Vestigingseischen voor den detailhandel WETSONTWERP THANS INGEDIEND KNOEIERIJEN BIJ DE NED. AARDAPPELCENTRALE wrekend verleden DINSDAG 24 MAART 1936 De groote stroom van ongeschikten moet worden gekeerd; over bezetting dient tegengegaan te worden Vergunning der K. v. K. noodig „Sterftecijfer" hoog A.R.K. A.-CONGRES TE ARNHEM Van de landelijke vakgroep III EXTRA-BIETENGARANTIE Niet in mindering van de totaal beschikbare garantie Scheepsbouworder van bijna 1 Yi millioen Twee nieuwe baggermolens voor de Billiton Mij. DE BILDERDIJK ZONDER ROER Zusterschip zal assistentie verleenen VEILIGHEID OP DEN WEG Geheelonthouding onder spoor- en trampersoneel Bosch- en heidebrand Ongeveer 25 hectaren verloren gegaan Bij Eibergen De Siantar nog niet vlot Pogingen om het schip af te sleepen, zijn mislukt NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ T- v. Maanen de nieuwe directeur Uit het schildersbedrijf REVISIE-AANVRAGE GEGROND GEACHT Zaak naar het Hof te Arnhem verwezen POGING TOT OPLICHTING Aardappelen, waarvoor steun was uitgekeerd, werden niet gede natureerd en later verkocht aan Duitschland Fraudes liepen reeds geruimen tijd Autodief veroorzaakte ernstig ongeluk Tot gedeeltelijk onvoorwaardelijke tuchtschoolstraf veroordeeld ERNSTIG ZEDENMISDRIJF SMOKKELAAR GEKNIPT LANDBOUWSCHUUR IN BRAND FRITZ HIRSCH IS ZIEK UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Vice-consul Posterijen Waterschap en polder DOOR J. S. FLETCHER 13a Thans is ingediend het wetsontwerp tot regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. Artikel 1 bepaalt: Indien een of meer rechtspersoon - lijkheid bezittende vereenigingen van ondernemers in een tak van detailhan del, ambacht of kleine nijverheid daar toe het verzoek doen, kan bij algemee- nen maatregel van bestuur worden be paald, dat een inrichting, waarin deze tak al dan niet uisluitend zal worden Uitgeoefend, voorzoover die uitoefening betreft, niet zal mogen worden geves tigd zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken verkregen vergunning. Aan de verdere artikelen ontleenen we nog het volgende: De vergunning wordt uitsluitend verleend, als voldaan wordt aan bij algemeenen maat- r6gei van bestuur, na advies van den Mid- denstandsraad, vast te stellen minimum- eischen van credietwaardigheid, handelsken nis en vakbekwaamheid. Geen vergunning is vereischt bij verplaat- s'ng of voor bij algemeenen maatregel van be stuur aan te wijzen soorten kleine handels- °f ambachtslieden. De Kamer van Koophandel' beslist uiterlijk v>er weken na ontvangst van het verzoek. Zij han een vergoeding van f 10 per aanvrage heffen. Een aanvrage moet ook worden ingediend bij Wijziging van personen van ondernemers of beheerders, echter niet, als bij overlijden het Eigendom overgaat op de weduwe en/of wet- hge minderjarige kinderen. Overtreding wordt gestraft met ten hoogste twee wekên hechtenis of f 500 boete. De memorie van antwoord wijst er op, dat gemiddelde levensduur der winkelzaken ®htstellend kort, hun „sterftecijfer" ontstellend '°og is, getuige onderstaande door het Econo misch Instituut voor den Middenstand op grond !ah nauwgezet onderzoek bijeengebrachte cy- 'ers. Van 109 kruidenierswinkels, in Mei 1928 te Tilburg geteld, bestonden er in Juli 1934 nog Rechts 53. In het Hoefkadedistrict te 's-Gra- €hhage werden in 1927 95 kruidenierswinkels Ongetroffen, waarvan er in Juli 1932 nog 36 '■hi leven" bleken te zijn. Tijdens een in een achttal gemeenten inge- 'Vt'lcl onderzoek naar het euvel der uitverkoo- Oti (November 1933/Februari 1934) verdwenen O in 16 weken tijds 61 van de 2049 winkels, Oarover zich het onderzoek uitstrekte. Teneinde verbetering te verkrijgen, stelt de minister zich ten doel het verkrijgen van meer a&rborgen in zake deskundigheid en financi- draagkracht van hen, die beoogen zich in Oken van bedrijf als ondernemer te vesti- De toeleg is daarbij niet, te waarbor- 6en dat slechts volkomen voor hun ^ak berekende personen zioh vestigen, •haar alleen den grooten stroom van "bgesehikten te kceren, die zich, blij kens de cijfers, bij voorbeur juist in beze zone van het economisch leven Negen te wagen. Verheffing van het Vak is een der voornaamste gedachten, bie de minister aldus wenscht te ver wezenlijken. Daarnevens ziet hij in een tegeling in dezen trant de mogelijk heid, zij het langs indirecten weg, de 'n verschillende branches van het k'einbedrijf bestaande overbezetting tcSen te gaan. 6,^'h dezen modus geeft de minister Oans voor het kleinbedrijf, verreweg de voor- Ur boven een rechtstreeksche afweer, die met inschakeling van het z. g. behoefte-element de toestrooming van nieuwe levenskrachtige elementen in den weg zou staan. Gezond maatschappelijk inzicht gebiedt te streven naar een regeling, die aan de Overheid gen andere taak toekent dan het bevorderen, steunen en bekrachtigen van hetgeen uit het bedrijfsleven zelf is opgekomen. Hieruit vloeit aanstonds voort, dat geen spra ke zal kunnen zijn van eenig initiatief ten de ze door de Overheid te nemen in branches, waarin de bedrijfsgenooten zelf in dit opzicht tot dusverre in gebreke bleven. Principieele handhaving der vrijheid van bedrijf voor den detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zóó, dat het zonder uitzondering aan ieder, die aan bepaalde minima van deskundigheid en credietwaar digheid voldoet, vrijstaat zich te vestigen, is daarvan de markante trek. De grondslagen van het ontwerp mochten de instemming van den Middenstandsraad alsook van de meerderheid van den Economischen Raad verwerven. Beroep van de beslissing van de Kamer van Koophandel staat open bij den minister. Onder presidium van den voorzitter, den heer P. M. Sontrop, hield de landelijke vakgroep III van de algemeene R. K. Ambtenarenvereeni- ging haar jaarvergadering te Arnhem. Na goedkeuring der verschillende jaarverslagen brengt de afdeeling Maastricht bij het punt bestuursbeleid den wensch naar voren om in overwegend katholieke streken het personeel op specifiek katholieke feestdagen vrij te ge ven. De voorzitter merkt op, dat dit in een land als het onze met gemengde bevolking zeer moeilijk geëischt kan worden. Wel zegt spr. toe zijn medewerking te zullen verleenen om te bevorderen dat aan het personeel, dat op katholieke feestdagen dienst heeft, op een anderen dag vrij-af gegeven wordt. Opgemerkt wordt nog, dat hoofden van dienst dikwijls zelfstandig kunnen beslissen. Het huishoudelijke reglement ondergaat eeni ge wijzigingen. Bij het punt bestuursverkiezing wordt in de vacature P. Clemens gekozen de heer H. J. C. Claes te Maastricht. Het aftredend lid, de heer P. Kuypers, wordt herkozen. Dr. Zwijns, voorzitter der A. R. K. A. spreekt vervolgens een krachtig opwekkend woord tot de vergadering, waarin hij aanspoort meer propaganda en actie te ontwikkelen om ver der afglijden van het salarispeil der ambtena ren te voorkomen. Verder verwijt spr. den Ka merleden, dat zij te weinig aandacht schenken aan de belangen der ambtenaren, hetgeen spr. verklaart doordat zij teveel in beslag worden genomen door andere belangrijke vraagstuk ken. Volgens spr. heerscht er op het Departe ment nog teveel een liberale geest. Hierna komen de verschillende voorstellen der afdeelingen aan de orde. De heer Sontrop wordt gekozen tot hoofdbe stuurslid. Het volgende congres wordt te Rot terdam gehouden. In behandeling komt vervolgens het rap port der commissie van Luxemburg, inzake de bevorderingsmogelijkheden tot den rang van commies. De voorzitter geeft in een uitvoerige uiteenzetting zijn meening over dit rapport weer. Spr. kan zich niet vereenigen met het keuze-systeem bij bevordering, daar deze te veel in verschillende handen ligt. Eveneens meent spr., dat de commissie te weinig de ge volgen van haar conclusies overziet. De heer v. Luxemburg geeft een toelichting op het door hem samengestelde rapport. Hier in werd niet gestreefd naar het onbereikbare, maar onderzocht wat in het belang van de ambtenaren en van de groep kan worden ge daan. Het bestuur stelt tenslotte voor uitbreiding van de gelegenheid tot het doen van examens tot commies en geen automatische bevordering. Voorts een overgangsbepaling voor de ouderen welke bestaat in een onderzoek naar hun prac- tische kennis. Na stemming wordt het rapport v. Luxem burg verworpen en het bestuursvoorstel aange nomen (659). In aansluiting op de vorige berichten inzake de verdeeling van de beschikbare suikerbieten garantie wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de voor de Veenkoloniën beschikbaar ge stelde extra-bietengarantie ad 5 pCt. niet in mindering zal worden gebracht van de totaal beschikbare garantie voor 1540 millioen kg. sui kerbieten. De reden hiervoor is, dat de minister van Landbouw en Visscherü goedgekeurd heeft, dat door de gezamenlijke suikerfabrieken de bieten, die door deze beslissing boven de 1540 millioen kg. zullen worden verbouwd, zullen worden verwerkt tot veevoeder. Er is een overeenkomst met de suikerfabrie ken getroffen, waardoor deze in staat zijn, den garantieprijs ook voor deze bieten uit te betalen. De telers ontvangen als regel tenminste 90 pCt. van hun toewijzing in 1935, terwijl de overige 10 pCt. ter beschikking wordt gesteld van de Provinciale Landbouw Crisis Organisa ties, teneinde daarmede zooveel mogelijk kleine onbillijkheden en verschillen te kunnen weg nemen. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de Bil liton Maatschappij twee nieuwe groote tinbag germolens besteld. Het hiermede gemoeide be drag beloopt ca. f 1.400.000. De opdracht voor den bouw is gegeven aan de werf Conrad, ter wijl de Heemaf de electrische installaties zal verzorgen. De constructie is dus geheel in han den der Ned. industrie en een niet onbelang rijk object van werkverschaffing. Het Nederlandsche vrachtschip „Bilderdijk" van de Holland—Amerika Lijn, dat 13 dezer van Rotterdam naar Boston is vertrokken, heeft op 43 gr. N. B., 56 gr. W. L. het roer verloren. De „Spaarndam" van dezelfde maatschappij, die in de nabijheid van het eerste schip vaart, zal assistentie verleenen en trachten het naar Baston verder te sleepen. Voor schip en be manning bestaat geen gevaar. In Huize „St. Jan" te Utrecht is Maandag de jaarvergadering gehouden van de Nationale R.K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, tram- en A.T.O.-personeel ,.St. Franciscus van Assisië". Omtrent den financieelen toestand kon de voorzitter, de heer A. A. W. J. van Hedel uit Eindhoven, hoewel er toch een klein batig saldo is, geen optimistischen toon doen hooren. Daar tegenover staat echter een vooruitgang in leden tal. Spr. zag dezen vooruitgang als een gevolg van het besluit van het hoofdbestuur om „Het blau we sein" om de 14 dagen te doen verschijnen. Met waardeering gewaagde de voorzitter van den krachtigen steun van den bondsadviseur, pater Patricius O.M.C. Het jaarverslag vermeldde in totaal 811 leden, van wie 709 mannen, 102 vrouwen en 129 vrien den en 64 donateurs. De vereeniging telde op 31 December 18 afdeelingen en 72 correspondent schappen. Pater Patricius O.M.Cap. zette als redacteur van „Het blauwe sein" zijn gedachten uiteen over het orgaan, dat hij meer gevarieerd wenschte en waarvoor hij de medewerking der leden inriep. Spr. voelde er veel voor een redactie-raad van drie leden te benoemen. Nadat de begrooting was vastgesteld, had de bestuursverkiezing plaats, daar ingevolge de nieuwe statuten het geheele bestuur moest af treden. De heer A. A. W. J. v. Hedel uit Eindhoven werd als voorzitter herkozen, terwijl eveneens de heeren J. P. C. van Dijk, Utrecht; J. Hamasker, Nijmegen; A. J. L. Stalpen, Helmond; H. Vleeschhouwer, Utrecht; P. J. J. Vroom, Eind hoven; A. W. Wejjters, Tilburg en C. H. R. Zuydam, Rotterdam als bestuurslid gehandhaafd werden. De heer J. P. W. M. Moonen, Eindhoven, werd als nieuw-bestuurslid gekozen. In de namiddag-vergadering werden verschil lende voorstellen behandeld. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met „Sobriëtas" om de mogelijkheid te onderzoeken, dat de chauffeurs zich op het terrein der drank bestrijding in eigen sectie organiseeren. Ten slotte werd voor de aanwezigen een demonstratie gehouden over de bereiding van zoeten most, van welken drank zij een proef konden nemen. Hedenmorgen te omstreeks tien uur werd in de Doorwerthschebosschen bij het park Door- werth te Oosterbeek een boschbrand ontdekt. Hoewel de boschbrandweer uit Oosterbeek, bij gestaan door vele particulieren, den brand krachtig bestreed, kon niet voorkomen worden, dat ongeveer 25 H.A. hardhout en heide ver brandden. Eenige villa's liepen een oogenblik gevaar. Bij eenige brandde reeds het hardhout in de tui nen. Mede dank zij de zeer gunstige windrich ting wist de boschbrandweer echter erger te voorkomen. Om half twaalf kon de brandweer inrukken. Maandagmiddag is een heidebrand ontstaan in de buurt van Holterhoek onder de gemeen te Eibergen. Niettegenstaande het blusschings- werk dadelijk ter hand werd genomen, werd een aangrenzend dennenbosch door het vuur aangetast. Een oppervlak van 3 H.A. heide en dennen bosch verbrandde. De oorzaak van den brand is vermoedelijk onachtzaamheid met vuur. BATAVIA, 23 Maart (Aneta). Omtrent de positie van de „Siantar" wordt nog het vol gende vernomen: Het schip maakt geen water: men gaat nog steeds voort met het lossen der lading om het schip te lichten, voornamelijk wat betreft het voorschip. De sleepbooten Kraus en De Jongh, van de Ned. Indische Steenkolen Handel-Mij., zijn resp. van Tandjong-Priok en Soerabaja naar Makassar vertrokken, geheel op eigen risico daar de Rott. Lloyd voorshands geen contract voor het afsleepen van de Siantar sloot. De Tapanoeli staakte de pogingen om de Siantar af te sleepen en zette de kustreis naar Java voort. De inspecteur van den Lloyd, de heer P. Bracht, vertrekt morgen uit Batavia naar Ma kassar, waar hij 27 Maart de afsleeppogingen van de Kota Inten zal leiden, tenzij de Sian tar" voor dien tijd reeds vlotgekomen is. MAKASSAR, 23 Maart. (Aneta). De pogin gen tot het afsleepen van de „Siantar" zijn mislukt. De Tapanoeli is gisteravond naar Ma kassar vertrokken. De Swartenhond is naar de Siantar vertrok ken voor het verder lossen van de lading, waarna de pogingen tot afsleepen zullen wor den herhaald. En, beste man, hot ben je zoo hier verzeild geraakt? Per celwagen edele dame. (Tits Pi' In de Maandagmiddag te Velp gehouden ver gadering van Commissarissen der Ned. Heide maatschappij werd tot directeur benoemd de heer T. van Maanen, thans adjunct-directeur. Voorts werd afscheid genomen van ir. J. P. van Lonkhuyzen, die in verband met het berei ken van den 60-jarigen leeftijd als directeur aftrad. Tot adjunct-directeuren werden benoemd de heeren G. J. Bom en J. Houtsagers, thans in specteurs. Na afloop der vergadering boden de commis sarissen den heer Van Lonkhuyzen een af- scheidsthee aan. De R. K. Bouwvakarbeidersbond heeft de voorstellen betreffende het schilderscontract aanvaard. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan inzake het verzoek tot revisie van een vonnis van den politierechter te Maastricht, waarbij S. veroordeeld was tot vijftig gulden boete wegens mishandeling met een mes. Nadat genoemd vonnis in kracht van gewijsde was gegaan, zijn in éen met deze zaak verband houdend proces over meineed voor het Hof te Den Bosch eenige nieuwe feiten gebleken, o.m. hierin bestaande, dat de verbandmeester van de mijn „Laura" verklaarde, dat de wonden van den mishandelde niet konden zijn toege bracht met een scherp voorwerp. Een dokter legde een gelijke verklaring af. In overeenstemming met de conclusie van den procureur-generaal heeft de Hooge Raad de aanvrage tot revisie gegrond geacht en de zaak voor een nieuwe behandeling verwezen naar het gerechtshof te Arnhem, met schor sing voor zooveel noodig van de ten uitvoer legging van de opgelegde straf. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in zake het cassatie-beroep van P. C. V., procuratie houder bij de firma H. en Co. te Delft, die door de rechtbank te 's-Gravenhage en in hoo- ger beroep door het Haagsche Gerechtshof we gens poging tot oplichting is veroordeeld tot een geldboete van 500. De firma H. had een vordering op zekeren Weinberg, die de vertegenwoordiging had van Revalo-violen. De procuratiehouder van de firma H., die wist, dat Weinberg een dezer violen in consignatie naar de firma Carisch in Milaan had gezonden, heeft daarop een brief naar Carisch geschreven op papier van Wein berg, nadat hij daarop eerst een ander adres met vlekkenwater had uitgewlscht. Volgens de zen brief zou Weinberg aan Carisch opdracht geven om de viool naar de firma H. te zenden. De bedoeling van den procuratiehouder was, om op deze wijze de waarde van de viool m mindering te brengen van de vordering van de firma H. op Weinberg. De Hooge Raad heeft het ingestelde cassa tieberoep verworpen. In aansluiting op het bericht, dat contro leurs van de Landbouw-Crisis-Wet dezer da gen te Bergen (L.) een knoeierij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een opzichter van de Ned. Aardappelcentrale, ze kere G. B. te Bergen en een groot aantal land bouwers daar ter plaatse zijn betrokken, ver nemen wij nog het volgende: Dadelijk na het ontdekken der fraudes heb ben de controleurs zich in verbinding gesteld met den brigade-commandant der Kou Mare- chaussée te Well (L.) waarna door beiden een zeer minutieus onderzoek werd ingesteld. Hier bij kwam men tot verrassende resultaten. De fraudes, die reeds over een langen tijd loopen werden als volgt gepleegd: Door den opzichter G. B. werden de landbou wers bezocht en dan afgevraagd of zij nog aardappelen wenschten te laten denatureeren. In het bevestigende geval vulde B. de dena- turatie-aanvragen in en zond ze op naar het kantoor der Ned. Aardappelcentrale te Roer mond. Enkele dagen later ontving B. dan van deze instelling bericht, dat hij op een bepaal den datum bij de betreffende landbouwers toe zicht moest houden bij het denatureeren. In- tusschen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekocht. Na ontvangst van het bericht, dat hij toe zicht moest houden bij de denaturatie, begaf B. zich met het denaturatie-apparaat naar de betreffende landbouwers, terwijl hij dan tevens de ingevulde verklaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bij zich had. Stonden de boeren nu niet persé op denaturatie, dan wer den de aardappelen eenvoudig niet gedenatu reerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele ge vallen de aardappelen, die B. dus had gekocht, reeds opgezakt klaar stonden om vervoerd te worden. Toch liet B. de deanturatie-verklaringen door de boeren teekenen, teekende ze zelf en stuur de ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later den steun, zijnde onge veer f 0.80 per 100 K.G. kregen uitgekeerd. De aardappelen, waarop dus reeds steun was uit gekeerd, waren echter nog evengoed voor men- schelijke consumptie geschikt. Deze aardappe len werden vervolgensvervoerd naar de ont ginning (tevens grensbedrijf) van Th. J. te Bergen, vanwaar ze naar Duitschland werden verkocht. Deze Th. J. is zelf verbouwer, distritcsbestuurder van de Ned. Aardappelcen trale en voorzitter van den L. L. T. B., afd. Bergen. Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de Brigade-commandant over gegaan tot arrestatie van B. en deze laatste heeft een volledige bekentenis afgelegd. On middellijk werd toen ook het Landbouwhuis te Roermond van een en ander op de hoogte ge bracht, die B. op staanden voet als opzich ter schorste. Het onderzoek in deze zaak duurt intusschen nog voort en meer arrestaties in verband met deze kwestie worden nog verwacht. Aangezien de fraudes, zooals hierboven reeds vermeld, over geruimen tijd loopen, is het Landbouwcrisisfonds door de handelingen van B. voor een niet onaanzienlijk bedrag bena deeld, terwijl B. zelf zich hierdoor op on rechtmatige wijze bevoordeelde. De Amsterdamsche Kinderrechter mr. Knut tel, heeft een 16-jarigen Amsterdamschen jon gen, die er met een gestolen auto op uit was gegaan en daarmee een ernstig ongeluk op den Heerenweg bij Heemstede kreeg, waarbij een der inzittenden werd gedood en vier anderen werden gewond, wegens diefstal veroordeeld tot een tuchtschoolstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De kinderrechter gelastte voorts de onmid dellijke gevangenneming van den jongen; ge durende den proeftijd zal hij staan onder toe zicht van een gezinsvoogd. Het vonnis is ge wezen conform den eisch van den Officier van Justitie. De veroordeelde was er met vrienden in den nacht van 14 op 15 December van het vorige jaar met een auto van door gegaan, dien zij in de hoofdstad onbeheerd hadden aangetrof fen. Zij maakten een rit via Utrecht naar Den Haag en Leiden, waarna zij over Haarlem naar Amsterdam wilden terugkeeren. Toen Bennebroek was gepasseerd, kwamen de joy-riders tot de onaangenanle ontdekking, dat er geen benzine meer in de tank was. Toen zijn na het innemen van nieuwe brand stof weer weg wilden rijden, werden zij door een agent aangehouden, die om de vereischte papieren vroeg. De bestuurder van den auto gaf vol gas en reed met duizelingwekkende vaart weg in de richting Haarlem. Doch voor zij de Spaame- stad bereikt hadden, gebeurde er een vreeselijk ongeluk. Met een vaart van 100 K.M. vloog de wagen tegen een boom. De bestuurder had waarschijnlijk te veel aandacht besteed aan wat achter hem op den weg gebeurde, daar hij een achtervolging vreesde. De naast den bestuurder zittende jongen, de 18-jarige G. L. werd op slag gedood, van de vier overige inzittenden werden er twee zwaar en twee licht gewond. De bestuurder zelf liep een enkel-fractuur op. De auto was geheel vernield. De gemeentepolitie van Kerkrade heeft Za terdag in arrest gesteld een vijftal personen, onder wie twee gehuwden, wegens overtreding van de art. 247 en 248 van het Wetboek van Strafrecht. Verschillende minderjarige jongens werden als getuige gehoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Kerkrade aangehouden J. S. uit Nieuwenhagen, bestuurder van een auto, welke een belangrijke hoeveelheid margarine bevatte. Een partij ge smokkelde margarine was reeds afgeladen. In den auto werd verder een met scherpe patronen geladen revolver gevonden. Alles is in beslag genomen. S. werd reeds eenigen tijd van smok kelen verdacht. Te Steenbergen (N.-Br.) brak Maandag brand uit in de landbouwschuur van W. Lin- ders aan de Kruislaan. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de schuur weldra ge heel in lichter laaie stond. Het gebouw brand de totaal uit. Twee runderen, benevens een hoe veelheid hooi en stroo, eenige landbouwmachi nes en gereedschappen verbrandden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Naar de Telegraaf verneemt is Fritz Hirsch reeds eenigen tijd vrij ernstig ongesteld. On geveer tien dagen geleden openbaarde zich bij den acteur een ontsteking in den rug, waar door hij sindsdien gedwongen is het bed te houden. Men heeft hoop dat Hirsch, die thuis ver pleegd wordt, begin April weer aan de repe tities kan deelnemen. Aan den kapitein-luit. t. z. H. J. Bueninck is vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier der orde van de Kroon van Italië, hem geschonken door Z. M. den Ko ning van Italië. Bij K. B. is de heer Guy WaJford benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Cebu, Phi- lippen, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het' ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het eiland Cebu. Aan den heer Walford moet in de Engelsche taal worden ge schreven. Bij K. B. van 20 Maart 1936 no. 25 is met in gang van 1 Mei 1936 aan den referendaris der P. T. T. E. H. Schoemaker aangewezen als di recteur van het post- en telegraafkantoor te Almelo op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in Noord- Brabant: tot dijkgraaf van het waterschap de Maas kant, F. G. Caners, te Ravenstein: tot heemraad van het waterschap de Maas kant, mr. H. A. H. Bijvoet, te Berghem, M. A. Poos, te Gassel, J. A. M. van de Mortel, te Cuijk, J. F. Ploegmakers, te Oss, mr. C. B. J. H. M. van ZinnieqBergmann, te Vught, W. L. van Teeffelen, te Lithoijen, J. M. Goossens, te St. Anthonis en C. Arts, te Haps en is aan R. A. Vereecken, te Hontenisse op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Kruispolder (provincie Zeeland). tio®1 was een zeer onverkwikkelijk geval. zijn plicht te doen zou hij schande Qr>eer brengen over een familie, waar- tlf.^e zijn boezemvriend spoedig zou wor- verbonden met onverbrekelijke banden. tèerr het was in elk geval beter dan een °hverkwikkelijk geval. Door zijn plicht te lejj z°u hij schande en oneer brengen over f^ihe, waarmede zijn boezemvriend spoe- ^t)(f°U Worden verbonden met onverbrekelijke Vïn- Maar het was in elk geval beter dan een hij .huidige te laten lijden en boeten. En terwijl 6h rf Sotnher nadenken de kamer van Bent op te heer iieP) maakte hij het besluit, Bent alles ^m^ellen, zoodra hij 'thuis zou komen. Na las f6 minuten zette hij zijn hoed op, trok zijn ^lf en ging het huis uit. Het was ongeveer V/hht, de maan scheen helder en voor een blQW|h Novemberavond was het reeds koud. De ''cht,e ge overgang van de kamerwarmte in de jjarbit- Vorstkoude, werkte verkwikkend op zijn W gemoed; hij stak een pijp op en nam het ^h. ferme wandeling te gaan maken naar •ea.inmiddels oyer alles npg.eens heel rus tig na te denken. Brereton had er steeds van gehouden lange wandelingen te maken en begaf zich ook nu met veel opgewektheid op weg. Hij had echter geen honderd meter geloopen in de richting van de heide, toen Ayice Harborough hem tegemoet kwam. „Ik was juist van plan naar u te komen," zei ze kalm. „Ik heb iets gehoord, dat ik meende u onmiddellijk te moeten mededeelen." „O ja?" zei Börereton. Avice trok een brief uit haar taschje fen gaf hem aan Brereton. „Een half uur geleden onge veer werd dit briefje door een jongen bezorgd," verklaarde zjj. „Het komt van een oude vrouw, juffrouw Hampthwait, die zeer eenzaam, ergens voorbij de Harwickgroeve woont. Kunt u het lezen bij het maanlicht?" „Ik zal 't in elk geval probeeren," zei Brere ton terwijl hij den brief uit de enveloppe haalde. Deze gaf hij terug aan Avice: „Houdt u die zoo lang vast, ik zal eerst een lucifer aansteken, want bij het maanlicht kan ik toch niet vol doende zien." Hij streek een lucifer aan en be gon te lezen, „Indien juffrouw Harborough zoo goed wil zijn bij Susanna Hampthwait te komen, zal zij u iets vertellen, dat wellicht van belang voor haar is." „Ah," riep hij, terwijl hy den lucifer wegwierp. „Hoe ver is het loopen naar het huisje van die oude juffrouw?," ,,'n Goed kwartier ongeveer," antwoordde Avice. „Zoudt u er dan nu heen kunnen gaan?" „Het was mijn plan om nu te gaan. „Laten wü dan samen gaan," zei Brereton. „Als mijn tegenwoordigheid door haar niet gewenscht wordt, zal ik u bij haar alleen laten en in de omgeving op u wachten. Natuurlijk heeft zy iets met betrekking tot uw vader te zeggen." „Denkt u dat ook," vroeg Avice. „Ik hoop het." „Daar ben ik wel zeker van," verklaarde hy. „Waarom zou het anders kunnen zyn?" „Er valt in deze omstandigheden zooveel te vertellen," merkte zij op. „Bovendien als die juf frouw Hamphtwait iets weet, waarom heeft zy er dan tot vandaag mee gewacht om het mü te laten weten?" „Och, daar kan men geen rekening mee hou den," zei Brereton. „Oude vrouwen hebben hun eigenaardige manier van doen. Maar wat ik zeggen wilde," vervolgde hy, toen zü op de eerste heuvelvlakte waren aangekomen en de heide zich voor hen uitstrekte, „ik heb u vandaag niet gesproken, maar hebt u gehoord over die ge schiedenis met Stoner?" „Ja, mijnheer Northrop vertelde het vanmid dag aan tafel," antwoordde zü. „Wat denkt u er van?" Zonder haar vraag te beantwoorden, wandelde hy naast haar verder. Een ernstige vraag, die hem zelf betrof, stelde hij zich in die oogenblik- ken. Zou hij Avice Harborough alles zeggen wat hy wist? w XIX „Een groote man met een grijze regenjas" Die vraag bleef onbeantwoord en Brereton bewaarde het stilzwegen tot zy het pad beklom men hadden, dat naar een hoogere heidevlakte voerde. De stad lag nu vlak onder hen. Brere ton hield een oogenblik stil en keek naar de daken en de gevels van Highmarket, die door het licht der volle maan met een zilverglans werden overdekt; ook Avice stond stil en sloeg de glinsterende daken van het rustige stadje met bewondering gade. Plotseling rukte Brereton zich los uit zijn overpeinzingen en keerde zich naar Avice; hij greep haar arm en drukte die stevig. „Luister eens," zei hy. „Ik zal u mijn vertrou wen schenken en u iets zeggen, dat ik nog aan geen sterveling heb medegedeeld, zelfs niet aan Tallington, die toch rechtsgeleerde is, noch aan Bent, die myn boezemvriend is. Maar ik gevoel behoefte, om iets te zeggten tegen iemand die ik vertrouw. En u vertrouw ik ten volle!" „Ik dank u zeer," antwoordde zy rustig. „Ik ik geloof, dat ik u begrijp. En u zult my ook begrijpen, nietwaar, als ik zeg dat u my ten volle kunt vertrouwen?" „Volkomen, de zaak is zoo in orde," zei hij vriendelijk. „Natuuriyk! Wü begrijpen elkaar. Kom nu maar mee u kent den weg en ter- wül u my voorgaat zal ik vertellen." Avice liep voor hem op het smalle voetpad en binnen enkele minuten waren zü buiten het ge zicht van de bewoonde wereld. „Luister nu oplettend," begon Brereton, „en prent diep in uw geest, dat ik u mijn geheele vertrouwen schenk. De zaak is deze Avice Harborough luisterde zwijgend, terwijl Brereton haar alles in een redelyke volgorde vertelde. Langzaam liepen zij gedurende dit lange verhaal over de heide; enkele malen ston den zy stil, wanneer hij een of ander belangrijk punt nader toelichtte. By het schijnsel der hel dere maan zag hij dat zij met gespannen aan dacht luisterde, zij onderbrak hem ook niet en stelde geen enkele vraag. Toen eindelijk in de verte een verlicht venster zichtbaar werd, bracht hy zijn verhaal ten einde en keek haar vragend aan. „Zoo is het," zei hij. „Dat is alles. Tracht nu alles zonder vooringenomenheid te beoordeelen. Wat denkt u ervan?" Inplaats van onmiddellijk te antwoorden wan delde zy efenige passen verder. Toen wendde zij zich plotseling tot Brereton. „U hebt mij uw vertrouwen gegeven, ik zal u het mijne geven," riep zy. „Misschien had ik het reeds eerder aan u of aan mijnheer Talling ton moeten zeggen, maar ik kon er niet toe be sluiten. Ik ook, heb mü afgevraagd of het Mal- lalieu niet kon zün, die Kitely vermoord heeft. En het' zou mij niet verwonderd hebben als hij de schuld op mijn vader geworpen had uit WTd,£ll£ „Uit wraak?" vroeg Brereton, „Wat bedoelt u?" „Niet lang geleden heeft mjn vader hem eens beleedigd. Verleden jaar ik vertel u alles op recht begon Mallalieu ons van tijd tot tyd te bezoeken. In het begin kwam hy over eenige werkzaamheden spreken, die hy myn vader wil de opdragen. Hy verontschuldigde zich als hy 's avonds kwam, maar allengs begon hy uitslui tend te komen als hy wist dat vader niet thuis was, wat nog al eens gebeurde. Hij bleef dan toch, rookte zyn pijp en praatte met mij over al lerlei onverschillige onderwerpen. Naderhand kwam hy my geregeld in het bosch en op de „Shawl" tegemoet, als ik thuis kwam van de familie Northrop. Ik klaagde er over tegen myn vader, want ik wilde met Mallalieu niets te doen hebben. Op zekeren avond kwam myn vader on verwacht thuis en vond hem in de huiskamer, waar hy als gewoonlijk zijn pijp zat te rooken en mij zat te verveten met zyn gepraat. Nu moet u weten, mynheer Brereton, dat mijn vader er de man niet naar is om er doekjes om te win den. Hy zei dan ook ronduit tegen mynheer Mallalieu, dat wij geen van beiden op zyn gezel schap gesteld waren. Mynheer Mallalieu maakte zich natuurlijk erg boos en zei allerlei leeiyke dingen." „Werd uw vader ook kwaad?" vroeg Brere ton. „Neen," zei Avice, „hij is driftig van aard, maar dien avond bleef hij kalm. Hij ging er heelemaal niet op in. Hy liet hem uitpraten tot hij op den drempel stond en deed toen de deur vlak achter hem dicht, zonder verder nog een woord te zeggen. Maar ik zag wel, dat Malla lieu woedend was." Brereton bleef een oogenblik stil staan en keek peinzend naar den grond. Toen wees hy naar het verlichte venstertje fen samen vervolg den zy hun weg. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3