Een scherpe rede van Flandin DT= INDE PIJP Moeilijke vraagstukken in de bloembollenwereld U hebt alleen van melk geleefd/ HITLER'S VERKIEZINGSTRIOMF Kerkvervolging in het Derde Rijk HIJ VERTROUWT HITLER'S VOORSTELLEN NIET MAIDENSPEECH VAN DR. VERHAGE EER EN VRIJHEID MAAtt. DOUWE EGBERTS Weet Gij waarom Uw spijsvertering niet goed werkt? Kerkelijk Leven MOEDER MARIA CAECILIA t MAANDAG 30 MAART 1936 Hoe staat de Führer tegenover de statuten van Memel en Danzig en welke zijn de kolo niale eischen? Flandin vraagt duidelijk antwoord Een onverschrokken predikatie van Mgr. Graaf v. Galen Bisschop van Munster „Geef aan de kerk haar vrijheid" UIT HET GRAPHISCH BEDRIJF Nieuwe arbeidsovereenkomsten aanvaard OPTIMIST of PESSIMIST £ch-fe Triescke -Meeren-Oaai -10 -15 - 90 -25 cb pef Vaons „BARTJE" PER GRAMOFOON NAAR HET H. LAND Reorganisatie der Algemeene Vereeniging op til, ook al zal zij niet zoo veelomvattend blijken te zijn Uitvoer naar Amerika De reorganisatie NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI BUITENLANDSCH OVERZICHT Wat zal hij doen? Het Amerikaansche verdrag Studiereis naar Indië Van landbouwingenieurs en studenten der Land- bouwhoogeschool 25 JAAR GEBREVETEERD VLIEGEN Een jubileum in de Nederlandsche vliegwereld R.K. Universiteit Academische examens Apothekers-assistent Prov. Overste der Congregatie van O. L. Vrouw van Liefde der Goede Herders MGR. C. PRINSEN NEEMT AFSCHEID Mgr. d'Herbigny te Den Haag PANTSERWAGENS TE DEN BOSCH Ontvangst van het escadron UIT DE STAATSCOURANT Benoemingen Reis Hertog Hendrik PARIJS 29 Maart (Reuter). De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Flan din, heeft hedenmiddag zijn reeds aan gekondigde redevoering over de buiten landsche politiek gehouden binnen het kader van een verkiezingsvergadering in zijn kieskring Vezelay, de hoofdplaats van het district, dat Flandin reeds sinds jaren vertegenwoordigt in het de partement ïonne. In deze redevoering zeide Flandin o. a.: „Se dert Duitschland na het verdrag van Locarno te hebben verworpen en opgezegd de gedemilita riseerde zone weer heeft bezet, welke den waar borg vormde voor de veiligheid van België en Frankrijk, en die plechtig bevestigd was door een vrijelyk overeengekomen en onderteekend verdrag, heeft Rijkskanselier Hitier vele rede voeringen gehouden en proclamaties uitgegeven ter ondersteuning van den nieuwen vrede, die hij ter vervanging zegt de wereld aan te bieden. Ik heb reeds uit naam van de regeering ver klaard, dat wanneer eenmaal de eerbied voor de internationale wet hersteld zal zijn, Frankrijk bereid zal blijken tot iedere onderhandeling, welke in staat is den vrede te consolideeren. Bovendien zullen de bases voor deze onderhan delingen wel omschreven en ernstig moeten zijn. Men zou hebben kunnen hopen, dat Rijkskan selier Hitler in zijn redevoeringen door zijn commentaar een correctie zou hebben gegeven op zijn oorspronkelijk vage voorstellen. Hij heeft het vrijwel niet gedaan, behalve op één punt, maar dit is een punt van belang. In bijna al zijn redevoeringen namelijk, heeft hü de waar de van de verdragen gesteld tegenover wat hij noemde het eeuwige levensrecht van het Duitsche volk." Voortgaande concludeerde Flandin hieruit, dat Hitier wel voelde hoe zwak zijn stelling was en dat hij daarom uit naam van zijn volk het recht opeischt zijn huis in te richten zooals het dit wil. Daartegenover stelt Flandin de vra gen: welke zal morgen de waarde zijn van een verdrag, als Duitschland zich het recht voor behoudt het uit naam van het eeuwig levensrecht van het Duitsche voik te verwerpen? De twee de vraag is: wie zal morgen ten opzichte van een nieuw verdrag met Duitschland de onafhan kelijk en onpartijdige rechter zijn dien het zal erkennen en aan wiens beslissingen het zich zal onderwerpen? Er bestaat een diepe tegen stelling tusschen de beide opvattingen van het Internationale leven, die hier tegenover elkaar staan, de Duitsche opvatting is een opvatting van de kracht, de opvatting van de rest der wereld is een opvatting van het recht. Hierbij komt, dat de Duitsche Rijkskanselier de eenige beoordeelaar is van dit eeuwige levensrecht van het Duitsche volk. Zijn wil bepaalt hier wat recht is. Op dit oogenblik, en ongetwijfeld om actueele behoef ten van zijn diplomatieke propaganda, verklaart de Rijkskanselier den vrede te willen. 25 jaar vrede kondigt hij af en morgen misschien zelfs den eeuwigen vrede met Frankrijk. Wanneer Hitier oprecht is, zal hij dus zijn gedachten be treffende de definitie van het levensrecht van het Duitsche volk en de rechtsgelijkheid duide lijk moeten omschrijven. Hoe verhoudt deze opvatting zich tot het statuut van Danzig, tot het Memel-statuut? Of staan wij hier voor een slimmigheid, die nieuwe „coups de force" moet voorberei den? Hierop moet 'n duidelijk antwoord ge geven worden, anders verklaart Hitier later alles te hebben afgewezen, wat uit het ver drag van Versailles is voortgevloeid. En wat de rechtsgelijkheid ten opzichte van de ko loniën betreft, op welke koloniën hebben de Duitsche eischen betrekking? Of moet men vragen ten koste van wie Duitschland zich een imperium wil vormen? En zelfs wanneer Duitschland geen vijande lijke voornemens zou hebben ten opzichte van Frankrijk, blijft de Fransche opvatting dat de Vrede ondeelbaar is en niet gedekt kan worden door bilaterale niet-aanvalsverdragen, waarvan sommige op een uitgekozen oogenblik verloo chend zouden worden, terwijl de andere den aanvaller zouden dekken voor een collectieve eciie die te" doel heeft de verdragen te doen eeru.edigea en de veiligheid van allen, grooten en kleinen, sterken en zwakken, te handhaven. Waarom wordt anders juist nu de Nationaal- Socialistische propaganda zoo verhevigd in Oostenrijk, Deensch Sleeswijk, Poolsch Silezië, het Duitsche deel van Tsjecho-Slowakije en zelfs in het Duitsch sprekende Zwitserland? Wil Hitier afzien, ja of neen, van iedere annexatie en zelfs iedere absorptie van deze bevolking en gebieden? Of zijn dat binnenlandsche Duitsche aangelegenheden? Het Fransche volk is even zee, als het Duitsche overtuigd van de nood zakelijkheid den vrede in Europa te organisee- fen op hechte duurzame basis. Wil Hitier nauwkeurig en onvoorwaardelijk antwoorden op alle vragen die wy hem stellen? Europa moet tveten of een realiteit is in den vrede, dien in en het zegt aan te bieden. Frankrijk let niet alleen op zijn eigen veiligheid. Het is be reid, meer dan ooit. tot den verplichten onmid- dellijken wederzijdschen bijstand ingeval van 'n hiet uitgelokten aanval, ook bereid tot 'n regel matige herziening der verdragen. Als de veilig heid verkregen is, zal ontwapening op groote schaal moeten volgen. Frankrijk is bereid tot heel zijn medewerking voor het opbouwende Vredeswerk. Het gedeelte van zijn redevoering dat betrek- hing had op de buitenlandsche politiek be ëindigende, zeide Flandin: „Maar wij zijn even- Zeer vast besloten te werken voor de vestiging Van een werkelijken en duurzamen vrede, als Vastbesloten om de streken en listen aan de haak te stellen, die onder het masker van den Vrede nieuwe conflicten zouden voorbereiden ëft nieuwe oorlogen," Flandin In de Sint Urbanus-kerk van de Industrie stad Gelsenkirchen-Buer heeft de Bisschop van Munster, Mgr. Clemens August Graaf von Galen een belangrijke predicatie gehouden, die wel een uiterst fel licht werpt op den geweldig toegespitsten Kulturkampf in het Derde Rijk. Nadat de Kerkvorst op overduidelijke wijze tot uiting heeft gebracht, dat ook de Duitsche Ka tholieken bereid zijn om mede te werken aan het herstel van het recht, de vrijheid en de eer van het Duitsche volk vervolgt de moe dige Bisschop: „Maar de groote zorg en last, die wij Duit sche Katholieken dragen, zouden wij gaarne aan den Führer ter kennis brengen; wij zou den die gaarne op onze stembiljetten schrijven: wij deelen de zorgen, waarvan ook de grijze veldmaarschalk Hindenburg tot zelfs op zijn sterfbed nog vervuld was, de zorgen, niet zoo zeer hem zelf betreffende, maar wel het Duit sche volk, zijn kinderen en hun toekomst: de zorg „dat Christus in Duitschland gepredikt zou worden." Mijn beste Katholieke mannen! Toen Hin denburg deze woorden sprak, was de prediking van het Christendom in Duitschland nog niet verstomd. En Cok thans wordt Christus in Duitschland nog gepredikt. Maar Hindenburg zag het reeds, en ook wij zien het heden ten dage: Christus wordt in Duitschland ook schandelijk belasterd. Over de huidige houding van het Derde Rijk tegenover de Katholieke Kerk zegt de bis schop: Om voor ons Duitsche volk den eenigen grond slag voor een zedelijke wereldbeschouwing te behouden en om ons volk te bewaren voor het wegzinken in een waardeloos godsdienstig ni hilisme moeten wij bij het afgeven van ons stembiljet aan den Führer willen vragen om de vrijheid van de belijdenis en openbare uitoefe ning van den Katholieken godsdienst in vollen omvang weer te willen herstellen, zooals deze in het Rijksconcordaat uitdrukkelijk is gewaar borgd. Het is een rampzalige en verbittering- wekkende beperking dezer vrijheid, wanneer men alle openbare bijeenkomsten van katholie ken wantrouwend controleert, alle processies, bedevaarten en geloofsmanifestaties die niet van ouds bestonden, verbiedt. Het is een be treurenswaardige verloochening dezer vrijheid, wanneer men de Katholieke Pers vernietigt of wanneer men het haar onmogelijk maakt om stelling te nemen tegenover de gebeurtenissen van onzen modernen tijd en deze te bezien van het standpunt der Christelijke waarheid. En ten slotte over de medewerking der katho lieken met den staat verklaart de Kerkvorst: De Führer heeft alle Duitsche volksgenooten opgeroepen om mede te werken, en herhaalde lijk heeft hij verklaard, dat niemand van deze medewerking uitgesloten mag worden. Maar wij moeten het thans openlijk zeggen: ontel bare malen wordt onze medewerking afgewezen, worden ons recht en onze eer geschonden door het wantrouwen dat in invloedrijke kringen wordt gewekt, en waar men een afkeer van het Christendom van zijn leerstellingen en van zijn zedenleer tot een noodzakelijke voorwaarde wil maken voor de erkenning van nationale betrouwbaarheid." De Nederlandsche Grafische Bond hield Za terdag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering met vertegenwoordigers uit de af- deelingen, over al of niet aanvaarding van de concept collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkers- en boekbindersbedrijf. Er werden uitvoerige besprekingen gehouden. Ten slotte werden beide nieuwe arbeidsover eenkomsten aanvaard. F 23 De Uitgeverij Callenbach te Nijkerk heeft Charlotte Kohier bereid gevonden voor haar twee der aangrijpendste fragmenten uit „Bar- tje" van Anne de Vries, voor te dragen. Deze fragmenten heeft zij laten vastleggen op de gramofoonplaat, welke aan den boekhandel ter beschikking is gesteld. Daartoe door den boekhandel t.z.t. uitgenoo- digd, zullen belangstellenden deze voordracht, welke ongeveer 6 minuten duurt, kosteloos kunnen aanhooren. De pelgrims van de Nederlandsche Nationale Bedevaart naar Palestina, onder leiding der Paters Assumptionisten, zijn hedenmiddag 12.16 per D-trein uit Roosendaal via Parijs naar Marseille vertrokken, om zich Woensdag in te schepen op het s.s. Le Sfinx voor Alexandrië en het H. Land. Midden in de Goede Week ar- riveeren de pelgrims te Jeruzalem. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur kwam hedenmiddag om half twee in vergadering bijeen in het Krelagehuis te Haar lem. De voorzitter, dr. Verhage, hield een ope ningsrede. Spr. herdacht alereerst het over leden lid van het hoofdbestuur, den heer Ant. Bergman, wiens verdiensten voor het vak dui delijk geschetst werden. Het overlijden van den heer J. van Rijn noemde de voorzitter speciaal een groot .er- lies voor het Westland. De heer Van Rijn had vroeger zitting in het hoofdbestuur, maakte deel uit van het Centraal Bloembollen-comité en was lid van de commissie van het weten schappelijk onderzoek. Ten slotte herdacht spr. nog den heer Willy Droog en mr. J. K. Thiel, eersten voorzitter van het Scheidsgerecht. In zijn welkomstwoord betrok spr. speciaal dr. Beyer, die een en ander zou mededeelen over de resultaten van de onderzoekingen over den invloed van de schuurbehandellng op de bloem-kwaliteit van den hyacint. Daar dit de eerste vergadering was, die de heer Verhage leidde, sprak hij eenige waar- deerende voorden jegens den heer Krelage, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en vroeg aller medewerking. Bij het beschouwen van de regeeringsmaat- regelen, zeide spr., dat de toestand van het vak het noodzakelijk maakt, dat ieder jaar opnieuw de vraag, of de saneringsmaatregelen geheel of gedeeltelijk moeten blijven voortbestaan, onder de oogen wordt gezien. In den nazomer zal weer een speciale vergadering voor dit doel belegd worden. De leden behooren voor dien de voor- en nadeelen tegen elkaar af te wegen. Spr. wees er op, dat de nieuwe sanerings maatregelen nu nog niet bekend zijn, hoewel de adviezen der sierteelt-centrale reeds maanden geleden zijn opgemaakt. Spr. ging de geschie denis na inzake de overschotten vroege tulpen en sprak zijn erkentelijkheid jegens de regee ring uit voor het half millioen, dat zij uit het landbouw-crisisfonds wilde geven om de niet te voorziene ramp zooveel mogelijk te verzachten. Deze daad van de Regeering zal iedere neiging om beneden de minimumprijzen te verkoopen, wel ongedaan hebben gemaakt, temeer ook, daar is aangekondigd, dat 85 pet. uitbeta ling het volgend jaar in elk geval mogelijk zal zijn. De vraag of het gangbare prijzenstelsel moet worden gehandhaafd, dient nauwkeurig te worden overwogen, omdat daaraan gTOOte gevaren kleven. Wil het vak het prijzenstelsel behouden dan zullen maatregelen noodig zijn om b.v. een teveel telen van variëteiten, waar voor onvoldoende vraag bestaat zooveel moge lijk te voorkomen. Buiten het alles overheerschende vraag stuk der saneeriiwr, zijn er nog talrijke kwesties. Allereerst is ingesteld een commissie, die een rapport zal uitbrengen over de reorga nisatie der vereeniging. Dit is een vraag, stuk, dat reeds jaren lang. de gemoederen bezig houdt. Ook al zal het rapport waar schijnlijk niet wijzen op een zóóveel omvat tende reorganisatie als velen hoopten, toch zal het werk dezer commissie belangrijke vruchten kunnen dragen. Dc moeilijkheid van de materie is oorzaak, dat de door de afdeeling Heemstede verlangde economisch bureau nog niet in deze vergade- De geweldige verkiezingspropaganda, ge organiseerd en geregisseerd door den te dezer zake welhaast virtuozen Dr. Goebbels, en de tien daverende redevoeringen, welke de „Führer" in verschillende suggestieve décors en met door hemzelf in- en uitgescha kelde „Beleuchtungseffekte" heeft gehouden, hebben hun uitwerking niet gemist. Bijna 99 pCt. van alle Duitsche stemgerechtigden hebben zich uitgesproken ten gunste van „eer en vrijheid", zooals het heette. Men vraagt zich af, waarom de verkiezingscampagne met zulk een geweldige, dwangvoorstellingen wek kende intensiteit is gevoerd. Was Hitier bang, dat een bedenkelijk aantal Duitschers voor „schande en slavernij" zou opteeren? De tendenz aan deze Rijksdag verkiezingen toege dicht was, dat het Duitsche volk de volstrek te en algemeene volmacht aan Hitier zou ver nieuwen en opzegging en schending van het Verdrag van Locarno en de remilitarisatie van het Rijnland zou goedkeuren. Op het stembil-. jet werden deze kwesties echter niet aan de orde gesteld. Daar ging het alleen om het al of niet zetten van een kruisje in het kringetje achter den kapitaal-vet gezetten naam van den Fuferer, Zotte meix er een kruisje in, dan werd de stem als ten gunste van Hitier uit gebracht beschouwd, zette men er geen kruisje in, zoodat het cirkeltje blanco bleef, dan werd zoo'n biljet eveneens tot de vóórstemmen ge rekend. Scheurde men het biljet stuk zonder het kringetje te hebben ingevuld, ook dan nog vermeerderde het het succes van Hitier. Al leen wanneer men duidelijk „neen" schreef achter Hitler's naam konden de nationaal-so- cialistische autoriteiten geen voorwendsel meer verzinnen om het biljet nog bij de vóór- stemmen te tellen. Van te voren was echter niet vastgesteld, dat dit de eenige methode was om bij de stemming van zijn afkeuring te doen blijken. Niet stemmen was een hachelijke zaak, want dan kreeg men niet het vergulde insigne en werd men dus als een nationale plicht-verza- ker openbaar en voor iedereen zichtbaar geaf ficheerd, en men weet, wat daarvan in het huidige Duitschland de geconcentreerde con sequenties kunnen zijn. Bovendien werd er door de zgn. blokleiders scherp gecontroleerd by de stembussen. Het Duitsche volk heeft dus nagenoeg in zijn geheel de eer van de schending van het vrijwillig aanvaarde verdrag van Locarnö aanvaard en in „symbolische" vrijheid gestemd voor de souvereine vrijheid der gan- sche natie, waarin van individueele vrijheid, voor zoover die zich tegen het Nazi-régime en zijn consequenties zou willen verzetten, geen sprake meer is. Het heeft zün blanco pf gebruis te goedkeuring gehecht aan de eenige candida- tenlijst voor den nieuwen Rijksdag en Hitier kan nu van de 1035 candidaten diegenen uit kiezen, die hem straks tegen een aanzienlijk salaris en tal van faciliteiten af en toe mogen toejuichen. Het loon der Rijksdagleden is vrijwel het eenige arbeidsloon, dat in Duitsch land niet laag, maar onredelijk hoog mag hee- ten. Het komt er eigenlijk niets op aan of in het Derde Rijk onder de huidige omstandig heden enkelen of honderdduizend, of een mil lioen in hun hart tegenstemmers zijn. Tegen stemmers hebben practisch toch geen kans en zeker geen lust om van hun gezindheid te doen blijken. Bovendien worden aan het Duitsche volk slechts vraagstukken voorgelegd, waarvan van te voren vaststaat, dat de overgroote meer derheid ze opgelost wenscht te zien op de wijze, waarop de .Führer" dat doet. Wat zou tegen stemmen trouwens voor zin hebben? Er is geen keus. Men kan slechts vóór Hitier stemmen of vóór iets totaal onbekends, iets onwezenlijks, iets, dat er niet is en waarvan niemand zich een voorstelling kan maken. Hitier heeft thans dus het symbolische „fiat" gekregen op alles wat hij gedaan heeft en nog denkt te zullen doen, tenminste zóó en niet anders gelieft hij dezen uitslag uit te leggen, ook al heeft de hooge katholieke geestelijkheid van te voren na drukkelijk verklaard, dat de katholieken door het zetten van een kruisje achter Hitler's naam geen instemming behoefden te betuigen met de door het nationaal-soeialisme verkondigde voor katholieken onaanvaardbare leerstellingen en de uit die leerstellingen voortkomende onaan nemelijke nazi-practyken. Zal Hitier nu Wat soepeler worden tegenover de handhaving van het internationale recht eischende mogendhe den of zal hij nu nog halsstarriger en onver- zettedjker worden? De Duitsche tegenvoorstellen zullen straks antwoord moeten geven op deze allerbelangrijkste vraag. ring gebracht kan worden. De studie-commissie gat echter ijverig voort. Ook is ingesteld een commissie voor de stu die van de problemen, opgeworpen door de bol- irisziekten. Deze vereischen, mede doordat het buitenland zeer nauwlettend toeziet op den gezondheidstoestand onzer producten, steeds meer de aandacht, en waar noodig zullen aes- noods strenge maatregelen moeten worden ge troffen, om onzen export te beveiligen. Dit vraagstuk is trouwens niet alleen voor het artikel irissen van belang. Voor al onze producten moet er steeds nauwlettend voor ge zorgd worden, dat het buitenland geen enkele aanleiding kan vinden om op grond van phyto- sanitaire overwegingen aan onzen export moei lijkheden in den weg te leggen. Spr. vroeg aller hulp om de cultures gezond te houden. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan hei eind December bekend geworden nieuwe Neder- landsch-Amerikaansche handelsverdrag, dat voor tulpen, crocussen en bijgoed-artikelen be langrijk mindere invoerrechten heeft gebracht. Ook al zijn de invoerrechten Op hyacinten en narcissen niet verlaagd, toch is de hoop gewet tigd, dat dit nieuwe verdrag, te zamen met de opheffing van het narcissenembargo en de verbeterde economische toestanden in Amerika onzen afzet naar dat belangrijke land zal ver. grooten. Deze afzetverruiming zal geleidelijk gaan, omdat ons product weer in ruimeren kring bekend moet worden, maar het is weer een klein stukje blauw in het zoo sombere wol kendek van dezen tijd. Er loopen nu geruchten, dat men voor narcissen een warmwaterbehan deling bij import in de Vereenigde Staten wil voorschrijven. Mocht een bevestiging onverhoopt komen, dan zou dit de gunstige gevolgen van de opheffing van het embargo zeer veel vermin deren. Met het uitspreken van de hoop, dat de gun stige gevolgen hiervan spoedig door het bloem bollenvak zullen worden gevoeld, open ik deze vergadering, besloot dr. Verhage zijn rede. In het begin van April zal de hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool, prof. dr. C. H. Edelman, met een aantal landbouwingenieurs en studenten aan die Hoogeschool een agrogeo logische studiereis naar Nederlandsch-Indië ondernemen, Met het oog daarop heeft de President-Cu rator der Landbouwhoogeschool, jhr. S. van Citters, prof. Edelman en zijn reisgenooten heden vereenigd aan een lunch in Hotel de Wereld te Wageningen, waaraan mede aan zaten de curator J. M. A. Wijnnaendts van Re- sandt, de secretaris van het College van Cu ratoren mr. F. Florschütz, de Rector-magni- ficus prof. dr. W. C. Mees R. Azn., de secreta ris van den Senaat prof. dr. H. M. Quanjer, de Assessor prof. ir. C. Broekema en de vertegen woordiger in Nederland van het Nederlandsch Indisch Instituut van Wageningsche Landbouw kundige Ingenieurs ir. D. W. Kappelle. De Nederlandsche aviateur Adr. Mulder te Nijmegen hoopt op 7 April a.s. den dag te her denken, waarop het 25 jaar geleden is, dat hij boven het vliegveld van de Eerste Nederland sche Vliegvereeniging te Gilze-Rijen bij Breda als eerste Nederlandsche vlieger voldeed aan de eischen van de Kon. Ned. Vereeniging van Luchtvaart, om in aanmerking te komen voor het internationaal en nationaal vliegersbrevet van de Kon. Luchtvaartvereeniging. Met hem dongen meerdere vliegers naar dit brevet, maai' hij was de eerste, die aan de eischen voldeed, n.l. driemaal om het veld vliegen, een honderd meter hoogtevlucht maken en daarna landen met afgezetten motor binnen 50 meter van de startplaats. Nadat hij gebreveteerd was, heeft Mulder jarenlang dienst gedaan als leermeester, maar vooral ook als demonstratievlieger van de E.N.V. Hij gaf in zijn tijd demonstraties te Dordrecht, te Breda, te Middelburg, te Gronin gen, te 's Gravenhage, enz. en had in zijn vliegerloopbaan zeer veel tegenslag. Tot 1918 deed hij practisch aan de vliegsport op eigen risico. Zijn laatste toestel, een Duitsch oorlogs vliegtuig, werd indertijd vernield bij een vlucht, welke sergeant-vlieger Need boven Venlo uit voerde, waarbij de aviateur en twee passagiers den dood vonden. De laatste jaren was Mulder noodgedwongen non-actief. Ter gelegenheid van zijn as. zilve ren feest heeft H.M. de Koningin den vlieger in audiëntie ontvangen. NIJMEGEN. De zeereerw. heer C. J. M. J. van Beek uit St. Michels Gestel is Vrijdag cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De promotie werd o.m. bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en Mgr. Hermus. Geslaagd is voor het baccalaureaatsexamen in de theologie (cum laude) de zeereerw. pater H. Schroder M.S.F. te Grave. NIJMEGEN. Geslaagd is voor het candi- daats-examen in de klassieke taal- en letter kunde mej. E. J. M. Hoefnagels te Nijmegen; voor het candidaats-examen in de rechten de heeren H. J. van de Burgt uit Oss en Th. J. W. Hendrikse uit IJzendijke. LEIDEN. Bevorderd tot' doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „J. A. Alberdingk Thijm, zijn dichterlijke periode", de heer H. L. M. van Can, geb. te Maastricht. Geslaagd cand.ex. rechten, de heeren: H. A. Keuls, Daan Eijsinga, F. E. Vlielander Hein en R. J. Erdbrink. Geslaagd doet. ex. klass. letteren mej. M. Muys van de Moer. De natuur wil wel, maar zij kan niet altjjd haar plicht doen omdat wij nu eenmaal zelve niet volgens de natuur leven. Zij kan niet op tegen de beslommeringen, ver moeienissen en nerveuze spanningen welke de menschen in den tegenwoordigen tijd geregeld dagelijks hebben door te maken. Daarom gaan de ingewanden al trager en trager werken, vergiften gaan zich in Uw ingewanden ophoopen en Ge voelt U moe, loom en lusteloos, Gij krijgt last van hoofdpijn, migraine en conges tie en toch beseft Ge maar niet waar het hapert. Volg de M.S.S.-gewoonte Maak den Vrijdag en den Zaterdag tot Uw M.S.S.-dag en neem als regel op die dagen voor het naar bed gaan een M.S.S.-cachet, Dan zullen Uw ingewanden volledig worden be vrijd van de schadelijke en vergiftige stoffen, die in Uw spijsverterings-organen achterbleven en steeds zullen achterblijven, tenzij Ge geregeld de M.S.S.-gewoonte volgt. Een inwendige zuivering! M.S.S.-cachets prikkelen de ingewanden niet zooals sterk werkende purgeer-middelen en daarom heffen ze verstoppingen blijvend op. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Laxeer- Akkerljes) zijn verkrijgbaar bij alle apolhekeri en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjei of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. LEIDEN. Geslaagd de dames, L. Huneman, Rijs wijk: A. H. Braun, Leiden; L. R. v. d. Zeep, Rot terdam; C. H. M. Roemer, Rotterdam. Op 68-jarigen leeftijd is te Leiderdorp over leden de Zeereerw. Moeder Maria Caecilia (in de wereld mej. M. G. Faase), provinciaal Over ste van de Congregatie van O. L. Vrouw van Liefde der Goede Herders van Angers. Zondag heeft Mgr. C. C. Prinsen afscheid ge nomen van zijn parochie te 's-Hertogenboscn. Des morgens om half elf droeg de scheidende pastoor een pontificale H. Mis op in de St. Jacobskerk, waaronder het koor de Mis van Griesbacher zong. Des avonds celebreerde Mgr. Prinsen een plechtig Lof. Daarbij waren o.m. aanwezig de vicaris-generaal van het Bisdom, Mgr. F. Hen- drikx, deken J. Brekelmans, dr. v. Grunsven C.S.S.R., Mgr. Prof. dr. Goossens en pater Ana- cletus, provinciaal der paters Capucijnen. Mgr. Prinsen hield een afscheidspredikatie, waarin hij allen dankte, die hem bij zijn pries terlijken arbeid hebben ter zijde gestaan, en spoorden zijn parochianen nog een laatste maal tot een godsdienstig leven aan, zijn beste wen- schen uitend voor zün opvolger, prof. v. Grins ven. fil 1» Onder het Lof zong het koor het Te Deum van Gruber. n Maandag 6 April e.k. te 20.30 uur zal in een der zalen van Puchri Studio te Den Haag voor de Vereeniging voor Fransche Katholieke Cul tuur spreken Z. H. Exc. Mgr. M. d'Herbigny S.J. ever „Lijden en heldendom van Christenen in de Ü.S.S.R." Woensdag 1 April zal het escadron pantser wagens, dat dien dag wordt opgericht, zijn in tocht doen te 's-Hertogenbosch. Het escadron, gecommandeerd door den ritmeester der huza ren H. Wilbrenninck, betreedt te 14.30 uur den Brabantschen wal via de Schipbrug Dü Hedel en wordt aldaar opgewacht door den garni zoenscommandant van 's-Hertogenbosch, den Lt. Kolonel der huzaren H. F. M Baron van Voorst tot Voorst. Te 15 uur defüeert het es cadron, voorafgegaan door het muziekcorps van het regiment wielryders, ten Zuiden van Orthen voor den generaal-majoor H. A. C. Fabius in specteur der cavalerie, tevens commandant van de lichte brigade, die vergezeld zal zijn van den generaal-majoor J. F. van der Vijver, be velhebber in de derde militaire afdeeling. Te 15.15 uur wordt gedefileerd langs het gouver nementsgebouw voor den Commissaris der Ko ningin in de Provincie Noord-Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel en te 15.30 uur langs het stadhuis voor den burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lansi hot. Ver volgens wordt het escadron op de Markt toe gesproken door den Generaal Fabius en door den burgemeester Van Lanschot, waarna de of ficieren op het stadhuis door den burgemeester ontvangen zullen worden. Tot deze ontvangst zijn ook uitgenoodigd de militaire en burger autoriteiten en de officieren van het garnizoen. Tenslotte wordt te 16.45 uur het escadron ontvangen in de Isabella kazerne, waartoe het regiment wielryders opgesteld zal staan aan weerszijden van den toegangsweg. De onder officieren zullen 's avonds ontvangen worden in de cantine door de onder-officieren van het regiment wielrijders. De middagmaaltyd van de onder-officieren en die van de korporaals en huzaren zal een eenvoudig, feestelyk karakter dragen. De officieren zullen als gast aanzitten aan een maaltijd, aangeboden door de officie ren van het garnizoen. Bij K. B. zyn benoemd by het Departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen tot hoofdcommies jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, thans commies en tot commies mevr. M. J. H. Riem en T. L. W. Sinoo, beiden thans ad junct-commies. Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zyn by het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot adjunct-commies P. J. van Drunen, W. J. de Vries, E. Ferreri, allen thans werkzaam op arbeidscontract. HMs. Hertog Hendrik wordt 2 April om 10.20 uur te Den Helder verwacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5