Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck De ruiten blijven beslagen H De groote brand te Eist YKYfbll A fi iry. il ZlYAdl} Fout op fout DE VERDACHTE BRAND TE BAARN Benoemd, tot Commissaris der Koningin in Limburg DUITSCHLAND OP ZIJN QUI-VIVE' Kunnen wij het zonder ADVERTENTIES STELLEN? DINSDAG 24 MAART 1936 ,JHorecaf" en de koffiebelasting Koopman uit Amsterdam ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf ERNSTIGE AANRIJDING Nieuwe verkeersregels voor ons land Speciaal aangewezen „voorrangs wegen" Stichtsche vliegveld actie Een geschikt terrein tusschen Amersfoort en Maarn NEDERLAND—DUITSCHLAND Overeenstemming over weder- zijdsche behandeling van werklieden en be dienden Een complex van 2500 vierk. M. in de asch gelegd DE VERHUIZERS VAN NIJENRODE Wegens Amersfoortsche inbraak veroordeeld Boerderij brand Wrakstuk gevischt Congres „Nederland Weerbaar" Mussert solliciteert Voor.... reclamepop Interessant gebeds schildje In Abessinisch i[ltThct* BUIT ENLANDSCH OVERZICHT Is het publiek gebaat met advertenties? Flandin houdt vast VERDUISTERING TE HEERLEN Naar aanleiding van de officieele me- dedeeling betreffende crisis-heffing op koffie, heeft het A.NP. zich gewend tot den voorzitter van Horecaf, den heer Th. N. van Stigt en hem de vraag voorgelegd of deze heffing naar zijn oordeel van invloed zal zijn op de koffieprijzen in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. De heer Van Stigt deed in dit verband uitkomen, dat in het meerendeel van de eerste rangszaken de prijzen voor een kop koffie den laatsten tijd, mede in verband met het feit dat ook de inkoopsprijzen wat verlaagd zijn, omlaag zijn gebracht of zooals men dat tegenwoordig noemt aangepast zijn aan de eischen van den tijcï- Die prijzen zijn thans zóó, dat er, de vele lasten in aanmerking genomen, die op de café- en restaurantbedrijven drukken, niets meer af kan. Wordt nu de aangekondigde crisisheffing een feit, dan verwacht de heer Van Stigt dat in tal van zaken, vooral in de betere, de prijs voor een kop koffie ver hoogd zal moeten worden. „Wat mij persoonlijk betreft," zoo voegde de zegsman hier nog aan toe, „zal ik mij verplicht zien, in mijn onderneming den prijs voor een kop koffie na het van kracht worden van de heffing, weer op 25 cent te brengen." Wanneer de heer Van Stigt dit voorne men ten uitvoer brengt, stapelt hij een rieuiwe fout op de fout der Regeering, die de heffing zal invoeren. Door op iederen kop l-offie 5 ct. te leggen verhoogt hij den prijs veel meer dan door de heffing van 10 cent per pond (gebrand) noodig is. Degene die dan 't meeste nadeel van de koffie-heffing zal ondervinden is.... de heer Van Stigt zelf, doordat zijn klanten wegblijven. Im mers die zullen verstandig genoeg zijn om het bovenstaande te doorzien. defecten van het product, of zal het kunnen verheffen boven zijn werkelijke waarde. Op den duur legt de adverteerder die de opgesomde hoedanigheden van zijn artikel niet „waar" kan maken onherroepelijk het loodje. Trouwens wij nuchtere Nederlanders laten ons niet zoo gauw bij den neus nemen. Daarom deugen sterk overdreven uitdrukkin gen als „de grootste", „de beste", „de mooiste" niet. Dat is een kwaad waaraan zich velen helaas nog altijd bezondigen, maar het wreekt al gauw zich zelf. De meeste adverteerders zien tegenwoordig ook in, dat zij veel verder komen, wanneer zij zich beperken tot een duidelijke uiteenzetting van de speciale voordeden, die hun product of winkel biedt. Dat zij dit zoo aantrekkelijk mogelijk zien te doen is vanzelfsprekend en natuurlijk absoluut geoorloofd. De Utrechtsche Rechtbank wees Dinsdag morgen vonnis in de zaak tegen een 23-jarigen koopman uit Amsterdam, die terechtstond we gens brandstichting in een woonhuis onder Baam. Verd. werd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. De Officier van Justitie had vier jaar met aftrek geëischt. Te Zaandam is hedenmorgen op den Provin cialen weg, nabij de Stationsstraat, de ruim veertigjarige gemeente-arbeider Turk, door een uit de richting Amsterdam komenden auto aangereden, doordat hij weifelend den weg over stak. Ernstig gewond en met een zware her senschudding werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Met ingang van 1 Januari 1919 werd Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck be noemd tot burgemeester van Breda, welke functie vacant was door de benoe ming van Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier tot Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg. Thans gaat ook deze populaire en uiterst bekwame bur gemeester het hooge ambt in Maastricht vervullen. Zeventien jaren is de heer W. G. A. van Sonsbeeck burgemeester van Breda geweest Hij is daar en in heel Brabant, zooals ook in den lande in moeizamen arbeid 'n geziene persoonlijkheid geworden. Tijdens zijn burgemeesterlijke ambtsperiode is hij ettelijke keeren als aanstaand minister ge noemd en talrijk zijn de commissies, waar van hij lid werd en niet minder talrijk zijn de besturen, waarin hij werd gekozen en benoemd. Dat bijv. een Bredasche burge meester curator is van de Amsterdamsche Universiteit bewijst wel, dat hij over breede lijn als autoriteit geldt, terwijl zijn lid maatschap van den Hoofdraad van de St. Vincentiusvereeniging, Curator van de R.- K. Handelshoogeschool, om maar een enke len greep uit het vele te doen, hem ook in katholieken geest teekent. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck is een man van scherpen geest, breed èn consciëntieus van opvat ting, sterk van karakter, aristocratisch van vorm en niet minder van intellect. Wie hem in bijv. gemeenteraadsverhouding opper vlakkig meemaakt, kan aanvankelijk mee- Mr. Dr- W. G. A. van Sonsbeeck in de Bredasche burgemeesterskamer nen met een niet-in-alles soepel man te doen te hebben. Dat is enkel naar den schijn. In wezen is dat een onwrikbaarheid, welke steunt en geworteld is in eigen vaste overtuiging, na gedegen studie, overdenken en wikken en Wegen verkregen, eigen schappen, welke voor een bestuurder on misbaar zijn. Daaraan is het zonder twijfel ook te danken, dat hij in een niet gemak kelijke plaats als Breda een autoritair Bre- danaar is geworden. Zich niet laten heenrukken in deze of gene 'richting; recht door zee, de nieuwe Commissaris heeft dat van huis uit als een bezielend motto; zelfstandig, terwijl toch met hem in alles valt te praten; een belang nooit eenzijdig beschouwend; toegankelijk voor een ieder en voor het aanhooren van anderer mee ning; een man van levendig initiatief bovenal. Een geboren bestuurder met een gevoelig hart, dat hij nochtans niet te kijk zet, maar hem vrienden maakt bij wie met hem in geregelde aanraking komen. En nauw saamgeweven met deze eigenschappen zijn zijn bestuurlijke hoedanigheden. Met halfheid moet men bij den heer Van Sons beeck niet aankomen en als hij ergens zijn schouders onder heeft gezet of zijn krach ten ten dienste stelde, dan kan men er van op aan, dat de volle honderd procent en meer wordt gegeven en dat het hem gege ven vertrouwen nooit wordt beschaamd. En weet hij, dat hij iemand vertrouwen kan, dan geeft hij zich ook zonder voor behoud ten volle, wetend dat aller belang daarmede het beste is gediend. Het behoeft wel geen betoog, dat Lim burg met een dergelijken Commissaris moet worden gelukgewenscht. Meer dan ooit hebben hooge bestuursfuncties krach tige vertrouwenswaardige mannen noodig met breed inzicht, bovendien mannen van de practische ervaring. Het Gouverneur schap van een provincie stelt tegenwoordig andere eischen dan bijv. 'n veertig of vijf en twintig jaren geleden. De levenspractijk van een provincie vindt in het Gouverne mentshuis meer dan den administratieven harteklop alleen. De gemeenten en heele streken hebben andere en speciale belangen gekregen; in den nood van den tijd komen vele communale wegen naar het gouverne- menteele middelpunt; moeilijkheden moe ten daar worden opgelost en bovenal die nen nieuwe banen te worden geopend en geëffend, om nooden te lenigen en, beter, opbloei en welvaart mogelijk te maken. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck is hier de man. Limburg kan, meer dan conventioneel uit en Italiaansche troepen langs de Westgrens van Duitschland te willen leggen als die, waaraan Duitsehland zich schuldig maakte, toen het zijn legerscharen met geschut feestelijk liet binnen rukken in het Rijnland. Wat ook het antwoord van Duitschland op de Londensche voorstellen moge zijn, Hitier zal en kan met het oog op de komende volksstemming, waarbij de bevrijding van het Rijnland van het Locarno-servituut tot lokaas voor de volksgunst is gemaakt, niet ingaan op een dergelijke suggestie, welke te gemakkelijk uitgelegd kan worden als een nieuwe discrimi natie van het niet langer gediscrimineerd wtezen willende Derde Rijk. Overal, behalve in Frank rijk, is men zich daar zeer goed van bewust. Misschien is Flandin zich er ook van bewust, maar in Frankrijk staan parlementsverkiezingen voor de deur en hij moet of hij wil of niet daarmee rekening houden. Engeland geneert zich eigenlijk een beetje voor de voorstel len van Londen en hoopt, dat Duitschland bruikbare tegenvoorstellen zal doen. Frankrijk wil op het oogenblik echter de voorstellen van Londen beschouwd zien als een ondeelbaar ge heel, dat door Duitschland öf aanvaard öf ver worpen moet worden en waarover geen verdere discussie mogelijk is. Hier groeit dus weer een Engelsch-Fransche tegenstelling, waarvan de Duitschers gebruik zullen kunnen maken door voor Engeland acceptabele tegenvoorstellen te construeeren. Dat dit zal geschieden is niet onwaarschijnlijk, want Duitschland is op zijn „qui vive" en beseft dat het met een catego rische afwijzing van de Londensche voorstellen Frankrijk den wind in de zeilen zou blazen en Engeland zou kunnen verplichten in het Fran- sche kielzog te varen. Hoe de volgende ontwikkelingsphase eruit zal gaan zien, is op het oogenblik nog niet te zeg gen, maar Wel is zeker, dat het aanvankelijk schijnbaar dreigend oorlogsgevaar voorbij is en dat uiteindelijk alles zal uitdraaien op een sa menwerking en vergelijk met Duitschland of een „eervolle" isoleering van het Derde Rijk. gedrukt, met deze benoeming worden ge lukgewenscht. De nieuwe Commissaris zelf zal met opgewektheid en ijver en volle be sef van verantwoordelijkheid zijn werkkring aanvaarden, omdat hij er een roeping in ziet, die hij in vollen ernst beseft en daarom ook ten volle zal vervullen. A. K. De wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement verkeert thans in vergevorder den staat van voorbereiding en is aan ver schillende officieele en particuliere autori teiten om prae-advies gezonden. In dit ontwerp, zal naar de „Telegraaf" weet mede te deelen de voorrang voor het yerkeer op de hoofdwegen definitief worden geregeld. Er zullen n.l. z.g. „voorrangswegen" komen, welke met de internationaal aangenomen borden (roode driehoek met punt naar bene den) zullen worden gekenmerkt. Deze borden komen n.l. op de kruisende wegen voor het punt van samenkomst als waarschuwing, dat men een hoofdweg" nadert en dus voorrang ook aan het van links komende verkeer moet verleenen. Een ander type bord zal ingevoerd worden, waaraan men zien kan, dat men op een voorrangsweg rijdt. Een andere zeer belangrijke kwestie, die zal worden geregeld, is de verlichting. Alle kop lampen van automobielen en motorrijwielen zullen gekeurd moeten worden en van een waarmerk voorzien. Verder zal het gebruik van gloeilampen, die niet behoorlijk bij een bepaal de lantaarn passen, worden verboden. Wat het voorschrift betreft om bij het el kaar tegemoetkomen op een afstand van min stens 100 meter te dimmen, zal men als de voorgestelde wijzigingen te gelegener tijd van kracht worden, reeds moeten dimpen, zoodra de tegenligger zich bevindt in den omgrensden lichtbundel van de koplampen. Dit zou er op neerkomen, dat men practisch zou kunnen spreken van den plicht (in theorie althans) om op ongelimiteerden afstand de koplampen te dempen en met klein licht verder te rijden. Voorts zullen er ook eischen worden gesteld, waaraan dit „kleine licht" (het dimlicht) zaï moeten voldoen. Verder zal worden voorgeschreven om bij het parkeeren aan de linkerzijde van den weg aan de voorzijde van den auto een rood en van achteren een wit licht te voeren. Stilstaande auto's zullen in het vervolg ook binnen bebouwde kommen weer hun lichten op moeten hebben, tenzij ze op niet verder dan ongeveer 25 meter van een straatlantaarn staan. Vermoedelijk zal voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen bepaald worden, dat deze roode achterlichten moeten hebben. Ook overweegt men de mogelijkheid, om evenals in het buitenland reeds voorge schreven is, des avonds in plaats van geluids signalen te geven met de koplampen te knip peren, terwijl men van des avonds elf uur af tot zonsopgang het geven van signalen met den hoorn tot noodgevallen wil beperken. Ook de ge luidssignalen zullen aan strenge eischen moeten voldoen. Tenslotte zullen, naar het blad meldt, nog tal van andere zaken worden geregeld, zooals het voorbijrijden van trams, de indeeling' van wegen enz. Op uitnoodiging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gelder- sche Vallei kwamen te Amersfoort afge vaardigden bijeen van verschillende ge meenten uit Utrecht en van de Veluwe, de K.L.M., de Luchtvaartafdeeling Soesterberg, het comité A.V.A. e.a. Besproken werd de wenschelijkheid van de totstandkoming van een vliegveld, voor- loopig voor sportvliegerij en luchttaxidienst en particuliere vliegtuigstalling in het cen trum van het Sticht, waarvoor o.a. een ter rein tusschen Amersfoort en Maam nader beschouwd werd. omdat dit technisch en waarschijnlijk ook financieel aan vele voor waarden voldoet. Hoewel uiteraard de belangen der velschil lende aanwezigen, o.a. die der vertegenwoor digde circa 15 gemeenten, van uiteenloopenden aard zijn, zoo was er toch in elk geval voor na genoeg al dezen het belang, dat, als er voor de centrale provincie des lands, het Sticht, een vliegveld komt, dit zoo dicht mogelijk bij eD goed bereikbaar voor de gemeenten wordt aan gelegd. Nota werd genomen van een reeds bestaande actie van een comité voor een vliegveld voor de provincie Utrecht in den omtrek van Maar tensdijk; dit punt werd echter vrij algemeen als onwenschelijk verworpen, afgezien van an dere bezwaren tegen het project van dat co mité. Wel werd algemeen de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat met dat comité een sa- menspreking en zoo mogelijk een samenwerking gezocht moest worden, om te komen tot het meest juiste punt in Midden-Sticht voor den aanleg van een vliegveld. Aan het bestuur der K. v, K. werd dan ook met algemeene stem men opdracht verleend om in die richting voe ling te zoeken, waarvan t.z.t. rapport zal wor den uitgebracht. Over een nieuwe overeenkomst betreffende de wederzijdsche behandeling van Duitsche en Nederlandsche werklieden en bedienden, heb ben van 10 t.e.m. 23 Maart 1936 in Berlijn on derhandelingen plaats gehad, welke tot over eenstemming tusschen de beide delegaties heb ben geleid. De bestaande overeenkomst is in haar essen- tieele punten in het algemeen gehandhaafd. Het resultaat zal den beiden regeeringen ter goedkeuring worden voorgelegd. Omtrent den grooten brand in het hoofdge bouw van de Veilingvereeniging „Over-Betuwe" te Eist vernemen wij nader, dat deze zich over een gebouwencomplex van ongeveer 2500 vierk. M. heeft uitgebreid. Gezien het groote gevaar voor uitbreiding, dat werd geducht, werd, zooals reeds gemeld, de hulp van de Arnhemsche brandweer inge roepen, en toen kon met twaalf stralen op de waterleiding en op de nabij liggende slooten het blusschingswerk worden voortgezet. Dank zij het gezamenlijk energiek optreden wist men het hotel en het winkelhuis, die tegen de vei linghal zijn aangebouwd te behouden. Van heinde en verre stroomde het publiek toe, om dezen geweldigen brand, welke tot ver in den omtrek werd waargenomen, te aanschou wen. Het kostbare mijntoestel. alsmede een auto, zijn door het vuur vernield. Aangezien het veilingbedrijf over verschil lende uit elkander liggende gebouwen is ver deeld, zal het niet behoeven te worden stilge legd. Het is de grootste brand, dien de Betuwe na vele jaren heeft gekend. Het veilinggebouw, alsmede de loodsen welke met manden en kisten voor het a.s. seizoen tot den nok gevuld waren, zijn geheel afgebrand. Slechts het ijzeren geraamte staat nog ver wrongen overeind. Onder de aanwezigen werd opgemerkt Mr. J. E. Th. C. Baron Speyart van Woerden, sub stituut-officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Arnhem. Het vuur werd ontdekt in het middenstux en breidde zich uit tot het van ouderen datum dateerende veilinglokaal, om daarna over te slaan naar het andere gedeelte der manden- loodsen, waardoor ongeveer 275.000 fruitbushels verloren zijn gegaan. Een geluk is het te noemen, dat met het oog op het as. fruitseizoen deze voorraad voor de grootste fruitveiling van ons land nu nog kan worden aangevuld. Het ingebouwde veiling- lokaaltje zelf had voor deze streek een zekere historische waarde, omdat daarin in 1903 de eerste veilingen plaats vonden, die als voor- looper dienden voor het uitgebreide veiling wezen, waaraan de handel in ooft en groente in deze omgeving groote behoefte had gekregen. In het verbrande gedeelte werd in 1912 de groote internationale fruittentoonstelling ge houden, welke werd geopend door wijlen mi nister Talma en bezocht werd door H. M. de Koningin en wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Te ongeveer vijf uur hedenmorgen kon de Arnhemsche brandweer, die onder leiding stond van haar commandant, den heer Jonker, naar Arnhem terugkeeren. De Elster brandweer blijft echter nog steeds in actie voor nablussching, welke nog den geheelen dag zal moeten duren. Aan de overzijde van het uitgebrande ge deelte heeft men nog een gebouw van ongeveer 7500 M2 oppervlakte kunnen behouden, waarin het bedrijf wordt voortgezet, al is het dan ook op de oorspronkelijke primitieve en verouderde wijze. Door de windstilte heeft de gevreesde uit breiding van den brand geen voortgang kun nen vinden en zijn de in de onmiddellijke na bijheid gelegen kapitale boerderijen, waarvoor groot gevaar bestond, behouden gebleven. Op het terrein van den brand was ook aan wezig de burgemeester van Eist, de heer W. Th. de Leeuw, alsmede de burgemeesters van Bem- mel en van Westervoort. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen de beide Amster damsche recidivisten, die in de Nijenrode-straf- zaak als „verhuizers" optraden en die thans te recht hebben gestaan wegens diefstal met braak in het' abattoir te Amersfoort. Wegens diefstal in vereeniging is het twee tal thans door het Hof veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Het Hof nam bij de strafmaat in aanmerking, dat de verdachten zich reeds van Juni 1935 af in voorarrest bevinden. De procureur-generaal had in hooger beroep vrijspraak geëischt, daar hij het bewijs niet geleverd achtte. Voor de Arr. Rechtbank te Maastricht is Maandag tegen den kantoorbediende J. H. Gr., terzake van verduistering van ongeveer f 17.000 ten nadeele van de M. T. S. en Ambachtsschool te Heerlen twee jaar en zes maanden gevange nisstraf geëischt. Maandag is de kapitale boerderij van den landbouwer Giesen, in eigendom toebehoorend aan dten heer Rottink, te Deldenerbroek, Gem. Ambt-Delden, uitgebrand. Slechts met moeite kon een 18-tal stuks hoornvee gered worden. Een groote partij hooi en stroo" ging in de vlammen verloren, zoomede de geheele inboedel. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. De motorschokker Sch. 1, schipper J. Hoef nagel, is hedennacht, terwijl hij dwars voor Noordwijk vischte, ongeveer 6 mijl uit de kust, op 11 vadem diepte met zijn vischtuig aan een wrakstuk vastgeraakt. Na veel moeite is het de bemanning gelukt het wrakstuk aan boord te krijgen. De netten zijn vrijwel geheel vernield. Voor het congres „Nederland Weerbaar", dat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 April a.s. in café restaurant „Boschlust" te 's-Gravenhage zal worden gehouden, bestaat veel belangstelling. Thans is reeds van personen uit negen provin cies van ons land toezegging ontvangen, dat zij het congres zullen bijwonen. Verschillende landgenooten, die verhinderd waren, zonden betuigingen van sympathie. De Congresvoorzitter, dr. J. C. Eringaard, zal de openingsrede uitspreken; de heer N. van Zalinge, onder-voorzitter van het Centraal Co mité tot Waarschuwing tegen Eenzijdige Ont wapening en voorzitter der Kon. Ned. Vereeni ging „Onze Vloot", de sluitrede. i Wij signaleeren deze uitlating van den voorzitter van Horecaf, omdat wij meer malen gepleit hebben voor fsrlaging der listen op het hotel- .en cafébedrijf. Maar wanneer de exploitanten zoo lichtvaardig tot prijsverhooging over gaan, dan betwij felen wij toch, of een verlaging van lasten ooit aan het publiek ten goede zou komen en vermeerdering van het tourisme in eigen land waar het om te doen is wel uit dien maatregel zou voortvloeien. Onder het treurig opschrift: „Mussert is er niet bij", schrijft „Volk en Vaderland he orgaan van Ir. Mussert: ,De K.L.M. heeft een aardige reclame voor haar luchtdiensten bedacht, door in de etalage Van haar Amsterdamsch vrachtbureau (Leid- scheplein naast 't politiebureau) op de manier Van een Panopticum-in-miniatuur alle bekende figuren die ooit een K.L.M.-vlucht maakten, ten toon te stellen. Colijn, Deterding en Kns- namurti staan er in gezelschap van Erna Ru binstein den marahadja van Patiala, Norman Davis, Willy den Ouden en generaal Snijders. Mevr. de Boervan Rijk, prof. Brouwer en graaf van Limburg Stirum zijn present; ook Stanley Woods. Sir Cecil Clementi, Koning Leopold, Ibn Saoed en Renate Müller verschij nen ons daar. Het zijn inderdaad passagiers van diverse Pluimage en het is ontegenzeglijk een uit nemende propaganda voor onze nationale luchtvaart, juist omdat al deze min of meer beroemde althans vooraanstaande en populai re dames' en heeren hier bij elkaar zijn gezet. Wij schrijven alle, maar wij moeten hieraan toevoegen: op één na. Mussert staat er niet bij. Dn dat nog wel, terwijl Mussert op Schiphol -- bij zijn vertrek in de morgenvroegte nas' tndië een uitgeleide kreeg als gèen der da mes en heeren ooit op eenig Nederlandseh Vliegveld te beurt viel. Het stemt wel droevig te moeten constateeren, dat onze populaire R.L.M zoo weinig ruggegraat toont, juist dezen Passagier niet in het heterogene gezelschap te laten voorkomen. Onze Mussert wordt er niet minder van; de tC.L.M. echter maakt met haar reclame op deze wijze uitgevoerd al een zeer bekrompen Ihdruk, hetgeen kwalijk past bij de franke on- Vervaardheid en het nationale zelfbewustzijn, tvelke zij in practisch opzicht weet hoog te Louden De Residentiebode teekent hierbij aan: Inderdaad, 't is wel treurig, dat de kop van Mussert, die in alle N.S.B.-uitgaven, beschei den, soms tot twee-, driemaal toe, wordt afge beeld hier niet onder de bekende figuren" is °Pgenomen Dat deze leider zich zelf als reclamepop aan biedt, spreekt intusschen boekdeelen. De N.S.B een en al speculatie op onevenwichtige figu- ben, die .geïmponeerd" moeten worden. En in dit verband is het van de K.L.M. nog °1 begrijpelijk, dat ze zulke „figuren uit haar Electie weert. Bet ,,Vova"-stukje is wel heel kostelijk. Nu Abessinië staat in het brandpunt der be langstelling, vindén onze lezers het zeker wtel interessant, eens een H. Hart-schild te zien in een der vele talen van Abessinië, in de eigen aardige karakters. Zooals bekend, worden deze H. Hart-schilden door het secretariaat „Regina Coeli" te Amersfoort gratis verspreid over de geheele wereld, in de talen der Missiën en zijn zij nu gedrukt in 363 talen! De taal van het hierbij afgebeelde schild is het „Amharisch" en de vertaling' van het schietgebed luidt: „Jezus, zachtmoedig en ootmoedig van Harte, maak ons hart gelijkvormig aan Uw Hart." Reeds verscheidene jaren heeft het secretariaat Regina Coeli vele duizenden H. Hart-schilden doof geheel Abessinië verspreid, in de volgende talen: Amharisch, Tigray, Géez, Guragué, Bilerio, Wallamo, Oromo, Tigrinya en Somali in Ita- liaansch Somaliland. Moge ook in Abessinië, zooals over geheel de wereld, het H. Hart van Jezus worden gekend en bemind: „in alle stam en taal"! Zie hier twee vragen wij zouden er nog ?eer kunnen noemen die u zich zeker ^bwijis zult stellen, hoewel dat eigenlijk niet 6er noodig zou moeten zijn. Tóch lijkt het voor velen nog wel eens de ?°éite waard er een oogenblik over na te ehken. f Er Zit aan 'deze en dergelijke vragen zoo het eh en ander vast, waarover ge in het eerste °8enblik niet denken zoudt. Wij willen dus ^achten u op den goeden weg te helpen. yLereerst iets voor hem, die een product wil eritoopen of zijn zaak bekend wil maken. •jP0 fabrikant moet zich vóór alles afvragen: r*eb ik een product te leveren, dat het publiek (Tranig bevredigt dat het dit niet alleen één (iier, maar ook wéér zal koopen?" Kan hij ijer niet bevestigend op antwoorden, dan be- [Peft hij niet te trachten zijn artikel per ^®rtentie te verkoopen. g^ant Juist door adverteeren, hetgeen in zijn WV°udigsten vorm niets anders is, dan het jjjT'nd maken van een product (of zaak), is dit e duct (of zaak) blootgesteld aan algemeene openlijke critiek. •>dv k is dan 00^ verkeerd te meenen, dat erteeren altijd wonderen kan verrichten, nt geen advertentie verbergt op den duur De ruiten van den internationaal politie- ken warwinkel blijven beslagen, ondanks de overeenstemming, welke de Locarno- mogendheden bereikten, welke overeenstem ming geformuleerd is in de zgn. voorstellen van Londen met militair-consultatieve annexen. Deze voorstellen van Londen bezitten eenige elementen, welke gemotiveerd kunnen worden als concessies aan Frankrijk om dit binnen de perken van mogelijk vruchtbaar vredesoverleg en buiten die van actieve représailles tegen het verdragschendende Duitschland te houden, maar welke van den anderen kant getuigen van een met het beoogde doel, n.l. den opbouw van een nieuwe vredesorganisatie op de puinen van de ondeugdelijke, en onklaar gemaakte oude, in strijd zijnde inconsequentie. Consequent, maar hoogstgevaarlijk zou het geweest zijn, in dien de Locarno-mogendheden onmiddellijk met actieve dwangmaatregelen zouden hebben aan gestuurd op een herstel van den status-quo in de Duitsche Rijnzone. Frankrijk wilde deze zui ver Versaillaansche consequentie trekken, maar kon niet alleen Engeland en Italië, maar ook België niet meekrijgen. Vanaf het oogenblik dat dit duidelijk was, had Frankrijk, indien het niet bereid was op eigen gelegenheid door te bijten, niet moeten trachten om van het onmo gelijk geblekene nog zooveel mogelijk te reali- seeren. Het heeft dit echter wel gedaan, met het gevolg, dat er voorstellen zijn geconstrueerd, waarmee noch Engeland, noch België, noch Italië het in zijn hart oprecht eens kan zijn, omdat zij ongeschikt geacht moeten wor den om welk definitief doel dan ook te dienen. Duitschland heeft een einde willen maken aan den discrimineerenden geest van Versailles en aan het Locarno-pact, voorzoover dit met dien onzaligen na-oorlogschen geest was geïnfec teerd. Dat is op zichzelf zeer begrijpelijk. Het heeft dien geest echter niet door overreding naar het schimmenrijk trachten te verbannen, maar een methode toegepast, waardoor juist het spook, dat het bezweren wilde, tastbaarder en grooter werd opgeroepen. Duitschland eischt volledige rechtsgelijkheid met de andere mo gendheden en volledige souvereiniteit over ge heel zijn eigen grondgebied. Had het de verwe zenlijking van dien eisch niet geforceerd, maar overeenkomstig de daarvoor internationaal vastgestelde en aanvaarde procedure nage streefd, het zou waarschijnlijk minder tegen stand hebben ontmoet, en in ieder geval de eigenmachtigheid als uiterste noodzaak nog in reserve hebben kunnen houden. Hitler is er echter de man niet naar om den weg van den geringsten weerstand te verkiezen, hij wil poli tiek voeren met doortastende dictatorshand zoowel in Duitschland zelf als in Europa. et is natuurlijk een even absurde symbo liek, een eenzijdige gedemilitariseerde zone onder politie-toezicht van Engelsche

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5