STADSNIEUWS SITTERS si K A R Haarlem, 30 Maart Dienstplicht in Indië MAANDAG 30 MAART 1936 MET VUUR GESPEELD Meisje kreeg brandwonden LUXE VERHUUR- EN TAXI BEDRIJF Afd. Haarlem opgericht LOURDES-FILM Het rijbewijs in spé Roode Kruis Transportcolonne W andelexcursie Goedkoope toegangsbewijzen voor werkloozen STADSSCHOUWBURG Tournee Louis Davids en Jan Musch Kindervoeding Personalia BURGERLIJKE STAND V-t. N.V. „GRANITO" WITKALK,CEMENT, BASALTINETEGELS TUINGRINT, DUIN-, RIVIER- EN GUS- ZAND CARB0LINEUM ASPHALT- PAPIER, BETONIJZER, ZOUTZUUR ENZ. R.K. Studieclub „Graficus" UIT DEN OMTREK VELSENS RIOOLPLAN Lezing van het raadslid Heeremans HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE AGENDA Bioscopen 31 Maart Bioscopen INSTELLINGEN QVERVEEN Opbrengst collecte IJMUÏDEN ZAANDAM LAATSTE NIEUWS Verlenging voor allen tot achttien maanden DIERENBESCHERMING TE HAARLEM De Nestkastjes-wedstrijd siirf. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS Haarlemsche Vereeniging van kanarievrienden „Ons Genoegen" Internationaal Vacantie Centrum te Zandvoort Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 HET BROUWERSKOLKJE Uitzichttoren „Eigen Woning" VOOR DEN POLITIERECHTER f 10 teveel.... Zondagmiddag omstreeks 2 uur speelde een 6-jarig meisje in het woonwagenkamp te Haar lem tesamen met haar 10-jarig nichtje met lucifers. Het nichtje stak een krant in brand, waardoor de kleeren van het 6-jarig meisje eveneens in brand geraakte. Het kind holde weg. Een oom heeft de vlammen met behulp van een. jas gedoofd. Pet taxi is het meisje naar het St. Elisabeth-gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Het kind had brandwonden aan het onder lichaam bekomen. Haar toestand is niet ernstig. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had een vergadering plaats van ondernemers in het luxe verhuur- en taxi-bedrijf, in café-Restau rant Erinkmann aan het Houtplein. De ver gadering was belegd door het hoofdbestuur der N. B. L. T. O. (Nederlandsche Bond van Luxe- verhuur en Taxi-ondernemers). De voorzitter van het hoofdbestuur heette alle aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan den heer M. J. H. Looman, die een rede hield over den toestand in het bedrijf en voorstelde om met aller medewerking een Haarlemsche afdee- hng te stichten. Spreker wees op enkele on houdbare toestanden. Wanneer de wanorde zoo blijft zal men nooit tot een gezond resultaat komen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer v. d. Lee, dankte den spreker voor zijn wel gekozen woorden en sprak den wensch uit, dat zijn wenschen in vervulling zullen mogen gaan. Hiema werd een overeenkomst voorgelezen en besproken. Eenige vragen werden gesteld en door den voorzitter naar ieders genoegen be antwoord. Met instemming der geheele vergadering werd deze overeenkomst aangenomen.' Zij zal naar het bestuur van de gemeente Haarlem en van ce randgemeenten worden gezonden. Verder kwam aan de orde het vormen van een bestuur, hetwelk werd samengesteld als volgt: de heer M. J. H. Looman, voorzitter, Haarlem; J. Tromp, secretaris. Heemstede; H. J. Gel derman, penningmeester, Zandvoort; J. C. Peil, comm., Aerdenhout; C. Oudhuis, Comm., Haar lem. De vergadering had een vlot verloop. Er meld den zich 12 nieuwe leden aan. J. v. d. Boogaard. W. J. F. Brakel v.w., W. F. Coert, P. Eelman, G H. v Heerden, J. H. Koers, Z. Kraaijenoord, J. A. Lenaarts, A. M. Mulder, P. Pull, J. L. K. de Ridder. A. Schellinkhout, W. A. F. Augustinus, P. P. Boersma v.w., J. A. Boe- saard, L. de Bok, F. Bootsman, J. J. M. v. Duf felen, F. v. Es, A J. v. Gelder, J. H. F. C. Godde, G. v. d. Haak, A. Hissink v.w., H. Hoenderdos, W. Lenaarts, N. Morselt, J. Oonk, H. D. Pigge, L. Suman, A. T. Terburg, A. de Vogel, C. Wijnstra. Het einddiploma werd toegekend aan: P. Bakker, R. E. de Boer, G. J. Huges, J. Keu- ning, H. de Kier, J. Meijers, G. E. Moen, R. Mul der, J. A. v. Paradijs, J. Rob, J. F. Schijf, A. de Vries, M. C v. Aalst, P. Beeldman, C H. v. Bil- derbeek, D. J. Driessten, J. H. v. Essen, C. Geuts- kens, C. Hartman, J. N. Honkoop, W. F. v. Hon- schooten, J C. Koopmanschap, H. Lambooy, H. J. de Looff, J. A. Maters, H. F. v. Paradijs, J. Plevier, J. E. F Sehiffer, K. G. Schneider, G. Scholte, A. Sloof, J. Smit, E. E. Willers, W. C. H. Zwemmer. Voor de leden en hun huisgenootten zal de af- deeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" op Dinsdag 31 Maart des avonds te acht uur in het gebouw St. Bavo de Lourdes-film vertoonen. Kapelaan C. Venings uit Utrecht zal deze film toelichten. In afwijking met andere feestavonden, is er ditmaal geen plaatsbespreken. Half acht wordt de zaal geopend. Zondagmiddag, even na twaalven, reed een luxe auto op de Julianalaan in de richting van den Bloemendaalscheweg. De bestuurder was de 21-jarige J. H. I. d. B. uit Haarlem. Deze was niet in het bezit van een rijbewijs, doch hij bestuurde onder toezicht van J. M. H.. even eens uit Haarlem, die het wel bezat. Op een gegeven oogenblik raakte I. d. B. de macht over zijn stuur kwijt, waarna hij, in plaats van het rempedaal, op het gaspedaal trapte, en voordat H. nog tijd had om de fout te her stellen reed de auto het trottoir op. Een dame en een heer, die daar wandelden, werden aan gereden, (doch niet ernstig gewond) en ver volgens reed de wagen in den tuin van per ceel 113 aan de Julianalaan. Dientengevolge werd de auto vrij ernstig beschadigd. De in zittenden kwamen er zonder verwondingen af. Het tuinhek werd vernield. De politie maakte proces-verbaal op. Ruim 40 leden van de Natuurhistorische Ver- eeniging keken Zondagmorgen 29 Maart, be gunstigd door mooi weer, onder leiding van de heeren O. Deggeller en L. van 't Sant, uit naar weide- en watervogels. En werkelijk lieten alle vijf soorten groote weidevogels zich goed door de kijkers bewonderen. De buitelende kieviten, de jodelende tureluurs, dé weeklagende grutto's, de nog in een grooten zwerm vereenigde „piete piet" roepende scholekstrs waren weer alle uit het zuiden aanwezig. En op het open water wer den, behalve de gewone hier broedende wilde eenden, nog een viertal noordelijker broedende soorten waargenomen, n.l. de smient, de kuif-, slob- en tafeleend, die met afreizen nog wat wachtten. Ook de futen met hun lange witte halzen verhoogden de schoonheid van het meer. Voor den beslissingswedstrijd H.F.C.—V.U.C. die op Zondag 5 April in het Sportpark te Heemstede wordt gespeeld, zijn door het bestuur van R. C. H. een beperkt aantal toegangsbe wijzen voor werkloozen beschikbaar gesteld ad 15 cent de persoon. Men heeft met deze kaar ten uitsluitend toegang -tot de tribune achter het doel aan de Jachthaven. De kaarten zijn verkrijgbaar op vertoon van stempelkaart, op Zaterdag 4 April des middags van 3 tot 4 uur aan 't Gebouw Spaarne 92 en worden uitsluitend verstrekt aan de werkloozen, die woonachtig te Haarlem zijn. Voor de werkloozen woonachtig te Heemstede en Bennebroek, heeft het bestuur van R. C. H. andere maatregelen getroffen, wel ke eveneens zullen worden gepubliceerd. Men moest even aan het affiche wennen, waar op de naam van Jan Musch, Nêerlands groot sten karakterspeler, vermeld stond als deel van een cabaret-repertoire en niet als de hoofdver tolker in een of ander stuk. Het is wel betreu renswaardig voor de tconeelspeelkunst van ons land, dat er voor een acteur van dat formaat geen plaats is en het pleit zeker niet voor het zoogenaamde „cultuurpeil" waarvan velen zoo graag den mond vol hebben. Aan den anderen kant is het gelukkig, dat men door dezen „vreemden" toestand andermaal het bewijs heeft gekregen, dat ware kunst in zekeren zin onbegrensd is, want wie Jan Musch in dit ensemble gezien heeft, moet ongetwijfeld tot de overtuiging zijn gekomen, dat alleen maar het affiche eigenaardig aandeed en zeker niet de aanwezigheid van Jan Musch. Op de eerste plaats vertoefde hij in een ge zelschap, dat alleszins waardig was met hem op te treden. Verschillende grooten in het Rijk der tooneel- muze hebben elkaar in dat ensemble gevonden, waarvan we in de eerste plaats ook Louis Da vids willen noemen, die, vergissen wij ons niet, thans ten tweeden male met Musch samenspeelt. Den eersten keer in het tooneelstuk „Je meent 't" en nu in dit „Cabaret-programma" Dit laatste woord is niet op zijn plaats wanneer men er de bestaande lichtelijk vulgaire beteekenis aan hecht, die het tot nog toe heeft, echter wel, wanneer men er mee wil aanduiden een variatie van „klein werk", maar dan ook van werk, dat in zijn soort artistiek volkomen verantwoord is. De z.g. Klein-kunst, niet, wijl de kunst ervan klein is, maar omdat hetgeen geboden wordt van een bescheiden afmeting is. Geen imposant brok graniet, maar kleine steenen, zorgvuldig aan elkaar geregen tot een behoorlijk geheel. Jan Musch, Louis Davids. Dora Gerson en Mary Smithuyzen ziedaar het voornaamste vier tal, dat aan dit programma zijn medewerking verleende. Iedereen kent ze en iedereen weet ook wat ze presteeren. Het zou een beleediging voor hen zijn, stuk voor stuk van hen te vertellen wat De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1243 porties; Overtonstraat 1216 porties; Byzantiumstraat 842 porties; Eemstraat 1021 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer W. S. A. N. Korter te Haarlem. Mej. F. Westerwoud te Haarlem is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde. Geboren. 27 Maart: M. A. DorrestijnCorbee, z. 28 Maart: M. M. Rooslootv. Musscher, d.; E. de Munck—Kole, z. 29 Maart: M. Rijsdijk— Kalter, z.; R. Visser—de Boer, z.; H. G. Paarde- haar—Bakker, d.; T. M. Smit—Klok, z. 30 Maart: E. A. Potde Lang, d.; A. Boschma Zuiderhof, d.; M. T. Geels—Toeset, z. Overleden. 28 Maart: A. P„ 7 mnd., z. v. A. A. Dijkshoorn, Ted. v. Berkhoutstraat; P. L. G. v. d. Berg, 38 j„ Nijlstraat. 29 Maart: G. A. v. d. Eerden, 52 j., Prinsen Bolwerk. zij zooal kennen, want voor het eerst vinden we Shakespeare's uitroep: „What is in a name?" betrekkelijk ongemotiveerd. Hier is de naam al les, zegt alles en is alles. We zullen ons dan ook beperken tot een ont leding, of liever gezegd tot een korte opsomming van hetgeen ze zooal doen. Eerst komt.het ge heele ensemble plechtig vertellen wat het wil en daarna Louis Davids, deze meester van het grappige woord, nog eens afzonderlijk. Vervolgens krijgt men een hartelijke persi flage op den bekenden „beul" een klein één- actertje, waarvan er nog eenige zijn, zooals bij voorbeeld een stukje moderne tooneelkunst „Zoo of zóó", waarbij ook 't publiek gelegenheid krijgt een hartig woordje mee te spreken en verder „Repetitie", een dol geestige comedie, waarom in den letterlijken zin van het woord gebruld is geworden. Daartusschenin liggen declamaties en voor drachten, liedjes en gezelligheid. Allen dragen het hunner ertoe bij. De grandioze voordrachts kunst van Dora Gerson, de sublieme declama ties van Jan Musch, de sappige, altijd welkome causerietjes van „Ludwig von Davids" en het beschaafd-bescheiden „dans-monoloogje" van Mary Smithuyzen, het was alles van 'n degelijk gehalte, dat de meest verfijnde kunstzinnige lekkerbek ervan zou hebben gesmuld. De edele combinatie, geest en talent, twee van de groot ste gaven, die men zich bij den mensch denken kan, zag men hier ten voeten uit ten toon ge spreid. Wie dat niet kan of wil waardeeren, is 'n geestelijk vacuum. Dat is het gevoel dat zoo'n avond geeft en als dit ensemble nè, den be sloten tijd nog eens terugkeert, moet men zeker niet verzuimen eens één avond er aan te wijden, om niet alleen eens uit te lachen maar ook om eens werkelijk te genieten. Al was het alleen maar om eens van Jan Musch te genieten in zijn creatie van: draaideur, leunstoel en niet in 't minst van filosopheerenden Belg, den konink lijken monoloog en van Louis Davids, den voor- treffelijken causeur en voordrager van liedekens, van Dora Gerson, maar laten we er verder het zwijgen toe doen, om te vermijden, dat onze en thousiaste vulpenhouder in herhalingen vervalt. Wat we nog niet gezegd hebben, is dat er oor- verdoovend geklapt werd en dat Han Beuker aan den vleugel daar waar noodig, correct be geleidde, N.BOERKOEL - Tel. 14028 - OUDEGRACHT 46 BILLIJKE PRIJZEN Woensdagavond 1 April zal de heer C. J. Selhorst voor de leden van de R.K. Studieclub „Graficus", in het gebouw van de St. Josephs- Gezellen, Jansstraat, spreken over „Het onder scheiden van nieuwe drukprocédé's". Een zeer belangrijk onderwerp. De kring „Santpoort" van den R. K. Volks bond heeft zijn jaarvergadering gehouden in „Zomerlust" te Santpoort. Een voorstel om maatregelen te treffen tegen leden die nooit of zelden ter vergadering ko men, werd verworpen. Het bestuur zal bijzondere maatregelen overwegen om het vergaderingbe- zoek te stimuleeren. Hierna hield de heer F. J. Heeremans, lid van den gemeenteraad van Velsen een causerie over het nieuw'e rioleeringsplan der gemeente. Uitvoering van dit groote object noemde spreker een belangrijk probleem, zelfs een levensvraag voor Velsen. In deze groote gemeente bestaan op dit ge bied nog zeer primitieve toestanden: men loost in beekjes, slooten e r alles wat maar eenigszins het afval verzwelgen kan of niet kan! Santpoort dorp loost in den polder Velserbroek, Santpoort-Station in Delft en Jan Geyzenvaart. Het is bekend, dat uit de laatste twee wate ren het vee niet drinkt, terwijl de vischstand er geheel in vernietigd is, omdat het er zwaar vergiftigd is. Om zeer te begrijpen reden hebben het pol derbestuur en de waterschap „Rijnland" zelf, dan ook het gemeentebestuur met aandrang erop gewezen, dat de w'aterloozing veranderd moet worden. De gemeente, die reeds meermalen aan de Maatschappij M.A.B.E.G. opdracht gegeven heeft een rioleeringsplan uit te werken, heeft al 17.000 aan het geval „verdokterd" enzit nog zonder behoorlijke loozing. Uiteindelijk heeft nu een bijdrage uit hel 60.000.000-werkfonds uitkomst gebracht. De uitvoering van het plan is beraamd op 1.000.000. Het Rijk draagt 750.000 bij, en geeft bovendien nog 350.000 voorschot, die Velsen later terug moet betalen (als het 't heeft) Als voorwaarde werd echter gesteld, dat het werk in werkverschaffing moest worden uitge voerd: loon 38 cent per uur, eerste regendag schade voor den arbeider. Conferenties tusschen B. en W. en de regee ring hadden tot resultaat, dat de helft van het bedrag zal gelden voor werkverruiming: uurloon 46 cent en geen regenschade. Spr. hekelt de onwaardige houding der S. D. A. P.-fractie in den raad, die steeds maar wilde uitstellen, waardoor groot gevaar ontstaan is, dat de geheele regeeringsbijdrage en leening geheel van de baan zouden gaan. Het werk, dat een jaar lang 500 arbeiders aan 't werk kan houden, zal worden uitgevoerd door alle v'erkloozen, die een schop hanteeren kun nen, en niet alléén door bouwvakarbeiders, zoo als de S.D.A.P. wilde. Een groot deel van het benoodigd materiaal zal voorts in Velsen vervaardigd worden. In Santpoort-Station komt een krachtige pers installatie, maar de twee grootste kwesties zijn nog onbeantwoord: „waar komt de zuiverings installatie en waar de voornaamste loozing?" Nog tal van interessante détails waren te leeren uit het onderhoudende betoog van den heer Heeremans, die een hartelijk applaus mocht oogsten. Crisis-comité B. Het bestuur van het Crisis- Comité B (aanvullende steun aan werkloozen) maakt bekend, dat thans weer de gelegenheid kan worden opengesteld tot het indienen van steunaanvragen. In verband met een nieuwe regeling is het echter noodzakelijk dat dit wordt beperkt tot de werkloozen, die vier of meer kinderen te verzorgen hebben en thans minstens 25 weken achtereen werkloos zijn. Evenals voorheen worden de aanvragen inge diend 1. door de georganiseerde arbeiders bij het afdeelingsbestuur van hun organisatie, thans vóór 3 April 1936; 2. door de ongeorganiseerde arbeiders op Maan dag 30 of Dinsdag 31 Maart des voormiddags tusschen 9 en 12 uur in het kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofddorp, aideeling fi nanciën. De afdelingsbesturen kunnen aanvraagfor mulieren voor ondersteuning en dienstenvelop- pen aanvragen bij den secr.-penningm. van het comité, afd. Financiën, raadhuis. Hoofddorp. Ernstig ongeluk met paarden Terwijl een arbeider van den landbouwer d. G. aan den Slo- terweg in Haarlemmermeer met een met een paard bespannen ten met eggen beladen driewie- ligen kar, waarachter nog 'n paard was vastge koppeld, het erf van de boerderij afreed, schrok ken de paarden voor een passeerenden auto, met het gevolg, dat het geheele gerij in de wegsloot terecht kwam en wel zoodanig, dat de dieren in de punten van de eggen waren gevallten. Een der paarden werd zoodanig verwond, dat het direct moest worden afgemaakt, terwijl ook voor het leven van het andere paard wordt gevreesd. De Graal. Een 50-tal Graalwachtleden van Heemstede, Vogelenzang en Zandvoort hielden Zaterdag en Zondag een weekend in het Graal- huis, alhier. Bij deze gelegenheid werden de leden door mej. C. v. d. Ploeg, Vrouwe van Nazareth, onderhouden over haar speciale taak als Graallid. Voor de oudere leden hield de zeereerw. heer pastoor C. v. Mierlo een voordracht over „het Apostolaat van de Moeder." Zondagmiddag gaven de leden een uitvoering in Huize „St. Bavo," alhier, welke door de eerw. overste, de Eerw. Zusters, inwoonsters en in woners van het huis hooglijk werd gewaar deerd. De voorzitter van het Regentencollege, de heer C. A. M. Jonckbloedt, was zeker de tolk van allen, toen hij hartelijke woorden van dank sprak voor het uurtje van „Roomsche blijd schap." Na de thee te hebben gebruikt, togen de le den weer opgewekt naar het Graalhuis, waar nog vele plannen voor de toekomst werden ge maakt. Het eerste kievitsei. Door den heer P. Steen voorden is hier Vrijdag het eerste kievitsei ge vonden en aan den burgemeester ter hand ge steld. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Cursus Kleer makers 8 uur; Best. Grafische bond 8 uur. Stadsschouwburg La Argentina, kwart over 8 uur. Krelagehuis Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, half 2. Informatiebureau V.V.V., Stationsplein Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, 4 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinksmann Al liance francaise, half 9. Rembrandt-theater Carlo Cavelli in „De Hoogeschoolrijder"; op het tooneel Kremo Comp.» Ikarische spelen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater Harold Lloyd in „De Melkboer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Conrad Veidt in „De koning der ver doemden", 2.30, T en 9.15 uur. Luxor-theater „Op weg naar Singapore'! 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Afd. Grafische Bond, 8 uur; Spoorweg-personeel, 8 uur; Cur sus R. K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg Ver. Rott. Hofstad Too neel, „Boefje", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert Haarlemsche Bachvereeniging, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Rrinkmann Jaar vergadering Groote Houtstraatvereeniging, half negen. Kembrandt-theater Carlo Cavelli in „De Hoogeschoolrijder" Op het tooneel Kremo Comp., Ikarische spelen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halslheater Harold Lloyd in „De Melkboer", 2.30, 7 en 9.30 uur. Palace Conrad Veidt in „De koning der verdoemden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Op weg naar Singapore" 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Ongeval. Zondagmiddag omstreeks kwart voor 4 uur, had op de Zandvoortschelaan te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door L. J. J. N. uit Haarlem, komende uit de richting Heerenweg en gaande richting Aerdenhout en een auto, bestuurd door J. W. K. uit Amsterdam, rijdende op den Leidschevaartweg richting BennebroekHaar lem* Op het kruispunt Leidschevaartweg-Zand- voortschelaan, kwamen beide auto's met elkaar in botsing doordat de bestuurder van den uit Bennebroek komenden auto, aan het van rechts komende verkeer geen voorrang verleende en tegen den linkerkant van dezen auto reed, waardoor de auto 'n halven slag omdraaide en in den tuin van mevr. Thoolen aldaar terecht kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestuurder van den auto uit Bennebroek be kwam lichte verwondingen aan het hoofd en is in de Apotheek aan de Zandvoortschelaan verbonden door dr. Dippel van Aerdenhout en vervolgens naar zijn woning overgebracht De opbrengst der collecte gisteren onder alle H.H. Missen gehouden door den Eerwaarden Missionaris H. Overwater (St. Josephs-Congre- gatie van Mill-Hill) ten behoeve van zijn Mis sie in Oeganda, waarnaar Z. Eerw. begin Mei a.s. hoopt terug te keeren, bedraagt f 300. Groot Vocaal Concert. Naar men ons meldt organiseert IJmuidens Mannenkoor Donderdag 23 April een groot vocaal concert in belde zalen van het gebouw Thalia. Hieraan zullen medewerking verleenen IJmui dens Knapenkoor, IJmuidens Meisjeskoor, Spaarndams Gemengd Koor, Christ. Gemengde Zangvereeniging „Bennebroek", Santpoorts dub bel gemengd kwartet, Dubbel Mannenkwartet „Caecilia", IJmuiden-Oost, Dubbel Mannen- kwartet Harmonie, Haarlem. Tezamen ruim 300 zangeressen en zangers, onder leiding van den directeur Henk Arisz. R.K. Voetbalvereeniging V. V. Z. De 20e algemeene jaarvergadering van V. V. Z„ welke vorige week is gehouden, was vrij goed be zocht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de heeren G. Kruyver en Th. v. d. Warcet her kozen, terwijl in de plaats van den heer C. Oly, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer G. Neelen. De elftalcommissie werd samengesteld uit de heeren G. Neelen, G. v. d. Akker en B. Kok. De overige commissies ondergingen geen wij ziging. Langdurig werd gediscusseerd over een ver zekering tegen voetbalongelukken, waarvoor verschillende aanbiedingen waren binnengeko men. Deze zullen nog nader worden bezien. BATAVIA, 30 Maart (ANETA) Door de Regeering is aan den Volksraad met er- zcek om advies, aangeboden het ontwero- Koninklijk besluit (behelzende eenige belang rijke wijzigingen in het dienstplichtbesluit voor Ned.-Indië, waarbij onder meer de duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de Zeemacht van ten hoogste 514, 9 en 12 maan den, voor allen gebracht wordt op ten hoog ste achttien maanden. Het ligt In het voor nemen om zoodanige maatregelen te treffen, dat bij vaststelling van het besluit, conform het thans ingediende ontwerp, het gewijzigd" dienstplichtbesluit reeds op de Juli-ploeg 1936 der Zeemacht van toepassing zal zijn. In dat geval zal dus, aanvangende met genoemde ploeg, welke 2 Juli onder de wapenen moet ko men, de hierboven aangegeven verlengde tijds duur der eerste oefening bij de Zeemacht (welke op de volle 18 maanden zal worden gesteld) worden ingevoerd. Zaterdagmiddag 28 Maart had in de aula van het Kennemer lyceum de beoordeeling plaats van de ingezonden nestkastjes. Er is hard gewerkt, en de resultaten waren dan ook zóó mooi. dat we gerust kunnen zeggen: er is weer flink geholpen, om de levensvoorwaar den voor de vogels zoo gunstig mogelijk te doen Op enkele fouten in de constructie der kastjes werd gewezen, zoodat de deelnemers, die nu niet In aanmerking kwamen voor een eersten prijs, een volgende maal een goede kans maken voor een bekroning! De beste kastjes zijn te zien in het toonraam van de Vereeniging Dierenbescherming, Ridder- Straat 11. Na de beoordeeling der kastjes volgde het glanspunt van den middag: verschillende vogel films. vertoond door den heer Strijbos. Prachtige opnamen van diverse soorten broe dende vogels kregen we hier te zien; vooral die van de kolonie der lepelaars en van de sterntjes, waren van een buitengewone schoonheid. Alles met elkaar een mooie middag, die volko men beantwoordde aan het doel: belangstelling en liefde aanwakkeren voor het dier; hier In 't bijzonder voor onze vogels! Aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs, de voormalige Burgeravond school, had de jaarlijksche plechtigheid der be vordering van de leerlingen plaats, waarbij me degedeeld werd de uitslag der gehouden eind examens en de diploma's uitgereikt werden. Be halve directeur en leeraren waren tegenwoordig de heer P. Voogd, voorzitter van de Pi. Commis sie van Toezicht op het M. O., waaronder deze school ressorteert, en de heer Ir. A. G. de Kc- ningh. directeur van de Centrale Werkplaatsen der Spoorwegen ais gedelegeerden van het ge meentebestuur. De directeur, de heer J. A. L. Doijer, wenschte den geslaagden geluk en gaf hun, nu ze weer een mijlpaal bereikt hebben den raad te doen wat op school verboden is, n.l. in het leven afkijken van een ander ten dan zelf 't even goed of nog beter te deen tot geluk van zichzelf en het wel zijn van de maatschappij. Ir. de Koningh had uit de inlichtingen van den directeur den indruk gekregen, dat de resultaten over het algemeen zeer voldoende waren. Dit deed hem veel genoegen, te meer, daar hij als oud-leeraar de school kende en hem dit onder- wijls zeer interesseerde. Nu de band met de school practisch is verbro ken, zouden de leerlingen een steun missen, doch spr. hoopte dat zij de noodige energie zouden bezitten om zich verder te ontwikkelten. De leerling Moen bracht In een pittig speechje dank ook namens de anderen aan allen. Hij dankte speciaal voor de prettige manier van les geven en zeide vooral te waardeeren den steun en de leiding hier ondervonden. Spr. eindigde met een driewerf hoera op de leeraren, de school en de leerlingen. Bevorderd zijn van klasse 1 naar klasse 2: F. J. Bak. C. Haan, J. A. Hendriks, H. F. v. Her waarden, H. Timmer, J. T. Verbeek, D. M. v. d. Vliet. J. Vonk, R. Winkelman. A. Zwiers, G. A. Jansen, J. H. v. Keulen, E Kuijken, C. Letter, J. Poelman, J. J. Schotanus, J. M. Steen, G. B. Tesselaar. H. N. Verdel, C. Verkerk, T. Vrolijk, D. Wallenburg, J de Wit. Van klasse 2 naar klasse 3: W. Akkerman, W. Bakker, H. J. v. d. Broek v.w., C. H. ten Broeke, J. v. Geem, v.w, H. W. v. Hemert, M Hersman, v.w., J. Lijnzaad, W. Mul der, J. T. Nijssen, J. M. Schreuder, M. v. Wijk, K. Prins. C. de Goederen, C. Gootjes, M. Honkoop, J. v. d. Manakker, J. de Mooij, K. Peschar, G. W. v. d. Poll, v.w., J. A. v, d. Poorte, F V. Rede- ker, J. Smit, A Steffers, E. J Strobel, J. H. Südmeier, D. Verkerk, J. P. Willemen. Van kl. 3 naar kl. 4: B. J. Caré. B. Derks. P. C. Haan, W. Th. Her waarden v.w., B. N. Krom, J. L. v. Leen, .1. H. Lenaarts. W. de Liefde, E. A. J. Moen, J. D. Pruis, G Schellinkhout, S. J. Schreur, ,J. Slag veld v.w., M. Staphorst, J. W. M. Straathof, A. C. Vallenduuk. C. M. Verhagen, W. A de Vreugd, T. de Vries, P. v. d. Werff, H. Wesseling v.w., L. A. v Wijngaarden. Van kl 4 naar kl. 5: Vrijdagavond waren de leden van de Roode. Kruis Transportcolonne voor Haarlem en Om streken in jaarvergadering bijeen in de groote zaal van hotel Lion d'Or, Kruisweg, alhier, on der voorzitterschap van den medischen leider der Transportcolonne, dr. H. Veen. Het aantal leden bedraagt 178, nJ. 68 dames en 110 heeren. Door het bedanken van den heer C. Nel als lid der vereeniging en het zich niet meer her kiesbaar stellen van het bestuurslid, den heer Ph. P. Romeyn. moesten twee nieuwe bestuurs leden worden gekozen. Mevr. A. van Rhijn Buurman, aan de beurt van aftredenals gede legeerd dameslid bij het bestuur en terstond herkiesbaar, werd herkozen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: Dr. H. Veen, medisch leider der Transport Colonne, voorzitter; F. Joh. Rohlfs, Anegang 17, secretaris-penningmeester; J. H. Fischer, 2de secretaris; Th. J. G. van der Kort, commis saris van materiaal; A. G. Spaargaren, com missaris van uitrusting. Gedelegeerden voor de dames-afdeeling (de Verpleeg-colonne)mevrouw A. Zwanenburg ter Gast en mevrouw A. van RhijnBuurman. Aan achttien heeren werd het bewijs van ge oefendheid uitgereikt met het daarbij behoo- rend verbandmateriaal voor de verleening van Eerste Hulp. Aan de twaalf dames, die ook met goed ge volg het examen in Eerste hulp hebben afge legd, zal dit bewijs worden uitgereikt, nadat zij nog den cursus zuil enhebben gevolg in elemen taire verpleegkunde. Op Donderdag 2 April a.s. houdt bovenge noemde vereeniging een Kweekcursus-avond om 8 uur in het café-restaurant „Spoorzicht", Stationsplein, alhier. Keurmeester v. d. Herik zal een lezing met lichtbeelden houden, terwijl keurmeester v. d. Handel practische lessen over den kweek zal geven. Men schrijft ons: Evenals dit verleden jaar geschiedde, zal ook dit jaar door de Vereeniging voor Internationale Vriendschap, een Internationale Vacantie Cen trum worden georganiseerd te Zandvoort, dit maal op den Hoogeweg nr. 54 in Pension „Bui tenrust." De Vereeniging voor Internationale Vriend schap en Wereldvrede werkt voornamelijk om de goede verstandhouding tusschen de ver schillende volkeren te bevorderen. Om dit doel te bereiken worden in verschillende landen vacantiehuizen opgericht waar jongemenschen van verschillende nationaliteit, ongeacht hun politieke of godsdienstige overtuiging, ras of kleur, gezamenlijk de vacantie kunnen door brengen, afgewisseld door excursies, sport, spel en studie van elkanders talen, zeden en ge woonten. Dat de proef, die verleden jaar met het stich ten van een Vacantie Centrum te Zandvoort werd gehouden, succes heeft gehad, blijkt uit het feit, dat gedurende de vacantiemaanden 345 buitenlandsche gasten uit Algiers, België, Ceylon, Duitschland, Engeland, Engelsch-Indië, Engelsch-Guyana, Frankrijk, Noorwegen en Zwe den van het Vacantie Centrum aan den Hooge weg gebruik maakten en velen moesten teleur gesteld worden omdat het toenmalige Vacantie- huis te klein was. In Pension „Buitenrust" kunnen 70 tot 80 gasten ondergebracht worden en de verwach ting is dan ook, dat het aantal gasten uit het buitenland dezen zomer het dubbele van ver leden jaar zal bedragen. Reeds op Donderdag April a.s. arriveeren de eerste buitenlandsche gasten te Zandvoort om aldaar gedurende een week hun Paasch- vacantie door te brengen. Op het programma staan voor deze week verschillende excursies, waarbij de bloembollenvelden natuurlijk een groote rol spelen. Het behoeft geen betoog, dat behalve het internationaal cachet dat de vreemdelingen dezen zomer aan Zandvoort zullen geven, ook de Zandvoortsche winkelstand met de komst der vreemdelingen ten zeerste gebaat is. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft dan ook alle medewerking toegezegd. ALLE ARTIKELEN ZONDER VOORUIT BETALING 10 joo» olie reparaties gratis Vraagt Polis 2-jarige verzekering van lampen en reporatie kosten 18 maanden gratis verrekerd tegen d'elstol |l8 maanden alle reparaties aan onze rijwielen gratis] In den uitersten N.W.-hoek van het „Kolk- terrein", vlak tegenover 't ontijzeringsgebouw van de Haarlemsche Waterleiding, is men be zig, op een der hooge duintoppen, een uitzicht- koepeltje te bouwen, 't Wordt een rond gebouw tje, alleen bestaande uit een steenen plateautje van slechts enkele meters middellijn, met een lagen, opstaanden steenen rand. Acht ronde, op gehouwen natuursteen gelijkende pilaren zullen een met blauwe leien belegd, in een punt uitloopend dak dragen, 't Uitzicht is dus naar alle kanten vrij. De plaats van het koepeltje is gelukkig gekozen. Hier staande ziet men onder zich een groote bocht van de spoorlijn, welke zich als het ware om 't voorgebergte heen buigt. Links is de Zanderijvaart zichtbaar en het aangrenzende bollenveld. Zandvoort vertoont zich in het Wes ten. Aan den overkant van de spoorlijn lig gen de gebouwen van de Haarlemsche Water leiding. Verder noordwaarts ligt Hoog-Blo'e- mendaal, waar de groote villa's van den Hooge- Duin-en-Daalscheweg zich tegen het geboomte afteekenen. Meer naar rechts ontwaart men het Kweekduin en den kolossus, die het Haar lemsche leidingwater herbergt. De gebouwen van P.W. van Bloemendaal voltooien de stoffeering van dit terrein. In 't Zuiden heeft men een prachtig gezicht over het heuvelig duinterrein, 't Z.g. Overveen- sche Kopje doet zich hier eenigszins voor als een bergfort. 't Koepeltje zal niet nalaten in de aanstaan de zomermaanden bezoek te trekken. Men schrijft ons: Op Vrijdag 27 Maart 1936 heeft de Coöp. Wo ningver. „Eigen Woning" een zeer druk be zochte ledenvergadering gehouden. De gemeen telijke rapporten 1934 zijn behandeld en goed gekeurd. De leden waren zeer tevreden over het beleid, bestuur en den gang van zaken over het afgeloopen jaar. Over huurherziening zijn verschillende mededeelingen gedaan, welke door de leden enthousiast werden ontvangen. De af tredende bestuurders werden bij acclamatie herkozen. m Een gehuwde verdachte uit Velsen, wier Duit- sche afkomst nog wel uit haar woorden te lezen viel, stond voor den politierechter terecht we gens „verduistering". Op 26 Februari j.l. had ze in een bazar te Velsen een en ander gekocht. Zij betaalde met een bankbiljet van 20 en de winkeljuffrouw gaf haar eerst wisselgeld In zilver terug, doch wijl dit een portemonnaie spoedig vol maakt, wisselde de juffrouw om haar klant ter wille te zijn. in papiergeld. Daarbij vergiste zij zich en gaf de klant een bankbiljet van 20 in- plaats van 10 terug. In plaats van de vrien delijkheid van de winkelbediende op haar beurt te bewijzen, en de onrechtmatig verkregen 10 terug te geven, dacht de verdachte: „Binnen is binnen, de winkeljuffrouw moet maar niet zoo stom zijn om me 10 te veel te geven" en hield het geld. De winkelbediende kwam er al gauw achter dat ze verkeerd had afgerekend en liep naar de woning van verdachte, die echter net deed of haar neus bloedde, en ontkende, op aan raden van haar man, 10 teveel ontvangen te hebben, van welk geld ze trouwens in een anderen winkel reeds eenige spullen had ge kocht. Aangifte bij de politie volgde en het muisje had nu voor verdachte een onaange naam staartje. Verdachte erkende dat ze de 10 niet had mogen houden en onmiddellijk had moeten toe geven dat ze 10 teveel had ontvangen, doch voor de restvond ze de schuld geheel bij de winkelbediende liggen! De officier van justitie achtte dit een bij zonder ergerlijke zaak. Toen spr. de stukken doorlas verwachtte hij reeds dat verdachte het geval niet zoo erg zou vinden en de schuld op de winkeljuffrouw zou werpen. En het is uitgekomen ook! Spr. hield er rekening mee, dat verdachte nooit eerder veroordeeld is en eischte 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Politierechter tot verdachte: Heeft u nog iets te zeggen?" Verdachte: ,,Ik w«et niet wat ik zeggen moet De politierechter merkte op dat verdachte blijkbaar niet veel berouw over haar daad had. „Het lijkt wel of u voor uw pleizier hier ge komen bent," aldus de rechter.Vervolgens tot verdachte, die hierop antwoordde, dat men 't komen," aldus de rechter verbolgen tot ziek was of in welke gemoedsgesteldheid ze dan ook verkeerde(Gelach). Overigens vond ze de straf „veels te hoog" De politierechter achtte het feit van ernsti- gen aard en veroordeelde verdachte tot 25 boete of 15 dagen hechtenis. Verdachte: „Tusschen twee haakjes, ik had geen opzet om het te doen." Politierechter: „Of u dat nu tusschen haak jes zegt, we gelooven 't toch niet!" En hoewel het vonnis reeds gewezen was wil de verdachte nog breedvoerig gaan betoogen dat ze „niks geen opzet" had gehad, welk betoog de rechter beëindigde met een ,,wel thuis, hoor!" Verdachte besloot toen maar eieren voor haar geld te kiezen en vertrok met een ruim hartig: „Goeden morgen, heeren!" Ze kan nog in hooger beroep gaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2