Krach in het Oostenrijksche ver zeker ings wez en De belasting ontdoken? New-Yorksche Beurs f" HET INGRIJPEN DER REGEERING NALATENSCHAPPEN EN SCHENKINGEN m WOENSDAG 1 APRIL 1936 SPECIAAL VOOR U DAMES u d. rubriek WAT DE TONG STREELT ag. 4 Het zou wel kunnendat deze muis een langen staart zou hebben Een volksbelang Turksche vrouwen gaan in militairen dienst Zij zullen eventueel achter het front werken Lucifersfabriek in Litauen sluit De papierfabriek staakt voor enkele weken het bedrijf De metaalbewerkers in Catalonië staken Betaling geëischt van overuren gemaakt tijdens vorige regeeringen Verbeurd-verklaring van Sovjet-schepen Verboden vlucht in de T soeroega-baai Belastingheffing voorgesteld voor Nederlanders in het buitenland Kunstcriticus en particulier secre taris voor het Amster- damsche Hof Prof. Mengelberg als getuige De Amerikaansche onder wereld Eisch gehandhaafd Goudvoorraad Ned. Bank ZEILEN MR. CARP TE NICE FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 31 Maart Er heerschte een opgewekte stemming; het koersverloop was bevredigendhet slot vast VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. R.K. Universiteit 5Vs 8 V, 8V* ™/s Ifi 5f4 JVs f/s 36% WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT (Bijzondere correspondentie) Nauwelijks was Schuschnigg Woensdag avond 25 Maart uit Rome aangekomen, of hij werd naar het Bundeskanzleramt gevoerd, waar een reeds eenige uren zonder hem vergaderende ministerraad hem de wets voorstellen voorlegde, die in allerijl gedaan moesten worden, om een dreigend schandaal in het Oostenrijksche verzekeringswezen en het bankroet van de beroemde Oostenrijksche ver zekeringsmaatschappij „Phoenix" te -wrhoeden. Er was dus blijkbaar haast bij. Toen voor eenige weken de directeur van de „Phoenix" Dr. Berliner, kwam te overlijden, vroegen eeni ge beambten in de Nationalbank dadelijk, of het misschien zelfmoord was. Er was dus blijkbaar in ingewijde kringen reeds bekend, dat er .something rotten" was. Kort na het over lijden gaf dan ook de „Ilko", de zgn. illegale Korrespondenz, berichten over Berliner's zelf moord uit, die echter algemeen als „Naziberich- ten" beschouwd werden. Als opvolger van Ber liner werd op voorstel van Dr.Jfiemböck, den besten financier van Oostenrijk en president van de Nationalbank een Ariëf, tot Berliner's op volger benoemd. Deze nieuwe directeur uit het vroegere christlich-soziale kamp, Dr. Reininghaus, zag zich voor een situatie geplaatst, waarvan hij de verantwoordelijkheid geenszins kon dragen. Bij het controleeren van de balans bleek er n.L een geweldig tekort op de premiereserve te bestaan. Dit lichtzinnig omspringen met de gelden van de verzekerden kon alleen geschieden, doordat er tot nu toe in Oostenrijk nog geen wet bestond, die de verzekeringsmaat schappijen tot het aanleggen van een premie- reserveregister verplichtte. Zoo kon men niet nagaan, hoe de premiegelden belegd werden. Daarin is nu door een wet van 25 Mrt. veran dering gekomen. In Duitschland en Tsjecho- Slowakije, waar deze wetten wel bestonden, schijnt daarom de toestand niet zoo erg te zijn. Naar verluidt is het Duitsche filiaal van de „Phoenix" zelfs met 21 millioen actief. Ge lijk met de wet betreffende het invoeren van een register werden nog 3 andere wetten uit gevaardigd. Er wordt een commissaris van toezicht be noemd, belast met het toezicht op een te schep pen fonds, dat door bijdragen van de verschil lende Oostenrijksche verzekeringen wordt ge schapen. We zien dus hier in tegenstelling met de Kreditanstalt-affaire, dat de staatsfinanciën door de wettige regeling niet belast worden. Dit zou ook een onmogelijkheid geweest zijn. De betrokkenen zelf, de beroepsstand, hebben het zaakje dus onder staatstoezicht op te knappen. Het geschapen fonds zal obligaties tot een bedrag van 250 millioen schilling uit geven. Hiermee denkt men het tekort te dek ken, zoodat de verzekerden bij de „Phoenix" geen schade beloopen. De 15 millioen per jaar, die noodig zijn voor rente en afschrijving, denkt men door een ver hooging van de taxe by uitbetalingen en door een bescheiden verhooging van de premies, tot stand te brengen. Ook wil men den verwoeden concurrentiestrijd tusschen de verschillende verzekeringsmaatschappijen door het vaststel len van minimale premies en minimale pro visies tegengaan. BÜ de „Phoenix" zijn 300.000 Oostenrijkers verzekerd. Het gaat dus wel degelijk om een volksbelang. Per slot van rekening zullen de verzekerden toch ongeveer 6 pCt. meer moeten betalen en zullen er salariskortingen worden doorgevoerd. Weliswaar zijn deze kortingen sterk progres sief en worden de hoogste salarissen het zwaarst getroffen, zoo ook de pensioenen. Men kan Berliner niet verwijten, dat hij het geld ten eigen bate heeft aange wend. Hij gebruikte het veel meer voor verkeers- en politieke propaganda. De president der „Phoenix", generaal Vauguin, die men zoo dikwijls als een voorbeeld van iemand, met op- eenhooping van gesalarieerde baantjes heeft voorgesteld, komt door deze affaire ook in een moeilijk parket, hoewel hij niet gecompromit teerd schijnt. Daarentegen schijnt Berliner agenten door hooge provisies tot het sluiten van nieuwe verzekeringen gestimuleerd te hebben en naar beweerd wordt, ook persmenschen te hebben omgekocht, opdat ze niet over de moei lijke situatie, waarin de Mij. zich bevond, zou den berichten. Het meest ontevreden over deze regeling is per slot van rekening het perso neel by de „Phoenix". De leider van de vak- vereeniging voor personeel bij verzekeringsmaat schappijen, Weinberger, zei dan ook, dat hij zich terstond met den „Gewerkschaftsbund" in verbinding gesteld heeft, om zijn beklag erover in te dienen, dat men hem voor een „fait ac compli" gesteld heeft, en dat zijn advies in de ze kwestie niet gevraagd werd. Hij hoopt toch nog voor 30 Juni tot een vrije overeenkomst te komen. Lukt dit niet, dan worden de nieuwe ■sale.ris.sen door Schuschnigg vastgesteld. Op het oogenblik heeft de berg weliswaar door het snel ingrijpen der regeering een muis gebaard, maar het zou wel eens kunnen, dat deze muis een heel langen staart bleek te bezitten. De Japansche autoriteiten zouden besloten hebben de beide schepen verbeurd te verklaren en de passagiers over de grens te zetten. De Sowjet-Russische vice-consul Hakodate heeft bij de Japansche autoriteiten stappen gedaan. ANKARA, 31 Mrt. (Reuter). Men heeft een wetsontwerp in bewerking betreffende militairen dienst voor vrouwen. Zij zouden ondergebracht worden in formaties, die eventueel achter het front zouden werken. De militaire opleiding aldus het agentschap Stefani, dat dit bericht verspreidt zou haar gegeven worden door middel van lessen op de gewone scholen en in speciale cursussen. KAUNAS. 31 Maart. (D.N.B.) De leiding van de Zweedsche lucifersfabriek heeft de regee ring van Litauen medegedeeld, dat de fabriek in Litauen gesloten zal worden en dat het ge- heele personeel zal worden ontslagen. De reden hiervan is, dat het verbruik van lucifers het laatste jaar met 50 procent is ver minderd. De voorraden, waarover het bedrijf beschikt, zjjn voldoende voor langen tüd. Tegelijkertijd zal de eenige papierfabriek in Litauen, welke eveneens onder auspiciën van de Zweedsche lucifersfabriek arbeidt, eenige weken het bedrijf staken. Het personeel zal evenwel niet worden ontslagen. BARCELONA, 30 Maart. (Stefani.) Heden ochtend zijn 30.000 werklieden in de Catalaan' sche metaalindustrie in staking gegaan. De sta king is georganiseerd door het syndicalistisch vakverbond en heeft ten doel betaling te ver krijgen voor de „overuren", welke zijn gemaakt gedurende de 15 maanden van de vorige regee ringen. In dezen tijd was een 48-urige werk week regel, terwijl de huidige regeering een werkweek van 44 uur heeft ingesteld. TOKIO, 30 Mrt. (Reuter). De procureur van het arrondissement Aomori, in Noord-Japan, heeft besloten tot gerechtelijke vervolging we gens het binnenvaren van een verboden water van de kapiteins Twasjenko en Finenko van de Sowjet-Russische schepen Soetsjan en Ljwina, die, door den storm bedreigd, naar de 'ren van de versterkte zone in de Tsoeroega- waren gevlucht toepassing indien het overlijden of de schen king op of na dien dag plaats vindt. In verband met het vorenstaande wordt o.m. voorgesteld, het eerste lid van artikel 3 der' Successiewet als volgt te lezen: Een Nederlander, die ingezetene des Rijks is geweest en binnen tien jaren nadat hij het Rijk metterwoon heeft verlaten, is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden of van het doen der schen king, ingezetene des Rijks geweest te zijn, ten zij blijkt, dat hij op dat tijdstip woonplaats had in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curacao. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van belasting van nalatenschappen van Nederlanders, die het Rijk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Ne derlanders gedane schenkingen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Zooals de minister reeds eenige malen heeft te kennen gegeven, was bij hem in overweging de vraag of het mogelijk zou zijn zoodanige be lasting te heffen. Hij heeff gemeend deze vraag dbevestigen te moeten beantwoorden. Het is hem natuurlijk bekend, dat tegen zoo danige belasting bezwaren bestaan. Bij de be handeling van het ontwerp van zijn ambts voorganger, dat tenslotte in de Eerste Kamer is verworpen, zijn zij in den breede uiteengezet. Daartegenover is toen eveneens uitvoerig be toogd, dat die bezwaren overdreven waren en dat ook op theoretische gronden deze belasting verdedigbaar was. I De minister wil thans daarop niet terugko men; hij meent zijn voorstel in hoofdzaak te mogen verdedigen als maatregel tegen het ont gaan van belasting. Immers het komt voor, dat vermogende personen, die op jaren gekomen zijn en aan hun erfgenamen den last van het betalen van de vrij hooge Nederlandsche suc cessierechten willen besparen, zich vestigen in landen, waar de successierechten lager zijn. of wel door zich nergens te vestigen,de betaling vah successierechten geheel en al trachten te voorkomen. Voor zoover deze personen Neder landers zijn acht de minister 't niet onredelijk deze wijze van belastingbésparing tegen te gaan. Dat onder de regeling van het ontwerp ook zullen vallen de nalatenschappen van personen, die het Rijk om andere redenen dan belasting besparing hebben verlaten, acht de minister geen bezwaar; voor hen toch, die Nederlander zijn en het Rijk nog niet lang geleden hebben verlaten, bestaat nog een zoodanige band met het vaderland, dat de belastingheffing ook hier gerechtvaardigd is. Waar het in de eerste plaats een maat regel betreft tegen belastingbesparing door z.g. belastingvluchtelingen, acht de minis ter het niet noodig de heffing uit te strek ken tot de nalatenschappen van hen, die in de laatste 20 jaar in Nederland hebben ge woond, zooals in het hiervoor bedoelde ontwerp het geval was. Een tijd van 10 jaar schijnt hem voldoende. Bepaald is voorts, dat de buitenlandsche be lasting wordt afgetrokken voor zoover zij te recht is betaald en niet reeds wanneer zij ver schuldigd is. Hierdoor wordt de moeilijkheid voorkomen, dat men hier te lande moet na gaan, welke belasting elders verschuldigd terwijl gemakkelijker kan wokden gecGJ# teerd, welk bedrag betaald is. Deze wet treedt in werking met den dag, na dien harer „fkcndi j Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Dinsdag wederom gediend de strafzaak tegen den 55-jarigen journalist en gewezen particulier secretaris S. B., die op 8 April van het vorige jaar door de Amsterdamsdhe rechtbank wegens het doen van opzettelijk onjuiste aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld, van welke straf de procureur-generaal bij de behandeling in hooger beroep verzwaring tot vijf maanden ge vangenisstraf had gevorderd, onder motiveering, dat door den hoogst ernstigen aard van de z.i. vaststaande fraude het rechtsgevoel niet met een straf van zes weken bevredigd kan worden en dat verdachte bovendien geen berouw over zijn daden heeft getoond. Het Hof had bij interlocutoir vonnis op 13 Februari 1.1. een nader onderzoek gelast naar de inkomsten, welke verdachte door zijn arbeid in de Vereenigde Staten heeft genoten en ver der bevolen dat alsnog als getuige zou worden gedagvaard prof. dr. Willem Mengelberg, die verdachte's principaal is geweest. Onmiddellijk na de opening van de zitting werd prof. Mengelberg als getuige voorgeroepen. Op vragen van den president, jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein deed getuige mededeelingen over een door hem gemaakte tournée in Amerika in het seizoen 1928-1929. Verdachte trad hier voor als zijn vertegenwoordiger op en genoot in dit verband 15 pCt. van getuige's bruto-inkom- sten. Alle geldstortingen liepen over B., wien alle te maken regelingen waren opgedragen. Pres.: Is U wel op de hoogte geweest van Uw eigen inkomsten in Amerika? Getuige: Ik bemoeide mü niet met de finan- cieele zaken; ik concentreerde mij geheel op mijn werk. Ik heb B. absoluut vertrouwd. Pres.: Weet U van gelden, die betaald zijn aan personen uit de Amerikaansche onder wereld? Getuige: Ik ben blij, dat ik mij niet met de financiën bemoeid heb! Ik had er geen tijd en geen talent voor! Over de onderwereld, die geld geëischt zou hebben, heb ik wel eens iets hooren mompelen, maar ik weet er verder niets van! Met personen uit de onderwereld werden mysterieuze lieden bedoeld, die bedragen eisch- ten als commissie voor bepaalde reclames e.d. Deze betalingen zouden buiten alle officieele instanties om gedaan zijn en tot flinke bedra gen zijn opgeloopen. De verdediger las een brief voor van een be kende persoonlijkheid uit het bestuur van het Concertgebouw, in welk schrijven gewag wordt gemaakt van de zorglijke financieele omstan digheden, waarin verdachte verkeerde en waarin de schrijver doet uitkomen, dat ten onrechte gesproken is van zeer hooge bedragen, die ver dachte uit hoofde van zijn arbeid voor prof. Mengelberg genoten zou hebben. Hij was inte gendeel met weinig tevreden. Voor de schulden, die hij gemaakt had, zouden zijn crediteuren hem reeds lang aangepakt hebben, als men niet van hem wist, dat hij iemand is, die zeer veel voor anderen doet en er niet tegen op zou zien om desnooods gratis te werken. De directeur der gemeentebelastingen, dr. A. Stapel, verklaarde dat over den belastingaanslag van prof. Mengelberg indertijd een conferentie gehouden is tusschen verdachte, prof. Russel en hemzelf. De verdediger stelde naar aanleiding van mededeelingen dienaangaande vast, dat prof. Mengelberg zich steeds hardnekkig heeft verzet tegen de opvatting, als zou hij in Nederland woonachtig zijn, doch dat zijn standpunt steeds geweest is, dat hij in Amerika woonde. Getuige merkte in dit verband op, dat dit juist het twistpunt was. Blijkens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af- geloopen berichtperiode gestegen met ruim 8 millioen. Dinsdag zijn de internationale zeilwedstrij den te Nice voortgezet met de derde race in de zesmeterklasse, welke door onze landgenoot mr. Carp met de „De Ruyter" gewonnen werd. Twee de werd het Zwitsersche jacht Thelma, terwijl de derde plaats door het Deensche jacht Dodo en de vierde plaats door het Fransche jacht Davil werd bezet. Door het bezetten van de eer ste plaats in deze race won mr. Carp tevens de „Coupe EA", terwijl hij in het klassement voor den hoofdprijs, de „Coupe du Club Nau- tique de Nice" een zeer goede kans maakt als eerste te eindigen. De advocaat-generaal mr. D. Reilingh, die na een korte pauze, tijdens welke het Hof zich in Raadkamer bevond, het woord verkreeg, con cludeerde dat ten aanzien van verdachte's schuld niets ontlastends is gebleken, weshalve hij per sisteerde bij zijn eisch van vijf maanden ge vangenisstraf. De verdediger, prof. mr. G. Russel, zeide, dat de geheele materie draait om de vraag, wat ver dachte in Amerika heeft verdiend, in welk ver band pl. tal van punten naar voren bracht, die z. i. aantoonen, dat zijn cliënt in zijn opgaven over zijn Amerikaansche verdiensten niet heeft gefraudeerd. Pleiter betreurde het dat de advo caat-generaal geloof gehecht heeft aan alles wat in het nadeel van verdachte is aangevoerd en alles, wat in zijn voordeel pleit, aan den kant heeft geschoven. Pl. deed voorts uitkomen, dat van October 1931, toen deze procedure is begonnen, verdachte zich nimmer in zijn verklaringen heeft tegen gesproken. Ook is hij een man, die aan de gemeenschap, zonder daarvoor eenige vergoeding te hebben geëischt, belangrijke diensten heeft bewezen, welke officieel erkend zijn. Het zou dan ook onve-Jdaarbaar zijn dat een dergelijk man in a/v --.Licht de gemeenschap opzettelijk zou v. '-n. Voor pl. staat het vast, dat geen v*-;t het doen van onjuiste belastingaan- jjiiwezig is geweest, terwijl z. i. ook niet i en, dat materieel te weinig is betaald, ,ak 14 April. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 30 Mrt.: J. A. M. Hendriks en zijn echtgenoote S. Meljado, tezamen handelende onder de firma Begrafenis Associatie voor Lijkbezorging door en voor arbeiders, beiden Amsterdam, J. P. Heije- straat 68. A. S. Gompers, vroeger Amsterdam, Nieu- wendijk 101 en aldaar gehandeld hebbende onder den naam Magazijn „De Ster", thans wonende Michel Angelostraat 60 II, Amsterdam. H. F. van Hanja, winkelier in fotografische artikelen, Bussum, Vlietlaan 46D. E. Post. slager, A'dam, Meeuwenlaan 120 A. W. H. Bohnen, hotel- en caféhouder, Arn hem, Apeldoornscheweg 88. A. J. Otten, arbeider, Nijmegen, Beetsplein 35. J. H. van Kolck, kapper, Nijmegen, Hertog straat 63. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van K. Peterse, Amsterdam: H. C. Joosten, Amsterdam; G. B. Crown, Amsterdam; H. J. Curiël, Krabbendijke. AMSTERDAM, 31 Mrt. Visch. Aangevoerd con-' signatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, De Ruyterkade, Amsterdam. Makreel per kist 2.103.00, kabeljauw per stuk 801.90, schevlisch per 10 stuks 1.802.60, groote tongen per K.G. 6070, middeltongen per KG 7580, kleine tongen per KG 7580, versche bokking per 100 stuks 3036. Uit de hand verkocht op het buiten terreinspiering' per pond 10 ct., bot per pond 1215 ct., versche bokking per 100 stuks 3040, harder bokking per loo stuks 6080, gar nalen per 15 KG 1.752.75, panharing per tal 5060 ct.. spekbokking per 100 stuks 3.00. GRONINGEN. 31 Mrt. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.508.00, wintergerst 5.205.50, haver (wit) 6.006.45. zwarte haver 6.40—7.00, groene erwten 7.509.30, koolzaad 10.00, karwijzaad 16- 21. buitenlandsche gerst 5.806.00, ronde mais 5.40—5.60. AMSTERDAM, 31 Mrt. Aardappelen. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 201.900 K.G. AMSTERDAM, 30 Mrt. Tabak. Makelaars-Taxa tiën van 4.981 pakken Sumatra, aangekondigd bij inschrijving op 3 April. N.V. Deli Maaschappij: 525 pn. Deli Maatsch/A B/1 229%, 299 pn. Deli Maatschappij/A B/1 A 74, 171%; 458 pin. Deli Maatschappij/Q M/l 142%. 102 pn. Deli Maat schappij ,/Q M/l A 38%, 124%: 271 pn. Deli Maat schappij/L/l 127. 110 pn. Deli Maatschappij/L/l A 52%, 105%; 210 pn Deli Maatschappij/WB/1 115%, 121 pn. Deli Maatschappij/W B/1 A 43, 88%; 561 pn. Deli Maatschappij/D/Langkat/2 147%; 733 pn. Deli Maatschappij/E/2 129%; 469 pn. Deii Maatschappij/QB/2 171%; Deli Batavia Maat schappij N.V.: 325 Deli Ba Mij/B/1 129: 139 pn. Deli Ba Mij/B/II 59; 538 pn. Deli Ba Mij/Padang Brahrang/1 118; 93 pn. Deli Ba Mij/Padang Brah- rang/n 60%. AMSTERDAM. 31 Mrt .Tabak. Doorsneetaxatiën van 4.906 pakken Sumatra, aangekondigd bij in schrijving op 3 April. N.V. Deli Maatschappij; 568 pn. Deli Maatschij/Deli Toewa/2 114; 528 pn. Deli Maatschii/A/3 51; 688 pn. Deli Maatschij/M K/Langkat/3 56%; 389 pn. Deli Maatschij/P G/3 68%: 393 pn. Senembah Maatschij rp M/l 154%. 237 Senembah Maatschii/P M/l a 69. 122; 415 pn. Senembah Maatschii/S/Langkat/1 146. 1G9 pn. Senembah Maatschij /S/Langkat/1 A 71. 130%: 126 pn. Senembah Maatschij/T R/Deli/l 132. 107 pn. Senembah Maatschij/TR/Deli/I A 63%. 100%, 352 pn. Senembah Maatschij/&/2 138%: Deli Bata via Maatschappij N.V.: 632 pn. Deli "Ba M/TL/2 140; 362 pn. Deli Ba Mij/TL/3 70%. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 31 Mrt.: Heronspool, s.. Basseln (voor Zaandam)Annaghmore, s., Fe camp; Berenice, s., Hamburg. Vertrokken 31 Mrt.: Nantaise, s„ R'dam; Me- nes, s., Hamburg; Vliestroom, s„ Huil; Leeuwar den, s., Londen; Amstelkerk. s., W.-Afrika via Bordeaux; Clio, m.s., w.-Indië; Poseidon, s„ Va lencia; Livonia, s., Antwerpen. Vertrokken 31 Mrt.: Rimfrost, s., Memel. AMSTERDAM. Aangekomen 31 Mrt.: Aninagh- more, Fecamp, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co.; Berenice, Hamburg, ledig, Levantkade, Vracht mail. Aangekomen 31 Mrt.: Brunia, Velsen, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor. KON. NED. STOOMB. MIJ. BERENICE, 31 Mrt. van Hamburg te Amst. TITUS, 31 Mrt. van Portlmao te Cadix. CLIO, 31 Mrt. van Amst. naar W.-Indië. POSEIDON, 31 Mrt. van Amst. n. Valencia. VENUS, 31 Mrt. v.an R'dam naar Amst. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, 3i Mrt. n.m. 5 uur van Bremen naar Hamburg. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 31 Maart van Southampton, HOLLAND-WEST-AERIKA LIJN AMSTELKERK, 31 Mrt. van Amst. n. W.-Afrika. ROTT. LLOYD DJAMBI, 31 Mrt. van R'dam te Batavia. BALOERAN, thuisreis, 31 Mrt. van Marseille. HOLLAND-AMERIKA LIJN VEENDAM, R'dam naar New-York, 29 Mrt. n.m. van Halifax. MIJ. OCEAAN EURYMEDON, Java n. Amst., 30 Mrt. van Pa- dang. HALCYON LIJN VREDENBURG, 29 Mrt. van Vlaardingen te Narvik. STAD ZAANDAM, 30 Mrt. van Melilla n. R'dam. DIVERSE SCHEPEN GOOTE, 27 Mrt. van Stettin te Danzig. GROENLO, 30 Mrt. van Dakar naar Caronte. EEM, Libreville naar Finisterre v.o., pass. 30 Maart Las Palmas. AMSTEL, 29 Mrt. van San Benito te Valencia. GOUWE, R'dam naar Libreville, pass. 30 Mrt. Las Palmas. JONGE JOHANNA, 31 Mrt. van Londen te Ant werpen, stanza. Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Aku A'dam Tapanoeli Anaconda U. S. Steel Shell 247—% 187% 24K 46—50 20 13/16—21 39%-% 10% Van 4.30—5 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Int. Nickel 247-K, 20% 39% 2S% NEW YORK, 31 Maart. (Part.) Hoewel de omzetten nog uiterst gering bleven geduren de het eerste beursuur werden 270.000 shares omgezet was de stemming opgewekter. De tendenz werd gunstig beïnvloed door de berich ten uit Parijs en men acht voorshands het ge vaar voor den franc weer overwonnen. Daaren tegen werd eenige terughouding veroorzaakt door de onzekerheid omtrent het antwoord van Hitier en mogelijke verscherping van de Fransch-Duitsche tegenstellingen. De koersen konden over het algemeen dan ook slechts frac- tioneel aantrekken. Staalwaarden waren vast gestemd onder 'leiding van U. S. Steels, die ruim 1 dollar konden verbeteren. Spoorwegwaarden boekien een matige koerswinst; Union Pacific waren evenwel iets gemakkelijker en vielen lichtelijk terug. Koperaandeelen werden een fractie hooger afgedaan. Warenhuisfondsen konden zich echter krachtiger verbeteren. Auto- mobielaandeelen waren goed gedisponeerd en trokken een fractie tot 1 dollar aan. Petroleum- fondsen vertoonden geen koersverschillen van beteekenis. Vliegtuigwaarden lagen goed prijs houdend, terwijl aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen hun opwaartsche koersbe- weging voortzetten, waarbij Case Treshing we derom een avans van 3 punten konden boeken. Public-utilities bleven goed op peil, evenals che mische fondsen. In het verder verloop vertoon den de koersen meerendeels een neiging tot aan trekken, doch groote koersfluctuaties bleven uit. Nadien bleef de ondertoon van de markt vast, hoewel hier en daar zoo nu en dan verkoopen druk op het koerspeil uitoefenden. Bij kalmen handel bleven de koersfluctuaties ook in de middaguren van kleine afmetingen. Automobiel waarden zetten de rijzing in kalm tempo voort en het slot kwam hier op het hoogste punt van den dag. Hetzelfde kon van de warenhuizen ge zegd worden, met uitzondering van aandeelen Woohvorth, die den geheelen dag zoo goed als op onveranderd niveau verhandeld werden. Ook voor aandeelen in fabrieken van landbouwwerk tuigen bleef de belangstelling van het publiek aanhouden; voor Case Treshing kon een winst van 3 punten worden opgeteekend. Van de chemische waarden konden Du Pont na in de ochtenduren op iets lager niveau verhandeld te zijn, verbeteren; zij boekten een winst van 1 y, dollar. Op de afdeeling van natte waarden tra den Industrial Alcohol op den voorgrond door een winst van meer dan 2 punten. Zeer vast ge stemd v/aren Eastman Kodak. Hoewel het slot iets onder het hoogste punt van den dag kwam te liggen, viel een winst van 4% dollar te regis- treeren. Voor American Car, die 'n onveranderd kwartaaldividend van 1 dollar declareerde, was de stemming goed prijshoudend. Bij de public- utilities, die meerendeels prijshoudend waren, viel goede belangstelling te constateeren voor aandeelen in telegraafmaatschappijen. Staal waarden waren vast onder leiding van National Steels. Koperwaarden ontleenden een stimulans aan de kleine prijsverhooging van het product en aan de verbeterde statistische positie van het product. Sporen waren met uitzondering van Union Pacific en Chesap. Ohio aan den vasten kant. Mijnen en equipmentshares boek ten slechts fractioneele winsten. Tabakken wa ren aan den luien kant, terwijl van de aan deelen in electro-technische bedrijven Westing- house een verlies van 1% dollar te zien gaven. Activa: Prom., enz. in disc.: Binnenl. Wissels. Hoofd bank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. bult. i. disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voorn in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet 19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioen!.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's; Van het Rijk Van anderen Div. Reken. 30 Maart '36 21.028.595 442.507 2.933.537 24.404.641 1.078.500 1.078.500 85.261.812* 4.766.7T7 3T.517.018 127.545.608 124.151.119=: 3.394.488 Totaal W.v. a. Ned.-lndie t) W.v. i.n. buiten) Besch. Metaaisalac (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp.. rechtst b. d. Bank ond.gebr 127.545.608* 127.601.550 586.026.815 "713^628 265~ 19.474.717 23 Maart "36 21.091.857 441.162 2.873.921 24.406.942 1.078.500 1.078.500 85.114.223* 3.926.926 35.142.728 124.183.879 120.797.079* 3.386.799 124.183.879* 127.600.550 577.691.780 705.292.330 19.858.947 733.103.083t 725.151.278t 39.582.321 30.582.321 4.600.000 4.259.916 15.486.148 4.600.000 11.589.122 15.486.148 950.060.219 946.078.192 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.931.685 781.404.085 49.799 54.730.876 66.605.776 7.613.112 950.060.219 71.153.775 61.535.176 373.042.535 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9931.685 757.430.425 13.961 68.082.745 73.317.880 7.576.609 946.078.192 71.153.775 57.879.361 366.668.936 Wissel-disconto Promessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-C. 2% pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „De wegen wet" en acht stellingen: Jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, te Pannerden. Allied Chemical 200 1991/2 200 American Can Co. 1193/g 1183/, 119 A. 11. Car. F.dry 35 341/2 34 Am. Smelt. Ref. 84% 84V, 833/, Am. Tel. Tel. 164 163 1613/, Am. Tobacco B. 911/2 92V, 92 Am. Waterworks 21V2 21s/, 217/g Anaconda Copper 347/g 341/4 34% Atchison Topeka 731/2 723/, 72% Baltimore Ohio 19% 19V, 196/j Bethlehem Steel 561/a 553/, 553/, Canadian Pacific 126/8 121/2 12% Case Treshing 153 150 1473/4 Chase National B. 39 39 39 Ches. Ohio 563/, 57V, S71/, Chicago Rock Isl. 2V4 21/4 23/g Crysler Motor 96 947/g 951/2 Cities Service 51/4 51/4 Consol Gas N.Y. 33 33Vg 331/2 Continental Oil 36 36 361/4 1 Dawesl. 35 333/, 343/, 5V2 Young 27 263/, 27 Delewarè Huds. 44 43 431/4 Douglas Aircraft 683/, 68V2 693/, Dupont de Nem. 1461/2 145 1457/g Eastman Kodak 1671/a 163 163 El. Bond Sh. 23 231/g 237/g Genera] Electric 383/g 381/8 383/g General Motors 671/9 657/8 66 Good Year 281/4 28V, 281/2 Hudson Motor 173/, 171/4 176/g Illinois Central 237/g 23 231/, Intern. Harvester 85% 843/, 831/2 Intern. Nikkei 487/g 47% 473/, Intern. Tel. Tel. 166/g I6V4 163/g Kennecott Copper 38 371/4 373/, Koninklijke Olie 551/4 543/, 553/, Missouri Pacific 31/4 31/2 31/4 Idem pref. 6 6 6 Montgomery Ward 42 408/, 40i/o Nat. City Bank 35 35 341/9 Nat. Dairy Prod. 231/g 231/4 231/4 New York Centra) 351/4 345/8 351/, North. Amer. Co. 267/g 261/s 261/» Norfolk Western 229 229 Pennsylvania 327/g 326/g 323/, Phillips Oil 48 48 48 Proctor Gamble 463/g 46V, 461/2 Publ. Serv. N. J. 407/g 41 411/s Radio Corporation 128/4 12% 127/8 Sears Roebuck 667/8 65% 651/2 Shell Union Oil 171/8 17 171/4 Socony Vacuum 141/4 14 141/8 Southern Pacific 33 323/, 331/4 Southern Railway 166/g 167/g 171/8 Standard Brands 163/g 16V, 161/8 Stand. Oil of N.-J. 65 65 643/, Tidewater Ass. Oil 177/g 177/g 18 Union Pacific 1303/, 1311/2 1311/4 United Aircraft 25 25 253/8 United Corp A. 7 71/s 71/4 U. S. Leather 81/, U. S. Rubber 287/8 281/2 281/3 U. S. Steel 647/g 64 637/8 Western Union 86 841/2 85 Westingh. Electr, 1131/2 U47/8 114 Woolwortb Building 491/2 491/2 493/8 Het slot was weer vast, met winsten v«u 1 PCt. a 4% pet. voor Chrysler, General Mo#1'3. East man Kodak, Montgomery Ward, Sears Roebuck, Amer. Tel. Tel., Western Union, fiase Tre shing, Du Pont; Industrial Alcohol, National Steel, Int. Nickel, Delew. Hudson et Reading Railroad. De omzetten bedroegen 1.040.000 s»res. Slotkoersen Maart 31 30 28 27 34 162V, 21V, 347/s 14s 39 571/, 2V, 9514 <2% 6734 53/, 163 235/s 38 65% 28% 17% 23% 83% 477/g I6V2 37 Vi 55% 3Va 6 4®% 35V2 22 34sA 26% 231 33 47% 46V2 41 12% 647/8 17% 1414 33% 17 I6V8 647/8 18 133 25 7% 81/, 28% 63% 84% H2% 49% 5 ex. div. ex. coupon. - gedaan en laten t bieden NEW-YORK, Slotk. Mrt. 31 30 28 Brussel 16.93 16.9 IV2 16.90 Rome 7.93 7.931/2 7.93 Madrid 13.66 13.66 13.641/2 Bern 32.56 32.511/2 32.58 Weenen 18.75 18.73 Oslo 24.90 24.871/2 24.85 A'dam 67.85 67.69 67.66 Londen 4.95 V, 4.95 4.94% Parijs 6.59 6.587/g 6.58% Berlijn 40.22 40.10 40.07 31 Maart 27 16 93 7 93 13.66 32 64 1876 24 85 67 90 4.94% 6591/8 40 23 NEW-YORK, 31 >Iaart 31 Maart 30 Maart 31 Maart 30 >Iaaxt Suiker Mei 2.79-80 Juli Sept. 2.79-81 2.79-80 2.83-84 2.84-85 2.84-85 Dec. Jan. Mrt. 2.74- - 2.54-55 2.53-54 2.80— 2.59-60 256-57 Rubber Standaard Mrt. 15.88 t - Mei 15.96 15.88 Juli 16.05 15.96 t Sept. 16.07-- 16.08— Katoen Mei 11.32-34 11.29-30 Juli 10 9910.89-90 Oct. 10 3210 23-- Oct. 16.18- Dec. 16.21- Jan -- - Mrt. -. Dec. 10 28- Jan. 10.30- Mrt. 10.37- Tin Loco 47.25 Koffie (Rio) 47.20 Termijn 47.10 16.11*7" 16.1/ f 16.20— 1018 10.18 10.23 47.0° Mei Juli Sept Dec. Mrt. 459- 4.72-- 4.85- 4.88-- 4.92- 4.73 4.86— 4.96 5.01— 5.05-- (Santos) 8.17— 8.27 Mei Juli 8.22 Sept. 8.26 Dec. 8.30 Mrt. 8.36 8 32" 8.3S-7 8.40-41 8.46—* CHICAGO, 31 Maart 31 Maart 30 Maart 31 Maart 30 Maart Haver 97-97Vs Mei 25%— 257/g-— 877/8-3/4 Juli 257/8 263/8 86% -1/2 Sept. 263/g -- 263/, - - Tarwe Me: 951/2-6/8 Juli 85V,-3/8 Sept 837/g-84 Mais Mei 601/g Juli 593/g Rogge 6OV4 Mei 517/g 52% 601/g juii 517/g 523/g Sept.59 601/8 - Sept 513/, 521/3 Reuzel Mrt. 11.10 11.20 Sept.ll.071/2 II.22V3 Mei H.121/2 11.25 Juli 11.10 11.221/2 WINNIPEG, 31 Maart 31 Maart 30 Maart 31 Maart 30 Maart 391/3 398/, Tarwe Gerst Mei 8IV2 - 823/8 Mei 381/2 Juli 821/2-- 831/2 Juli 39 Oct 83 84% Oct Rogge Lijnzaad Juai 423/8 433/g Mei 1.52 Mei 433/g 441/2 Juli 1.49 Oct. 45 461/4 Oct. Haver Mei 31 313/4 Oct. 303/, Juli 313/g 32 1.55 1.52 3/, gedaan en laten, t bieden. nominaal LIVERPOOL, 31 Mrt. Tarwe. Mei 6.1%, Juli 6.3%, Oct. 6.3 1/J»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2