OVERWINNING Tweede Stille Omgangnacht Het luchtvervoer WIJZIGING HINDERWET Mr. Dr. VAN SONSBEECK WEER TIENDUIZENDEN Kerkelijk Leven ZONDAG 22 MAART 1936 LEEKEPREEKEN ^mn: boëz; De nieuwe regeling zal leiden tot verzwaring der lasten van vele bedrijven ARBEIDSBEMIDDELING Nieuw district Roosendaal ingesteld Brug over het Merwedekanaal Breda's burgemeester waar schijnlijk Commissaris der Koningin in Limburg HEDENDAAGSCHE FRANSCHE KUNST Bij „Arti" geopend door prof. Huib Luns PRINSES BIJ FILM- VERTOONING PIUS-ALMANAK 1936 VERSCHENEN PRODUCTIE BEENDERMEEL WORDT BEPERKT Tengevolge van aanrijding overleden K '--vm Dezen nacht kwamen Amsterdam mers en met hen pelgrims uit Haarlem, heel Kennemer- land, Utrecht, Den Hel der, Arnhem, Lim burg enz. Voor rechtvaardigheid en vrede 't Was 50 jaar. Uit alle streken weer! De Amsterdammers De „Zwarte Zee" verleent assistentie De Tweede Kamer kan zich in hoofdzaak met de voorgestelde voorzieningen vereenigen Aansprakelijkheid van den vervoerder Geen audiëntie PASTOOR A. BULTERS ONDERSCHEIDEN Officier de l'Académie Franqaise en ridder in de orde van Oranje-N assau 40-JARIG PRIESTERFEEST De derde bekoring, waarmee de satan Christus aan het wankelen trachtte te brengen, toont wel, dat de helsche geest in zijn tegenpartij een zoon van den ouden Adam veronderstelde. Sinds den val van den eersten mensch waren ontelbare schepselen door gelddorst en machtswellust zijn prooi ge worden. Van hoog tot laag, in alle standen der maatschappij, had hij menschen hun ziel voor goed aan den duivel zien verkoopen. Ook op dezen zonderlingen mensch, die zich door vasten en bidden gedurende veertig dagen en nachten op een groote taak had voorbereid, zou de macht der duisternis het zoo dikwijls met goed gevolg toegepaste middel beproeven. Wederom zegt Mattheus nam de duivel Jezus op en voerde hem naar den top van een zeer hoogen berg. Op grooten afstand lijken de dingen meestal meer betooverend dan dicht bij. Hij toonde Hem alle koninkrijken der we reld in hun glorie en zeide Hem: dit alles zal ik u geven wanneer Gij nedervalt en mi) aanbidt. In deze weinige woorden wordt de toeleg van den satan wel heel scherp geteekend. De verleiding van den boozen geest komt in aller lei vormen en op verschillende wijzen tot den mensch. De satan is niet spilziek met zijn kracht en met zijn macht. Wien hij gemak kelijk ten val kan brengen, aan hem besteedt hij weinig moeite: wie voor weinig bezwijkt, dien wordt niet veel aangeboden. Maar een sterke tegenpartij wordt met kracht aangepakt, overrompeld en bedwelmd. Deze groote man in de woestijn, die zich voornam om het Rijk Gods tegen het rijk van den satan te gaan stichten, hij die niet in zijn zinnelijkheid was te treffen immers hij weigerde van steenen brood te maken hij, die niet door ijdelheid was te bedwelmen immers, hij weigerde de proef te nemen, of de Engelen hem zouden steunen, wanneer hij zich van den tempel stortte deze sterke figuur zou maar op één manier ten val kunnen worden gebracht. Wat hij zich droomde van een geestelijk rijk Gods was een taak vol hindernissen en moeilijkheden. Wie waarborgde succes en wat zou uiteindelijk te bereiken zijn? Was dit grootsche plan niet het najagen van een hersenschim? Daartegen over stond de zichtbare, de voel- en tastbare werkelijkheid. Daar beneden aan hun voet strekte de werkelijkheid zich uit in al haar heerlijkheid. Heerschen over alle koninkrijken; den schepter zwaaien over de heele aarde: was dat niet een gedachte om van te duizelen? En de prijs was zoo laag: één knieval; den koning der onderwereld erkennen als zijn meester, zijn eenigen meester; maar in het geheim, zonder dat iemand het zag, of ooit iemand het te weten zou komen. Is die ééne akte van onderwerping niet levenslang een koningskroon waard? Er zijn er, die voor minder bezweken zijn! Er zijn er nog dagelijks, die zich Voor heel wat minder verkoopen. Het zijn zwakkelingen, waarvoor de satan zelf weinig of geen moeite behoeft te doen. Ten allen tijde heeft de helsche macht er voor gezorgd onder de schepselen zijn satellieten te hebben, die hij met veel zorg uitzoekt en met veel geduld be werkt. Uiterlijk zijn het respectabele en dik wijls zelfs gevierde personen. Zij hebben, wat de wereld zegt, geluk in het leven gehad. Zij zijn snel de maatschappelijke ladder opgeklom men, hebben zich in de kringen, waar het geld eh de macht te halen zijn, ingedrongen en be schikken over relaties, over goud, over finan- cieele en commercieele machtsmiddelen. Over heel de wereld zijn ze verspreid; hun getal is betrekkelijk klein, maar overal vinden zij el- haar. Er is een geheime macht, die hen on derling aantrekt. Zij spelen elkaar troeven in de hand; steunen elkaar altijd en overal, door brestige, door invloed, door een grooten naam, door veel vertoon, door vleierij als het ge- eischt wordt, door leugens als het niet an ders kan. In heel de geschiedenis zijn deze trawanten van den duivel aan te wijzen; zij doen het *'erk bij de massa. Ontelbaren zijn door hun listen en lagen bezweken, want naar het woord van den dich ter hangt alles aan het goud en dringt alles haar het goud. De gouddorst der menschen is °hleschbaar. De edelsten zijn er aan bezweken. wie eenmaal zich overgeeft aan dien harts- tocht, gaat met een vaart de helling af. Voor ®eld bezwijkt de eer van een ongerepte vrouw; v°°r geld verliest de drager van een eervollen haam eerst zijn zelfrespect om met verraad aan «dele familietradities te eindigen. Eén en kel oogenblik van zwakheid is helaas dikwijls Verderfelijk voor een heel leven. Het goud Schittert; de handlanger van den duivel houdt een verleidelijk betoog. Wat hij voorstelt is heel aannemelijk; uiteindelijk blijft de daad ge- beim, er kraait nooit een haan naar: honder- hebben het vóór hem gedaan. De wroeging k°mt later; maar dan is de ongelukkige ge bonden. Hij heeft een oogenblik voor satan's handlanger geknield en is voor goed verkocht. zal hem niet meer los laten; hij is in- 6elÜfd in het leger der slaven, die woorden boeten spreken met hun mond, waar hun hart j*Sen is; die mede een anders ongeluk moeten "Werken tegen beter weten in; die moeten Verzaken aan wat hun van jongs af dierbaar V,'a'" Zoo zijn er duizenden ten gronde gericht: °°r «en handvol goud worden eer, geloof, een ZüH'er geweten, levensgeluk, in één woord een hmnschenziel geofferd. ^Gelukkig, wie in het oogenblik der verlei- h?. wanneer aardsche eer, goud en wereld- Scbe macht lokken, met Christus tot den dui- Vei ot zijn trawant zegt: ga heen satan, want staat geschreven den Heer uw God zult ge a;inbidden en Hem alleen dienen! Wie daartoe n moed heeft is de ware overwinnaar. Van h Christus, Die den duivel weerstond staat schreven: en zie, de Engelen naderden en 'Oiclen Hem. En de kerk juicht den Over geschreven en die een troost en een bemoedi ging is voor allen, die met den Christus aan gouddorst en hebzucht weerstaan. David zag in den geest den strijd van het goed tegen het kwaad en hoe het dengene ver ging die staande bleef. God in den hoogsten hemel zal de beschermer van den sterke zijn. Hij zal hem redden van de strikken van den loerenden jager en van het scherpe woord van zijn vijand. Met Zijn schouderbladen zal Hij hem overschaduwen en onder Zijn vleuge len zal hij hopen. Met een schild zal Gods waarheid hem omvademen en geen nachtelijke vrees zal hem kwellen. Duizenden zal hij aan zijn rechter en tienduizenden aan zijn linker zijde zien vallen: maar hem zal niemand ge naken. En met zijn oogen zal hij zien, hoe de zondaren hun loon ontvangen. Dat is de overwinning van hem, die aan de inblazingen van den satan weerstaat. Het moge soms schijnen, dat het kwaad zegeviert; dat, wie éénmaal een knieval voor den duivel heeft gemaakt, zijn heelie leven verder op rozen gaat: wie den satan eenmaal de hand heeft gereikt heeft een slavenziel met wroeging en slapelooze nachten. Wie het: ga heen satan heeft gesproken is de eigenlijke overwinnaar, met een vrije ziel en den rijkdom van inner lijke gemoedsrust. LIBRA aar in de woestijn toe met de heerlijkste ,le< welke de koninklijke dichter heeft neer- Verschenen is het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer inzake de voorgestelde wijziging der Hinderwet. Sommige leden merkten op, dat de regeering in dit ontwerp een aantal wijzigingen voorstelt, welke zullen leiden tot verzwaring van de lasten van vele inrichtingen. Aan de bedrijven, welke tot dusver niet onder de bepalingen van de Hinderwet vielen, kunnen voorwaarden worden opgelegd, terwijl menige belanghebbende, die zich in zijn belangen, hoe klein ook, geschaad acht, van de voorgestelde wijziging van artikel 17 gebruik zal maken, om het opleggen van nieuwe voorwaarden te verzoeken, waardoor het bedrijfsleven in voortdurende onzekerheid zal komen te verkeeren, of het al dan niet zwaarder zal worden belast. Dit ontwerp zal er toe bijdragen, de aan passing aan een lager peil der voortbren- gingskosten, zooals de regeering die voor staat, te vertragen. Bovendien zal het zelfs wellicht een beletsel kunnen vormen voor het meer doelmatig inrichten van bestaande en het oprichten van nieuwe bedrijven. Deze leden achtten de bezwaren het ernstigst voor de landbouwindustrieën, zooals aardappel meel-, stroocarton-, suiker- en zuivelfabrieken, welke voor de zuivering van haar afvalwater thans reeds groote offers brengen. Zij vreesden, dat de commissie inzake waterverontreiniging haar invloed zal aanwenden, om tot strengere bepalingen te komen ter bestrijding van de waterverontreiniging. Zij zouden er geen be zwaar tegen hebben, indien de regeering deze commissie zou opheffen. Verscheidene andere leden erkenden, dat de voorgestelde wijziging er inderdaad toe kan leiden, dat aan bedrijven nieuwe voorwaarden zullen worden opgelegd. Dit moge tot verzwa ring van lasten leiden, daartegenover staat, dat het algemeen belang daardoor zal worden gediend. Tegen misbruik van recht door lagere orga nen waakt de Kroon. En ook thans kan ieder belanghebbende aan het bestuur, dat de ver gunning geeft, het verzoek doen, nieuwe voor waarden op te leggen, hoewel dit niet afzon derlijk in de wet staat. Dat hem nu een recht van beroep op de Kroon wordt gegeven, maakt zijn positie niet sterker dan billijk is. Het vraagstuk van het afvalwater der indu strieën achtten de hier aan het woord zijnde leden van uitnemend publiek belang. Tegen hel denkbeeld van opheffing der commissie inzake waterverontreiniging verzetten zij zich ten sterkste. Sommige leden waren intusschen van oor deel, dat in deze commissie ten onrechte ont breken vertegenwoordigers van ondernemingen, die waterverontreiniging veroorzaken. Zij dron gen er op aan, artikel 17 niet van toepassing te verklaren op inrichtingen, welke tot nu toe bui ten de Hinderwet vallen; daarentegen zouden zij art. 14, dat bij uitbreiding of verandering, na 4-jarigen stilstand en bij herstel een nieuwe vergunning eischt, wel, en dan ook terstond, toepasselijk willen doen zijn. Van verschillende zijden drong men er op aan, nog andere inrichtingen onder de Hinder wet te doen vallen dan die, welke in artikel 1 worden genoemd. Zoo noemden eenige leden zandstraalinrichtlngen, andere kegelbanen, weer anderen kennels, honaenasyls en hoender parken. Bij de beschikking van den minister van Sociale Zaken van 9 Maart 1936 is met innang van 1 April 1936 een district der arbeidsbemid deling Roosendaal ingesteld. Tot dit district behooren de gemeenten Dinteloord, Fijnaart en Heijningen, Hoeven, Klundert, Oudenbosch, Oud- en Nieuw-Gastel, Roosendaal, c.a., Ruc- phen, Standaardbuyten, Willemstad, Wouw en Zevenbergen. Als districtsarbeidsbeurs is aangewezen de gemeentelijke arbeidsbeurs te Roosendaal. De hooggelegen brug over het Merwedekanaal in den Rijksweg AmsterdamAmersfoort, die slechts twee verkeersbanen heeft, wordt vooral des zomers, wegens het uitzicht dat men daar heeft, vaak als parkeerplaats gebruikt, waardoor opstoppingen ontstaan, die voor het verkeer hin derlijk zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de A. N. W. B. een verzoek gericht tot den betrokken Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, die, in antwoord hierop heeft bericht, dat hij aan hoogerhand een voorstel heeft gedaan tot het vaststellen van een stopverbod voor de rij baan van het gedeelte tusschen K.M. 8.242 en km q san Naar wij van zeer betrouwbare zijde ver nemen, is in de Staatscourant van Dinsdag avond a.s. te verwachten de afkondiging van een K. B., waarbij tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg wordt benoemd mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck werd te Am sterdam geboren op 11 September 1877 en is dus thans 58 jaar. Na te Amsterdam de lagere schooi te hebben doorloopen, volgde de heer van Sonsbeeck het Jezuïetencollege te Katwijk en vervolgens het Stonyhearst-college bij Black burn in' Schotland. Na aan deze colleges met goed gevolg eindexamen te hebben gedaan, be reidde de heer van Sonsbeeck zich in Nederland voor op het staatsexamen A, na welslagen waar van hij aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam rechten en staatswetenschappen studeerde. In 1902 werd de heer van Sonsbeeck bevor derd tot meester in de rechten, terwijl hij in 1903 op stellingen promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen. Kort daarop volgde zijn benoeming tot ad junct-commies bij de griffie van de Provinciale Staten van Gelderland te Arnhem, welke func tie hij waarnam tot 1905. toen hij benoemd werd tot commies ter griffie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na bevordering tot commies-griffier werd mr. dr. van Sons beeck in November 1918 met ingang van 1 Ja nuari 1919 benoemd tot burgemeester van Bre da, welk ambt hij dus thans gedurende zeven tien jaar waarneemt. Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag in de zalen van de Maatschappij „Arti et Ami- citiae" de tentoonstelling van Hedendaagsche Fransche Kunst, door den voorzitter der Maat schappij, prof. Huib Luns, geopend. Prof. Luns had in de eerste plaats woorden van warmen dank voor de kunstenaars, die hun werk, afgestaan voor de tentoonstelling in het gemeentelijk museum te 's-Gravenhage, ook aan „de Amsterdamsche zorgen" hebben willen toevertrouwen. Spr. verbond hieraan een woord van erkentelijkheid voor dr. van Gelder, den di recteur van den dienst van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage, voor de aan „Arti" gegeven medewerking. „Is nu" vervolgde spr. „aan mij de taak, deze collectie Hedendaagsche Fransche Kunst bij het Amsterdamsche publiek in te leiden, dan zou ik de andacht willen vestigen op 't feit, dat, indien de woorden van lof, die voor deze ten toonstelling gesproken worden door het „kunst lievend publiek" konden worden geregistreerd, het woord „amusant" het meest voorkomende zou zijn. Deze tijd staat tegenover dé kunst als geen andere tijd, beschikken als hij kan over héél 't breede en diepe terrein van de Europeesche kunstontplooiing in dén loop der eeuwen. Waar nu de voortreffelijke Nicolas Poussin de schilderkunst en hij lette daar niet in de eerste plaats op de onderwerpen verdeelde in vier genres: le riant, le touchant, le grave et le terrible, daar voegen nu deze contempo raine kunstenaars er een nieuw genre aan toe: l'amusant. „Le genre amusant" zal dan zeker niet geplaatst moeten worden op den uitersten linkervleugel vóór „le riant", maar tusschen „le touchant" en „le grave". Bedienen wij ons een oogenblik van het ge brekkige woord „onderhoudend", dan is veel van het werk wat hier hangt niet onderhoudend door de onderwerpen, maar door den aard van de visie de kunstenaars." H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdagochtend in het City-Theater te Den Haag de vertooning bijgewoond voor de vereeniging „Oost en West", van de film „Tropisch toerisme", welke film in opdracht van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij en de Rotterdamsche Lloyd is vervaardigd. De Prinses werd ontvangen door den voorzit ter van „Oost en West", den heer Zuyderhoff, en door den directeur van het City-Theater, den heer Ter Linden. Toen de Prinses het theater binnentrad, speel de de muziek het „Wlihelmus". Bij de „Drukkerij Ons Blad" te Alkmaar is thans verschenen de uitgave voor 1936 van de „Pius-Almanak", het Jaarboek voor de Katho lieken van Nederland. Een aanbeveling heeft deze onuitputtelijke vraagbaak niet meer noodig: het boek geniet bij allen, die geregeld bijzon derheden over personen en instellingen uit het Katholieke leven noodig hebben, een zoodanige vermaardheid, dat wij met de aankondiging van dit zeer nuttige en volledige boek kunnen vol staan. Naar wij vernemen zal binnenkort worden bepaald, dat slechts diegenen vleeschbeender- meel en beendermeel zullen mogen fabriceeren, die hiervan reeds hun bedrijf maakten op 1 April 1935. Voorts zal worden bepaald, dat zij, die de bovengenoemde producten reeds op dien datum fabriceerden, hun productie niet zullen mogen uitbreiden boven een hoeveelheid, welke gelijk is aan 100 pCt. van hetgeen in het jaar 1934 werd geproduceerd. In het ziekenhuis te Oldenzaal is Zaterdag nacht overleden het elfjarig zoontje van den heer E. Heidsman uit Oldenzaal. De jongen werd Donderdag j.l. toen hij op den straatweg OldenzaalEnschede fietste door een vrachtauto van de firma H. v. A. uit Olden zaal aangereden en ernstig gewond. 4> Palestina, waarheen in deze voorbereidingsdagen voor Paschen de gedachten van millioenen menschen worden gericht, heelt nog veel van de oude sfeer behouden, daar het in sommige streken onmogelijk is zich van de moderne verkeersmiddelen te bedienen Vannacht zijn met vele groepen van buiten ook de Amsterdammers op gekomen om den nachtelijken Stil len Omgang te volbrengen, den hemel geweld aandoende met de bede om rechtvaardigheid en vrede voor de volken. Waren verleden week de groote groepen van verre gekomen, deze week kwamen de groepen die min of meer historisch met den Zondagnacht der Amster- mers den nacht van den Octaaf- Zondag in de Mirakelweek zijn saamgegroeid. Daar waren b.v. Haarlemmers. Het was vijf tig jaar geleden dat de eerste Haarlemmers in het nachtelijk uur te voet naar Amsterdam trokken om met de Amsterdammers den om megang te volbrengen. Van jaar tot jaar groeide hun getal aan. De Haarlemmers waren een voorbeeld. Nog komen de meestep te voet. Haarlem beslaat een eerebladzijde in het historieboek van den Stillen Omgang. Ook was het heden vijftig jaar geleden, dat „eenige vereerders van het H. Sacrament van Mirakel" zooals bestuurderen van het Amster damsche Gezelschap van den Stillen Omgang zich noemden, 'n vertrouwelijke circulaire richt ten tot een dertigtal katholieken, om op Zon dag 21 Maart 1886 den Stillen Omgang in den nanacht te volbrengen. Het was toen zeer slecht weer, maar des morgens om omstreeks half zes kwamen toch een 70 tal personen bijeen op het Spui, waarbij elf jongens van het Roomsche weeshuis. En zooals vermeld, drie Haarlemmers hadden zich bij hen gevoegd. Het ontroert en maakt stil wanneer men be denkt dat dezen nacht tienduizenden door Am sterdams straten getrokken zijn! Daar waren dan honderden en honderden Haarlemmers een zestienhonderd ongeveer in meerdere groepen daar waren de Utrechte naren. Viel Amsterdam niet tijdens het Wonder van 1345 onder de jurisdictie van Utrecht en erkende niet Utrechts bisschop de echtheid van het Mirakel, het met den luister van een ker kelijk officie vereerend? Uit Utrecht kwamen dezen nacht drie groepen van 2800 man. Git Rotterdam togen 1000 pelgrims ter H. Stede, uit Alkmaar zevenhonderd, uit Arnhem twaalfhon derd, uit West-Friesland negenhonderd, uit 't Gooi twaalfhonderd, uit Noord-Limburg negen honderd, uit Maastricht zelfs vierhonderd. Het was opmerkelijk hoe de devotie groeit, verleden week onder de groepen uit Zeeland, deze week onder de groepen uit Limburg. Twaalfhonderd uit de Zaanstreek, enz. En dan waren er de oude getrouwen uit Nieuwkoop, Nieuwveen, Aarlanderveen, Zeven hoven, Noorden, Halfweg (200). IJmuiden. Berk. hout, Weert, Harderwijk, Den Burg (Texel), Al phen a. d. Rijn, Noordwijk, Vijfhuizen. Leer dam, Bloemendaal, Krommenie, Zandvoort, Houtrakpolder, Zaandam, 't Kalf, Koog aan de Zaan, Wormer, Wormerveer, Bodegraven. Lisse, Sloten, Bovenkerk, Oegstgeest, Schagen, Pur- merend, Velsen, Beverwijk, Amstelveen, Dui- vendrecht. Velsen-Driehuis, Santpoort, Wijk aan Zee, Assendelft, Diemen, Nieuw-Vennep. Over- veen, Vogelenzang, Haarlemmerliede, Lijnden, Hoofddorp, Ouderkerk, Heemskerk, Wer.sD, Vo- lendam de Volendammers in hun nationale dracht! Edam, Monnikendam, Roelof arends veen en omstreken (500!), Den Helder, Anna- Paulowna, 't Zand, Breezand, Hedmstede, Ber gen, enz., enz., enz. Er waren er 1500 per rijwiel uit Noord-Holland afzonderlijk. Met trein, tram, boot, per fiets en volgens de geheiligde traditie te voet kwamen de duizen den naar de Mirakelstad. De groepen van bui ten kwamen vooral in den voornacht. De Amsterdammers zelf kwamen meer in den nanacht. In de latere jaren komen de Amster dammers meer en meer parochiegewijze. Een der eerste parochies, die onmiddellijk organisa torisch met het gezelschap nauw heeft saam- gewerkt is de St. Bonifacius. Meestal verzamelen de parochianen zich in hun parochiekerk om vandaaruit den bedetocht te beginnen. Uit enkele parochies verzamelt men zich in de oude stad, maar meest op vol doenden afstand van 't Spui, ten einde de goe de orde van het optrekken zelf niet te belem meren. Voor bestuurderen en helpers van het Gezel schap van den Stillen Omgang werd wederom als verleden week in het Maagdenhuis te 12 uur, vóór den aanvang, door prof. mag. B. H. Molkenboer O- P. een H. Mis opgedragen. „We zijn, zoo schrijft pastoor Nolet, tevreden en gelukkig, dat we in stilte en zonder ver toon onze hulde kunnen brengen aan Jezus in het H. Sacrament wezenlijk tegenwoordig: onze stilte is welsprekend en vertoont duidelijk de diepte var. ons geloof. In de stilte bidden we tot den eenigen Middelaar tusschen God en de menschen, dat Hij voor onze dwalende broeders het Licht doe opgaan. De Stille Omgang is de eer, die wij brengen aan het Offerlam, dat de zonden der wereld wegneemt. En daarom wanneer we het Offer lam geëerd hebben in den Omgang, gaan we naar de kerk, om het Offerlam in zijn Offer tegenwoordig te stellen en met Hem aan te" bieden aan den hemelschen Vader. Met het Offerlam verbonden brengen we aan Goa de opperste hulde en dank, wij zijn met het Offerlam gehoorzaam en onderworpen aan den Opperheer; wij vragen Hem Zijn gunsten: op de eerste plaats de vergeving van de zonden en de uitbreiding van Zijn Rijk, de bekeering van de zondaars, deverlichting van hen, die dwalen." De Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee" is van haar standplaats Douarnenez vertrokken, ter assistentie van het Deensche s.s. „Nordlys." De „Nordlys" bevindt zich op 46 gr. 40 min. N.B. en 38 gr. 59 min. W.L., met verlies van roer en beschadigde schroef. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp voor zieningen inzake het luchtvervoer. De vaste commissie voor privaat- en straf recht, in wier handen dit wetsontwerp gesteld is, kan zich daarmede in hoofdzaak vereenigen. Met instemming heeft zij gezien, dat het ontwerp eveneens betrekking heeft op het kos- telooze luchtvervoer, dat niet door een lucht- vervoerondememing wordt bewerkstelligd. De daarvoor gegeven regeling komt haar juist voor. Zou het geen aanbeveling verdienen, de be paling van art. 1 te vervangen door een andere, waarin gezegd wordt, dat deze wet alleen van toepassing is op het luchtvervoer, dat niet valt onder het internationaal luchtvervoer, zooals dat begrip is omschreven in artikel 1 van het verdrag van Warschau? Nog overzichtelijker ware het, indien in artikel 1 werd bepaald, dat deze wet niet op het internationale luchtver voer van toepassing is, en daaraan, overeen komstig de bewoordingen van het verdrag, een definitie van het begrip „internationaal lucht vervoer" werd toegevoegd. De commissie meent, dat een zinsnede van art. 2 aanleiding kan geven tot het misver stand, dat uit vervoer, bewerkstelligd door mi litaire en andere door Rijksdiensten gebruikte luchtvaartuigen, geenerlei civielrechtelijke aan spraken kunnen ontstaan. Dit nu is ongetwij feld niet het geval; zulk vervoer kan immers vorderingen uit onrechtmatige daad doen ont staan. Is de opvatting over het dwingend karakter van de bepalingen, die de aansprakelijkheid van den vervoerder regelen, juist, dan zal de vervoerder ook geenerlei vermindering kunnen bedingen van zijn in artikel 28 neergelegde aansprakelijkheid voor de schade, voortsprui tende uit vertraging in het luchtvervoer van reizigers, bagage en goederen. Het is der com missie niet duidelijk, waarom ook wegens ver traging geen uitsluiting of vermindering van aansprakelijkheid zal mogen worden bedongen. Een zoodanige regeling zal ten gevolge kunnen hebben, dat de vervoerder ook bü ongunstige weersgesteldheid en zelfs bij onvoldoenden toestand van het vliegtuig zelf of de motoren daarvan laat doorvlie gen, ten einde zoo mogelijk aan de anders ontstaande verplichting tot schadevergoe ding wegens vertraging te ontkomen. Nu kan ongetwijfeld de vervoerder zich aan zijn aansprakelijkheid wegens vertraging tot op zekere hoogte onttrekken door een clausule in het vervoercontract te doen opnemen. De aan sprakelijkheid voor vertraging geheel uitslui ten kan de vervoerder echter niet; dit zou in strijd zijn met art. 32. Men moet dus aanne»- men, dat bij zeer sterke, buitengewone vertra ging de aansprakelijkheid blijft bestaan, voor zoover de vervoerder niet krachtens art. 29 de aanwezigheid van overmacht aantoont.- Door opneming van een clausule verliest art. 28 een zóó groot deel van zijn practisehe beteekenis, dat het, wat de normale vertragingen aangaat, evengoed ongeschreven kon blijven. Het blijft evenwel van belang voor de „abnormale" ver tragingen. De commissie ziet geen reden, om het dwin gend karakter van het ontworpen art. 28 te handhaven, ook al zou daardoor de overeen stemming, welke op dit punt bestaat tusschen het ontwerp en het verdrag van Warschau, verloren gaan. De gewone audiëntie van den minister van So ciale Zaken op Woensdag 25 Maart niet plaats nebben. In alle stilte heeft Zaterdag pater fr. Aug. Bul- ters O. F. M„ sedert 1918 pastoor der parochie van de H.H. Antonius en Lodewijk te 's Gra- venhage, zijn 40-jorig priesterfeest herdacht. Het is zijn uitdrukkelijke wensch geweest, dezen dag zonder eenig uiterlijk vertoon of feestelijk heid door te brengen. Te acht uur droeg hij een stille H. Mis op, waaronder een groot aantal parochianen, even als de kinderen der parochiale scholen, te zijner intentie communiceerden. Des middags te half een had in de pastorie een officieele receptie plaats, ter huldiging van den jubilaris. Tijdens deze receptie heeft de Fransche ge zant, Z. Exc. baron De Vitrolles, in tegenwoor- woordigheid van den secretaris en eenige leden der legatie, aan pastoor Bulters mededeeling gedaan van zijn benoeming tot officier de l'Académie Frangaise, terwijl hem daarbij te vens de eereteekenen, aan deze onderscheiding verbonden, werden uitgereikt. Voorts was een mededeeling ontvangen van den minister van Justitie Z. Exc. mr. Van Schaick, met de benoeming van den jubilaris tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Pastoor Bulters bracht in een korte toespraak dank aan den Franschen gezant, waarna deze korte plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door deken J. M. v. d. Tuyn, pater V. Bonne- ker S.J., den Belgischen gezantschapssecretaris en de geestelijkheid van de parochie, geëin digd was. In de St. Paschaliskerk aan den Wassenaar- scheweg te Den Haag, herdacht pater A. de Vlugt O.F.M., zaterdag in ale stilte, zijn 40- jarig priesterfeest met het opdragen van een stille H. Mis. Er werd geen receptie gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5