n De Oostenrijksche kwestie m Het nieuws van heden Hauptmann heeft nog hoop ONLUSTEN IN MEXICO De Italiaansehe opmarsch EEN INTERVIEW MET DR. RIEHL DE HINDENBURG ONS LAND OVER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 31 MAART 1936 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19875 MÊ* Vele dooden en gewonden Verklaring van Otto Von Habsburg Anschluss zou voor alle landen in Midden-Europa gevaarlijk zijn Locarno-mogendheden voor Paschen bijeen? K.L.M. ten voorbeeld aan Imp. Airways „Alleen uit vaderlandsliefde reist de Engelschman met den eigen luchtdienst" Bereid nieuwe onthullingen te doen? De gezondheidstoestand van den Paus In het geheel geen aanleiding tot ongerustheid Het W eeriiimiiiiiiiiHMHiiiiiiiiiiiHitwiiiiiiiHiiii^ Onder een snikheete temperatuur is de rivier Auaso bereikt Mgr. Jaccini overleden :'X pi,:..-. Het vraagstuk wordt niet opgelost, zoolang de autoritaire regeering meewerking der gematigden afwijst Hitler's taak Eindhoven door het Duitsche luchtschip verrast Over Brabant naar Den Haag Naar Engeland overgestoken Belgische parlement nog voor Paschen uiteen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ongeoorloofde Duitsche transporten Stappen van Zwitsersche zijde Iraansche consulaten in de V. S. gesloten Wegens voor den Sjah beleedi- gende persartikelen Japansch schip in nood ksTkwwwwuw 111ui ij H NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cL, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De overstroomingsramp in Amerika. Alles op zijn weg ondermijnend en meesleu rend kolkte het snelvlietende water over landerijen en door dorpen en steden De Italiaansehe kroonprinses Marie José is met een hospitaalschip als ver pleegster naa Oost~Afrika vertrokken MEXICO-STAD, 31 Maart (Reuter) In eenige plaatsen in Midden-Mexico is het gis teren tot bloedige botsingen gekomen, waarbij in totaal 16 dooden vielen en 25 personen ern stig gewond werden. Onder de dooden bevin den zich verscheidene kinderen. Troepen uit Dolores en Hidalgo hebben mede gewerkt aan het herstellen van de orde. Ver scheidene personen werden gearresteerd. Volgens het blad „Prensa" zijn bij de onge regeldheden van gisteren twee federale solda ten ernstig gewond. De relletjes te Ciudad Gonzalez zouden hun oorzaak vinden in een betooging der agrariërs, die er door de katholieken van beschuldigd worden, bij het passeeren van de kerk vijandige kreten te hebben geuit. President Cardenas is te San Felipe aange komen. In een communiqué van den president, wordt de geheele verantwoordelijkheid voor de ongeregeldheden afgewenteld op „fanatieke elementen" MEXICO-STAD, 31 Maart (Reuter) Een belangrijke mijnbouw-maatschappij is onder de justitio* eele autoriteiten geplaatst tot een conflict, dat tusschen haaf en de arbeiders is gerezen, zal zijn geregeld. De arbeiders zijn ongeveer een maand ge leden naar Mexico gekomen en kampeeren sedert dien op de markten, in het gebouw van Kamer en Senaat en andere openbare gebou wen en zij weigeren te vertrekken, zoolang zij niet weder in de mijnen te werk worden ge steld. PARIJS, 31 Maart. (Stefani) Otto Von Habs burg heeft aan een verslaggever van het blad „Excelsior" verklaard, dat hij een element van den vrede in Europa wil zijn en niet een ele ment van last en wanorde. Hij verklaarde voorts, dat de „Anschluss" voor alle landen in Midden- Europa uiterst gevaarlijk zou zijn. PARIJS, 31 Maart. (A. N. P.). Volgens de „Oeuvre" heeft de Fransche ambassadeur te Londen gisteren op het Foreign Office mede gedeeld, dat de Fransche regeering er prijs op stelt, dat nog vóór Paschen de Locarno-mogend heden te Brussel in conferentie bijeenkomen. Het blad voegt hieraan toe, dat men het Fran sche publiek vóór de verkiezingen een uitvoe rige uiteenzetting der Fransche politiek wil geven. Bij de behandeling in het Engelsehe Lagerhuis van een wetsontwerp tot fi- nancieele stcunverleening aan Brïtsche luchtvaartmaatschappijen werd de K. L. M. door enkele afgevaardigden ten voorbeeld gesteld aan de Imperial Airways. Het ontwerp van wet tot regeling van de rijkssubsidies aan de Engelsehe burgerluchtvaart beoogt de jaarlijksche subsidie te brengen op anderhalf millioen pond sterling, uit te betalen tot het einde van 1953, terwijl thans slechts één millioen pond Wordt toegestaan, tot einde 1940. Verder voorziet het ontwerp in een vergun ningsstelsel voor luchtdiensten, en uitbreiding van de bevoegdheden der plaatselijke autoritei ten met betrekking tot de stichting van vlieg velden. De afgevaardigde Moore Brabazon maan de in deze tot voorzichtigheid aan. „Als wij niet oppassen", zeide hij, „geven wij een groote subsidie aan een maatschappij die oneconomische machines gebruikt. Dat ge beurt op het oogenblik. Niemand die niet uitermate vaderlandlievend is, zou er aan denken naar Indië te vliegen met de Im perial Airways, hij zou de K. L. M. nemen." De afgevaardigde Tate voegde eraan toe, dat de K. L. M. over den weg naar Batavia 3J4 dag minder doet dan de Imperial Airways. De Ne- deriandsche dienst brengt bovendien, aldus de ze afgevaardigde meer dan de helft van de kos ten op, tegenover de Imperial Airways nog geen tiende deel. Mr. Mander zeide, dat wanneer men het ge tal 100 neemt als het punt waarop financieela onafhankelijkheid wordt bereikt zonder subsi die, de rangorde der onderscheidene landen is als volgt: Nederland 76, Finland 70, Groot-Brit- tannië 61, Denemarken 55, Duitschland 35, Fr anklij k 21 en Italië 8.7. Ondanks deze critiek is de nieuwe luchtvaart wet tenslotte in tweede lezing aangenomen met 140 tegen 85 stemmen. (Reuter). TRENTON, 31 Maart (Reuter). Na een bezoek aan Hauptmann verklaarde de advo caat Lloyd Fisher, dat de veroordeelde de mededeelifig, dat het Hof van Genade zijn tweede verzoek om gratie had verworpen, kalm had opgenomen. Hij voegde hieraan toe, dat Hauptmann nog steeds hoopte. Toen mevrouw Hauptmann de beslissing van het Hof vernam, was zij volkomen gebroken. Weenend wierp zij zich op haar bed in haar hotelkamer, telkens weer snikkend, dat er nog een uitweg moest zijn. In sommige kringen gelooft men, dat, indien de veroordeelde zich bereid verklaarde, nieuwe onthullingen te doen, de gouverneur van den staat nog op het laatste oogenblik een nieuw uitstel zou kunnen verleenen. Volgens iemand uit de omgeving van gouverneur Hoffmann, heeft mevr. Hauptmann den plaatsvervangen- den gouverneur telefonisch medegedeeld, dat haar echtgenoot „bereid is meer te zeggen". Dit telefoongesprek zou gevolgd zijn op het tweede bezoek, dat mevrouw Hauptmann van daag aan haar echtgenoot heeft gebracht. VATICAANSTAD, 31 Maart. (Reuter.) De gezondheidstoestand van Paus Pius XI geeft, in tegenstelling met de geruchten, die hier omtrent de ronde hebben gedaan, aan zijn om geving geenerlei aanleiding tot ongerustheid. De H. Vader heeft begin Februari een lichte verkoudheid opgeloopen, doch hiervan is hij volkomen hersteld. Sedertdien hééft de Paus Zijn normale bezigheden hervat. Zondag j.l. heeft Hij nog een lang uitstapje per auto in de tuinen van het Vaticaan gemaakt. De ge ruchten, die de ronde doen, vinden blijkbaar hun oorzaak in het feit, dat de Kamerheer er zorgvuldig voor waakt, dat de H. Vader Zich niet te zeer vermoeit. I VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar EE bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- S schijnlijk eenige regen, weinig verande- S ring in temperatuur. Hoogste barometerstand,: 764.7 te Zurich. EE Laagste barometerstand: EE 740.3 te Jan Mayen. Zon op 5.38 onder 6.30 - Licht op 7.00 EE Maan op v.m. 11.49 onder v.m. 3.00 EE Volle Maan 6 April EE illlHIjlilHIINHilllliillllttllIHHIHIIIIIIIIHIHiHlilllllllllllimittmillli ROME, 31 Maart. (Reuter.) Na van Ass ab Eeilul te zijn vertrokken, hebben onze troepen na een moeilijken marsch over een afstand van 350 K.M., die in sommige gedeelten in het bijzonder bemoeilijkt werd, niet alleen door de snikheete temperatuur, doch nog meer door de rotsachtige gesteldheid van het terrein en het volkomen gebrek aan bronnen, Sardo Coeur, alsmede de omgeving van de rivier Auaso be reikt en bezet. Den llen Maart \yerd onze drie kleur geheschen op het paleis van den sultan van Aoessa, Mohammed Jahio, in tegenwoor digheid van de troepen en eenige escadrilles vliegtuigen, die op het nieuwe vliegveld ston den opgesteld. De bevolking van het geheele gebied heeft met vreugde de bezetting ont vangen, die de betrekkingen tusschen Italië en Aoessa bezegelt zooals zij zijn geregeld in het op 9 December 1888 door graaf Antonelli ge sloten verdrag. In den Westelijken sector van het Noordelijk front hebben onze troepen op 28 Maart Adi Ramaz bezet. Andere eenheden, die den opmarsch ten Zuiden van Debarek voortzetten, hebben Dacoea bereikt. De lucht macht heeft aan het geheele front bombarde- ments- en verkenningsvluchten op groote schaal uitgevoerd. VATICAANSTAD, 31 Maart. (Reuter.) Mgr. Michele Jaccini, de prefect van het Pauselijk seminarie te Rome, is gistermorgen aan een hartverlamming overleden. X' -V- - De koning van Italië en maarschalk De Bono woonden de manoeuvres bij te Tor di Quinto (Van onzen Weenschen correspondent) In verband met de laatste gebeurtenissen in Duitschland bezocht ik dr. Walter Riehl, den baanbreker van Hitler in Oostenrijk, maar die wegens „eigengereidheid" later uit de nationaal-socialistische partij werd ge- stooten, desalniettemin in Oostenrijk verdacht bleef en nu gestadig laveert tusschen Duitsche en Oostenrijksche concentratiekampen. Het gesprek ontwikkelde zich als volgt: „Door de vernietiging der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie had Oostenrijk zijn historische zending verloren en «ontwikkelde zich de beweging, die ik zou willen noemen „Heimkehr ins Reich". „Oostenrijk stond duizend jaar lang, tot 1867, in staatsrechtelijke verbinding met Duftsch- land en voelt onbewust den drang in zich, die verbinding weer te verlevendigen, niet echter in den vorm van gelijkschakeling, doch in federatieven zin." „De gelijkschakeling der Duitsche bondssta ten, dan. de volmachtverleening aan den yroe- geren communistenleider, den Wiesbadenschen kruidenier Theo Habicht, het tegendeel van een man, dien de Oostenrijker apprecieert, wekten tegenstand." „Dr. Dollfuss!. Hoe dacht hy over dit alles?" „Ikzelf heb in April 1933 met dr. Dollfuss over den „Einbau" der nationaal-socialisten in de regeering gesproken. Dollfuss' laatste aan bieden was: twee ministerportefeuilles voor de nationaal-socialisten, uitschrijving van verkie zingen voor October 1933. Ikzelf had ondanks mijn eigenschap als oprichter der nationaal- socialistische beweging in Mei 1918, dus nog vóór de Hitler-beweging, en als nationaal-so cialistische landdagafgevaardigde overeenkom stig het Führerprinciep tegenover Habicht slechts een raadgevende stem en ook de gouw leiders o.a. Frauenfeld schikten zich, daar zij allen materieel afhankelijk waren. En Theo Habicht besliste: Verkiezingen onmiddellijk en Theo Habicht vice-kanselier! Dollfuss weigerde en Habicht's antwoord was een reeks van attentaten, die maar al te zeer met de nationaal-socialistische idee geïden tificeerd werden. Dat heb ik veroordeeld met het bekende gevolg, dat men mij uit de door mijzelf opgerichte party gestooten heeft. Des ondanks blijf ik nationaal-socialist. Oostenrijk staat nog altijd voor de dringende oplossing der nationale kwestie." „U bedoelt de uitschakeling der zoogenaam de nationale kringen uit het regeeringsbeleid in Oostenrijk?" „Ja, dat bedoel ik. Het regime hier is noch economisch noch politiek levensvatbaar. Juist is, dat door de totaal mislukte taktiek van het Derde Rijk tegen Oostenrijk de .Anschluss" voor langen tijd onmogelijk gemaakt werd, juist is ook, dat heel wat mensehen in Oostenrijk na de ervaring van 30 Juni 1934 (Duitschland) en 25 Juli 1934 (Oostenrijk) voor gelijkschakeling maar zwak begeesterd zijn. Zelfstandig Oosten rijk, maar een zelfstandig Oostenrijk, welks po litiek niet door 'n kleine minderheid dictatoriaal wordt beslist. Een minderheid van christelijk- socialen, Heimwehr-Sturmscharen, legitimistten, die niet eens homogeen is. Tachtig tot negentig percent der werklieden en intellectueelen, een groot gedeelte der neringdoenden, in bepaalde „landten" zolfs de meerderheid der boeren, is het niet eens met de heerschende regeering. Zelfs onder de christelijk-socialen en de Heimwehr- mannen zijn er velen, die verzoening met Duitschland wenschen." „Dat is allemaal negatief, maar positief?" „Men moet Hitier een chance geven. Hij kan onmogelijk ja en amen zeggen, dat honderddui zenden geestverwante Oostenrijkers onderdrukt worden." „Van den anderen kant is van de Oostenrijk sche regeering niet te verlangen, dat zij zoo zon der meer hoogere en lagere goden der wrake ongehinderd binnenlaat, die dan groenen en zwarten opknoopen nadat vroeger bruinen er aan gelooven moesten. Wij, ik, mijn vrienden, velen onder de oude christelijk-socialen, de formaties en de gema tigde sociaal-democraten, wenschen niets inniger dan dat het eindelijk uit is met de eeuwige bloedwraak. Komen de breede nationale kringen niet tot hun natuurlijk recht, dan zijn de ge volgen van een explosie midden in Europa op den duur niet te overzien. Met een heele serie van pacten kan men de Duitsch-Oostenrijksche bevolking niet pacificeerten." „Van Hitier kan men niet verlangen, wat men van hem verlangt, zoolang het loyale Oostenrijk en de tegen gelijkschakeling gestelde nationalen niets te zeggen hebben. Einbau der nationale kringen (en ook van gematigde sociaal-demo craten) is absoluut noodzakelijk. Dan kan en moet Hitler in zijn eigenschap van partijchef zyn Oostenrijkschen aanhangers de aanwijzing geven, den Oostenrijkschen staat en diens nieu we regeering loyaal te volgen. Zeker 'n bitter af stand doen, maar niet zonder voorbeeld in de geschiedenis." Dr. Riehl overschat misschien de enorme be- teekenis van het Oostenrijksche vraagstuk voor den Europeeschen vrede. Men vergete niet, dat hier een nationaal- socialist spreekt, al is 't dan een loyale en ge matigde. In tusschen interessant genoeg, meen ik, als spiegelbeeld van de stemming in bepaalde krin gen van de Oostenrijksche bevolking. Te Verdon nabij Bordeauxwaar de Amerikaansche troepen tijdens den wereldoorlog ontscheept werden is een groot monument opgericht ter herinnering aan de Amerikaansche soldaten, die op Fransch grondgebied sneuvelden tt ft FRIEDRICHSHAFEN, 31 Maart. (Reuter). De nieuwe Zeppelin „Hindenburg" is heden morgen om half vijf voor zijn eerste reis naar Zuid-Amerika opgestegen, aldus meldt de speciale correspondent van Reuter, die de reis aan boord van het nieuwe luchtschip medemaakt. De correspondent meldt voorts, dat de „Hindenburg" met het oog op den in ternationalen toestand koers zal zetten over Nederland. Naar het schijnt heeft Frankrijk geen ant woord gegeven op het verzoek om toestemming, over Fransch grondgebied te mogen vliegen en bijgevolg zal de reis th^ns acht uur langer du ren. De Zeppelin vervoert vijftig passagiers en een uit veertig personen bestaande bemanning. Het luchtschip kan 3 April te Rio de Janeiro Worden verwacht. Tot ieders verbazing, aangezien de route niet was aangekondigd, verscheen hedenmorgen om tien minuten vóór half elf het Duitsche lucht schip „Hindenburg", komende uit Oostelijke richting, boven Eindhoven. Het schip bewoog zich zeer langzaam op een hoogte van nog geen 200 meter voort, zette boven de Philips Fabrieken eenigen tijd de motoren stop. waar na het blauw-grijze gevaarte langzaam in Zuid- Westelijke richting verdween. Na te Eindhoven over het stationsemplace ment, de Fhilipsf abrieken en het vliegveld Wel schap te hebben gevlogen, koerste de nieuwe Duitsche Zeppelin „Hindenburg" naar Oirschot, welke plaats om 10.33 uur op zeer geringe hoopte werd gepasseerd. Aanvankelijk vloog de Zeppe lin verder in de richting van Tilburg, waar het luchtschip te 10.35 uur zichtbaar werd, doch het passeerde de stad op flinken afstand om in Noordwestelijke richting te verdwijnen. De „Hindenburg" vloog om elf uur in Wes telijke richting koersende over Dordrecht. Om 11.05 uur kwam de Zeppelin boven het centrum van Rotterdam. De luchtreus, welke met het oog op de bewolking laag vloog, maakte een linker bocht rond den Stadhuistoren en verdween direct in de richting van 'sGravenhage in de zeer laag hangende regenwolken. Het verkeer in de stad stond eenige oogenblikken stil, fiet sers stapten af en automobilisten stopten, om evenals ieder ander het fraaie schouwspel van het voorbijvaren van het luchtschip te zien. Om tien minuten over elf was het luchtschip weer uit het gezicht verdwenen. Nader wordt gemeld, dat het luchtschip tusschen half twaalf en kwart voor twaalf is waargenomen boven het uiterste Wes telijke gedeelte van het grondgebied der ge meente 's-Gravenhage, dus niet boven de stad. Het zicht was zeer slecht. De com mandant van de Zeppelin heeft op dat mo ment draadloos het weerbericht van Lon den laten vragen. Daarna is de Hindenburg in de richting van de Noordzee verdwenen, klaarblijkelijk om naar Engeland over te steken. De Hindenburg werd boven Rotterdam door een tweetal sportvliegtuigen begeleid. BRUSSEL, 31 Maart. (Reuter). De regeering heeft na aflooj) van de kabinetszitting besloten de Kamers te verzoeken, de werkzaamheden te bespoedigen, opdat zij nog in de week, vooraf gaande aan de Faaschvacantie, uiteen kunnen gaan. Onlusten in Mexico: vele dooden en gewonden. Iraansche legatie en consulaten in de Ver. Staten gesloten. Ongeoorloofde Duitsche militaire transporten over Zwitsersch gebied. Stappen van Zwit- sersche zijde bij de Duitsche spoorwegdirectie te Stuttgart. Benoemingen in het Aartsbisdom. Zware brand te Grootebroek; zeventien bewo ners moesten in nachtgewaad vluchten. De „Hindenburg" vloog over ons land. O BERN, 31 Maart. (A.N.P.) „Der Bund" meldt, dat het aantal berichten over ongeoorloofde Duitsche militaire transporten met schending der Zwitsersche souvereiniteit toeneemt. Korten tijd geleden maakte een bericht uit Bazel melding van het feit, dat via het Ba- densche station te Bazel, dat geheel op Zwit sersch gebied ligt, groepen van het Duitsche arbeidsfront reisden, van welke men niet zeker wist of het militaire of civiele formaties be trof. Men nam voorloopig het laatste aan. Een geval van ongeoorloofd gebruik van Zwitsersch gebied wordt uit Schaffhausen be kend, waarbij het twee gebeurtenissen betreft, die een absoluut onrecht waren. Korten tijd ge leden werd langs den strategischen spoorweg, welke op Duitsch gebied om het kanton Schaff hausen ligt, een geheele trein oorlogsmateriaal geleid, hetgeen op zichzelf in orde is. De terug zending van den ledigen trein geschiedde ech ter langs de lijn Waldshut-Singen, welke voor een groot gedeelte door het kanton Schaffhau sen loopt. Op 17 Maart werden langs dezelfde lijn, doch in tegenovergestelde richting, vijf wagons geweren naar Waldshut en verder ge transporteerd. De ontvangers van deze trans porten zouden Duitsche arbeidskampen zijn. Het is duidelijk, dat het vervoer van oorlogsmate riaal over Zwitsersch gebied door een vreem den staat een ongeoorloofde handeling betee- kent. Dat weten de organisatoren van deze transporten ook. De directie van de Zwitsersche douane te Bern heeft na het constateeren van deze feiten op- draeht gekregen een onderzoek in te stellen. Naar „Der Bund" verneemt, zijn bij de Duit sche spoorwegdirectie te Stuttgart reeds stap pen gedaan, waarbij bezwaar gemaakt wordt tegen dergelijke transporten. WASHINGTON, 31 Maart (Reuter) De Iraansche regeering heeft last gegeven, de legatie te Washington en alle consulaten in de Vereenigde Staten te sluiten, op grond van persartikelen, die beleedigend voor den Jjah worden geacht. De niet-officieele meening is, dat deze maatregel verband houdt met het feit, dat de vroegere Iraansche gezant in October j.l'. te Elkton (Maryland) is gearresteerd wegens overtreding der snelheidsbepalingen. Het besluit der Iraansche regeering betee- kent geen afbreken der diplomatieke betrek kingen, aangezien deze door den Amerikaan- schen gezant te Teheran zullen worden onder houden. HONKONG, 31 Maart. (Reuter). Men verkeert in groote ongerustheid omtrent het lot van het Japansche s.s. „Teian", dat gisternacht eenige uren lang noodsignalen heeft uitgezonden, die kort voor het aanbreken van den dag zijn opge houden, nadat het schip nog had geseind, dat het zinkende was nabij de gevaarlijke Hainan- straat en onmiddellijk hulp noodig had. Aan boord van het schip bevinden zich 30 personen. De in de nabijheid vertoevende Brit- sche oorlogsschepen zijn niet in staat hulp te bieden, daar de straat des nachts niet bevaar baar is. Stand op Dinsdam 1 uur nm: 758.8 .Vorige stand: 756.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1