I s Na de Uiver-ramp KINDERMISHANDELING TE MEGEN >v Het vekend verleden DE„ HINDENBURG" OVER ONS LAND VERKEERSONGEVALLEN WOENSDAG 1 APRIL 1936 Minister Van Schaik verstrekt nadere inlichtingen De verduistering te Alkmaar Katoorbediende te veel ver trouwen geschonken lOR J- S. FLETCHER Geen vergunning voor deze vlucht noodig ZIEKENZUSTER GEKWETST Door een auto aangereden De teraardebestelling van prof. Walch Te Amsterdam JONGETJE VERDRONKEN Kinderen waren op de Maas aan het spelevaren BELEEDIGING VAN DE KONINGIN Met 9 maanden gestraft, waarvan zes voorwaardelijk INBREKERS INGELICHT En daarop de politie gewaarschuwd Woonhuis afgebrand INBOEDEL VERDUISTERD Autodiefstal ïn het groot Twee jongemannen hadden zich hiervoor te verantwoorden De vlootoverdracht te Soerabaya Oranje-blanje-bleu-vlag niet geheschen LOUIS VAN TULDER ONGESTELD Hij zal voorloopig rust moeten houden KADERDAG KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING Zondag 28 Juni te Amsterdam te houden NED. ARBEIDERSBANK K.L.M.-rorf®PTchten boven Soesterberg In 1935 werden resp. 755 en 14.005 personen gedood en gewond VOOR TUBERCULOSE BESTRIJDING Gift van H. M. de Koningin Jubileum D. Hans UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Loodswezen Burgemeester Consulaire dienst Éi Ter Ten vervolge op de beantwoording van de schriftelijke vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van der Heide in verband met mis handelingen van eenige voogdijkinderen door een vrouw te Megen, door wie deze kinderen werden verpleegd, heeft de Minister van Justitie nog het volgende medegedeeld. Van de in de vragen bedoelde feiten heeft de Minister kennis genomen; een strafvervol ging tegen de verdachte vrouw is aanhangig. De kinderen waren bij de betrokken vrouw te Megen uitbesteed door een vereeniging, als bedoeld bij art. 15 der wet van 12 Februari 1901, namelijk de „Algemeene Commissie voor kinder verpleging en kinderbescherming van den H. Vincentius van Paulo, gevestigd te 's-Graven- hage". De vergoeding bedroeg 35 cents per dag en per kind, terwijl de kosten van kleeding en schoeisel bovendien voor rekening der vereeni- ging-voogdes kwamen. Die uitbesteding was in gegaan 5 September 1935. Het bestuur van voor noemde vereeniging heeft bedoelde vrouw als „pleegmoeder" aangewezen. Naar haar persoon is te voren geen speciaal onderzoek ingesteld, omdat het bestuur op grond van voorafgaande uitbestedingen bij deze vrouw zich een gunstig oordeel over haar had gevormd. Controle op de verpleging der kinderen had na 5 September 1935 nog niet plaats gevonden. Gedurende den tijd, dat andere kinderen bij bejoelde vrouw waren uitbesteed, n,l. van 10 November 1930 tot 5 September 1935, is het gezin viermaal door bestuursleden van de vereeniging- voogdes en eenige keeren door een beambte van die vereeniging bezocht. Achtmaal is van over heidswege inspectie gehouden. Bij geen dezer bezoeken is van een slechte behandeling der kirideren gebleken. Bij een inspectie vanwege het departement in juni j.l. zijn door den daarmede belasten amb- /tenaar alle gezinnen te Megen, waarin voogdij- kinderen werden verpleegd, ook met den burge meester ter plaatse besproken. Bij deze bespre king werd omtrent meerbedoelde vrouw niets ongunstigs vernomen. Wel werd bij die inspectie de indruk ver- kreget, dat de pleegmoeder minder geschikt was, om dpi toen aldaar verpleegd wordenden 2 elf jarige! jongens voldoende leiding te geven. De aanda;ht van de vereeniging-voogdes werd hier op ge'estigd, met het gevolg, dat deze jongens naar aders werden overgeplaatst en werden ver- vangei door de twee meisjes van 8 en 5 jaren, welke laa'tsten, nadat verdenking van mishande ling t%en de pleegmoeder is gerezen, onverwijld uit <U' gezin zijn verwijderd. De verplichting van de vereeniging-voogdes tot geegelde en deugdelijke controle op de ge zinnet waarin door haar kinderen zijn uitbe steed, vloeit voort uit het voorschrift van art. - ÏTff- ■fl 145 van den gewijzigden algemeenen maatrgel van bestuur van 15 Juni 1905. Terhen voor een maatregel van zoo ver-gaande strekkhg, dat de vereeniging-voogdes niet lan ger all zoodanig zal kunnen optreden, acht de minister niet aanwezig. Zoovel de gezinnen, waarin voogdijkinderen wordei verpleegd, als de maatregelen van con trole O) bedoelde gezinnen beantwoorden in het algem&n aan de eischen, die men redelijkerwijze mag sylen. Hiermede wil de minister niet zeggen, dat ter zake nets te wenschen zou overblijven. Hij zal er danook met kracht naar blijven streven, de control over gezinnen, waarin voogdijkinderen zijn uibesteed, zoo doeltreffend mogelijk te doen An. jongen, dien men graag mocht. Thuis zag men bij hem wel wat te veel door de vingers; hij was voor zich zelf iets te royaal. Zijn patroon heeft echter niet voldoende doorzien, dat ach ter verd.'s vriendelijkheid iets anders schuilde; er was geen controle over hem en men heeft even te veel vertrouwen in hem gesteld. Spr. adviseert een gecombineerde straf. De Officier zegt onaangenaam getroffen te zijn door het verwijt aan de fa., dat deze verd. te weinig controleerde; als dit verwijt uit verd.'s koker komt, is spr. dat niet sympathiek, omdat er geen schuldbesef uit blijkt. Verd.'s handel wijze oordeelt spr. buitengewoon onsympathiek; hij requireert een jaar gevangenisstraf, waar van 8 mnd. onvoorwaardelijk en 4 mnd. voorw. met 3 proefjaren, waarbij de bepaling o.a., dat verd. gedurende den proeftijd geen betrekking met finantieele verantwoordelijkheid mag aan vaarden. Mr. Wynne wees erop, dat de „verduistering neerkomt op f8 a 19 per week; na 18 dienst jaren had hij een week-inkomen van f 28.en hoewel hij nog zoogenaamd jongste bediende was, had hij het beheer over een kas, waar per jaar een f 10.000 door gaat en vertegenwoordigde hij de fa. op de kaasmarkt, zonder dat hem de noodige representatiekosten vergoed werden. Verd. heeft geweigerd, dat zijn ouders hun huis te zwaar zouden verhypotheken, om de ver- eischte f 2000.voor een minnelijke schikking te verkrijgen, waarna de heer Kool een klacht indiende. PI. betoogde voorts, dat verd. al gestraft is door de voorl. hechtenis en de schande, die hij over zijn gezin en familie heeft gebracht; zijn positie in de kaasbranche is voor goed onmo gelijk geworden. PI. vroeg tenslotte clementie en een voorw. veroordeeling. De eete verd. die gisteren vocir de meerv. strafkan* van de Arr. rechtbank te Alkmaar terecht bnd was de 33-jarige Jan H., destijds kantoorbiiende bij de fa. P. Kool, kaashandel aldaar, ^n ten laste was gelegd verduistering in diens^trekking van verschillende bedragen tot een otaal van f 3.847.59, gepleegd in de jaren '2%ot en met '35. Verd. 'kende hetgeen hem was ten laste ge legd, w&tna de heer P. Kool het eerst als ge tuige wq gehoord. Deze verklaarde, dat verd. bij hemanvankelijk f 125.later f 135.per maand tdiende, hetgeen de President een heel behoorli salaris vond. Get. Kool verklaarde ook. datals verd. zich tot hem gewend had, de zaak he anders zou zijn geloopen. Verd. was vrij gertineerd te werk gegaan. De bohouder der fa. Kool, de heer G. v. d. Post, veiaarde, dat verd. fictieve boekingen deed en ïtvangsten voor een lager bedrag in boekte. 1 had slechts het beheer over de z.g. kleine kien de postzegelkas, welke niet door de accouants werden nagezien, zoodat het een aantal j'n kon duren, voor de fraude werd ontdekt, t. verklaarde ook, dat de verhouding tusschen itroon en personeel vertrouwelijk was. De recleerïngs-ambtenaar, de heer Wiggers schetste 'a. als een sloom type met gebrek aan wilsk.ht, om zich verder te bekwamen. Toch waSrd. op de kaasmarkt, waar hij de fa. Kool tegenwoordigde, een graag-geziene In verband met den tocht van het Duitsche luchtschip „Hindenburg" over ons land verne men wij, dat op grond van de tusschen ons land en Duitschland geldende luchtvaartover eenkomst de „Hindenburg" geen vergunning voor deze vlucht over Nederland noodig had. Maandag werd mededeeling gedaan, dat de mogelijkheid groot was, dat het luchtschip Dinsdag zijn weg over Nederland zou kiezen. Maandag is te Delft de Eerw. Zuster Richarda van de St. Hippolytusstichting te Delft, toen zij zich per rijwiel van het zusterhuis in de Phoe- nixstraat- naar een patiënt begaf, in genoemde straat door een auto aangereden. De zuster werd ernstig gekwetst en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat de botsing heviger was aangekomen, dan eerst werd vermoed. Het slachtoffer bloedde hevig uit een oor, had een hersenschudding bekomen en was ernstig gekneusd. Haar toestand is bevredigend. Zooals reeds gemeld heeft Dinsdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen prof. Walch, die bij het ongeluk met de „Uiver"' om het leven is gekomen. Aan de groeve werd het eerst het woord ge voerd door prof. J. Boeke uit Utrecht, die er aan herinnerde, hoezeer velen in Indië en Ne derland diep getroffen waren door het bericht, dat ook prof. Walch bij de Uiver-ramp het leven had verloren. Hij was niet alleen een geleerde, die voor Nederlandsch-Indië zeer veel heeft ge daan, maar ook een volmaakt mensch, die door zijn studenten op de handen werd gedragen. Spr. legde, namens de hoogeschool te Batavia en de collega's van prof. Walch een krans op de groeve. Vervolgens sprak prof. Schuffner uit Amster dam namens de vrienden in Nederlandsch- Indië. Spr. zeide dat de naam van prof. Walch onvergankelijk zal blijven voortleven in de ge schiedenis der tropische hygiëne in Neder- landsch-Indië. Namens de vrienden legde spr. een krans op de groeve benevens een krans van de afdeeling tropische hygiëne van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam. Prof. Swellengrebel uit Amsterdam voerde het woord namens prof. Gater van de medische hoogeschool King Edward VII te Singapore, aan welke universiteit prof. Walch college heeft ge geven voor de practische afdeeling van den cur sus malaria-bestrijding. Namens prof. Gater legde spr. tenslotte een krans op de groeve. Nadat namens dr. Soesilo uit Batavia een krans aan de groeve was neergelegd, dankte een zwager van den overledene voor de belangstel ling. Een groot aantal familieleden van de „Uiver"- slachtoffers heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de aula op de begraafplaats „Zorgvlied", waar de teakhouten kisten zijn opgebaard, die het stoffelijk hulsel bergen van Beekman, Waa lewijn, Steenbergen en van Zadelhoff. De kisten zijn gedekt door een groot aantal bloemstukken van de K.L.M., zoomede door tal van kransen, gezonden door familieleden. Langs den wand staan vier kransen der Fokker-fabrie ken. Hedenochtend om tien uur wordt het stoffe lijk overschot van den piloot Beekman naar de familiebegraafplaats te Muiderberg gebracht, waar om elf uur de begrafenis plaats heeft. Des middags om twee uur heeft de teraardebestelling plaats der drie andere slachtoffers. Zij zullen rusten in een gemeenschappelijk graf, dat ge schonken is door het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel. In de Maas onder het gehucht Maasband, gemeente Stein, is Maandagavond het vijfjarig zoontje van de familie Bertrams verdronken. Het knaapje was met een tweetal vrienden in een roeibootje op de Maas, welke ter plaatse vrij diep is, aan het spelevaren. Hierbij is hij overboord gevallen en verdronken. Ondanks herhaaldelijk dreggen is men er niet in ge slaagd het lijkje op te halen. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 48-jarigen I. A. L„ gedetineerd, tegen wie één jaar gevangenis straf is geëischt, wegens schriftelijke beleedi- ging van H. M. de Koningin. Verdachte had in een te Middelharnis ge poste briefkaart ons staatshoofd verwijten ge maakt. De Rechtbank heeft L. veroordeeld wegens poging tot opzettelijke beleediging tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, van welke straf zes maanden voorwardelijk zijn opgelegd. De Rotterdamsche rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den stoker W. G., den mon teur C. K. en den loodgieter J. A., die op 21 Februari ingebroken hebben in het kantoor van der R. K. Transportarbeidersbond St. Bonifa- cius te Rotterdam. Verdachten bekenden het feit te hebben gepleegd. Zij hadden hun inlich tingen gekregen van den machinist T., oud-be stuurslid van den bond, die de politie echter tevoren had gewaarschuwd, in de hoop een be looning te krqgen. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman, eischte tegen de eerste drie een gevan genisstraf van één jaar en drie maanden, met aftrek van preventief. Tegen T. werd, wegens uitlokking van inbraak, een jaar met aftrek ge ëischt. Uitspraak 14 April e.k. zijn huurster in relatie had gestaan met H.. stelde hij deze hiervan in kennis, waarop 11. den inboedel heeft laten weghalen. Hij be schouwde dien als zijn eingendom in verband met de geleende f 700.Eenige stukken van den inboedel heeft H. cadeau gedaan aan an dere personen en voorloopig werd van de zaak niets meer gehoord. Mevrouw St.J. kwam echter terug en wilde haar inboedel hebben. H. weigerde dit, waarop zij aangifte deed bij de politie. De politie is er vervolgens toe over gegaan, den inboedel in beslag te nemen, aan gezien deze tweede inboedel niet als onder pand was gegeven voor het geleende geld en H. er dus geen recht op had. Bovendien beweert de vrouw dat verdwenen zijn Fransche obligaties tot een bedrag van 40.000 Fransche francs, Duitsche schulubeken- tenissen, voor een bedrag van 10.000 R. M. en 60 schilderijen en teekeningen. De heer H. beweert, dat hij deze geldswaar dige papieren en schilderijen niet bij den in boedel heeft gevonden. Het onderzoek van de politie wordt nog voortgezet. 39 Hij was h'islotte dubbel dankbaar, dat de politie hemt; gefouilleerd had. Hoewel hij goed gewatwas, nam dat toch niet weg, dat hij zich voq oogenblik in de macht van juf frouw Pett nd hij begreep zeer goed, dat zij slechts <h behoefde te geven als hij zou beproeven ontvluchten, om de aandacht te trekken, laarom, hoe gaarne hij ook in volle vrijheid de heide zou hebben gedwaald, gaf hij er hVoorkeur aan om als gevangene deze vrouw» cipier te volgen, hoewel hij twijfelde aairijheid, die zij hem in het voor uitzicht hadjd. Juffrouw Vachtte in de diepe duisternis onder de bo» tot de stemmen en voetstap pen in de v^eelemaal waren weggestorven, zij wist heel dat het niet de stappen en stemmen war^ politiemannen, die Mallalieu op de hielen maar van menschen die met den trein Ui' naburige stad waren geko men en nu huizien terugkeerden. Maar het strookte vkt met baar plannen om den burgemeester waan te laten dat het zijn achtervolger; en daarom bleef zij, nog steeds haai nende greep om ziin pols. Door onbekende oorzaak is een felle brand ontstaan in het woonhuis van den heer G. v. Ingen te Bokhoven. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinde ren, dat het perceel een prooi der vlammen werd. Ook het huisraad en een vrij aanzienlijk be drag aan geld, gingen verloren. De omliggende huizen konden gespaard blijven, doch liepen waterschade op. Het verbrande was verzekerd. wachten tot alle geluid was weggestorven. En terwijl zij hem zoo vasthield, vroeg Mallalieu zich met verbazing af, hoe juffrouw Pett, die hij dik wijls in de stad had gezien zoo'n enorme kracht aan den dag kon leggen. In zijn overspannen, angstigen toestand moest hij onwillekeurig be kennen, dat er in die vreemdelinge een geest kracht 'leefde die sterker was dan de zijne, waar op hij toch zoo vast had vertrouwd. Juffrouw Pett dacht er nog niet aan zijn pols los te laten, zij klemde integendeel haar „klauw" nog steviger vast en trok hem nu mee, voorzich tig door het dichte geboomte, langs een smal pad naar een kreupelboschje en duwde hem vervolgens door de opening van een heg. Onmid dellijk'deed Mallalieu pogingén om zich te oriën- teeren hij bemerkte, dat hij zich bevond in den moestuin achter Kitely's huisje. Kalm, onver stoorbaar rustig en stil alsof zij op vilten zooien liep, leidde juffrouw pett haar gevangene recht streeks naar de deur. Mallalieu hoorde het knip pen van een slot, voelde zich zacht over den drempel duwen en de deur sluiten en stevig grendelen. „Hierheen," fluisterde juffrouw Pett in de duisternis én trok hem mee. Weer liet zy hem over een drempel stappen. Toen liet zij eindelijk zijn pols los en zei: „Wacht een oogenblik, ik zal licht aansteken." Mallalieu bleef staan Waar hij stond; ofschoon wrevelig over alles wat hem overkwam, waagde hij het niet zich te verroeren. Hij hoorde juf frouw Pett heen en weer loopfen, de gordijnen sluiten, de blinden dichtdoen en de overgordij nen sphuiven. Het knetteren van een lucifer ver- Tegen den 32-jarigen confectiefabrikant E. H. te Rotterdam, is proces-verbaal opgemaakt, wegens verduistering van een inboedel. Het betreft hier een vrij ingewikkelde zaak. H. is destijds in relatie gekomen met een uit geweken Duitsche dame, de 45-jarige mevrouw A. St.—J., die zich in Hillegersberg vestigde. Zij leende van H. een bedrag van f 700.voor welk bedrag zij haar inboedel als onderpand gaf. Zij heeft dezen inboedel verkocht in ver band met huurschulden. Een half jaar later heeft zij een nieuwen inboedel aangeschaft en vrij veel schilderijen. In een woning, welke zij huurde in de Navanderstraat, werd alles on dergebracht. De vrouw is daarna naar Duitschland teruggegaan, waar haar echtge noot in een concentratiekamp zat opgeslo ten. Ook de vrouw is bij dit bezoek aan Duitschland eenigen tijd in bewaring geweest. In dien tusschentijd kon zij voor het nieuwe huis geen huur betalen en de huiseigenaar, die niet wist hoe lang de vrouw zou wegblij ven, wilde de woning ontruimen. Wetende, dat In den zomer van het vorig jaar kwam een 23-jarige jongeman, de koopman E. E., die bij zijn ouders te Antwerpen woonde, met vacantie naar Holland en bezocht bij die gelegenheid ook zijn neef, den 20-jarigen handelsreiziger E. deV. E. kwam in de hoofdstad in connectie met zeke ren D., iemand, die er werk van maakte om jonge menschen tot het stelen van auto's aan te zetten. E., die juist zijn vacantiegeld verteerd had, zou het ook eens probeeren en ter aanmoe diging ontving hij van D. een voorschot van duizend gulden voor de door hem te bewijzen diensten. Hij huurde een kamer aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen, waar ook zijn neef de V. op zijn kosten kwam inwonen. Met behulp van een contact-sleuteltje, dat D. ver strekt had, gelukte het E. binnen anderhalve maand niet minder dan dertien Chevrolets van eigenaar te doen veranderen, van welke wagens hij er vier te Rotterdam, een te Amsterdam en acht te Den Haag ontvreemdde. Alle gestolen wagens werden naar D. te Amsterdam gebracht. Kort daarop vertrok het tweetal naar België, waar men het ook eens zou probeeren, doch reeds bij de eerste poging te Antwerpen werden zij door de politie gearresteerd. Tegen de V. was geen bewijs te leveren en hij werd naar Holland uitgewezen, terwijl E. tot zeven maanden gevan genisstraf werd veroordeeld. Intusschen was de Haagsche recherche ge waarschuwd en de politie-inspecteur Van den Berg nam te Brussel den verdachte E. een ver hoor af, waarbij deze aan de hand van een door hem geteekenden plattegrond van Den Haag de plaatsen aanwees waar hij kort te voren een Chevrolet had weggenomen. Deze opgave klopte precies met de aangiften door de bena deelde eigenaren gedaan. Beide jongens stonden achtereenvolgens voor de vijfde kamer van de Haagsche rechtbank te recht. E. het eerst, die op de vraag van den pre sident mr. Haga, hoe verdachte op het idee was gekomen en wat eigenlijk zijn bedoeling was, ten antwoord gaf, dat hij iets wilde beleven. Eenig misdadig opzet zou er niet bij hem hebben voor gezeten. De president zeide dit toch wel erg vreemd te vinden, daar E. alle auto's naar D. heeft gebracht, die als autoheler bekend stond en thans voortvluchtig is. De president kon er geen andere belevenis voor verdachte in zien, dan dat deze nu in de gevangenis zit. De verdachte de V. ontkende aanvankelijk gedurende eenigen tijd op kosten van E. te heb ben geleefd, wetende dat diens geld van mis drijf afkomstig was, maar zijn neef, ditmaal als getuige gehoord, verklaarde, dat hij verdachte viermaal een bedrag van vijftig gulden heeft gegeven en ook gedurende een maand pension voor hem betaald heeft. Voorts zeide deze ge tuige, dat zijn neef hem eenige malen in een ge- huurden auto naar Amsterdam volgde, waar mede het tweetal dan naar Den Haag terug keerde. Na getuigenverhoor was het woord aan het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, die den ernst van de door de verdachten begane feiten naar voren bracht, maar rekening hou dend met hun persoonlijkheid en vooral met hun jeugd, aanleiding vond om niet te zware straffen te eischen en daarom tegen E. tien maanden en tegen de V. zes maanden gevan genisstraf vorderde. Mr. H. S. Weyl bracht in zijn pleidooi voor E. naar voren, hoe deze jongeman, zonder eenig misdadig opzet naar Holland gekomen was om er vacantie door te brengen, ongelukkigerwijze in connectie kwam met genoemden D., die hem het pad der misdaad wees en hoe jammer ge noeg hier niet is gebeurd wat in België wel ge schiedde, n.l. dat reeds bij een eerste poging het misdrijf kon worden voorkomen. Uit het onder houd, dat pleiter met zijn cliënt had, heeft hij de conclusie getrokken, dat hij meende de rechtbank te mogen verzoeken een rapport om trent de psychische vermogens van E. in te winnen. De president deelde daarop mede, dat de zaak zal worden aangehouden tot 9 April as., ten einde een nader onderzoek naar E. in te stellen. Mr. Nanning, voor de V. pleitend, zeide, dat men hier feitelijk te doen heeft met het werk van twee gekken, die eens iets in hun leven wilden beleven. Verd., die aanvankelijk gedeti neerd was, heeft alle gelegenheid gehad om over zijn onbezonnen gedrag na te denken en pleiter zeide er van overtuigd te zijn, dat er geen ge vaar bestaat, dat de jongen weer tot misdrijf zal vervallen. Op dien grond vroeg hij uiterste clementie, liefst een voorwaardelijke straf. In deze zaak zal de rechtbank op 9 April uit spraak doen. O, moeder kijk eens, wat een aardig vischje daar aan komt. Vang dat eens voor me, dan zal ik nooit meer over honger klagen. (Judge). De schriftelijke vraag van het R.K. Tweede Kamerlid Schaepman, of het juist is dat aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" en ook aan boord van andere schepen der Koninklijke marine bij de overdracht van het commando over de vloot te Soerabaja in plaats van de Ne- derlandsche vlag een vlag oranje-blanje-bleu geheschen was, heeft minister Colijn thans ont kennend beantwoord, in verband waarmede volgens den-minister de vraag, of hij bij beves tigend antwoord maatregelen wil treffen, dat aan boord van Nederlandsche oorlogsschepen geen andere dan de Nederlandsche vlag ge heschen wordt, geen beantwoording eischt. Louis van Tulder, die bij de uitvoering Dins dag- en hedenavond van de Matthaus Passion door het toonkunstkoor „Concordia" in de Groote Kerk te Leeuwarden de tenorpartijen zou vervullen, is na zijn aankomst te Leeuwar den Dinsdagnacht ongesteld geworden en niet in staat op te treden. In zijn plaats zal Jacques van Kempen de Evangelistpartij vertolken, terwijl Michel Go- bets de tenoraria's zingt. Wij vernemen nog, dat de toestand van den heer Van Tulder van dien aard is, dat hij voor loopig rust zal moeten houden en zijn afspraken moet afzeggen. Volgens de Volkskr. heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond besloten tot een massale en instructieve bijeenkomst van het kader der Katholieke Arbeidersbeweging in Ne derland. Het ligt in het voornemen het kader bijeen te roepen van de nationale diocesane bonden, de plaatselijke volksbonden en werkliedenver- eenigingen, alsook van de in de Katholieke Ar beidersbeweging bestaande instellingen. Het Verbondsbestuur voert thans terzake overleg in Amsterdam om voor dezen Kaderdag op Zondag 28 Juni in den middag over een zeer groote vergadergelegenheid de beschikking te krijgen. Aan het verslag over het vierde boekjaar der Nederlandsche Arbeidersbank N.V. te Utrecht is het volgende ontleend: Over de resultaten van het afgeloopen jaar kunnen wij tevreden zijn. Wel blijft de netto winst beneden die van het vorige jaar en zou dus ten opzichte hiervan een minder verheu gende factor zijn aan te wijzen, maar dit resul taat, gezien in de omstandigheden waaronder in 1935 is gewerkt, kan nog als bevredigend worden aangemerkt Het aantal cliënten onderging een behoorlijke vermeerdering en bestaande cliënten maakten op steeds intensievere wijze gebruik van onze dien sten. Het aantal organisaties, dat haar geheele of zoo goed als geheele financieele beheer over onze instelling liet loopen, nam ook dit jaar weer met eenige toe. Hetgefen daarbij zeer verheugend stemt, is het feit, dat ook afdeelingen van plaatselijke organi saties hoe langer hoe meer inzien, dat voor haar financieele transacties onze instelling de aange wezene is. Het lager winstsaldo vindt zijn oorzaak in de mindere opbrengst der provisie-rekeningen. De balans sluit per 31 December 1935 met een bedrag van f 1.198.642; het winstsaldo was f6805. Tijdens de opening van de permanente luchtvaarttentoonstelling te Soesterberg, in het N.V. Theehuis Soesterdal, zal de K.LM. van 813 April a.s. rondvluchten organiseeren. Vermoedelijk zal op den Zondag (12 April) niet worden gevlogen. (I.A.P.) wekte plotseling'n klein vlammetje en Mallalieu zag bij het zwakke schijnsel de magere gestalre van juffrouw Pett over een lamp gebogen. In het geleidelijk sterker wordende licht keek Mallalieu nieuwsgierig' om zich heen. Hij bevond zich in een zitkamer. In den hoek stond een veldbed, tusschen de beide vensters een schrijfbureau en bij den haard waren twee gemakkelijke stoelen geplaatst. Eten bcekenrek, schilderijen en platen vormden de rest van den inventaris. Mallalieu wierp een vluchtigen blik op de platen en een gevoel van afkeer steeg in hem op. Het waren portretten van beroemde strafrechters in hun officieel gewaad en boven den schoorsteenmantel hing, in een breede zwar te lijst een groot gedrukt document. Mallalieu kon 't in vette, groote letters gedrukte opschrift van verre ontcijferen: „Lijkrëde en bekentenis van den beruchten moordenaar Dit was het vertrek van wijlen mijnheer Kite- ly zei juffrouw Pett kalm, terwijl zij de lamp geheel opdraaide. „In dat bed sliep hij, aan dat bureau studeerde hij en in dien stoel rookte hij zijn pijp. Hij noemde het zijn sanctumen nog iets ik ken geen latijn. Maar het is een aardige kamer en gezellig ook - tenminste als ik den haard heb aangemaakt en ik twijfel er niet aan of u zult het er wel mee kunnen stel^ len, tot u veilig kunt vertrekken. Gaat u to- zitten u zult wel trek hebben in een whiskey. Mallalieunam plaats en keek oogen naar juffrouw Pett. Hij v haaglijker dan ooit. „Hoor eens juffrouw," Zs wij open kaart speten. U zegt, dat u mij hier veilig kunt en wilt verbergen tot ik kan vertrek ken. Hoe weet u zeker, dat ik hier veilig ben?" „Omdat ik daarvoor zorgen kan en zal," ant woordde zij. „Geen sterveling kan hier zonder mijn toestemming binnenkomen en alvorens ik iemand zou binnenlaten, met welke opdracht hij ook komen zou, al was het een bevel tot inhech tenisneming, zou ik zorgen, dat u weg was, nog voor dat er iemand over mijn drempel was. Ik ben niet gek! Twijfel daar maar niet aan! En als u mij vertrouwen wilt, mijnheer Mallalieu. „Ik heb geen keus, naar het schijnt," zei Mal lalieu norsch. „U hebt mü te pakken! Laten we maar onmiddellijk de zaken afhandelen, hoeveel denkt u van mij te plukken hé?" „Geen goed, geen geld!" zei juffrouw Pett. „Wacht tot ik het zaakje voor u heb opgeknapt. Ik weet hoe ik u veilig hiervandaan kan krijgen laat dat maar gerust aan mij over en hoe ik u ergens, waar u verkiest in Norcaster, onder dak ka.' brengen, zonder dat iemand te weten komr wat er met u gebeurd is. En als alles goed en ^y^>rbij is en goed is afgeloopen, staat het u een of ander geschenk te geven, zaak?" vroeg Mallalieu, ;htig, maar toch ver- straalt.ie hoop kon In afwachting van de verschijning van het Statistisch Overzicht Verkeersongevallen 1935, worden thans reeds de volgende voorloopige uitkomsten door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. 1935 1934 Totaal aantal verkeersongeval len in de statistiek opgeno men 43.127 44.705 waarvan in: Amsterdam Rotterdam 's Gravenhage Utrecht Haarlem Groningen 8.559 9.228 5.836 6.066 4.324 4.643 1.344 1.468 1.341 1.474 1.652 1.807 Omtrent de gevolgen der verkeersongevallen kunnen de volgende cijfers worden gegeven. 1935 1934 Aantal verkeersongevallen met: doodelijken afloop voor een of meer personen 707) 13.430 ander lichamelijk letsel voor een of meer personen 12.623) lichamelijk letsel èn materieele schade 6.968 7.122 uitsluitend materieele schade 29.791 31.269 onbekende gevolgen 6 6 Het aantal der gedoode en gewonde personen bedroeg voor het geheele land resp. 755 en 14.005 (in 1934: 744 en 14.192). H.M. de Koningin heeft een aanzienlijk be drag ter beschikking gesteld van den Gouver neur van Suriname ten bate van de tubercu- lose-bestrijding aldaar. Het is dezer dagen 25 jaar geleden, dat de heer D. Hans, voorzitter van den Nederland- schen Journalisten Kring, voor de eerste maal als bestuurslid optrad. In 1911 gekozen, was hij eerst tweede secretaris, waarna hij zich in 1917 tot vice-voorzitter zag benoemd. In 1920 volgde hij mr. L. J. Plemp van Duiveland als voorzit ter op. Het feit wordt a.s. Zaterdag herdacht. Dan komt het Kringbestuur bijeen en na afloop de zer vergadering wordt den heer Hans en zijn gezin te 's-Gravenhage een maaltijd aange boden. Bij Koninklijk Besluit van 28 Maart 1936 is benoemd tot officier in de Orde van Oranjc- Nassau, dr. H. J. Coert geneeskundig adviseur van den Militairen Per si onraad. Toegekend de aan de Orde van Oranje Nas sau verbonden Eere-Medaille, in goud, aan A. J. Hinkenkemper, eerste coupeur bij de N.V. Mode- en Pelterijenhandel C. H. Kühne Zo nen, te 's Gravenhage, en aan K. van Beek, procuratiehouder bij de N.V. Electro technische Industrie voorheen W. Smit Co.. te Ridder kerk; in zilver aan H. J. Muller, adjunct-com mies' der directe belastingen, inv. en acc. te Utfecht. Bij Koninklijk besluit van 39 Maart 1936 is met ingang van 1 April 1936 de kapitein ter zee P. Post Uiterweer eervol' ontheven van de betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning. bebakening en verlichting in het 4e en 5e district te Rotterdam; is de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting in algemeenen dienst opgedragen aan de luitenant ter zee der le klasse,, jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare; is met ingang van den len Mei 1936: de betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district te Rotterdam, opgedragen aan den kapitein ter zee S. van Ramshorst, onder eervolle ontheffing van de betrekking van directeur van het loodswezen, de beton ning, bebakening en verlichting in het le en 2e district te Harlingen, tevens permanent com missaris van toezicht op de betonning en ver lichting der Eemsmonden; is de betrekking van directeur van het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting in het le en 2e district te Harlingen, tevens permanent commissaris van toezicht op de be tonning en verlichting der Eemsmonden, opge dragen aan den kapitein ter zee-titulair J. A. Kruijs. Met 15 April benoemd tot burgemeester der gemeenten Goudswaard en Piershil: S. Ham mer, thans ambtenaar ter secretarie van Ge- nemuiden. De waarneming van het Consulaat der Ne derlanden te Hannover is opgedragen aan den heer W. Stort. Aan den heer Stort kan in de Nederlandsche taal worden geschreven. overtreffen. En wat ik verder zeggen wil, dat glas whiskey, dat u mij aanbood, zal ik graag aannemen." Juffrouw Pett verwijderde zich en liet Malla lieu alleen. Per slot van rekening was het toch beter om veilig onder de plak van die oude too- verheks te staan, dan in de strafgevangenis van Norcaster opgesloten te zitten of op de heide en in de bosschen achtervolgd te worden en misschien dagen lang zonder eten of drinken te moeten blijven. Deze overwegingen brachten hem in een nog al gemoedelijke stemming en toen juffrouw Pet 'n flink glas whiskey van uit muntende kwaliteit bracht en vuur in den haard stak, werd zijn stemming zelfs zoo mild, dat hij zich gedrongen voelde haar te bedanken. „Ik ben u zeer erkentelijk, juffrouw," zei hij, met een vriendelijk gebaar van zijn logge hand. „Ik zal u niet vergeten, als ik eenmaal goed en wel in veiligheid ben. Maar ik zou mij prettiger voelen als ik nog twee dingen mocht weten. Het is u natuurlijk bekend, dat ik die bende daar ginds ben ontvlucht, anders zoudt u mij daar in dat bosch niet hebben gevonden. Maar zij zullen blijven speuren, juffrouw en stel u eens voor, dat zij hier komen. Wat dan?" Juffrouw Pett stond naar den haard gebogen en keerde haar merkwaardig gelaat naar hem toe. „Er bestaat zoo iets dat men kans pleegt te noemen," verklaarde zij. „Om te beginnen, hoe veel kans bestaat er, dat zij er aan zullen denken hier te komen. Bijna geen! Zij zullen mij ooit op aanzien, dat ik u verberg. Fr bestaat dat zij, alaziUiet bosch doorzon en, zullen van u heb gezien SPECIAAL VOOR U DAMES it de rubriek, WAT DE TONG STREELT <Paq. 4) welnu, ik verzeker u, dat u het aan mij kunt overlaten hen van antwoord te dienen!" „Maar als zij het huis willen doorzoeken? op perde Mallalieu. jDat is zeer onwaarschijnlijk," antwoordde juffrouw Pett nadrukkelijk. „Doch veronderstel, dat zy het zouden doen, dan zou ik er wel voor zorgen dat u onvindbaar bent." „En wat mijn vertrek betreft, hoe denkt u my veilig hier vandaan te krijgen?" „Dat zal ik u morgen vertellen," zei juffrouw Pett. „Maak het u gemakkelijk, ik zal zorgen, dat het u aan niets ontbreekt. Nu zal ik eens een goed stukje vleesch voor u gaan braden, want ik veronderstel, dat u, na alle emoties van dezen dag, wel wat flauw zal zijn geworden." „Was u ook in de rechtszaal vanmorgén?" vroeg Mallalieu opeens. „Ik heb daar heel wat nonsens moeten aanhooren! Maar een verstan dige vrouw als u bent, zal...." „Een verstandige vrouw als ik ben, gelooft, wat zii bewijzen kan." antwoordde juffrouw Pett. t tworat vervoiea.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3