IN EN OM HAARLEM Laatste Nieuws De reorganisatie van de Groote Markt De bosschen van Santpoort De Burgerwachtrit i ZONDAG 22 MAART 1936 Het taxibedrijf hu Vi V, rem kruysveldt de mare Nachtelijke bedetocht Uit Haarlem hielden omstreeks vijftienhonderd pelgrims den Stillen Omgang NIEUWE KERK AAN DEN KINDERHUISSINGEL Voor de Oud-Katholieken COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Mededeelingen aan den Raad Uitbreiding R. K. School GEMEENTEZAKEN Vergoeding L. O. Aankoop grond aan de Zomervaart Wachtgeld t R Personalia MINISTER SLINGENBERG TE HEEMSTEDE Geloof en Wetenschap De Nestkastjes-wedstrijd Vischcollege „De Dageraad" BURGERLIJKE STAND Afsluiting van „de Neethofen „Boschbeek" Een slecht begonnen seizoen Reden of aanleiding? De toekomst Gevonden voorwerpen en dieren BENNEBROEK HEEMSTEDE Gemeenteraad Doortrekking Zandvaartkade VELSEN Van de 287 deelnemers, die gestart waren, bereikten er 249 de finish Een groot succes voor de organisatoren Noodweer te Buenos Aires Verkeer ernstig gestagneerd eenige menschen verdronken WERELD-JAMBOREE 1937 DAMMEN VOS EN BOM SPELEN REMISE Om^het damkampioenschap van Nederland SimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiHiiiiiiimniiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiinni Wij hebben in Haarlem een tijd gekend het si nog niet zoo héél lang gele den dat wèl het publiek over het taxibedrijf klaagde maar niet de chauffeur noch de garagehouder. Dat was in den tijd dat het taxitarief in Haarlem een aanfluiting was van eiken vorm van het „Welkom, vreemdeling". Wie in dien tijd wel eens in Parijs, Brussel of zelfs in Amsterdam van een taxi gebruik maakte en argeloos ook te Haarlem voor een rit van enkele kilometers in zoo'n voertuig stapte,, kreeg bij het afrekenen met den chauf feur het gevoel van te worden afgezet, maar de onverbiddelijke taximeter was daar om d"n chauffeur in het gelijk te stellen. Het gevolg Was, dat zelfs het luttele aantal taxi's in Haar lem het grootste deel van den dag op nonactief stond. Maar de chauffeur was klaarblijkelijk tevreden met zijn lot, omdat hij er waarschijn lijk toch nog een boterham uit haalde en ook van den garagehouder kwam geen ander ge luid dan: het kan altijd beter! Aan smeekbeden in kranten en op vergade ringen om de tarieven te verlagen werd weinig aandacht geschonken! De Haarlemmer, de Hol lander, zoo heette het, kan niet taxi-rijden Totdat onze stad overrompeld werd door de bubbeltjes taxi. Deze nieuwigheid ging er bij het publiek in als koek en allen pessimistischer, voorspellingen ten spijt, heeft de goedkoope taxi het tot op vandaag volgehouden. De duur dere taxi's hebben hun tarieven moeten verla gen en voortaan klaagde niet meer het publiek, doch wel deze en gene garagehouder. Niet altijd terecht! Wij zullen de laatsten zijn om te beweren, dat er thans in het geheel geen klachten meer ge hoord behoeven te worden, wijl alles op zijn best geregeld zou wezen. Neen, wij gelooven Wel dat er nog reden is voor B. en W. om eens te confereeren met de houders van taxi's en garages, alsook met de vertegenwoordigers van detransportarbeidersbonden. Er zijn nog ver schillende misstanden. Er is b.v. geen enkele reden om gelegenheid te geven tot een doode- hjke tarievenconcurrentie; er is ook alle aan leiding om nog méér toezicht te'houden op het hiateriaal, dat gebruikt wordt. Al steekt dit in Haarlem gunstig af bij dat in vele andere ste den; er moet ook opgetreden worden tegen chauffeurs, die na twaalf uur des nachts, ais dien niet van te voren een overeenkomst heeft aangegaan, prijzen vragen, die in vergelijking vun andere, schandelijk hoog zijn; er zou mis schien ook een regeling der fooien zijn in te Voeren, want het gebeurt nu vaak, dat de chauf- 'eurs met een fooi van 50 pCt. niet tevreden 2Ün. Er valt ongetwijfeld in een zoo gloed nieuw bedrijf nog heel wat te regelen, aan te bassen, te meten en te lijmen, wat ons over Vijftig jaar heel eenvoudig zal toeschijnen. Tegen dergelijke regelingen kan uit den aard ^er zaak dan bok geen bezwaar bestaan. Maar ivcl is er reden met nadruk de aandacht var. dc regelende overheid er op té vestigen, dat de taxi's er moeten zijn voor het publiek en dat hiet het publiek er is voor de chauffeurs en voor ae taxibedrijven. Zij behooren de belangen van ^et publiek te dienen en op de allereerste plaats *hoet dus het doel van elke regeling zijn, het btbliek voor het taxivervoer te winnen. Elke regeling, die daarmede geen rekening houdt is verkeerd en naüeelig voor het vak. Haarom mag er wel eens verwondering wor- eh uitgesproken over het feit, dat bij de con venties, waarbij garagehouders en vertegen woordigers van bonden tegenwoordig zijn, blijk- aar nimmer een vertegenwoordiger van dc- vcrbruikers wordt uitgenoodigd. Straks krijgen twee dagen, of liever nog korter vóór de ^ads,vergadering, waarin zij ter goedkeuring ^atl den Raad zal worden voorgelegd, een re- Ving te lezen, die in ettelijke onder-onsjes lah eenzijdig belanghebbenden in elkaar is ge- V en die waarschijnlijk meer rekening houdt et het bedrijf dan met het publiek. Niets lekt er naar buiten uit. Waarom zijn e®e conferenties niet openbaar? En waarom aan de besprekingen niet een vertegen woordiger van de verbruikers deel? Het is toch ®t op de laatste plaats hun zaak? Wordt met 'ijke wensehen van het publiek erkening ge iden, dan twijfelen wij er niet aan of de po lariteit van de taxi zal er door vergroot wor de»,. ^en vreeze daarvan geen schade voor tram autobus. Het ergste wat zou kunnen ge uren, is, dat de tarieven voor tram en auto- bii '«a, s weer omlaag moeten. Doch de maatschap- zal er voordeel van hebben als gemiddeld hus twaalf passagiers worden vervoerd, die er vijf cent betalen, inplaats van vijf pas sers, die ieder een dubbeltje moeten offeren, wordt In Haarlem nog veel te veel geloo- en gefietst door menschen, die een bus of zouden nemen als zij maar niet zoo duur g^uize C. Kruysveldt de Mare Keizers- tjhcht 700 te Amsterdam is een dier mode- nha's, Wier halfjaarlijksche modeshows den h,,h aangeven. Naar een moderevue van dit w°rdt met belangstelling' uitgezien en zoo er weer Donderdag en Vrijdag groote be- V* Stelling voor, de revue Welke ln de zalen het Americanhotel te Amsterdam werd lir^QlJden. De zomer roept, lenteweer gaat door t)0, 'and en allerlei zomernieuwigheden waren j. alreeds op deze show te vinden, v ujze Kruysveldt de Mare bezit de kunst- Clit rf'Sheid om een juiste samenstelling van V,„,to"et te kiezen: ze hoedt zich voor een te- tievZe weet in den eenvoud een groote attrac- vLkr?cht- een fijne distinctie te leggen. Een tVerte kraagmantel met witte voering losweg «t r een witte blouse geworpen van dezelfde Hji a's de mantelvoering' brengt effect. Een fr van keuze was er, met name bij de 4j,j e's. Het oog werd bekoord b.v. door de «n he-blouse (beige), het grijze tailleur „Lou" t>,0 sportieve „Francia." „Trés Parisien" O' naar waarheid heeten het zwart-witte h0e h'Uln van Lucile Manquin met gebloemden l;tg h- De geborduurde witte kraag van „Gril- viel bijzonder op. „Do Mi Sol" was een open-mantel-costuum van Bernard Cie. Zoo zouden we kunnen doorgaan. Actueel was „Ker- messe Héroique" van Bruyère. Afzonderlijk mogen de fijnzinnige avond- costuums geroemd. Een heel eigene vermelding verdienen de zéér bijzondere, smaakvolle hoeden der firma H. P. Muller, Groote Houtstraat 110 te Haarlem die zoo fijnzinnig elk costuum completeerden. Juist de keuze van den hoed doet zoo enorm veel af aan dat effect van een toilet en daar om moet met groote waardeering de keue rijkdom dezer firma geroemd. Bally-schoenen van Pfeijffers, Leidschestraat 810, Amster dam en anderé accessoires zooals b.v. de hand schoenen van Laimbock voltooiden het geheel. Der traditie getrouw legde het meerendeel der Haarlemsche pelgrims den heelen weg van Haarlem tot aan de H. Stede te voet af. Hun aantal bedroeg ongeveer 1500. Om half twaalf gisterenavond werd in de kerk van den H. Joannes den Dooper, aan de Amsterdamstraat, een plechtig' lof gecelebreerd, waaronder de geestelijke directeur, pastoor P. Roovers, een korte, hartroerende toespraak hield over den vromen tocht en de algemeene intentie „Voor Rechtvaardigheid en Vrede onder de Volke ren" in herinnering bracht. Daarna vormden zich de groepen, waarvan de eerste om twaalf uur den weg naar de hoofdstad insloeg. Zij, die per tram naar Amsterdam gingen, vertrok ken om 3.25. Om half zes zou in de Joseph - kerk, ingang' N. Z. Voorburgwal, een H. Mis met uitstelling voor het Genootschap worden opgedragen, alsook in de kerk „Het Duifje", aan de Prinsengracht. B. en W. stellen voor aan de Oud Bisschop pelijke Clerezy (Oud Katholieke Gemeente), te Haarlem, tegen den prijs van 25 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan den Kin derhuissingel, d/i Garenkokerskade en de Nico- laas v. d. Laanstraat, groot pl.m. 1627 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen een kerkgebouw met pastorie en bijge bouwen, vijf woonhuizen en drie garages, de woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin, met dien verstande, dat het kerkgebouw met pastorie en bijgebouwen binnen vier en een half jaar na den dag, waar op de akte van verkoop van den grond wordt verleden, onder de kap moeten zijn gebracht. uinli -i Maandag bestemd voor godsdienstige vereeni- gingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Dinsdag 24 Maart 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in Gebouw St. Bavo. Woensdag 25 Maart 8 uur: Jaarvergadering van den R.K. Vrouwenbond bij Brinkmann. 8 uur: Repetitie van de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio in de Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeni- ging voor het geheele koor in het gebouw, Zang en Vriendschap Jansstraat 74. Donderdag 26 Maart 7.30 uur: Begincursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann voor Groep A. 8.15 uur: Repetitie Thalia in den Jans schouwburg. 8.30 uur; Bureauvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het Vincentiusgebouw Groenmarkt 22. 8.45 uur: Begincursus Esperantistenvereeni ging „Abbé Richardson" bij Brinkmann, voor gröep B. Vrijdag 27 Maart 2.30 uur: Bestuursvergade ring van deSt.. Martha-vereeniging in 't Te huis, Bloemhofstraat 1. 8 uur: Repetitie van de Rederijkerskamer Alberdingk Thijih in de Studio in de Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing voor de leden Geloof en We tenschap in den Jansschouwburg. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vereenigin- gen verzocht, bij het uitschrijven van een ver gadering, vooral overleg te plegen met het Alg. Secretariaat, mejuffrouw W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Voorgesteld -wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-adviès een verzoekschrift van het bestuur dfer R. K. Jongensschool voor U.L.O. Gedempte Gracht 120, óm beschikbaar stelling van 5.070.53 voor de uitbreiding dezer school; verzoekschriften van het bestuur der Ver- eeniging „Groen van Prinsterer" om beschik baarstelling van gelden voor de verbouwing van de scholen aan de Jansstraat 83 en aan de Zo- mervaart 170. een beroepschrift van de N. V. Epxloitatie Maatschappij „De Magnolia" tegen het besluit van B. en W. d.d. 12 Februari 1936, waarbij haar vergunning werd geweigerd voor het bou wen van 26 woonhuizen aan den Vondelweg. (Voorgesteld wordt om de beslissing op dit beroepschrift voor den tijd van één maand te verdagen) verzoekschriften om in koop te ontvangen de perceelen bouwterrein, gelegen aan de achter de namen vermelde straten: A. Meijer (Orion- weg)C. v. d. Laan de Vries en J. de Vos (De Ruij terplein). Vporgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van het Dagelijksch Be stuur der Koninklijke Nederlandsche Motor- wieirijdersvereeniging om aanwijzing van een openbaren weg, waar de adspirant-motorrijders zich voor het af te leggen rijexamen kunnen oefenen; een schrijven van A. Breet, waarin hij de aandacht vestigt op een uitstalling van graf zerken aan den Verspronckweg. Voorgesteld wordt om de aan W. G. J. J. Hamer bij raadsbesluit van 12 Juli 1934 no. 15 verleende vergunning om in het perceel 'aan de Karei van Manderstraat 55 een wolwinkel te vestigen, te verlengen tot uiterlijk 1 April 1937. Aangezien Th. B. Fielmich, Antoniestraat 50, alhier, nader te kennen heeft gegeven, dat hij kan volstaan met een bouwterrein aan de An toniestraat ter breedte 'van 5'/, M., wordt voor gesteld, om in het raadsbesluit van 24 Juli 1935 no. 27, sub I b, in plaats „6 M." te lezen „5ys M.". B. en W. stellen voor den bejsturen van de hieronder vermelde scholen, over het jaar 1935, ingevolge artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920, een vergoeding toe te kennen, zooals ach ter elk dier scholen is vermeld: R.K. School, Amsterdamstraat 61, 960.67 R.K. School, Bernard Zweersstraat 1, 873.— R.K. School, Eemstraat 4, 393.— R.K. School, Gen. de la Reijstraat 8 1048- R.K. School, Kleine Houtweg 24, 1091.50 2e Doopsgez. School, Ripperdastr. 13a, 1106. R.K. School, Tugelastraat 5, 1018.67 R.K. School, Westergracht 3, 1897.04 In verband met de voortschrijdende bebou wing nabij de Zomervaart is het noodzakelijk, dat het aldaar aanwezige gemaal van den Ro- molenpolder wordt verplaatst naar de zuidzijde van dien polder. Het bestuur van den polder heeft zijn medewerking daartoe toegezegd; het heeft de plaats aangegeven waarop het gemaal ongeveer zou moeten worden opgericht. Met het oog daarop is met Regenten van het St- Elisabeth's of Groote Gasthuis onderhandeld over den aankoop door de gemeente van de boerderij met bijbehoorende gronden aan den Schalkwijkerweg, kadastraal bekend gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude sectie P nos. 522, 524, 525, 526, 528, 530, 531, 533 en 535, te zamen groot 127.390 c.A. Regenten hebben zich bereid verklaard deze kadastrale perceelen aan de gemeente in koop af te staan tegen een bedrag van f 30.000. In verband met het bepaalde bij de Wet van 29 November 1935 tot verlaging van de open bare uitgaven, waarbij de Annexatiewet 1927 is gewijzigd, behoort het wachtgeld van hen. die vóór 1 Mei 1927 in dienst waren van een der geheel of gedeeltelijk bij Haarlem gevoegde gemeenten, te worden gewijzigd, indien ten aan zien van de wedden, kindertoeslag en verdere emolumenten een regeling is of wordt getroffen of gewijzigd, waardoor het wachtgeld tot een ander bedrag zou zijn toegekend, indien daar voor bedoelde regeling als grondslag had ge golden. Voor zoover bij deze gemeenten geen betrek kingen bestaan, waarmede die, waaraan het wachtgeld is ontleend, kunnen worden verge leken. behoort ten behoeve van zoodanige ver gelijking een wedderegeling te worden vastge steld met inachtneming van het peil der sala rissen van het overige personeel dezer gemeente. Ter uitvoering van een en ander worden reeds maatregelen getroffen, waardoor belanghebben den vóór 1 April e.k. van het met ingang van dien datum nieuw vastgestelde wachtgeldbedrag bericht ontvangen. Ten aanzien van enkele functiën bestaat evenwel behoefte aan een re geling als in de vorige alinea is bedoeld. Voordracht ter benoeming van dr. F. A. F. Vermast tot tijdelijk leeraar, voor het tijdvak van 10 Februari 1936 t.m. 30 September 1936, aan de Gemeentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs. De Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum beveelt den Raad ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer M. A. Reinalda: 1. mr. H. O. Dril- sma; 2. H. A. Bijvoet. Tevens verzoekt zij den Raad over te gaan tot vervulling van de nog steeds bestaande vacature, ontstaan door het bedanken van den heer mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. De Commissie biedt daartoe de volgende aan beveling aan: 1. Oscar Mendlik; 2. H. F. Boot. Naar wij vernemen zal de Minister van So ciale Zaken, Mr. M. Slingenberg, Maandagmor gen een bezoek brengen aan de tentoonstelling van werkstukken, uitgaande van het Comité tot ontspanning en ontwikkeling van werkloo- zen te Heemstede. De expositie wordt gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw en is deze week geopend door den burgemeester, Jhr. J. p. van Doorn. Op de twaalfde bijeenkomst van de Vereeni- ging Geloof en Wetenschap zal Drs. J. Lam- mertse Lz. te Amsterdam een voordracht hou den over: „De crisis in het Protestantisme en hare mogelijkheden voor het katholicisme." De bijeenkomst vindt plaats op Vrijdag 27 Maart om 8.15 uur in den Janswegschouwburg. Aan de voordracht gaat vooraf de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering. Zaterdagmiddag 28 Maart heeft in de aula van het Kennemer Lyceum de beoordeeling plaats van de ingezonden nestkastjes voor den wedstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging voor Dierenbescherming te Haarlem. Er is door de jongens mooi en nuttig werk geleverd, waar veel toewijding voor noodig was, want het maken van een goed broed- kastje is nog zoo eenvoudig niet. Voor de bekroonde kastjes worden dan ook mooie prijzen beschikbaar gesteld! Ter opluistering van den middag zal de heer Jan Strijbosch een Vogelfilm vertoonen. Na 28 Maart zijn de bekroonde nestkastjes te bezichtigen in het toonraam van de Ver eeniging voor Dierenbescherming, Ridderstr. 11. De uitslag van den j.l. gehouden wedstrijd was als volgt: 1ste prijs H. G. Deen, 40 stuks, tevens grootste; 2. W. Boeser 99; 3. P. Janssen 60: 4. A. G. Gruyters Sr. 55; 5. J. Koedijker 33 st. Geboren: 21 Maart, I. E. L. E. Haverman Carton, z.; 19 Maart, J. BrinkHuizing, z.; G. Jelgersmav. d. Steen, z.; A. M. Boschv. Doorn, z. Overleden: 18 Maart, L. J. E. E. v. d. Eist, 68 j., Stuyvesantplein; 20 Maart, H. Kasper, 72 j.. L. Heerenstraat; 19 Maart, M. C. Berentsen, 64 j., Rijksstraatweg. j „s. Zooals wij Zaterdagmorgen reeds meldden, stellen B. en W. aan den raad voor over te gaan tot reorganisatie van de Groote Markt. Uit bovenstaande foto is de voorgestelde ver andering duidelijk op te maken. Een groote ronde vluchtheuvel is het pièce de milieu van de Markt; een kleine langwerpige zorgt voor de scheiding vanaf de Riviervischmarkt. Het standbeeld van Lourens Koster zal meer naar links, midden in den langwerpigen vlucht heuvel geplaatst worden. Auto's kunnen par keeren vóór het verhoogde gedeelte van de Vleeschhal (19 a 21) en onder de Vischhal (31). Tegenwoordig kunnen op het platform 42 auto's geparkeerd worden, zoodat het aantal on geveer gelijk blijft. Vooropgezet is, dat het verkeer Groote Hout straatJansstraat vlot zal kunnen geschieden en dat het overige verkeer geen hinderlijke bochten zal behoeven te maken. Tram, bus en taxi moeten goede halte-plaatsen hebben en het overige verkeer niet storen. Die halten zijn zoodanig, dat het publiek niet op het midden- Crottoir behoeft te komen. Het af- en aanrijden van auto's die parkeeren willen, moet zoo goed als ongemerkt gaan; ze zullen in het nieuwe plan direct uit de Groote Houtstraat rechts af gaan, eet plaats zoeken en bij het vertrek dóór de oude vischhal het terrein verlaten. De kosten zijn geraamd op ƒ30.000 en reeds in de begrooting verwerkt. Bij den intocht van de lente gaan in Sant poort de vlaggen halfstok; de Neethof en Bosch beek, geliefkoosde wandelplaatsen, zullen 'in het vervolg alleen van buiten af te zien zijn, voorzoover ten minste van zien gesproken kan worden, want vermoedelijk zal men, in den meest letterlijken zin van het woord, door de boomen het bosch niet meer kunnen ontwaren. Verbazend jammer is het, dat het zoo ge- loópen is. En hier spreken we niet alleen ais natuurliefhebber, want ook voor 't dorp Sant poort zal de afsluiting wel eens funeste gevol gen kunnen hebben. De vrij toegankelijke bosschen waren immers een van de grootste aantrekkelijkheden, die dit deel van groen Kennemerland voor de foren sen had. Weliswaar blijft het Burgemeester Rijkenspark, dat eigendom van de gemeente Velsen is, nog geopend, maar niemand zal het betwisten, dat het Rijkenspark zonder Neethof en Boschbeek van een stuk natuur degradeert tot een tamelijk mooi park. Na het bekend worden van de dreigende af sluiting is er heel wat over de kwestie gespro-" ken en bijna evenveel geschreven. Of er andere redenen in 't spel waren is nooit onomwonden verklaard; vast staat, dat het een moeilijk te bewaken bosch is en dat de aanleiding voor de afsluiting is gelegen in een geschil tusschen het gemeentebestuur van Velsen en de eigenaresse, de N.V. Veenduin, betreffende het gewijzigd uitbreidingsplan der gemeente. In de laatste gemeenteraadsvergadering kwam de kwestie bij de rondvraag ter sprake en bur gemeester M. M Kwint gaf daarbij toe, dat het inderdaad zoo was. In het ontworpen uitbreidingsplan was naar het oordeel van de eigenaresse te veel „groen" gehouden in haar terreinen. Bij de voorge schreven open bebouwing achtte men een vol doende kans op redelijke exploitatie als bouw grond uitgesloten. Direct na het bekend worden van de eerste plannen die ook thans nog niet definitief zijn dreigde Veenduin met represailles, om het plan alsnog gewijzigd te krijgen, meer in overeenstemming met haar verlangens. Het ge meentebestuur was natuurlijk niet bereid, zon der slag of stoot toe te geven en zoo werd veler verwachtingen, dat het met de dreigemen ten zoo'n vaart niet zou loopen, de bodem in geslagen, doordat Veenduin gedurende de af- geloopen week de daad bij het woord heeft gevoegd en met hét plaatsen van een solide afrastering begonnen is. De degelijkheid van het hek v/ijst er op, dat de bestemming duurzaam is Wij weten niet of Veenduin reeds met dui delijk omschreven verlangens voor den dag is gekomen bij het gemeentebestuur; ook niet of de inwilliging van die verlangens den algehee- len ondergang van een groot deel van Sant- poorts natuurschoon ten gevolge zou hebben. Wel moeten we toegeven, dat hier een zeer ra dicale vorm van natuurbescherming wordt toe gepast en dat op deze wijze een belangrijk deel van het groen van Kennemerland voor de toe komst behouden blijft. Het is te wensehen, dat na verloop van tijd, als de scherpe kanten van de kwestie door den alles-veranderenden tijd, wat zijn bijgeslepen, het publiek, althans de natuurliefhebbers, weer wat van dit natuurschoon zullen mogen ge nieten. Intusschen zullen in den loop van de volgende week de hekjes op slot gaan en daarna zal ieder, die het bosch betreedt, door bosch wach ters en processen-verbaal bedreigd worden. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Boek: Politiebureau Smedestraat; Bril inétui: v. Braam, Vrouwehekstr. 60; Dop van motorrijtuig: Molma, Potgieterstraat 2; Armbandhorloge: Bos, A. L. Dyserinckstraat 83; Hond: Kampen, Tuinstraat IE: Handbescher mer: Bouwer, Z. B. Spaame 10 zw.; Bruine jekker: Koningshoven, Pieter Kiesstraat 11 rd.; Kat: Asyl, Ridderstraat 11; Portemonnaie, Boe ree, Kastanjestraat 39; PortemonnaieKramer, Nobelstraat 3; Portefeuille: Gramboue Reiger straat 101; Rijwielplaatje: Eichhorn, Ramplaan 52; Rijwielplaatje: Blijswijk, Laurierstraat 42; Schorten: v. Berken, de Witstraat 37: School - tasch met inhoud: v. 't Hof, Gasthuisstraat 9; IJzeren ronde schijf: Bos, Antonistraat 45. Autotochten voor ouden van dagen. Het Comité tot organiseering van autotochten voor ouden van dagen te Bennebroek heeft verga derd om te beraadslagen over de mogelijkheid, ook dit jaar weer een tocht te organiseeren. Gezien de vele voorbereidende werkzaamheden is het dagelijksch bestuur van het comité met een lid, dat reeds in het comité zitting had, uitgebreid, n.l. den heer F. G. Lommerse, die vorig jaar een belangrijk deel tot het slagen van den tocht heeft bijgedragen Over eenigen tijd hoopt het comité een be roep te doen op de vrijgevigheid van de in woners van' Bennebroek, in het vertrouwen, weer op aller medewerking te mogen rekenen. De B.F.C. In het clubhuis van dén heer Zoet alhier werd de oude voetbalvereeniging B.F.C. wederom opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. van der Aar, voor zitter; L. Hoogensteyn, penningmeester, H. J. Liefhebber, 2e penningmeester en A. G. Peters, seeretaris. De agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag 26 Mrt., des avonds om 8 uur, vermeldt o.a.: Onderhand- sche verpachting Ververschingshuis; Voorschot kosten instandhouding bijzondere scholen; Voorschot vergoeding vakonderwijzers bijzon dere scholen; Uitbreiding schoolruimte open baar onderwijs; Geldleening; le Wijziging Ver ordening op de Vrijwillige Brandweer te Heem stede; Verordening ter uitvoering art. 9, 1 der Winkelsluitingswet; 4e Wijziging Verordening prijzen gas, duinwater en electriciteitVerhuur en verpachting gemeente eigendommen; Over dracht van grond voor doortrekking Zandvaart- kade; Verplaatsing toiletgebouwtje van Herfst- lafwi naar Glipperweg; Credietverleening voor aanbrengen verbeteringen aan de zwemvijvers. De mogelijkheid is aanwezig, de Zandvaart kade over een lengte van ongeveer 50 M., aan de Oostzijde van den Binnenweg door te trek ken over de breedte, die op het uitbreidings plan staat aangegeven. De eigenaar van het hoekperceel aan den Binnenweg, de heer J. N. Huijg, is n.l. bereid, den daarvoor benoodigden grond, ter oppervlakte van ongeveer 470 M2. aan de gemeente te verkoopen voor een be drag, berekend tegen 10.per M2, terwijl de gemeente alsdan aan den heer Huijg gratis zal moeten overdragen een hoekje grond, reeds jaren bij hem in gebruik, ter oppervlakte van 32 M2, gelegen voor zijn woning. De verbreeding van deze kade zal eerst dan over de geheele lengte kunnen geschieden als een gedeelte van het huis van den heer Huijg zal zijn afgebroken. Het ligt in de bedoeling van den heer Huijg, zijn huis te sloopen en daarna ter plaatse eene nieuwe bebouwing tot stand te brengen indien daaromtrent overeen stemming zal zijn bereikt. Behalve de genoemde kosten van aankoop zal het doortrekken van de Zandvaartkade met het gedeeltelijk verbreeden van de Zandvaart een bedrag vorderen van ongeveer 3000. B. en W. zijn van oordeel, dat er aanleiding bestaat om tot deze transactie over te gaan en adviseeren den raad dan ook, daartoe te be sluiten onder mededeeling dat de .Commissie voor openbare Werken zich hiermede kan ver_ eenigen. C. C. Schüiler overleden. Alhier is op 79- jarigen leeftijd overleden de heer C. C. Schüi ler, die vele jaren opzichter van den polder de Velserbroek en daarvoor ook van den pol der vfen groote bouwwerken. Het. meest bekend en wel in geheel Neder land, was de heer Schüiler echter als uitvoer der van groote bouwwerken. Aangehouden. De politie te Velsen-Noord heeft opgespoord den achttien-jarigen D„ wo nende aldaar, verdacht van het plegen van verschillende diefstallen van geldsbedragen en het lichten van muntgasmeters in woningen door middel van insluiping met behulp van een valschen sleutel. De verdachte is aangehouden en ter beschik king van den Commissaris van Politie gesteld. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zaterdagmiddag om vijf uur kwamen de eerste deelnemers aan den 24-Uurs Oefen- rit van de Vrijwillige Burgerwacht Amster dam aan de finish om er hun contrólekaart af te geven. Reeds eenigen tijd voor het officieele aan- vangsuur stond een groot aantal deelnemers in de nabijheid van het hoofdkwartier aan het Singel opgesteld en de publieke belangstelling op dit drukke punt was dan ook vrij groot. De politie had voor uitgebreide orde-maatregelen gezorgd. De organisatie was perfect en nadat de deelnemers, die mochten binnenkomen, hun contrólekaart hadden afgegeven en hun hana- teekening achter het startnummer hadden gezet, konden zij verder gaan en elders van de ver moeienissen van den rit uitrusten. Aan de meeste deelnemers was het wel te zien, dat zij niet geslapen hadden op dezen 24- Uurs rit. Maar daartegenover stond, dat zjj op een uitermate sportievee prestatie konden te rugzien, een prestatie, die veel van uithoudings vermogen en stuurcapaciteiten had gevergd. Er waren er onder, die onderweg met pech te kampen hadden gehad met het resultaat, dat zij niet, of te laat, aan een controlepost waren binnengekomen, waardoor zij strafpunten had den gekregen. Wij vernamen van een aantal automobilisten, dat een blijkbaar niet al te intelligente Goud- sche politie-agent hun een totaal verkeerden weg had gewezen, waardoor zij Rotterdam niet op tijd hadden weten te bereiken. Aan medewerking heeft het echter ook weer niet ontbroken. Zoo waren de rijders vrijgesteld van de tolheffing bij Maartensdijk. De aankomst der deelnemers had een vlot verloop. Successievelijk kwamen de wagens bin nen, waarbij de dames-rijders met een bouqquet bloemen werden verwelkomd. O mongeveer half acht meldde de laatste dee.lnemer zich aan en toen bleek dat van de 287 deelnemers, die Vrijdag gestart waren, er 249 d finish hadden weten te bereiken. Het aantal uitvallers bedroeg dus 38 en hieronder beyond zich ook de pantserwagen. Het feit, dat er dit ja,ar weer meer deelnemers waren dan de vorige maal en dat slechts ruim 10 pet. uitvallers te noteeren viel, maakt dezen 24-Uurs oefenrit tot een: groot en verdiend Cussec voor de organisatoren. Door de tamboers en pijpers van de Burger wacht werd een taptoe geblazen en daarna werd de heer E. Fuld in het hoofdkwartier gehuldigd in verband met het feit, dat h„ heden tien jaar commandant is van de Vervoerafdeeling der Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam. no BUENOS AIRES. 21 Maart (Reuter). Te Bue nos Aires heeft gisteren een zwaar noodweer gewoed, dat verscheidene slachtoffers geëischt en groote schade aangericht heeft. Het verkeer is voor het grootste gedeelte stilgelegd. De stormwind vernielde de electrische leidin gen en het stroomnet van de tram. Wolkbreuken veroorzaakten geweldige overstroomingen, zoo dat de brandweer en militairen er aan te pas moesten komen om talrijke in gevaar verkee- rende menschen in veiligheid te brengen. Eenige personen zijn echter verdronken. Te Obrera, in den staat Misione, is een bosch- brand uitgebroken, die reeds meer dan 2.000 H.A. bosch verwoest heeft. De autoriteiten ver moeden, dat kwaadwilligheid in het spel is, daar verscheidene brandhaarden zijn ontdekt. Zooals gemeld, is Donderdag de gunstige beslissing in de gemeenteraadszitting van Bloe- mendaal gevallen, waardoor de laatste hinder paal ten aanzien van het houden van de Jam boree te Bloemendaal is weggenomen. Vrijdag is de akte van oprichting der Stichting voor een notaris verleden, en daarop werd reeds de Koninklijke goedkeuring aangevraagd. In „Atlantic" te Amsterdam werd Zaterdag om het kampioenschap van Nederland de partij VosBom gespeeld, die in remise eindigde, zoodat de ronde van heden, de laatste, beslis send kan worden. De stand is namelijk: W. Rustenburg 1 R. C. Keiler J. H. Vos P. J. van Darteleen J M. Bom F. Raman M. R. C. Stahlberg A. Ligthart J. C. P. Kolden B. Dukel A. de Graag G. J. Lochtenberg Volle,digheidshalve deelen wij nog mede, dat ln deze finale, welke om elf uur in het Park hotel, Hobbemakade, aanvangt, Vos tegen Kei ler en Rustenburg tegen Raman uitkomt. 0 5 4 1 14 10 4 6 0 14 10 4 5 1 13 11 - 2 8 1 .12 10 3 7 1 11 10 1 8 1 .10 11 2 6 3 19 10 3 4 3 10 10 0 8 2 8 10 1 5 4 7 10 0 7 3 7 10 0 6 4 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3