IN EN OM HAARLEM MARIA-STICHTING COPPENS' Haarlem, 26 Maart OPENING P. A. TAMMER DONDERDAG 26 MAART 1936 Uit den Gemeenteraad LIEFDE EN EER 1 BEDRIJFSKLEEDING AGENDA Filiaal te Bloemendaa Verkoop van „Erres" en >s Radio, enz. enz. Philips u DOOR M. E. FRANCIS GELDINZAMELING ZONDER VERGUNNING Politie treedt op tegen colporteur T aexi-chauff eurs R. K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING Algemeene jaarvergadering DE AUTODIEFSTAL TE BLOEMENDAAL List van den oorspronkelijken eigenaar PALM-PASCHEN Feestviering in de Amsterdamsche buurt 1EDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Haarlemsche Bachvereeniging VAN ONZE RECHTBANK Valsche munterij Zijn oom bestolen Veroorzaken lichamelijk letsel INSTALLATIE VAN PRAESES FILBRY De dienstbode-opleiding te Haarlem Personalia NIET TE EVENAREN! OVERALL'S vanaf f 2.00 STOFJASSEN vanaf f 2.50 IN PR. PASVORM EN AFWERKING KONINGSTRAAT 17 hoek PAARLAARSTEEC - TEL'. 11685 Bioscopen Vrijdag 27 Maart Bioscopen BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL üec ■Ulllli iiiHuuiiiiiiiiiunmiiiiiiiuiiuiuuimiiiiiiiiuaiiuiuiiiHuuiuiiiiinuiiuiiiuiniuiuimwiiumiiiiiiuiiiiiHiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui? By Koninklijk besluit van 5 December 1935 is de raad der gemeente Haarlem aan gemaand om binnen een termijn van drie maanden de wedden en loonen van het ge- m een te personeel te herzien overeenkomstig de door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven richtlijnen. Over deze Koninklijke bood schap heeft de raad gisteren een geweldigen boom opgezet, die van twee uur af tot na mid dernacht de gemoederen der raadsleden in soms heftige spanning heeft gehouden. Wat het KoninklUk besluit betreft deed zien het merkwaardige verschynsel voor, dat de meer derheid van het college van B. en W. voorstelde geen gevolg te geven aan het verzoek van de regeering. Een minderheid van het college, de heer Roodenburg en de burgemeester, had een voorstel ingediend om aan de aanmaning te voldoen, maar by de nieuwe salarisregeling de bedragen naar boven af te ronden in het voordeel van het personeel, de korting op den kindertoeslag in te trekken en eenige overgangs bepalingen vast te stellen. De heer Roodenburg ging hierbij van het standpunt uit, dat het beter is zelf een verlaging in te voeren dan te wachten totdat de regeering er een oplegt. De houding van de meerderheid van het col lege van B. en W. was het, die den geheelen middag en der» geheelen avond in het middel punt van de belangstelling stond. Zy werd fel aangevallen en niet minder warm verdedigd. Een keurig en- boeiend betoog van den heer- Bijvoet, die zeide, te spreken namens de anti- revolutionnaire en christelijk-historische raads leden en namens een deel van de katholieke fractie, bracht het debat met één ruk op eer. hoog peil en in hefc hart van de kwestie. Hij betoogde, dat z.i. de raad het recht niet had zich tegen het Kon. besluit, gegrond op artikel 126 van de Ambtenarenwet, te verzetten. Dit artikel 126 geeft aan de Kroon de bevoegdheid nieuwe salarisregelingen in te voeren voor het gemeentepersoneel. Daardoor heeft de gemeente haar autonomie op dit terrein verloren. Men kan dit betreuren; het is zoo. Hij vond voor die opvatting steun in een artikel, dat prof. v. d. Grinten indertyd heeft geschreven in de Maas bode. Herhaaldelijk ook is artikel 126 door de regeering gehanteerd om salarisverlagingen in te voeren, zulks misschien tegen de oorspron kelijke bedoeling van den wetgever in, maar dan toch zonder dat de Staten-Generaal zich daartegen hebben uitgesproken. "De gelegenheid om zich tegen deze toepassing v«n artikel 126 van de Ambtenarenwet te verzetten hadden de Staten-Generaal, toen in 1933 een wyziging van dit artikel werd voorgesteld. Noch de Eer ste, noch de Tweede Kamer heeft toen de re geering een aanmerking gemaakt. Nu óe wet er is, heeft de raad de wet na te leven .en zich dus te voegen naar het Kon. besluit van 5 De cember, dat volgens spreker gelijk staat met een bevel, waaraan de raad zich niet ontdekken mag. De gevolgtrekking lag voor de hand en de heer Bijvoet trok haar zeer scherp. Hij stolde de meerderheid van het college van B. en JV- in gebreke en sprak zelfs van een revolution- naire daad. Deze uitdrukking is hem in den loop der debatten herhaaldelijk en door vele - sprekers kwhlijk genomen. Wethouder van Liemt meende zelfs er tegen te moeten protesteeren. In tweeden termyn heeft de heer Byvoet de be teekenis van zyn woorden dan ook zeer ver zacht. Intusschen had hij bij verschillende raads leden instemming gevonden. Zoo was de heer Wolzak niet minder fel in zijn verwyten aan het adres van de meerderheid van B. en W. dan de heer Bijvoet en meende zelfs, dat de meerderheid zal moeten aftreden als de regee ring de verlaging der salarissen dwingend zal opleggen, wat enkelen wethouders bleek om den neus deed worden. Vooral toen ook de heer Visser zich in dien geest uitliet. De heer v. d. Wall verdedigde de verlaging der salarissen bovendien met een beroep op de billijkheid ten opzichte van de reeds zoo zwaar getroffen Rijks ambtenaren, en met het oog op den niet flo- rissanten staat der Haarlemsche gemeente- financiën. De heer Weustink vond het niet vreemd, dat de regeering de bekende circulaire ook had gestuurd aan gemeenten, die nu niet precies noodiydend zyn, omdat er veel gemeen ten zyn, waar veel Ryksambtenaren wonen. Hieronder is Haarlem een voorname plaats. Maar het was er verre van, dat de juridische uiteenzettingen van artikel 126 door den heer Byvoet onweersproken bleven. Met evenveel vuur als hij de stelling verdedigd had, dat het Kon. besluit wel een bevel is, met evenveel en- train werd door zyn geachte confrères Mr. van Dam en Mr. Drilsma het tegendeel betoogd. Waarmede aan het verwijt van illegaliteit of revolutionnaire gezindheid aan het adres van de meerderheid de redelijke grond dus w^rd ontnomen. Volgens deze heeren kon de raad gerust weigeren aan dit Kon. besluit te vol doen, daar het geen dwingende opdracht is en alleen een phase in een procedure, waardoor de regeering wil komen tot salarisverlaging. Als de raad het Kon. besluit niet uitvoert, dan zal de regeering het doen en dat is, volgens de hee ren, ook veel beter, want het Kon. besluis is een uitvloeisel van de regeeringspolitiek en daarvoor moet niet de raad, maar de regeering de verantwoordelijkheid dragen. Met te weige ren stelt de raad geenszins een revolutionnaire daad, maar blijft volkomen legaal. Tevoren was ook reeds door den heer Klein een uitstekend betoog gehouden, waarbij hy het oneens bleek te zijn met den heer Bijvoet. Deze had opge merkt, dat in de Staten-Generaal nimmer aan merking was gemaakt op de wijze, waarop de regeering artikel 126 toepaste, maar slagvaardig verwees de heer Klein hem naar een motie, die de heer Suring in 1934 had ingediend, welke tot doel had een eind te maken aan het ingrij pen van den Minister door middel van artikel 126. En, vroeg de heer Klein, kan artikel 126 de gemeentewet buiten working stellen? Verschillende raadsleden zagen in het Kon. besluit een consequentie van de deflatie-poli- tiek der regeering. Dit was o.m. voor den heer Kuiper de voornaamste reden om zich achtei de meerderheid van B. en W. te scharen. Deze politiek van de regeering is eenzijdig en treft alleen de zwaksten. Die politiek is niet conse quent, waarvan ook het pas ingediende Vaste lasten-ontwerp weer een bewys is. De heer Roodenburg, zijn voorstel verdedigende, wees er op, dat verzet tegen het Kon. besluit nutteloos is, omdat de verlaging er toch onfeilbaar komt, een opvatting, die ook de burgemeester bleek te huldigen, maar niet de heer Reinalda, die hoop te, dat de Minister zich door deze raadsdebat- ten zou laten overtuigen, dat salarisverlaging in Haarlem niet noodig is. De heer Roodenburg wees ook nog op de wenschelijkheid geen con flict met de regeering uit te lokken, omdat Haarlem zooveel en zoo dikwijls met Den Haag te maken heeft. Met 24 tegen 9 stemmen heeft de Haarlem sche raad tenslotte besloten zich niet te voegen naar het Kon. besluit. Dat daarmede de salarisverlaging van het ge meentepersoneel van de baan is, er zullen er weinigen zijn in Haarlem, die dat veronderstel len. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen H. van der G„ geboren te Amsterdam 4 Janna.ri 1894, colporteur, wonende aldaar O. Z. Voorburgwal 63, terzake het houden van een geldinzameling zonder vergunning. Het ingezamelde geld zou bestemd zijn voor de Werkverschaffing aan Blinden in Neder land, gevestigd Elisabeth Wolffstraat 14 te Amsterdam. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat er slechts enkele blinden werkzaam zyn en dat het geld niet geheel ten goede komt aan het doel dat men voorgeeft, zoodat het ten sterkste ontraden moet worden voor deze zaak geld te offeren. In het café Leidscheveer hield de vereeniging K. T. B. H. en O. een ledenvergadering, welke door den voorzitter met een propagandistisch woord werd geopend. Een ontwerp-verordening voor het taxi-bedrijf werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd er naar te streven dat een verordening wordt uitgevaardigd, welke het vergunning verleenen voor het vervoeren van personen tegen betaling zal stop zetten. Wat de kwestie taxa-meters betreft, werd na heftige discussies aangenomen een voorstel om er naar te streven dat een verordening wordt uitgevaardigd, welke het vervoeren van perso nen tegen betaling in een taxi, welke niet voor zien is van een goed-werkenden taxa-meter verbiedt. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann hield de R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem haar jaarvergadering. De voorzitter de heer Th. S. Hooy, gaf in zijn openingswoord een vluchtig overzicht over het afgeloopen jaar, waarbij hij er aan herinnerde hetgeen de ver eeniging heeft bereikt, mede in samenwerking' met de Middenstandscentrale. Spr.' constateerde, dat, terwijl vroeger de middenstandsbelangen door de overheid ver onachtzaamd werden, thans deze belangen in de belangstelling der overheid staan. Zoowel Vanwege het Rijk zelf als plaatselijk door mr. v. Dam zijn thans de vestigingseischen nader gepreciseerd en op den voorgrond ge bracht. Dank zij het contract met de andere middenstandsorganisaties verwachtte spr. dat in de toekomst wel het een en ander bereikt zal kunnen worden. Spr. wekte op geen jammerklachten over 1935 te laten hooren. Beter is te bidden en te wer ken. Het jaarverslag van den penningmeester, welk verslag' sluit met een eindbedrag van ƒ4782.38 en een batig saldo, werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1936. In de kascom- missie werden gekozen de heeren Bosse, Mei- land en Cobelens. De aftredende bestuursleden E. W. Walop en J. J. Brinkman werden her kozen. Daarna werd de vestigingsregeling in het middenstandsbedrijf te Haarlem besproken aan de hand van het voorstel van mr. L. G. van Dam, bij den Haarlemschen gemeenteraad in gediend, en het ontwerp-wet, hetzelfde rege lende. Na de rondvraag' werd de vergadering ge sloten. t De politie heeft thans de oplossing gevonden voor den geheimzinnigen autodiefstal voor het station te Bloemendaal, in ons Ochtendblad reeds vermeld. De gestolen auto is teruggevon den in de garage van den oorspronkelijken eige naar van den auto te IJmuiden. Eenigen tijd geleden nl. ruilde de chauffeur van de taxi, de heer P. H J. te Haarlem, zyn auto in bij den IJmuidenschen garagehouder H. W. voor een beteren wagen, waarbij hij als toegift een bedrag van 100 zou betalen. Hy betaalde hiervan bij den ruil meteen 70. De resteerende 30 zou hij later afdrager). Doch de IJmuide- naar wachtte tevergeefs op betaling, hoewel hij daarop herhaaldelyk aandrong. Hij besloot toen korte metten te maken en te probeeren de taxi weer in zijn bezit te krijgen. Daartoe ver zon hij een list. De knecht van den IJmuide- naar deed zich voor als passagier bij den taxi chauffeur, die hem op zijn verzoek naar het station te Bloemendaal bracht. Daar verzocht de „passagier" quasi aan den chauffeur even zijn koffers te halen. Terwijl de chauffeur dit deed, maakte de „passagier" van de gelegen heid gebruik en reed met de taxi vlug weg, naar de garage van zijn patroon te IJmuiden. Toen de chauffeur weer uit het stationsgebouw kwam, was zyn taxi verdwenen. Hy kan den wagen weer terugkrijgen, mits hy eerst de ƒ30 aan den IJmuidenschen garagehouder betaalt! De politie onderzoekt thans echter of hier de gang van zaken wel heelemaal volgens de wetten des lands door den béugel kan! De commissie van het speeltuinwerk in de Amsterdamsche buurt heeft besloten het Palm- Paschenfeest weer in vollen luister te doen vie ren en wel op Palmzondag, 5 April. Het is een verblydend teeken, dat de oude gebruiken in eere worden gehouden, want er gaat een groote opvoedende waarde vanuit. De speeltuin-commissie heeft onmiddellyk de volle instemming gevonden by de hoofden en het personeel van de parochiale scholen. Wanneer de ouders nu ook weer hun mede werking geven, dan kan het niet anders of dit Palmpaschenfeest zal weer een groot succes worden. „Niet waar," zei Rita en. haar oogen blik semden door haar tranen heen. „Eerst was ik een kind, maar nu niét meer, Roger, ik kan het niet verdragen. Je moet me vergeven. Je moet me terugnemenje hield van my het eerste. Ik geloof, dat je nog van mij houdt." „Praat niet zoo gek," zei Roger. „Denk aan Dick." „O, Dick," riep Rita uit en stampte met haar voet. „Ik geef geen zier can Dick, Roger, één woord en ik laat hem loopen." Roger keek haar aan met iets van afschuw maar zy ging smeekend verder: „Toe nu, toe nu maar. Ik zal komen zonder een cent, als je wilt. Ik.... ikje bent van mij, Rogerje kunt zeggen, wat je wilt, Je bent van mij. Ik zal Dick laten loopen." „Ik geloof, dat je hem in elk geval maar moest laten gaan," zei Roger langzaam. Hy wilde verder gaan, maar Rita klapte In haar handen. „Doe Je het, Roger? Doe je het? Je houdt van mij het inceste.'! „Ik hond van Betty met heel myn hart,' zei Roger. „Juist om haar sta ik er op, dat je Dick los laat." Rita veegde haar tranen weg en barstte in lachen uit. „Kijk, kijk, kluizenaar, wat ben je er in ge- loopen. En zoo gemakkelyk. Zou ik myn lieven Dick zoo maar laten loopen, amdat jij het zegt? Nee, dank je. Al vind je mij niet goed genoeg als schoonzus „Je bent geen vrouw voor den broer van Betty," zei Roger. „Als jy hem niet laat gaan. moet hij het afmaken." „Je stelt je aan," zei Rita. Toen hij haar ernstig bleef aanzien, ver anderde zij van taktiek. Haar gezichtje ver trok zich van woede, zooals op den dag, dat zij hem haar ring had toegesmeten. „Ik vind je gemeen," riep zy uit. „Ik heb nog nooit gezien, dat een man een meisje zoo leelyk behandelde." „Ik wil niet, dat Dick zyn leven verknoeit. Als jij hem trouwt zonder liefde, dan gebeurt dat. Het kan zoo niet doorgaan.... je moet er een eind aan maken voor ik hier morgen wegga." „Wat denk je dan te doen?" vroeg Rita, „Dick zeggen, dat ik met je geflirt heb?" Roger zweeg, het was zonder twijfel een moeilyk geval. „Dat niet," zei hy. „Maar ik ben vast be sloten, dat huwelyk te verhinderen. Dwing me niet tot onaangenaamheden." Betty's voetstap weerklonk in de gang. „Het licht al aan?" riep zy uit, toen zy Het zevende concert van de Haarlemsche Bachvereeniging zal gegeven worden op Dins dag 31 Maart des avonds om 8 uur in de Gem. Concertzaal door het orkest van het Concertge bouw te Amsterdam, o.l.v. Prof. Dr. Willem Men gelberg. Medewerking verleent de soliste Ada Slabods- kaya, zang. binnenkwam. „Wat zal vader zeggen? Het spyt me, dat Ik zoo laat ben, Roger. O, ben jy er al, Rita?" Rita antwoordde niet en Betty zag, dat haar gelaat rood was. Ook Roger's opwinding ont ging haar niet en na een korte stilte kwam zy naast hem staan. „Wat is er?" vroeg zij. „Hij heeft geprobeerd me te dwingen mijn verloving met Dick te verbreken," riep Rita woest uit. „Ik vind het schandelijk. In Dick's eigen huis en hy is verloofd met jou." Roger was absoluut verstomd door dien plotselingen ommekeer. Het duurde even, voor hij begreep, dat Rita van plan was, hem vóór te zijn en hem van ontrouw te betichten. Maar Betty beantwoordde zijn verschrikten blik met rustige oogen en Rita knarste met haai kleine witte tandjes van razerny. „Misschien," riep zy uit, met bevende stem, „ben je hem even graag kwyt als ik. Ik wist, dat hy gek was, maar ik wist niet, dat hij laag was. Toen hy me zoo juist hier alleen vond, kwam hij met de armen uitgestrekt naar mij toe en noemde me schat." Betty lachte. „Dat was vóór je het licht aandraaide, niet Roger? Roger heeft gelijk, als tiij zegt, dat je .het uit moet maken," ging zy ernstig voort. „Daar moet Dick over oordeelen," snoof Rita. „Je moest hem maar niet op de proef stel len," zei Betty waarschuwend. „Misschien vertrouwt hy me wel even hard ato^jü, Roger," spotte Rita weg& Voor de Haarlemsche rechtbank stonden twee valsche munters terecht, lieden uit Wijk aan Zee en Duin, die hun tyd hadden gesleten met het maken van valsche guldens en rijksdaal ders en het uitgeven van dezelve. De eerste verdachte, een 25-jarige koopman, bekende volmondig wat hem ten laste was ge legd. Hij had zich aan de valschmunterij schul dig gemaakt en tevens een 7-tal melkbussen ge stolen met liet doel een clandestiene distilleer derij op te zetten. Van dit laatste was niets ge komen. Maar wel had de politie, toen zij in de maand Januari in zijn woning een onderzoek instelde, de primitieve werktuigen gevonden, waarmede verdachte de Ned. Rijksmunt had willen imiteeren. Ook hadden zich enkele per sonen gemeld, die zeiden een valschen gulden van verdachte in betaling te hebben ontvan gen. Bij voorkeur scheen verdachte het bij melkslijters geprobeerd te hebben, die hij in den avond, niet te dicht by een straatlantaarn, opwachtte om een fleschje melk of room te koopen. Twee melkslijters legden voor de recht bank in dezen zin hun verklaringen af, terwyl een veehouder uit Heemskerk getuigde, dat hij in enkele maanden tijdsniet minder dan 7 melkbussen had vermist. Verdachte bekende alles. Volgens zyn mee ning zou hij in totaal ongeveer 20 guldens en rijksdaalders hebben vervaardigd. Hij had zware geldzorgen en was tot de valschmuntery gekomen, om de zorgen van zyn jonge gezin eenigszins te kunnen verlichten. Op de her haalde vragen van den president of iemand hem tot deze daad had aangezet, antwoordde hij steeds, dat het geheel een eigen vinding van hem was geweest. Hij had in een werk plaats een metaalgieter bezig gezien en was later tot de conclusie gekomen, dat hij zelf op deze wijze wel valsche munten zou kunnen ver vaardigen. Het resultaat was blijkens de exem plaren, die ter rechtbank waren gedeponeerd, slechts poovertjes geweest, zoodat de bena deelden het bedrog spoedig hadden ontdekt. De officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, vond het gepleegde feit zeer ernstig. Hij wees op het niet zeer gunstige rapport, dat over het verleden van verdachte was uitge bracht en eisehte een gevangenisstraf voor den tyd van een jaar met aftrek van preventief. De verdediger was van meening, dat het rap port niet zoo ongunstig was als de Officier meende. Verdachte komt uit een zeer goed mi lieu en door de omstandigheden is hij, zonder eenigen grond, steeds min of meer als onvol waardig beschouwd. Het valsche geld heeft hij alleen uitgegeven aan personen van wie ver dachte meende te kunnen veronderstellen, dat zij den slag wel te boven zouden kunnen komen. Een haringventer, die door hem was beetgeno men en die hem toen vertelde, dat hij het zoo slecht had, heeft hij zelfs 'n echten gulden ge geven om den nlan geen schade te laten lij den. De familie van verdachte heeft zich geheel bereid verklaard om den man een goede, niet verantwoordelyke betrekking te bezorgen en hem zoo goed mogelijk te reclasseeren. De om standigheden hebben van dezen man een, niet eens zeer handigen, valschen munter gemaakt. Pleiter riep de clementie van de rechtbank in en vroeg een voorwaardelyke veroordeeling. Tegen een 29-jarigen chauffeur, die ver dachte met het uitgeven van het valsche geld had geholpen en die hem bij de fabrikatie er van had bijgestaan door enkele munten bij te vijlen, eisehte de Officier, gezien het gunstige rapport van den man, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met een proef- tyd van drie jaar. Uitspraak 9 April. Voor de Haarlemsche rechtbank stond een 31-jarige arbeider uit Lisse terecht, die ervan verdacht werd ten nadeele van zijn oom radio- onderdeelen te hebben ontvreemd. De oom heeft te Lisse een rijwielhandel en wist ondanks het feit, dat hij byna blind is, steeds het beheer over zijn eigen zaak te voeren. In het begin van dit jaar viel het hem op, dat er steeds kleine par tijen onderdeelen uit zijn goedgevuld magazijn verdwenen, zonder dat het hem aanvankelijk mocht gelukken den dader van deze diefstallen op te sporen. Op het laatst viel de verdenking op zyn neef, die reeds jarenlang bij hem over den vloer kwam. Ten huize van den neef stelde de politie een onderzoek in en inderdaad werden op zolder een aantal voorwerpen gevonden, die de rijwielhandelaar als zijn wettig eigendom her kende. Ook voor de rechtbank gaf de gedupeerde oom een technische en zeer gedetailleerde verklaring, hoe hij door het betasten van de pedalen, fiets- kettingen en spaken, deze voorwerpen met ze kerheid als behoorende tot zyn magazyn her kende. Hij vertelde nog, dat de neef zeer dikwijls bij hem aan huis kwam en dat hij aan den reef en zijn huisgezin steeds vriendelijkheid had be wezen. De verdachte, die geruimen tijd ontkend heeft iets van de diefstallen af te weten, heeft ten laatste toegegeven, dat hij de pedalen en de kettingen had gestolen. De rest had hij gekocht van een bediende van zijn oom. Volgens de ver klaring van den rijwielhandelaar was dit onmo gelijk. Volgens zyn schatting bedroeg het in beslag genomene waarschijnlijk slechts het twintigste deel van het gestolene. De Officier van Justitie merkte in zyn requi sitoir op; dat verdachte zich tijdens het proces zeer onsympathiek heeft gedragen, zelfs heeft hij gedreigd, dat zijn oom „zijn trekken wel thuis zal krygen". De oom heeft zyn neef steeds in alles terzijde gestaan, zoodat ook van dezen kant geen enkel motief voor den diefstal kan worden aangegeven. De Officier wilde niet zoozeer letten op de hoeveelheid van het gestolene als wel op het schandelijke feit dat iemand zijn blinden oom besteelt, van wien hy niets dan goeds heeft ondervonden. Hij eisehte tien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger van verdachte, mr. Is. Coop- Roger en Betty wisselden een blik van ver standhouding én toen zei Betty: „Neem nu maar een besluit, Rita, het is beter, dat jij het doet." Haar houding wilde zeggen: „Roger en ik zullen dat zaakje wel opknappen." Zonder spreken duwde Rita hen opzy, om zooals zij dachten, de kamer te verlaten, maar tot hun verwondering bleef zij voor den spiegel staan en begon met schokkende schouders haai neus te poederen. Even later was zij weer rustig en toen de gong luidde, stond zy doodkalm by den haard. Het diner was ongezellig, niemand wist waai die spanning vandaan kwam. Rita's barometer was erg gedaald. Haar lieve zachte humeur van dien morgen was veranderd in sombei stilzwygen, alleen zoo nu en dan verbroken door schampere opmerkingen, die Sam Hor- nock inwendig deden koken. Hy was er Juist bijna in geslaagd het huwelyk van Dick tegen over zichzelf goed te praten en had een tamelijk bevredigend gesprek met den ouden heer de la Rlva gehad. Het was voor Sam een op luchting geweest, te hooren, dat mijnheer de la Riva niet van plan was, het jonge paai geheel onafhankelyk te maken. „Zij is dol op hem," had hy gedacht. Maar nu zat die kleine kat daar Dick te sarren sprak hem botweg tegen en antwoordde on een manier, die hij niet anders dan brutaal kon noemen. Het toppunt werd wel bereikt, toen zij tegen het einde van het diner ineens over de tafel ■heen tegen Betty risp- man, wees op de goede getuigschriften van ver dachte. Verdachte is een persoon met een zwak ken wil, die te gemakkelijk in verleiding komt. Pleiter drong aan op een voorwaardelyke straf. Zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van den verdachte werd door de rechtbank af gewezen. Een automobilist, Th. G. uit Soestdyk, stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht ver dacht van het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld. Hij had op 20 Januari op het kruispunt Provinciale wegWestzanerdijk te Zaandam een bakfietsbestuurder aangereden, die tengevolge hiervan overleed. De Officier van Justitie eisehte veertien dagen geleden ƒ250 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het vonnis luidde hedenmorgen 100 boete of 30 dagen hechtenis. Men schrijft ons: Woensdag had in de Kolpingzaal van het Clubhuis aan de Westergracht de officieele installatie plaats van praeses Filbry. Nadat de senior de byeenkomst, waaraan ook afgevaardigden van Graal en K. J. C. deel namen, met den Kolpingsgroet geopend had, hield de districts-praeses de installatie-rede. Hij wees er op, dat juist de banden die Pastoor Filbry aan zijn jeugdwerk in Amster dam gebonden hadden, hem daar het afscheid nemen moeilijk gemaakt hadden. Het Gezellenwerk, waarin de priester-vader kan arbeiden aan de vorming van het karakter van de mannen der toekomst, moet den pastoor na aan het hart liggen. De districts-praeses vermaande de Gezellen het werk van hun nieuwen praeses in eere te houden en daarin met hem mede te werken. Daarna reikte hij onder het uitspreken van den Kolpingsgroet aan praeses Filbry het Gezelleninsigne over. Na een korte felicitatie door den vice-praeses en door den secretaris van den Raad van Be stuur, sprak de nieuwe praeses „zijn jongens" op hartelijke wijze toe. Hij wees op het heerlyke van de gezinsverhouding, waarin liefde en vertrouwen den boventoon voeren en sprak den wensch uit, dat deze verhoudingen ook zouden bestaan tusschen den pastoor en zyn parochia nen, tusschen den praeses en zyn Gezellen. Dan eerst zou er van vruchtbaar arbeiden sprake kunnen zijn. Na het zingen van het Kolpingslied sloot de senior deze installatieplechtigheid. Het Centraal Comité voor het organiseeren van spoedcursussen inzake dienstbodenóplei- ding in N. Holland, gevestigd te Haarlem, ver zoekt ons opneming van het volgende: Het is al weer enkele jaren geleden, dat de werkloosheid onder de jongeren dergelyke vor men aannam, dat de noodzakelijkheid werd ge voeld, ten bate van deze jongens iets te doen. Er werden werkkampen georganiseerd, cur sussen gegeven enz., waar getracht werd de jongens bezig te houden en hun eenigen mo- reelen steun té bieden in hun klem-loos bestaan. Overal bleken deze bemoeiingen in een be hoefte te voorzien, en gaandeweg werd over wogen of het niet gewenscht was ook voor meisjes dit werk aan te vatten. Ben enquête naar de werkloosheid onder meisjes wees echter uit dat vrijwel geen meis jes als werkloos bij de arbeidsbeurs stonden ingeschreven. Hieruit zou men dus knnen op maken, dat onder meisjes weinig of geen werk loosheid bestond. Deze conclusie bleek echter onjuist te zijn. De werklooze meisjes iieten zich nog minder dan de jongens bij de arbeids beurzen inschrijven. Veelal ook vinden deze meisjes werkzaamheden in het gezin. Door de K. J. V. te Breda werd ondanks den gunstigen uitslag van de gehouden enquête, daartoe aangespoord door het feit dat in de K J. V. vele leden werkloos.,waren, een cursus voor dienstbodenopleiding geopend. Aanvanke lijk gaven zich hiervoor een beperkt aantal meisjes op, doch langzamerhand werd het aan tal grooter, zoodat thans zelfs de aanvragen het aantal plaatsen overtreft. Van dit oogenblik af werd ook in verschil lende steden plaatselijk het dienstbodenwerk ter hand genomen. Aan de bestaande huis houdscholen werden voor werklooze meisjes op leidingscursussen gegeven, met in het meeren- deel gunstige resultaten. Tot onze groote vreugde zijn wij thans in staat ook in Haarlem voor de werklooze meis jes de gelegenheid open te stellen om zich in het huishoudelijk beroep wat te bekwamen. Na Paschen, 22 April, zal aan de Haarlemsche huis houdscholen een cursus voor dienstbodenop leiding worden geopend. Voorloopig zullen aan dezen cursus slechts 24 meisjes kunnen deel nemen. Doch meerdere cursussen zullen volgen. In 12 weken, gedurende 20 uren per week zul len cursussen in koken, naaien, huishoudelijk werk, wasschen, strijken en dergelijke worden gegeven. De cursussen zijn geheel kosteloos. Als voorwaarde moet echter worden gesteld, dat de meisjes bereid zijn na het volgen van de cur sussen een betrekking te aanvaarden. Aanmeldingen voor dezen cursus kunnen ge schieden vóór 4 April by den Directeur van cc Arbeidsbeurs, Hoof manstraat 17 te Haarlem. Naar wy vernemen, zal rijksveldwachter H. de Jong te Den Oever dezer dagen In gelijke be trekking worden overgeplaatst naar Haarlem. Gebouw „St. Bavo": Film Ria Rago, 8 uur; Transportarbeiders, 8 uur; Best, Bouwvakbond, 8 uur; Kernvorming, half 9; R. K. Bevolkings bureau, 8 uur; Vakafd. 7 Spoorwegpersoneel, 8 uur. Parochiehuis „Domi", Overveen Openings avond „Katholiek Overveen", kwart over 8 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars- beurs half 2half 6 en half 811 uur. Schouwburg Jansweg: Nationale Nieuw Guinea Vereeniging, kwart over 8 uur. Café.restaurant Gebr. Brinkmann: KJ.M.V. „St. Augustinus", half negen uur. Frans Halstheater Emil Jannings in „Traumulus" (De Droomer), 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater „Kermisgasten" geprolon geerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater „Maddalena" (met Martha Eggerth) Op het tooneel Schaefers Lilliputter-troupe, 2.30, 7 en 9.15 uur' Palace „De Diesel Express", 2.30 uur, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Film Ria Rago, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Best. Over heidspersoneel, 8 uur; Bouwvakarbeiders, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: Liederenavond Francis Alphen en Theo v. d. Pas, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. My van Nijverheid en Handel, kwart over 8. Schouwburg Jansweg: Vereeniging „Geloof en Wetenschap", drs. J. Lammertse Lz over „De crisis in het Protestantisme en hare mogeiyk- heden voor het Katholicisme", kwart over 8. Luxor-theater: „Op weg naar Singapore", 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Harold Lloyd in „De Melkboer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Carlo Cavelli in „De Hoo- geschoolrijder", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Conrad Veith in „De Koning' der Verdoemden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ondertrouwd: 26 Maart E. Ebens en J. H, J- de Vries. A. J. W. Götz en J. M. H. Rab. Getrouwd: 26 Maart L. W. Labberté en Th. C. M. Gunters. Geboren: 23 Maart z. van W. Zunderman- v. Eek. 25 Maart z. van M. A. Lehrieder- Bocka. 26 Maart z. van W. Roest-Egberts. 2d. van J. A. Waterbolk-Peereboom. Overleden: 25 Maart J. A. v. Eerden, 77 j., Eindenhoutstraat. 25 Maart M. J. J. Schuur- mans-Boelhouwer, 75 j„ Velserstraat. C. J- v. Baren, 77 j„ Leidschestraat. i M. J. v Lit, 82 j., Ged. Oude Gracht. Wegvcrbreeding De Zomerzorgerlaan, een drukke verkeersweg, maar voor dat drukke ver keer veel te smal, zal door P. W. onderhanden genomen en verbreed worden, 't Bloemendaal- sche bosch zal daarvoor een strookje moeten missen. Een aantal boomen zal er 't veld voor moeten ruimen en een plaatsje krijgen in an dere regionen van het bosch. Aan den Zuidkant van den weg tusschen Koepellaan en Brederode- laan zal een voetpad worden aangelegd. OP VRIJDAG 27 MAART, 's middags 5 uur, van het reeds in Haarlem be kende RADIO- EN ELECTR. BUR- beleefd tot een bezoek uitnoodigend, P. A. TAMMER, Erkend Installateur G.E.B. Haarlem en P.E.N. Bl'daal KLEVERLAAN 176, tegenover het Sportpark TELEFOON 14753. Filiaal Bloemendaal: Bloemendaalscheweg no. 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Tel. 23937, na 20 uur: Telefoon 14753, „Is dat je verlovingsring, met dat kleine blauwe steentje?" „Ja," zei Betty blozend. „Niet half zoo mooi als dien hy mij gaf," antwoordde Rita. „Wat heb je daarmee gedaan, Roger? Dien had je Betty moeten geven." „Ik heb hem aan Betty gegeven," zei Rogei bedaard. „Waarom draag je hem dan niet?" bitste Rita. „Ik zou zoo'n schunnig ringetje niet willen dragen." „Ik vind het een lieve ring," zei Betty en keerde zich tot mynheer de la Riva, met wien zy in gesprek was geweest. „Betty vindt het niet leuk, de tweede viooi te spelen," zei Rita tegen Dick. „De tweede liefde is dikwyls de beste," citeerde de verbaasde Dick. „Voor jou en my in ieder geval." Zy keek hem aan met een spottend lachje en hy ging haastig verder: „Je bent plagerig vanavond, maar ik bijt niet." „Niet?" zei Rita. „Ik zal Je dadelyk eens wat laten beleven." „Neem een zoute amandel," zei Dick, en hield haar een schaaltje voor. „O, wat een groote oogen. Ik word er bang van." Rita keek een anderen kant uit en duwde het schaaltje weg. Sam hoorde niet wat zy zeiden, maar merkte wel, hoe treurig Dick keek en hoe boos Rita was. Hy zocht een middel om de goede ver standhouding weer te herstellen. Toen het dessert oo tafel stond en de bedienden de kamer verlaten hadden, hief hy zyn glas op en keek de tafel rond. „Anna, lieveling," zei hy. „Ik hoop, dat je ook wat port genomen hebt? Goed zoo. Nu. laat ons drinken op de gezondheid van de twee jonge paren. Rita en Roger, ik heet julli® beiden welkom in de familie." „U hoeft mij niet te verwelkomen!" riep Rita heftig uit. „Want ik kom er niet in." Zij trok haar ring van den vinger en wierp hem over de tafel. „Hier Betty, voor je museum." „Rita," riep Dick verbleekend rat en greep haar hand. „Dat is geen aardige grap." „Heelemaal geen grap," zei Rita. „Ik meen het. Ik zal me door paps terug laten brengen naar Amerika. Ik heb meer dan genoeg van jullie, allemaal. Er is geen enkele kerel onder jullie. Jullie maakt me ziek." „Rita," riep Dick weer. „Wat heb ik gedaan? Wat bedoel je toch?" „Je hebt niets gedaan en je zult ook nooit iets doen," beet Rita hem toe. „Ik heb genoeg van jullie allemaal. Kom paps, laat den wagen voorkomen, onderhand pak ik myn rommel in." Zij was opgestaan. Dick wilde zyn arm o™ haar middel slaan, maar zij weerde af. Mijn heer de la Riva, die heel bleek in zijn stoei geleund zat, stond nu met tegenzin op. „Zoo laat, Rita," stribbelde hij tegen. „L"1 is dwaasheid. Wat beteekent het allemaalr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2