boeren hun pastoor bezien: „Iedereen weet, dat wy dorpspastoors arm zijn, in de directe beteekenis van het woord. En omdat wy arm zijn, geeft men ons, wanneer de „denier du culte" gevraagd wordt, zooals men aan een arme geeft: namelijk twee of drie cent. Maar nu heb ik de eigenaardige on dervinding opgedaan, dat, zoodra de pastoor het heeft klaargespeeld een patronaatszaal te bouwen, waar hij des Zondags bioscoopvoor stellingen geeft of lichtbeelden vertoont, wan neer de pastoor dus, althans in de oogen der boeren, een directeur is geworden, hij gerust hooge entréeprijzen kan vragen: zij worden hem graag gegund. Dit is voor mij een treu rige ervaring geweest. Wanneer de pastoor als geestelijke, als herder der religieuze belangen een penning voor zijn onderhoud vraagt in de kerk zelf, durft men hem als een bedelaar te beschouwen. Wanneer diezelfde pastoor als eigenaar en „kapitalist" optreedt, heeft men plotseling een geheel nieuw respect voor hem en opent zijn beurs gaarne Inderdaad, de dalende achting voor den geestelijken stand is een belangrijke reden en wordt door verscheidene andere dorps pastoors als zoodanig genoemd. Daarbij komen de gevolgen van de kinderbeperking, die in sommige streken van Frankrijk, ook in de lan delijke families gewoonte is geworden. Vroeger had een boer tusschen de zeven en de tien kinderen, het was voor hem geen offer, om een van zijn zoons aan den dienst van God af te staan, doch thans heeft hij zel den meer dan drie spruiten en op een boerderij met akkerland zijn vele handen noodig. Zal de boer zijn zoon naar het seminarie laten vertrekken en een knecht betalen in diens plaats? De praktijk wijst uit, dat dit een zeldzaam heid is. Men heeft trouwens sinds lang opge merkt, dat de roepingen tot het priesterschap niet uit die families plegen te komen, die de verantwoordelijkheid tegenover het leven mis ten. Bovendien moet men in aanmerking nemen, dat bij de heerschende toestanden op het plat teland, een roeping zich veel moeilijker ontwik kelt dan in de stad, al schijnt dit oppervlakkig beschouwd soms anders. De boeren namelijk hebben het zich, mèt de economische crisis, langzamerhand tot gewoonte gemaakt, hun kin deren zoo jong mogelijk aan het werk te zet ten, zonder zich daarbij te bekommeren om hun geestelyke vorming Terwijl de dorpsscholen toch al berucht zijn om hun laag peil, is het een feit, dat de boeren hun kinderen er tame lijk geregeld vandaan houden, overtuigd als zij ervan zijn, dat alle uren, die aan het leeren gewijd worden, verspild zijn. Het spreekt vanzelf, dat jongens, op deze wyze in het boerenwerk opgegroeid en met een uiterst gebrekkige scholing, zich niet licht tot de lange studie zullen voelen aangetrokken, die het priesterschap nu eenmaal vereischt. Hun ontbreekt elke intellectueele belangstelling. vier oogen te spreken kreeg verklaarde hy mij dat ik wel degelyk gelijk had, maar dat hij zulks niet openlijk kon toegeven daar zooiets zijn betrekking zou kosten. Ik maakte, aldus vervolgde Majoor Miller, ook een uitstapje naar de Bisschoppelijke Residentie in de stad Mexico. Het fraaie doch overigens zeer eenvoudige paleis was geheel bezet door militai ren, die het tot kazerne hadden ingericht. Alle voorwerpen die den bezoeker aan de vroegere be stemming van het paleis zouden hebben kunnen herinneren waren verwijderd, terwyl tallooze beelden en andere kostbaarheden waren ver nield: overal waren de kruisen kapot geslagen. Ik sprak verschillende Amerikanen die sedert jaren in Mexico wonen en zij waren het al len volkomen er over eens dat de Mexicaan sche regeering ondanks alle daartoe aangewen de pogingen er nooit in zal slagen om het ge loof uit de harten der Mexicanen te verban nen. Zij wisten ook te verhalen, dat ofschoon byna alle priesters zyn verjaagd, en talrijke kerken gesloten zijn, de bevolking toch in groo ten getale naar de weinige, nog geopende be dehuizen komt om er te bidden voor hun ver volgers. Ik zelf heb kunnen constateeren, hoe de kerken den geheelen dag door gevuld waren met geloovigen. Hun devotie en geloof waren zoo sterk, dat een Protestant uit Schotland, die zich in ons gezelschap bevond, verklaarde, nooit iets schooners te hebben gezien dan de geloofsuiting van deze Mexicanen, en dat het voor de Mexi caansche regeering een schande beteekende om te trachten het geloof uit te roeien daar hij van meening was, dat de Mexicanen in hun da- gelijksch leven openlijker voor hun geloof uit komen dan welk ander volk ter wereld ook. Ik bezocht ook een kerk die door Cortez Cu- ernavaca was gebouwd. Officieel was deze kerk gesloten, maar toen wij er kwamen stonden de deuren wagenwijd open. De regeering had de iresco's op de muren met godlooze, futuristische afbeeldingen laten beschilderen. Onze gids wei gerde om de kerk binnen te gaan omdat deze volgens zijn zeggen, bouwvallig was en gevaar opleverde, terwijl er trouwens toch niete merk waardigs te bezichtigen viel. Ook het paleis van President Cortez, dat thans tot regeeringsgebouw is ingericht, werd door ons bezocht. Op de muren van het paleis zijn groote schilderingen aangebracht, die zeer veel overeenkomst vertoonen met de afbeeldin gen welke het paleis in de stad Mexico ver sieren. Deze muurschilderingen moeten de Mexicaansche geschiedenis uitbeelden en bij de Mexicanen en de bezoekers den indruk vesti gen dat de Spanjaarden laagstaande en onbe trouwbare individuën waren. De Katholieke Priesters worden voorgesteld als hebzuchtige en heerschzuchtige personen, die hun macht over het volk misbruiken om het tot slaven van de Spanjaarden te maken. Iedere Priester wordt afgebeeld als een parasiet die op kosten der be volking leeft. Vervolgens wordt de totale om mekeer in de Mexicaansche geschiedenis in beeld gebracht en worden de weldaden der re volutie in Mexico afgeschilderd. Het volk wordt bevrijd uit de slavernij, stu denten loopen rond met boeken van Karl Marx in de handde ware verlichting brengt het Rus sische Communisme dat den grondbezitter, der, bankier en den priester uit het land verbant. Sinds de kerken en de confessioneele scholen gesloten zijn moet iedereen toegeven dat de op voeding der kinderen ernstig wordt verwaar loosd. In verschillende provincies toch was de regeering niet in staat om eigen scholen te openen en daar de confessioneele scholen ge sloten zijn ontvangen de kinderen daar in het geheel geen onderwys, hetgeen aanleiding is voor een groote verwildering onder de jeugd. (Nadruk verboden). ADDIS ABEBA, 21 Maart. (Reuter). Vol gens geruchten, die nog geen enkele officieele bevestiging hebben ontvangen, zouden Ras Kassa en Ras Seyoem in de vallei van Warri een hevigen aanval hebben ontketend, en den vijand, wien aanzienlijke verliezen zouden zijn toegebracht, teruggedrongen hebben. Uit dezelfde bron wordt voorts gemeld, dat Dedjaz Hayeloe, komende van Sjire, Embat Satkan, in Eritrea, zou hebben bezet. De Abessinische regeering heeft aan alle Roo de Kruis-organisaties en aan alle vrouwen-or ganisaties ter wereld een protest gericht tegen de houding der Italiaansche troepen, die zy van het gebruik van gifgassen beschuldigt. De re geering besluit met een beroep op deze organi saties om krachtig op te treden teneinde aan de wandaden der Italianen een einde te maken." ROME, 21 Maart. (Reuter). Maarschalk Ba- doglio seint het 171ste legerbericht, dat als volgt luidt: „Aan beide fronten is de luchtmacht zeer ac- actief. Overigens is er niets van belang te mel den." ANTWERPEN, 21 Maart (A.N.P.). Van offi cieele zyde wordt medegedeeld, dat de paritaire commissie der diamantnyverheid heeft besloten de regeering te verzoeken dadelijk als over gangsmaatregel de 44-uren werkweek in te voe ren voor alle takken der diamantindustrie. Deze maatregel strekt zich ook uit tot de huis industrie. Over een jaar, dus einde Maart 1937, zal volgens het voorstel de 40-uren week van kracht worden, op overtreding jvaarvan straf bepalingen zullen worden gesteld. MADRID, 21 Maart (Reuter) Een heftig incident over de toelating van oud-minister Casanueva, lid van de katholieke volksparty, heeft in de Cortes plaats gehad. De commissie voor de mandaten had tot toelating geconcludeerd, doch de linksche af gevaardigden wenschten, dat de verkiezing on geldig zou worden verklaard. Op voorstel van den onderstaatssecretaris van den premier Fernandez werd daarop de commissie ver zocht het geval Casanueva opnieuw te behan delen. ËDit gaf den radicalen afgevaardigde Perez Madrigal aanleiding om te zeggen, dat de eerste voorstelling van het seizoen thans werd gegeven, hetgeen tot een woedende uitbarsting der socialisten leidde. Zij snelden op Madrigal toe en mishandelden hem. Nadat de rust was hersteld, schorste de voorzitter de zitting, om de commissie de ge legenheid te geven opnieuw over de toelating van Casanueva te beraden. SANTANDER, 21 Maart. (Reuter). Te Cas- trourdiales zijn vechtpartijen ontstaan tusschen politieke tegenstanders en is een algemeene pro teststaking afgekondigd. De guardia civil moest ingrijpen. Vijf personen werden gewond, van wie twee ernstig. 'T IS VANDAAG DE DAG DER DAGEN, LENTE, DUS EEN NIEUW GELUID. DIT GELUID, HET SCIIOONE, NIEUWE, ZENDT DE DISTRIBUTIE UIT. Stand op Zaterdag 1 uur n.m,761.6 Vorige stand 760.0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1