NAAR PARIJS? Voor betere consumptiemelk I Pater Damiaan '1 I MET DE PAASCHDAGEN CENTRAAL REISADRES der VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS TABAKSBERICHTEN. UtcU ls die nietuite HON IG'S KALFSSOEP GOED CRISISWERK ZATERDAG 21 MAART 1936 De heldhaftige tegen de reisbelasting PRIJS SLECHTS F 29.- Een valsche Jan Mankes? De eerste aardbeien Mm 10 STUT FAVORIET ROYALES. Controle met premies WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL Slotvergadering der Alg. Com missie voor Nederland ^dres van den A.N.W.B. bij de Tweede Kamer POSITIE SIANTAR IS GUNSTIG Schip moet voor vlotbrenging gelost worden BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN Geldboete tegen kunsthandelaar geëischt Academische examens INTERNATIONALE UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN Voorbereiding van de studieweek te Brussel ZUIDERLEGMEERPOLDER Meeningsverschil over betaling MINISTER OUD BEZOEKT DE WIERINGERMEER Besprekingen inzake het Joodsche Werkdorp Prinsessen van Albanië in ons land Geleidelijk verdwijnen de afschrik wekkende staltoestanden in de omgeving der groote steden Melkcontróle Gedenkboek N. P. S. B. 10 Stuks 25 cents. EUROPEAAN DOODGESTOKEN Madoerees pleegde den aanslag Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren De „Roomsche Reis-Reunie" DE BANDJIRS IN INDIË MGR. MEKKELHOLDT Aangaan van geldleeningen Examen apothekersassistent Machinisten-examen U V 11 Zelfs De Telegraaf erkent, dat er toch een geweldig verschil is tussehen de plichtsvervulling van de tot „helden" verheven soldaten, die zonder andere mo gelijkheid uit de loopgraven springen om in de opwinding van het oogenblik op den vijand in te stormen, en den nederigen hel denmoed van een geheel leven. Het blad komt tot deze overweging naar aanleiding van het overbrengen der stoffelijke resten van Pater Damiaan van de Hawaiï-eilanden naar België: a Er bestaan vele vormen van heldhaftig heid en men moet zeker de dapperheid niet kleineeren van wie, op een brandend oogen blik, den dood durft trotseeren. Maar hoe den moed, het zich wegschenken te waar- deeren van hem, die de heldhaftigheid als zijn gewone, dagelijksehe taak aanvaardt, een taak van langen adem, een eindelooze taak? Pater Damiaan? Op 33-jarigen leef- tiid biedt hij zich aan om op het Molokai- eiland, het z.g.n. gevloekte eiland, de me- laatschen naar ziel en lichaam te verzorgen. Voorstellen om op tijd en stond te worden vervangen, wijst hij van de hand. In de 16 jaren, dat hij het leven der melaatschen deelt, wordt het decreet, waarbij het aan zieken wordt verboden het eiland te verla ten, ook op hem toepasselijk. Hij sterft zelf melaatsch, glorieus verlamd en bijna blind. Na een leven van nederige zelfverlooche ning en eenvoud. Zijn rapporten aan zijn superieuren placht hij met de grootste na tuurlijkheid, maar subliem, te beginnen: „Wij, melaatschen Van zijn tiende jaar af maakte hij iedere lente de kaarskens-processie naar Scher- penheuvel mee. De godsvrucht was als de atmosfeer der streek. Hij groeide op als een dienstvaardige, meegaande jongen, die met de studie nogal last had. Naar het woord van Pascal zou de caritas hem echter altijd verheffen boven de intellectueele hoogten. Zestien jaar was hij de steun en troost der melaatschen, acht jaar daarvan was hij in alle opzichten huns gelijken in de pijn en het lijden, die hij kloekmoedig doorstond. St.il heroïsme van langen adem. Offervaar digheid tot het uiterste. „Eén die grooter was dan de andere menschen," schreef een van zijn biografen. „Aan hun vruchten zult gij hen kennen" is de leer van Christus. Het communisme vervolgt God in den Russischen mensch, het fascisme vervolgt in Duitschland de Joden en Katholieken, het revolutionnair socialis me steekt in Spanje de kerken van Christus in brand en sluit ze in Mexico. Maar het Katholicisme gaat voort de Damianen te kweeken; missionarissen, kloosterlingen, zieken- en melaatschenverplegers, marte laars uit liefde voor God en den evennaaste. Welke "vruchten kweekt Bernard Shaw, die alle dwalingen laat schitteren in zijn eigen beeld en pas aan de reporters heef„ verteld, dat hij de beroemdste man van Amerika is? Welke vruchten heeft Freud de wereld laten plukken van de libido, waar mee de menschen hun onreinheid veront schuldigen? Welke vruchten de niet-chris- telijke boeken en bladen, die den weg niet aan de waarheidszoekers kunnen wijzen, maar in iedere nieuwe editie de meeningen van de elkaar afwisselende schrijvers en wijsgeeren doorgeven aan de subjectieve Wereld? Welke vruchten theater en bios coop, waar het vermaak de mogelijkheden van menigten verspeelt? Aan hun vruchten zult ge hen kennen. Zoolang bij iedere lente nog geloovigen ter kaarskens-processie naar Scherpenheuvel of ten Stillen Omgang gaan, het rucht bare leven van geloof en christelijke tradi ties voortzetten, en het Kruisoffer ver- hieuwen aan het altaar en zichzelven en onder hun medemenschen, zoolang zal de Waarheid vruchten voortbrengen en erkend ■worden. Dezer dagen is te Den Haag onder leiding van mr. T. J. Verschuur, commissaris-generaal Voor Nederland bij de Wereldtentoonstelling Brussel 1935. tevens voorzitter van de aigemeene Commissie en het Uitvoerend Comité voor de Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstel- ling, de slotvergadering gehouden van de Alge mene Commissie, welke werd bijgewoond door Minister Gelissen. In deze vergadering stelde de heer Verschuur ^an den minister het uitvoerig verslag betrek king hebbende op de deelneming van Neder land aan bovengenoemde tentoonstelling ter band. De minister sprak zijn bijzondere waar- beering uit voor hetgeen onder leiding van den beer Verschuur.is verricht en wees daarbij op be voortreffelijke wijze, waarop deze commissie baar taak heeft vervuld. Bovendien sprak hij 2Ün waardeering uit voor het zoo voorzichtig gevoerd financieel beleid. De K0n. Ned. Toeristenbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ^ericht, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot heffing' van een Reisbelasting. Wat de principieele bezwaren betreft, wordt ^fgemerkt, "dat een vrij en onbelemmerd inter- ationaal toeristenverkeer een belang is van de dogste orde, een middel om de volken tot el- ander te brengen, elkander beter te doen be- jb'jpen, een middel ook om den reiziger een rui- 'r blik te verschaffen op toestanden en ge- I °°nten, zoowel elders als thuis en hem aldus brengen ook tot meerdere waardeering van etgsen ons eigen land biedt. Internationaal "histne is niet in de eerste plaats amusement, ji°db een noodzakelijke verfrissching van cnaam en geest, k ~it ideëele en moreele overwegingen is het stuur overtuigd tegenstander van eiken maat- v^l, welke het reizen naar het buitenland, dorai voor de groote massa van ons volk, zal Jdtnmeren. ben 1 arSuruent, dat het reizen in sommige lan- Sch 'bans buitengewoon goedkoop is en de variatkis,; daarom een deel van de „crisiswinst" der vacantiereizigers wel mag opeischen, on- n^brijft de A. N. W. B. gtenszins; integendeel k then den Nederlander dit eventueele kleine lichtpunt in dezen somberten crisistijd wel gun nen, aldus het adres. Verder merkt 't adres op, dat in sommige krin gen 'n geheel verkeerde meening bestaat ten aan zien van de kosten en het karakter van buiten- landsche plezierreizen ten doet het uitkomen, dat deze geen uitingen zijn van weelde of overbodige luxe, daar de meesten van degenen die naar het buitenland reizen niet meer kunnen en willten betalen dan hoogstens f 3 per dag voor volledig' pension, een bedrag, waarvoor men hier te lande slechts een beperkte logeergelegenheid aantreft. Na de principieele bezwarten tegen een reis belasting in het algemeen, noemt het adres de vele bezwaren tegen de uitwerking van het denk beeld in de thans voorgestelde regeling, daar het ontwerp ten eerste niet uitsluitend plezier reizen belast, maar alle reizen en zelfs het nor male grensverkeer en tten tweede een uitgespro ken prohibitief karakter heeft, door het hooge bedrag dat geheven wordt. De directie van den Rotterdamschen Lloyd de'elae ons hedenmorgen mede, dat nog geen enkele verandering is gekomen in de positie van het motorschip Siantar. Uit het telegram, dat mten van den kapitein heeft ontvangen, blijkt, dat de positie van het schip gunstig is en dat het geen water maakt. De Tapanoeli heeft de plaats van de stran ding een rif vlak bij het eiland Groot Herte beest bereikt. Men heeft getracht het schip vlot te brengen, hetgeen is mislukt. Vast staat, dat men eerst het geheele schip zal moeten lossen, eer men het zal kunnten vlot brengen. Men is thans be gonnen met het voorschip te lossen, wat zeer langzaam gaat in verband met de deining. Ver moedelijk zal men 24 Maart met de lossing ge reed zijn. Tot dien tijd zal de Tapanoeli ter plaatse blijven, om de helpende hand te bieden bij het lossen. De jaarlijksche aigemeene vergadering van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland is heden te Amsterdam gehouden. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend Het aantal leden vertoont sedert enkele ja ren eenige daling: in 1935 traden 1044 toe en moesten er 1184 worden afgeschreven. Verschil lende leden zagen zich genoodzaakt hun bij drage te verminderen; anderen daarentegen vonden juist in de moeilijke tijdsomstandig heden voor de Vereeniging aanleiding om hun contributie te verhoogen. Sedert de laatste jaarvergadering werd F. 9.360 aan legaten ont vangen of toegezegd; het laagste bedrag be liep 100, het hoogste 5.000. Bovendien werd een legaat vermaakt van ƒ5.000 belast met vruchtgebruik. Er deed zich een geval voor, dat de Vereeniging tot erfgename benoemd werd. De rekening over 1935 sloot met een klein nadeelig saldo. Verschillende bezittingen der Vereeniging werden uitgebreid; als nieuw natuurmonument werden aangekocht de z.g. Baanakkers bij Jisp, een miniatuur-oerwoud van berken en kraai- heide, temidden van eeuwenoude cultuurlan den. Aan het slot der bijeenkomst is de nieuwe vogelfilm van den heer A. Burdet vertoond. Prachtig verzorgde vierdaagsche reis naar keuze per D-trein of per luxe auto-car. (en ƒ2.50 voor administratiekosten) „'t Kasteel van Aemstel" N.Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam Telefoon 46878 Spaart tijdig voor Uw reizen bij de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS-SPAARBANK 190 AGENTSCHAPPEN IN DEN LANDE, O. A. TE: AMSTERDAM: Heerengracht 580 Oosterpark 89 J. P. Heystraat 79 ALKMAAR: Huigbrouwerstraat ARNHEM: Bakkerstraat 62 ENSCHEDE: Langestraat 56: 'S-GRAVENHAGE Diergaardelaan 18 HAARLEM': Gierstraat 14 HENCSELO Enschedeschestr. 17 ROTTERDAM Noordeinde 35 UTRECHT: Achter St. Pieter 8 VRAAGT ONS AARDIG SPAARBUSJE HET BEVORDERT HET REGELMATIG SPAREN! Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft te recht gestaan een kunsthandelaar uit Amster dam, beschuldigd op een veiling te Rotterdam een valsche Jan Mankes te hebben verkocht. De getuigen-deskundigen waren van oordeel, dat het schilderij onmogelijk van Mankes kon zijn. Het O. M. eischte f 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, pleitte vrijspraak. Uitspraak 3 April. AMSTERDAM. Cand.-ex. klassieke letteren de heeren A. C. M. Westenbroek en C. W. Wester. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „Eenige beschouwingen over het geldverkeer in de in- heemsche samenleving v. Nederlandsch-Indië", de heer P. Bakker, geboren te Bloemendaal. Doctoraal examen Indisch recht de heer A. Eiehholtz. Canciio'aatsexamen rechten de heer W. R. Engelberts. Doctoraal examen geneeskunde mej. A. G. van Douwe en de heeren R. Hausman en K van Hellemond. Bevorderd tot arts mej. T. Monshouwer en de heer N. F. de Vries. Het Bestuur van bovenstaande Unie kwam de zer dagen te Luxemburg bijeen onder voorzit terschap van mevrouw F. Steenberghe-Enge- ringh. Ondanks de voor internationaal werk ongun stige tijden, waren weer eenige aanvragen om aansluiting bij de Unie ingekomen. Aangenomen werden: De Internationale R.K. Verpleegstersbond en de Internationale Bond der Vrouwelijke Liefdadigheidsvereenlgmgen van den H. Vincentius a Paolo. Hiermede heeft de Unie ook haar vertakking in Afrika gekre gen, het eenige werelddeel, dat tot nu toe in haar gelederen ontbrak. Met de af deeling Vrouwen der Katholieke Actie in Tokio en in Britsch-Indië wordt nader over aansluiting gecorrespondeerd. Het ontwerp voor de Unie-zaal op de Intern. Pers-tentoonstelling, gemaakt door een Vrouwe van Nazareth, vond veel bijval, evenals dit 't ge val was geweest bij het Centrale Comité te Rome. Het is de ontwerpster goed gelukt, een 'beeld te geven van den geest van het werk van de vrouwen- en meisjesbonden voor Katholieke Actie. Het voornaamste punt van de agenda vormde de voorbereiding van de internationale studie week, die met Paschen 1937 te Brussel zal wor den gehouden en die tot onderwerp heeft: „De Katholieke Vrouw in de hedendaagsche wereld." Een algemeen historisch overzicht zal de in leiding vormen tot de behandeling der volgende onderwerpen 1. De vrouwelijke persoonlijkheid. 2. Het we zen der vrouw. 3. Het onnatuurlijke in sommige hedendaagsche opvattingen betreffende de vrouw. 4. De vrouw en de hedendaagsche maat schappij. 5. Het Kindschap Gods en de bo- ven-natuurlijke zending der vrouw. 6. De vrouw en haar verantwoordelijkheid. 7. De opvattin gen der Kerk en de taak der vrouw. Inleiders als Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, P. Plus S. J., Mej. Baers, Mej. Dr. Dupraz zijn er borg voor, dat de besprekingen op hoog peil zullen staan en dat het voor alle Vrouwenbonds leden van belang is, deze te gaan bijwonen. De jeugd-sectie zal met haar leden nagaan, wat de taak der jeugd is bij den opbouw van een betere toekomst. Telegrammen werden gezonden aan Z. H. den Paus en aan Mgr. Jansen, den vroegeren ad viseur der Unie. Een deputatie van het bestuur werd in audiën tie ontvangen door H. H. de Groothertogin en door Z. H. Exc. Mgr. Dr. Philippe, Bisschop van Luxemburg. Het bestuur mocht van Z. H. den Paus het volgend telegram ontvangen: „Aanhankelijkheidsbetuiging' van Unie van Katholieke Vrouwenbonden vaderlijk aanvaar dend, wenseht Zijne Heiligheid het verdienste lijk bestuur steeds groeiende werkzaamheid en zendt van ganscher harte den gevraagden Apos- tolischen Zegen. Kardinaal Pacelli." Leermiddelen voor de Rijks kweekscholen Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Ka merlid K. ter Laan betreffende het verleenen van ruimere bijdragen aan de Rijkskweekscho len voor de aanschaffing van leermiddelen en ter betere verzorging van de bibliotheken die- scholen, heeft Minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat evenals op andere Rijksuitga ven ook. op die voor de Rijkskweekscholen moest worden bezuinigd. Deze bezuiniging is echter niet van dien aard geweest, dat deze scholen niet voldoende van leermiddelen zouden zijn voorzien en niet meer behoorlijk voor haar taak berekend zouden zijn. Indien tengevolge van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs Rijkskweekscholen worden opgeheven, zullen de vrijkomende leermiddelen en bibliotheken over de in stand blijvende inrichtingen kun nen worden verdeeld, zoodat de uitrusting van deze scholen nog wordt verbeterd. Aan de groenten- en fruitveiling Honselersdijk werden Vrijdag de eerste aardbeien aangevoerd, aie 14 cent per stuk opbrachten. Ook aan de veiling Westerlee werden aard beien aangevoerd, waarvoor 4 cent per stuk werd betaald. De nieuwe sigaar. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd in de volgende zaak:. De Zuidermeerlegpolder, liggende in Noord- Holland, heeft van Ged. Staten dier provincie het bevel ontvangen de Bilderdammerlaan, wel ke den westelijken dijk van den polder vormt en over welke kruin de grens tussehen de pro vinciën Noord- en Zuid-Holland loopt, te bren gen op 0.50 M. beneden N.A.P. Tegen dit bevel is door den Polder bij de Kroon verzet gedaan op grond, dat het bevolen werk niet noodzake lijk zou zijn, doch daarin werd hij niet ont vankelijk verklaard wegens overschrijding van den voorgeschreven termijn van 3 weken. De Polder is in gebreke gebleven het werk uit te voeren en Ged. Staten van Noord-Holland hebben toen zelf het werk ter hand genomen en op kosten van den Polder uitgevoerd. De rekening, omstreeks f 60.000, werd echter niet betaald. Er volgde een dwangbevel, waartegen de Polder in verzet kwam. De rechtbank heeft het gevorderde bedrag tot f 17.107.35 vermin derd. het dwangbevel tot dit, bedrag' van waar de verklaard, het voor het overige buiten effect gesteld en den opposant voor het overige niet- ontvankelijk verklaard. Van dit vonnis is de Polder, voor zooveel hij in het ongelijk was gesteld, in hooger beroep gekomen en incidenteel ook de Provincie voor zooveel het dwangbevel buiten effect was ge steld. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank bekrachtigd. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het cassatieberoep van den Pol der. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 8 Mei. AMERSFOORT. Een der wonderen van den tegenwoordigen tijd. Uit iedere sigaar proeft U de zachte en lichtgeurige Havana-tabak. U kunt ze zonder hinder den geheelen dag rooken. Vraagt uwen winkelier. Een der wonderen van den tegdnwoordigen tijd. Uit iedere sigaar proeft U de zachte en lich tabak. U kunt ze zonder dag rooken. Vraagt uwerj wonderen van den teg iedere sigaar proeft U Havana-tabak. U kunfj| geheelen dag rookenJ|f avana- heeien -eurige der dén iukelier proe n tegenwoordigen ft U de zachte en U kunt ze zonder ooken. Vraagt uwen eren van den tegen- e sigaar proeft U de kunt g n r Een der w tijd. Uit ied lichtgeurig hinder det.' winkelier woordig zachte ze zor' s VraagfllÉ den Kond ft uv tl-n teji feeeft U" •tabak. U küt^Sj^^^f^ïéTiinder iag rooken. Vraagt uwen win kelier. Een der wonderen van den tegenwocr- digen tijd. Uit iedere sigaar proeft U de zachte en lichtgeurige Havana-tabak. U kunt ze zonder hinder den geheelen dag rooken. Vraagt uwen winkelier. De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Wieringermeer. Des ochtends te half elf arriveerde de minis ter te Alkmaar, waar hij tot half twaalf een bespreking had met den directeur van den Wieringermeerpolder, ir. Smeding. De besprekin gen liepen in hoofdzaak over de uitgifte van gronden en de verlenging van het huurcontract met het Joodsche Werkdorp, De Joodsche kolonie toch heeft in den Wie ringermeerpolder sinds drie jaar grond in ge bruik en binnenkort moet beslist worden of de huur zal worden verlengd. Om half twaalf werd per auto naar de Wie ringermeer gereden, waar allereerst een bezoek werd gebracht aan het Joodsche Werkdorp. Ver scheidene boerderijen werden bezichtigd en ver volgens werd een bezoek gebracht aan Wierin- gerwerf, waar burgemeester Peters van Medem- blik, onder wiens gemeente dit deel van den polder ressorteert, aanwezig was om den minis ter te begroeten. Het tijdelijk Raadhuis aldaar werd bezichtigd, alsmede het postkantoor en een arbeiderswoning. Om vijf uur vertrok de minister vanuit Alk maar weer naar de residentie. Vrijdagmiddag zijn in Den Haag aangekomen twee prinsessen van Albanië, H.H. K.K. H.H. Maxhide Zogu en Ruhide Zogu, met haar ge volg. Hieronder bevinden zich de gezant van Albanië te Parijs en Brussel, de Hofmaarschalk van Albanië en eenige hofdames. De hooge bezoeksters hebben in Hotel Royal haar intrek genomen. Rotterdam, 20 Maart. Afschrikwekkende tooneelen werden nog niet zoo lang geleden opgehangen van de zuivering der consumptiemelk in dé omgeving der groote steden. De stallen heetten haarden van veront reiniging, zoo niet van erger. Het melkmateriaal en de melkbehandeling deden er, naar men zei, zoo mogelijk nog een schepje op. Natuurlijk school hier veel overdrijving, maar men kan toch in allen ernst zeggen dat de stedeling, de be woner van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, slechts geringe garanties bezat voor de kwaliteit van zijn melk. De warenkeurings- dienst oefende achteraf wel eenig toezicht uit doch hij keek alleen naar overtredingen van de wet, naar grove afwijkingen of fraude hóé die melk gewonnen werd, hoe de nuances van haar kwaliteit waren, interesseerde hem niet. Reeds een jaar of 15 geleden vestigde een onderzoek, door enkele directeuren van melk inrichtingen verricht, de aandacht op dezen on- juisten toestand, doch daarmee was deze niet verbeterd. Er kwamen wel melkcontrölestations, doch zoolang deze niet aan den eenen kant den steun kregen van den melkhandel en aan den anderen kant den boer niet een zekeren dwang' konden opleggen door zijn melk naar kwaliteit en zoo mogelijk zelfs naar de reinheid van haar bereidng te betalen zóó lang konden zij be trekkelijk weinig bereiken. In Rotterdam werden deze beide voorwaarden gedeeltelijk verkregen, zoodat in het om deze stad heenliggend con- sumptiemelk-district een verbetering der be- drijfs toestanden viel te constateeren. Het zou echter tot 1933 duren eer een der gelijke regeling den stedelijken melkgebruikers ook in Amsterdam, Den Haag en Utrecht ten goede zou komen. Op 5 Maart van dat jaar werd zij van regee- ringswege bindend verklaard voor het heele consumtiemelkgebied, dat zich uitstrekt van Alkmaar tot de Zuid-Hollandsche eilanden en van de kust tot Utrecht en Amersfoort onge veer. In dat gebied wonen ongeveer 10.000 boeren, die in totaal 500.000.000 Liter melk per jaar pro- duceeren, vrijwel uitsluitend voor het gebruik in de groote stad. Deze boeren worden thans ge controleerd door dé melkcontröle-bureaux, die al een jaar of tien als particuliere instellingen werkten, doch thans zijn ingeschakeld in de re- geeringsregeling. De oontröle is een dubbele. Men onder zoekt het product en men gaat na hoe in het bedrijf, waar het tot stamd komt, de hygiëni sche omstandigheden zijn. De melkcontróle geschiedt op de laboratoria. Iedere week wordt van iederen veehouder, liefst niet aan dé boerderij, op een on verwachten dag een proef genomen van de melk, die op vijf eigen schappen wordt onderzocht: op de reinheid, door filtratie, waarna op een klein watje alle vuil achterblijft en men onmid dellijk kan zien, met het bloote oog, of er veel of weinig vuil in de melk zat; op de houdbaarheid, door een kleurenproef, die de meerdere of mindere aanwezigheid van verzurende bacteriën verraadt; op het vetgehalte, door een centrifuge-behan deling', die het vet afscheidt van dë overige be- standdeelen, zóó, dat het percentage zuiver kan worden afgelezen; op het soortelijk gewicht door een afkoelings- proef, die de aanwezigheid van te veel water aan het licht brengt en eventueele vervalsching door den boer verraadt; tenslotte op het voorkomen van streptococccn, uier-ontstekings-bacteriën, die erop wijzen, dat ongezond vee is gebruikt voor de melklevering. Naar al deze criteria wordt de melk verdeeld in drie klassen, die alle drie verschillend wor den betaald. Een boer, die eerste-klas melk le vert krijgt een grooter bedrag dan een wiens leverantie derde-klas werd bevonden. Daarin ligt de sterkste prikkel voor de veehouders om hun krachten in te spannen zoovéél mogelijk hun product te verbeteren, door meerder waardige koeien te koopen en door hun bedrijf op meer hygiënischer grondslag te plaatsen, zulks naar de aan wijzing' van de stalcontroleurs. Stalcontröle Driemaal per jaar bezoeken deze controleurs de boeren-bedrijven. Nauwkeurig nemen zij den toestand op: van het vee, van den stal, van het melkmateriaal. Zij geven daarvoor cijfers en stel len bij het derde, laatste, bezoek vast of de boer al dan niet in aanmerking komt voor een extra gratificatie, een stalpremie, die wel niet hoog is, doch die, door haar verleening alleen reeds, den boer prikkelt tot nog meer zich toeleggen op reinheid in zijn melkwinning. Is er iets niet in orde, dan geven de controleurs aanwijzingen, die tot verbetering kunnen voeren. Toont zich de een of ander onverbeterlijk, dan wordt hij zelfs geheel van verdere melklevering uitgesloten. De resultaten van deze regeling, waaraan alle boeren onderworpen zijn, kunnen verheugend worden genoemd. Met de heeren W. Padmos van Rotterdam, Dr. G. M. Kramer, Dr. R. van Gelder uit Am sterdam en S. Stuurman uit Utrecht bezochten enkele vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers eenige typeerende bedrijven in het district Zuid-Holland. Vergelijkt men hier de nog-net- getolereeróe bedrijven met de geheel verbeter de, dan ziet men inderdaad een groote verbe tering. De stallen zijn geen donkere ruimten meer, waar dë damp van zweet en mest uit slaat, zoodra de deur wordt geopend. Het licht heeft toegang gekregen. De afvoer van de mest stoffen is beter geregeld. De dieren liggen schoon en worden schoon gehouden. Het melkmateriaal wordt nauwkeurig gepoetst. Het melken zelf ge schiedt meer volgens hygiënische regelen dan tot voor kort. Zelfs de beruchte spoeling-bedrij ven vertoonen aanmerkelijke verbeteringen al ligt hier het Ideaal nog een eind weg. Zoo worden geleidelijk de boeren opgevoed tot een betere bedrijfsvoering, die tenslotte den grootstads-consument ten goede komt, zonder dat deze er extra voor betaalt. De melkprijs is niet verhoogd de boeren ontvangen slechts minder wanneer hun melk niet eerste klas is. Dit mindere wordt in een pot gestort, waaruit de goede boeren straks hun stalpremies krijgen. Hier werkt de crisis, die tot regeling dwong, opvoedend, verbeterend op het Nederlandsche veebedrijf. Vanwege den Ned. Politie Sportbond is ter gelegenheid van zijn eerste lustrum een ge denkboek verschenen, dat in alle opzichten een juist beeld geeft van den vooruitgang, welke deze organisatie heeft gekenmerkt en van de groote waardeering, die zij1 op dit oogenblik allerwege geniet. Het Gedenkboek opent met een schitterende foto van H. M. Koningin Wil- helmina, waarna de portretten volgen van H.H. Exc. de ministers J. R. H. van Schaik, de Wilde en Deckers, die ieder een prachtige lof rede op den Bond of de Sport neerschreven, evenals de heer D. Schuitemaker, hoofdcom missaris van Politie te Utrecht en eere-voor- zitter van den Bond. Verder de portretten van het actieve vereenigingsbestuur en verschillen de commissies en verschillende interessante artikelen over athletiek, zwemmen, schermen, voetbal, wandelen, schieten, enz. verlucht met actueele kiekjes van recente wedstrijden. Ten slotte krijgen alle plaatselijke afdeelingén een beurt. Niet alleen als herinnering is dit „Gedenk boek" waardevol voor eiken politieman, maar ook en vooral voor de geschiedenis van de ont wikkeling van ons politiewezen. Want het valt niet te ontkennen, dat de vlucht, welke de sportbeoefening in ons Nederlandsche Politie corps heeft genomen, tevens kenmerkend is voor den nieuwen geest, die in onze polititeman- nen is gevaren. Niet meer de knuppel ls het symbool van openbare ordebewaarders, maar de witte handschoen van den beleefden opvoeder van het straatpubliek. Deze nieuwe politle- geest en de sportbeoefening staan wel niet tot elkaar als oorzaak en gevolg, maar houden on getwijfeld verband met elkaar. BONDOWOSO, 20 Maart (Aneta). Gisteroch tend is een 32-jarige Europeaan, Ch. A. Meyer genaamd, door een Madoerees met een kris in den buik gestoken, waardoor het slachtoffer vrijwel op slag dood was. De aanslag op den heer Meyer gebeurde in de dessa Tamansari, gelegen aan een uitlooper van de plaats Bondowoso. Voor den moord was er een twist tussehen moordenaar en slacht offer. De reden hiervan was een oude veete, tengevolge waarvan in den nacht van 18 op 19 Maart j.l. het slachtoffer en de dader ruzie hadden. Den volgenden morgen ging Meyer, met een knuppel gewapend, op zoek naar aen man dien hij in de dessa Tamansari ontmoette. Na een korte woordenwisseling bracht Meyer hem een slag op het hoofd toe waardoor de Madoerees In elkaar zakte. Deze struikelde, doch hij had nog den tijd zijn 55 c.M. lange ari (mes) te trekken om daarmede Meyer een steek onder de derde rib toe te brengen. Hierdoor werd het slachtoffer de buik vrijwel opengesneden. Bovendien bekwam Meyer een houw in den linkerarm. Na het gebeurde liep het slachtoffer, nog ruim 60 meter door om dan, tengevolge van groot bloedverlies, Ineen te zakken. Hij werd naar de Gouvemementsziekeninrichting over gebracht, doch overleed tijdens het vervoer naar die inrichting. De dader gaf zichzelf aan bij de veldpolitie en bekende zijn daad vol mondig. Het slachtoffer is heden begraven. Nader kan worden gemeld dat niet lang ge leden een broer van den verslagene door een Inlander vrij ernstig werd mishandeld; die broer ontving toen een houw op het hoofd, ter wijl hem vier vingers van de hand werden af geslagen., waarom hij thans in een ziekenin- richting verpleegd wordt. In de week van 16 tot 21 Maart 1936 is dooi de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungs- kasse uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 85671—85899. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 21,4 mill, De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hier onder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 300.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 20814. Het totale bedrag' van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 14,8 millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Het Centraal Bureau van de „Ned. Reisver- eeniging voor Katholieken," Heerengracht 215 te Amsterdam, verzoekt ons te willen mede- deelen, dat voor de Roomsche Reis-Reunie-1936 naar Kopenhagen, van 16 Juli a.s., per m.s „Marnix van St. Aldegonde", de plaatsen in accommodatie C reeds alle zijn bezet, zoodat j voor deze accommodatie géén plaatsen meei i MENADO, 20 Maart (Aneta). Alom hebben aardstortingen plaats gehad. Behalve de reeds gemelde vernielingen, kan nog gerapporteerd worden dat acht kleine bruggen en een houten brug door de bevolking gemaakt, zijn vernield. Op het eiland Lembeh werd een man onder de neerstortende aarde bedolven; het lijk is nog niet gevonden. PALEMBANG, 20 Maart (Aneta). Onder groote belangstelling is Mgr. Mekkelholdt, Apos tolisch Prefect van Benkoelen, van zijn tien- maandsche reis naar Europa alhier teruggekeerd. Blijkens het eindverslag over het ontwerp van wet tot het aangaan van een of meer geldlee ningen ten laste van het Rijk verklaarden bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp enkele leden van de Eerste Kamer principieel bezwaar te hebben tegen het leenen van gelden door den Staat tegen rente. Mocht met het oog op het feit. dat het hier gaat om consolidatie van vlottende schuld, in de behoefte aan geld niet op andere wijze kunnen worden voorzien, dan bleven zij toch in elk geval van oordeel, dat de in uitzicht gestelde rente veel te hoog is. Naar hunne meening zou deze rente niet meer dan 1 pCt. mogen bedragen. De bevolking van andere landen geeft in dit opzicht een goed voor beeld; met name in Engeland, daar is het mo gelijk gebleken tegen lage rente te leenen. De hier aan het woord zijnde leden zouden derhal ve hun stem aan deze wetsvoordracht niet kun nen geven. Vele andere leden konden zich met deze be schouwing geenszins vereenigen. De Regeering zal uiteraard trachten tegen een zoo laag mo gelijke rente te leenen, doch zij kan, wil zij ont wrichting van het Staatscrediet voorkomen, in dit opzicht niet forceeren. Deze leden meen den, dat hier niet mocht worden volstaan met het opperen van denkbeelden: een nadere ont wikkeling daarvan zou dan ook zeker met be langstelling worden tegemoet gezien. UTRECHT Geslaagd de dames L. E. Waller, Zeist; M. B. H. v. d. Graaf, Oss en E. Roeberts, Utrecht. AMSTERDAM. Geslaagd mej. O. Th. Zwier te Venlo. zijn te bekomen. DEN HAAG. Geslaagd voor het practisch ge deelte van diploma B de heeren M. de Geus en F. G. J. Steendam, beiden te 's Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5