Katholiek Haarlem groet zijn Bisschop Haarlem, 21 Maart GEHEEL GEBIT De St. Vincentiusbibliotheken JAARVERGADERING VAN HET C.K.A. tilt RADIO MOORSn.v. LIEFDE EN EER ZATERDAG 21 MAART 1936 De katholieke actie AGENDA TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Vanaf f 35..gg' «g STADSNIEUWS Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers wijst op de noodzakelijkheid van hervorming, ook in de sociale organisaties Uit het jaarverslag Kernvorming" Aanrijding op den Verspromckweg Katholieke Verkenners Gewetensgeld T entoonstellingen «p* GRAALAGENDA RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 7-9 u. Toespraak van den Bisschop DE SPOORBAAN BLOEMEN DAAL—VELSEN Ernstige waarschuwing van burge meester Den Tex xYUNISTER COLIJN BELEEDIGD 227 brochures in beslag genomen Getuigen gevraagd Voor a.s. week Graalhuis Spaarne 29 Graalhuis Rijksstraatweg 13 Graalhuis Emmastraat 24 STADSSCHOUWBURG La Argentina Bioscopen 22 Maart Tentoonstellingen Bioscopen Ir. Graaf van Randwijck VOETBAL Stormvogels 23 Maart T entoonstellingen Bioscopen A potheekd iensten DOOR M. E. FRANCIS Roger drukte zijn hand stevig en Betty legde Haar va<ter eja moeder uitten beiden hun GMordt vervolgd) Van het feit, dat gisterenavond het Comité van Katholieke Actie te Haarlem in het Ge bouw Sint Bavo zijn jaarvergadering hield, maakte Haarlems nieuwe Bisschop, Z, H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gebruik om kennis te ma ken met het organisatieleven in zijn bisschops stad. De voorzaal van het gebouw Sint Bavo was feestelijk versierd. In de hoeken prijkten tus- schen een fleurige plantenversiering de ver schillende vaandels der katholieke vereenigin- gen, terwijl een eenvoudige, warme bloemversie- ring het geheel een ongewoon feestelijk aan zien gaf. Precies om half 9 leidde het bestuur Z. H. Exc. den Bisschop de vergaderzaal binnen. In het gezelschap van Mgr. bevonden zich de Hoogeerw. Deken van Haarlem H. C. J. Son- öaal en de secretaris van den bisschop, de wel- eerw. heer F. Bank. Toen de Bisschop aan de bestuursla fél had plaats genomen, sprak de voorzitter van het C. K. A., prof. Alph. Steger, tot den hoogen gast een hartelijk dankwoord. Na een enkele herinnering aan de nagedach tenis van wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, bracht spreker aan den bisschop den dank der vergadering over, dat Hij op dezen avond tegenwoordig wilde zijn Voor katholiek Haarlem is dit een schoone gelegenheid, zoo sprak prof. Steger ongeveer, om u van harte onze kinderlijke aanhankelijkheid te betuigen, dezelfde volgzaamheid, waarmee we ook ge tracht hebben gevolg te geven aan de bevelen en de wenschen van uw diepbetreurden voor ganger. In het eerste woord, aldus spr., dat u als gekozen bisschop in Hoorn sprak, heeft u de hulp van al uw diocesanen ingeroepen om den last van uw herdersambt zooveel mogelijk te verlichten. Hier kunnen wij u getuigen, dat wij als katholieken van uw bisschopsstad het ons tot een eer zullen rekenen u zoo mogelijk nog meer en beter dan uw overige diocesanen in alles e volgen en u zoo naar ons vermo gen behulpzaam te zijn. Na dit openingswoord zong het zangkoor St. Caecilia, onderafd. van den R.K. Volksbond, on der leiding van den heer A. Bakx, het vier stemmig „Ave Maria" van Fr. Witt. namen deel aan een gesloten retraite, terwijl het gehouden triduum een ongekend succes werd. Ook de af deeling van den Volksbond m Haarlem-Noord mocht zich in gelijken zin in een gestadigen bloei verheugen. De St. Jozefgezellenvereenigingen hebben ir, de maand Juli deelgenomen aan de bedevaart naar het graf van Vader Kolping te Keulen. Verschillende vereenigingen organiseerden goed geslaagde tentoonstellingen van werkstukken der leden. De R.K. Middenstandsvereeniging telt nu 550 leden en kon weer drie nieuwe vakgroepen op richten. Met de niet-katholieke organisaties or ganiseerde zij een „Welvaartsactie". De R.K. Vrouwenbond hield met Kerstmis een tentoonstelling van kerststallen, vervaar digd door werkloozen. De A. R. K. A. concentreerde haar actie op 3e bestrijding van de steeds voortwoekerende salarisverlaging. Vatr de vereeniging „Geloof en Wetenschap'' bleef het ledental op peil, terwijl het program ma zoo mogelijk nog boven dat van vorige jaren uitstak. De Openbare R.K. Leeszaal leen- aan het katholieke doel. Eerst als we dit mdt al onze krachten trachten te bereiken, kunnen we Christus' Heerlijkheid uitdragen in de maatschappij, die dezen zegen meer dan ooit van noode heeft. Monseigneur zeide, dat het Hem een groot genoegen was op deze vergadering velen te ont moeten, die voor de Katholieke Actie reeds grcote verdiensten hebben. Met name noemde Mgr. prof. Steger, die geheel zijn leven in het teeken van dat ideaal heeft gesteld. De Bisschop eindigde zijn toespraak met Ka tholiek Haarlem te danken voor de piëteit, wel ke het getoond heeft bij het sterven van Zijn overleden voorganger. In het bijzonder dankte hij ook voor de hulde, welke Hem zelf bereid was bij zijn inkomst en plechtige consecratie. Na den aanwezigen Zijn zegen te hebben ge geven, verliet Monseigneur hierna de vergade ring. Voortbouwend op de woorden van den Bis schop sprak prof. Steger vervolgens over het wezen der Katholieke Actie, zooals het ook in practijk in de sociale organisaties moet worden beleefd. In verband hiermede wees hij op een concrete „kernvorming", die in Haarlem in de zen zin nog vrijwel onbekend is. Onder de lei ding van pater Alexander, aan wien deze pro paganda door den bisschop in het Haarlemsche bisdom is toevertrouwd, is de organisatie van deze kernen in andere steden reeds een feit geworden. Zoo in Amsterdam, waar men er reeds groote successen mee heeft bereikt. Haar lem is hierin nog steeds ten achter gebleven. Het is hoog tijd, dat er cmder leiding van de geestelijke adviseurs ook in de bisschopsstad een begin wordt gemaakt. Uitvoerig zette spreker de werkwijze van deze kernen uiteen, kleine groepen, die zich door voortdurende studie en toeleg zoo goed mogelijk op hun voorname taak moeten voorbereiden. De stichting van deze kernen moet voor het komend jaar het voornaamste propagandapunt der Katholieke Actie in Haarlem vormen. Nadat de zangvereeniging „Sint Caecilia" nog enkele nummers ten gehoore had gebracht, sloot de voorzitter de feestelijke jaarvergade ring, een schoon begin voor een vereenigings- jaar vol goede beloften. Gistermorgen om kwart voor 11 uur heeft op den hoek Verspronckweg—Goltzinsstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een per sonenauto, welke rechts op den Verspronckweg had stilgestaan, zijn richtingaanwijzer had uit gestoken en linksaf de Goltziusstraat inreed, en een vrachtauto, welke den personen-auto ach terop reed met 50 K.M. snelheid en dezen wa gen in de flank aanreed. De personenauto werd tegen het hek van het perceel op den hoek geslingerd en, evenals dit hek, zwaar bescha digd. De vrachtauto bekwam geen schade'. De schuldvraag wordt door de politie onderzocht Persoonlijke ongelukken kwamen niet vooc. De reeds aangekondigde wedstrijd van de St. Christoforus-groep tusschen de vaders en de zonen op Zondag a.s. op het R. K. Sportpark te Heemstede zal te drie uur aanvangen. Er bestaat reeds een groote belangstelling voor dezen zeer bijzonderen wedstrijd/Kaarten zijn reeds tevoren bij de verkenners verkrijg baar, maar worden ook aan het terrein nog verkocht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen 27.72. Gebouw St. Bavo Geel-Wit, 6 uur. Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Cursus R. K. Volks bond half 4. Gem. Concertzaal Haarlemsche Voorjaars- beurs, half 2half 6 en half 811 uur. FTans Halsmuseum Tentoonstelling K. Z. O. D., 10—4 uur. iiiiw1"r In het jaarverslag, dat vervolgens gelezen werd, herinnerde de secretaris, mr. H. J. M. Tonino, allereerst aan de belangrijke bestuurs wisseling, welke bij het begin van het veree- nigingsjaar plaats had. Begrijpelijkerwijze heeft het nieuwe bestuur eerst zijn richtlijnen moeten bepalen, zoodat het niet aanstonds een groote activiteit naar buiten heeft kunnen ont plooien. Spoedig hoopt het dagelijksch bestuur aan de aangesloten organisaties echter een uit gewerkt plan voor te kunnen leggen, dat voor velen misschien nieuw en ongewoon zal schij nen, maar dat zeker Uitvoerbaar zal zijn er. rijke vrucht kan dragen. In het jaarverslag werd dank gebracht aan den afgetreden voorzitter, den heer H. E. Evc- rard, voor de buitengewone diensten, die hij jaren lang aan katholiek Haarlem heeft be wezen. Vervolgens werd in het kort een overzicht gegeven van de werkzaamheid der 29 organi saties en vereenigingen, die bij het Comité van Katholieke Actie zijn aangesloten. Het R.K. Bevolkingsbureau, dat onlangs een zeer interessante statistiek publiceerde, heeft in het afgelcopen jaar niet minder dan 26.525 in lichtingen verstrekt. De geest in den Haarlemschen R.K. Volksbond kenmerkte zich door een vastberaden geest drift, welke zich zeer in het bijzonder op de geestelijke belangen der leden richtte. Velen de 23.343 nummers uit, bij een aanwinst van 890 nieuwe banden. Wegens firtancieele rede nen was het nog steeds niet mogelijk het zoo zer gewenschte filiaal in Haarlem-Noord te stichten. Het Comité van Actie voor den K.R.O. orga niseerde dit jaar een meèr dan geslaagden pro- paganda-avond in het Concertgebouw. De ju bileumactie voor den K. R. O. bracht hier ter stede f 3000 op. De cijfers, die de St. Vincentiusvereeniging mee kon deelen, zijn bijzonder frappant. De totaal-uitgaven bedroegen het kapitaal van ruim f 84.600, d.i. f 8000 meer dan het vorig jaar. De geestelijke resultaten, welke werden behaald, waren bijzonder talrijk. De uitgaven van de St. Elisabeths vereeniging bedroegen ruim f 4900. Van de vele cijfers, die de actieve St. Mar- thavereeniging publiceerde, noemde het jaar verslag o.m. het aantal gevallen, waarin aan buitenlandsche meisjes hulp werd verschaft. Het bedroeg ongeveer 500; 358 meisjes werden door middel van de Arbeidsbeurs der vereeni ging in betrekkingen geplaatst. De R.K. Reclasseeringsvereeniging bracht in 105 gevallen advies uit. Bijna steeds werden deze adviezen door de Rechterlijke Macht gevolgd. De Katholieke Kinderuitzending heeft 153 kinderen naar vacantie-tehuizen uit kunnen zenden, met een aantal van 5772 verpleegdagen. Blijkens het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer Castricum, bedroeg het totale saldo per 1 Januari 1935 f 1313-44. De uitgaven bedrcegen de som van f 587. zoodat op het eind van het jaar een saldo restte van ruim f 726. Op advies van de kascommissie werd de penningmeester onder dankbetuiging gedéchar- geerd. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heeren Roelofs, van Duuren en To nino. Nadat „Sint Caecilia" op zeer gevoelige wijze het koorwerk „Lento" van Keereweer had ver tolkt, sprak Z. D. H. Mgr. J. P. Huibers de ver gadering toe in een hartelijke en dringende rede. Ik ben zeer blij, zoo sprak Monseigneur onge veer, dat ik deze vergadering van Katholiek Haarlem mag bijwonen, dat ik hier mag begroe ten alle vertegenwoordigers der sociale, cultu- reele en charitatieve vereenigingen in mijn bis schopsstad. Uit het voorgelezen jaarverslag heb ik begrepen, dat het openbare leven onder u doordeesemd is van den geest van christelijke liefde en rechtvaardigheid. De echte Katholieke Actie toch bestaat voor namelijk hierin, dat wij werkelijk katholiek zijn, dat wij ons in geheel ons leven als katholieken gedragen. Zoo moeten ook onze organisaties geen vereenigingen van katholieken zijn, maar werkelijk katholieke vereenigingen. En al is dit temidden van alle aardsche beslommeringen, die wij ook in het vereenigingsleven ontmoeten, wel eens moeilijk, al denken wij er misschien niet altijd aan, toch is het noodig. Het princiep is een voudig. Wij allen zijn le dematen van Christus' Mystiek Lichaam en zooals geen lid van ons lichaam werkeloos mag zijn, omdat anders ons geheele lichaam schade zou lijden, zoo heeft ook iedere katholiek de plicht om actief aan het katholieke ieven deel te nemen. Dif is het juist, wat de Paus bedoelt met Ka tholieke Actie. Onze groote Voorganger heeft niet opgehouden u aan te sporen overal ker nen te stichten, krachtcentra, waaruit deze ka tholieke actie daadwerkelijk zou voortvloeien. Het is noodig, dat iedere vereeniging op deze wijze hoe langer hoe meer gaat beantwoorden Sinds eenigen tijd worden de particuliere overwegen op de spoorbaan BloemendaalVel- sen, ten Noorden van het station Bloemendaal, door het publiek gebruikt. Deze overwegen zijn afgesloten en van prikkeldraad voorzien, terwijl de spoorweg door een hekwerk is afgesloten. Niettegenstaande deze maatregelen nemen ve len hun weg over deze spoorbaan, hetzij door de afsluiting te verbreken, hetzij door het overt klimmen van de draadversperring. Zij, die dit doen maken zich schuldig aan 'n strafbaar feit en reeds zijn velen op dezen overweg bekeurd. Dit schijnt echter niet voldoende af te schrik ken en nog dagelijks stelléh personen, onder wie vrouwen en kinderen, zich bloot aan het ge vaar door de electrische treinen te worden overreden. De Nederlandsche Spoorwegen beroepen zich op het feit, dat de afsluiting voldoet aan de bij de wet gestelde vereischten en zullen de tot nu toe onvoldoende gebleken afsluiting niet verzwaren. De burgemeester staat dus voor de keuze óf in zeer ruime mate te laten verbaliseeren öf te wachten tot ernstige ongelukken zullen ge beuren en de spoorweg alsdan meer afdoende zal worden afgesloten. Vanaf heden zal zonder verdere waarschu wing bekeurd worden, maar ook wenscht hij het publiek uitdrukkelijk te waarschuwën te gen het levensgevaar, waaraan het zich voort durend bloot stelt. De ellende door verwonding of verminking of den dood ontstaan, kan niet opwegen tegen de tijdsbesparing die dit over- klimmen geeft. In een perceel aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem heeft de politie Vrijdag in beslag' ge nomen niet minder dan 227 exemplar'en van de brochure „Dr. Colijn's doodendans", uitgegeven door het comité „De gemuilkorfde eend", waar van de leider te Den Haag zou wonen. De bewoner van het bewuste perceel is naar het politiebureau gebracht <en heeft bekend 73 exemplaren van de brochure te hebben ver spreid. Proces-verbaal is opgemaakt op grond, dat de inhoud van de brochure beleedigend is voor Minister Dr. Colijn. Donderdagmiddag j.l. om kwart over 4 is op het Plein een motorrijder tegen een personen auto gebotst, waardoor de motorrijder gewond is en voorloopig niet kan werken. Zij, die getuige waren van dit ongeval, worden verzocht zich tot de politie, bureau Smedestraat, te wendten. Zondag: 2 uur: Reidansrepetitie voor leidsters. Attentie! Geen Graalzangkoor. 8.15 uur: 2de graads dadenclub. Maandag De Leidsterscursus vervalt. 8.15 uur: Sportcentrumvergadering. Woensdag: 7.30 uur: Dadenclub de Waskaars. Vrijdag: 7 uur: Dadenclub 't Mos. Charitatieve club voor de kadetten. Deze week gaan de dadenclubs op gewonen tijd door. Zondag is er een feestelijke bijeenkomst voor meisjes van 13 tot 17 jaar ter kennismaking met de Graal. De leden van de parochie St. Bavo-Noord moeten a.s. Zondagavond uiterlijk kwart voor 7 in de torenkamer der nieuwe kerk zijn. Zondag 22 Maart: 3 uur: Ledenvergadering voor alle leden en adspiranten onder 16 jaar. Maandag 23 Maart: 7—8 uur: Graalorkest. 78.30 uur: Breiclub Jongeren. 8.15 uur: Belangrijke ledenvergadering voor alle andere leden (van 16 jaar en ouder). De andere clubs vervallen. 8.15 uur: Sportcentrumbestuur (Spaarne). Dinsdag 24 Maart: Congregatie-avond Bavo. 8 uur: Charitatieve club Groenmarkt. Woensdag 25 Maart: 1.30—2.30 uur: „Exvo" kleuters (school Cruquiusstraat). 2.30^-3.30 uur: Kruiskinderclubs. 6.157.30 uur: Cartonnage jongeren. 89.30 uur: Cartonnage ouderen. 8.159.15 uur: Exvo dames en meisjes. Leo- narduszpal. 8.15—9.30 uur: Boekbinden ouderen. 9—9.30 uur: Dadenclub „De Anemoon". Donderdag 26 Maart: 7—8.30 uur: Handen arbeid Jongeren. 8—9.30 uur: Missieclub. Tooneelclub. 8.15—9.30 uur: E.H.B.O. Leidsterscursus. Spaarne. 8.30 uur: Apologie door den weleerw. heer A. Hendriks. 7.308 uur:Dadenclub. Vrijdag 27 Maart: 78.30 uur: Operetteclub. 89.30 uur: Apostolaat ter Zee. 8.15—9.30 uur: Esperanto. Zaterdag 28 Maart: 2.30—3.30 uur: Kruis- kinderen Bavo. 4.305.30 uur: Kruiskinderen Groenmarkt. 7.459.30 uur: Kadetten Spaarne. 810 uur:- Boekbinden ouderen. Contributie betalen van 56 en van 7—9 uur. Excelsior. Vooruit! Haarlem heeft zijn Argentina weer gehad en haar overeenkomstig haar weergaloos knappe prestaties gehuldigd met een totaal uitverkocht huis en oorverdoovend applaus. De castagnetten hebben weer door den Schouwburg gejubeld en gezongen, geleid als zij werden door de rusteloos vibreerende vinge ren van deze danseres, wier dansen een bijna magischen invloed en betoove- ring uitoefent. Ieder manuaal en ieder gebaar is van een grootsche om niet te zeggen majes teitelijke allure, welke aan den heelen dans een waarlijk koninklijk karakter geeft. Daar om dat men nooit moede wordt het te zien en het practisch niemand stoort, dat Ver schillende dansen van het programma reeds meer dan eens op het (kostbare) programma preikten. De: danse de la meunière de: danse du feu de cordoba de madrid 1890 en, (hoe kan het anders) La Corrida, stuk voor stuk dansen, die met recht pronkstukken uit de bijouteriekist van Argentina waren en die evenals werkelijke juweelen niets van hun glans en schittering hadden verloren. Nieuw waren de Suite Andalouse op popu laire melodieën en eveneens voor de pauze) La Fregona (A. Vives), welke laatste dans, vanwege zijn heerlijk onbeholpen karakter, m het genre van La Garterana was, al vonden wij voor ons dezen laatste ook veel geestiger en fijner genuanceerd in geestige expressie. Wij hebben hem dan ook slechts noode gemist, al kon men La Fregona zekerlijk als compensatie aanvaarden. Het publiek was blijkbaar van een zelfde gevoelen, want het was het tweede „encore" van de reeks, dat het stormachtig afdwong. Het eerste „bis" betrof het derde gedeelte van de Suite Andalouse en wel de Bulerias, ongetwijfeld het meest pittige en aanstekelijk blije nummer uit deze suite. Nieuw waren verder Goyescas (E. Granados) een voorname, sierlijke dans, waarvan het statige karakter wel indruk maakte, zonder echter een „Argentinasche-sensatie" te verwek ken. Dit was bijvoorbeeld wel het geval bij de vlammende, snijdend trotsche Polo Gitano (T, Breton), die niet alleen technisch de groote kunde van de danseres demonstreerde, maar die ook qua conceptie, opvatting en uitvoering in een woord magistraal' was. Deze dans was naar ons inzien zeker een der beste van de serie nieuwelingen. Dan was er nog de Suite Argentine, drie vriendelijke, zonnige dansen, eveneens op po pulaire melodieën en respectievelijk onderver deeld in Bailecito, Zamba en La Firmega. Zij vormden meer den rustigen schakel in de brillante, knetterende, doch volmaakt gave dansketen, welke Argentina voor haar audi torium smeedde. Luis Galvé, die haar ook thans weer be geleidde, speelde bij wijze van intermezzo piano-soli even voortreffelijk als den vorigen keer.' Hef. succes van toen heeft hem blijkbaar doen besluiten geen verandering in zijn reper toire te brengen, want dat was hetzelfde. Argentina ontving, behoudens een x-malen donderend applaus ook fraaie bloemen. V—t Kumstzaal ReekerWagenweg Tentoon stelling A.- Colnt, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg, ten toonstelling Jaap Kaal, 95 uur. Boekhandel fa. H. Mul Kruisstraat, ten toonstelling Jan Wiegman. Frans Hals-theater Emil Jannings in „Traumulus" (De Droomer), 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor-theater „Kermisgasten" geprolon geerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandlt-theater „Maddalena" (met Martha Eggerth' Op het tooneel Schaefers Lilliputter-troupe, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palaea „De Diesel Express", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Film „Ria Rago" 2.30 en 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling K.Z.O.D. 104 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg: Tentoonstel ling A. Colnot, 107 uur. Kunstzaal J, H. de Bois: Kruisweg Tentoon stelling Jaap Kaal, 95 uur. Bjj Koninklijk besluit van 17 Maart 1936 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau ir. L. L. Graaf van Randwijck, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, penning meester van het Diaconessenhuis te Haarlem. Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Wey Fijen v. d. Velde v. d. Steen Tol Van Pel Jochems Prins VOOR VERSPREIDING v. GOEDE LECTUUR Inschrijfgeld 10 cent. Catalogus inbegrepen. Leesgeld 3 cent per boek in de week. DE BIBLIOTHEKEN ZIJN GEOPEND: N. GROENMARKT 22 Woensdagmiddag 3 tot 4 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag 2 tot 3.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 7.30-8.30; Vrijdagavond 7.30-8.30 KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagmiddag 1.30-2.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 7.30—8.30 GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Woensdagmiddag 3.305 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond 8.30-9.30 - Vrijdagavond 8.30-9.30 EEMSTRAAT (Jongensschool) Woensdagmiddag 2.30-3.30 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond v. 8 tot 9 - Vrijdagavond v. 8 tot S Frans Halstheater: Emil Jannings in „Trau mulus" (De Droomer), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Kermisgasten" geprolongeerd, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Maddalena" (met Mar tha Eggerth). Op ons tooneel Schaefers Lili- putter-troupe, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace; „De Diesel Express", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; Film „Ria Ragö". 8 uur; Haarl. Zanggenot, 8 uur; Loodgieters, 8 uur; Bestuur Winterhulp, 8 uur: en R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: Hiaarl. Voorjaarsbeurs, 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Stadsschouwburg; Tooneelgroep „Het Masker" kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Kon. Ver. Oost en West, 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg: Tentoonstel ling A. Colnot, 107 uur. Kunstzaal J, H. de Bois: Kruisweg Tentoon stelling Jaap Kaal, 95 uur. Boekhandel fa. H. Mul: Kruisstraat, Tentoon stelling Jan Wiegman, Frans Halstheater: Emil Jannings in „Trau mulus" (De Droomer), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Kermisgasten" geprolongeerd, 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Maddalena" (met Mar tha Eggerth). Op ons tooneel Schaefers Lili- putter-troupe, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Diesel Express", 2.30, 7 en 9.15 u. De Zondags- en avonddiensten der apothe kers wordt van 21 tot en met 27 Maart waar genomen door Nolfs apotheek, Kruisstr. 26, Apotheek Florijn, Groote Houtstr. 78, fa. Loo- meijer en Zn„ Barteljorisstraat 11 en Park apotheek, Kleverparkweg 13. [VaoioI KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 1460# OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR 42 Zij keek hem lang en innig aan en de oogen van haar ziel drongen door tot zijn geest. Nu had zij een oogenblik, zooals hij dien morgen gehad had en zij oegreep, met eindelooze teederheid en inzicht, dat de oude wond, al was zij genezen, toch een lidteeken ln zijn ziel had achtergelaten. „Ik zou mezelf niet meer kunnen leenen tot parasiteeren," zei Roger. „Wil je komen en mijn leven nemen, zooals het is? En meeste- resse zijn van een huis, zooals ik het je geven kan? Ik begrijp niet, hoe ik het durf vragen, maar toch doe ik het." „ja," zei ze. „Ik zal het doen.' Majoor Rickstead stond in de hall, toen zij binnenkwamen en zij ging rechtuit naar hem XiOG. „Joe, jij moet het het eerste weten." Hij keek naar haar stralend gezichtje en naar dat van Roger en begreep hun geluk. Hij stak hun ieder een hand toe. „Wel!" zei hij en glimlachte. bei de hare in de breede palm die hij haar tnp.dtifi.lc „Heerlijk, dat het gebeurd is, voordat je weg gaat, Joe," zei zij. „Je kunt ons je zegen schen ken. Dien zou ik niet graag gemist hebben." „Ja, ik zal je mijn zegen geven," zei Joe en zijn stem beefde. „Ik wou," zei zij ernstig en vol sympathie, dat ik jou wat van mijn geluk kon geven." „O, wel," zei majoor Rickstead, „ik ben al met je goeden wil tevreden." Lady Anna kwam de trap af, gevolgd door haar man, beiden met moede, zorglijke ge zichten, Betty trad hun stralend tegemoet. „Wensch me geluk, moeder, liefste," riep zij uit. „En vader ook! Roger en ik Zij omarmde haar moeder en sloeg dan haar armen om haars vaders hals. „O, paps, ik ben zoo gelukkig:" „Ik moet zeggen," zei Sam Hornock. „dat de ouderlijke macht hier niet meer schijnt te bestaan. Mijnheer Dick schijnt al volmaakt onafhankelijk te zijn en jij, Betty, mijn schat doet al net zoo eigengereid." Hij sprak niet verwijtend, maar treurig, en Betty, die op zijn knie zat, drukte haar gloeiend gezichtje tegen zijn wang. Lady Anna, die tegenover hen zat met rim pels op haar fijn gezicht, toonde minder toe geeflijkheid. Roger bracht mijnheer Rickstead naar het station en Betty achtte dit een welkome gelegenheid, om haar ouders te ver tellen van de afspraak, welke zij met Roger ge maakt had. ontevredenheid en verbazing, maar Betty bleef op haar stuk staan. „Kijk eens," zei zij, „u wilt toch, dat ik ge lukkig word? Dat wilt u tocM op de eerste plaats, niet? Welnu, alleen op deze manier worden Roger en ik gelukkig. Ik wou, dat u het goed vondt." „Maar je begrijpt totaal niet, wat je begint," zei Lady Anna. „Je hebt nooit van je leven aangepakt. En dat zul je daar niet zuinig moeten doen, Betty. Wil je op Beckford wonen met een meid alleen?" „We zullen wel twee meiden kunnen houden," zei Betty. „En als je denkt, dat je kunt doen, wat Lady Beck deed, dan vergis je je. Je bent het niet gewoon, je bent niet sterk genoeg." „Ik ben heel sterk, moederlief en Roger zou niet willen, dat ik te veel van mijn krachten vergde. U weet, ik houd van het buitenleven en rust. Kijk toch niet zoo somber, paps. Als u eens wist, hoe ik verlang, om naar Beckford te gaan met Roger." „Ik vind het niet eerlijk van Roger om zoo'n offer van je te verlangen," zei haar vader streng. „Je kunt het noemen wat je wilt.... ik noem het gewoon zelfzucht. Alleen om zijn grillen." Betty stond op en ging rustig en waardig naar haar vader. Ineens zagen de ouders, dat Betty een vrouw geworden was. „Vader en moeder, juist omdat u elkaar ook zoo lief hebt, moet u het begrijpen. Het is geen offer, voor Roger doe ik het graag. Rita stelde hem teleur en nu is hij uit zijn evenwicht..* Als ik dat kan herstellen, is het dan geen klein offer waard? Moeder, zoudt u ook niet zoo gedaan hebben voor paps? Dat zou u zeker." Sam keek naar zijn vrouw. „Daar zitten we," zei hij en trok Betty weer naar zich toe. „Maar Betty kind, je bent het zoo heel anders gewend." „Dat wel, maar ik kan me aanpassen." Lady Anna kuste haar en veegde een traan weg, maar toen Betty en Roger even later weggingen, glimlachte zij weer naar haar man. „We zijn zwak," zei zij. „Schandelijk zwak, maar wat zul je er aan doen, als het kind er gelukkig door wordt." Sam knipoogde bedachtzaam tegen zijn vrouw. „Dat geld loopt niet weg, liefstezei hij. Dan betrok zijn gezicht. „Maar Dick zal er geen voordeel van hebben, daar zal ik voor zorgen." „Nee," stemde zij toe, „dat zou niet eerlijk zijn. Maar je moet hem een toelage geven, Sam. Hij is onze eenige zoon. Je moet hem niet laten leven van zijn rijke vrouw." Sam keek grimmig. „Ik dacht, dat zijn schoonvader hem een baantje zou geven," zei hij. „Ik veronderstel, dat hij Dick wel iets zal laten doen voor den kost." Weer welden de tranen in de oogen van Lady Anna. „Onze eenige jongen, Sam! Wat een plannen hadden we voor hem. En dit schepseltje stamt niet eens uit een eerlijke familie. Hoewel, ik 4api ejgqnlijk ook niet,,*. „Dat is niet precies hetzelfde," zei Sam scherp. „Kom, laten we er van maken wat er van te maken valt. Hij' had wel een ballet meisje kunnen nemen, dat was nog erger ge weest." Hij zat een poosje te peinzen en begon dan weer: „Schrijf Dick maar, dat hij eens komt. We zullen maar door den zuren appel heen bijten, Anna en schrijf ook naar de De ia Riva's. Laten we de zaak op pooten. zetten. Ik zal eens ernstig met den ouden heer spreken. Die baan van Dick moet geen sinecure zijn. Maar als ik bedenk, wat Amerikaansche million- nairs zijn, dan geloof ik niet, dat hii zoo erg vlug de portemonnaie zal afgeven." „O, Sam, ik wou, dat het iemand anders was geweest. Onze twee kinderen, wat komen ze wonderlijk terecht." „Wonderlijk," zei haar man en zijn gezicht stond nadenkend en een beetje bedroefd. HOOFDSTUK XXIII Roger was nogal stil, toen hij Betty ont moette op den terugweg van het station. In zijn eigen geluk kon hij den omvang van Joe's verlies eenigszins bevroeden. Al zou Betty ook nooit met hem getrouwd zijn, dan verminderde dat toch niets aan Joe's edelmoedigheid om hen samen te brengen. Ook had hij hem met een zeker gevoel van opluchting zien vertrekken, want hij zag, dat Betty absoluut onwetend was van Joe's gevoelens en dat dit de situatie uiterst, pijnlijk maakte, Betty had bijvoorbeeld voorgesteld, dat J°e „best man" zou zijn en was geraakt geweest, toen Joe geweigerd had. „Zie je," legde ze aan Roger frit, „hij houdt niet van bruiloften, omdat hij zelf een onge lukkige liefde heeft gehad." „Dat dacht ik wel," zei Roger. „Maar het is toch een beste vent." Dadelijk na de lunch reden hij en Betty naar Beckford, niet alleen om hun verloving bekend te maken, maar ook om te zien wat er aan het huis gedaan zou moeten worden. Betty keek vol ontroering rond, toen zij in de kleine hail stonden. „Ons huis, Roger," zei ze. „Ik vind het zalig." „Zooals het is?" vroeg hij. „Ja, precies zooals het is en ik zal het nog heerlijker vinden als we de plannen verwezen lijkt hebben, die we zoo lang geleden al ge maakt hebben. Groene gordijnen, meen ik en groene kussens in de vensterbank. Die zullen prachtig staan tegen het eikenhout. En een groen tapijt, denk je niet, Roger? Wat waren we allebei miserabel, toen we hier de vorige maal zaten." Hij keek haar verbaasd aan. „Was jij ook miserabel?" „Als ik nu den waren trots bezat, zou ik zeggen, dat ik pas van je begon te houden op het moment, toen jij van mij begon te houden. Maar dat zou, niet waar zijn." „Betty, schat, wat ben ik toch een uil ge- Wl66St»>'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2