IN EN OM HAARLEM) Vlot TIPTOP Luchtbeschermingsoefening in Haarlem Men&Mjfton&: 1 MORGEN EEN GEFINGEER DE LUCHTAANVAL Brandweercommandant van den Broek DINSDAG 31 MAART 1936 V NEDERLANDSCH KUNST VERBOND Tentoonstelling werken van Oude Meesters R.K. TUINBOUW WINTER- SCHOOL Diploma-uitreiking Reuzen-zoeklichten zullen de vijande lijke vliegers in hun lichtbundls ge vangen trachten te houden GOEDKOOPE TREINEN Doortrekking naar Haarlem R.K. VOLKSBOND KRING HAARLEM-NOORD Arbeidersontwikkeling ZOMERUITSTAPJES BIJ DE NED. SPOORWEGEN 25-jarig jubileum Van Gelder Zonen Gevonden dieren en voorwerpen Velerlei maatregelen en een wedstrijd! Strategische ligging! Gasvrije onderkomens Moderne gasmaskers Russisch afweergeschut Alle hens aan dek! Een kijkspel voor ieder Tot slot een aardigheidje Overtreding Wet op de Uitverkoopen iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiMniiuiiiHimmiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiMiiiiNiiiiuiiiiiiiiminni HHinuiiiiuuiinuiiiiiiiuiiiiiiiiiinMiiiiiuiiiiiiiuiiHiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuaiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiniiiiiiiiiiiuuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuiiB J Een voortreffelijk Haarlemmer jubileert vandaag: brandweercommandant van den Broek kwam veertig jaar geleden als vrij williger bij Spuit Tien, bracht het tot comman dant, en dat niet alleen, maar als commandant toonde hij bovendien bijzondere eigenschappen, die Haarlem veel voordeel hebben gebracht. Onze Vrijwillige Brandweer is een der mooi ste en voorbeeldigste instellingen op maat schappelijk gebied, die wij bezitten; een toon beeld van rustigen, gestagen, onopzienbarenden burgerzin. De menschen, die bij elk alarm, ook dikwijls loos alarm, er niet tegen opzien bij dag of bij nacht hun medemenschen, die door het vuur bedreigd worden, te gaan helpen, ver dienen onzen dank en onze bewondering, vooral ook omdat zij dat doen zonder den prikkel van het geldelijk gewin. Maar hoe prachtig die opofferende daden ook zijn, niet minder bewondering behoort men te hebben voor degenen, die kans zien om in zoo'n corps den goeden geest te behouden, een geest, die eiken dag maar weer bereid is in moeilijke omstandigheden onaangenaam werk te doen. Het is geen kleinigheid er den moed in te houden als vrijwilligers tweemaal soms in één ijskouden nacht uit hun bed getrommeld wor den om ergens een brand te gaan blusschen. En zeker houdt dit in, dat de hoofdlieden zelf het voorbeeld geven en bij het minste alarm present zijn. Wie dat goed nagaat, begrijpt wat het be- teekent veertig jaar vrijwilliger te zijn bij de Brandweer. En de geest in het Haarlemsche brandweer corps is uitmuntend; de vriendschap en saam- hoorigheid is er groot; de discipline magnifiek, een discipline, die slechts gebouwd is op plichts besef. Voor een groot deel is dat te danken aan den heer van den Broek, een prestatie om eerbied voor te hebben. Daar komt dan nog bij, dat de Haarlemsche brandweer geheel op de hoogte van dezen tijd is. Zeker, de geldmiddelen daarvoor zijn ge fourneerd door het gemeentebestuur, maar de verbeteringen getuigen alle van de zeer groots deskundigheid der adviseurs op het gebied van het brandbluschwezen. Een verouderd systeem in een provinciestad als het Haarlem van een twintig jaar terug, is uitgebouwd tot een modern geoutilleerde in richting, die zich meten mag met die van elke plaats van de grootte van Haarlem. De aan schaffing heeft in overleg met het gemeente bestuur geleidelijk plaats gehad, zoodat de ge meentekas er geen schokken van kreeg. Br is echter nog meer. De voornaamste taak van de brandweer be staat in een preventieve werking. Goede maatregelen, die het uitbreken van brand voorkomen of beperken, zijn van het allergrootste gewicht. Wij hooren betrekkelijk weinig van groote branden in Haarlem en branden met noodlot- tigen afloop als het verlies van menschen- levens behooren gelukkig tot de uiterst zeld zame gebeurtenissen. Geeft de burgerij zich er wel voldoende reken schap van. dat de oorzaak daarvan waarschijn lijk moet worden gezocht in de keurige brand weerverordeningen, die Haarlem rijk is, en in de uitmuntende wijze, waarop de naleving daar van bevorderd wordt? Het advies vragen van de brandweer strekt zich niet alleen uit tot schouwburgen en andere gelegenheden, waar openbare voorstellingen worden gegeven, maar tot alle plaatsen, die voor het publiek toegan kelijk zijn, zooals winkels, garages, ziekenhui zen, tentoonstellingen, fancy-fairs, enz. Over alles gaat het wakend oog van de brandweer en het is lang niet altijd gemakkelijk om de soms strenge brandweervoorschriften con amore doorgevoerd te krijgen. En nu mogen wij wel zeggen, dat het juist op dit gebied is, dat wij de allergrootste be wondering hebben voor den heer van den Broek en zijn helpers, onder wie in het bijzonder de heer Spaan. Niets wordt door hen aan het Het Nederlandsch Kunstverbond, afdeeling Haarlem, zal van 4 tot 26 April, in het Frans Hals-Museum, een tentoonstelling van Oude Kunst organiseeren, waarop werken zullen wor den geëxposeerd van Oude Meesters. Onder andere zullen ten toon gesteld worden schilderijen van: Frans Hals, Jacob en Salomon van Ruysdael, Rembrandt, Isaack en Adriaen van Ostade, Jan Steen, Hendrick Avercamp, Aert van der Meer, Jan Scorel, Johannes Ver- spronck, Karei van Mander, Adriaan Brouwer, Jan van Goyen. Elk bewijs van toegang dient tevens als lot voor de tijdens deze tentoonstelling te houden loterij. Verloot zullen worden drie mooie schil derijen uit het bezit van het Ned. Kunstverbond. Men bezoeke deze expositie niet alleen om de belangwekkende tentoonstelling zelve, maar ook omdat het bestuur van het Nederlandsch Kunstverbond door een groote opkomst in staat blijft noodlijdende kunstenaars door aankoop hunner werken te steunen. De geheele netto opbrengst immers dezer tentoonstelling zal voor dit doel worden beschikbaar gesteld. Vrijdagavond 3 April, om 8.15 uur, zal, onder auspiciën van het Nederlandsch Kunstverbond, in het Jeugdhuis te Bloemendaal, Donkere liaan, de heer H. C. Verkruysen, oud-directeur van de School voor bouwkunde, versierende kun sten en kunstambachten, een zijner bekende voordrachten houden met lichtbeelden en films, getiteld: „Gondelvaarten en wandelingen in Venetië". De opbrengst van dezen avond komt eveneens geheel de kas van het Nederlandsch Kunstver bond ten goede! Kaarten zijn nog verkrijgbaar bü het Secre tariaat: Klokhuisplein 5» Haarlem. toeval overgelaten, alle gelegenheden, die brand gevaar op kunnen leveren worden door hen bezocht. Geen enkele wordt overgeslagen en immer wordt met de grootste tegemoetkomend heid, zij het onverbiddelijk, waar de veiligheid dat eischt met de organiseerende besturen sa mengewerkt. Wie wel eens met den heer van den Broek als brandweercommandant te maken heeft ge had, zal gecharmeerd zijn geworden door zijn hoffelijk en correct optreden. Wij zijn er dan ook zeker van, dat wij hier ter plaatse namens tal van bestuursleden en leiders van. onze talrijke organisaties, vooral ook onze katholieke, spreken, als wij den heer van den Broek bij zijn jubileum voor dat pret tig cpt-reden dank zeggen en daaraan een woord van dank toevoegen voor de veiligheid, die hij Haarlem in de afgeloopen veertig jaren, in het bijzonder tijdens zijn commandantschap, heeft verzekerd. Een dergelijke prestatie op het gebied van goede burgerschap is voorwaar geen kleinigheid! In tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten en belangstellende ouders heeft giste renmorgen de diploma-uitreiking plaats gehad aan de leerlingen van de R.K. Tuinbouwwinter- school te Beverwijk. Tegenwoordig waren o.a. de hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk; ir. A. W. v. de Plassche, inspecteur van het Tuinbouw- onderwijs; M. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; de zeereerw. heer pastoor Th. A. J. M. Vlek, van Berkel en de heeren Jac. Groen en ir. W. J. M. Dekker, leden van het schoolbestuur; de heer J. Valkering, lid van de Commissie van Toezicht; dr. H. J. M. Hofstee uit Alkmaar; de zeereerw. heer pastoor v. d- Pavoordt, van Beverwijk, e.a. Allereerst werd de eindles gegeven, waarbij achtereenvolgens gedoceerd werd Erfelijkheids leer, door ir. H. A. Bünhemeijer, directeur der school; Grondkennis, door den heer P. Joh. Jansen en Duitsch, door den heer J. G. v. d. Nes. Vervolgens werd het woord gevoerd door den zeereerw. heer pastoor Vlek, die namens het Plus-four cost, in onze bekende betere stoffen en afwerking voor leeftijd 12 jaar vanaf Ook voor jongens- kleeding vindt U al leen bij Kreymborg de alombekende Waarborg-modellen. Uw jongen is er netter mee en uw jongen doet er langer mee. bestuur zijn voldoening er over uitsprak, dat bij het eerste lustrum der school betrekkelijk zooveel leerlingen den cursus met succesvol resultaat hebben afgemaakt. Hopelijk zal dit het begin zijn van 'n groo teren opbloei der school. Het schijnt, dat de behoefte aan dit onderwijs het minst gevoeld wordt door hen, die er het meest behoefte aan hebben. En toch is het van 't grootste gewicht, juist in dezen moeilijken tijd, nu er zooveel behoefte is aan intensiteit van het bedrijf, om winst te halen wat er uit te halen is. De eerw. spr. hoopte tenslotte, dat van de gediplomeerden, die met betere kennis toege rust de toekomst tegemoet gaan, propaganda DE WATERVERF BIJ UITNEMENDHEID. Op lederen ondergrond, ook over witkalk en behang. Geeft niet af. Verschiet niet, droogt, prachtig egaal op. Dekt in één laag 30 kleuren, onderling te mengen tot iedere gewenschte tint. Verkrijgbaar bij Drogisterij en Verfhandel. Eischt TIPTOP! Gaat met de schoonmaak Tiptoppen! Wacht U vooral voor namaak. VERFFABRIEKEN N.V. RESINK, HAARLEM Leidsehevaart 574 Telefoon 26190 zal uitgaan, waardoor de school steeds meer leerlingen zal trekken. Z.Eerw. richtte dan nog een gelukwensch tot de ouders, waarna de inspecteur, de heer v. d Plassche, de diploma's uitreikte. Hij deed zulks met een toepasselijk woord, waarbij hij de leerlingen aanspoorde in deze moeilijke tijden de toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan. Nadat de heer Jac. Groen namens de ouders had gesproken, sprak de directeur, ir. Bünne- meijer, een slotwoord. Namens de leerlingen dankte de heer Vendel directeur en leeraren. Bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse: A. Bersée, Bloemendaal; H. Eldering, Beverwijk; J. ter Hoeve, Beverwijk; H. Jonker gouw, Sittard; G. Jonkheer, Hillegom; J. Kuncz, Leiden; G. Noordman, Leiden; J. Nijssen, Sant poort; J. van Reisen, Sassenheim; J. Wens- veen, Uitgeest; A. Weterings, Wijk aan Duin. Van de tweede klasse ontvingen het diploma: M. Beentjes, Heemskerk, met aanteekening voor machineschrijven; Q. v. d. Berg, Sant poort, met aant. voor Engelsch en machine- schrijven; J. Groen, Zuid-Scharwoude, met veel lof en aanteekening voor de drie moderne ta len, steno en machineschrijven; H. Heslenfeld, Treebeek (L.) met lof en aant. voor de drie moderne talen en machineschrijven; C. Hoppe, Delft; P. Jonker, Alkmaar, met aant. voor machineschrijven (met lof); W. J. G. Vendel, Heemskerk; W. F. V. Vendel, Wijk aan Duin, met aant. voor machine-schrijven; H. Vlek, Delft, met aant. voor de drie moderne talen; A. Gall, Aerdenhout. Het bestuur van de Haarlemsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft zich tot de di rectie van de Ned. Spoorwegen gewend met het verzoek de goedkoope treinen in den a.s.» Zomer dienst door te trekken tot Haarlem en Zand- voort. De directie heeft toegezegd, dat de goed koope treinen tot Haarlem worden doorgetrok ken en wel 11 treinen uit Zeeland, 3 uit Noord- Brabant en 6 uit Gelderland en den Achterhoek. Morgenavond 1 April zal in het St. Huber- tushuis (Raadhuisstraat), door de R. K. Com missie voor Arbeidersontwikkeling des avonds acht uur door rector J. van Zon, een lezing worden gehouden over het onderwerp: „De Bron van de Offerkracht is de H. Eucha ristie". Toegankelijk voor alle belangstellenden zoo wel dames als heeren. Zie ook advertentie in dit blad. Bij de Ned. Spoorwegen is men wederom bezig plannen uit te werken voor zomeruitstap- jes. Er komen een dertigtal z.g. Standaard- reisjes voor gezelschappen van minstens 20 kinderen, terwijl het aantal z.g. Kant-en-klaar tochten tot 38 is uitgebreid. Dit zijn reisjes voor gezelschappen volwassenen van minstens 10 of 25 personen, die, in combinatie van spoor met tram, boot, auto of vliegtuig tevoren kant en klaar worden gemaakt en waarin bezoeken aan tal van bezienswaardigheden zijn opge nomen. Verder zullen er ook weder zijn de individu- eele reizen per spoor, in verbinding met auto- en bootuitstapjes in binnen- en buitenland (voor zoover, wat het laatste betreft, de reisbelasting geen spaak in het wiel steekt). De heer W. C. van Zutphen, Chef-Boekhouder bij de firma Heenk's Ijzerhandel, Groote Hout straat 99 Haarlem, herdacht heden den dag waarop hij 25 jaar als boekhouder bü genoemde firma werkzaam was. Na met zijn echtgenoote te zijnen huize te zijn afgehaald, is hij in het bijzijn van het voltallig personeel door de firmanten en den bedrijfsleider gecomplimen teerd, waarna hem geschenken werden aange boden. Daarna heeft de jubilaris den verderen dag in eigen kring doorgebracht. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Vereenigde Konink lijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen werden de balans per 31 Dec. 1935 én de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en werd aangenomen het voorstel van de directie om het verliessaldo en de dividenduitkeering op de cumulatief prefe rentie aandeelen te brengen ten laste van het reservefonds. De heer H. J. Smidt van Gelder, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. Cteintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat; Armband, Menk, Teslastraat 47; Boekje zegels, Vermeer N. Kerksplein 14rd.;; Kerkboekje, Calandt, Padangstraat 26; metalen buis, Philips, Jan van Goyenstraat 25 H.'stede; Broche, Weij, Allenstraat 70; schoolétui met inh., Politiebureau Smedestraat 9; Hond, Bilars, Gen. de la Reystraat 36; handbeschermer, Van Tol, Rijksstraatweg 312; honden, Dierenasyl, Ridderstraat 11; autohoes, Van Graas, Dick- manstraat 46; jongensjas, Scheffelaar, Soen- dastraat 1; koopmanskaart, Politiebureau, Sme destraat 9; katten, Dierenasyl, Ridderstraat 11; wit kleedje en boord, Kat, Duvenvoordestr. 10; pakje met onderjurk en eenige formulieren, Wijbrecht, Wilgenstraat 36; portemonnaie met inh., Van Roon, Scheeperstraat 31; idem, Buys, Anthoniestraat 51m; idem, De Graaf, Gen. Cronjéstraat 93; idem, De Groot, Just, van Maurikstraat 1; bruine portefeuille, Prent, Ted. van Berkhoutstraat 12r; rijwielbel.pl., Nijenhuis, Jansstraat 81; idem, Van Eerden, Gasthuis straat 17; schroevendraaier, Burggraaf, Thor- beckestraat 50; kindertaschje, Krummer, Acacia straat 56; fietstaschje, De Kleik, Gen. Botha- straat 127; boodschappentasch met inh., Gel- zing, N. v. d. Laanstraat 26; damestaschje met inh., Fortgens, KI. Houtstraat llazw.; zweep, ^Politiebureau, Smedestraat 9. MMMH De nog in Haarlem achtergebleven pants e.rwagens, welke, dank zij hun snelle ver plaatsbaarheid, de bedreigde punten der stad steeds zullen kunnen bezetten In verband met den critieken internationalen toestand, wordt met koortsachtige haast ge werkt aan de organisatie van den luchtbescher mingsdienst ten behoeve van de burgerbevol king. In verschillende plaatsen in den lande wer den reeds de afgeloopen maanden luchtbescher mingsoefeningen gehouden, welke echter, gezien hun uitgebreide voorbereidingsmaatregelen, langen tijd van te voren werden aangekondigd. Zooals wij reeds boven schreven, thans dringt de toestand! Het is meer dan ooit noodig, dat thans een dergelijke oefening in de stad Haarlem wordt gehouden Dezer dagen is hier ter stede dan ook een initiatiefcomité opgericht, dat, dank zij de spontane medewerking, die het, zoowel Het personeel der gemeentelijke dien sten oefende dezer dagen reeds met gasmaskers en zuurstoftoestellen van particulieren als van overheidslichamen mocht ondervinden, erin geslaagd is met de organisatie van een dergelijke luchtbescher mingsoefening zoover gereed te komen, dat zij voor Haarlem verzekerd is! Vanzelfsprekend zullen de werkzaamheden van dit initiatiefcomité waarin alle kop stukken uit het organisatieleven van Haarlem zitting hebben vrijwel doelloos zijn, indien het niet rekenen kan op de volle en spontane medewerking van alle burgers. Dus ook van onze lezers. Daar wij ervan overtuigd zijn te handelen in het belang van al onze lezers, ja van geheel Haarlem dat om zijn strategische ligging, zeker 'in oorlogstijd een doelwit van den vijand zal vormen is het verleenen van al onze medewerking niet alleen een plaatselijk, maar een nationaal belang! Dat dit allerwegen werd ingezien blijkt wel uit bet feit, dat verschillende groote firma's in onze stad beschikkend over ruime en be tonnen kelders, deze hebben afgestaan aan het initiatiefcomité, dat druk bezig is ze te ontrui men en ze zoo gasvrij mogelijk te maken. Doch niet alleen van particuliere zijde werd reeds alles gedaan, wat de zeer korte tijd van voorbereding maar eenigszins toeliet, doch ook de Haarlemsche overheidslichamen hebben hun volle medewerking aan dit burgercomité toe gezegd. Allereerst het gemeentebestuur, welks spe ciale aandacht uitgaat naar het centrale punt van Haarlem: de Groote Markt. Niet alleen de zetel van het stadsbestuur met zorg door dé eeuwen bewaard wordt ernstig bedreigd, doch ook de trotsche Groote Kerk, de schil derachtige Vleeschhal en de pittoreske antieke gevels van café Brinkmann en vele andere en de voor Haarlemmers wellicht minder geu rige vischhal. Met angst en vreeze vraagt men zich dan ook af, zal Loutje den aanval nog overleven en behouden op zijn nieuwe stand plaats aankomen? Drastische maatregelen zijn getroffen. Onder de Vleeschhal strekt zich een zeer ruime en diepe kelderruimte uit, welke rechtstreeks in verbinding staat met de crypten onder de Groote Kerk, welke zelfs tot de Riviervisch- markt doorloopen. Deze kelders zullen o.m. voor het publiek worden opengesteld, dat er een veilig heenkomen zal vinden, terwijl de kel derruimten onder het stadhuis en de aange sloten gebouwen ruimschoots plaats zullen bieden aan het personeel van de secretarie e.d. Een gelukkige omstandigheid is verder, dat de archieven en dossiers voor welker samen stelling jarenlange arbeid vereischt wordt, ten gevolge van de voorgenomen verbouwing van de panden in de Koningstr., veilig, zoowel tegen brand als tegen den nadeeligen invloed, welken sommige soorten gas er op zouden kunnen heb ben, in de kluizen van het voormalige post kantoor zijn opgeborgen. Voorts worden va gemeentewege in de ver schillende stadsgedeelten voor Haarlem Noord o.a. in het voormalige raadhuis van Schoten, in verschillende gemeentelijke gebou wen, politieposthuizen, e.d. ten behoeve van de burgerbevolking gasvrije onderkomens inge richt, waaraan O.W. echter nog de handen vol werk heeft. Een voorname en belangrijke taak is echter weggelegd voor de politie en de brandweer, in welke instellingen dezer dagen uitgebreide theoretische oefeningen zijn gehouden, zoodat het personeel niet geheel vreemd tegenover den ontstanen ongekenden toestand zal staan. Alle politie-agenten, alsmede het geheele brandweerpersoneel en niet te vergeten het personeel van den geneeskundigen dienst, heb ben de laatste dagen allen een bezoek gebracht aan de gaskamer van den Motordienst, ten einde de hun uitgereikte gasmaskers op hun deugdelijkheid te beproeven, terwijl zij allen voorzien zijn van kleeren geïmpregneerd met het eenige maanden geleden door een Neder- landschen professor uitgevonden middel tegen mosterdgas, zoodat zij zich, voorzien van deze kleeren en beschermd door het gasmasker, vfrijelijk op de meest gevaarlijke plaatsen kun nen bewegen en aan ieder en overal de helpen de hand kunnen bieden. Niemand zal echter ontkennen, dat ook de Kazerne van den Motordienst een object is dat aan het vijandelijk verkennersoog niet zal ontgaan. Ook hier zijn alle voorzorgsmaatregelen strikt geheim natuurlijk getroffen. Alleen kunnen en mogen wij mededeelen, dat op het kazerne-terrein luchtafweerschut is geplaatst, dat bij dezen aanval voor het eerst in werking zal worden gesteld. Met groote belangstelling wordt in militaire en deskundige kringen de uitwerking van dit geschut dat niet van het nieuwste type en van Russische afkomst is tegemoet gezien. Voorts zal het rijdend materieel van den motordienst stukken luchtdoelgeschut naar de belangrijkste punten der stad vervoeren, ter wijl bij de Amsterdamsche Poort, alsmede bij Kraantje Lek, den Watertoren aan den Zee weg en niet te vergeten op de Groote Markt, enkele stukken groot luchtdoelgeschut verdekt zullen worden opgesteld. Dit geschut, waarvan het kaliber varieert van 0.9 tot 4 c.M., is op militair verdedigingsgebied een van de mooi ste wapenen en evenals de nieuwe pantserwa gens voor kort in Haarlem gearriveerd. Geës corteerd door het eskadron pantserwagens zal dit geschut in stelling worden gebracht, zoo dat dit een interessant militair schouwspel zal worden, temeer, daar dit tegen den avond ge schiedt, zoodat zoowel de pantserwagens, als het moderne geschut, welke beide van enorme schijnwerpers zijn voorzien met deze zoek lichten het luchtruim zullen afzoeken om de vijandelijke vliegtuigen in hun bundel te krij gen. De oefeningen bij de Genie te Utrecht heb ben uitgewezen, dat het zéér moeilijk is een vliegtuig in dien lichtbundel te krijgen ech ter is het voor den vlieger nog veel en veel moeilijker, eenmaal in dezen lichtbundel zijnde, daaruit los te komen, zoodat het een echte titanenstrijd wordt tusschen de techniek van het luchtwapen en de ingenieus geconstrueerde zoeklichten, welke een enorme, haast ongeloofe- lijke massa licht het luchtruim als het ware inspuwen. Dit meer dan interesaante schouw spel dat wjj, journalisten, reeds bij een der gelijke oefening in het buitenland mochten meemaken willen wij niet in details gaan beschrijven om de eenvoudige reden* dat het zoo fantastisch en tegelij* uiterst spannend is, dat het zich niet beschrijven laat. Men moet dit beleven, om er van mede te kunnen spreken. Het geheele militaire apparaat, politie, brand weer, geneeskundige dienst, openbare werken en verder alle gemeentelijke openbare diensten, talrijke particuliere organisatoren zullen hun inspannenden arbeid bekroond zien in de groote oefening, welke morgenavond zal worden ge houden. Dank zij de algeheele medewerking, welke het initiatiefcomité bij de organisatie van alle zijden mocht ondervinden, is het niet noodzakelijk, dat de burgerbevolking zich op sluit in haar huizen en met angst en vreeze de gebeurtenissen van den luchtaanval af wacht, er niets van ziet en eerst den volgen den dag het verslag in de courant leest. Integendeel! De opzet van het initiatief- comité is juist de burgerbevolking te laten zien. dat indien allen medewerken men beschikt over perfecte gas- en bomvrije onderkomens, luchtafweergeschut, een geoefend en voor zijn taak berekend politie- en brandweercorps, alsmede vakkundig geneeskundig personeel er niet te vergeten de medewerking van het moderne militaire apparaat dat in dat geval, zeker een vijandelijken vlieger met succes on der vuur kan worden genomen. Morgenavond om zeven uur verschijnt dar zoo vermeldt het officieele programma, dat ons in een heden gehouden persconferentie werd ter hand gesteld, een vliegtuig uit Soesterberg, dat in grooten getale een brochure zal verspreiden, uitgegeven en keurig geïllus treerd door het initiatiefcomité, dat naast een volledig overzicht der gebeurtenissen, de_tü- MONUMENTALE KUNST Zeer geachte heer Hoofdredacteur. Mag ik als niet-katholiek met een zéér groote bewondering evenwel voor wat katholieke cul tuur en kunst in de beste tijden hebben gewrocht, in uw blad een verweer inleveren tegen het ver slag van mijn lezing over Monumentale Kunst in uw ochtendblad van 27 Maart j.l.? Om te beginnen worden mij in dit verslag dingen in den mond gelegd, die ik aan de hand van den voor mij liggenden tekst als onjuist heden kan signaleeren. O. a. waar uw referent tot tweemaal toe opmerkt „wij citeeren:" blijkt juist, dat hij niet citeert.. En is hem dan ook de intonatie ontgaan, waarmee ik aanvankelijk op eenigszins badineerenden toon zei: „Er is n.l. den laatsten tijd om werken met een monu mentale strekking nog al eenig gerucht in ons land. Er zijn b. v. lezingen over gehouden, voor drachten voor de radio ten beste gegeven (al waren die dan niet altijd even best), er is on langs in A'dam een bar slechte tentoonstelling van Mon. Kunst gehoudenen wat het voor naamste is: er worden hier en daar Mon. Kunstwerken in het verband van het openbare en religieuze leven tot stand gebracht Verder hebben we naast den Prix de Rome voor vrije schilderkunst er ook een gekregen voor Mon. Kunst. En dan: men begint hier en daar te be seffen, dat er wat aan de hand is zelfs in officieele kringen." Uw referent nu laat, mij zeggen, dat de Mon. Kunst in het middelpunt der artistieke belangstelling staat blijkens en kele zeer oppervlakkige radio-lezingen en de bar slechte tentoonstelling van Mon. Kunst in het najaar 1935 te Amsterdam gehouden. Het is verder onwaar, dat ik „geklaagd" heb over een preutsclie reactie op den Roman de la Rose (volgens prof. Huizinga „het bijbelboek der erotische cultuur"). Ik constateerde slechts noodig in verband met de betrekkingen tusschen beeldende kunst en literatuur dat men den Roman de la Rose als voorbeeld telkens in de beeldende kunst terug vindt in tapisserieën en in de miniaturen „waarop dan weer een preutsche reactie volgt in het werk van Christine de Pi- san met haar „Cité des dames" en het „Livre des trois vertus". Ik noemde deze bronnen, zoo als ik ook nog tal van andere bronnen heb ge noemd. Uit uw verslag zou men echter conclu- deeren, dat ik met een heimelijke vreugde aller lei obscene geneugten uit de middeleeuwen naar voren had gebracht. Sprekende over heiligen-iïguren met nimben heb ik één keer, bij de vertooning van Giot to's Avondmaal te Padua, gesproken van hee ren met bordjes, niet achter, maar voor hun hoofd (er onmiddellijk aan toe voegende dat het eigenlijk wat oneerbiedig was gezegd) en dan: in welk verband?; n.l. toen ik er op moest wijzen hoe Giotto's opvatting van de nimbe in conflict komt met het hier door hem nage streefde ruimtelijke ideaal. Is het uw referent dan geheel ontgaan hoe ik gewezen heb op de prachtige .stilte-vormen" in dit merkwaardige fresco, hoe prachtig ook de woorden uit het Mattheus-Evangelie in dit stil bijeen-zijn tot uiting komen? Maar in uw Verslag wordt de indruk gewekt als zou ik mij op een minder waardige en goedkoope manier met katholieke heiligen en symbolen hebben staan vermaken. Dat ik mij in den loop van mijn betoog wellicht op iconografisch gebied aan enkele onjuisthe den zou hebben schuldig gemaakt, wil ik, zonder de gesignaleerde „fouten" dadelijk te onder schrijven, al bij voorbaat erkennen! De icono grafie was bij mijn onderwerp bijzaak en dan: ik ben geen prof. Raphael Ligtenberg, noch een Emile Male! Maar wat geeft uw referent het recht te ver onderstellen, dat de uitspraak van het concilie van Nicea mij slechts in het Latijn bekend is, omdat ik dezen algemeen bekenden en gebruik ten vorm hier aanhaalde? fHeeft uw medewer ker zijn „vulgata" ook in den ban gedaan?) Men vindt hem in vele handboeken, o. a. ojk weer in het zoo juist verschenen eerste stuk van de Noord Nederl. Schilderkunst door Dr. G. J. Hoogewerff. Vergeet uw referent bovendien niet te veel, dat ik hier sprak voor kunstenaars en in kunst belangstellenden en mij niet in een bijeenkomst van theologen of classici bevond? Resumeerende, mijnheer de hoofdredacteur, meen ik te moeten zeggen, dat in dit verslag tot hoofdzaak werd gemaakt en bijgevolg breed werd uitgemeten, wat door mij als bijzaak werd aan gehaald, terwijl tot mijn verbazing over de be langrijke conclusies, tot welke ik na de pauze ben gekomen, in het geheel niet wordt gespro ken. Ten zeerste hoop ik, dat gij door dit stukje in onverkorten vorm op te nemen mij het be wijs zult willen schenken, dat gij daarmee over tuigd zijt van mijn oprechte en eerbiedige hou ding jegens het katholicisme en de katholieke kunst. Voor uw medewerking betuig ik u bij voorbaat gaarne en ten zeerste mijn dank. A. VAN DER BOOM. NASCHRIFT: Bij uitzondering nemen wij dit bezwaarschrift op tegen het verslag, dat de .Nieuwe Haarl. Crt." in het ochtendblad van Vrijdag j.l. bevatte van de voordracht van den heer A. v. d. Boom. Voornamelijk doen wij het, om een mogelijken indruk weg te nemen, dat de heer v. d. Boom zich spottend over katholie ke zaken zou Rebben uitgelaten. Een enkele uit drukking, door den spreker werkelijk „a- 1' im- proviste" gebruikt, is door den verslaggever als een typeering van de voordracht geciteerd. Het heeft weinig zin om over de andere be zwaren van den schrijver te gaan polemiseeren, al zou dat allicht mogelijk zijn. We leggen nog eens den nadruk op wat de verslaggever aan het eind van zijn verslag schreef, dat het slechts „kleine onjuistheden en oppervlakkigheden" waren hij noemde er slechts enkele die aan de stelligheid, waarmee de spreker zijn onder werp behandelde eenige afbreuk deden den, waarop de verschillende handelingen zul len geschieden, het doel nog eens breedvoerig omschreven en het militair technisch gedeelte, door een vooraanstaande militaire autoriteit met teekeningen en foto's toegelicht, bevat. Last not least staat op de achterpagina een origineele wedstrijd waaraan alle ingezetenen gratis kunnen deelnemen. De deelname aan de zen wedstrijd verlangt slechts van de deelne mers, dat zij hun meening over deze unieke en meeer dan interessante oefening, alsmede over de verschillende verrichtingen, zooals het in stelling brengen van het geschut op de Groote Markt, het onder vuur nemen van den vlieger, de manipulaties met de zoeklichten, het fupc- tionneeren van de verkeersinrichting e.d. op het bijgevoegde formulier te kennen geven. Het tijdstip van aankomst van het vijande lijke vliegtuig, is uit den aard der zaak ge heim, zoodat wfj dit niet kunnen mededeelen. Het wordt echter tegen kwart over acht uur verwacht, zoodat de duisternis dan voldoende is om een zoo nuttig effect te verkrijgen, terwijl voor ons burgers onze dagtaak zeker is beëin digd en wij van dit interessant gebeuren ge tuige kunnen zijn. Een slager uit Beverwijk heeft voor den Haarlemschen kantonrechter terecht gestaan omdat hij op het raam van zijn étalage had geplakt: „Deze week onze reclamepakketten. Dat kan alleen de Hoornsche Vleeschhouwerij".- Hij zou daardoor de wet op de Uitverkoopen overtreden hebben. De slager werd echter vrij gesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5