De reactie op de nieuwe Duitsche voorstellen I De overwinningen van Italië Buiten-Mongolië en Rusland Het nieuws van heden GUNSTIG OORDEEL IN ENGELSCHE KRINGEN De laatste kans van Hauptmann De dienstplicht in Oostenrijk DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 2 APRIL 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19878 Frankrijk onthoudt zich nog van elk commentaar tot de volledige tekst gepubliceerd is Objectieve studie door Parijs beloofd De beteekenis der wet is, dat Oos tenrijk zich geen beperkingen laat opleggen Versterkingen in Noord-Tirol Om na te gaan of de „Queen Mary" tijdens den tocht over de Clyde is be schadigd, is de oceaanreus te Southamp ton in een dok opgenomen Instorting te Antiochië Waarschijnlijk groot aantal dooden KRONING VAN EDWARD VIII Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiü ilium Waarschijnlijk nieuw uitstel als Wend el in staat van beschul diging wordt gesteld T er echtst elling niet vóór Vrijdag Italiaansche Tirolers zwaar gestraft Veroordeeld wegens critiek op het fascisme en bevordering van desertie Militaire parade van Amerikaansche marine-troepen fn de straten van New-York Voor de eerste maal sinds den wereldoorlog zijn in Oostenrijk door leger vliegtuigen militaire oefeningen gehouden Japansche beoordeeling van de Sovjet-Russische bedoelingen ten opzichte eener grensregeling Nanking zou achter de verdragen staan Geen oorlog, doch een guerilla wordt gevoerd Addis Abeba ontkent de bezetting van Sokota en Debarek Commissie van Dertien schrijft een brief Het instortingsproces te Berlijn Aannemer en leiders der werk zaamheden beschuldigd van dood door schuld AGRARISCHE HERVORMING IN SPANJE Wat meer geest Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 1 April. De Duitsche nota, die vandaag aan de Engelsche regeering is over handigd, is thans gepubliceerd, en komt overeen met hetgeen door ons reeds naar mededeelingen door Stefani werd gepubli ceerd. Hetzelfde agentschap verneemt in officïeele Duitsche kringen, dat men daar van meening is, dat de nota een opbouwend plan vormt, dat veel verder gaat dan het memorandum van 7 Maart en dat de logische ontwikke ling is van de voorstellen van dit memo randum. Voorts doet men opmerken, dat de te Lon den overhandigde nota door Hitier persoonlijk is geschreven. Wat de bewering van Flandin aangaat, dat de non-agressiepacten nutteloos zijn gemaakt door het bestaan van het Kelloggpact, wordt in dezelfde kringen naar voren gebracht, dat in tegendeel deze bilaterale pacten het Kellogg pact m staat zouden stellen zijn practische uit werking te krijgen. De reactie in politieke en journalistieke kringen te Londen is gunstig, de avondbla den noemen de nieuwe voorstellen verzoe nend. Het Britsche kabinet heeft vanmorgen een zitting gehouden, welke meer dan twee uur heeft geduurd. Hedenmiddag 16 uur is het kabinet wederom bijeengekomen in Downingstreet. Voornamelijk is gesproken over het Duitsche antwoord, dat nog vertaald moest worden en daarom nog niet kon worden overgelegd. Eden heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van Hitler's antwoord, waarna de ministers ge sproken hebben over de beteekenis, die men daaraan moet hechten en over de gevolgen daar van voor het standpunt der Locarno-mogend- heden. In het Lagerhuis verklaarde Eden hedenmid dag, dat hij nog niets kon zeggen omtrent de tegenvoorstellen van Duitsehland. Vermoedelijk zouden deze in den avond worden gepubliceerd. In antwoord op een vraag over de ver plichtingen van Engeland in Europa buiten de Locarno-mogendheden, wees Eden op zijn verklaring van j.l. Donderdag, dat En geland buiten het verdrag van Locarno al leen was gebonden door het Volkenbonds- paet. Verder verklaarde minister-president Baldwin in antwoord op een vraag, dat in vredestijd geen conscriptie zal worden ingevoerd, ten minste niet onder de huidige regeering. Ten aanzien van de besprekingen van de generale staven verklaarde Baldwin niets te hoeven toevoegen aan de woorden van Eden op Donderdag j.l. In gezaghebbende kringen erkent men volledig, dat het Duitsche memorandum veel materiaal behelst waarvan een gedeelte nieuw is dat de meest zorgvuldige be studeering zal vereischen. Het zal zeker in de eerstvolgende dagen nauw keurig bestudeerd worden en zoo noodig zal de Duitsche regeering verzocht worden ophelde ringen te verstrekken. Uiteraard bestaat er teleurstelling dat met betrekking tot de voorstellen, die door de an dere Locarno-mogendheden aan de Duitsche regeering zijn voorgelegd, het document geen duidelijk antwoord biedt. In verband hiermee wordt er aan herinnerd, dat het voornaamste doel van die voorstellen was het vertrouwen te herstellen, dat vernield was door de actie van Duitsehland in het Rijnland en de Loearno- mogendheden boden aan tot herstel van dit vertrouwen bijdragen te geven. Een dergelijke bijdrage werd van Duitsehland gevraagd. On danks den verzoenenden toon wordt nu geen bepaalde bijdrage in de gehoopte richting aan geboden en men erkent, dat vele moeilijkheden bog moeten worden overwonnen, voordat het stadium van onderhandelingen kan worden be reikt. Tenslotte merkt men hier op, dat er in het Duitsche memorandum niets staat, waardoor toegegeven wordt, dat West-Europa in den tegenwoordigen critieken toestand is gekomen tengevolge van het Duitsche opzeggen van het Verdrag en men is er zich van bewust, dat in dit en nog andere opzichten het memorandum critieke reacties zal wekken in andere landen. In Fransche kringen onthoudt men zich van elken commentaar op het Duitsche antwoord, daar men, alvorens een oordeel uit te spreken, eerst in het bezit wil zijn van den volledigen tekst van het memorandum. wende punten bevat, zal daaraan speciale aandacht worden besteed. Verder is men van plan de samenwerking tusschen de Locarno-mogendheden voort te zetten, zooals deze op 19 Maart werd geregeld. In bevoegde kringen is men daarom van oor deel, dat de vier betrokken regeeringen zoo spoedig mogelijk bijeen moeten komen. Men wenscht dan ook, dat de voorgestelde bijeen komst te Brussel binnenkort wordt gehouden, opdat van gedachten kan worden gewisseld over een gemeenschappelijke gedragslijn. De minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den Engelschen ambassadeur te Farijs. Naar verluidt heeft de bespreking on geveer 40 minuten geduurd. De tekst van het vredesplan der Duitsche regeering is Flandin door den ambassadeur nog niet overhandigd, aangezien de vertaling van het document in Londen langer geduurd heeft dan verwacht werd en men van Engelschen kant iedere onduidelijkheid in de interpretatie zou willen vermijden. LONDEN, 1 April (Reuter). De kabinetsraad is vanmiddag gedurende een uur en een kwar tier bijeen geweest. De ministers hebben het Duitsche antwoord bestudeerd. Eden zal morgen een onderhoud hebben met von Ribbentrop, teneinde eenige ophelderingen over zekere punten van de Duitsche nota te verkrijgen. In elk geval is Parijs voornemens het Duitsche antwoord vólkomen objectief te bestudeercn. Indien het positieve en opbou- WEENEN, 1 April (D.N.B.). De regeering zal bij decreet den aard en duur van den „Bondsdienstplicht", welke heden door den Bondsraad werd aangenomen, vaststellen. Ter motiveering van deze wet heeft, zooals reeds gemeld, bondskanselier dr.- Schuschnigg een rede gehouden, waarin hij op de eerste plaats économische kwesties behandelde. Hij zeide o.a., dat de regeering in de „Phoenix"- kwestie zonder aanzien des persoons zal han delen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde hij, dat de toestand niet is gewijzigd. Oostenrijk hecht er waarde aan met alle buur staten in vrede te leven. Den laatsten tijd is Oostenrijk in staat geweest de bestaande ver dragen aan een nieuw onderzoek te onderwerpen en uit te breiden. Oostenrijk heeft bewezen een bolwerk van den vrede te zijn en als het niettegen staande dit toch den Bondsdienstplicht in voert, dan beteekent dit, dat het zich als vrijen en zelfstandigen staat geen beper kingen laat opleggen. Nadrukkelijk wees de bondskanselier erop, dat de regeering zich voorbehoudt de dienst plichtigen met of zonder wapens in leger of elders hun taak te laten vervullen. Volgens berichten uit Noord-Tirol verwacht men hier binnenkort een inspectie van Oosten- rijksche genie-officieren en van den generalen staf, welke belast zouden zijn met het vaststel len van de plaatsen, waar „blokhuizen" moeten worden gebouwd, welke ten doel hebben de we gen, waarlangs Tirol en Vorarlberg vanuit het Noorden te bereiken zijn, te blokkeeren. Er is hier geen sprake van een kostbare verdedigings linie, doch van lichte werken, welke evenwel gunstig' gelegen zijn om een eventueelen aanval ler op te houden. JERUZALEM, 1 April. (A.N.P.) Het nieuwe gedeelte van het nationale museum te Antio chië in Noord-Syrië is ingestort. Vijftig arbei ders, die de laatste hand aan de uitbreiding leg den, werden onder de puinhoopen bedolven. Tot dusverre zijn zes mannen zwaargewond tevoor schijn gebracht. Men vreest, dat meer dan twin tig der bedolvenen om het leven zijn gekomen. In het onderhoud, dat de Engelsche koning had met Ramsay Macdonald, is de datum voor de kroning van Eduard VIII vastgesteld. Vóór Paschen zal deze datum voor den ministerpre sident in het Lagerhuis worden medegedeeld. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, he- trokken met regen, later opklarend, aan- =E vankelljk Iets zachter. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- H rend, later waarschijnlijk weer regen. TRENTON, 1 April (Reuter). Vanavond is de Grand jury van het district Mercer opnieuw bijeengekomen en zal, naar men aanneemt, beslissen of de ex-advocaat Wen- del, in staat van beschuldiging moet worden gesteld. De procureur Erwin Marshall deelt mee, dat de jury van het district Mercer tot 2 April a.s. de zitting heeft uitgesteld, teneinde een onderzoek in te stellen in de kwestie-Wendel, die eerst bekende het kind van Lindbergh te hebben gedood, en later deze verklaring weer introk. Deze beslissing van de jury vergroot de waarschijnlijkheid van een nieuw uitstel van de executie van Hauptmann buiten de 48 urn', welke gisteravond werden toege staan. Kimberling, de gouverneur van de ge vangenis, heeft verklaard, dat Hauptmann in ieder geval niet vóór Vrijdag a.s. om acht uur des avonds terechtgesteld zal wor den. LONDEN, 1 April. (Reuter.) De „Daily Tele graph" meldt uit Innsbrück, dat acht inwoners van Zuid-Tirol door de Italiaansche autoritei ten zwaar gestraft zijn wegens het oefenen van critiek op 't fascistische regime of het hulp ver- leenen aan Italiaansche soldaten, die naar Oos tenrijk deserteerden. De meeste veroordeelden zullen één tot vijf jaar in Zuid-Italië moeten doorbrengen; een der Tirolers is gedeporteerd naar het Italiaansche „Duivelseiland" Lampe- dura bij de Afrikaansche kust. Hij had belee- digende woorden aan het adres van vooraan staande fascisten geuit en was door een regee- ringsspion aangebracht. TOKIO, 1 April (DNB) De besliste ver klaring van den plaatsvervangenden volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Stomoniakoff tegenover den Japanschen ambassadeur in Moskou, Ohta, dat de Russische regeering zich op grond van de verdragen met Buiten-Mongolië verplicht voelt tot een gewapende assistentie ingeval van - een aanval door derden,, brengt einde lijk, naar de Japansche bladen in het licht stellen, de sedert lang door Japan geëischtc opheldering van de grensverhoudingen tus schen Mandsjoekwo en Sowjet-Rusland, resp. Buiten-Mongolië. De bladen wijzen er op, dat thans het ge meenschappelijk front tegen Japan en Mand sjoekwo tot' stand is gebracht, waarbij de tot dusverre nog niet opgehelderde, maar tóch als zeker te veronderstellen deelneming van Nan king den toestand nog essentieel verscherpt. Twijfelachtig is nog slechts of bij plaatse lijke grensgeschillen met Buiten-Mongolië door de Sowjet-Unie hulp zal worden gegeven. In verband hiermede maakt het agentschap Domei melding van het inmiddels reeds be kende incident van gisteren, bij het Boeir- meer, waarbij door de Buiten-Mongolen van 12 vliegtuigen gebruik zou zijn gemaakt. De regeering van Mandsjoekwo heeft op grond van dit incident een protest inge diend in Oerga en er op gewezen, dat dit nieuwe incident een ernstigen toestand in het leven roept. In de bladen wordt ten aanzien van dit nieuwe incident uiting gegeven aan de opvat ting, dat de Sowjet-regeeriiig zich naar het schijnt niets gelegen laat liggen aan een vreedzame oplossing.. Dit!-wordt ook bevestigd door de laatste berichten .uit Wladiwostock, die nieuwe versterkingen aankondigenvoor de Oostelijke grenzen bij Hontsjoen. De Sowjet-Unie schijnt het oogenblik gunstig te achten, aldus schrijven de Ja pansche bladen, om tezamen met Buiten- Mongolië door een dreigende houding'een grensregeling ten nadeele van Japan af te dwingen. Japan zal zich echter niet laten intimideeren. Het beschouwt de grensrege ling slechts als hulpoplossing. De beveili ging van Mandsjoekwo zal eerst na het uit den weg ruimen van den militairen druk. der Sowjet-Unie door een demilitarisatie van de grensgebieden kunnen worden be reikt. Deze eisch vormt het bekende en in overeen stemming met de militairen nagestreefde doel van de geheele Japansche regeering. De Sowjet-Unie gelooft daarentegen, steu nende op Frankrijk en Buiten-Mongolië en op de tot dusverre nog niet opgehelderde afspra ken met Nanking, een begin te kunnen maken met de omsingeling van Mandsjoekwo en daar mede een optreden tegen Japan continentaal mogelijk te maken. MOSKOU, 1 April (Reuter). De indruk, welken men in Sowjet-kringen heeft over de voortdurende grensincidenten in het Verre Oosten is, dat hier geen oorlog heerscht, doch wel een guerilla-, welke zeer gevaarlijk is. Het schijnt, dat Buiten-Mongolië op het spel wordt gezet in een krachtproef tusschen Sow jet-Rusland en het expansief dynamisme van Japan. Het is de vraag, of Rusland werkelijk ten einde toe door wil zetten, daar het voornaam ste doel van hét verdrag met Buiten-Mongolië was tijd te winnen. Niettegenstaande de ernstige incidenten van de laatste dager., schijnt het op het oogenblik toch, dat geen van beide partijen ernstige com plicaties wenscht. ROME, 1 April (Reuter). Buitenlandsche bladen hebben beschouwingen gepubliceerd over de politieke aspecten van een eventueele be zetting door Italië van Gondar en de zone van het Tanameer. In politieke Italiaansche krin gen, aldus het agentschap Stefani, verklaart men in dit verband, dat de ontwikkeling der operaties in Oost-Afrika op het oogenblik een uitsluitend militair en strategisch karakter draagt, met uitsluiting van iedere politieke kwestie. Aan den anderen kant herinnert men er aan, dat de Italiaansche regeering reeds verklaard heeft, dat de Britsche belangen in Oost-Afrika in geen enkel opzicht zullen worden ge schonden. Volgens Abessinische berichten is de toestand aan het Noordelijk front sinds eenige dagen volkomen onoverzichtelijk, aangezien alle bij zonderheden omtrent de troepenbewegingen en de gevechten ontbreken. In haar communiqué No. 187 dementeert de Abessinische regeering dat de steden Sokota en Debarek zouden zijn bezet, gelijk is medegedeeld in het Italiaansche leger- berieht 168. Ook de overige inhoud van dit Italiaansche legerbericht wordt onjuist ge noemd. Aan het Noordelijk front heerscht nog steeds een zeer krachtige activiteit van de luchtmacht. Aan het Somalifront komen vrij hevige voor postengevechten tot ontwikkeling, voornamelijk in de streek ten Zuiden van Dagaboer. Bijzon derheden zijn echter niet bekend. De voorzitter van de commissie van der tien, de Madariaga, heeft een schrijven ge richt tot de Italiaansche regeering, met het doel in gezamenlijk overleg te komen tot vaststelling van de procedure der onder handelingen, waartoe toestemming werd gegeven in antwoord op den oproep van de commissie met betrekking tot oplossing van het Italiaansch-Abessinisch geschil. Dit schrijven is vandaag te Rome aangeko men. De Italiaansche regeering is thans bezig met de bestudeering van den inhoud. De reactie op de Duitsche tegenvoorstellen. De overwinningien van Italië. Beteekenis van de invoering van den dienstplicht in Oostenrijk. Ministerraad te Praag in verband met de in. voering van den dienstplicht in Oostenrijk. De grensincidenten in het Verre Oosten eu het Russisch verdrag met Buiten-Mongolië. Voorzorgsmaatregelen in Fransch-Marokko. De laatste kans van Hauptmann. De Tweede Kamer is, na eenige kleinere wets ontwerpen z. h. st. aanvaard te hebben, op Paaschreces gegaan. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging van de Geldschieters- wet. Bezoek van Koning Leopold aan den stand van het Koloniaal Instituut op de Brusselsche Jaar beurs. De achtste spanning voor de brtig over 't Hol- landsch Diep geplaatst. Nederlander in Duitsehland gevangen gezet, verdacht van het invoeren van communistische lectuur. Beurs van New-York: stemming zeer vast; het slot niet op het hoogste punt van den dag. BERLIJN, 1 April. (D. N. B.) In het instor tingsproces, dat vandaag begonnen is, zullen zich de ingenieur Hugo Hoffmann, directeur der .Berlijnsche Baugesellschaft", de ingenieur Fritz Noth, die de leiding had bij de werkzaamheden in de Hermann Goeringstrasse, en drie anderen hebben te verantwoorden. Hun allen wordt dood door schuld ten laste gelegd; zij bevinden zich reeds sedert 15 September 1935 in preventieve hechtenis. De akte van beschuldiging zegt onder meer, dat op de plaats van de werkzaamheden geen enkel juist bouwplan aanwezig was. Verder zouden steenen van verkeerde afmetingen ge bruikt zijn en de noodige voorzorgsmaatregelen niet in acht zijn genomen. Den vertegenwoor digers der rijksspoorwegen wordt ten laste ge legd, dat zij zich niet voldoende van hun plicht tot controle hebben gekweten. Men verwacht dat de behandeling verschei dene weken zal duren. Als eerste is vandaag Hugo Hoffmann verhoord. In de provincie Saragossa (Spanje) is men thans begonnen met de toepassing van de wet op de agrarische hervorming. Op 600 h.a. ont gonnen en geïrrigeerden grond en 2000 h.a. wei land zijn landarbeiders geplaatst. Wij hebben gisteren anderen en ons zelf een examen afgenomen en getest op geestigheid. Scherts moet er zijn in 't leven. 1 April was er de dag voor. Maar in 't algemeen gespro ken: is de geestigheid der menschen u meegevallen? Wij spreken geen oor deel uit. We stellen alleen de vraag. Toch wil 't ons van het hart, dat een beetje meer Attisch zout, zooals dit in klassieken trant heet, niet kwaad zou doen. Wat meer Attisch zout, dus wat fijnere, zuiverder geestigheid kan onze samenleving heusch nog wel verdra gen. of liever: heeft ze juist noodig! Thijm gaf z'n volksalmanak uit voor de breede lagen onzer gemeenschap en hij deed daarin het beste drukken dat hij te geven had. Hij zei niet: 't is •,maar" voor het volk, doch omge keerd: het is voor ons volk, dus moet het 't beste zijn! Zoo ook met heel den geest in onze samenleving. Laten we dien op hoogen peil brengen en houden. Vijf Moros, leden van een bandietenbende op de Philippijnen, zijn gedood in een gevecht met een honderdtal militairen. De soldaten omsin gelden de schuilplaats van de roovers, welke was gevestigd in een verlaten fort in de provin cie Lanao op het eiland Mindanao. Naar vernomen wordt hebben op verschei dene plaatsen in Europeesch Rusland de Kol chozen landerijen aan de individueele boeren verkocht of verhuurd. In verband hiermee worden verscheidene processen gevoerd. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 754.6 Vorige stand 758.8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1