Tegen de R.K. Staatspartij D ik*1* SL0AN'SvL=E^T Open de denr voor Neerland» Zuivel Eerst verkiezen, dan beslissen E Het Plan van den Arbeid 1m Schoonmaak SPONTANE" TRIOMPHEN WOENSDAG 25 MAART 1936 KONINKLIJK BEZOEK AAN TILBURG Historische tentoonstelling in het Paleis-Raad huis UIT DE TYPOGRAFIE Het nieuwe contract door den A. N. T. B. aanvaard SCHENDING VAN HET NATUURSCHOON AARDAPPELEN NAAR ENGELAND Vrij van invoerrecht Een tekort ontstaan Nieuwe rijtuigen bij de spoorwegen 'NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI BUITENLANDSCH OVERZICHT Wat wil Frankrijk? Samenvoeging van twee nieuwe wegen De verbindingen Amsterdam Rotterdam en Rotterdam Utrecht BELGIE'S DEVALUATIE Antwerpens haven zou er niet door bevoordeeld zijn DE SLA-EXPORT NAAR DUITSCHLAND En het veilen van kassen sla KONINGIN EN PRINSES Nieuw contract in het bouwbedrijf M. S. S.-cachets Spelend den dood in Doodelijk ongeluk te Zeist Roofmoord te Hassum Verdachte staat op 21 April in Den Bosch terecht AUTO IN HET WATER Dokter Welf er en echtgenoote uit Achttienhoven aan den dood ontsnapt TWEE ARBEIDERS GEWOND Bij ontploffing in een schoorsteen NACHTELIJKE BRAND TE AMBT-DELDEN KWAADWILLIGHEID BIJ BOSCHBRANDEN? VROUW VERBRAND Veroordeeling wegens beleediging Aan de gevolgen overleden tj e propaganda voor het Plan van den Arbeid der S.D.AJ?. is een misleiden de campagne begonnen. Deze cam pagne herinnert aan die voor de petitie betreffende den werkloozensteun, toen de indruk werd gemaakt, alsof de katholieke geestelijkheid en organisaties in alles die beweging dekten. Ook thans weer wordt huis aan huis een circulaire verspreid tegelijk met een tweede „voor eenheid en democratie" om de katholieken te sug- gereeren, dat de R.K. Staatspartij achter het Plan van den Arbeid zal mee marchee- ren. Op de voorpagina van deze circulaire staat: „Van maand tot maand wordt de toestand slechter. Prof. Aalberse." En daarna verluidt op de binnenzijde: Ook de R.K. Staatspartij verwerpt de crisispolitiek van het kabinet-Colijn, die de werkloosheid en de algemeene verarming slechts heeft doen toenemen. Ook R.K. spre kers en schrijvers hebben de vernietiging van de koopkracht veroordeeld. Ook de R.K. Staatspartij eischt moedige en onmiddel lijke bestrijding van de werkloosheid op groote schaal. Ook de R.K. Staatspartij wijst het tegenwoordige kapitalisme af en streeft naar maatschappelijke ordening. Er is dus in het Nederlandsche volk een meerderheid, die vraagt: opbouwende crisispolitiek, her stel van de koopkracht, inperking van de werkloosheid, maatschappelijke ordening! De mogelijkheid tot verwezenlijking van deze eischen is uitgewerkt in het Plan van den Arbeid. Waarom aarzelt de R.K. Staatspartij? Waarom blijft de daad uit? Het Plan van den Arbeid richt zich tot het geheele Nederland sche volk. Het Plan van den Arbeid is ook voor IJ! Kan een katholiek instemmen met het Plan van den Arbeid? Men leze: Prof. Kaag, Koogleeraar aan de R.K. Handels-Hooge- school te Tilburg, vroeg in een artikel in het maandblad „Economie" aandacht voor die hoofdpunten van het Plan van den Arbeid, waar katholieke en sociaal-demo cratische denkbeelden samenvallen. Hij vond in het Plan van den Arbeid gedachten, die ook in katholieke kringen „gemeengoed" geworden zijn. Hij verklaarde, dat de sociaal-democratische en moderne arbei dersbeweging blijkens het Plan van den Ar beid wil werken: „met anderen samen bij Pogingen tot sociaal-economischen hervor- mingsarbeid". Hij sprak van een „belang rijke mate van overeenstemming op prin- cipieele punten". In 'n vergadering van den R.K. "Volksbond in Rijswijk klaagde de heer Brussel evenals prof. Aalberse over de ziekte van onze maatschappij. Hij zeide: „Een geneesmiddel wil ook het Plan van den Arbeid zijn, een stuk werk dat gezien mag worden." Men heeft nu gezegd, dat 't geld, door het Plan van den Arbeid voor bestrijding van de werkloosheid gevraagd, niet zou zijn te vinden. Hebt u overwogen, hoeveel tiental len millioenen de overheid thans jaarlijks moet uitgeven om de werkloozen en hun gezinnen te ondersteunen? Zou* dit geld biet beter kunnen worden besteed voor Werk? In deze richting gaat de overweging van het groote katholieke dagblad ,De Maas bode". De „Limb. Koerier" betoogde met vuur en kracht, dat alles moet worden gedaan, om de werkloozen aan arbeid te helpen. Onder de middelen, die het blad daarvoor aanbiedt, vinden wij„Uitvoering Van openbare werken, in groote lijnen vol gens het Plan van den Arbeid der sociaal democraten." Katholieken kunnen dit soort propaganda biet aanvaarden. Over het algemeen is het Plan in hun kringen zeer kritisch ontvan gen. Niet enkel ons blad, maar vrijwel de geheele kath. pers was sceptisch gestemd ten aanzien der financiering. De circulaire Verzwijgt de meening van verre de groote meerderheid der katholieke bladen. Ze ver zwijgt ook de hoofdzaak uit 't oordeel van Prof. Kaag en dat deze geen oplossing heeft gegeven, waar de benoodigde zeshonderd millioen vandaan moeten komen. De R.K. Staatspartij wenscht dan ook hiets met het plan te maken te hebben of eenige verantwoordelijkheid met de associ atie daarvan te aanvaarden. In 't officieele maandblad der partij werd de uitvoerbaar heid van het plan afgewezen. Wel erkende het, gelijk ook wij hebben gedaan, dat het een goed stuk werk is van enkele weten- Schappelijke bureaux en toegewijde werkers eb regisseurs van de S.D.A.P. Wezenlijk sociaal-democratische elemen- ^n heeft het Plan nauwelijks en in zoo verre behoeven er geen katholieke bezwaren te rijzen. Zelfs bevat het heel goede bijzon- öerheden, ook voor ons aannemelijk en die rfieds eerder in katholieke kringen naar vo- *eri werden geschoven. Beheersching van broductie-apparaat en credietwezen, van u';tbreiding der ondernemingen, van het h-mpo der rationalisatie en ordening, het ?'jn in katholieke economische milieux be ende klanken. De individueele bedrijvig heid moet wijken voor het gemeenschaps- helang, en wie zou als naaste doel niet wen- 'Schen vermeerdering van koopkracht en de ^ootsche perspectieven van 't drie-jaren- Man, breed en aanlokkelijk uitgewerkt door he Plannenmakers? htaar ook het orgaan van de R.K. StaatS' artij kwam tot de conclusie, dat het Plan ^Uitvoerbaar is vanwege de financieel te j^akke basis. In de argumenteering werd te Veel propaganda verwerkt door den wensch, teekent, dat aan rente en aflossing jaar lijks ongeveer 30 millioen opgebracht zou moeten worden. Wie iets weet van ons staatsbudget, weet ook, dat dit onmogelijk is en, wat de financiering door schatkist biljetten betreft, men behoeft zich het jongste verleden maar te herinneren om dit denkbeeld voor goed op zijde te schuiven: de inschrijvingen op schatkistpapier zijn nu juist niet een succes geweest! Integendeel. Tenslotte berust de financieele mogelijk heid van het Plan op het vertrouwen van het beleggend publiek in dit Plan. Men moge beweren, dat „de kapitaalmarkt op het oogenblik ruim" is, ondanks deze ruimte weigeren de beleggers hun kapitaal uit het deposito te nemen en zij zullen dit blijven weigeren, zoolang 't vertrouwen niet is weergekeerd. Dat vertrouwen hangt niet alleen af van den toestand in het binnen land! De algemeene Europeesche toestand, het oorlogsgevaar, de situatie in Duitsch- land, in Frankrijk, de houding van den Vol kenbond, de activiteit van Japan, dit alles heeft invloed op het vertrouwen van het beleggend publiek. Het Plan van den Arbeid is op zich zelf niet van dien aard, dat het genoemde ongunstige factoren kan wegne men. Er is o.i. slechts één middel om het Plan te financieren, n.l. een gedwongen leening. Maar een gedwongen leening ad f 600 millioen beteekent o.i. een middel, dat erger is dan de kwaal, n.l. een volslagen ruïneering van 's lands financiën. Wij zien hierbij natuurlijk niet over het hoofd, dat, gesteld, dat de Staat een leening ad f 600 millioen zou financieren en gesteld, dat alle door de samenstellers van het Plan verwachte gevolgen zouden intreden, en gesteld, dat de Europeesche en Aziatische toestand zou kalmeeren, en gesteld, dat het vertrouwen van de beleggers zou terugkee- ren en gesteld, dat dientengevolge de be drijvigheid zou toenemen en de werkloos heid zou afnemen, dat dan de lasten der leening zouden zijn te dragen. Men mag ten aanzien van deze crisis het nageslacht ongetwijfeld mee laten dragen, maar men mag tot dit besluit niet komen, zoolang het uitzicht niet bestaat, dat dir, nageslacht er beter aan toe zal zijn dan wij. Misschien komt dit uitzicht, dat het thans reeds aanwezig is, zal niemand be weren. Waagt men den financieelen nood sprong desondanks dan kan dit gevolgen met zich meebrengen, welke niet te overzien zijn. Want, men vergete vooral dit niet: om het Plan uit te voeren zal niet voldoende zijn 200 millioen het eerste jaar en dan maar eens zien of in het tweede jaar weer 200 millioen geleend kan worden en daarna of in het derde jaar nog eens 200 millioen geleend kan wordenHet Plan is één geheel en niet een geheel bestaande uit drie deelen. M.a.w.: wil men bereiken hetgeen men in uitzicht stelt, dan moet niet 'n derde van het Plan, doch het geheele Plan wor den uitgevoerd. Dit beteekent, dat de f 600 millioen van te voren moeten vaststaan. En dat het verhoopte gevolg van het Plan: blij vende welvaartsverhooging óók moet vast staan. Dat dus niet na drie jaren de welvaart weer ineenzakt, hetgeen een debacle zou geven, waarmee de tegenwoor dige crisis niet eens te vergelijken zou zijn. Staat dit de blijvende welvaartsverhoo ging echter vast? Het is 'ook uit deze zakelijke en voor zoo ver mogelijk waardeerende bespreking van het Plan van den Arbeid duidelijk, dat hoe veel goeds er in bepaalde onderdeden zit, de R.K. Staatspartij zich niet voor dit Plan zal spannen of zich moeite geven om het te helpen verwezenlijken. De S.D.A.P. moge het jammer vinden, maar ieder kieze zijn verantwoordelijkheid ook voor de wijze, waarop in de dringende nooden van ons volk moet worden voorzien. In geen geval betrekke men de aansprakelijkheid van de katholieken in een opzet, dien zij niet kunnen aanvaarden. *1; ttyi s Vader der gedachte. Kan een bedrag van ^honderd millioen gulden zoo maar wor- ^etl geleend? Ziehier wat de R.K. Staats- artij daarvan zegt: h,*iet eerste dat vaststaat Is, dat voor het 0:an noodig zijn f 600 millioen, verdeeld j drie jaren, en het tweede dat vaststaat 0 dat dit bedrag niet beschikbaar is. De Jailers van het Plan toonen met geen b.^fd aan, hoe dit bedrag verkregen kan jwrden. Zeker, zij redeneeren aldus: de ka- kV-a-almarkt is op 't oogenblik ruim en met <w.°°g op den rentestandaard in de Ver- V^Sde Staten en Zweden kan., verwacht q^den, dat ook in ons land de rente-stan- Vp5r<i nog verder zal dalen. „Het zou dan WÏandig zijn niet direct een leening met 0 a 'ooptyd van b.v. 40 jaar uit te schrijven don Ware te denken aan een financiering 5 „I schatkistbiljetten met een looptijd van jaar." Maar wie kan dit ernstig ne- drilen leening van 200 millioen gedurende e iaren bij een rentevoet van 4 pet. be- Aan het gemeentebestuur van Tilburg is me degedeeld, dat H. M. de Koningin niet in de gelegenheid zal zijn om, gedurende de leest week van 1 tot 9 Augustus, de opening van het pa leis-raadhuis bij te wonen. H. M. is echter wel voornemens in den loop van September een officieel bezoek aan Tilburg te brengen. H. M. zal Kaar medewerking verleenen aan een historische tentoonstelling, welke het ge meentebestuur in het paleis-raadhuis wil doen houden, en waarin hoofdzakelijk voorwerpen be trekking hebbende op het verblijf van koning "Willem II in Tilburg worden bijeengebracht. De Alg. Ned. Typografenbond heeft in een Dinsdag te Utrecht gehouden vergadering het nieuwe collectieve contract met 136 tegen 54 stemmen aanvaard. Het boekbinderscontract werd met ongeveer dezelfde stemverhouding aangenomen. Er zal nu nog een referendum onder de leden worden gehouden, waarvan de uitslag uiterlijk 31 Maart bekend zal zijn. Vragen van den heer Polak Het Eerste Kamerlid Polak heeft vragen ge steld aan den minister van Financiën in ver band met het feit, dat het domeinbestuur ge deelten van het duin tusschen Vlissingen en Zoutelande heeft verkocht als bouwterrein en voortgaat zulks te doen, alsmede, dat reeds vele huizen op het duin zijn gebouwd. Hij vraagt, of de minister het oirbaar en verantwoord acht, dat aldus een kostbaar nationaal bezit wordt vervreemd en een bijzonder fraai stuk natuur voor altijd wordt geschonden en bedor ven; of de minister niet de meening deelt, dat in elk geval de aan den Staat behoorende dui nen ongerept gelaten moeten worden en of de minister bereid is daartoe strekkende maatre gelen te nemen. pilllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllll ZUID-AFRIKA EN WIJ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIflIllH (Naar aanleiding van de Z.-Afrikaansche Tentoonstelling in Carlton, Amsterdam) j| Over bergen, over wouden, over land en over zee H Trilt de stem van onze broeders, en het broederhart trilt mee, H Komt een groet aan 't oude Holland van een volk, ons volk zoo na, Uit het land der Kaapkolonie, uit het land Zuid-Afrika. H Daar zijn banden, die ons binden, van het ras en van den stam, Want de Boer is niet vergeten dat hij eens uit Holland kwam. Daar zijn banden van historie, van de taal en van cultuur, Oude banden, die versterkt zijn in een zwaar en tragisch uur. S Waar twee volken zijn verbonden door één rouw, één smart, één druk, Zullen zij verbonden wezen ook in voorspoed en geluk; Daarom grijpen wij thans gaarne ook de uitgestoken hand: Blijv' Zuid-Afrika vereenigd met het volk van Nederland. Van den verren, verren bodem, door het broedervolk bewoond, s Wordt de rijkdom thans geboden, wordt het schoonst ons thans getoond. Ziet de vruchten en de wijnen, ziet den flonkerdiamant, Ziet de edelste producten, ziet de glorie van dat land. s H Neen, wij zijn ze niet vergeten, al die dagen van weleer, Ook óns volk weet wat de strijd is voor de vrijheid en de eer; =E Op de vraag, die nu gesteld wordt, zeggen wij volgaarne: ja! §f Want ons hart staat immer open voor het land Zuid-Afrika. j|j HERMAN KRAMER geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Met ingang van 26 Maart zal de invoer van aardappelen in Engeland vrij kunnen ge schieden. Met uitzondering van nieuwe aardap pelen worden zij vrijgesteld van invoerrechten. Naar aanleiding van dit bericht, vernemen wij, dat de Engelsche autoriteiten zich tot de zen maatregel gedwongen hebben gezien, ten gevolge van een tekort aan aardappelen daar te lande. De oorzaak van het tekort is de misoogst en daarom heeft men eerst de contingenteering verruimd en thans ook het invoerrecht opge heven. Een en ander zal ongetwijfeld onzen export stimuleeren. De nieuwe aardappelen vallen wel iswaar buiten deze regeling, doch aangezien het nog eenigen tijd zal duren voordat deze aan de markt komen, is de verruiming van onzen ex port naar Engeland niet zonder beteekenis. Dezer dagen hebben de Ned. Spoorwegen bij de N.V. Werkspoor een tweetal nieuwe door- gangsrijtuigen besteld van het type, waarvan onlangs een zestal is aangeschatf en dat zeer goed blijkt te voldoen. Deze A.B.C.D.-rijtui- gen, hoofdzakelijk bestemd voor het verkeer met het buitenland, hebben 10 zitplaatsen eer ste, 11 tweede en 48 derde klasse en zijn voor zien van electrische verlichting en verwarming met warme lucht. tf elfs de nog altijd hoopvol gestemde Engel sche bemiddelaar zal zich nu wel geen illusie meer maken, dat er spoedig eenig tastbaar resultaat bereikt zal worden in de richting van een nieuwe vredesorganisatie in Europa, waarnaar hij1 zelf zoo verlangend is en waarvan Hitler in zijn beruchte Rijksdagrede tegelijk met de opzegging en schending van het Pact van Locarno positieve suggesties aan de hand deed. Op de te Londen uitgebroede voor stellen der Locamo-mogendheden, welke wel door Engeland, Frankrijk en België, maar nog niet door Italië officieel zijn aanvaard, heeft Duitschland op aandringen van de Engelsche regeering thans geantwoord met een grooten slag om den arm. Berlijn geeft onomwonden toe, dat er geen Duitsche tegenvoorstellen verwacht kunnen worden, vóór het Duitsche volk gedis ciplineerd en georganiseerd een „spontaan" fiat voluntas tua den „democratischen" Fiihrer zal hebben toegebruld. En om dit „ja" niet te ver zwakken, hebben Hitier en zijn medepropagan disten gedurende de steeds hooger opgeschroef de en met formidabele massaal geregisseerde politieke revue-finales opgeluisterde campagne voor de Rijksdagverkiezing, welke eigenlijk geen verkiezing, maar een zgn. „vredesappèl" is, na drukkelijk verzekerd, dat zij nooit en te nim mer meer zullen ingaan op voorstellen, welke huns inziens ook maar een millimeter te kort zouden willen doen aan Duitschlands eigen machtig herstelde rechtsgelijkheid en volledige souvereiniteit. In dezen geest luidde dan ook het Duitsche antwoord, dat von Ribbentrop per vliegtuig naar Londen heeft gebracht. Dit antwoord, dat echter slechts een voorloopig karakter draagt, zal na de rijksdagverkiezing op 29 Maart gevolgd worden door nieuwe te genvoorstellen van Duitschland, welke dan meer „poids" moeten krijgen door de bij de ver kiezing gebleken unanimiteit van het Duitsche volk. Of het buitenland even diep onder den indruk van de gecommandeerde „democratie" en de van te voren stelselmatig bewerkte en beheerschte „vrije wilsuiting" van het Duit sche volk zal komen als Duitschland zelf, mag worden betwijfeld, al behoeft het geen betoog, dat men van geen volk, dus ook niet van het Duitsche, kan verwachten, dat het niet met beide handen zal accepteeren, wat het cadeau krijgt. venals Duitschland wacht op de Rijks- dagverkiezing, welke de uitsluitend door de hoogste partij-instanties en niet door het volk aangewezen candidaten op het juich- kussen en aan 'n niet te versmaden claequeurs- salaris zal helpen, alvorens nieuwe voorstellen te doen, evenzoo wacht Frankrijk op den uit slag zijner parlementsverkiezingen in April met eventueel eenige wijziging te brengen in zijn standpunt betreffende de Locarno-quaestie. Frankrijk heeft te Londen zijn aanvankelijk standpunt voornamelijk onder druk van Enge land al meer moeten wijzigen dan het met het oog op de aanstaande verkiezingen lief was. Het wil thans krampachtig vasthouden aan de voorstellen van Londen als aan een minimum- ultimatum, dat in zijn geheel aanvaard of ver worpen dient te worden. In zijn geheel is dit echter niet te aanvaarden, niét alleen omdat Duitschland geen éénzijdig internationaal po litietoezicht op zijn oereigen „Boden" meer kan dulden, maar ook omdat Italië, dat zelf voor 'n veel ernstiger verdragsschennis dan Duitsch land door den Volkenbond veroordeeld is en met sancties gestraft wórdt, er niet aan denkt aan dit politie-toezicht deel te nemen. Een „on schuldig veroordeelde" kan geen politie-agent spelen, zegt Italië zelf. Een internationale mis dadiger mag niet tot cipier verheven worden door een gevangenisdirectie, denken anderen Mussolini is van zijn standpunt uit volkomen consequent, wanneer hij verklaart niet accoord te gaan met de overeenkomst der Locarno-mo- gendheden, zoolang de sancties tegen Italië niet zijn opgeheven. Misschien zou Frankrijk wel zijn best willen doen om Italië van de sanc ties te bevrijden, om daardoor het Stresa-front tegen Duitschland weer onaanvechtbaar sterk te maken, maar ten eerste zou het dan prin cipieel al heel erg inconsequent handelen en ten tweede zal Engeland, dat heelemaal niet tuk is op een integer handhaven van de Lon- densche voorstellen, daar wel niets voor voelen. Frankrijk kan moeilijk zóó kortzichtig zijn, dat het niet zou inzien, dat sommige deelen van de Londensche voorstellen eenvoudig niet te handhaven en door te zetten zijn. Indien het dus daar toch aan vast wil houden, moet het andere bedoelingen hebben dan een definitieve, alle partijen bevredigende organisatie van den vrede in Europa. De remilitaxisatie van de Rijnzone vormt op het oogenblik geen ernstig gevaar voor Frankrijk. Duitschland denkt in dit stadium niet aan een aanval op Frankrijk. De Fransche Oostgrens is bovendien zoo veilig verzekerd als de modernste kluis. Flandin heeft te Londen echter weten gedaan te krijgen, dat zoowel Engeland als Italië zich bereid toonden nieuwe militaire garanties ter beveiliging van Frankrijk te aanvaarden. Al zijn deze garan ties zeer vaag (samenwerking en onderling overleg der diverse generale staven bij een mo gelijken aanval) het meent daarin toch de basis voor hechte militaire bondgenootschappen ter „Einkreisung" van Duitschland te zien. Dit is voor Frankrijk de hoofdzaak en niet het eventueel bereiken van een vredesorganisatie, waarin ook het verdragschendende Duitschland als gelijkwaardige en gelijkgerechtigde partner zal worden opgenomen. Vandaar dat het de voorstellen van Londen wil laten mislukken door Duitschland tot een radicale afwijzing te dwingen. Want bij zulk een afwijzing hoopt het, dat de aan zulk een afwijzing schriftelijk ver bonden Engelsche en Italiaansche militaire ga ranties automatisch in working zullen treden en tot een definitief systeem zullen worden vervolledigd en bekrachtigd. Daarom wenscht Flandin hiet meer naar Londen te gaan en geen Duitsche tegenvoorstellen in overweging te nemen. Deze tactiek moge de Fransche re geering misschien wat winst brengen bij de a.s. Kamerverkiezingen, zij brengt groote risi co's met zich mee, op internationaal gebied, vooral daar zij niet bevorderlijk kan zijn voor een gezonde en stoornislooze samenwerking van Engeland en Frankrijk. Umstcro» De K. N. A. C. schrijft ons: Het blijkt, dat bijzondere belangstelling be staat voor de voorgenomen combinatie van de aan te leggen wegen van Amsterdam naar Bode graven (Rotterdam) en Amsterdam—Utrecht. Inderdaad bestaan er in dit opzicht plannen. Voor het eerst deed de Minister van Water staat hierover eenige mededeeling op 8 Juni 1935 en wel in den volgenden vorm: „Omtrent de verbetering van de verbinding tusschen Amsterdam en Utrecht is nog een on derzoek gaande in verband met de overweging, in hoeverre daarbij aan een wijziging van het tracé voor de directe verbinding tusschen Am sterdam en Rotterdam moet worden gedacht." Eenigen tijd later deelde de Minister van Wa terstaat ter toelichting hiervan nog mede, dat met het onderzoek naar de mogelijkheid van ge deeltelijke combinatie van het weggedeelte Am sterdamBodegraven van weg no. 3 met den weg no. 2 (AmsterdamUtrecht) wordt beoogd aan zienlijke besparing in aanlegkosten te bereiken, zonder dat 't doorgaand verkeer hierdoor wordt geschaad; besparing in aanlegkosten kan tevens tot bespoediging van de totstandkoming van de nieuwe verbindingen leiden, wat in het bijzon der voor het rechtstreeksche verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam van groot belang is. Op bijgaand kaartje geven de vetgedrukte streepjes zeer schetsmatig aan in welke richting de oplossing blijkbaar wordt gezocht. Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Belgische Kamer bestreed de afgevaardigde Baelde de Neder landsche opvatting, volgens welke de jongste devaluatie van den Belgischen franc de Ant- werpsche haven zou bevoordeeld hebben. Deze campagne, zoo zeide de heer Baelde. die men in Nederland voert, is onrechtvaardig; België verdient niet dat men zulke beschuldigingen inbrengt. Aan talrijke groenten- en fruitveilingen be staat de gewoonte, om de sla ook met geheele kassen tegelijk te doen veilen, hetgeen in som mige gevallen gewenscht wordt geacht. In verband met de export-moeilijkheden is overwogen, of dit systeem ook dit jaar toege staan zal kunnen worden. Naar wij vernemen heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale haar bewilliging hiertoe ver leend, met uitzondering evenwel van wat betreft den verkoop van sla naar Duitschland. Mag voor andere landen de sla dus in massa worden verkocht, bij aanbieding van sla voor Duitschland moet het product gedeeltelijk wor den aangevoerd op monster, terwijl bij verzen ding het aantal stuks moet worden opgegeven. Ook zal na veiling niet langer dan twee dagen met het oogsten van het product in de betrok ken kas gewacht moeten worden, daar anders geen consenten verleend zullen worden voor den export. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zullen a.s. Vrijdag voor den eerstkomen- den tjjd den Ruijgenhoek betrekken. De bondsraad van den modernen Bouwarbei ders bond heeft Dinsdag met 55 tegen 18 stem men aangenomen het bestuursadvies tot aan vaarding der compromisvoorstellen inzake de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereen komst Volg de M.S.S.-gewoonte Nergens schuilt zooveel gevaar als in een niet regelmatige zuivering van Uw ingewanden. Apotheker Dumont heeft het ideale middel daarvoor gevonden: J Dinsdagmiddag tegen half zes is te Zeist het driejarig zoontje van den heer Verdonk op de Schaerweidelaan, waar het voor de ouderlijke woning op den rijweg speelde, door een vracht auto, zwaar met steenen beladen, aangereden. Het jongetje kreeg een der achterwielen over het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De vrachtauto is in beslag genomen. Stuur en remmen bleken bij een voorloopige proef neming zeer sle'cht te functionneeren. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek naar de schuldvraag in. Dinsdag 21 April a.s. zal voor de arrondisse mentsrechtbank te Den Bosch worden behandeld de strafzaak tegen den dertigjarigen boekhouder M. V., wonfende te Gennep, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Den Bosch, verdacht van den roofmoord gepleegd in den nacht van 17 op 18 Mei jJ. te Hassum (Duitschland) op H. Janssen, waarbij R. M. 4000 werd gestolen. Dinsdagmorgen geraakte te Utrecht een luxe auto van het verhoogde rijpad op den Gagel- dijk en sloeg op den berm over den kop, om vervolgens in het water terecht te komen. Beide inzittenden vertoefden in zeer benarde positie en zaten geheel bekneld terwijl de auto onmiddeilijk vol water stroomde. Na veel moeite mocht het enkelen landarbei ders gelukken de beide inzittenden met de grootste moeite uit het verhikel te halen. Wij vernamen naderhand, dat het de wagen was van dr. Welfer uit Achttienhoven, die op weg was naar Utrecht in gezelschap van zijn vrouw. Op den Gageldijk ter hoogte van den nieuwgebouwden watertoren zou dr. Welfer een landarbeider hebben aangeroepen en verzocht wat medicijnen te bezorgen. Hierdoor was de aandacht van den dokter afgeleid en schoof de rijdende auto van den dijk af en tuimelde over den kop van den taludrand zoo het water in. In een nabijgelegen woning werden de drenkelingen liefderijk geholpen. Later is de auto opgetakeld en weggesleept. In de fabriek voor mechanische houtbewer king van de firma J. van Esser te Roermond heeft in een vrijstaanden schoorsteen een ont ploffing plaats gehad. De 35-jarige gehuwde arbeider J. Berben uit Neer kreeg zeer ernstige brandwonden, terwijl de 28-jarige C. Frissen uit Roermond eveneens brandwonden opliep. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. De kinderen met moeite gered Dinsdagnacht brandde te Ambt-Delden de kruidenierswinkel en bakkerij van den heer J. A. Timmerman tot den grond toe af. Met veel moeite konden de kinderen door een raam naar buiten worden gebracht, een der kinderen kwam daardoor te vallen en liep verwondingen op. Alles ging in de vlammen verloren. Een koe en een paard konden gered worden. Naar wij vernemen is de heer Timmerman tegen brandschade verzekerd. Te Heithuijsen zijn Dinsdagnacht op twee plaatsen boschbranden ontstaan. Ruim 1J4 H.A. dennenbosch werden een prooi der vlammen. Vermoedelijk is hier kwaadwilligheid in het spel. Te Herkenbosch gingen 20 H.A. dennen en heide verloren. Oorzaak onbekend. Te Apeldoorn zijn aan den Nagepoelweg eenige hondreden vierk. meters heide met struiken door het vuur vernield. Bij dezen brand wordt ook aan kwaadwilligheid gedacht. De vrouw van den petroleumventer J. v. T. te Echteld, is in brand geraakt, toen zij een brandje, dat ontstaan was door het omvallen van een petroleumtoestel, wilde helpen blus- schen. De vrouw is enkele uren later aan de bekomen brandwonden overleden. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den veertig-jarigen technicus L. F. wegens be leediging tot 100 boete, subs, een maand hechtenis en betaling van een schadevergoeding van 150. Als redacteur van Zwart Front, or gaan van het Ned. Volksfascisme, had verd. een artikel geplaatst, waardoor de voorzitter van den Bond van Mobilisatieslachtoffers, de heer P. de Boer te Drachten zich beleedigd achtte. Het vonnis is gewezen conform den eisch van het O. M. Omtrent het verkeersongeval te Zaandam, waarbij een 50-jarige arbeider der gemeente reiniging aldaar bij het oversteken van den Provincialen weg door een auto uit Amsterdam werd overreden, deelt men ons nader mede, dat het slachtoffer Dinsdagavond aan de gevol gen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5