Wat zal Hitier antwoorden? Ribbentrop heden naar Londen Interview met Molotov Het nieuws van heden WAARSCHIJNLIJK GEEN BOTTE WEIGERING Het vlootverdrag HET BOMBARDEMENT VAN JY HET NIEUWE ACCOORD VAN ROME DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 24 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19862 Berlijn zou bedenkingen opperen waardoor evenwel de deur voor onderhandelingen geopend zou blijven De bijeenkomst van de Commissie van Dertien Het Ween Geen bepalingen betreffende het voeren van een duikbootoorlog Fransche vloot houdt manoeuvres Prins Bertil van Zweden woont ze bij Fransche gezant bij Starhemberg De stad met den grond gelijk gemaakt; echter geen slachtoffers Italianen niet bedreigd in het Noorden De toestand aan het Noordelijk front „Queen Mary" vertrekt heden van de Clyde Enorme belangstelling Hij acht verbetering in de betrek- kingen met Duitschland en Polen mogelijk Grondwetsherziening in de Sovjet-Unie Maandagavond door Mussolini Goemboes en Schuschnigg onderteekend Rede van minister Darré „Voor den Duitscher geldt weer het eerlijke woord" Geen leening aan Duitschland Oneenigheid in het Bul gaarsche kabinet Regeering8crisis niet uitgegoten Bloedige gevechten in Mexico Inwoners van twee dorpen gaan elkaar te lijf; 8 dood en, 30 gewonden Schacht in Denemarken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooc de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 23 Maart (Havas). De be richten uit Berlijn, waaruit zou kunnen blijken, dat Duitschland zal weigeren zijn goedkeuring te hechten aan de essentieele bepalingen van den door de Locarno-mogendheden opgestelden tekst, doch wel bepaalde opmerkingen naar voren zal brengen, waardoor de deur voor onderhandelingen geopend zou blijven, worden te Londen uitge legd als een teeken, dat na de terug komst van de Duitsche delegatie zon der twijfel besprekingen zullen wor den aangevangen tusschen Von Rib- bentrop en Eden, als gemachtigde van de Locarno-mogendheden, teneinde na te gaan, in welke mate het mogelijk zou zijn de standpunten onder de hui dige omstandigheden nader tot elkan der te brengen. Ten aanzien van hetgeen bepaalde buiten- landsche persorganen hebben geschreven over een rapport, dat van het ministerie van Ko loniën afkomstig zou zijn en waarin het denk beeld zou worden geopperd eener herverdee ling der gebieden in Equatoriaal Afrika, doet men in bevoegde kringen opmerken, dat geen enkel document van dien aard is op gesteld en dat Thomas, de minister van Ko loniën, het standpunt van Engeland voldoen de heeft uiteengezet. Zijn verklaring, volgens welke Engeland er niet aan dacht eenig grondgebied af te staan dat onder Britsche jurisdictie of mandaat staat, is, zoo zegt men, nog geheel van kracht. Slechts binnen het kader van een algemeen en zeer uitgebreid accoord, waartoe de werk zaamheden van een wereldconferentie wellicht zouden kunnen leiden, zou, zoo voegt men hier nog aan toe, het vraagstuk van de herverdee ling der grondstoffen geplaatst kunnen wor den. Men kan derhalve aamiemen, dat alle be richten, die met deze these in strijd zijn, on juist zijn. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn giste ren den Duitschen minister van Buiten landsche Zaken Von Neurath verzocht heeft Hitier een boodschap te doen toekomen, waarin met nadruk aan de Duitsche re geering gevraagd wordt spoedig antwoord te geven op de voorstellen der Locarno-mo gendheden en waarin tevens wordt ver zocht om een constructieve wijziging dezer voorstellen, wanneer algeheele aanvaarding onmogelijk mocht zijn. In het Lagerhuis heeft Eden in antwoord op een vraag van een der afgevaardigden ver klaard, dat hij er in zijn besprekingen met Von Ribbentrop op had gewezen, dat de inhoud van het hem ter hand gestelde document bestond uit voorstellen. „Ik heb duidelijk ge legd," aldus Eden, „dat de Britsche regeering hoopt, dat de Duitsche regeering in staat zal «ijn, ze *e aanvaarden, doch dat de Britsche Tegëering in elk geval van meening is, dat de Duitsche regeering de mogendheden dient te helpen bi) hun taak, door een constructieve bijdrage te leveren tot verbetering van den toestand." Een afgevaardigde verzocht Eden, mede te hoen deelen aan „onze vrienden in Frankrijk en België, hoezeer wij hun geduld en hun vol harding in hun moeilijke positie op prijs stel len." De Madariaga BERLIJN 23 Maart. (D. N. B.) Naar het Duitsche nieuwsbureau verneemt zal ambassadeur Von Ribbentrop zich in den loop van Dinsdag weer naar Londen begeven. LONDEN, 23 Maart. (Reuter.) De Com missie van Dertien van den Volkenbonds raad is vanmorgen in het St. James Palace bijeengekomen, ter bespreking van de Abessinische en Italiaansche antwoorden op het beroep der Commissie. De Commissie heeft een resolutie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat kennis ge nomen is van de Italiaansche en Abessinische antwoorden op haar oproep van 3 Maart. De commissie draagt aan De Madariaga en Avenol op, zich met Italië en Abessinië in verbinding te stellen, opdat de Commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekingen met de beide partijen te arrangeeren en het daar heen te leiden, dat binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het pact zoo spoedig mogelijk de vijandelijkheden gestaakt worden en de vrede hersteld wordt. Naar de speciale verslaggever van Havas nog mededeelt, hadden de besprekingen vooral betrekking op de taak, waarmede De Madaria ga is belast. Op een vraag van De Madariaga aan zijn collega's, welke minimum-voorwaarden ge- wenscht geacht worden, werd geantwoord, dat in het algemeen de vroegere werkzaamheden van den Volkenbond o. a. het rapport der com missie van vijf, als richtsnoer konden dienen. De Italiaansche ambassadeur Grandi had hedenmiddag in het St. James Paleis een on derhoud met De Madriaga, die hem in kennis stelde van de resolutie, die hedenmorgen door de Commissie van Dertien is aangenomen. Grandi bracht eveneens een bezoek aan Ave nol, wien hij er zijn voldoening over uitsprak, dat de zitting van den Volkenbondsraad tot morgen is uitgesteld. In Britsche parlementaire kringen is men zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de huidige vooruitzichten van de pogingen der Commissie van Dertien, een einde te maken aan het Italiaansch-Abessinisch conflict, doch niettemin bespreekt men de modaliteiten eener eventueele regeling. Men is van meening, dat het, wat het Noorden van Abessinië betreft, onmogelijk is te rekenen op ontruiming der gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. Het kolonisatiegebied zou volgens de op vatting waartoe men hier thans is gekomen, onderworpen moeten worden aan een regime van de „open deur", waarvan alle buiten- landsche mogendheden zouden kunnen profi- teeren, waarbij men zich heeft laten Inspi- reeren door paragraaf 5 art. 22 van het Vol kenbondspact, dat voorziet in voorwaarden „die eveneens aan de andere leden van den Volkenbond gelijke voorwaarden zullen verze keren voor het handelsverkeer." Ten aanzien van Amharisch Abessinië, blijft men in net algemeen het meeste voelen voor de instelling van een centraal organisme, af hankelijk van den Volkenbond, dat den keizer bij het bestuur en de modemiseering van het land terzijde zou staan. frankrijk bereidt zich voor op zijn ferkiezings-propaganda. Overal worden K°or tuinen en gevels houten borden Oeplaatst, waarop de aanbevelingen der candidaten zullen geplakt worden Verwachting: Zwakke tot matigen Zui- s S delijke tot Zuid - Oostelijken wind, ge- §j deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, g H aanvankelijk iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii LONDEN, 23 Maart (Reuter). Het Vloot verdrag, dat Woensdag zal worden ondertee kend, omvat twee protocollen. In het eerste wordt uiting gegeven aan de hoop, dat het systeem van voorafgaande bekendmaking der vlootbouwprogramma's niet tegelijkertijd met het afloopen van het Verdrag, waarvan de duur tot zes jaar is beperkt, zal worden prijsgege ven. Het tweede heeft betrekking op de overgangs periode tusschen de onderteekening en de toe passing van de conventie. De onderteekenaars verplichten zich om vanaf dit oogenblik den geest van het toekomstige verdrag te eerbiedi gen, en onderling overleg te plegen, in geval eenige andere mogendheid zou overgaan tot aanbouw, die niet met dezen geest in overeen stemming is. Het verdrag bevat geen enkele bepaling be treffende het voeren van een duikböotoorlog, die nochtans het onderwerp van eensgezinde verklaringen van de zijde van alle delegaties op de openingszitting is geweest. Allen zijn het op dit punt met elkaar eens, en bereid de prin cipes van de humaniseering van den tegen de koopvaardij gerichten oorlog, die het onder werp vormt van een deel van het vlootver drag van Londen, te bekrachtigen. Om tech nische redenen zal het toekomstige verdrag geen enkele bepaling te dien aanzien bevat ten. De 5 signatair-mogendheden van het ver drag van Londen zullen zich ertoe bepalen, alle andere zeemogendheden uit te noodigen hun instemming te betuigen met de bepalin gen, die hieromtrent in 1930 zijn vastgelegd, met de bedoeling, dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zouden blijven. TOULON, 23 Maart. (Reuter.) Het eerste es kader onder bevel van vice-admiraal Mouget is vanmorgen om 11 uur vertrokken voor het houden van manoeuvres ter hoogte van Grau- duroi. Aan boord van den kruiser „Algerie" be vindt zich. prins Bertil van Zweden, de klein zoon van den Zweedschen koning. De prins is incognito te Toulon aangekomen en zal tijdens de manoeuvres de gast zijn van vice-admi- raal Mouget. WEENEN, 23 Maart. (Reuter). Starhemberg heeft vandaag flen Franschen gezant ontvan gen met wien hij een langdurig onderhoud had. De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schuschnigg (rechts) bracht met den Hongaarschen minister-president Goemboes (links) een diplomatiek bezoek aan Rome, waar zij door Mussolini (in uniform) werden ontvangen ADDIS ABEBA, 23 Maart. (Reuter). Zoo als reeds gemeld, hebben Italiaansche vlieg tuigen hedenmorgen opnieuw tachtig minuten lang Jyiga gebombardeerd. Deze stad kan thans practisch als verwoest worden beschouwd, want de hulzen der Europeanen en inboorlingen zijn verbrand en met den grond gelijk gemaakt. Slechts de groote bezitting van de Katholieke missie werd door de vliegtuigen gespaard. Het op nog geen 70 K.M. van Jyiga gelegen Harrar zal waarschijnlijk het doel van den eerstvolgenden luchtaanval zijn. Naar van Abessinische zijde verluidt, zijn bij het bombardement van Jyiga heden geen slachtoffers gevallen, zulks in tegenstelling met het bombardement dezer stad van Zondag j.l., toen in totaal 83 personen werden gewond. Deze gewonden zijn allen vrouwen en kinderen, van wie vandaag vier aan de bekomen kwetsuren zijn overleden. Bij het bombardement van vandaag werd de operatietent van het Abessinische Roode Kruis opnieuw met machinegeweren beschoten. ROME, 23 Maart (Stefani). Het in het buitenland verspreide bericht, volgens hetwelk talrijke mailschepen uit Napels naar de Alba- neesche kust zouden vertrekken om daar Alba- neezen aan boord te nemen met bestemming naar Oost Afrika, aangezien zij veel beter dan de Italianen bestand zouden zijn tegen het moerasklimaat, wordt ten stelligste tegenge sproken. ASMARA, 23 Maart (Reuter) Het agent schap Stefani seint: zekere buitenlandsche dag bladen hebben berichten gepubliceerd over den z.g. critieken toestand der Italianen in den sector Arnba Aladzji en over de bloedige ge vechten, die geleverd zouden worden op dit oogenblik in de zone van Adoea, Aksoem, Ma- GLASGOW, 23 Maart. (Reuter.) Aan boord van de „Queen Mary" wordt op het oogenblik in koortsachtige haast gewerkt door de talrijke arbeiders, die de laatste hand aan het schip leggen, opdat dit op tijd gereed zal zijn voor de moeilijke reis, die het morgen zal moeten maken van de scheepswerf van Brown naar den Clydemond. Het weer belooft morgen gunstig te zullen zijn. Getrokken door 8 sleepbooten zal de „Queen Mary" om 11 uur van de werf ver trekken, en om 14.15 wordt het schip te Greenock verwacht. De operaties zullen onder leiding staan van kapitein Cameron, den chef der Clyde-loodsen. Bij aankomst te Greenock zal het enorme schip voor anker gaan tot den volgenden mor gen, om dan de reis naar Southampton voort te zetten. Vele zaken zullen morgen te Glasgow ge sloten zijn. De stad is reeds stampvol met bezoekers uit alle deelen der wereld. Honderdduizenden men- schen hebben tijdens het weekeinde de Clyde bezocht om het schip te zien en de politie en geneeskundige dienst moesten in verband hier mede speciaal versterkt worden. PARIJS, 33 Maart (Reuter) Een speciale verslaggever van het blad „Le Temps" is te Moskou door Molotov, den voorzitter van den Raad van Volkscommis sarissen, ontvangen. Dit is de eerste maal, dat Molotov een buitenlandsch .journalist een interview heeft toegestaan. Molotov verklaarde, dat men in de Sovjet- Unie zeer goed de ontsteltenis heeft kunnen begrijpen, die in Frankrijk en België gewekt is door de remilitarisatie van den linker- Rijnoever. Hij zeide, dat indien Frankrijk het slachtoffer mocht worden van een aanval van de zijde van een Europeesche mogendheid, de verplichtingen krachtens het Fransch-Russl- sche pact, trouw zouden worden nagekomen, welke ook de houding van Polen mocht zijn. Ik geloof trouwens, aldus Molotov, dat een ver betering in de betrekkingen tusschen Rusland en Polen gewenscht, en ook mogelijk is. Molotov herinnerde aan het Oostelijk pact, dat de Sovjet-Unie het vorig jaar bereid w»s met Polen te sluiten. Ten aanzien van de Duitsch-Russische be trekkingen, verklaarde bil- dat bepaalde krin gen onverzoenlijk staan tegenover het offi- cieele Duitschland, in het bijzonder in verband met de jongste heftige uitvallen van de Duit sche machthebbers jegens Sovjet-Rusland. De domineerende geest, waardoor ook de Sovjet- Molotov regeering zich laat leiden, is echter, een ver betering der betrekkingen mogelijk te achten. Molotov achtte een der beste middelen een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. Wij kennen de vredelievende gevoelens van Frankrijk. Indien de Duitsche regeering in feite uiting zou geven aan dezelfde gevoelens, evenals aan haar respect voor de verdragen en de princi pes van den Volkenbond, zouden wij uit een oogpunt van verdediging van den vrede, een Fransch-Duitsche toenadering wenschelijk achten. Met betrekking tot de verhouding van Rus land en Japan, wees Molotov er op, dat de thans begonnen politieke besprekingen rich gunstig schijnen te ontwikkelen. Molotov bevestigde vervolgens, dat aan een grondwetsherziening wordt gearbeid. Waar schijnlijk zal geheim algemeen direct kies recht, dat voor alle onderdanen gelijk Is, wor den ingevoerd. Molotov besloot met te zeggen, dat de be oogde hervorming een bewijs vormt van het ver trouwen der Sovjet-regeering in de aanhanke lijkheid aan het regime van de arbeiders cn employees in de steden en de boeren op het platteland. kalle en Tembien. Deze berichten zijn zuiver ver zinsels en doen zelfs de buitenlandsche journalis ten, die zich aan het Italiaansche front bevin den, lachen. De Italiaansche soldaten van den sector Amba Aladzji worden zoo weinig bedreigd, dat zij met het grootste enthousiasme den ze ventienden verjaardag hebben gevierd van de stichting van het fascisme. Terzelfdertijd heeft men een rijweg ingewijd, die den top var. den berg overschrijdt in zuidelijke richting. De in- landsche bevolking gaat met de grootste kalm te voort met haar landbouwwerkzaamheden. Wat het tweede bericht betreft, de onwaarheid daarvan wordt bewezen door het feit, dat Ita liaansche soldaten rustig kampeeren in de stre ken van Tsana, Tsombella, Selea, Adiet, Aver- galle en Enderta, die veel verder zuidwaarts liggen dan Adoea, Aksoem, Makalle en Tembien. In werkelijkheid staat men hier voor berichten, die van a tot z verzonnen zijn door journalisten, die blindelings gelooven, of geloof willen slaan aan de inlichtingen, die door de Abessinische autoriteiten worden verstrekt. ROME, 23 Maart (D.N-B.) De Drie- mogendheden-conferentie is hedenavond al hier om zeven uur beëindigd met de onder teekening van drie protocollen door Musso lini, Goemboes en Schuschnigg. De publica tie dezer protocollen, waarvan een betrekking heeft op politieke en twee betrekking heb ben op economische problemen zal volledig geschieden in den loop van Dinsdag. Naar verluidt hebben de protocollen in de eer ste plaats ten doel een verdieping van de poli tieke en economische samenwerking van Italië, Hongarije en Oostenrijk. In het bijzonder zou de consultatie zijn uitgebreid in den zin van een nog krachtiger contact zoeken der drie landen in alle hun interesseerende problemen. Voort» verluidt, dat de drie mogendheden de volledige militaire rechtsgelijkheid van Oostenrijk en Hongarije, zoo mogelijk ook met Franschen steun op de agenda van de September-zitting van den Volkenbond willen plaatsen. Wat de gedachte aan uitbreiding der overeenkomsten van Rome tot andere landen aangaat, verluidt, dat deze slechts in zeer algemeenen vorm is aangeduid. Op economisch gebied zou Hongarije belang rijke concessies hebben verworven. Resumeerend wordt de bevestiging van de reeds bestaande overeenkomsten het kernpunt van de nieuwe accoorden genoemd. AURICH, 23 Maart. (D. N. B.) In een voor de Neder-Saksische boeren uitgesproken rede voering binnen het kader van de verkiezings campagne heeft rijksminister Darré ook eenige woorden gewijd aan de buitenlandsche politiek. Hij zeide om.: De anderen marchandeeren thans ten op zichte van het aanbod van Hitier en zouden gaarne punt voor punt behandelen. Zij ver geten volkomen, dat in Duitschland sinds drie jaar geen „nakomingspolitici", d.w.z. politici, die zich houden aan de opgelegde verdragen, meer aan de regeering zijn. Voor den Duitscher geldt weer het eerlijke woord en hij denkt er niet aan met zich te laten onderhandelen. Zoo min als het Duitsche volk den oorlog wil. wil len hem de andere volkeren. De Fransche boe ren willen net zoo vi-eedzaam hun werk ver richten als de Duitsche boeren en willen niets weten van de juridische spitsvondigheden, waar mede de staatslieden zich bezig houden aan de groene tafel. LONDEN, 23 Maart. (Reuter). Geruchten betreffende de verleening van een leening aan de Duitsche regeering of aan Duitsche banken, hetzij door de Engelsche regeering, hetzij door de Engelsche banken en firma's, zijn vandaag categorisch in het Lagerhuis tegengesproken door den parlementairen, secretaris van de schatkist Morrison. Hitler's antwoord aan Londen zal waarschijn lijk niet zonder meer een weigering zijn. Von Ribbentrop vertrekt heden naar Londen. Starhemberg heeft Maandag een langdurig on derhond gehad met den Franschen gezant. Een interview met Molotov over den toestand in (het buitenland. Nieuw accoord van Rome Maandagavond on derteekend. De „Queen Mary" vertrekt heden van de Clyde. Oneenigheid in het Bulgaarsche kabinet. Diplomatieke mutaties verwacht in Japan. Wetsontwerp in zake het vestigen van den de tailhandel. Pogingen, om de Siantar af te deepen, zijn mislukt. Nadere bijzonderheden over de knoeierijen bü de Ned. Aardappelcentrale te Bergen (L.). Het Belgische elftal vow den voetbalwedstrijd NederlandBelgië samengesteld. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slot verdeeld. O Afwachten Doe het goede en wacht niet tot morgen wat ge heden doen kunt. Af wachten is een voorzichtig iets, maar men moet oppassen dat de voorzich tigheid niet de wijsheid bedriegt. Niet overijld handelen, niet als een bok op een haverkist ergens op aan vallen is heel wijs. Maar ten slotte moet er toch gehandeld worden en vooral wanneer anderen op uw hulp, uw steun, uw bemiddeling, uw beslis sing wachten, moet ge niet den tijd verdoen met maar „af te wachten." Zeker: tüd geeft raad, maar dralen doet zoo vaak juist handelen te laat zijn. En wee dit „telaat" door uwe schuld. Doe het goede en wacht niet SOFIA, 23 Maart. (Reuter). In politieke kringen doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat er tusschen de leden van het kabinet Kuesse-Iwanof diepgaande meeningsverschillen zouden zijn ontstaan, welke een regeeringscrisis geenszins uitgesloten doen schijnen. Deze mee ningsverschillen, die hun oorzaak vinden in binnenlandsch politieke kwesties, zijn vandaag verscherpt. De beweegredenen liggen in een verbod voor drie dagen van het te Sofia ver schijnende blad „Sora". Dit verbod is uitge vaardigd door den minister van justitie in zijn kwaliteit van hoogste censuurautoriteit, op grond van twee heftige artikelen, die gericht waren tegen de politieke groep Sweno, die zoo als bekend een groote rol heeft gespeeld bij de omwenteling van 19 Mei 1934. MEXICO STAD, 23 Maart. (D.N.B.) Tus schen de bewoners van de beide dorpen San Pedro Chapulco en Jawalpa is het wegens meeningsverschillen over landkwesties tot bloe dige gevechten gekomen, waarbij niet minder dan 8 dooden en 30 gewonden vielen. Onder het luiden der kerkklokken vielen de inwoners der beide dorpen elkaar aan. De strijd werd eerst beëindigd toen federale troepen ter plaatse arriveerden. KOPENHAGEN, 23 Maart (Reuter). Het blad „Politiken" meldt, dat Dr. Schacht, de direc teur van de Duitsche rijksbank, gisteravond voor een particulier bezoek in Denemarken is aangekomen. Hij heeft een onderhoud van 2 uur gehad met Rasch, directeur van de Duitsche bank en met Tonder, leider van de nationaal-socialistische Duitsche minderheid. Stand op Dinsdag 1 uur v-m.: 763 .Vorige stand: 759J9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1