In afwachting van Berlijns antwoord PUBLIEKE OPINIE EN REGEERING Pijnlijk afscheid WOENSDAG 1 APRIL 1936 Duitschland behoeft niet veel aan te bieden om Londen weer te veroveren Demonstratie en pressie HONGARIJE—NEDERLAND Paul Balazs (Ingezonden Mededeeltng) ZORGELOOZE JEUGD Prof. van Calcar blijft ontslagen Zijn beroep door het Ambtenaren gerecht ongegrond verklaard F. A. J. M. VAN SPAENDONCK t Bekend Tilburgsch fabrikant overleden HET DUITSCHE VLIEGTUIG BOVEN VENLO Te Amsterdam aangekomen HARING-EXPORT NAAR RUSLAND OPLICHTER VEROORDEELD DE FILM „KRULLEKOPJE" Is plagiaat gepleegd? Geheime zender in beslag genomen m 1 PI Kerkelijk Leven NIEUWE PAROCHIE IN DIEN BOSCH Geestelijke bediening door Paters Maristen ZILVEREN PRIESTER JUBILEUM BENOEMINGEN BISDOM ROERMOND MOORDAANSLAG OP N.S.B.- COLPORTEUR Een jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering REISBELASTING VINDT WEINIG SYMPATHIE Tweede Kamer oppert ernstige bezwaren Roofoverval te Oss Brandstichting in het Sportpark BJöRNSTJEUNE BJöRNSON Silvikrin doet Haren groeien VIER GEWONDEN BIJ EEN AUTOBOTSING Bestuurder, door slaap overmand, reed bij Eindhoven tegen een boom R. K. Handelshoogeschool OSSCHE STRAFZAKEN Uitspraken van het Bossche Hof Academische examens I Apothekers-assistent De Hoofdredacteur van De Morgen A. PH. VAN AKEN Lid van den Raad van Indië, plotseling overleden Charlie Chaplin vertrekt uit Ned.-Indië Zuster Heleria t (Van onzen Londenschen correspondent) De laatste weken heb ik de reactie der Britsche regeering en der Britsche open bare meening op de Europeesche ge- gebeurtenissen weergegeven, en deze is, vooral wat de openbare meening betreft, veeleer gun stig voor Duitschland dan voor Frankrijk ge weest. Ofschoon de manier, waarop Hitier eigen machtig de Duitsche aanspraken op „gelijk heid" bevredigd heeft, hier weinig goedkeuring gevonden heeft, heeft de overgroote meerder heid van het Britsche publiek geen aanleiding gevonden tot het opzeggen van de vriendschap aan Duitschland. Het hechtte de grootste waarde aan Hitler's „vredesvoorstellen" en het zou geen politiek hebben geduld, welke gericht zou zijn op nauwere samenwerking met Frank rijk. Evenzeer gebiedt de waarheid echter thans te constateeren, dat in den loop der vorige week Duitschland te Londen veel terrein ver loren heeft. De debatten in het Lagerhuis over buitenlandsche zaken leverden in zooverre een verrassing op dat de kritiek op de voorstellen der Locarno-mogendheden, welke door de open bare meening zoo ongunstig ontvangen waren, slechts van zeer beperkten omvang bleek te zijn, en dat die sprekers, die Hitler's optreden het scherpst veroordeelden, het luidst toegejuicht werden. De regeering zelf werd hierdoor blijk baar verrast, hetgeen verklaart waarom Mr. Neville Chamberlain, die namens de regeering repliceerde, zooveel onbeschroomder sprak dan Mr. Eden die, toen hij het woord nam, de stem ming van het Huis nog moest leeren kennen. Mr. Eden's rede heeft er overigens het meest toe bijgedragen een wijziging in de openbare stemming teweeg te brengen. Hij heeft een einde gemaakt aan den waan alsof deze crisis er een was waarin Engeland partij zou moeten kiezen tusschen Duitschland en Frankrijk. Hij heeft, zonder het al te openlijk te zeggen, toch zeer duidelijk den indruk gevestigd, dat En geland zelf zeer onmiddellijk in dit conflict betrokken is, en dat het zich niet op de eerste Plaats laat leiden door de verplichtingen welke het Locarno-pact het oplegt jegens Frankrijk, 'haar door die welke iedere Britsche regeering heeft jegens het eigen land. Toen deze Lagerhuis-zitting gehouden werd, had Duitschland nog steeds niets gedaan, dat he Britsche staatslieden in staat gesteld zou hebben pressie op Frankrijk uit te oefenen met het oogmerk dat land met Duitschland aan de conferentietafel te brengen. De teleurstelling over Hitler's houding is in de afgeloopen week groot geweest te Londen. Alle conferenties tusschen Mr. Eden en Herr von Ribbentrop zijn volkomen vruchteloos gebleven. De Britsche regeering had gerekend op tegenvoorstellen, Waardoor, ook indien Frankrijk geweigerd had erop in te gaan, toch in ieder geval de samen werking tusschen Londen en Berlijn hersteld had kunnen worden. Het lijdt geen twijfel dat zelfs geringe concessies van Duitsche zijde op het Britsche publiek diepen indruk gemaakt zouden hebben, en dat de openbare meening niet zou hebben geduld, dat tengevolge van wat zij als Fransehe halsstarrigheid beschouwt, de gelegenheid om met Duitschland tot een alge- meene schikking te komen, zou worden veron achtzaamd. Hitler had het in zijn macht het eenigszins verzwakte prestige van Duitschland te Londen volkomen te herstellen; niet alleen de regeering, maar de meerderheid van het Volk wachtte hierop. Maar de eene dag na den anderen verliep zon der dat Hitier de kans aangreep. Te Londen won de overtuiging veld, dat niet zijn verkie zingscampagne hiervan de oorzaak was, maar dat Hitier tijd wilde winnen in de hoop de Britsche openbare meening tegen de Britsche Regeering te kunnen uitspelen. De meerderheid van het volk staat wantrou wend tegenover het voorstel betreffende over ig tusschen de militaire staven der Locarno- mogendheden. De meerderheid wenscht ook allerminst een eenzijdig samengaan met Frankrijk en België. Algemeen verlangt men, dat zoo spoedig mogelijk onderhandelingen over een nieuw vredespact geopend worden. In Brit sche Regeeringskringen heeft men den indruk gekregen dat Hitier, door zijn antwoord zoo !ang mogelijk uit te stellen, en zooveel mogelijk den nadruk te leggen op zijn 25-jaren pact, gehoopt heeft een nieuwe agitatie in Enge land te ontketenen tegen de Locarno-voorstel- len> welke het publiek na Mr. Eden's zeer han d-ge verdediging veel gunstiger is gaan beoor- deelen. Het zou mij thans nog onmogelijk zijn te zeggen of deze speculatie van Hitier al te gewaagd is. Vooral van Angli- kaansch-kerkelijke zijde wordt zeer krachtige Propaganda voor het Duitsche standpunt ge voerd, en dezen invloed mogen wij niet onder schatten. Maar voor de Regeering is het thans €cn kwestie van prestige geworden, dat zij aan de voorstellen der Locarno-mogendheden vasthoudt, tenzij Herr Hitier redelijke tegen voorstellen doet. Het is hierop dat men wacht. Herr Hitler's redevoeringen gedurende zijn ver- 'ezingscampagne stemmen het Foreign Office roet zeer optimistisch. Bij de beoordeeling der eventueele tegen voorstellen. zult gij in aanmerking hehK°n te nemen, dat Duitschland niet veel zal behoeven aan te bieden om het te Londen verloren ter rein weder stormenderhand te veroveren. De Britsche Regeering is voortdurend pres sie op Berlijn blijven uitoefenen. Het voor naamste middel hiertoe zijn de aanstaande stafbesprekingen met de andere Locarno-mo gendheden geweest, die bovendien ten doel hebben Frankrijk voorloopig „zoet" te hou den. Dat die besprekingen in werkelijkheid niet zoo heel belangrijk zullen zijn, en bijna uit sluitend een demonstratieve beteekenis zullen hebben, weet iedere ingewijde. Officieele staf besprekingen zijn sinds de militaire afwikke ling van den oorlog slechts eenmaal tusschen Engeland en Frankrijk gehouden, en wel tus schen de marinestaven, toen in November van het vorige jaar de Itaiiaansch-Abessinische oorlog in een kritiek stadium trad. Maar afge zien hiervan heeft er sinds jaren een alge meen contact van niet-officieelen aard plaats gehad tusschen de generale staven der beide landen, en wij mogen veilig aannemen dat Frankrijk reeds precies weet op wat voor hulp van Britsche zijde het rekenen kan indien het door Duitschland mocht worden aangevallen. Toen Generaal Weygand, vergezeld van den chef van zijn staf, Generaal Gamelin (die hem later opgevolgd heeft), in Juni 1934 een „onoffi cieel" bezoek aan Engeland bracht, werd hij „onofficieel" ontvangen door Generaal Sir Ar chibald MontgomeryMassingberd, wiens gast hij gedurende eenige dagen was. Daarna bracht hij nog korten tijd door bij Generaal Grant, den opperbevelhebber van het district Londen. Men is er zeker van dat deze militaire leiders spraken over andere onderwerpen dan het weer en de nieuwste films. Het vorige jaar bezocht Generaal Montgo meryMassingberd met Lord Halifax, den toenmaligen minister van Oorlog, Frankrijk. Zij maakten een toer over de slagvelden van de Mame, waarbij zij vergezeld waren van Generaals en staf-officieren. Ook dit uitstapje was geen zuivere pleizierreis. Tusschen Frankrijk en België is sinds jaren bijna voortdurend militair overleg gepleegd, en het vorige jaar heeft zeer nauw contact be staan tusschen de Fransehe en Italiaansche generale staven. Zoodat wij gerust mogen aannemen dat de officieele besprekingen tusschen de staven der Locarno-mogendheden een zuiver demon stratieve beteekenis heeft en dat de Britsche Regeering niets liever wenscht, dan dat zij door bevredigende Duitsche tegenvoorstellen in staat gesteld worde van alle verdere „demon straties" af te zien. Opgemerkt moet nog worden, dat pogingen van Fransehe zijde om van de oogenblikkelijke omstandigheden gebruik te maken ten einde een nauwer algemeen contact tusschen Lon den, Parijs, Brussel en Rome te vestigen, hier noch bij het publiek, noch in Regeeringskrin gen een gunstig onthaal vinden. Het doel der Britsche Regeering is en blijft samenwerking tusschen de Locarno-mogendheden met inbe grip van Duitschland mogelijk te maken, maar hiertoe zal zij niet in staat zijn, wanneer Hitier geen concessies doet, en bovendiener kent, dat geen politieke overwegingen de ver loochening van een verdrag kunnen wettigen. Gedurende zijn verkiezingscampagne heeft Herr Hitier (evenals Herr von Ribbentrop voor den Volkenbondsraad te Londen) herhaaldelijk het tegendeel beweerd, en niets dreigt zoozeer als dat zijn positie te Londen te ondermijnen. Het is een opmerkelijk feit, dat er in ons land zoo groote belangstelling, waardeering en vriendschap bestaan voor een ver-af gelegen land en volk als Hongarije en de Hongaren. De oorlogsjammer heeft ons hun kinderen ge bracht en door de kinderen hebben de Neder landers de Hongaren leeren kennen. De band, door de kinders gelegd, is steeds nauwer en nauwer toegehaald. Hoe groot die belangstelling is toonen wel onder meer onze reizen naar dit land, waaraan verleden jaar rond vierhonderd personen deelnamen. Dankbaarheid is een der karaktertrekken van het sympathieke Hongaarsche volk en wie een maal in Hongarije is geweest weet, dat hij daar niet als welkome vreemdeling, maar als vriend wordt begroet. De Hongaarsche gezant, de pers chef van het gezantschap de heer Polak, de consul-generaal te Amsterdam de heer Pierson, hebben buitengewoon veel bijgedragen de Hon gaarsche cultuur beter te leeren kennen en waardeeren. Een der mannen die een trait d'union vor men is ook de heer Paul Balazs te Am sterdam, de bekende correspondent der Az- Est-bladen uit Boe dapest, tevens verte genwoordiger van de Kurcommissie van Boedapester Heilba- den. Een vroegere col lega van hem de heer v. Kelemen, redac teur der Pesti Hirlap Paul Balazs (thans weer te Boeda pest) heeft vroeger jaren den grond gelegd eener breedere verstand houding tusschen Nederlandsche en Hongaar sche pers. Paul Balazs heeft dit werk uitnemend voortgezet en het is bewonderenswaard hoe snel en goed deze Hongaren onze taal beheer- schen. Dit bleek nog Dinsdag bij zijn toelich ting voor genoodigden van de film betreffende het geneeskrachtige Boedapest. Boedapest is immers rijk aan geneeskrachtige wateren en vermaarde badinrichtingen. Geboren te Kolzepajta in 1902 kwam hij in 1929 naar ons land en wist zich daar door zijn optreden een eigen plaats te verwerven, het vertrouwen te winnen der autoriteiten en de sympathie van het publiek te doen groeien voor zijn land en volk. Zulk een journalist doet goed werk voor de vriendschap tusschen de volken en daarom plaatsen wij deze regelen bij zijn portret nu hij zoo'n krachtige actie voert voor de schoone, gezonde hoofdstad van zijn land en vooral voor de vriendschap tusschen beide volken Stoeien. Ravotten. Spelen. Dat doen kinderen Bekommeren zich om niets. Daarom is het de plicht van verstandige ouders te letten op een geregelden stoelgang van hun kinderen. Kinderen verzwijgen dikwijls, dat zij hiermede sukkelen. Geeft daarom Uw kinderen bijtijds de door H.H. Doctoren aanbevolen ISTIZIN- TABLETTEN, die vrij van schadelijke neven werkingen zijn en zonder bezwaar gegeven kunnen worden. Het beste laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. Het ambtenarengerecht heeft hedenochtend uitspraak gedaan in de ontslagkwestie prof. Van Calcar. Prof. dr. R. P. van Calcar, directeur van het laboratorium van hygiëne en bacterio- gie en hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, had bij K. B. van 30 October 1935, „wegens opheffing van zijn betrekking en onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten" met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag ontvangen als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, van welk ontslag hij ver nietiging heeft gevraagd. Het ambtenarengerecht, onder presidium van mr. H. van Haeringen, heeft deze kwestie in zijn zitting van 11 Maart j.l. uitvoerig behan deld. Het ambtenarengerecht heeft heden het be roep van prof. Van Calcar tegen bet K. B. ongegrond verklaard. Te Tilburg is, in den ouderdom van 54 jaar, overleden de heer F. A. J. M. van Spaendonck, lid der N. V. A. van Spaendonck's Wollen Stof- fenfabrieken. De heer van Spaendonck werd 11 December 1882 geboren te Tilburg en studeerde aan het St. Canisius-College te Nijmegen, alvorens zich aan het wollenstoffenbedrijf te wijden. De heer van Spaendonck bekleedde tijdens zijn leven verscheidene functies in het open bare leven; hij was secretaris van den bond van Tilburgsche Wollen Stoffenfabrikanten, lid van den raad van toezicht der R. K. Handels- hoogeschool en van het Curatorium van het St. Odulphus-lyceum. Ook was hij voorzitter der Tilburgsche Kamer van Koophandel. Het Duitsche vliegtuig gemerkt D. E. J. E. F„ dat Vrijdag over Venlo had gevlogen en waar van men veronderstelde, dat dit een militair vliegtuig was, waaruit foto's zouden zijn ge nomen, blijkt inderdaad een sportvliegtuig ge weest te zijn, dat bestuurd werd door den Duitschen vlieger Oscar Dimpfel. Hij is Zondag middag nog met dit vliegtuig op Schiphol aan gekomen, waar zijtx papieren in orde zijn be vonden. Van deze aankomst was verder geen notitie genomen, doch naar aanleiding van het bovenbedoelde bericht heeft de heer Dimpfel, die eenigen tijd in ons land zal blijven en daar na naar Londen zal vliegen, zijn aankomst te Amsterdam bekend gemaakt. In dei te Den Haag gehouden vergadering der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij zijn voorloopige besprekingen gevoerd over den verkoop van haring naar Rusland voor de vangst 1936. Alle aanwezigen waren hier in principe vóór. Nagenoeg alle reederijen uit de verschillende visscherij- plaatsen waren vertegenwoordigd. De chemiker J. H. K. uit Rotterdam, gedeti neerd, heeft in October j.l. een Utrechtsche dame, tegenover wie hij zich had uitgegeven als arts en doctor in de scheikunde, onder een aantal valsche voorwendselen bewogen tot afgifte van een bedrag van ongeveer duizend gulden, bovendien had hij met deze dame gedurende eenigen tijd intrek genomen in een pension aan de Laan Copes van Cattenburch, welk pension hij verliet zonder eenige beta ling. De Haagsche rechtbank veroordeelde K. wegens oplichting tot een jaar gevangenisstraf. De heer J. W. Ketjen, te Amsterdam heeft door tusschenkomst van den advocaat mr. Tj. D. Schaper, te Leiden, den drukker en uit gever F. R. te Roosendaal' gedagvaard om in kort geding op Donderdag 2 April te verschijnen voor den President van de rechtbank te Breda. In de dagvaarding stelt de eischer, dat hij voor de Nederlandsche versie van de film „Krull'ekopje" eenige liedjes heeft vervaardigd, welke hij in een tekstboekje heeft uitgegeven. In de bioscopen, waar deze film vertoond wordt, worden echter ook andere tekstboekjes verkocht onder den titel „Liedjes van overal' waarin deze liedjes voorkomen. Eischer be schuldigt gedaagde ten deze van plagiaat. Ge- eischt wordt, dat den gedaagde zal worden verboden het verveelvuldigen en openbaar maken van zijn tekstboekjes. Dinsdag werd door den Rijksradiocontróle- dienst, in samenwerking met de gemeentepolitie te Rotterdam een clandestiene zend inrichting in beslag genomen ten huize van T. A. K., wo nende Stokroosstraat. III Hiiilii De Ned. R.K. Bond van Kapperspatroons, die dezer dagen een algemeene vergade ring te Amst erdarn hield Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft besloten tot oprichting van een nieuwe parochie te 's Hertogenbosch in de wijk Deuteren. De geestelijke bediening zal worden uitgeoefend door de paters Maristen. Het stichten der parochie is opgedragen aan den zeereerw. pater F. van Benthem, van bo vengenoemde Congregatie, te Differt par Me- sanges (Lux.) De nieuwe kerk zal verrijzen aan een zeer fraai gelegen kruispunt van den verkeersweg Den BoschWaalwijk, op een terrein, dat reeds twintig jaar geleden werd aangekocht door den zeereerw. heer pastoor van der Kant, met het oog op een in de toekomst te bouwen kerk. Door het hoofdbestuur der Congregatie werd aan het gemeentebestuur van Den Bosch een verzoek gericht om subsidie, deels financieel, deels bestaande in het ophoogen der bouw terreinen. Dit verzoek is door den gemeente raad in handen van B. en W. gesteld, die zeer binnenkort een definitief voorstel betreffende het subsidie in behandeling zullen brengen. Heden herdenkt Dom Jos. Widdershoven O.S.B. zijn zilveren priesterfeest in de Benedic tijner-Abdij te Oosterhout. Dom Widdershoven werd den 27en Dec. 1866 te Heerlen geboren en na aanvankelijk voor de zielzorg in het bis dom Roermond te zijn bestemd, trad hij den 7en September 1914 in de Orde der Benedic tijnen. Z. Hoogw. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot pastoor-deken te Gulpen den Zeereerw. heer M. A. M. Knops; tot pastoor te Vaals den weleerw. heer S. H. Schneiders en tot rector te Lemiers den weleerw. heer J. H. Pelzer. De Amsterdamsche Rechtbank wees he den vonnis in de strafzaak tegen den 46-ja rigen vertaler, die op 30 September van het vorige jaar op het Stationsplein een moord aanslag pleegde op een N. S. B.-eolporteur en veroordeelde hem wegens poging tot moord tot een jaar gevangenisstraf met af trek van zes maanden voorarrest en ter beschikkingstelling van de regeering. De rechtbank overwoog, dat bij de strafmaat rekening dient te worden gehouden met het psychiatrisch rapport, waaruit blijkt, dat verd. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Verd. zal na het ondergaan van zijn straf ter be schikking van de regeering worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd, ter be veiliging van de maatschappij. Het O. M. had wegens poging tot moord een gevangenisstraf van vijf jaar en ter beschik kingstelling van de regeering geëischt. Het wetsontwerp tot heffing van een reisbe- lasting is in de afdeelingen der Tweede Ka mer onderzocht. Tegen dit wetsontwerp zijn van verschillende zijden ernstige bezwaren in gebracht; zij, die geen principieele bezwaren er tegen hadden, konden zich toch niet met de uitwerking van deze belasting vereenigen. Nijmegen, die door de rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wegens mede plichtigheid aan de in 1933 in het Gemeente huis te Gasselt gepleegde inbraak en de in braak bij G. van Huiseling te Langenboom in Januari 1934 gepleegd, voor welke beide mis drijven hij inlichtingen had verstrekt. Tevens was hij veroordeeld wegens heling. In hooger beroep eischte de advocaat-generaal zeven jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof veroordeelde thans tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. Voorts stonden in hooger beroep terecht de 29-jarige W. A. B., schilder te Oss, de 31-jarige F. de R., landbouwer te Oss en de 26-jarige J. M. den B., arbeider te Oss, die ter zake van roofoverval te Oss in de woning van J. Kuypers, waarbij een bedrag van ongeveer 1000 werd gestolen, door de rechtbank waren veroordeeld, resp. tot vijf jaar, drie jaar en vijf jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal, mr. Massink, eischte tegen De R. bevestiging van het vonnis en te gen de beide anderen verhooging van de straf door de rechtbank opgelegd, namelijk zeven jaar gevangenisstraf voor B. en zes jaar voor Den B. Het eerst stond verdachte V. terecht. Mr. Massink, requisitoir nemend oordeelde de uitlokking van brand voldoende bewezen. Honderd jaar geleden, aldus spr., sprak men over brandstichting nog de doodstraf uit. De uitlokker heeft in deze zeker zoo veel schuld als de brandstichter. De opgelegde straf is niet in overeenstem ming met den ernst van het feit. Spr. eischte derhalve drie jaar gevangenisstraf. Beroemde Noorsche Schrijver 1832-1910 £5 Een genie als Björnson kan men zich niet voor stellen met een kaal hoofd. Björnson behield zijn gezonden haargroei tot op hoogen leeftijd. Dit was Björnson in werkelijkheid. Gezonde haargroei is de kroon van den mensch. Be houd die kroon door Silvikrin. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur kwam de heer W. J. M. Lemmens, vergezeld van zijn drie kinderen, per auto van Blerick waar zijn schoonvader overleden was, naar Eindhoven gereden. Op den Geldropschen weg is hij, vermoedelijk door slaap overmand, de macht over het stuur kwijtgeraakt, tengevolge waarvan de auto in volle vaart tegen een boom botste. De wagen werd geheel vernield. Alle vier in zittenden liepen verwondingen op. De heer Lemmens en zijn oudste dochter de tienjarige Tinie, kwamen met lichte ontvellingen en snij- wonden in het gelaat vrij. De beide andere dochtertjes van den heer L. waren er ernstiger aan toe. De vierjarige Leoni had een gapende wonde aan het achterhoofd opgeloopen en de negenjarige Annie bleek een schedelbasisfrac- tuur te hebben gekregen. Alle vier werden zij naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De vader en de oudste dochter konden heden morgen worden ontslagen. De toestand van An nie is nog zeer zorgwekkend. TILBURG. Doctoraal examen in de economi sche en sociale wetenschappen de heeren, M. E. M. van Iersel te Breda, M. W. J. Maas te Loon op Zand en A. M. H. J. Willekens te Reusel (N. B.). Het Bossche Hof deed heden uitspraak in de zaak tegen den 35-jarigen landbouwer F. N. van de W., die terechtstond wegens den roof overval in de woning van den 72-jarigen C. van der Burgt te Veghel, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933. Van der W. werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. UTRECHT. Maandag werden geexanuneerd Veertien dagen geleden stond in hooger be- 6 candidates Geslaagd mej. J. W, M. Lutten- roep terecht de 43-jarige assuradeur A. S.. uitberg te Lutterade, LEIDEN. Doctoraal examen rechten, de hee ren J. M. de Ridder, M. Wolff en C. E. de Rooy. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift; „He't systeem C02—H20" de heer H. W. Herreilers, geboren te Amsterdam. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde mej. M. Sneller. De directeur van De Morgen heeft den heer Max van Poll, oprichter en hoofdredacteur van het blad, ontsla gen. Niet omdat hij ontevreden over hem is, maar omdat hij hem niet meer betalen kan. De eigenaar van het blad, de heer C. J. H. Hendriks, deelt dit met zooveel woorden aan de lezers mede: Wanneer ik bij het heengaan van den heer Van Poll van „De Morgen" aan al mijn gevoelens uiting wilde geven, had ik meerdere kolommen noodig. Want wanneer ooit in eenige zaak twee menschen als een persoon zijn samenge gaan in een zaak, die heel wat meer was dan een commercieele onderneming dan is het wel geweest ons beider samengaan bij de stichting van „De Morgen". Maar hoe zeer ik mij ook te beperken heb, een enkel woord moet mij toch van de lippen. De afgeloopen jaren waren, bij den algemeenen nedergang van het bedrijfs leven, niet gemakkelijk, en de uitgeverij is in de laatste jaren wel bijzonder hard getroffen. Speciaal moest „De Morgen" de ernstige verarming van het Nederlandsche Volk ondervinden. In zoo'n tijd staat degene, die aan het hoofd van een bedrijf is gesteld en dus be slissen moet, voor harde besluiten, harder en bitterder naarmate men dengene tref fen moet, met wien men nauwer verbonden is en dien men dus, zakelijk gesproken, het minst in de gegeven omstandigheden zou willen deren. Maar er is niets aan te doen, meent de uitgever. En gelaten schrijft de heer Max van Poll „ter afscheid": Nog kan ik het mij moeilijk voorstellen; maar het is nu eenmaal de werkelijkheid: dit is het laatste artikel, dat ik, in mijn kwaliteit van hoofdredacteur, in dit blad zal schrijven. Het is niet zóó, dat ik vrijwillig heen ga, omdat de taak mij te zwaar zou worden, of omdat ik de algemeene verantwoordelijk heid voor de richting van dit blad al thans tot het oogenblik, waarop mij om streeks half Januari de noodzakelijkheid van dit heengaan werd beteekend niet meer zou willen of kunnen dragen. Het is nog minder zóó, dat de directie mij wegens eenig meeningsverschil of om soortgelijke redenen, de algemeene leiding wilde ontnemen. De reden van mijn heen gaan is in enkele woorden aan te geven: Ik ben, als zoovelen, crisisslachtoffer! Iedere „Morgen"-lezer weet, dat dit blad nimmer een lucratieve onderneming was. De bezoldiging der hoofdredactie was met dit feit en met haar volledige goedkeuring in overeenstemming. De crisis heeft echter zoodanigen invloed gehad op de financieele resultaten van het blad en van de onder neming, welke het uitgeeft, dat tot de uiterste bezuiniging, ter wille van behoud van het blad zelf moet worden overgegaan. Ware het mij mogelijk, ik zou de taak om niet zijn blijven vervullen; dat is mij echter, helaas! niet mogelijk. Dat het afscheid op dit oogenblik mij zwaar valt, behoef ik wel niet te zeggen. Dat de planter van de vlag het gebouw van De Morgen moet verlaten en aan een zoo bekwaam journalist als den heer Max van Poll werd „beteekend", dat men hem zou moeten „deren", teekent de inzinking van „de uitgeverij" wel pijnlijk. Het exploot van een hoofdredacteur om heen te gaan, wijl de directie-lade leeg was en het niet mogelijk was „de taak om niet te blijven vervullen", zal door de katholieke openbare meening nog wel eens worden bezien. In hoeverre het ideaal maatschappelijk moet beloond worden, is ook buiten klooster en pastorie een vraagstuk. En of er in „de uit geverij" niet een teveel van idealen en or ganen tiert tot in de devotie toe, is een ander probleem, dat door gezag en gezond verstand te gelegener tijd wel geordend zal worden. Want ordening behoort te be ginnen in het eigen huis. Ook achter de katholieke journalistieke coulissen, waar men van het eigen leed geen krantenkopij maakt, zal de wijze, waarop aan twaalf jaar verdiensten uitge leide is gedaan, niet zonder alsem worden gelezen. Want als „crisisslachtoffer" is de heer Max van Poll niet de eerste de beste onder de slachtoffers van werkloosheid of de beschikkingen van slecht boerende „uit geverij". Is het voor zijn zelfstandige acti viteit van zooveel jaren een winst, dat zijn stem met het éigen democratisch accent niet in de woestijn heeft geroepen, het moge voor de katholieke publiciteit geen verlies worden, dat ze deze stem niet meer uit Helmond hoort. Ieder katholiek dagblad zou gaarne zijn kolommen voor de meening van een medewerker als den heer Van Poli openstellen. BATAVIA, 1 April (Aneta). Het lid van den Raad van Indië, de heer A. Ph. van Aken, is aan een hartverlamming overleden. Van 1926—1929 was hij assistent-resident in Pidië op Atjeh; in 1930 werd hij resident van Menado. Van 1932—1935 was hij gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. Sinds 22 Januari 1.1. was hij lid van den Raad van Indië. BATAVIA, 31 Maart (Aneta). Charlie Chap lin en zijn gezelschap boekten passage voor het op 7 April naar Singapore vertrekkende K. N. I. L. M.-vliegtuig. SOERABAJA, 30 Maart. (Aneta) Op 27 Maart j.l. vond de plechtige uitvaart plaats van de in het R. K. Ziekenhuis Sint Vincentius a Paulo op 33-jarigen leeftijd overleden Zuster Heleria, die twee jaar geleden naar Indië was gekomen. De H. Requiem-Mis werd opgedragen door Pater Zoetmulder. Pastoor Van Hal verrichtte de beaardingsplechtigheden op het kerkhof te Kembangkoening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5