■Kwf bi m ■W Belangwekkende inzendingen op de Hiswa I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen j De voetbalwedstrijd Nederland-België Een 8-0 overwinning van het Oranje team. JHI 1 ta ONZEN OMROEPER vsm* JAARLIJKSCHEVENEMENT OP WATERSPORTGEBIED MAANDAG 30 MAART 1936 »tlSlC iuiuiiiiiniiiniiiiuiiiiiiiiHiiniiiiiiinmniiiiiMiuiiiiniiiimiiuiiniiinniuiiiiiinuiiiuiiininnnnniuiiniiinuS shK 1 Het aantal merken motoren is in vergelijking met het vorig jaar belangrijk gestegen Betrekkelijk weinig zeilschepen BILJARTEN Om het kampioenschap van Nederland Libre WANDELSPORT - y mM NAT. AFSTANDSMARSCH OP 5 APRIL A.S. Lustrumwandeltocht uitgeschreven door „Jong Leven" BOEK EN BLAD FOTOREPORTAGE WZZZZZZZZZZJam De Delftsche beeldhouwer H. J Etienne vervaardigt een steenen beeld van Keirer Karei V ter plaatsing in de nog ledige nis van den Choertoren van het stadhuis te Middelburg De interland-voetbalwedstrijd Nederland België eindigde Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam m een 8—0 overwinning voor het Oranje team. Een der doelpunten wordt gescoord Na afloop van den wedstrijd j Nederland België feliciteert de heer Herberts Puck van Heel, de captain van het Oranje team met de behaalde fraaie overwinning Prof. dr. Willem Mengelberg, die Zaterdag zijn 65sten ver jaardag vierde, werd tijdens de pauze gedurende de generale repetitie in het Concertgebouw te Amsterdam gehuldigd. De eerste concertmeester, Louis Zimmerman, spreekt den jubilaris toe Minister dr. Goebbels en zijn echtgenoote begeven zich naar het stemlokaal in de Jagerstrasse te Berlijn om hun stemplicht te vervullen bij de Duitsche Rijksdag verkiezing De in ons land vertoevende Duitschers werden Zondag in de gelegenheid gesteld om aan boord van het Duitsche schip „Caribia dat op weg van Hamburg naar West-lndië daartoe speciaal IJmuiden binnenliep, buiten de zone hun stemplicht te vervullen in verband met de Duitsche Rijksdagverkiezing. De geweldige drukte te IJmuiden Evenals vorige jaren gaat er voor de lief hebbers van watersport en kampeeren weer een groote aantrekkingskracht uit van de Hiswa-tentoonstelling, die op het oogenblik tot en met 5 April a.s. in de Apollo-hal te Amsterdam wordt gehouden. Heel wat moeite én energie zijn er voor noo- dig geweest om deze tentoonstelling ook dit jaar weer te organiseeren, maar men heeft zich door de moeilijke tijdsomstandigheden niet laten af schrikken. Ook nu geeft dé tentoonstelling weer een goed overzicht van alles wat op het gebied van watersport en kampeeren betrekking heeft en vergeleken met vorige jarenis de expositie thans nog uitgebreid. Alleen valt het op, dat er slechts weinig zeilschepen zijn geëxposeerd en de motorbooten met de motoren in allerlei mo dellen nemen het grootste deel van de ruimte in beslag. Wat de zeilschepen betreft vindt men twee „draken vertegenwoordigers van de nieuwste klasse en voorts o.a: een Olympia-jol; een vogel jachtje. een kruiser, een twaalfvoetsjol en een juniorjol en deze geëxposeerde schepen zullen zeker ook in ruime mate belangstelling trekken. Voorts zijn er verschillende interessante mo dellen en teekeningen te zien van motorjachten, die op het oogenblik in aanbouw zijn en te groot waren om te worden tentoongesteld. Vooral het model en de teekeningen van het motorjacht „Chahsevar", dat naar ontwerp van 't Techn. Bureau de Voogt te Haarlem in aanbouw is bij Boeles Scheepswerf te Bolnes voor rekening van den Shah van Iran zullen zeer de aandacht vra gen. Dit schip heeft een lengte van ruim 54 M„ is 7.80 M. "breed ën 3.20 M. diep. Het wordt uit gerust met twee Stork-Hasselman-motoren, ieder van 650 P K. en twee Stork-hulpmotoren. Het geheel zal zeer luxueus ingericht worden en in dien maar eenigszins mogelijk wordt voor alles zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat ge bruikt. Dit schip zal om aan de Perzische golf afgeleverd te kunnen worden, via Rusland zijn bestemming volgen. De afstand is ruim 6000 K.M. en men begrijpt, dat alleen een dergelijke tocht door de Russische kanalen reeds een ge weldige voorbereiding vordert. Voor het vervoer zal een speciaal dok worden gebouwd, waarin het schip wordt gesleept. Verder ziet men o.a. een model van het dubbelschroefmotorjacht „Lexa", dat voor En- gelsche rekening in aanbouw is bij de Amster- damsche scheepswerf van G. de Vries Lentsch. Dit schip wordt 30.50 M. lang, 5.50 M. breed en krijgt een diepgang van 1.20 M. Twee twaalf- cylinder dieselmotoren van 480 P-K. zullen voor de voortbeweging zorgen, terwijl het schip bovendien met verschillende buitengewoon moderne apparaten, zooals een onderwater- kloksignaal wordt uitgerust. Ook is er een half model te bezichtigen van een klipperjacht, dat eveneens voor Engelsche rekening wordt gebouwd bij de werf „Het Fort" van de fa. G. de Vries Lentsch te Nieuwen- dam. Dit schip krijgt een lengte van 23.90 M., een breedte van 4.96 M. en een diepgang van 1.80 M. Het grootsche schip, dat op de tentoonstel ling te zien is, is een stalen motorkruiser van 15 bij 3.40 M., eveneens geëxposeerd door de werf „Het Fort". Het heeft verder een stalen opbouw met een teakhouten dekhut en heeft zeer ruime slaapplaatsen. Het is voorts voor zien van een 6-cylinder Scripps-motor van 85 pk., electrisch licht, buta-gaskookinstallatie en butagas-koelinrichting. Buitengewoon interessant is voorts de stand van het Roode Kruis, waar gedemonstreerd wordt hoe men op doelmatige wijze met een voudige middelen zieken te water kan vervoe ren. Een andere belangwekkende stand, waar op wij reeds eerder de aandacht vestigen, wil len wij hier nog even vermelden, n.l. de inzen ding van het Klaas Knopfonds te Terschelling, dat keurig splits- en knoopwerk laat zien, zoo als het daar door dit fonds aan de jongens van het eiland wordt geleerd. Het is niet mogelijk om hier een volledige opsomming te geven van hetgeen allemaal op deze tentoonstelling de aandacht trekt, maar wij willen in dit kort bestek toch nog even wijzen op enkele belangwekkende stands. In de motoren is er een zeer groote ver scheidenheid en het aantal fabrikanten, thans op de Hiswa vertegenwoordigd, is in vergelij king met het vorig jaar belangrijk gestegen. De N.V. Technisch Bureau G. L. Dahlmann te Rotterdam exposeert op stand 46 o.a. ver schillende Elto en Evinrude buitenboordmotoren. Vooral de Elto-Ace, die een zeer licht gewicht heeft, n.l, slechts 10 K.G. en 1.4 P-K. ont wikkelt. Van deze merken vindt men hier twaalf modellen van de Ace tot de 4-cylinaer speediquad Imperial van 31.2 P.K. Alle model len hebben onderwateruitlaat, terwijl de grotoere eventueel ook met electrischen starter worden geleverd. Verder exposeert deze firma o.a. Nopsabuitenboordmotoren en een mahonie runabout van 4.90 meter. Snel en van Tubergen te Amsterdam en Boot bouwerij Snel en van Tubergen, Amsterdam Diemen laten op stand 50 de complete serie 1936 zien van de bekende Johnsorv Sea Horses- buitenboordmotoren. Ook de Universal-binnen- boordmotoren zijn hier o.a. geëxposeerd even als verschillende keurig afgewerkte buiten boordmotorbooten voor vijf of zeven personen met een lengte varieerende van 4.80 tot 5.30 meter. André J. H. Ceurvorst te Amsterdam heeft op stand 30 een 16-voets Chris Craft-runabout van mahoniehout, die uitgerust is met een 6 cylinder-Chrysler-motor van 73 PK. en een snelheid kan bereiken van ongeveer 57 K.M. Voorts ziet men op dezen stand twee 6-cyl. Chrysler-motoren van resp. 73 en 60 P.K. en een 4-cyl. Chris Craft-motor van 33 P.K. Een groote verscheidenheid vafi accumulato ren en batterijen, van de kleinste tot de grootste voor onderzeebooten toe, is te bezichtigen op stand 5 van de Accumulatoren-fabriek Varta N.V. Men vindt hier accumulatoren van ver schillende constructie en principes en batterijen van elke grootte voor het starten, verlichten en voortbewegen van motorbooten. Albert Hirsch, de „Kano-specialist", Amster dam, geeft op stand 6 een overzicht van het geen hij in den handel brengt op het gebied van Delphin-zijboordmotoren, kano's, vouw- booten, tuigage en kampeerbenoodigdheden. Lakken en glansverven in verschillende soor ten, die in den handel worden gebracht door J. L. H. Smits eii Co. te Amsterdam, worden op stand 11 geëxposeerd in zeewater, zuren en basen, teneinde de duurzaamheid en kleur echtheid aan te toonen. Kleeding voor watersportbeoefenaren en al lerlei soorten kleuren en modellen worden den bezoekers van de Hiswa op stand 47 getoond door R. Determeyer, Amsterdam, de firma, die ook o.a. op het gebied van bedrijfskleeding zeer bekend is. Voorts geeft Carl Denig, Amsterdam, op stand 48 een overzicht van de kampeerbenoo digdheden en watersportartikelen, kooktoestel- len enz., die deze firma in den handel brengt. Ook eenige opvouwbare kano's rai een houten kano voor twee personen zijn zaken, die op de zen stand de aandacht vragen. Wagemans en van Tuinen N. V., Maastricht. Amsterdam, exposeeren op stand 18 veerende matrassen en kussens voor booten, auto's enz Het Spiritus-verkoopkantoor te Delft laat op stand 24 spiritusgas-kooktoestellen zien in ver schillende uitvoeringen. De N. V. American Petroleum Company te 's Gravenhage demonstreert op stand 41 het gebruik van Prima-gaz, dat door vele bootbe- zitters en bewoners van buitenhuizen enz. reeds geregeld wordt gebruikt. Tenslotte noemen wü van de groote scheep vaartmaatschappijen, die op de Hiswa verte genwoordigd zijn, o.a. de HollandAmerikalijn. die op stand 20 propaganda maakt voor haar reizen en o.a. een maquette tentoonstelt van het nieuwe in aanbouw zijnde vlaggeschip. Op stand 13 maken de K. N. S. M. en de HollandAfrika-lijn gezamenlijk propaganda voor zeetoerisme onder het motto „een buiten- landsche reis op Nederlandschen bodem". Ook op deSen stand zijn modellen van toeristen- schepen geëxposeerd. Voor het eerst zal dit jaar door den Neder landschen Biljartbond een kampioenschap libre groot biljart worden gehouden. Deze wedstrijd is toegewezen aan de 's-Gravenhaag- sche Biljartclub en wordt gehouden op 4 en 5 April a.s. Deelnemers zijn de heeren De Leeuw, Van Eymeren, Sweering en Van Vliet. Bat mensch is zoo doortrapt ge meen; ze staat den godganscheljjken dag kwaad te spreken van d'r buren. (Tatler)' m o - V. Een maquette van het tra ject bij Teteron, de eenige grasbaan voor motorraces in Duitschland, die op het oogenblik op een tentoon stelling van Mecklenburg te Berlijn wordt geëxpo seerd Zondag as. (Palmzondag) organiseert de R. K. Sportvereeniging Jong Leven te Amster dam een nationalen afstandsmarsch voor dames en heeren. Deze marsch die een onderdeel uit maakt van het lustrumprogramma van genoem de vereeniging is zeer grootsch opgezet. Er zijn twee startplaatsen bepaald n.l. voor de dames de St. Vincentiusschool aan de Servaes Noutsstraat en voor de heeren het gebouw van de St. Jozefgezellenvereeniging, Stadhouderska de 55, Amsterdam Zuid. De route loopt zeer interessant via de Berla- gebrug, Kruislaan langs het Merwedekanaal naar Oud Diemen en via Diemen naar Ouder kerk door de Oud Diemerlaan. In Ouderkerk is voor de heeren en junioren een verplichte rust van een half uur. Daarna marcheeren de groe pen langs den Amstel terug naar de hoofdstad met als eindpunt voor de heeren het gebouw van de St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Stadhouderskade. De route voor de dames is ongeveer gelijk, maar wordt echter in tegenovergestelde rich ting geloopen. Bovendien is dit traject vijf K. M. korter en heeft een totale lengte van 25 K. M. Het begin- en eindpunt is de St. Vin centiusschool aan de Servaes Noutsstraat. De dames marcheeren langs den Amstel naar Ouderkerk en langs de Oud Diemerlaan naar Diemen waar de voorgeschreven rust van een half uur wordt genoten. Vandaar langs het Merwedekanaal naar Zeeburgerdijk en Kramat- weg. Via de Ringvaart en Berlagebrug wordt langs den Amstel door de groepen het eindpunt bereikt. Zooals gebruikelijk is passeeren de wandelaars op plaatsen die niet vooruit bekend gemaakt zijn de contróle-posten die op de startkaarten het contrólestempel of den contröleknip aan brengen. De uitreiking van de Jong Leven Lustrum plaquette aan deelneemsters en deelnemers die den marsch met succes volbracht hebben ge schiedt in een der zalen van de St. Jozefsgezel lenvereeniging, Stadhouderskade. Ook de uitreiking van de bijzondere prijzen waarvan vóór de marsch op Zondagmorgen 5 April mededeeling wordt gedaan geschiedt in deze zaal. De sluiting van de inschrijving is op Donder dag 2 April laatste post. Het secretariaat van Jong Leven is gevestigd: B. C. Hoven, 1ste Sweelinckstraat 3, Amsterdam Zuid, waar alle inlichtingen te verkrijgen zijn, MIJN ARM VOLK, A. Ingwersen. N.V. Uitg. Maatschappij ^oord- Holland", Amsterdam. Dit boek vol „flinkerds" is een soort apotheose van Minister Colijn, over wien men bezig schijnt een zeer belachelijke legende, die daarenboven alles behalve onschuldig is, te vestigen. De wer kelijkheid komt hoegenaamd niet overeen met wat dit boek poogt op te blazen. Het: „Zwijg ér maar over, ik doe het toch niet" is een hèèl andere figuur dan dit grondelooze boek wil doen gelooven! HET GROENE LICHT, Douglas. I. Ph. Kruseman, Den Haag. Dit is een heel sterk boek, de roman is zeld zaam mooi gebouwd, de karakters zijn belang wekkend en è,fToch lijkt mij het boek ais geheel zeer voorbehouden voor hen, die ik nu 24 jaar hoopte te gerieven met mijn recensies (sinds 1912). Dominé Harcourt is immers een verbazingwekkende zielen-analist, een pracht- mensch, een schrandere kop, maar zijn religieuze theorieën zijn werkelijk al te simplistisch opper vlakkig, een verzameling van paradoxen en ouderwetsche, honderdmaal weerlegde drogrede nen, vooroordeelen, goedkoope beweersels. Zijn wetenschappelijke glimp, zelfs zijn verwonder lijke diepzinnigheid doen niets af aan de ontoe laatbare aanmatiging, waarmee deze man met allerlei ongeloofelijke gedurfdheden den staf breekt over Christelijke dogma's, practijken en denkbeelden, waar hij blijkbaar geen onbevan gen en onbeneveld oordeel over heeft. Zóó is het boek, hoe spannend en grootsch dan ook, zéér voorbehouden. YVONNE, Ethel Dell. A. VI. Bruna, Utrecht. Yvonne is een echte rakker en ze vliegt leelijk in de kaars. Dan redt Padt haar als ze haar man heeft doodgeschoten maar haar leven Is gebroken. Dat ze haar leugen zoo lang volhoudt doet onaangenaam aan. Claire is de mooie rol en Padt weet haar op prijs te stellen. Het is een vreemd boek, zeker niet voor iedereen, de zelf" moord van Yvonne maakt het ook al niet beter. KONING SPAR, May King. H- Nelissen, Bïlthoven. Berritt, de meedoogenlooze houtkoning wordt overwonnen door den nobelen, handigen Wade. Het is een zeer boeiend en knap verhaal van iemand, die verbazend op de hoogte is van deze toestanden. ALTIJD JONG, E. Cobbett. A. Vt. Bruna, Utrecht. Moeder Meigs is een kraan, ja, een heerlijk mensch en haar frissche ouderdom doet welda dig aan. Cecile en Richard, haar kleinkinderen- redden haar van de tyrannie van haar oudste dochter, een echte dragonder... F. HENDRICHS S.J. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling, wenscht n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voorl Dagelijks bereikt hij 80.000 Ba zinnen, Hij gal U.öua zeker van. dienst kunn£° ggo»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4