Eden over de voorstellen der Locarno-mogendheden -/■ Dr. van Schelven keert terug ■w Het nieuws van heden ZIJ BETEEKENEN GEEN ULTIMATUM ABESSINISCHE KROON- PRINS NIET GEWOND Ongelukkige start van de L. Z. 129 De onrust in Spanje DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 27 MAART 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19868 Als Duitschland constructieve voorstellen heeft, zijn we bereid te trachten op deze basis een accoord te bereiken" Engeland is trouw aan zijn verplichtingen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii£ De bandieten overvielen den eenzamen geneesheer en schoten, toen hij protesteerde Belhamels gestraft Bij een sport feest te Parijs werd deze oefening gedemonstreerd, welke aan mensch en dier zware eischen stelt Italiaanse he vliegtuigen werpen strooibiljetten uit voor de bevolking van Tigre en God jam Wat Italië voor den strijd noodig heeft Het vertrek van de prinses van Piemont De Hongaarsche minister-president Goemboes (1) en de Oostenrijksche bondskan selier dr. Schuschnigg (2) brachten te Rome een bezoek aan een tehuis voor oorlogs invaliden Terug naar Friedrichshafen, later opnieuw gestart Wagon met dynamiet ontploft in Mexico Talrijke dooden en gewonden Japan protesteert te Moskou Wegens het grensincident nabij Hoentsjoeng Reis om de wereld in dertig dagen 60.000 landarbeiders maken zich meester van bouwland De gemeenteraadsver kiezingen in Spanje „Accion Popular" doet niet mee De ondergang van de „Borée" Nog zeven opvarenden worden vermist Mgr. Bagadaria f Passiezondag WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Rouw In geheel Grieken land Heden uitvaartdienst voor Venizelos De drie-mogendheden- besprekingen Een Italiaansche tegenspraak V^i\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\nnizZ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 26 Maart. Hedenmid dag heeft Eden in het Lagerhuis de debatten over buitenlandsche za ken geopend met een rede, waarin hij begon met het Huis, de pers en het publiek te danken voor de te rughoudendheid, welke zij hebben getoond gedurende de zeer veront rustende internationale periode. Deze terughoudendheid was des te opmerkelijker nu zij vrijwillig in acht werd genomen. Indien een gelijke vrijheid van pers en woord en gelijk onderscheid tusschen vrijheid en gebondenheid overal elders in Europa in acht werden genomen dan zouden we misschien niet ge plaatst zijn voor de problemen, wel ke ons thans ongelukkiger wijs be legeren. Eden zette vervolgens den oorsprong van de gedemilitariseerde zone uiteen. Ten aanzien van Locarno zeide hij: „Ik wil hier in het Huis in alle openhartig heid verklaren, dat ik niet de eerste Britsche minister van Buitenlandsche Zaken wil zijn, die op een Britsche onderteekening terugkomt." De gedemilitariseerde zone was een voorstel van Duitschland in de onderhandelingen, welke leidden tot de onderteekening van het Locarno- verdrag. Veel heeft men hooren spreken over het „dictaat van Versailles", doch nooit heeft men hooren spreken over het „dictaat van Lo carno". Eden verwonderde zich er over, dat Duitschland het Haagsch Gerechtshof niet competent achtte te oordeelen over het Franseh- Russisch pact en was verder van oordeel dat Duitschland in ieder geval dit verdrag zou kunnen voorleggen aan de Permanente Con- cili-actie-commissie, welke is voorzien in het Fransch-Duitsch arbitrage verdrag. Verder toonde Eden aan, dat in ieder geval Duitsch land de positie van België over het hoofd heeft gezien. België heeft geen verdrag met Sovjet- Rusland gesloten. „Wij zijn garanten van het Verdrag," zoo zeide Eden verder, „en als zoodanig hebben wij nauwkeurig ©msdhreven ver plichtingen". Verder verklaarde Eden: „Indien een internationale troepenmacht een moeilijk heid vormt, en Duitschland andere con structieve voorstellen heeft, dan zijn wij bereid te trachten op deze basis een ac coord tot stand te brengen; zonder con structieve medewerking van Duitschland is dit evenwel zoo goed als onmogelijk. Eden zeide vervolgens, dat 'Frankrijk en Bel gië eerst eischten, dat de Duitsche troepen zou- öen worden teruggetrokken uit het Rijnland en dreigden met sancties. De minister wees vervol- Eens op de constructieve taak van Engeland om de internationale wet te doen zegevieren. Ten aanzien van de voorstellen van de Lo- e-hno-mogendhedcn zeide Eden: „De voorstellen zijn alléén voorstellen, zij zijn Seen ultimatum." Ten aanzien van paragraaf 3 van het Witboek Verklaarde Eden: „De verplichtingen zijn streng beperkt en hauwkeurig omschreven. De besprekingen van öe generale staven worden gevoerd in het kader V'an de verplichtingen van Locamo en hebben een zuiver technisch karakter. Zij zullen in diets onze politieke verplichtingen vermeerde den." Een groot onderscheid moet worden gemaakt 'üsschen de besprekingen van de generale sta- yen van voor 1914 en de huidige besprekingen, fïet is voor Engeland van groot belang, dat de integriteit van Frankrijk en België wordt be- ^•hermd en dat geen vijandelijke legers over de Srenzen dringen. De politiek van Engeland ^ordt gedicteerd door het Verdrag van Locamo 511 het lidmaatschap van den Volkenbond. Ten aanzien van de verdragen van wederkeeri- Sen bijstand, voorzien in het Verdrag van Vier Verklaarde Eden, dat deze openstaan voor alle 0r>derteekenaars van het verdrag van Locamo, °°k Duitschland. Hij acht het evenwel redelijk, men rekening houdt met de mogelijkheid f&n mislukken, zoodat men de belanghebbenden hiet onbeschermd mag laten. Eden hoopte, dat ^rkelijke bijstand niet noodig zou zijn. Hij r'as ervan overtuigd, dat dit te minder noodza kelijk zou zijn, als Engeland onomwonden zijn ^Uding uiteen zette. •.Indien een van de buurstaten van Engeland 'u een twist geraakt, waarbij wij niet betrokken ?''n, heeft Engeland geen verplichtingen. Wij trouw aan onze verplichtingen, doch willen hierbij geen nieuwe voegen, tenzij op het ge bied, dat reeds is gedekt door Locamo." Tot Frankrijk zou spreker willen zeggen: wij kunnen geen vrede verzekeren, indien de Fran- sche regeering niet bereid is met een open geest te naderen tot de problemen, welke Frankrijk nog van Duitschland scheiden. En tot Duitschland: hoe kunnen wij hopen met succes onderhandelingen te openen, indien gij niet bereid zijt iets te doen om den angst in Europa te verminderen, welken gij hebt ge schapen? Eden verklaarde verder geen verplichtingen, vervat in het Witboek, te betreuren. Dit is op gesteld in een tijd, zoo ernstig als sedert den wereldoorlog niet is gezien. „Indien de Duitsche regeering zou toestemmen in het niet versterken van de Rijnzone, dan zou dit voor ons een aansporing zijn de pogingen voort te zetten, doch wij vernamen dat de Duit sche regeering zelfs deze verplichting niet op zich wil nemen." Eden vestigde er vervolgens de aandacht op, dat de gedemilitariseerde zone een latent ge vaar in zich borg. Hij besloot zijn rede met een oproep tot het Volk om ten aanzien van de huidige problemen de partij-geschillen te laten rusten. Na de rede van Eden nam de Labour-afge- vaardigde Hugh Dalton het woord en zette de oppositie van zijn partij tegen verscheidene punten van het Witboek uiteen. Hij verwierp een internationale macht in de neutrale zone en de besprekingen van de generale staven. Dit wekte den indruk, dat Engeland, ver van Ge- nève, manoeuvreert naar een Fransch-Britsche alliantie. Een dergelijke alliantie zou de Labour nooit goedkeuren. Zij zal daarentegen een orga nisatie van collectieve veiligheid door den Vol kenbond steunen. Indien Duitschland weigert aan een dergelijke organisatie mee te werken, dan moeten de anderen dit doen zonder Duitsch land. De liberaal Archibald Sinclair sprak na Dal ton en zeide, dat Duitschland thans het juk heeft afgeschud, waarvan Engeland het reeds lang had moeten verlossen. Spreker erkende evenwel, dat de voorstellen van Hitier zooals deze thans zijn, niet kunnen worden aanvaard. Ook Sinclair is verontrust door de besprekingen van de generale staven. 1 VERWACHTING: Matige tot zwakken 1 Oostelijke tot Zuidelijken wind, betrok- ken tot zwaar of half bewolkt, weinig s of geen regen, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Inzake den aanval op de Nederlandsche Am bulance seint Reuter nader uit Addis Abeba, dat dr. van Schelven het bevel voerde over de reserve-eenheid van de Ambulance bij Dessie, op weg naar Waldia. Gedurende dezen tocht werd de Ambulance hevig door vliegtuigen be stookt. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. van Schelven gewekt door den kreet „zarraf," den oorlogskreet van de Abessini- sche bandieten. Door zijn bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hij zeide hun, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waarschuwde de bandieten; een van hen beantwoordde dit door van dichtbij den dokter door de long te schieten. Den volgenden dag keerden de bedienden terug en droegen dr. van Schelven naar het naastbij gelegen dorp, vanwaar hij per muil dier naar Dessie werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Abeba. Na geneeskundige hulp is de dokter Donderdag ochtend naar Nederland vertrokken. Zijn toe stand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie gezonden, welke de bandieten gevangen heeft genomen; de leiders zijn opgehangen. ADDIS ABEBA, 26 Maart. (Reuter). De Abessinische regeering spreekt officieel de geruchten tegen volgens welke de kroon prins gewond naar Addis Abeba zou zijn overgebracht. Tegelijkertijd wordt tegen gesproken, dat er een revolutie zou zijn uitgebroken in Wollo. Vanmorgen om 9 uur hebben vliegtuigen bo ven Boerkot bij Harrar gevlogen. Italiaansche vliegtuigen hebben voorts strooi biljetten uitgeworpen, waarop stond: „Bevol king van Tigre en Godjam. Indien er bij de bombardementen kerken werden vernield was dit tegen onzen wil. Wanneer wij de overwin ning hebben behaald zullen wij mooiere bou wen." ROME, 26 Maart. (Reuter). Het bericht over de bezetting van Sassa Baneh en Jyiga door de Italianen, zooals in het buitenland verspreid, is volgens officieuze kringen voorbarig. ROME, 26 Maart. (Stefani). Generaal Bais- trocchi, de ondersecretaris van oorlog heeft in een uiteenzetting betreffende de begrooting van zijn ministerie o.m. gezegd: Enkele gege vens zullen voldoende zijn om een idee te ge ven van de door het Italiaansche leger in Oost-Afrika tot stand gebrachte inspanningen. Tot op dit oogenblik is er 2 millioen ton oor logsmateriaal verplaatst, waarvan 1 millioen in Napels ingescheept werd, waarheen het weer was gebracht met 7500 treinen met 55.000 wa gons. Het transport van troepen en materiaal naar Oost-Afrika werd ten uitvoer gelegd in 470 scheepsreizen. Alleen in de maand Sep tember heeft men naar Eritrea 3 divisies ge bracht en eveneens 3 naar Libye, d.w.z een vervoer van ruim 100.000 man met 260 kanon nen, 6660 muilezels en 2300 auto's. In totaal bestaat het verzonden oorlogsmateriaal uit 450.000 geweren, 11.500 mitrailleurs, 800 kanon nen, 300 tanks, 80.000 viervoeters, 13.500 vracht auto's, 100.000 K.M. telefoondraad, 1800 draad- looze stations. Door onwetendheid of kwade trouw is in het buitenland de illusie verspreid, dat deze enorme inspanning de macht van het Italiaan sche leger zou hebben verzwakt. Integendeel echter kan men constateeren, dat de oorlog en de sancties van het Italiaansche volk één blok hebben gevormd rondom Mussolini en zijn vindingrijkheid hebben gescherpt ten gun ste van een oplossing der zeer belangrijKe pro blemen der productie, terwijl aan den an deren kant in geenerlei opzicht de militaire macht werd aangetast. In het moederland be schikt Italië over 1.250.000 volkomen geoefen de mannen, van kader voorzien en gereed voor alle eventualiteiten. Hieraan moeten nog de zwarthemden toegevoegd worden van de fas cistische militie. Ondanks de inspanning dus, die Italië zich reeds getroost heeft, is het land meer dan ooit in staat zijn belangen van groo- te mogendheid te verdedigen. NAPELS, 26 Maart (Stefani). De prinses van Piemont is als Roode Kruis-verpleegster naar Oost-Afrika vertrokken aan boord van het hos pitaalschip „Cesarea." Zij werd naar de haven begeleid door de koningin, den prins van Pie mont en de hertogin van Aosta, benevens door tal van hooggeplaatste autoriteiten. De prinses zal te Massaoea aan land gaan. Daar zal zij eenige dagen blijven en vervolgens de hospitalen bezoeken te Asmara en die in de zones der operaties aan het Noordelijk front. Vervolgens zal zij weer in Massaoea scheep gaan naar Mogadiscio. FRIEDRICHSHAFEN, 26 Maart (A.N.P.). Vanmorgen te zes uur zijn de luchtschepen L.Z. 129 en „Graf Zeppelin" opgestegen voor hun vlucht over Duitschland. De „L.Z. 129" heeft haar vlucht boven Stutt gart moeten onderbreken en is naar Friedrichs hafen teruggekeerd, waar een technische wijzi ging zal worden aangebracht. De reden, waarom de „L.Z. 129" hedenmor gen haar kruistocht moestj onderbreken en naar Friedrichshafen terugkeeren, was, naar Reuter verneemt, gelegen in eenigen tegenslag bij den start, aangezien het gevaarte bij liet verlaten van den grond door een windstoot gegrepen en neergedrukt werd. Verschillende onderdeelen werden verbogen, en het luchtschip moest al zijn waterballast weg laten loopen. Niemand werd echter ge wond. Nadat het gat, dat de „L.Z. 129" hedenmor gen had opgeloopen voorloopig gedicht was met linnen, is het luchtschip vanmiddag om 15 uur 23 wederom gestart voor zijn tocht over Duitschland. Er werd koers gezet naar Saksen, teneinde aldaar de kleinere Graf Zeppelin te ontmoeten en dan gezamenlijk den tocht voort te zetten. Door haar sterkere motoren is de L.Z. 129 gemakkelijk in staat de Graf Zeppe lin, die inmiddels reeds München en Neuren berg gepasseerd was in te halen. MEXICO, 26 Maart. (Reuter). Op het kleine spoorwegstation Tultanango is bij het rangee ren een wagon, geladen met dynamiet, met een anderen wagon in botsing gekomen. Het dy namiet ontplofte, waardoor het heele stations gebouw werd opgeblazen. Tegelijkertijd ont stond een brand, die nog een twintigtal ge bouwen en tien wagons in de asch legde. Tot dusverre is men er in geslaagd 26 doo den te bergen, er liggen echter nog vele lij ken onder de puinen. Het aantal gewonden be draagt vijftig. De reddingscolonnes werken zon der ophouden. Verscheidene lijken waren geheel verbrand. De zending dynamiet was voor een mijnonderneming bestemd. Men acht het niet onmogelijk, dat er kwaad willigheid in het spel is geweest. TOKIO, 26 Maart (Reuter). Minister-Pre sident Hirota heeft den Japanschen ambassa deur te Moskou Ohta instructies gezonden om te protesteeren tegen het incident aan de grens tusschen Sovjet Rusland en Mandsjoekwo op 25 Maart. Hirota heeft eveneens stappen gedaan bij den Sovjet-Russischen ambassadeur te Tokio Yoe- reneff. haar eerste vlucht in Oostelijke richting over den Atlantischen Oceaan onderneemt en op 13 Mei in Frankfurt aankomt. Vandaar gaat de luchtreiziger naar Amster dam, vanwaar hij met een K.L.M.-vliegtuig naar Batavia reist. Daar chartert hij een toe stel, dat hem naar Manilla op de Philippijnen brengt, om vervolgens met de „China Clipper" van de Pan American Airways naar de Veree- nigde Staten te vertrekken. De reis van San Francisco naar Dallas volbrengt hij weer met een vliegtuig van den geregelden trans-con tinentalen dienst. Hij heeft berekend, dat de geheele reis hem ongeveer 3.000 dollar zal kos ten. Een bewoner van het stadje Marlin in Texas, is voornemens een vlucht om de wereld te ma ken in dertig dagen en daarbij uitsluitend ge bruik te maken van de regelmatige luchtlijnen Op 7 Mei as. vertrekt hü van Dallas naar Lakehurst, de luchtschipbasis in New Jersey, waar hij zich aan boord begeeft van de nieuwe Duitsche Zeppelin „von Hindenburg", die dan MADRID, 26 Maart (D.N.B.). Op bevel van de regeering zijn volgens een mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken krach tige afdeelingen politie naar de provincie Bada- joz gezonden, teneinde ongeveer 60.000 land arbeiders, die zich eigenmachtig meester had den gemaakt van uitgestrekte bouwlanden, weer van dezen grond te verdrijven. Eenige duizenden werklieden hebben ver scheidene uren het gemeentehuis van Puerto Llano belegerd, waar drie Fransche mijninge nieurs van de Penarroyamijnen een toevlucht hadden gezocht. Zij hadden opdracht in con tact te treden met de afgevaardigden van de mijnwerkers, die sedert eenige weken weigeren de mijnen van Puerto Llano te verlaten en het werk te hervatten. Eerst hedenochtend 3 uur konden de inge nieurs het gemeentehuis verlaten en met eenige afgevaardigden van de werklieden, die voor hun veiligheid borg stonden, in een auto plaats nemen. MADRID 26 Maart. (D. N. B.) Tijdens een fractiezitting van de katholieke „Accion Popu lar", is Gil Robles gemachtigd een door de par tijleiding genomen besluit te publiceeren, vol gens hetwelk de partij voor de per 12 April uit geschreven gemeenteraadsverkiezingen het pa rool uitgeeft: „Geen stem uitbrengen". Daar hetzelfde besluit reeds genomen is door de monarchistenbeweging der Spaansche Re novatie bestaat de mogelijkheid, dat ook de overige rechtsche partijen zich van stemmen zullen onthouden. Omtrent den ondergang van het Franse: vrachtschip Borée wordt nog gemeld, dat deze scheepsramp op 2 mijl ten Noordoosten van het lichtschip East Dudgeon, 85 mijl buiten de monding van de Humber heeft plaats gehad. Aan boord van het Spaansche ss. Aizkarai Mendi zijn, zooals gemeld, zes leden der beman ning opgenomen n.l. de eerste machinist, de derde machinist, de tweede stuurman, twee sto kers en één matroos, terwijl het Engelsche ss. Caduceus negen geredden aan boord heeft, waaronder de kapitein. Het staat thans vast, dat de geheele equipage uit twee-en-twintig kop- nen bestond, zoodat nog zeven personen wor den vermist. Het schip was op weg van New Castle naar Caen. VATICAANSTAD, 26 Maart. (Stefani). Men verneemt uit zekere bron, dat Mgr. Jac ques Bagadaria, Apostolisch Administrator der Armeensche Katholieken in Sovjet-Rusland is overleden. Mgr. Bagadaria werd in 1930 door de Sovjets gearresteerd en naar het eiland Solovki in de Noordelijke IJszee gedeporteerd. Rede van Eden in het Lagerhuis over de Locarno-voorstellen. Ongelukkige start van de L.Z. 129. Het lucht schip naar Friedrichshafen teruggekeerd; later opnieuw gestart. Wagon met dynamiet in Mexico ontploft; veie dooden en gewonden. 60.000 Spaansche landarbeiders hebben zich van bouwland in de provincie Badajoz meester ge maakt. Oproep van Kardinaal Verdier. Accion Popular weigert deel te nemen aan da gemeenteraadsverkiezingen in Spanje op 12 April as. Dr. van Schelven, die licht gewond is, keert naar Nederland terug. De nienwe baconregeling met ingang van 30 Maart e.k. in werking. Dr. Colijn bespreekt den toestand van onze de fensie in de Eerste Kamer. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. New Yorksche Beurs: Opening vrij sast; slot gemakkelijk. Passiezondag nadert, schreven we gisteren, natuurlijk op het gebeuren van Palmzondag doelende maar meer denkend aan den Passiezondag als den dag waarop ons heel het verhaal van Jezus' lijden en sterven door de ker kelijke liturgie zoo droef voor oogen wordt gesteld. Passiezondag spreekt ons van heel den lijdenstijd. Passiezondag is het vermaan dat ons leven lijden en ster ven is. Zijn we geen volgelingen van den Meester? Is Hij ons niet voorge gaan naar Calvarie? Bidden we niet ieder en dag na de H. Mis dat we doo.' een tranendal trekken als pelgrims? Het leed komt over ons allen en het lijden hebben we te aanvaarden uit Zijn gewonde handen. Zullen we na het jubelend Hosanna Hem ook sma den daarom? Neen, neen, we moeten van Hem den geest van het Offer lee- ren. Passiezondag leert ons in allen eenvoud het geweldigste uit de wereld historie: want de verlossingsdaad van den Heiland. En 't is goed met aan dacht daarom te lezen en te aanhoo- ren heel dat lijdensverhaal volgens de evangelisten. SPECIAAL VOOR U DAMES it de rubriek ATHENE, 26 Maart (Reuter). Morgen zal in geheel Griekenland worden gerouwd ter ge legenheid van de uitvaart van Venizelos. Overal zal halfstok worden gevlagd. Kroonprins Paul zal vanavond aan boord van den torpedojager „Spetsai" naar Kanea vertrekken. Morgenochtend wordt te Kanea de uitvaart dienst gehouden. Het stoffelijk overschot zal ge durende tien dager, opgebaard blijven. ROME, 26 Maart. (Reuter). Volgens een door het agentschap Stefani verspreid bericht, wordt in bevoegde kringen te Rrime ontkend, dat, ge lijk een Tsjecho-Slowaaksch blad had gemeld, Mussolini tijdens de conferentie te Rome be loofd heeft bü den Volkenbond het principe te steunen van rechtsgelijkheid voor Oostenrijk en Hongarije zonder herziening van de grenzen en zonder minderheidseischen. Het desbetreffende bericht is volkomen onjuist en verklaard wordt, dat tijdens de conferentie over deze kwesties niet is gesproken. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 752 Vorige stand: 753.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1