Practische toepassing van den snelblusscher 4 Optil 1 1 f) 's Nachts opstaan Baby's Kou HAV BANK TE SCHIEDAM Een ambtelijk margarinerecept VOORAL IN OPENBARE GEBOUWEN VAN NUT OPROEP AAN SCHOOL BESTUREN W fe VRIJDAG 27 MAART 1936 Een donderkopje NIEUW BACONCONTRACT Protest van varkenshandelaren en slagers HET RIJK EN DE N.V. „V.A.M." ORDENING IN DE MINERAAL WATERINDUSTRIE DE OPENBARE VERVOER MIDDELEN De Hertog Hendrik Prof. Aalberse 65 jaar Vele blijken van belangstelling ontvangen De brandstichting te Echteld Het onderzoek bracht zeer be- zwarende feiten aan het licht BALANSEN VERVALSCHT? De O.H.I.M.-zaak voor de Rotter- damsche rechtbank OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Pootaard appel-vergunningen Steunvergoeding erwten Groot-brandbluschmaterieel is onmisbaar, doch heeft zijn bezwaren Voorzorg tegen brand bommen .RONDOM HET BOEK" Nederlandsch Fabrikaat De eerste'tentoonstelling in de Apollo-hal te Amsterdam, van 30 April tot 9 Mei Ministerieele belangstelling HULDIGING VAN GEZANT LOUDON Een receptie in Den Haag Fototoestellen als reisbagage M. S.S.- cachets Kerkelijk Leven Na de jongste bezuinigings maatregelen Mgr. J. P. Huibers Zijn eerste bezoek als bisschop aan Hageveld CONGREGATIE VAN O. L. VROUW VAN HET H. HART Frater Andreas afgetreden als algemeen overste BENOEMINGEN anrmc" LEVENSVERZEKERING Bisdom Roermond PASTOOR J. A. GEURTS t Audiëntie Collecte voor de arme kerken Het Departement van Sociale Zaken licht de huisvrouwen voor, hoe zij voor weinig geld kunnen zorgen voor voldoende krachtige voeding voor haar ge zin. Het verstrekte ook een recept voor be reiding van margarine. Een van de disci pelen liep daarmee leelijk tegen de lamp. „De Groene Amsterdammer" schrijft daarover onder het opschrift „A qui la fau- te?": De huismoeder, die zich had te verdedi gen ter zake dat zij „margarine in den zin van artikel I der Boterwet heeft vervaar digd, terwijl zij tot het vervaardigen van margarine niet als georganiseerde was aan gesloten bij de Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale te 's-Gravenhage en niet tot de groep margarinefabrikanten was toege laten", kan men moeilijk moreel verant woordelijk stellen voor haar volgzaamheid aan een officieuze publicatie van het de- parlement van Sociale Zaken. En de com missie, die hier een waarlijk huisvrouwelij- ke onkunde in de wetsbepalingen van het Crisis-zuivelbesluit aan den dag legde, evenmin. Want de grondfout ligt in de inconse quentie van een systeem, dat eenerzij as voor breede lagen der bevolking aanpassing predikt en anderzijds er op gericht is om in bepaalde bedrijven een prijsniveau te handhaven dat ver boven de vrije markt ligt een politiek, die de kosten van eer ste levensbehoeften onvermijdelijk hoog houdt. Wat de vrijzinnig-democratische hoofd redacteur Prof. Josephus Jitta hier in zijn blad laat zetten, is weinig vleiend voor zijn beide partij genooten Minister Slingenberg. onder wiens auspiciën het margarinere ceptje werd verstrekt en Minister Oud, die nog pas de aanpassing verdedigde en het dualisme in de politiek, dat hier zoo merk waardig aan den dag trad, excuseerde. Het rubriekje, waarin het geciteerde stukje in „De Groene" voorkwam, heet „Donder kopjes". Een voorteeken? Nachts moeien opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cyslex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. De Nederlandsche Bond van Varkenshande laren heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat de berichten over het nieuwe ba- concontract nieuwe verontrusting brengen. De Bond is van rneening, dat met de vrijlating van de beschutte exportslagerijen oo de bin- nenlandsche markt deze instellingen absoluut in een sterk bevoorrechte positie worden ge plaatst en de zich normaal ontwikkeld heb bende, doch onbeschermde grossiers- en sla- gersbedrijven door dezen vorm van concurrentie worden benadeeld, met gevaar voor algeheele ontwrichting en veler ondergang. De Bond ver zoekt den Minister dringend te bevorderen, dat eindelijk de bevoorrechting op het terrein van den varkensafzet plaats maakt voor meer ge lijke concurrentie-voorwaarden. De Ned. Slagershond en de Ned. R.K. Han- zebond van Slagerspatroons hebben den minis ter een schrijven van ongeveer gelijke strek king doen toekomen. In verband met het feit, dat op 13 Juni 1929 te 'sGravenhage is opgericht de naamlooze ven nootschap: N. V. Vuilafvoer Maatschappij „V.A. M." met een maatschappelijk kapitaal van f 10.000, verdeeld in 10 volgestorte aandeelen Van f 1000 elk, waarvan voor 9 aandeelen is deelgenomen door den Staat der Nederlanden, terwijl daarnaast de Staat garant is voor alle financieele tekorten van de N. V., heeft het Tweede Kamerlid Van der Weijden aan den biinister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, cf hij bereid is aan de Kamer over te leggen van elk der verschenen boekjaren het jaarverslag van die N. V., waaruit mede blijkt of en inhoe- Verre de garantie van den Staat geleid heeft tot dekking van mogelijke tekorten? Op 1 April a.s. zal de Algemeene Nederland sche Bond van Bierhandelaren en Mineraalwa terfabrikanten zijn jaarlijksche ledenvergade ring in het Jaarbeursgebouw te Utrecht hou den, terwijl op 31 Maart een openbare vergade- fing hieraan zal voorafgaan, welke voor alle vak- Senooten toegankelijk zal zijn. Op deze vergaderingen zullen besprekingen borden gehouden over de slechte economische Cihstandigheden, waarin deze tak van bedrijf Verkeert, besluiten zullen worden genomen ten Sanzibn waarvan het in de bedoeling ligt, hier- dp de verbindendverklaring te verkrijgen in ver end met de wet op het algemeen verbindend vcrklaren van ondememersovereenkomsten. In het voorloopig verslag over het wetsont werp tot wijziging van de wet openbare ver voermiddelen spreekt de vaste commissie der Tweede Kamer voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden het vertrouwen dit, dat de minister een spoedige algemeene Iegeling van het openbare vervoerwezen zal be- Vorderen, zoodra de voorstellen van de centrale commissie hem zullen hebben bereikt. Onder erkenning, dat dit ontwerp tegemoet *°mt aan het bezwaar van bedrijfsbeiemme- werd gevraagd, op welke gronden de mi nister thans een gestrengere bepaling noodig dcht dan in April 1933 ten aanzien van de Vrachtauto's. H. Ms. „Hertog Hendrik" bevond zich 26 öe< ter hoogte van kaap Finistère. Het best behandeld zonder"in- nemen—alleen inwrijven met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK Prof, mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, oud-Minister van Arbeid en voorzitter der Katholieke Tweede Kamer-fractie, viert heden in intiem huiselijken kring te Den Haag zijn 65sten verjaardag. Ondanks het feit, dat prof. Aalberse dezen dag onopgemerkt wilde laten voorbijgaan, heeft hij van verschillende zijden blijken van belang stelling ontvangen. Het ingestelde onderzoek heeft zeer bezwarend feitenmateriaal opgeleverd voor den gearresteer den inwoner van Echteld, in wiens woning aan den Waaldijk onder verdachte omstandigheden brand is ontstaan, waarbij zijn vrouw zoo zwaar werd gewond, dat zij korten tijd daarna is over leden. Blijkens het onderzoek door den politie-schei- kundige, dr. Hesselink, uit Arnhem, is in de wo ning inderdaad brand gesticht. De vloeren, hou ten wanden, en enkele meubelstukken waren met teer bestreken. Men heeft voorts een petroleum- toestel gevonden, waarop de teer in vloeibaren toestand is gebracht. De man blijft hardnekkig zijn onschuld betui gen. Hij zou niet hebben geweten, dat zijn vrouw thuis wai. De man staat zeer ongunstig bektend en de heftige scènes met zijn vrcuw brachten de buurt vaak in opschudding. Dit was ook het geval kort voor het uitbreken van den brand. De sectie op het zwaar verminkte lijk, zal moeten uitwijzen of er inderdaad van geweld pleging sprake is gewe&st. De verdachte is opgesloten in het arrestanten- lokaal te Echteld. Reeds ongeveer drie jaar geleden heeft mr. J. A. L. M. Loeff, curator in het faillissement van de Overzeesche Hardhout Import Maatschappij (O.H.I.M.) te Rotterdam tegen twee der com missarissen en den president-directeur een aan klacht ingediend wegens vervalsching van ba lansen en verlies- en winstrekeningen overeen aantal jaren. De leiders van de onderneming zouden tot deze valsche boekingen zijn overgegaan, omdat de zaak voortdurend in geldnood verkeerde. Later werd surseance van betaling aange vraagd en het volgend jaar is het faillissement uitgesproken. Als gevolg van de aanklacht van den curator hadden zich voor de Rotterdamsche rechtbank, wegens valschheid in geschrifte te verantwoor den de gewezen president-directeur van de O.H.I.M., de 55-jarige koopman C. B. te Wasse naar en de commissaris van de O.H.I.M., de 60-jarige koopman W. J. K. uit Den Haag (de tweede commissaris, tegen wien de aanklacht was gericht, prof. F„ is inmiddels overleden) Verdachte K. bestreed, dat de balansen ge flatteerd waren. Verdachte B. zeide, dat hij naar aanwijzingen van prof. F. wijzigingen in de boeken liet aan brengen door den boekhouder. Wat de balans over 1926 betreft, merkte verdachte op, dat de vermelde bedragen niet te hoog waren. De directeur van het Antwerpsche filiaal, ge tuige W. Houthoff, kon geen verklaring vinden voor de f50.000 hoogere winst van dit filiaal, verantwoord in de boeken van het hoofdkan toor ten opzichte van het filiaal. De rijksaccountant W. N. de Blaey betoogde aan de hand! van de administratie van de O.H.I.M. dat het Antwerpsche filiaal in 1926 met ruim f84.000 is belast als schuld aan het hoofdkantoor. In 1926 is op een kapitaal van f140.000 ongeveer f30.000 winst gemaakt. In dit geval had gereserveerd moeten worden en niet een good will van f 50.000 voor het Antwerpsche filiaal mogen aangenomen worden. De zitting is daarop verdaagd tot hedenmor gen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat evenals het vorig jaar, de mogelijkheid bestaat om de bij tuinbouw teeltvergunning toegestane oppervlakte vroege aardappelen uit te breiden tot 67 pet. van de oppervlakte, in 1933 beteeld met vroege aard appelen, onder voorwaarde dat de aardappelen geteeld op deze vergunning ter keuring worden aangeboden aan den Nederlandschen Algemee- nen Keuringsdienst, terwijl voorts van deze aardappelen alleen die boven de maat 55 m.m. vóór 1 Augustus ter veiling mogen worden aan gevoerd. Bedrijven kleiner dan 8 H.A. komen niet in aanmerking voor deze aanvullende vergunning, aangezien bij deze bedrijven het toegewezen percentage de 67 pet. reeds bereikt. Aanvraagformulieren voor deze extra vergun ningen zijn verkrijgbaar bij de verschillende prpvinciale landbouwcrisisorganisaties, afd. tuinbouw. De ten vorigen jare uitgereikte pootaardappel- vergunningen zijn ook voor 1936 van kracht. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 Maart tot en met 14 Maart 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respec tievelijk 3.60 en 3.10 per 100 k.g. zal bedra gen: de steunvergoeding voor in datzelfde tijd vak gèdorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D, zal respectievelijk 3 en 2.50 per 100 k.g. bedragen. De toepassingsmogelijkheden van brandblusch-apparaten zijn vrij wel onbegrensd, en praktisch ge sproken zouden ze op geen enkele door menschen bewoonde plaats mogen ontbreken- Hoewel men in de grootere plaatsen gewoonlijk op de spoedige hulp der brandweer zal kunnen rekenen, zijn ze ook daar toch volstrekt niet overbodig- In het bijzonder dienen ze aanwezig te zijn in alle groote openbare ge bouwen, zooals ziekenhuizen, waren huizen, gestichten, theaters, fabrie ken en opslagplaatsen, ook al zijn die gebouwen, zooals gewoonlijk het geval is, op last der brandweer uitgerust met groot bluschmaterieel in den vorm van brandkranen en slangen, regen-installaties, enz. Het in werking stellen en bedienen van dergelijke installaties vereischt n.l. 'n zekere mate van vaardigheid, welke alleen door het houden van geregelde oefening wordt verkre gen- Dat aan het houden van dergelijke oefeningen slechts zelden de hand wordt gehouden, is een bekend feit. Ook vereischt dit materieel een ge regelde controle en onderhoud, om niet te spreken van de onnoodige waterschade, welke ook bij het voorzichtigst gebruik ontstaat, wan neer men daarmee een klein begin- brandje zou willen blusschen. Men schiet nu eenmaal niet met een kanon op een haas- Men overwege bovendien eens hoe lang het zal duren alvorens werkelijk water kan worden BIJ ELKEN AANKOOP VAN f 2.50 ALS GESCHENK Een eerste krachtige aanval van het personeel zelf kan in vele gevallen een zwaren bedrijfsbrand voorkomen gegeven, wanneer in een groot gebouw brand uitbreekt. Het personeel, dat met de bediening is beiast, moet worden gewaarschuwd en ter plaatse verschijnen, de slang uitgelegd, moge lijk recht tegen het in paniekstemming vluch tende publiek in en de brandkraan openge draaid. Vooropgesteld dan altijd, dat al het materieel goed functionneert en de slangen niet lek zijn. Bovendien dreigt hierbij het gevaar, dat vluchtenden over de uitgelegde slang strui kelen en onder den voet worden geloopen. Ook bedenke men dat het uitleggen van brandslangen in den regel nooit onopgemerkt kan geschieden, wat b.v. in een ziekenhuis van beteekenis is. Hoe zuilen invaliden en hulpe- looze zieken reageeren, wanneer zij vanuit hun bed waarnemen, dat op de gang een brand slang wordt uitgeloopen? Hoe geheel anders kan in deze gevallen met een klein handig brandblusch-apparaat worden opgetreden. Een greep, een paar passen, een enkele handbewe ging en de bluschkrachtige straal verricht reeds zijn werk. In enkele oogenblikken is het gevaar geweken, en slechts zij die zich in de onmid dellijke nabijheid bevonden, hebben bemerkt, dat er iets niet in orde was. Is in binnen de steden gelegen gebouwen de kans daarop gering, zoo bestaat in bui ten liggende panden, zooals sanatoria, enz. wel degelijk de mogelijkheid, dat de brand leiding niet werkt, b.v. door stukvriezen in den winter of langdurige droogte in den zomer. Op grond van dit alles verdient het dan ook ten zeerste aanbeveling, dat derge lijke gebouwen, naast de aanwezigheid van groot-bluschmaterieel, ook met een voldoend aantal snelblusschers zijn uitgerust. Maar ook in iedere particuliere woning is de aanwezigheid van een of meer brand blusch-apparaten even noodzakelijk als het veiligheidsslot op de deur. Tallooze voor beelden zijn er te noemen, waaruit blijkt dat menschen die in den slaap door het vuur werden verrast, kans hebben gezien om zich met behulp van een handbrand- blusscher een weg dwars door de vlammen te banen, en zoodoende hun leven te redden. Maar er is nog iets, dat voor de aanschaf fing dezer toestellen pleit, n.l. het gevaar, dat ons burgers, wanneer ooit een gewapend con flict uitbreekt, vanuit de lucht bedreigt in den vorm van brandbommen. De naam van dit oorlogstuig zegt ons reeds dat het dient om brand te stichten. Brandbom men zijn klein van omvang en licht van ge wicht, zoodat ieder bombardementsvliegtuig er een zeer groote hoeveelheid van kan meevoeren. Bij den huidigen stand der oorlogstechniek is het zeer wel mogelijk dat er bij een luchtaan val op een groote stad eenige duizenden van deze bommen worden neergeworpen, zoodat er op evenzoovele plaatsen gelijktijdig een begin van brand ontstaat. Dat tegen een dergelijke drukke klandizie zelfs de grootste en beste be roepsbrandweer machteloos staat, behoeft ver der wel geen betoog. Wanneer derhalve in zoo'n geval de bewoners met de handen in den schoot blijven zitten, dan zou het gevolg' zijn, dat de stad geheel of Nog slechts enkele weken, en op den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, Eere lid van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", zal in de aanwezigheid van vele auto riteiten, de tentoonstelling „Nederlandsch Fa brikaat 1936" in de Apollohal te Amsterdam worden geopend. Het zal de eerste zijn van een reeks van vijf tentoonstellingen. Twee maanden na Am sterdam komt Nijmegen, en dan volgen telkens met een tusschenruimte van een maand Rot terdam, Groningen en Den Haag. De belang stelling van de Nederlandsche industrie is van dien aard, dat de beschikbare zalen te Nijme gen. Groningen en Den .Haag reeds nu te klein zijn gebleken, zoodat in de tuinen van de Ver eeniging, de Harmonie en den Dierentuin uit gestrekte paviljoen zuilen moeten worden op getrokken. Maar voorloopig is alle aandacht geconcen treerd op de tentoonstelling te Amsterdam. De moderne, ongeveer 3000 M.2 groote Apollo-hal zal geheel gevuld zijn met stands, waarbij ver schillende gecombineerde, bijvoorbeeld van den Bond van Nederlandsche Brouwerijen. Verder de meeste vooraanstaande indus trieën op zeer verschillend gebied, terwijl ook verschillende overheidsbedrijven aanwezig zul len ziin. De officieele opening, op 30 April des mid dags om twee urn-, zal door de A.V.R.O. en de N.C.R.V. worden uitgezonden, als onderdeel van het nationale programma op Juliana-dag. Ook van officieele zijde is reeds groote be langstelling voor deze serie tentoonstellingen getoond. Zoo zegt Z. Exc. Minister Gelissen o.a. in het voorwoord, dat hij voor den Gids dei- tentoonstellingen schreef: „Mogen tot de oplossing der moeilijkheden, die de Nederlandsche nijverheid bij den verkoop ha" rer producten, zoowel in het binnenland els in het buitenland ondervindt, ook de in het jaar 1936 door de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" te organiseeren tentoonstellingen het hare bijdragen." „Ik twijfel niet," aldus Z. Exc. Minister Slin genberg in het artikel, dat hij voor den Gids schreef, „of van deze tentoonstellingen zal een krachtige propaganda uitgaan voor het koopen van Nederlandsche waar. Nadere kennismaking zal menigen bezoeker kunnen overtuigen, dat Nederlandsch fabrikaat tot dusver ten onrech te is achtergesteld bij buitenlandsch product." En tenslotte halen wij eenige zinnen aan wat de heer Ch. J. I. M. Welter in dezen Gids schrijft: „De ervaringen, welke Ik met de Nederland sche industrie heb gehad in mijn hoedanigheid van Voorzitter van de Rijkscommissie voor de Werkverruiming, hebben mij de overtuiging bij gebracht, dat, dank zij den industrieelen leiders en vakbekwaamheid van den Nederlandschen werkman, de Nederlandsche industrie de con currentie in technisch opzicht met het buiten land glansrijk kan doorstaan. Ik spreek de hoop uit, dat de door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te organiseeren tentoonstellingen er toe zullen bijdragen, dat de kennis van dit mijns inziens vaststaand feit in breeden kring wordt verbreid. Daarmede worden groote nationale be langen gediend." althans voor een groot deel door het vuur wordt vernietigd. Gelukkig echter hebben proefnemingen aan getoond, dat men tegenover dit gevaar niet ge heel machteloos staat. Door hun gering ge wicht is het arbeidsvermogen van de brandbom niet groot en slaat ze daarom gewoonlijk niet diep in. Meestal zal ze op de vliering of zolder van een stadswoning blijven liggen of in de dakspanten blijven hangen. Gevaarlijk is dit in zooverre, omdat het gewoonlijk juist de vliering of de zolder is, waar alle mogelijke brandbare stoffen zijn opgestapeld. In de eerste plaats zal men dus goed doen deze bij oorlogsgevaar daar te verwijderen. Gebleken is, dat zand het beste middel is om het vuur, dat de bom zelf ontwikkelt, te verstikken. Men zorge dus dat er dicht bij den zolder een kist met zand en eenige schoppen .gereed staa, om zoo'n bran dende bom daarmee onmiddellijk te Kunnen afdekken. Laat de constructie van het huis dit toe, dan verdient 't ook aanbeveling den ge- heelen zolder of vliering met 'n ongeveer tien cM. dikke zandlaag te bedekken. De bom /alt dan daarop en brandt uit zonder verdere schade aan te richten. De snelblusscher is echter ook hier weer het beste middel om de voorwerpen welke door de bom in brand gestoken zijn, te blusschen. Im mers door den compacten, sterken en daarom overal diep doordringenden bluschstraal treft iedere druppel bluschvloeistof zijn doel, zonder dat er iets van den inhoud verloren gaat. In dit opzicht probeere men eens een eenigszins hooggelegen vuurhaard met emmers water te blusschen en zie dan toe, hoeveel daarvan het doel werkelijk treft. Nog afgezien van den tijd die verloren gaat en de moeite welke het kost om die emmers te vullen en te transporteeren. Wanneer al het bovenstaande pleit voor het gebruik van brandblusch-apparaten in de stad, hoeveel te meer zal dit dan het geval zijn in kleinere plaatsen en op het platte land, waar een snelle en doeltreffen de brandweer-organisatie immers nog maar tot de zeldzaamheden behoort. Indien er gens, dan is men bij brand hier op zichzelf aangewezen. Juist omdat vele kleine ge meenten zich de kosten van een goed- georganiseerden brandbestrijdingsdienst niet kunnen veroorloven, kan een oordeelkundige organisatie, gebaseerd op onderlinge hulp verleening door middel van snelblusschers, daar de gewenschte uitkomst brengen. De manier, waarop dit kan geschieden, als ook het nut van een z.g. Eerste Hulpdienst bij de plattelandsche brandweer door middel van snelblusschers, zullen wij in ons slotartikel na der aangeven. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van het comité, dat zich hier te lande gevormd heeft met het doel den Nederland schen gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag te huldigen, dit te doen op Zaterdag 4 April op een receptie in hotel Witte Brug te Den Haag. Namens het comité zal mr. D. Fock, minister van staat, het woord voeren en den oud-mi- nister van buitenlandsche zaken een album aanbieden met handteekeningen van de zeer velen, die van hun sympathie voor dit jubi leum blijk gaven. Het comité ondervond van zeer vele zijden in stemming met zijn streven. Het ontving een groot aantal handteekeningen, naamkaartjes en brieven, veelal in treffende bewoordingen ge steld, die uitdrukking gaven aan de behoefte, welke allerwegen bestaat om den heer Loudon te huldigen voor de groote diensten die hü in den loop der jaren den lande bewezen heeft. Naar aanleiding van verschillende berichten over aanhoudingen van toeristen, die uit het buitenland in ons land terugkeeren, en in het bezit zijn van fototoestellen, waarvan zij niet direct kunnen bewijzen, dat deze uit Neder land afkomstig zijn, wordt de aandacht geves tigd op het verscherpt toezicht aan de grenzen. Fototoestellen worden alleen dan door de douane vrij binnen gelalen, indien de bezitters bewijzen kunnen, dat deze uit Nederland af komstig zijn. Dit bewijs kan door hen worden geleverd door vóór het naar het buitenland ver trekken de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te verzoeken een vrijdom van invoer te verstrekken of een loodje aan het toestel te bevestigen. Ook kan dit aan de grens geschie den onder overlegging van de nota van den handelaar, bij wien het toestel werd gekocht. Voor camera's, welke in het buitenland zijn gekocht en in Nederland worden ingevoerd, moet een totaal invoerrecht van 25 pCt. van den aanschaffingsprijs worden betaald. Werken Uw ingewanden normaal Stel er dan prijs op Zorg dat dit zoo blijft. Het regelmatig gebruik der M. S. S.-cachets voorkomt stoornissen, die ook bij U plotseling kunnen optreden In het Bezuinigingsontwerp op het onder wijs werden eenige verlagingen doorgevoerd van de vergoedingen, welke krachtens art. 205 der L. O.-wet aan de bijzondere schoolbesturen toekomen voor het gebruik door deze bestu ren zelf vóór 1921 gebouwde scholen. Naar aan leiding van het feit, dat in deze verlagingsbe- palingen de mogelijkheid -n beroep op de Kroon wordt opengelaten, waardoor de oude. althans een hoogere vergoeding kan worden gëhandhaafd, heeft Z. HoogW. Exc. Mgr. J. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, de hem rekenplich- tige kerk- en schoolbesturen gelast in de maand April een vergadering aan dit punt te wijden en hem daarna voor den 15den Mei voorstellen te doen betreffende het al of niet gebruik maken van deze mogelijkheid tot beroep. Deze opdracht alsmede de bepalingen der wet zijn in hun geheel afgedrukt in het jongste nummer van „Sint Bavo". Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft, zoo lezen wij in „St. Bavo", op het feest van St. Jozef, den patroon van het Klein-Seminarie te Heemstede, zijn eerste bezoek aan Hageveld gebracht, 's Mor gens om 9 uur celebreerde hij in de feestelijk versierde kapel van het Seminarie een plechtige Pontificale H. Mis. Om half 12 waren leeraren en studenten in de aula tezamen gekomen om den bisschop op feestelijke wijze te begroeten. Een student van de zesde klas sprak namens de studenten Mgr. toe, terwijl een vijfde-klasser een feestgedicht voordroeg. Nadat de symphonie en de Schola van het Seminarie enkele muzikale intermezzi ten gehoore hadden gebracht, hie-ld de Zeereerw regent N. Ammerlaan een toespraak waarin hij herinnerde aan het feit, dat Mgr. nu voor de derde maal naar Hageveld kwam, vroeger als student en leeraar, nu als bisschop. De regent wees er vervolgens op, dat het op dezen Sint Jozefdag juist 12J4 jaar geleden was, dat het nieuwe Seminarie te Heemstede in gebruik was genomen. De Bisschop bedankte in een hartelijke toer!,, spraak, waarin hij er o.m. zijn voldoening over uitsprak, dat op het nieuwe seminarie niets van de sfeer en de devotie van het oude „flage- veld" verloren is gegaan. Tot gedachtenis aan Zijn eerste bezoek beloofde Mgr. aan de studen ten twee vrije dagen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal op 9 April, Witten Donderdag, in de Kathedrale Kerk te Haarlem, de H. Oliewijding verrichten. Aanvang der plechtigheid 9 uur. Op 11 en 12 April zal de Bisschop het Paasch- officie vieren, en de Pontificale Hoogmis op dragen in het Theologicum te Warmond. Wegens zijn langdurige en ernstige ziekte heeft de eerw. frater M. Andreas, algemeen Overste der Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart, St. Gregoriushuis te Utrecht, ont- ontslag als zoodanig gevraagd en verkregen. Thans wordt in de Congregatie de verkiezing van een nieuwen algemeen Overste voorbereid. De toestand van frater M. Andreas, die sinds geruimen tijd in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht vertoeft, baart nog steeds zorg. "H'i VT'nc. Vredig en gerust is het leven van den man met een VAN DE BIJKANTOOR AMSTERDAM: DAMRAK 95—96. BIJKANTOOR DEN HAAG H. NIEUWSTRAAT 34. VRAAGT PROSPECTUS. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den weleerw. heer P. J. L. Soons als pastoor te Eckelrade en heeft benoemd tot pastoor te Eckelrade den weleerw. heer J. H. Halmans en tot rector te Eanholt den weleerw. heer C. A. H. Janssen. In den ouderdom van 74 jaar is pastoor J. A. Geurts Donderdagavond te Beegden overleden. De overledene werd op 8 Januari 1862 te Maas- bracht geboren. In 1887 werd hij te Roermond in het groot-seminarie door Mgr. Paredis pries ter gewijd en in hetzelfde jaar benoemd tot leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, waar hij klassieke talen doceerde. In 1911 volgde zijn benoeming tot pastoor te Beegden, waar hij een herder in den waren zin des woords voor zijn parochianen is geweest. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week Woensdag geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Bij dezen bepalen Wij, dat de collecten voor di arme kerken dit jaar zullen worden gehouden oj Zondag 10 Mei en Zondag 15 November. Haarlem, 21 Maart 1936. t JOANNES PETRUS (St. Bavo) Bisschop van Haarlen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5