STADSNIEUWS Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Een waarschuwing en een aanklacht Wat de tonq streelt VOOR MACARONI OF KAASKOEKJES Vliegramp in Mexico KWIEK EN VIEF FUNESTE GEVOLGEN VAN KWAKZAL VERIJ TIJDELIJK 12 ct. PER ONS PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 Rede van Hitier te Leipzig biljarten VRIJDAG 27 MAART 1936 gmwniimmniiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimnmniiimiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiig suiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiriiiniiiiiiiiiiiiiiiHuiiuiiiiiiuiiiuiuiiiuuiiiiiiiiiiiiiua NEDERLANDERS NAAR NIEUW-GUINEA Besprekingen in den Jansweg- schouwburg Geen politiek! VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken MONUMENTALE KUNST Bevordering gezondheid grafische vakken Voordracht door A. v. d. Boom NOODSIGNALEN IN DE BRANDING De taak van den leeken-apostel Besmettelijke ziekten De stranding van de „Jos Maria" De kapitein had eerder noodseinen moeten geven. Motorist niet kundig De „Vechtstroom" Francis Alphen Uit angst voor pijn in handen van een kwakzalver gevallen Ervaring van een arts Gebrek aan kennis TOL'S VISCHHANDEL GEMALEN OUDE G0UDSCHE KAAS - SCHITTERENDE KWALITEIT Ook zeer aanbevelenswaardig voor Heeren Banketbakkers Teylerdag Demonstraties met de nieuwe pantserauto's Boefje BOERDERIJ AFGEBRAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Tien Duitschers en de bemanning gedood; prins en prinses zu Schaumburg-Lippe onder de slachtoffers Kinderen hadden met vuur gespeeld PASTOOR J. W. B. NAGEL t Begrafenis op Buitenveldert „Wie heeft het recht te twijfelen aan de betrouwbaarheid der Duitsche natie?" NIEUWE OVERWINNING VA^1 SWEERING De wereldkampioenschappen ca^re 45/2 te Barcelona NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In den Janswegschouwbugr werd gisteravond 'n vergadering gehouden van de Nationale Nieuw- Guinea-vereeniging. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer P. E. Winkler, hield een rede over het onderwerp „Nieuw Guinea wacht op Nederlands arbeidskracht." Dr. ir. De Gelder, voorzitter der afdeeling Haarlem en omstreken, zei in zijn openingswoord, dat van zekere zijde wordt getracht de ver- eeniging verdacht te maken. Men beweert, dat zij een stichting is van een politieke partij. Spr. wil in dit verband niet nalaten mee te deelen, dat geen der bestuurs leden lid is van de een of andere politieke par tij of beweging. Zij weten zich vrij te houden van eiken politeiken invloed, maar tevens van anti-nationale invloeden: want het streven der vereeniging is, te werken voor eigen volk en land. De heer Winkler wees er op, dat z. i. de in ternationale handel in zijn ouden vorm niet zal terugkeeren en dat wij naar andere mid delen moeten zoeken om de honderdduizenden Nederlandsche werkioozen aan werk te hel pen. Een belangrijk middel hiervoor kan zijn emigratie naar onze eigen koloniën en wel in het bijzonder naar Nieuw Guinea. De emi granten in den regel niet de minst ener gieke elementen blijven dan behouden voor den Nederlandschen Staat en cultuur. Waarom kiest men echter juist Nieuw Guinea? Omdat daar het grondbezitsrecht mogelijk is, zon der dat de kolonisten daar de belangen der in- heemsche bevolking schaden, omdat het eiland groot genoeg is, om honderdduizenden Neder landers te herbergen, het klimaat is er zoo, dat men er zich gemakkelijk kan acclimatiseeren en tenslotte, omdat Nieuw Guinea ligt aan de wereldzee der toekomst, den Pacific. Er wordt wel eens gevraagd: kunnen wij Hol landers koloniseeren en handenarbeid verrich ten in een tropisch land? Waarom zouden Nederlanders echter niet datgene kunnen presteeren, wat Engelschen, Duitschers, Portugeezen, Belgen en andere vol keren wel kunnen? Elk beroep, elk ambacht wordt b. v. in Noord Queensland, dat siechts door straat Tor res van Nieuw Guinea wordt gescheiden, door blanken uitgeoefend. En de gezondheidstoestand is daar niet ongunstig, het geboortecijfer is er zelfs hcoger dan in het overige deel van Australië. Hoe moet de gezondheidstoestand dus wel zijn op tropische hoogvlakten! De emigranten zouden in de eerste plaats moeten werken voor hun eigen behoef ten, evenals de boeren in Twente 70 of 80 jaar geleden. Hoewel dus deze zelfvoorziening pri mair is, blijven er toch tal van mogelijkheden op exportgebied van Nieuw Guinea uit. Met één artikel heeft men op Nieuw Guinea reeds suc ces en wel met katoen. Doch de kolonisten moeten natuurlijk meer exportartikelen zoeken, doch vooral in de eerste plaats produceeren voor eigen voeding. Thans worden elk jaar millioenen aan steun Uitgegeven. Wanneer de regeering voor eiken adspirant-kolonist een bedrag van f 1500 of f 2000.zou uittrekken, dan zouden deze men- schen volgens het systeem der vereeniging ko lonisatie Nieuw Guinea in het zadel zitten. De regeering weigert echter zich met emigratie naar de tropen in te laten, hoewel alle andere koloniseerende landen het oelang van dezen vorm van expansie inzien. „Wij moeten goed be denken," aldus spr. ..dat wij voor de keuze staan van een Nederlandsche of een Japansche kolonisatie, de Japansche penetratie is reeds in vollen gang." Voor emigratie komen boeren en tuinders het eerst in aanmerking, doch zijn eenmaal de eerste nederzettingen ontstaan, dan komt er ook werkgelegenheid voor vakmenschen en ambachtslieden. „Wilde" kolonisatie is sterk af te raden. De vereeniging doet niet aan politiek al dus de heer Wink; er hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij geen critiek op de regee- nng zal uitoefenen ten aanzien van haar standpunt op het gebied der emigratie. Duit schers worden opgeleid tot kolonist op gron den in de Wieringermeer, die met Nederland sche belastinggelden zijn drooggelegd, doch Nederlanders komen voor een dergelijke oplei ding met in aanmerking, aldus spr. De leuze „Indië los van Holland" die en kele politieke partijen graag aanheffen noemde spr. dwaas en onpractisch, omdat los making van den band noch in het belang van Nederland, noch in dat van de Indische vol keren zou zijn. Onpractisch, omdat Indonesië los van Holland beteekent „Indië vast aan Ja pan"Doch zelfs al zouden Java, Sumatra, Borneo en Celebes los komen van Nederland, dan behoeft dit met Nederlandsch Nieuw Guinea nog niet het geval te zijn. Want de Hollanders hebben het eerst beslag gelegd op het eiland en daarom het recht, het te gebruiken. Boven dien, het behoort geologisch niet tot Azië, doch tot Australië. Spr. is er van overtuigd, dat duizenden Ne derlanders een bestaan kunnen vinden op Nieuw Guinea, mits deze kolonisatie in het groot wordt aangepakt, moreel en financieel ge steund door den staat, met daarachter de ge- heele nationale volkskracht van Nederland. Daarop is het streven der vereeniging ge richt. Na de pauze werden schriftelijk ingekomen vragen beantwoord, waarna de heer van Mil- lingen lantaarnplaatjes vertoonde die een goe den indruk, gaven van het land, waarnaar veler belangstelling thans uitgaat. noemd de heeren v. Gelder, De Ridder en ZweeTis. Bij de rondvraag hield de secretaris een toe spraak tot den afgetreden voorzitter en 2en secretaris, waarin hij hun hartelijk dank bracht voor het geen zij en hun echtgenooten in het belang van de vereeniging hebben tot stand ge bracht. Th. L. de L„ grondwerker, wonende te Am sterdam, thans ged. „Diefstal," tien maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. Th. N. J. G., vertegenwoordiger, wonende te Soestdijk. „Veroorzaken van zwaar lich. letsel door schuld," f 100 boete subs. 30 dag. hecht. o.v. W. v. Z., arbeider, wonende te Westzaan. „Appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Wormer- veer." Vrijgesproken. J. B., chauffeur, wonende te Andijk. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis kanton rechter Haarlem bevestigd. P. J. A. v. d. G., chauffeur, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Von nis kantonrechter Haarlem bevestigd. D. B., tuinder, wonende te Heemskerk. ..Ap pèl overtr. Jachtwet." Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. C. v. d. B., arbeider, wonende te Voorhout. „Appèl overtr. Jachtwet." Vonnis kantonrech ter Haarlem bevestigd. H. J. d. P., student, wonende te Leiden. Vrij gesproken. J. J. B., controleur, wonende te Heemstede. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement en -wet." Veertien dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. Woensdag hield de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Ne derland. afd. Haarlem en omstreken, haar jaar vergadering. De voorzitter deelde mede, dat hij om gezond heidsredenen als zoodanig aftrad, evenals de tweede secretaris. Spr. dankte voor de hem bewezen medewerking en aangename samen werking en sprak een propagandistisch woerd voor den jaarlijkschen collectedag op Zondag 17 Mei. Het jaarverslag van den secretaris-penning meester vermeldde, dat het ledental gestegen was met 52 tot 442 en 85 donateurs. Voorts werd eer. overzicht gegeven van het vele, dat de vereeni ging op charitatief gebied verricht heeft. De rekening van den penningmeester sloot met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 3348.84. Dank werd gebracht aan hen, die het oud- papierbedrijf steunen. Tot voorzitter werd benoemd de heer Joh. C. Klut en in de overige vacatures van bestuurs leden de heeren Goedhart en Joh. v. Ake. De afgetreden penningmeester en commissaris wer den herkozen. In de kascommissie werden be- Na de prachtige inleiding door dr. ir. J. H. Plantenga op de barokkunst en de interessante causerie van mr. J. Sjollema over „de Fransche affiche" was de voordracht, die A. van der Boom gisterenavond in de aula van Teyler voor de leden van „Kunst zij ons doel" en ..Kunst aan het volk" hield, een teleurstelling. De heer v. d. Boom gaf aan zijn voordracht den titel: „Monumentale Kunst en Kunste naarschap in hun betrekking tot het leven". De monumentale kunst, aldus de heer v. d. Boom, staat in het middelpunt der artistieke belangstelling. Dit .blijkt uit enkele (wij citee- ren!) zeer oppervlakkige radiolezingen, die over dit ondl werp werden gehouden en uit de (wij stellen er prijs op te verklaren, dat wij wederom citeeren) bar slechte tentoonstelling van monumentale kunst, die verleden jaar in het Amsterdamsche stadsmuseum werd gehou den. Na de schoolsche etymologie van het woord „monumentaal" te hebben gegeven, trachtte de heer v. d. Boom vervolgens het begrip mo numentaliteit in de beeldende kunst te ana lyseeren als beeldende eenheidsgedachte, welke ondergeschikt is aan een idee; een complex van teekens, alle geput uit de levende rea liteit. Aan de hand van een serie lichtbeelden ging de inleider voor de pauze de uitwerking na, welke de monumentale tendenz in de Wester- sche stijlperioden tot aan de hoog-Renaissance heeft gehad. Uit de geponeerde opmerkingen bleek de be lezenheid van den spreker, vooral toen hij zijn betoog opsmukte met anecdotische merkwaar digheden. De uitspraak van het zevende concilie te Nicea over de taak van de beeldende kunste naars, was den inleider slechts in den latijn- schen tekst bekend. Voor de klassiek-gevorm- de aanwezigen, die stellig hadden gehoopt, dat zij het Grieksche origineel zouden kunnen be luisteren, was deze tweede-handsche vertaling een wreede teleurstelling. Terloops klaagde de inleider over „de prejt- sche reactie op den Roman de la Rose". Zelfs Huizinga verwondert zich sterk over het feit, dat er in de late M. E. geestelijken waren, die t dit geschrift onder hun bescherming wilden nemen. De heiligen-figuren op fresken en paneelen werden door den heer v. d. Boom gekwalifi ceerd als „juffrouwen en mijnheeren met bordjes achter hun hoofd." Met de iconographie scheen de inleider niet bijzonder goed op de hoogte te zijn. De vier Apocalyptische dieren op de Romaansche tym- pans met het Ouderlingen-vizioen noemde hij zonder meer symbolen der Evangelisten. Men behoeft toch werkelijk niet aan te nemen, dat de symboliek der Apocalypsis in de 12e en 13e eeuw reeds zulke vaste vormen had aangeno men. Ook noemt men „de Beweening" van Giotto geen „Piëta". Dit is de technische naam van het devotiebeeld, dat eerst in de eerste helft der 14e eeuw in Zuid-Duitschland ont stond. Deze en andere kleine onjuistheden en op pervlakkigheden ontsierden het betoog van den inleider, die telkens zijn uitgesproken meening stelde tegenover die van „enkele anderen", die de monumentale kunst geen goed hart zouden toedragen. Een meening, die telkens weer ge poneerd wordt als een eigen persoonlijk in zicht, eischt een fundeering. die wij ondanks de belezenheid van den heer v. d. Boom in zijn voordracht pijnlijk misten. B. Voor de cursisten van het Leekenapostolaat sprak gisterenavond de heer J. C. Koop uit Scheveningen. in den St. Josephsburcht, over „Noodsignalen in de branding". De spreker werd ingeleid met een kernachtig woord van deken H. C. J. Sondaal. Be heer Kocp schetste 'n tafereel op de kust van IJmuiden, waar een schip in den storm in nood is geraakt en dan door een reddende sleepboot veilig de haven wordt binnengebracht, en ver geleek dit beeld met den huidigen nood. Op de groote wereldzee zijn vele schepen den koers kwijt geraakt. Ze zenden noodsignalen uit en vragen om hulp. Gelukkig de leekenapostel, die nu als Gods sleepboot mag fungeeren om de zielen binnen de veilige haven der Kerk te voeren. De huidige wereld kent geen liefde tot God en daarom ook geen broederlijke liefde meer. Het egoïsme is ten troon verheven. Daardoor heerscht er een dubbele crisis, een geestelijke en een stoffelijke. De stoffelijke crisis culmi neert het scherpst in de weelde naast de armoede, de zucht naar genot; vredespogingen worden aangewend, terwijl oorlogstoebereidse len worden gemaakt. De geestelijke crisis is ontstaan doordat men God heeft gebannen uit de maatschappij. Toch was het verlangen der massa naar God nooit zoo groot als in onze dagen, getuigen de vele opzienbarende bekeeringen. De velden staan rijp, maar de arbeiders zijn echter te gering. Paus Pius XI heeft daarom de Katholieken opgeroepen om hulptroepen te formeeren, en tot Katholieke Actie opgewekt. Spr. zette dan uiteen, wat leekenapostolaat in het algemeen en Katholieke Actie in het bijzonder is, en besprak uitvoerig, geïllustreerd door verschillende voorbeelden, de voornaam ste eigenschappen, welke een goed leekenapos tel moet bezitten, n.l.: een leekenapostel moet door en door katholiek zijn; hij moet de echte naastenliefde, de ware broederliefde bezitten en een man van de daad zijn. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de middelen, welke den leekenapostel vooral ten dienste staan, in het bijzonder het gebed en het offer, om ten slotte te eindigen met een dringende aansporing om toch vooral geen halve leekenapostelen te zijn, maar zich geheel aan 't mooie werk te geven. „Als wij dan een maal aankomen voor de haven der eeuwigheid en onze noodsignalen uitsturen in de branding van ons laatste uur, zal Christus zelf ons te gemoet komen en behouden binnen brengen", besloot spr. Na deze, met groote aandacht gevolgde le zing, was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorzitter, de heer F. IJland, sprak een hartelijk dankwoord. Te Haarlem is van 15 tot en met 21 Maart een geval van Dysenteria bacillaris, te Heem stede, Velsen en Wijk aan Zee een geval van roodvonk geconstateerd. De Raad voor de Scheepvaart deed Woens dag uitspraak inzake de stranding van het mo torschip „Jos Maria" op de Nederlandsche kust bezuiden Egmond aan Zee op 2 Decem ber. Zij is in de eerste plaats aan het stilstaan van den motor te wijten. Tegen het advies van den expert bij de Scheepvaartinspectie in, is de kapitein naar zee gegaan, zonder de veeren der brandstof-regelaars door betere te doen vervangen. Nadat het schip te 4.30 namiddag buiten de pieren van IJmuiden was gekomen en de mo tor tot 's avonds 11 uur goed had geloopen, is deze op dat uur plotseling blijven staan, door dat de werking van een der cylinders was uit gevallen. Gebrek aan brandstof, dat door een onklaren sproeier veroorzaakt kan zijn, mag hier als zeker worden aangenomen. De motorist kon den motor niet meer op gang brengen, omdat door nonchalance de aanzetdrukketels onvoldoenden druk hadden. De motorist was door onkunde niet in staat den druk op de aanzetdrukketels tot de nood zakelijke spanning op te voeren. Toen de ge zagvoerder meende, dat het personeel in de motorkamer te lang gewerkt had, heeft hij wacht te kooi op laten steken, zonder alle krachten in te spannen om het euvel te ver helpen. De Raad kan het niet goedkeuren, dat de kapitein van 11 tot 2 uur het schip heeft laten drijven, terwijl het vaartuig om de West moest en hij hoe langer hoe meer de kust naderde. Ook had de kapitein eerder noodsignalen moe ten geven. Voorts deed de Raad uitspraak inzake het aan den grond varen van het stoomschip „Vechtstroom" op de Nederlandsche kust be noorden IJmuiden. De Raad wil vooropstellen, dat het hem niet gelukt is uit het verhoor der getuigen 'n zuiver beeld te verkrijgen van hetgeen er nu werke lijk is geschied. Een verhoor van andere ge tuigen acht de Raad nutteloos. Wanneer de Raad afgaat op de gegevens, door den kapitein verschaft, n.l. dat na de loo ding van 8>/2 vadem, een koers Z'.Z.W. y2 magn. is gestuurd, dan kan het oordeel slechts zijn, dat deze koers absoluut veilig is. De Raad betwijfelt of in dit geval dus nog steeds uit gaande van een diepte van 81/, vadem te 8.10 het looden in voormelden koers nog eenig nut zoude hebben gehad. Het is natuurlijk altijd voorzichtig, maar bepaald noodig is het, naar 'sRaads oordeel, onder die omstandigheden niet, wanneer behoorlijk wordt gecontroleerd, dat de opgegeven koers wordt gestuurd. De Raad staat nu echter voor het feit, dat te 8.42 het schip over den grond heeft geschuurd en even heeft gezeten. De werkelijke toedracht kan dus niet zijn geweest als volgens boven staande gegevens het geval zoude zijn geweest. Dit staat in elk geval vast. Er zijn nu, geheel in het afgetrokkene, ver schillende mogelijkheden denkbaar. Vooreerst de mogelijkheid, dat niet is gelood, doch uit sluitend op het geluid van den misthoorn welke, naar achteraf is gebleken, niet van de pier kan zijn geweest, doch van den vuurtoren IJmuiden is opgezocht. Nog twee andere mogelijkheden zijn aanwezig, n.l. dat verkeerd gestuurd is of dat bij het looden een vergissing is begaan. De Raad zou al deze mogelijkheden niet opperen, indien het gelukt ware uit het onderzoek een vaste overtuiging te bekomen omtrent hetgeen werkelijk is gebeurd. Dit is helaas niet het geval. In hoofdzaak ligt dit aan de verklaring van den tweeden stuurman. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de aangekondigde Liederenavond van Francis Al phen, in de kleine zaal van de Gemeentelijke Concertzaal wegens ziekte van den zanger niet doorgaat. Niettegenstaande het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde in ons land verboden is, en ondanks de waarschuwingen van verschillen de zjjden aan het adres van het publiek ge richt, blijkt het toch mogelijk te zijn, dat deze „wonderdoktoren", de crisis ten spijt, goede zaken maken. Hoe funest en treurig zijn echter de gevol gen van dergelijke „behandelingen!" Een open brief van den heer J. de Clercq Zubli, arts te Dedemsvaart, gericht aan zekeren Herr Fick, die zich onder dezen naam „aanbiedt als trouwe en goede hulp voor zieken en lij denden," willen wij onzen lezers niet ont houden. In zijn geheel ontleenen wij deze aanklacht uit de „Dedemsvaartsche Courant": ..Herr Fick! Terwijl ik dit schrijf, is een pa tiënte van mij stervende. Een zorg zame moeder zal over eenige oogen- blikken aan haar gezin worden ont nomen. Het is droevig! Maar het is niet anders. Herr Fick! Van dit heengaan draagt gij de schuld. Want was het geval? Deze vrouw was reeds lang lijdende aan een zeer ernstige ziekte. Een ziekte, die met tusscfienpoozen van vele maan den terug pleegt te komen met een levenbe dreigende crisis. Vroeger kwam men zoo'n cri sis bijna nooit te boven en slechts weinigen beleefden toen een derden aanval. Eerst enkele jaren terug is het heilzame geneesmiddel ge vonden, dat, wetenschappelijk toegepast, met onfeilbare zekerheid een crisis voorkomt of haar volkomen geneest. Mijn patiënte had reeds zoo'n crisis doorge maakt en het goede succes dankte zij mede aan het genoemde geneesmiddel. Maar de behande ling met herhaalde inspuitingen was haar zeer pijnlijk geweest. Angst voor die pijn (waar voor zij, in tegenstelling met de meeste ande ren, blijkbaar zeer gevoelig was) deed haar de geregelde toediening van het geneesmiddel weigeren. Langzaam maar zeker ging toen haar toe stand achteruit en ten slotte werd een snelle en juiste hulp dringend noodig. Die hulp kón haar gegeven worden, Herr Fick! Het geneesmiddel bestaat. Zij behoefde toen nog niet te sterven! En toch Angst voor pijn dreef haar naar u. „Men" had haar dat geraden. „Men" stelde vertrou wen in uw kunde. „Men" stelde ten minste vertrouwen in uw gevoel voor verantwoorde lijkheid. En wat deed gij, Herr Fick? Wat deed gü toen daar die doodsbleeke vrouw tot U kwam om hulp? Gij gaaft voor haar kwaal, waarvoor een absoluut zeker werkend geneesmiddel door de wetenschap reeds is gevonden en dat haar reeds eenmaal met goed succes van 't zekere einde heeft gered, eenige van uwe genummerde fleschjes. Gü, die zoogenaamd alle ziekten uit 'smenschen oog weet te le zen! Hebt gij dan toen in die bloedelooze moede oogen nog niet den dood gezien? Iedereen toch die haar kende en haar zag, maakte zich zorgen over haar. En gij, die zegt. dat gij de ziekte kunt af lezen van het menschelijk oog, gij gaaft haar droppels om in te nemen, in plaats van haar terug te sturen naar den medicus, die haar ziekte kende en het geneesmiddel reeds eenmaal met goed gevolg bij haar mocht aanwenden. Herr Fick! Door uw gebrek aan kennis over haar ziekte, door uw onwetendheid over het bestaan van het volkomen zeker geneesmiddel voor haar kwaal, maar bovenal door uw gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel tegenover deze vrouw, zijt gij schul dig aan het feit, dat zij pas één maand la ter in een hopeloozen toestand tot mij kwam. Er is nog hard gewerkt, Herr Fick, om de funeste gevolgen van uw gepruts tegen te gaan. Maar helaas, het bleek te laat. Nu kan hier niets meer baten. Het is wel droevig, maar 't is niet anders. Mijn patiënte was bang voor pijn en daarom ging zij van mij weg en zocht u. Gij, Herr Fick, gaaft haar droppels en onderwijl liet gij den dood zijn gang gaan. Dit alles was niet noodig geweest. O! ik weet wel! daar zullen nog velen tot u komen met echte en vermeende kwalen. En velen onder hen zullen bij het gebruik van uw droppels kostbaren tijd verloren laten gaan voor de juiste behandeling van een beginnende tu berculose, kankerlijden of bloedziekte en andere kwalen meer. Ik vlei mij niet met de hoop dat gij zult ophouden, met voor iedere kwaal een genummerd fleschje te geven. Nietwaar? Even als ieder ander hebt gij geld noodig om te leven! Maar het doel van mijn schrijven is, in het openbaar uiting te geven aan mijn groote er gernis, dat gij met bedrieglijke voorspiegelin gen deze vrouw aan de voor haar eenige goede behandeling hebt onttrokken en daardoor haar dood met vele jaren hebt verhaast. Een gezin is te vroeg, véél te vroeg, zonder moeder ge komen. Ik wacht uw volgend slachtoffer met angstige nieuwsgierigheid. Beste wenschen voor den vrede in uw hart. ZUBLI." Naar aanleiding van een open brief van dr. Zubli te Dedemsvaart aan de marechaussee te Hardenberg is de z.g. Duitsche dokter Fick ge arresteerd, daar hij volgens den arts den dood van twee zijner patiënten op zijn geweten heeft. Herr Fick had in Noord-Oost-Overijsel, waar hjj geregeld zittingdagen hield, een zeer drukke praktijk. Het betreft hier vader en moeder van één gezin. URSULASTRAAT I TELEFOON 14967 KOOP OF BESTEL 'T BESTE VAN 'T BESTE GEROOKTE PALING GARNALEN HEERLIJKE SCHOTSCHE HARING EN GECONSERVEERDE VISCHWAREN OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. In het Tehuis voor Ouden van Dagen en in het Haarlems Kindertehuis aan den Schoter singel is gisteren het jaaxlijksche Teylerfeest gevierd. Uit den toren hing de vlag en de Dienst van Hout en Plantsoenen had de binnen plaatsen versierd. Om 12 uur werden in het Kindertehuis feestliederen gezongen en het or kest van Jopie Keyzer maakte muziek. Des middags was er een kindervoorstelling en des avonds werden feestvoorstellingen gegeven. Zoowel de kinderen als de oudere verpleegden wei-den getracteerd. In de mannenzaal werd aan de uitvoering medewerking verleend door het Haarlemsch Cabaret- en Revue-Gezelschap, onder leiding van den conferencier Herman Smits. Dat er den geheelen dag volop genoten werd behoeft niet apart te worden vermeld. Dc oudjes waren echt in hun knollentuin. Gisteravond hebben een dertig reserve-offi cieren uit Haarlem op het terrein van de Ripperdakazerne demonstraties bijgewoond van de nieuwe pantserauto's, die onlangs door het Nederlandsche leger zijn aangeschaft en hiei gestationneerd zijn De demonstraties waarbij ook gewerkt werd met zoeklichten werden geleid door twee officieren van de cavalerie, instructeurs bij de pantserauto's. Wegens de zeer groote belangstelling zal op Dinsdag 31 Maart nog één enkele herhaling- gegeven worden van Brusse's „Boefje" met Annie van der LugtMelsert van Ees in de titelrol. De verdere medespelenden zijn Cor v. d. LugtMelsert, Enny Heymans—Snijders, Mimi Boesnach, Anton Roemer e.a. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. MEXICO, 27 Maart. (D. N. B.) Een drie- motorig Ford-vliegtuig van de Mexicaan- sche luchtvaartmaatschappij, dat zich met een Dnitsch reisgezelschap onderweg be vond van Mexico-Stad naar Guatemala, is in den bergpas tusschen den vulkaan Popo catepetl en Intaccihuatl neergestort. Dc tien passagiers, allen Duitschers, en vier leden der bemanning werden gedood. Onder de slachtoffers bevinden zich prins Adolf zu SchaumburgLippe en prin ses Elisabeth zu SchaumburgLippe. Het vliegtuig is geheel uitgebrand. Donderdagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van T. H. O., staande aan de Kwa- kei te Uithoorn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de omwonenden nog nauwelijks den tijd hadden om het op stal staande vee los te snijden en naar buiten te drijven. Buiten deze levende have kon niets worden gered. De brandweer was kort na het uitbreken van den brand onder leiding van den burge meester, den heer C. N. A. Coot, ter plaatse. Zij tastte het vuur met vier stralen aan, doch zag spoedig in, dat het pand niet behouden kon blijven. De belendende pereeelen bleven voor het vuur gespaard. In de boerderij werd een gemengd bedrijf uitgeoefend van veehouder en bollenkweeker. De brand is ontstaan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. De schade, welke groot is, wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Nadat Donderdagmorgen in de kerk van de H. Hildegardis te Rotterdam de plechtige Uit vaartdiensten waren gehouden voor de zielerust van den herder dier parochie, wijlen Pastoor J. W. B. Nagel, werd diens stoffelijk overschot omstreeks twee uur in den middag op het R. K. kerkhof Buitenveldert ter aarde besteld. Achter den lijkauto reed een viertal auto's, waarin de vier kapelaans der parochie, alsmede de leden van het kerk- en armbestuur gezeten waren. De gebeden in de kapel en bij de groeve wer den gezongen door de Eerw. Heeren Geestelij ken, onder wie zich bevonden Deken C. J. Boekhorst van Buitenveldert, e« de zeereerw. heeren Pastoors H. J. M. M. Alink. C. M. Wou- terlood van Amsterdam en J. J. Wieman van Edam. De absoute door den hoogeerw. Pater H. M, Finke, provinciaal van de Priesters van het H. Hart, Deken J. Lucassen van Beverwijk en rec tor A. Melchers, van de Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk. Toen de plechtigheden ten einde waren wer den vijf Onze Vaders en Weesgegroeten gebe den. Per autobus waren voorts vele oud-parochia nen van pastoor Nagel uit Assendelft naar de begraafplaats gekomen om de teraardebestel ling bij te wonen. Is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hü in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. LEIPZIG, 26 Maart Rijkskanselier Hitier heeft vandaag te dezer stede binnen het kader der verkiezingscampagne, wederom een rede voering uitgesproken. Sprekende over de her overing van de Duitsche vrijheid en onafhanke lijkheid, de Duitsche eer en de volledige souve- reiniteit van het Rijk, zeide Hitier ditmaal- Het was een zware en gevaarlijke taak. maai wij zijn het lot er dankbaar voor, dat het ons de bevrijding niet gegeven heeft als geschenk van een conferentie of van een Volkenbond' maar dat het ons in staat gesteld heeft dc Duitsche wederopstanding zelf te bevechten Nooit zal onze natie zich datgene laten ont nemen, wat het zóó zwaar heeft moeten be vechten. Ik wist, dat de wereld zou protestee ren. De wereld heeft zich aangewend in de Duitsche niet-gelijkgerechtigdheid een bijdrage te zien tot de pacificatie van de wereld. Biej" aan zullen wij, eindelijk, een einde maken. WU zijn bereid een veel grootere bijdrage daartoe te geven, maar die zal niet meer gepaard gaan aan de eerloosheid van dit volk. Voortgaande, zeide Hitier o. m. nog: Wan neer men tegenover de rechtsgelijkheid wiL* op de letter van een verdrag, kan ik slech zeggen: Dit verdrag leggen jullie zoo uit e» wij leggen het anders uit. Jullie zijt niet g - roepen onze rechter te zijn; ik zelf schik 1,11 niet onder jullie vonnissen. Ik ben het Duu- sche volk verantwoording schuldig er, plf jullie raad. Jullie bouwt op paragrafen en predik een hoogere moraal. Wie heeft het reen te twijfelen aan de betrouwbaarheid van Duitsche natie? Twijfelt gij soms daarom, om dat deze natie thans weer haar eer teruggevoi - den heeft? De geste en de symbolische hal - deling, waarom gevraagd is, zullen op 29 Maa de wereld getoond worden. Bij de voortgezette wedstrijden in het tou^ nooi om het wereldkampioenschap cadre te Barcelona heeft onze landgenoot S w ring wederom een mooi succes geboekt. W j tweede partij tegen den Spanjaard Butron hij niet veel moeite met zijn tegenstander in een goed gespeelde partij maakte hi) m beurten de 400 vol.- Evenals Woensdag ma hij ook thans weer een hoogste serie van,reef Men kan dus wei zeggen dat hij goed °P pa„ is, want uitgezonderd Moons en Albert en vin die series van 182. 152 en 133 boekten, er maar weinig spelers die boven de 100 u serie komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4