De bedoeling van de Locamo-voorstellen De overstroomings- ramp in Amerika Voorbereiding tot een groot offensief in Ogaden De besprekingen te Rome Een verklaring van Abessinië Het nieuws van heden ABESSINISCHE AANVAL IN TIGRE V er kiezïngsr ede van Rosenberg DEMMER-GASFORNUIZEN DE VLOOTCONFERENTIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19860 Duitschland zal kunnen onder handelen, zelfs alternatieve voorstellen kunnen doen Teleurstelling over de ontvangst te Londen Het Italiaansch-Oostenrijksch- Hongaarsch accoord van vriendschap en samen werking zou reeds tot stand gekomen zijn Een ernstig verwijt en een drin gend beroep op de tusschen- komst van den Volken bond Uitvoer van geld uit Spanje verboden De beschikkingen der regeering in het Spaansche Staatsblad gepubliceerd Het Weer numinim President Roosevelt stelt 43 mil- lioen dollar voor herstellings werken beschikbaar Sneeuwval bemoeilijkt de reddingspogingen Revolverdrama in een Fransch sanatorium Een waanzinnige doodt drie meis jes en wordt zelf eveneens neergeschoten Overstroomingen in Turkije Reeds drie dagen zou een verwoe den strijd onder commando van den Negus worden ge voerd ten Noorden van den Amba Aladzji tot bij Makallé Aanleg van een enorme luchtbasis te Neghilli Rickett brengt geen vrede Steeds nieuwe bombarde menten De prinses van Piemont naar het front KROON-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hij fulmineert, doch zegt absoluut niets nieuws Het ontwerp-verdrag met enkele reserves aangenomen De onderteekening op Woensdag vastgesteld Parelvisscherij in Nederiandsche wateren JZware sneeuwstormen in Rusland NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprf]zen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voof de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 21 Maart (Reuter). Men wijst er in officieele kringen op, dat de voorstellen, zooals deze in het witboek vervat zijn, niet zijn in gediend met de bedoeling, dat ze óf aanvaard, óf van de hand ge wezen worden, doch dat men Duitschland verzoekt ze te komen hespreken en er zijn meening over te zeggen, of, indien het bezwaren heeft, alternatieve voorstellen te doen. In Duitsche kringen is men zeer teleurge steld over de ontvangst te Londen. Naar Reu ter werd meegedeeld, is de Duitsche delegatie naar Londen gekomen, teneinde aan de bespre kingen der Locarno-mogendheden deel te ne men, doch in plaats hiervan heeft men haar 24 uur na haar aankomst een document over handigd, zonder dat men haar bij de samen stelling hiervan ook maar een enkel woord heeft laten zeggen. Het is, naar een Duitsche autoriteit aan Reuter verklaarde, uitgesloten, dat Duitsch land de voorstellen in hun geheel zal aan nemen. Tijdens het onderhoud, dat hij gisteravond in het foreign office met Eden had, heeft Von Ribbentrop, naar thans bevestigd wordt, be zwaren tegen de voorstellen naar voren ge bracht, en erop gewezen, dat het voor Duitsch land zeer moeilijk zou zijn, ze te aanvaarden. Over de voorstellen van Londen schrijft de „Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz: „Meer nog bijna, dan de tekst der Lon- densche documenten, verduidelijkt de door Flandin in de Fransche Kamer gehouden rede de gezindheid, waarmede men met Duitschland onderhandelingen meent te kunnen voeren. Wanneer Flandin zich bij het afwijzen van be paalde, oorspronkelijk aan Frankrijk voorge stelde maatregelen op zijn vaderlandsliefde be roept, waarover hij geen voorlichting noodig heeft, dan kan hij ervan overtuigd zijn, dat men ook van Duitschen kant weet, hoe Duitsche eer en Duitsche veiligheid gewaarborgd kunnen en moeten worden." ROME, 21 Maart. Vanmorgen te half tien hebben de Hongaarsche staatslieden kransen neergelegd aan de grafmonumenten der beide 'aatst-overleden koningen van Italië in het Pantheon. Een half uur later verschenen de °ostenrijksche heeren om eveneens kransen neer te leggen. Dezelfde plechtigheid vond daar na plaats bij het graf van den Onbekenden 8°ldaat; een groote menigte was daarbij aan wezig. Te half elf had de eerste officieele bespreking Plaats in het Palazzo Venezia, waaraan werd deelgenomen door Mussolini, Schuschnigg, ^oemboes en de Hongaarsche en Oostenrijksche Ministers van Buitenlandsche Zaken. Het on derhoud duurde slechts drie kwartier. Te twaalf uur. begaven de gasten zich naar w' Quirinaal, waar zij bij den koning met ^Ussolini aan het noenmaal aanzaten. tweede Italiaansch-Oostenrijksch-Hon- ®aarsehe bespreking, die hedenmiddag in het p'alazzo Venezia plaats vond, duurde van 3 uur tot kwart over 4. Tijdens dit onderhoud heb- de drie delegaties de op de agenda voor durende politieke en economische vraagstijk- keh besproken. Naar het schijnt is dit het laatste onder houd en het accoord, dat de gevoelens van Vriendschap en de samenwerking tusschen öe drie landen moet bevredigen, zal dus reeds op den eersten dag tot stand zijn ge komen. kforgenmidag zullen evenwel de besprekin- w°rden voortgezet, tiit de zittin§' in de Kamer, waar de Oosten- C-che en Hongaarsche ministers warm ge- jjl bigd werden, is er in de salons van het ^amergebouw een receptie gegeven ter eere „1 'v ,de buitenlandsche gasten. Het geheel vond plaats In een sfeer van groote hartelijkheid. De Hongaarsche ruiters, welke aan de Olympische Spelen te Berlijn zullen deelnemen, zijn te Boedapest bereids beëedigd LONDEN, 21 Maart. De verklaring, welke Wolde Mariam, de Abessinische minister te Pa rijs, aan het secretariaat van den Volkenbond heeft doen toekomen namens zijn regeering, deelt o. a. mede: „Op het moment, dat de geheele wereld zich tot taak stelt en werkzaam is den vrede te bewaren en te bevestigen, nemen wü de vrijheid den Volkenbond er op te wijzen, dat Abessinië slachtoffer geworden is van een moedwilligen aanval, zooals door de leden van dezen Volkenbond ook is verklaard. Niet alleen is Italië een aanvalsoorlog be gonnen, doch het verwoest systematisch niettegenstaande al zijn internationale verbin tenissen de ambulances, welke naar Abessinië zijn gekomen om gewonden te verzorgen, zoo- als dit gebeurd is met Britsche, Zweedsche, Egyptische en nationale Roode Kruis-afdeelin- gen, zonder ook de gewonden te sparen, die daarin verpleegd worden. Italië, hoewel zelf lid van den Volken bond, onttrekt zich aan alle overeenkom sten mede door dit land in dezen Bond aangegaan. 1 Het maakt gebruik van verstikkende gassen, het laat bommen vallen op woonplaatsen van burgers en doodt daarbij vrouwen, kinderen en grijsaards, het verwoest de kerken op ons hei lige plaatsen. Vastbesloten de onafhankelijkheid van Abes sinië te verdedigen, strijdt de regeering van het Abessinische volk reeds sedert maanden tegen den indringer, terwijl zij haar vertrouwen stelde in de rechtvaardigheid en de gesloten verdragen van den Volkenbond." Het document eindigt met den Volkenbond opnieuw te verzoeken „krachtige maatregelen te nemen, welke onmiddellijk de door Italië be dreven wreedheden doen eindigen". De Gaceta de Madrid (Spaansche Staats courant) van 19 dezer heeft een beschikking gepubliceerd, volgens welke iedere uitvoer van Spaansch geld is verboden voor bedra gen hooger dan 5.000 pesetas. Om bedragen uit te voeren, die lager zijn dan 5.000 pesetas, moeten deze worden vergezeld van een ver gunning, die voor ieder geval afzonderlijk, moet worden afgegeven door de douane chefs. Deze vergunningen moeten de uit Spanje ge- exporteerde bankbiljetten te allen tijde verge zellen; bij het ontbreken van die vergunningen kunnen de Spaansche bankbiljetten niet weder om in Spanje worden ingevoerd. In het vervolg zullen de Spaansche banken of die welke in Spanje zijn gevestigd, geen Spaansch geld, uit het buitenland afkomstig, kunnen toelaten, indien het niet wordt vergezeld door die vergunningen, afgegeven door de douane. Het Spaansche geld, dat zich momenteel in het buitenland bevindt, zal echter naar Spanje kunnen worden gezonden binnen een termijn van 5 dagen voor Frankrijk, Portugal, Gibraltar en Noord-Afrika, 8 dagen voor de rest van Europa en 30 dagen voor de overige landen. IË Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken r= wind, licht tot half bewolkt, waarschijn- lijk droog, zelfde temperatuur. S Verdere vooruitzichten: toenemende be- S wolking. WASHINGTON, 21 Mrt. (Reuter). President Roosevelt heeft 43 mil- lioen dollar ter beschikking gesteld als voorschot op de werken, die zullen moeten worden uitgevoerd tot herstel van de door de overstroo mingen geteisterde gebieden. Men raamt, dat 250.000 werkloozen op deze wijze in de 10 overstroomde staten aan het werk zullen kunnen gaan. In Pennsylvanië is de noodtoestand, wel ke door de overstroomingen is ontstaan, nog verergerd door een zwaren sneeuwval. De reddingspogingen worden hierdoor zeer bemoeilijkt. In Nieuw-Brunswijk blijft het water zakken, waarbij de gezinnen op sommige plaatsen echter nog op de bovenverdieping moeten huizen. Het gevaar voor een tekort aan levensmiddelen en drinkwater is hier belangrijk verminderd. PARIJS, 21 Maart (A.N.P.)In het sanatorium van St. Hilairë bij Grenoble heeft een wilde schietpartij plaats gehad, waarbij vier dooden zijn gevallen. Éen lid van het mannelijk per soneel had vergeefs na,ar de* gunst van de dochter van een zijner collega's gedongen. Uit ergernis over de ontvangen afwijzing bedronk hij .zich, waarna hij zich voorzag van drie rè- volvers en vele patronen. Hij drong in verschil lende vertrekken binnen en schoot op een ieder die hem in den weg kwam. Hij dopdde het meisje in kwestie, een 5-jarig kind en een 18- jarig meisje. Tenslotte vluchtte hij in een on bewoonde kamer en zette de schietpartij uit het Venster voort. De burgemeester trachtte den jongeman met zijn jachtgeweer onschadelijk te maken. Nadat ongeveer 100 schoten gewisseld waren, drong men de kamer binnen, waar men den waanzinnige gewond vond. Een familielid van zijn geliefde doodde hem met twee revolver schoten. N ISTANBOEL, 21 Maart (Reuter). Het dal der Maritza is door een groote overstroomihg getroffen. In de omgeving van Adrianopel staan 200 huizen onder water en verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Vele men- schen zijn dakloos. De rivieren zijn tot 5 Meter boven het normale peil gestegen. ADDIS ABEBA, 21 Maart. De Italiaansche voorbereidselen voor een groot offensief in Ogaden ne men vaster vorm aan, seint Reuter. De aanval kan van dag tot dag ver wacht worden. Eskaders vliegtuigen voeren voortdurend verkennings vluchten uit tot aan Daggahboer en den karavaanweg Zeila-Harrar. De geruchten, volgens welke sedert drie dagen een verbitterde strijd wordt gevoerd tusschen Abessinische troepen onder com mando van den Negus en twee Italiaan sche gemengde legercorpsen, ten Noorden van den Amba Aladzji tot bij Makallé, worden steeds hardnekkiger. Daar men nog slechts ruim twee maanden van den regentijd verwijderd is, trachten de Abessiniërs een zoo groot mogelijk terrein voordeel te verkrijgen. In het Boran-gebied heerscht volkomen rust. Te Neghelli wordt door de Italianen een luchtbasis in grooten stijl aangelegd; van daaruit immers is Addis Abeba het best voor vliegtuigen te bereiken. De uit Addis Abeba afkomstige berichten, volgens welke Ras Kassa en Ras Seyoem in de vallei van Wari tot den aanval zouden zijn overgegaan, alsmede die betreffende de be weerde bezetting van den Amba Toesjari, in Eritrea, door de Abessiniërs, worden te Rome zeer beslist tegengesproken. Op het ministerie van Oorlog, noch op dat van koloniën, is eenig bericht ontvangen, dat met de Abessinische mededeelingen in over eenstemming is. Naar het Reuter-bureau uit officieele bron verneemt, is Rickett met geen enkel vredesplan naar Abessinië gekomen. Een escadrille Italiaansche vliegtuigen heeft gisteren Kworam en omstreken gebombardeerd en o.a. talrijke yperiet-gasbommen geworpen. Er zijn tal van slachtoffers te betreuren. Gistermorgen zijn Italiaansche vliegtuigen over Erga Alem, in Sidamo, gevlogen. Zij heb ben verschillende gifgasbommen laten vallen, tengevolge waarvan talrijke vrouwen en kin deren gedood zouden zijn. Het Noorsche Roode Kruis verzorgt de slacht offers. Tevens zou het een krachtig protest tot den Volkenbond gericht hebben wegens het ge bruik van gifgassen.* De officier met 3 soldaten en een Italiaansch burger, die tezamen de patrouille vormden, die onlangs door de Egyptische grenswacht op Egyptisch grondgebied, nabij de Lybische grens, is gearresteerd, zijn thans op eerewoord vrij gelaten. Volgens de Italiaansche bladen zouden zij bij hun arrestatie verklaard hebben, dat zij van meening warén, zich nog steeds op Ita liaansch grondgebied te bevinden. Zij zullen te Kairo moeten blijven, teneinde nog aanvullende mededeelingen aan de autoriteiten te kunnen doen. De prinses van Piemont, die een diploma voor tropische ziekenverpleging heeft behaald, zal over enkele dagen naar Oost-Afrika vertrekken met het hospitaalschip „Ccsaroa" „als mede werkster van het Italiaansche Roode Kruis. IETS MOOIS IN UW KAMERS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 De Locamo-voorstellen bedoelen Duitschland tot onderhandelingen toe te laten. De eerste commissie der Vlootconferentie aan vaardt het ontwerp-verdrag met enkele reserves De besprekingen te Rome tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. Voorbereiding tot een groot offensief in Oga den; verwoede strijd in Tigre onder commando van den Negus. Een verklaring en beroep van Abessinië bij den Volkenbond ingediend. Rosenberg houdt een verkiezingsrede te Zwickau. De overstroomingsramp in Amerika. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, de toekomstige .Commissaris der Koningin in Limburg. Nederiandsche en Fransche onderscheiding voor pastoor A. Bulters O.F.M. bij zijn 40-jarig ju bileum. De Tweede Kamer over het wetsontwerp hou dende maatregelen tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging der Hinderwet. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp voorzieningen inzake het luchtver voer. Verkeersongevallen in Indië eischen drie dooden. Communisten en anarchisten oefenen hier en daar in Spanje een afschuwelijke terreur uit. Een brandend kerkgebouw te Madrid ZWICKAU, 21 Maart Rijksleider Al fred Rosenberg heeft heden alhier een ver kiezingsrede uitgesproken, waarin hij aller eerst betoogde, dat het verdrag van Ver sailles en dat van Locarno door de anderen reeds verbroken was, omdat zij niet in den voorgeschreven omvang hebben ontwapend en de veertien punten van Wilson hebben veronachtzaamd. Vervolgens sprak hij een philippica uit tegen de Joden en het Communisme, waarbij hij dagboekaanteekeningen aanhaalde van Lord d'Abernon, den Britschen ambassadeur tijdens de Ruhrbezetting en den Locarnotijd in Berlijn. Ten slotte zeide hij, dat Frankrijk tot dus verre alle voorsteilen van Hitier onaanvaardbaar had gevonden. Niet de Fransche veiligheid worat bedreigd, zoo zeide hij, maar men wil het vrije bestaan van Duitschland niet. Wil het Duit sche volk echter vrij zijn, dan zal het een Hitier als leider moeten kiezen. Buiten- en binnen- landsche politiek zijn één ondeelbaar gehee». Zonder binnenlandsche vastheid geen buiten landsche politieke vrijheid, zonder vrijheid naar buiten is de uitvoering van sociale rechtvaar digheid onmogelijk. De Duitsche weg moet gaan door strijd naar de eenheid, van de eenheid naar de vrijheid en van de vrijheid naar den grooten binnenlandschen opbouw. Whnneer dan door daden de Marxistische wereld is overwon nen, heeft de nationaal -socialistische revolutie gezegevierd tot zegen van onzen tijd en- van de komende geslachten. Goedgekeurd door de Gasstlohtmg Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'dam LONDEN, 21 Mrt. (Reuter). Hedenmorgen om half elf is de eerste commissie van de vlootconferentie bijeengekomen. De gedele geerden waren voltallig aanwezig. Ook twee Japansche waarnemers woonden de zitting bij. De commissie in deze zitting heeft het ontwerp-verdrag met enkele reserves aan genomen. De Vereenigde Staten hebben een voorbehoud gemaakt ten aanzien van een mogelijke ver hooging van de kruisersterkte van het Britsche Rijk. Zuid-Afrika zal het verdrag als een on afhankelijk land onderteekenen. Voorts Is door Italië een algemeen voorbe houd gemaakt. De Iersche Vrijstaat heeft be sloten het verdrag niet te onderteekenen. Woensdag a.s. om 5 uur 's middags zal de plechtige onderteekening van het verdrag plaats vinden. Rechtvaardigheid en Vrede Den hemel moet geweld worden aangedaan. Want God eischt ver trouwen van ons. „Vraagt en ge zult verkrijgen." De honderdman werd verhoord omdat hij geloofd had. In dien geest hebben de tienduizen den dezen nacht den Stillen Omgang weer volbracht, voor de wereld, voor de volken afbiddend rechtvaardigheid en vrede. Wanneer we het onverstand zien dat zoovele daden bestuurt, wanneer we zien de verdwazing van sommige regeerders en volken, dan kan slechts uitkomst geven de Eeuwige Wijsheid, die de wereld blijft besturen. Van Hem hopen we met een vast vertrouwen de uitredding. Van Hem hebben tien duizenden lippen en harten den vrede en de rechtvaardigheid voor een menschheid in nood afgebeden. Haast u Heer, om te helpen! TOKIO, 21 Mrt. (A.N.P.). Japansche belangen, betrokken bij de parelvisscherij, hebben petities gezonden aan de ministeries van buitenlandsche zéken, overzeesche zaken en marine met het verzoek invloed te willen uitoefenen, opdat de Japansche parelvisschersbooten, die door N e- derlandsche autoriteiten worden vastge houden, weer vrijgegeven zullen worden. Het schijnt, dat eenige Japansche schepen, met een totale tonnenmaat van 34 ton door Nederiandsche autoriteiten zjjn in beslag geno men in verband met het visschen en verkoopen van parelen uit de Arafoerazee, ten Zuiden van Nieuw Guinea. MOERMANSK, 21 Maart (Stefani) Een bui tengewoon hevige sneeuwstorm, tijdens welken de wind meermalen een snelheid van 150 K.M. per uur bereikte, heeft het gebied langs de kust geteisterd. Tal van hulzen, o.a. ook een electrische cen trale, zijn onder den sneeuwlast ingestort. Ver scheidene perscnen zijn gedood of gewond. Stand op Zondag 1 uur v.m. 756.2 Vorige stand 761.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1