ONOPLETTENDHEID DE OORZAAK. Tentoonstelling in Enschedé EEN RUSSISCH MANDSJOEKWO Kleurenweelde in de duinstreken DINSDAG 31 MAART 1936 Hoe men de bollenvelden het beste ziet DEVENTER, 30 Maart. Alhier kwam het bericht binnen, dat gewone „spiraalmatrassen" als echte Origineele Aupings aan den man gebracht worden. Bij de aflevering kwamen verschillende koopers tot de onaangename ontdekking, dat zij - door niet op het juiste merk te letten - niet de gewenschte Origineele Auping-matras (Stroomlijn- type zonder klinknagels) ontvingen. Ieder die naar een volmaakte nachtrust verlangt, dient daarom te weten, dat bij de Origineele Auping-matrassen, de naam „Auping" in het net werk is „ingeweven", terwijl bovendien de officieele verkoopsprijskaart aan de matras is bevestigd. ECONOMISCH REVEIL Nadere bijzonderheden Kerkelijk leven BUITEN-MONGOLIËEN MOSKOU Onder „vrienden" Een zeilfilm Wanneer? REISBELASTING EN VACANTIE IN ONS LAND Adres van het Comité-Posthuma School ll AM5TE qHAARLEM Aerdenhout ROTTERDA DE HANZE IN HET AARTS- BISDOM Kerngroepen dienen gevormd te worden Vast tentoonstellingsgebouw te Boskoop? mmmm LOONBIJSLAG VOOR DEN LANDBOUW Geen steun aan wethouder werknemer Landdag R. K. Staatspartij De expositie zal toonen dat de Twentsche energie onge broken is Land- en Tuinbouw Handel en nijverheid BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM BUITENLANDSCH OVERZICHT Sport- en andere demonstraties Opdracht aan Jan Hin TRAINER VAN BE-QUICK OVERLEDEN DE WERKLOOSHEID Percentage ingeschrevenen iets gedaald ECON. TECHN. INSTITUUT TE TILBURG Publicatie^ door directie tegengesproken In ons vaderland is het pas écht-definitief lente, wanneer de dikke laag stroo, die gedu rende den winter de velden bedekte, verwijderd is en de bloembollenrechthoeken weer een tin teling van kleuren vertoonen. Nauwlettend volgt men alom in den lande de ontwikkeling dezer gewassen en zoodra de tijd rijp geacht wordt, vinden ware volksverhuizingen plaats. Dan zijn de wegen tusschen Haarlem en Den Haag over vol en de tram maakt weer winsten. Onafzien bare colonnes van wielrijders trekken erop uit, en alles, wat nog maar eenige motorische kracht heeft, wordt méér dan bemand: zoo oud kan een vehikel niet zijn, of het is ,nog wel goed genoeg cm den klassieken rit langs de bollen velden te maken. En al hebben de crisisvoorschriften den aan plant ook beperkt, er is ook dit jaar nog meer dan genoeg te zien al zal de ware natuur liefhebber als het even kan liever een rustiger) ochtend uitkiezen voor zijn tocht dan zoo juist werd beschreven ^Inderdaad, de van ouds be roemde „Bloembfljenzondag" is wel uitermate ongeschikt om «N^eis te gaan. Wie eenigszins kan, blijve dan liever thuis, want een hyacin- tenveld moge nog zoo onafzienbaar zijn en nog zoo z'n best doen om de lentelucht met zoet parfum te verzadigen, koning motor wint het dan nog gemakkelijk! Het is trouw'ens ook heelemaal niet noodig, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. om zich te beperken tot het meest bekende bloembollengebied: de streek tusschen Leiden en Haarlem. Want ook ten noorden van laatstgenoemde stad is heel wat te zien en héél wat te genieten! Vooral in de laatste jaren is de bollehcultuur sterk gedecentraliseerd. Men vindt de bloemenvelden o.m. in het z.g. „West- friescfie deel" van Noord-Holland (de streek n.l. in den driehoek HoornMedemblikEnkhui zen), in den Anna-Paulowna-polder, in het ge bied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haarlemmermeerpolder, ja zelfs in het noord westelijke gedeelte van Noord-Brabant, op Texel en de Zeeuwsche eilanden en ook hier en daar in Groningen en Friesland. In de laatstgenoem de streken zijn bloerabollenvelden echter min of meer rara aves; de route, die op bijgaand kaartje in beeld is gebracht leidt echter langs een overdaad van kleurenpracht. Dit geldt óók voor den rondrit door het Westland, waar deze cultuur zelfs vrij ihtensief beoefend wordt. In het bekendste boilengebied (LeidenHaar lem) is de teelt sterk gerationaliseerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet zoo schilder achtig liggen als verder noordwaarts, waar men b.v. in plaats van de etemieten afscheidingen nog veelvuldig de natuurlijke heggen toepast, wat aan de entourage in belangrijke mate ten goede komt. Dank zij de vele echte lentedagen, die wij dit jaar gehad heboen, zijn de bollenvelden aau den vroegen kant. In het algemeen kan gezegd worden, dat de crocussen omstreeks half Maart beginnen; de gele soorten zijn er het eerst, daarna komen de paarse en de bonte. De omge ving van Uitgeest en Beverwijk is hiervoor be roemd (welke mededeeling de lezer in zijn ooren mag knoopen met het oog op het volgende bloeiseizoen, want de crocussen zijn thans vrijwel afgeloopen). Direct daarna komen de kortste- lige narcissen, begin April gevolgd door de hya cinten, di ehun kleurenpracht weer moeten „af staan" aan de kortstelige tulpen. Als het lang koud blijft kan men het wel eens treffen, dat deze hyacinten en tulpen ongeveer gelijktijdig bloeien; dit jaar zal er wel een groen interval tusschen beider bloeiperioden liggen. En ten slotte prijken de late tulpen dikwijls nog tot het einde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. De in ons land nog altijd voortwoekerende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bollen velden van de groote wegen af niet verbetera. Veel meer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grootendeels gevolgd worden door de route op ons schetskaartje, er zijn natuurlijk vanuit de bekende centra langs den „grooten weg" (Hillegom, Lisse, enz.) nog vele andere uitstapjes te maken. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen niet onge vaarlijke) binnenweg, welke van Aerdenhout over de Zilk, Noordwijkerhout en Noord wijk naar Katwijk en Wassenaar voert, biedt een overdaad aan natuurschoon. Van dezen weg lei den talrijke verbindingen naar den Rijksstraat weg Oegstgeest-Sassenheim, Lisse, Hillegom. Heemstede, Bennebroek, Haarlem. Zeer bekend (en befaamd) is b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof bij Lisse voert. Langs deze verbindingswegen vindt men een rijke verschei denheid van ollenvelden, omdat ze niet alle even beschut liggen en daarom de diverse sta dia als het ware naast elkaar te zien zijn. In de omgeving van Hillegom en Lisse vindt men de meeste hyacinten, de narcissen zijn het rijkst gezaaid in de buurt van Sassenheim (ook wel nabij Noordwijk en Wassenaar). Het Comité van Actie inzake het hotel-, restaurant- en cafébedrijf (Comité-Posthuma) heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres naar aanleiding van het wetsont werp tot heffing van een reisbelasting. Het comité wijst er op, dat in den tegen- woordigen tijd alles moet worden nagelaten wat het herstel van het zakenleven zou kun nen vertragen en derhalve op het maken van zakenreizen geen belasting mag worden ge legd. Voorts vestigt het comité de aandacht er op, dat bij het nagaan, waaruit het groote ver langen van vele Nederlanders om de vacantie niet in Nederland door te brengen, doch in het buitenland, voortvloeit, er twee zaken zijn. die de bijzondere aandacht vragen. In de eerste plaats is de meening zeer ver breid, dat hét doorbrengen van een vacantie in Nederland zeer duur is. Dit wordt door het comité ontkend. Het bedrijf heeft ernstig ge tracht zich aan de buitenlandsche prijzen aan te passen. De vele lasten, welke op het bedrijf drukken, maken prijsverlaging echter onverantwoordelijk. Een wet tot heffing van een reisbelasting kan in dezen geen hulp ver schaffen. In de tweede plaats wijst het comité er op, dat de Nederlanders hier te lande niet kunnen vinden, wat -ij in het buitenland vrijelijk aan treffen, namelijk attractie in den vorm .an eenvoudige spelen. Een reisbelasting kan ook hier geen hulp bieden. Het hotel-, restaurant- en cafébedrijf kan aleen worden geholpen door een eenigs zins ruimere opvatting dan tot nu toe in Nederland bestaat. Tenslotte merkt het comité nog op, dat de reisbelasting zeer ongelijkmatig de verschil lende Nederlanders zal treffen, omdat aan be woners van grensstreken een veel zwaardere druk zal worden opgelegd dan aan Neder landers, die meer in het binnenland wonen. n Oever Oude Sluis) OSchagen De Stolpe Bergen Egmondjfi Alkmaar Castricum eisen Zondvoor Vogelenzang Moordwijlc KatwiikO LEIDEN Wassenaar s-GRAVEtlHAGE Rijswijk toosduine Monste s-Gravenzan H.v.Hollan naaldwijk Ter wille van de overzichtelijkheid is op dit kaartje slechts één route aangegeven. De groote wegen, de toegangsroutes en de algemeen bekende centra als Lisse en Hillegom zijn om dezelfde reden weggelaten. De Aartsdiocesane R. K. Middenstandsbond hield dezer dagen een voorjaarsvergadering te Arnhem. Bij den aanvang der vergadering werden eenige nartelijke woorden gewijd aan het ver scheiden van den heer C. van 't Huilenaar, voorzitter der afdeeling Utrecht. De aandacht werd gevestigd op de verschil lende wetten en wetsontwerpen, die den laatsten tijd, mede in het belang van den middenstand, zijn verschenen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het toetreden van den Bond als donateur van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, alsmede van het plan om voortaan ook bij de Najaars vergadering de reiskosten van een of twee afgevaardigden per afdeeling te vergoeden. De vele ingediende afdeelingsvoorstellen kwa men dan in bespreking. Het hoofdbestuur zal trachten t. a. v. de invallditeits- en ouderdoms- premie hetzelfde stelsel toe te passen als bij de ziektewet geldt. De middenstands-crisisoredieten werden (Adv.) langdurig besproken, waarbij tevens ter sprake kwamen de overal in den lande op te richten borgstellingsfondsen. Ook aan de bisschoppelijke voorschriften en wenschen t. a. v. bouwwerken, leveranties, con currentie parochiehuizen enz. werd een bespre king gewijd. In de middagvergadering hield de bondsadvi- seur, de zeerw. heer L. J. v. d. Heyden, een rede over „Verdieping". Spr. behandelde daarin allereerst de verkeer de stroomingen van dezen tijd, die de persoon lijkheid van den mensch op den achtergrond dringen. Tegen deze dwalingen moet krachtig stelling worden genomen. Geen lichaamscul tuur, doch slechts zielecultuur vormt den mensch. De Paus roept om apostelen, om met de priesters te strijden tegen de heidensche op vattingen van dezen tijd; leekenapostelen uit eigen kring, ook van middenstandszijde onder leiding der Kerk. Voor het komend Winterprogram behoort in iedere afdeeling als punt op het program te staan: de vorming van een kerngroep van middenstanders, die zorgt voor de innerlijke verdieping van het geloofsleven en een aposto laat onder de standgenooten uitoefent. Dan zullen we weer krijgen den opbouw van een nieuwe christelijke maatschappij. Op deze rede volgde een hartelijk instemmend applaus. In aansluiting op de Flora-tentoonstelling te Boskoop bestaan plannen om een vast gebouw uitsluitend voor tentoonstellingsdoeleinden op te richten, waarvan de kosten worden ge raamd op 85.000. Het werkfonds 1934 heeft toegezegd de daarvoor benoodigde gelden te leenen. Over de voorwaarden is met met het ge meentebestuur van Boskoop in onderhandeling getreden. De beroemde cavaleristen van Tor di Quinto hebben in tegenwoordigheid van den koning van Italië en Maarschalk De Bono eenige fraaie demon straties gegeven van hun rijkunst. Deze oefeningen zijn echter niet zonder gevaar, zooals bovenstaand plaatje wel aantoont Op schriftelijke vragen van het Communis tische Tweede Kamerlid Schalker heeft de Minister van Sociale Zaken geantwoord, dat het juist is, dat hij heeft beslist, dat burge meesters en wethouders in de provincie Gro ningen, die als werkgevers in het landbouw bedrijf hebben medegedaan aan de regeling betreffende plaatsing van werkkrachten in het land- en tuinbouwbedrijf, niet in aanmerking kunnen komen voor een bijdrage in het loon, dat boven het voor hun bedrijven vastgestelde minimum is uitgegeven, doch dat wel aan burgemeesters en wethouders-lamdbouw-werk- gevers het gedeelte van den eventueel hun toekomenden toeslag, hetwelk uitsluitend ten laste van het Rijk komt, mag worden uitge keerd. Voorts is het juist, dat de Minister aan burgemeester en wethouders van FinsterwoJde heeft medegedeeld, dat h m ter kermis wa: gekomen, dat een der wethouders tn die ge meente steun ingevolge de steunregeling ont vangt, dat zulks in strijd met art. 100 der Ge meentewet moet worden geacht en dus deze ondersteuning moet worden beëindigd. De vraag, of de Minister bereid is, ten aan zien van dezen wethouder-werknemer sen analoge beslissing te nemen als hij ten aan zien van de bedoelde burgemeesters- en wet houders-werkgevers heeft genomen, n.l. te be-, palen, dat aan hem 't gedeelte der werkloo- zenondersteuning ingevolge de steunregeling, dat uitsluitend ten laste van het Rijk komt, mag worden uitgekeerd, wordt ontkennend be antwoord. De uitkeering van het uitsluitend ten laste van het Rijk komende deel van den bijslag aan burgemeesters- en wethouders-landbou wers had slechts bij wijze van uitzondering plaats, aangezien de betrokkenen, over het hoofd ziende, dat artikel 100 der Gemeentewet uitkeering van den volledigen bijslag belet, niet onbelangrijke uitgaven hadden gedaan, die anders achterwege zouden zijn gebleven. Voor het vervolg blijft iedere uitkeering aan burgemeesters- en wethouders-landbouwers achterwege. Ten aanzien van den wethouder-werknemer is een dergelijke bijzondere omstandigheid niet aanwezig. Wij vernemen, dat het Bestuur van den Kring „Helder" de eerste stappen heeft gedaan voor de organisatie van een grooten geweste lijken Landdag van de R. K. Staatspartij, welke te Alkmaar zal worden gehouden, 21 Juni a.s.. De Landdag is toegankelijk voor alle Katholie ke kiezers (kiezeressen) en adspirant-ledsn der Partij van Noord-Holland. Verwacht wordt een deelname van 10 000 per sonen. Deze Noord-Hollandsche Landdag zal dj eer ste zijn van een reeks gewestelijke Landdagen, die vóór de verkiezingen van 1937 zullen plaats vinden. De organisatie van den Landdag is in Noord-Holland met groot enthousiasme ter hand genomen. De organisatoren rekenen er op dat ook ditmaal in Alkmaar de victorie zal beginnen. Onder de leuze: ,,'t Volle Profijt" een slagwoord, dat vooral in dezen tijd van de pressie een bijzondere beteekenis heeft wordt van 26 Aug. tot en met 2' Sept. te Enschede een tentoonstelling georganiseerd ter gelegenheid van de ingebruikneming van de haven Enschede van het Twente- Rijnkanaal, alsook ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Lonneker CoLp. Landbouwersbank en Handelsvereeniging en van de Lonneker Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek. Tevens heeft men deze ten toonstelling te zien als een oproep tot het economisch reveil van Twente. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds ir groote lijnen een uiteenzetting gegeven dei plannen, thans zijn we in staat enkele details mede te deelen, speciaal wat de terreinindee- ling betreft, waarmede deze week reeds eer aanvang is gemaakt. Vanaf den hoofdingang aan de H. B. Blij- densteinlaan komt een breede boulevard, die bi; avond op een zeer bijzondere wijze zal worden verlicht en doqr den aanleg van plantsoenen 'n attractief karakter zal krijgen. Ter rechterzijde van den boulevard verrijst een groote hall van 3000 M.2 oppervlakte, waarin onder den titel „Van hout tot kleeding" een beeld zal worden gegeven van de beteekenis der kunstzijde voot de kleedingvoorziening. Het fabricage-proces zal aanschouwelijk worden voorgesteld door een volledig bedrijf in werking. De tuinbouwafdeeling, welke onmiddellijk aan sluit aan het eerste gedeelte der tentoonstel ling, zal deels in gebouwen, deels in de open lucht diverse gewassen naar voren brengen, ter wijl een zeer bijzondere plaats wordt ingeruimd aan den landbouw in zijn diverse vertakkingen: pluimvee, landbouwwerktuigen, tïuivel, land bouwwetenschappen, veevoeder, meststoffen, landbouw-coöperaties enz. Dit gedeelte zal er in het bijzonder op gericht zijn te toonen, op welke wijze de landbouw zich het best kan aan passen aan de gewijzigde omstandigheden. In het hart van het tentoonstellingsterrein wordt een restaurant van 2000 M.2 oppervlak te (incluis terrassen) gebouwd, waaraan het tentoonstellingsbestuur hooge eiscben stelt, niet alleen wat het uiterlijk aspect betreft, maar ook ten aanzien van de consumptie, ge zien de ervaringen, die in dergelijke inrichtin gen bij een massa-bezoek veelal worden opge daan. Tegenover het restaurant komt een vijftal ge bouwen, waarin handel én nijverheid, electro- technische en machine-industrie in den ruim- sten zin des woords zullen zijn vertegenwoor digd, evenals het verkeerswezen ln zijn voor- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Groningen (H. Martinus) den weleerw. heer Th. A. M. Otten; tot pastoor te Zuidhorn den weleerw. heer J. M. J. Waterkamp, tot kapelaan te Groningen (H. Joseph) den weleerw. heer A. B. de Jong, tot kapelaan te Velp (Gld.) den weleerw. heer G. J. Platvoet, tot kapelaan te Deurningen den weleerw. heer J. H. Leferink; tot leeraar aan het Seminarie te Apeldoorn den weleerw. heer H. J. A. A. Smulders, tot kapelaan te Zeddam den weleerw. heer A. J. M. van Rijn; tot kapelaan te Huissen (H.H. Mart. v. Gorcum) den wel eerw. heer A. Th. W. Weijs; heeft voorts be noemd tot directeur van het Diocesaan Wit-Gele Kruis Bureau in het Aartsbisdom Utrecht den weleerw. heer C. J. A. Venings, tot kapelaan te Utrecht (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer F. E. M. Stemeberg. De militaire opstand te Tokio heeft wel- is-waar niet kunnen verhinderen, dat de nieuv'e regeering-Hirota volgens de tra ditie op advies van den stok-ouden prins Sajonji werd gevormd, maar van den anderen kant hebben de anti-democratische rebellen, die kei- zerlijker wilden zijn dan de keizer zelf, door hun officieel mislukte en veroordeelde actie be reikt, dat er met hun wenschen meer rekening wordt gehouden dan vroeger. De Japansche mi litaire kringen, ook die, w'elke zich niet openlijk bij de rebellie compromitteerden, willen een in wendig sterk Japan, op autoritaire keizerlijke leest geschoeid, dat door een krachtige expan sie-politiek zich tot den overheerscher van minstens geheel Oost-Azië zal weten te maken Daarvoor is noodig, dat de invloeden, van ds Vereenigde Staten, Engeland en de andere in het Verre Oosten belangen hebbende mogend heden worden teruggedrongen, dat China, hetzij goedschiks hetzij kwaadschiks tot „vreedzame samenwerking" met Japan wordt gedwongen, dat het communistische gevaar op het Aziati sche continent wordt bezworen en Japans groote rivaal, Sovjet-Rusland, uit Oost-Azië wordt Weggewerkt. Hirota, de vroegere Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, die thans premier is, moet het met dezen opzet volkomen eens zijn, maar hij is een te geraffineerd diplo maat om openlijk te zeggen wat hii denkt. Hy is de leider der Japansche buitenlandsche politiek geweest tijdens de verovering van Mandsjoerije en de stichting van den Japanschen vazalstaat Mandsjoekwo en men herinnert zich, hoe het Kwantoengleger, oogenschijnlijk tegen de beve len van Tokio in de toestanden gewelddadig naar zijn harde hand zette, waarna Hirota met gladde praatjes leek te zwichten en de wereld met al te fantastisch en onwaarachtig klinken de verhaaltjes trachtte te misleiden. Hirota is ook de man geweest, die op het departement van buitenlandsche zaken in Tokio Aziatisch zat te glimlachen, toen er pogingen werden aan gewend om in Noord-China een „spontane" autonomistische beweging te verwekken en een nieuwe politieke comedie la Mandsjoekwo op te voeren, Waarbij Nanking de passieve hoofd rol van den man, die de klappen krijgt, had moeten spelen. Deze „en scène"-gezette comedie werd echter geen succes. Na de eerste acte stag neerde het spel en het is onzeker, wanneer en of het voortgang zal vinden. Ofschoon dus heel de wereld, en vooral China en Sovjet-Rusland weten, wat er achter het star glimlachende Mongolen- masker <.»n Hirota wordt verborgen, doet de nieuwe Japansche premier alsof alleen hijzelf dat weet. Hij heeft de regeeringsverantwoorde- lijkheid aanvaard met vredelievende verkla ringen, die even betrouwbaar geacht moeten worden als zijn vertelsels over de idyllische zelfstandigheid van Mandsjoekwo. Japan, zei- de hij, wil met alle mogendheden in vrede en vriendschap leven en Molotov sprak hij aan met „vriend" om hem te verzekeren, dat zoo lang hij aan de regeering is er geen oorlog zal uitbreken met Sovjet-Rusland. Volgens Japansch recept een recept, dat elders betreurenswaar dige navolging heeft gevonden, breken oorlogen niet meer uit. Zij worden niet meer verklaard, maar eenvoudig begonnen en gevoerd. Terwijl Hirota speciaal tegen Moskou lonkt met zijn meest geruststellende gezicht, regent het aan de grenzen tusschen Mandsjoekwo en Sovjet- Rusland en tusschen Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië incidenten, waarbij aan weerszijden dooden vallen, over-en-weer bittere verwijten en felle aanklachten worden geuit en Japan sche militairen een actieve rol spelen. Sovjet- Rusland, dat zich indertijd noodgedwongen den Oost-Chineeschen spoorweg afhandig heeft moeten laten maken en een uiterste lankmoe digheid tegenover het agressief in Oost-Azië expansie-zoekende Japan betrachtte, schijnt echter niet langer van plan zich door de Ja pansche diplomatie zand in de oogen te laten strooien. Het heeft Japan indertijd een non- agressie-pact aangeboden, doch Tokio wimpel de dat af, omdat het de verhouding met Rus land niet van dien aard zeide te achten dat een extra veiligheidsslot noodig was. Daar te genover drong Japan wel aan op een Russi sche demilitarisatie van de Oost-Siberische grens, maar daarvan wilde Moskou natuurlijk niets weten. Na heel veel geharrewar werd er in principe besloten tot het instellen van ge mengde grenscommissies, welke de niet duide lijk gemarkeerde grensgedeelten zouden moeten afbakenen en in de toekomst nieuwe inciden ten zouden moeten voorkomen en de oude in cidenten uit het verleden zouden moeten on derzoeken en beslechten. Ondertusschen ech ter werden er telkens nieuwe incidenten ver wekt, terwijl de Japansche, alias Mandsioekwo- sche druk op Buiten-Mongolië, dat officieel on der de souvereinitelt van Nanking, maar in werkelijkheid onder protectoraat van de Sov jet-Unie staat, is verhoogd. Eenige maanden geleden is een autoritei- ten-delegatfe van de Mongoolsche volks republiek in Moskou op bezoek geweest om hulp en. steun aan de Sovjet te vragen tegen het steeds meer opdringende Japan, dat van Buiten- Mongolië een springplank wil maken naar het Baikal-meer en het Russisch-Siberisch gebied. Sovjet-Rusland durfde toen echter Japan niet al te zeer voor het hoofd te stooten en zegde slechts technische hulp toe. Thans echter, nu het Tsjecho-Slowaaksch-Russische pact en het Fransch-Russische pact in kruiken en kannen is en Moskou zich in het Westen beter beschermd voelt, heeft het een buitengewoon belangrijken stap in Oost-Azië durven doen. Het heeft een wederkeerig militair bijstandspact met Buiten- Mongolië gesloten, waardoor dit uitgestrekte, schaars bevolkte gebied, feitelijk tot een Rus sisch Mandsjoekwo wordt gemaakt. De spanning in het verre Oosten wordt daardoor weer op gevoerd, want nu komen Japan-Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland in een scherpere tegenstel ling dan voorheen tegenover elkander te staan. De Mongoolsche volksrepubliek is politiek en strategisch zoowel voor Rusland als voor Japan van groot belang. Voor Japan zou het een uit- valspoort naar Siberië hebben gevormd, van waaruit Japan zou hebben kunnen trachten de Oost-Siberische Russische zee-provincies af te snijden en te isoleeren, voor Rusland iS het een voorpost ter beïnvloeding van China en tot af weer van het opdringende Japan. Rusland heeft dus practisch zijn grenzen verlegd en zal nu voor Buiten-Mongolië op gelijke wijze optreden als Japan voor Mandsjoekwo doet. Welke con sequenties dit in de toekomst zal meebrengen dient te worden afgewacht. Van belang is, hoe Nanking dit nieuwe verdrag, dat formeel een schending is van de Chineesche souvereiniteit over Buiten-Mongolië zal opnemen. China komt steeds meer in de verdrukking tusschen Sovjet- Rusland en het communisme eenerzij ds en het imperialistische Japan anderzijds. Het zal ofwel partij kunnen kiezen ofwel zich afzijdig kunnen houden in de hoop, dat de twee honden op el kaar zullen aanvallen en het betwiste been, dat China zelf is, zullen laten liggen, zij het ook na er eenige stukken vleesch te hebben afge hapt. zaamste onderdeelen: scheepvaart, spoorwegen, luchtvaart en automobilisme. Een zeer bijzondere attractie belooft de af deeling veeteelt te zullen brengen. Hiervoor wordt een groote showring aangelegd, omgeven door tribunes, welke 15 a 20.000 toeschouwers zullen kunnen bevatten. Aansluitend aan dezen ring verrijzen eenige hallen, die een enderdak zullen bieden aan het rundvee, de paarden en de varkens, welke ter expositie werden inge zonden. Alle groote fokvereenigingen hebben intusschen hare medewerking reeds toegezegd. Gedurende den Zaterdag en den Zondag wordt een groot twee-daagsch concours-hippique ge organiseerd, waarvoor nu reeds in paarden sportkringen in binnen- en buitenlaifd groote belangstelling bestaat. Ook bestaat het plan op dit terrein een show op kynologisch gebied te houden, waar omtrent de onderhandelingen nog gaande zijn. Voorts denkt men het terrein te kunnen benut ten voor windhonden-rennen en andere sport- demonstraties. Het zal des avonds worden ver licht door een groot aantal lampen met een gezamenlijke lichtsterkte van 6000 kaarsen. Het geheel wordt gecompleteerd door een lunapark van beperkten omvang, doch ''•an een selecte kwaliteit. De op het terrein aanwezige boerenhofstede, dateerend uit de 'i7e eeuw zal worden ingericht tot een oud-Hollandsche boe renherberg. De verdere attracties zullen, naar men ons verzekerde, van zeer bijzonderen aard zijn. Twente in 't algemeen en de gemeente Enschede in 't bijzonder staat komenden zo mer een gebeurtenis van groote beteekenis te wachten, die hopelijk zal bijdragen tot een eco nomisch reveil van „het land van katoen en heide". In den loop van den komenden zomer zal een oceaan-zeilwedstrijd worden georganiseerd van de Amerikaansche kust naar Cuxhaven Aan dezen wedstrijd zal o.m. worden deelgenomen door den heer Bruinzeel, die speciaal voor dit doel zijn race-jacht „Zeearend" liet bouwen. De tocht, dien de „Zeearend" liet ondernemen, zal op de film worden vastgelegd en vel door Jan Hin, die niet alleen een zestal films op zijn naam heeft staan,' doch die tevens in zeil- kringen een zeer bekende figuur is. Hij zal dan ook aan dezen wedstrijd deelnemen in een dub bele kwaliteit, n.l. als zeiler en als filmer. Een gelukkiger combinatie is nauwelijks denkbaar. Reeds allereerste filmproeven van Hin be troffen de zeilvaart. Sinds jaar en dag komt hij van tijd tot tijd in groote wedstrijden uit en thans wordt hem de benijdenswaardige kans geboden de „Zeearend" te dirigeeren en den locht te verfilmen. De film zal een lengte Krijgen van ongeveer 1500 meter (geluidsfilm). De tocht van de „Zeearend" begint in Veendam. De boot steekt den Atlantischen Oceaan over naar New York. Daarna vertrekt ze naar de Bermuda-eilanden en vandaar naar Cuxhaven, waar op dat oogenblik de Olympische zeilwedstrijden zullen plaats hebben. Het vertrek is bepaald op begin Juni, terwijl de aankomst in Cuxhaven ongeveer midden Juli zal zijn. Weliswaar zijn de plannen nog niet defini tief vastgesteld, doch zij zijn reeds in een ver gevorderden staat gekomen. Het zal in de wereld van de film wel zelden voorgekomen zijn, dat een filmer zoo deskundig op zijn onderwerp was ingesteld als hier het geval zal zijn. De trainer van de Groningsche voetbalver - eeniging „Be Quick", John Donaghy, die in den afgeloopen nacht met een auto onder Haren verongelukte, is zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, aan de gevolgen van zijn kwetsuren om vier uur overleden. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 9 tot en met 14 Maart 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde veree- nigingen bedroeg 537.300 (waarvan 74.900 land arbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden be droeg voor het geheel: in de week 9 tot en met 14 Maart 1936 32.0 pct„ in de vorige verslag- week (24 tot en met 29 Febr. 1936) 33.3 p in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.6 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 25.4 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 9 tot en met 14 Maart 1936 34,1 pet., in de vorire verslag week (24 tot en met 29 Febr. 1933) 35.4 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1935 33 net., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 27 pet. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 14 Maart 1936 m totaal 470 027 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 443.586 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 450.273 werkloos, onder wie 429.700 man nen. Naai- aanleiding van de berichten in sommige bladen verschenen over de bijeenkomst van het Economisch Technologisch Instiuut te Tilburg op Donderdag 26 Maart j.l., verzoekt de direc tie van het Instituut ons het volgende op te nemen: De berichten, die daaromtrent thans zijn ver schenen, zijn ten eenenmale onjuist. In be doelde bijeenkomst gaf mr. Hart, directeur van Economische Zaken te Batavia, een objectieve uiteenzettiüg van de economische moeilijkhe den in Nederlandsen Indië en van de econo mische politiek, welke in verband daarmede wordt gevoerd. Mr. Steenberghe hield geen inleiding. Hij nam slechts aan de gedachtenwisseling deel, waarbij van een critiek op de economische po litiek der 'Nederlandsche regeering geen sprake was. Mr. A. Baron van Wijnbergen woonde als pre- rident-curator der R. K. Handels Hoogeschool de bijeenkomst bij. Aan de tegenspraak van de berichten omtrent zijn gezondheidstoestand, welke hij in staat was zelf te geven, behoeven wij niets toe te voegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9