BERLIJN STELT VOOR HET ANTWOORD VALT MEE LAND VERHUIZINGSWET Palmolive! rAC\f\Jocle/i Seworidefct de IAtct) 'PALMOLIVETEINT"! DONDERDAG 2 APRIL 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Goede wil en angst dicteeren PHOHI-UITZENDING VOOR DE VER. STATEN Radio-propaganda voor Nederland in Noord-Amerika HULDIGING OUDwMINISTER Jhr. Dr. J. LOUDON N.V. „DE SPHINX" Een in goede banen geleide emi gratie is een vraagstuk van de eerste orde Aansprakelijkheid van den vervoerder QEel is cie olijfolie in De olijfolie-methode die door 20.000 specialisten wordt aanbevolen. PER STUK, Katoenindustrie in Ned.-Indië Oprichting van een proefbedrijf staat thans voor de deur BROEDERSCHAP VOOR VEILIG VERKEER Opgericht in Van den Elsendorp WIJZIGING SCHEPENWET De samenstelling van den Raad voor de Scheepvaart UITBREIDINGSPLAN VAN NAARDEN GOEDGEKEURD De doorbraak der wallen een feit Schout bij nacht tit. A. L. Boelen 80 jaar 1 Nieuwe C.A.O. in het drukkersbedrijf Algemeene vergadering der werk gevers aanvaardt het voorstel EEN S.O.S. Bij het a.s. vertrek van Mgr. Mangers DE REISBELASTING Nadeelig voor de studie in de Aardrijkskunde NIEUWE ORDER VAN DE K. P.M. De postvluchten Dat Hitier de nog steeds niet door Italië onderschreven voorstellen der Locarnomo- gendheden, te Londen geformuleerd, niet zou accepteeren, stond voor iedereen, die zoowel de verkiezingsredevoeringen van den Führer als de IXiitsche perscommentaren heeft gevolgd, van te voren vast. Het is dus geen nieuwe teleurstel ling, dat Duitschland op grond van zijn eer gevoel en gelijkgerechtigdheids- en souvereinl- teitsbewustzijn op de Londensche suggesties niet wenscht in te gaan, al waren deze voorstellen ook grootendeels alleen maar als overgangs maatregelen bedoeld. Na den zelfs in het Derde Rijk verbazingwekkenden uitslag der zgn. ple- biscitaire Rijksdagverkiezingen, waarbij bijna 99 pCt. der kiesgerechtigde bevolking Hitier opnieuw plein-pouvoir heette te verleenen, moest gevreasd worden, dat Duitschland nog hooger in zijn isolementstoren zou klimmen om den volkeren de fanfare van zijn volkomen eigengereidheid en eigenmachtigheid als een angstwekkend martiale vredesmelodie in de tui tende ooren te blazen. Dit is echter niet ge schied en dat valt dus mee. Van een verzoenend toenaderingsgebaar, waarom het bemiddelende Engeland als het ware gebedeld heeft, valt in de nieuwe Duitsche voorstellen wel niet veel meer dan enkele voorzichtige beweginkjes te bespeuren, maar de Britsche regeering is met de Britsche publieke opinie bereid elk stroohalmp- je, hoe teer en zwak ook, aan te grijpen als een reddingsgordel voor het te water geraakte EuropaOpvallend is de bijna bezwerende toon van het Duitsche antwoord, waarin welhaast tranen van ontroering meeklinken om de echt heid en oprechtheid van den Duitschen vredes wil overtuigend te betuigen. Het is duidelijk, dat naast Duitschlands goeden wil, die vrede wenscht voor het Derde Rijk om het economisch en militair weer volledig op zijn verhaal te la ten komen, ook Duitschlands angst voor de be sprekingen der generale staven van de Locarno- mogendheden een woordje heeft meegesproken bij de opstelling van dit Duitsche memoran dum. De Fransche pers heeft zich onmiddellijk met hatelijke en denigreerende termen op de nieuwe Duitsche voorstellen geworpen en ver raadt daardoor, dat zij liever de militaire bond genootschappen en het isolement van Duitsch land wil bevorderen dan met Duitschland een nieuwe vredesorganisatie op te bouwen. Indien de Fransche regeering zich met de perscon- mentaren vereenzelvigt, hetgeen niet onwaar schijnlijk is, daar Flandin op zijn scherp ge stelde vragen betreffende Duitschlands toe komstplannen geen rechtstreeksch en ondubbel zinnig antwoord heeft gekregen en Frankrijk Engeland tracht over te halen meer aandacht te wijden aan zijn plichten van Locarnö-garant dan aan zijn bemiddelingsliefhebberij, zal men beter doen te wachten tot na de Fransche ver kiezingen, alvorens onderhandelingen over de Duitsche voorstellen te openen. Het herhalen van de Duitsche motiveering van de schending van de verdragen van Versailles en Locarno in den aanvang van het Duitsche antwoord levert geen enkel nieuw gezichtspunt op en over de losse steken van deze motiveering hebben wij reeds zoo vaak en zoo uitvoerig geschreven, dat Wij hierop niet nader in zullen gaan. Voor het oogenblik zullen wij ons liever beperken tot de Duitsche vredes voorstellen zelf, welke het belangrijkste en voor de toekomst meest beteekenende gedeelte van het antwoord van Berlijn vormen. Duitschland wil in drie phasen het uiteindelijk doel: een vijf-en-twintig-jarig vredesbestand voor Europa bereiken. Eerst een phase van vier maanden ter kalmeering van de politieke at mosfeer en ter voorbereiding van de procedure der te voeren onderhandelingen. Dit denkbeeld is lang niet onverstandig, al doet het een weinig vreemd aan, dat het voortspruit uit het brein, dat door de schending van Loeamo en de remi- litarisatie van de Rijnzone verantwoordelijk ge steld moet worden voor de huidige onrust en opwinding in de totaal vertroebelde politieke atmosfeer. Eulk een voorbereidingsperiode, be perkt tot vier maanden, zou op de-lange-baan- schuiverij kunnen voorkomen. Frankrijk zou zijn verkiezingen kunnen houden en Duitschland kan in vier maanden tijd geen fortificaties uit den bodem van het Rijnland stampen. De twee de phase zou door de eigenlijke onderhandelin gen en de derde door de noodzakelijk gebleken aanvullende onderhandelingen ter waarborging van den Europeeschen vrede moeten worden gevormd. Voorop stelt Duitschland natuurlijk den eisch van volkomen gelijkheid en gelijkge rechtigdheid. Dit is billijk, al dient er op ge wezen te worden, dat de discrimineerende vre desverdragen er zeker niet rechtvaardiger zou den hebben uitgezien, indien Duitschland den oorlog had gewonnen en ze had kunnen dictee- ren. Vredesverdragen woorden nu eenmaal altijd tusschen overwinnaars en overwonnenen geslo ten. Wie een oorlog voert, loopt onvermijdelijk het risico van te verliezen en heeft daarvan de consequenties, zij het ook met tegenzin, te aan vaarden. Dit neemt echter niet weg, dat de rampzalig en onhoudbaar gebleken geest van Versailles thans onder de totaal veranderde om standigheden eindelijk naar het rijk der fatale hersenschimmen dient uitgebannen te worden, indien 'men tenminste tot een nieuwe Europee- Sche politieke ordening wenscht te komen. Gedurende de vier maanden van voorberei ding der in Hitler's voorstellen van 7 Maart aangeboden niet-aanvalspacten Voor West- en Oost-Europa, met stilzwijgende Uitzondering van Sovjet-Rusland, zal Duitsch land de troepen in het Rijnland niet versterken, nits België en Frankrijk een zelfde houding aannemen, en deze troepen niet nader bij de trens brengen, terwijl een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Engeland en Italië en van een'gedesinteresseerde neutrale derde mogendheid op de naleving daarvan zal toezien. Hier valt het eerste toenaderingsbeweginkje te constateeren. Geen wederzijdsche gedemilitariseerde zone langs de grenzen meer, gelijk Hitier aanvanke lijk voorstelde, geen éénzijdige demilitarisatie op Duitsch gebied onder internationaal poli tietoezicht, gelijk de andere Locarno-mogend- heden het wilden, maar een handhaving van den momenteelen toestand onder toezicht van een internationale commissie. Frankrijk zal dit veel te weinig zijn, maar Engeland zal er eenig houvast in vinden. Op den grondslag van vol komen wederkeerigheid is de Duitsche regee ring bereid elke militaire beperking aan de Duitsche westgrens te aanvaarden. Deze ver klaring is niet veel meer dan een schoone phrase, aangezien België en Frankrijk langs de Duitsche grenzen niet meer ongedaan te maken militaire voorzieningen hebben getrof fen, welke volgens het oordeel van Duitschland zelf meer dan afdoende moeten worden ge acht. Belangrijker is, dat Duitschland bereid is ook zijnerzijds militaire bijstandsverplichtin gen op zich te nemen indien de te sluiten vei- lieheidsaccoorden dit zouden eischen. Hieruit blijkt, dat Duitschland niet slechts passief en alleen voor zoover het van zijn eigen inzicht afhankelijk is, maar ook actief en in samen werking met anderen wil meedoen aan de handhaving van den vrede. Een nieuw element in de Duitsche voorstellen is nog dat Frankrijk en Duitscihland izichs moeten verplichten er naar te streven, dat in de opvoeding der jeugd en in publicaties alles wordt vermeden, wat voor de andere partij beleedigend zou kunnen zijn. Indien dit beteekent, dat „Mein Kampf" uit de circulatie zou worden genomen en er een einde zou worden gemaakt aan het over- en-weer gestook zoowel van Frankrijk als van Duitschland, dan zou dit voorstel van ontzag lijke psychologische en vrede-bevorderende be- teekenis kunnen zijn. Het voorstel om de ra tificatie van de te sluiten Fransch-Duitsche overeenkomst door een volksstemming in beide landen te laten geschieden, opdat de „heilig heid" van zulk een verdrag zou worden geac centueerd en bevestigd, doet heel wonderlijk aan. Het is een bewuste voortzetting van de Duitsche methoden om over de hoofden der Fransche regeering heen een beroep op het Fransche volk te doen. Frankrijk kent echter het instituut der volksstemmingen niet en het zal wel niet bereid zijn ter wille van Duitsch land zijn wetgeving op dit gebied te herzien. Ook doet het eenigszins vreemd aan, dat Duitschland onmiddellijk of na de sluiting der voorgestelde verdragen in den Volkenbond wil terugkeeren. Door het lidmaatschap van den Volkenbond toch alsmede door de ondertee- kening van 't Kellogpact aanvaardt Duitsch land het nooit-meer-oorlog-principe, niet voor slechts 25 jaar, maar voor altijd. Al de bij zondere Fransch-Duitsche regelingen en ga ranties, welke Duitschland voorstelt, zouden trouwens overbodig moeten zijn, wanneer Duitschland weer tot den Volkenbond zou toetreden. Zij worden echter noodzakelijk, om dat Duitschland alleen met extra-garanties het verspeelde vertrouwen moet zien terug te win- nen. Het in het leven roepen van een speciaal arbitragehof, dat uitsluitend voor de Duitsch- Fransche overeenkomsten competent zou zijn, is ook zoo'n typisch denkbeeld. Waarom wenscht Duitschland zulk een instantie? Er is toch een juridische instelling als het Permanente Hof van Internationale Justitie en een politieke in stantie als de Volkenbondsraad? Komt hier niet duidelijk de bedoeling naar voren Rusland al len invloed op de Fransch-Duitsche betrekkin gen te ontnemen, welke het door zijn lidmaat schap van deri Volkenbondsraad zou kunnen uitoefenen? Het algemeene pleidooi van Duitsch land voor bewapeningsbeperking, verlichting van de financieele en economische situatie en psychologische ontspanning is uitermate sym pathiek, alleen is het maar jammer dat Duitsch lands houding en gedragingen een van de voornaamste oorzaken zijn geweest voor het opvoeren der bewapeningen, de financieele en economische ellende en de psychologische span ningen in Europa. Maar het is beter dat men ten halve keert, dan tan heele dwaalt. Met deze vluchtige opmerkingen zullen wij voor heden volstaan. Wij meenen, dat de nieuwe Duitsche voorstellen van dien aard zijn, dat zij door de betrokkenen in ieder geval ernstig in overweging dienen te worden genomen. Niet omdat zij „makellos" zouden zijn, maar omdat wij geen heil, doch slechts onheil voor Europa en de rest van de wereld verwachten indien zij zonder meer ter zijde zouden worden geschoven. Wil men op de Duitsche voorstellen niet ingaan, dan zal Europa een tijd van verhoogde spanning, van ruïneuze bewapening en een verstikkende om- singelingspolitiek, met als uiteindelijk gevolg een catastrophe, tegemoet gaan, terwijl men anders in het meest ongunstige geval tenminste voor 25 jaar gevrijwaard zou kunnen worden voor een dergelijke ramp. Is het niet beter het onzekere, hoe onzeker dit ook moge zijn, te verkiezen boven de wiskundige zekerheid van een gewelddadige explosie binnen afzienbaren tijd? Risico's zullen er altijd blijven bestaan, dat kan nu eenmaal niet anders. Het gaat er dus alleen maar om het geringste risico te kiezen. De Nederlandsche kortegolfzender PHOHI, die thans, dank zij het gebruik van andere golf lengten, in de Ver. Staten uitstekend wordt ge hoord, is, volgens een mededeeling in de Tele graaf, bereid gedurende drie uren per week een Nederlandsch wereldprogramma te organiseeren, waarvan een gedeelte speciaal voor de Vereenig- de Staten van Amerika w'ordt bestemd. De kosten zullen f 30.000 per jaar bedragen, welke som, naar de Ned.-Amerikaansche K. v. K. meent, zonder moeite kan worden bijeenge bracht. De strekking van deze radio-uitzendingen is in het algemeen den naam van ons land in an dere werelddeelen een grootere en betere be kendheid te geven, waarbij tevens de gelegen heid zal bestaan op effectieve wijze de aandacht te vestigen op onze takken van nijverheid en de voortbrengselen daarvan. De receptie, die het huldigingscomité aan jhr. Loudon aanbiedt en waarbij de voorzitter de minister van Staat mr. D. Fock het woord zal voeren, wordt Zaterdag 4 April des namiddags om half vijf in hotel Wittebrug, Den Haag, ge houden. Woensdag is de gewone jaarlijksche verga dering gehouden van aandeelhouders der N. V. Glas-, Kristal- en Aardewerkfabrieken te Maastricht voorheen Fetrus Regout en Co. De door het bestuur voorgelegde balans- en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1935 werden goedgekeurd. Besloten werd dat geen dividend zal worden uitgekeerd. Ite aftredende bestuurders en commissaris werden herkozen. In de vacature van den overleden commis saris, den heer Hubert Brouwers werd be noemd de heer Leon Lhoëst te Maastricht. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer houdende bepalingen met betrekking tot emigranten en transmigran ten. Blijkens dit verslag vond het algemeen instemming, dat de regeering de wet van 1 Juni 1861 wenscht te vervangen door een moderne regeling. Men deelde de ver wachting, dat uit ons zoo dicht bevolkt land niet minder dan vroeger een groote trek 'naar den vreemde zal plaats hebben, zoodra de omstandigheden daartoe weer gunstig zijn. Een in goede banen geleide emigratie, zoo werd door verscheidene leden betoogd, is in derdaad niet alleen voor ons land een groot volksbelang, doch ook van internationaal standpunt gezien een vraagstuk van de eerste orde. Voor ons land klemt dit vraagstuk te meer, nu wel vast staat, dat binnen afzienba ren tijd voor groote groepen onzer bevolking in Nederland geen werkgelegenheid zal be-^ staan. De regeering heeft dan ook, naar men* meende, getoond, een vooruitzienden blik te bezitten, door reeds thans het ontwerp eener nieuwe landverhuizingswet in te dienen. Gevraagd werd o.m., of de regeering bereid is, de emigratie krachtig te bevorderen en voor dat doel gelden beschikbaar te stellen, ten einde het particulier initiatief te steunen. Eenige leden, van oordeel, dat de regeering te weinig doet om de emigratie te bevorderen, drongen er op aan een bijzonder regeerings- bureau in te stellen, om de emigratiebelangen te behartigen. Verscheidene leden betreurden, dat de regee ring bij de voorbereiding van dit wetsontwerp geen overleg gepleegd heeft met de Neder landsche reedersvereeniging, noch met een der by het vervoer van landverhuizers betrokken scheepvaarmaatschappijen. Temeer achtten zij dit te betreuren omdat thans blijkt, dat bij deze maatschappijen tegen de voorgestelde re geling verschillende bezwaren bestaan. Eenige leden voegden hieraan toe, dat huns inziens bij een voorafgaand overleg niet alleen de organisatie der reeders, doch ook die der schepelingen gehoord had moeten worden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat beter behoort te worden onderscheiden tus schen de verplichtingen, welke geacht kunnen worden te behooren tot de taak van den ver voerder, en de zorg, die ten aanzien van de landverhuizers door de organen der overheid in achiyenomen dient te worden. Het ontwerp legt op den ondernemer ver plichtingen die hy zeer bezwaarlyk dragen kan, Heeft de ondernemer zich van zijn vervoer- plicht gekweten en heeft de landverhuizer het schip of de genoemde verblijven aan den wal verlaten, dan behooren de verplichtingen van den ondernemer te eindigen. Ook kunnen re delijkerwijze zijn verplichtingen niet eerder een aanvang nemen, dan op het tijdstip, waarop de landverhuizer zich bij hem aan meldt. Met het voorstel in artikel 5, de be voegdheid tot het geven van voorlichting omtrent emigratie afhankelijk te stellen van een vergunning, waaraan voorwaarden verbonden kunnen worden, kon men zich vereenigen. Echter werd opgemerkt, dat de als voorbeeld in de memorie van toelichting genoemde eisch, dat de voorlichting alleen gegeven mag worden op het bureau van den vergunning houder, te ver gaat. Het moet mogelijk zijn, zoo meende men, deze voorlichting ook te ver strekken per brief of op de bureaux van de officieele agenten der reederij. Men achtte het 'n te ver gaanden eisch, dat de ondernemer den emigrant, die wordt terug gewezen, kosteloos moet terugvoeren naar de plaats, waar het vervoer een aanvang heeft genomen. Ook de verplichting tot schadevergoeding, den ondernemer opgelegd, gaat, naar men meende, te ver. Een verbetering zou reeds bereikt worden, indien de aansprakelijkheid van den onder nemer werd beperkt tot die gevallen, waarin hij wel, doch de emigrant niet voor de afreis redelijkerwijze had moeten voorzien, dat de .emigrant zou worden teruggewezen. Groote hoeveelheden van deze schoonheidsolie worden bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep gebruikt - om jeugd, charme en schoonheid te behouden 1 Een dagelijksch voetbad met Palmolive en warm water houdt Uw voeten in goede conditie. Sinds eeuwen is het bekend dat olijfolie ongeëvenaarde hoedanigheden bezit als schoonheidsmiddel. Op dokter's voorschrift wordt zelfs de teere huid van de pas-geborene met olijfolie verzorgd! Twintig duizend schoonheidsspecialisten, over de ge- heele wereld, bevelen de dagelijksche Palmolive schoon heidsbehandeling aan, omdat Palmolive zeep bereid wordt uit een mengsel van olijf- en palmoliën zuiver, ver zachtend en grondig reinigend. Olijfolie „smelt" op lichaamstemperatuur. Zij dringt zon der irritatie diep in de poriën door, verwijdert zachtjes alle onreinheden en houdt de huid soepel en jong. Wasch dus U huid mooi, op deze eenvoudige manier: Masseer iedere dag tweemaal met het overvloedige, warme schuim van Palmolive, en U zult voelen hoe Uw huid soepeler en jeugdiger wordt. Spoel daarna goed af: eerst met warm, dan met koud water. Als Uw teint wordt ver zorgd met Palmolive, zult U ook geen last van een ruwe of gesprongen huid hebben. Jeugd en charme! dat is de belooning voor deze eenvoudige dagelijksche behandeling. In een vergadering te Enschede, heeft de Textielcommissie, welke, in overleg met den minister van Koloniën, uit vier textiel-deskun- digen gevormd, de opdracht had de stichting van een katoenindustrie in Ned. Ind'ië voor te bereiden, verslag uitgebracht omtrent de werk zaamheden en de noodige machtigingen verkre gen om verder te gaan. Deze machtigingen be treffen o.a. grondaankoopen en aanstelling van personeel. Verder werden de statuten in kort concept door de vergadering vastgesteld. Besloten werd de oprichting der N.V. Java Textiel Maatschappij, welke een proefweverij zal exploiteeren, zoo spoedig mogeiyk te doen plaats vinden. De oprichting zal waarschijnlijk met volmachten geschieden. De vergadering wees, voor het geval dat deze laatstgenoemde procedure gevolgd werd, aan als commissaris sen: Joan Gelderman, lid van de firma H. F. Gelderman en Zonen N.V. te Oldenzaal, voor zitter, E. W. Scholten, directeur der firma Geo Wehry en Co. te Amsterdam, A. A. Pauw, direc teur der Nederlandsche Handel Mij, te Am sterdam; P. Fentener van Vlissingen Pzn., di recteur van P. F. van Vlissingen en Co's Ka- toenfabrieken te Helmond; H. van Heek Hzn., directeur van van Heek en Co. N.V. te En schede; H. J. Ekker, directeur der Kon. Weef- goederenfabriek v.h. C. T. Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.)Jan Scholten, lid der firma J. F. Scholten en Zn. te Enschede; A. J. Blijdenstein, directeur der N.V. Katoenspinnerij Bandshoeve te Enschede en prof. dr. J. Wisselink te Rotter dam, secretaris. Prof. Wisselink zal tevens optreden als econo misch adviseur der N.V. De Raad van Beheer zou dan als volgt worden samengesteld: Sigm. Menke N. Jzn., directeur der N.V. N. J. Menke en Zn. te Enschede, voorzitter; E. Gor ter, lid van de firma H. ten Cate Hzn. en Co te Almelo, R. Ankersmit, directeur der N.V. tot expl. van Ankersmit's Katoenfabrieken te De venter en directeur der N.V. Gebr. Everhard en Co., export-maatschappy te Deventer, W. Com- panjen, directeur der N.V. Harmsen Verwey en Co. te Semarang als lid in Ned.-Indië. Als secretaris van den Raad van Beheer zal optreden de heer H. Meyer, secr. der Directie van N. J. Menke N.V. Het ligt nu in de bedoeling om de oprichting der proefweverij met spoed ter hand te nemen. Wat den böuw en de inrichting van het bedrijf betreft, op een desbetreffende vraag werd ons medegedeeld, dat men hierbij, zooveel als moge lijk is, gebruik wil maken van Indische materia len en de diensten van het Indische bedrijfs leven. Als technisch leider van het bedrijf zal ook iemand optreden met jarenlange ervaring om trent textielbedrijven in Nederlandsch-Indië. In de periode verloopen tusschen het tot standkomen der combinatie en het verkrijgen van een terrein is de reeds breede basis der N.V. nog uitgebried, door de deelneming van nog eenige importhuizen. Het aantal deelnemers bedraagt thans 46. van half drie zijn auto, motor of rijwiel te laten zegenen. De maandelijksche autodag echter, waarop talrijke automobilisten, motorrijders en fietsers in Van Den Elsendorp bijeenkomen voor de zegening van hun wagen, motor of rijwiel of voor inschrijving in de Broederschap, is spe ciaal iederen eersten Zondag der maand. Moge met Gods hulp en zegen en de voor spraak van St. Christoffel spoedig de eerste „autokerk" in Nederland ter eere van St. Chris toffel te Van Den Elsendorp verrijzen. Te Van Den Elsendorp gem. Gemert aan den provincialen weg GemertBoxmeer, waar een spéciale bedevaartkerk voor veilig verkeer zal worden gebouwd (thans staat er een bescheiden houten kerkje), is canoniek opgericht een Broe derschap voor Veilig Verkeer onder bescherming van St. Christoffel. Eiken Zondag wordt in het voorloopig houten kerkje de Hoogmis opgedra gen voor de levende en overleden leden van de Broederschap en gedurende het Lof van half 3 wordt door de parochianen het Rozenhoedje voor het veilig verkeer gebeden. Het lidmaatschap bedraagt 1 per jaar of 10 voor altijd. Men kan zich laten inschrijven by den Zeereerw. heer A. Busscher, Rector te Van Den Elsendorp gem. Gemert. Giro: 273590. Ook bestaat er gelegenheid om iederen Zon dag na de Hoogmis van 10 uur of na het Lof Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde Wijziging van de Schepenwet kon men zich met de strekking van dit wetsontwerp over het algemeen ver eenigen. Ook het voorstel tot vermindering van het aantal leden van den Raad voor de Scheep vaart van vijf tot drie gaf geen aanleiding tot het uiten van ernstige bezwaren. By sommige leden was evenwel de vraag ge rezen, of deze beperking van het aantal leden niet moet leiden tot herziening van eenige andere bepalingen der Schepenwet, betrekking hebbende op den Raad voor de Scheepvaart en de procedure voor dat college. In de practiik vertoonen zich, zoo meenden deze leden, een aantal bezwaren, die sterker zullen worden ge voeld, nu het college uit een kleiner aantal per sonen zal worden samengesteld. Zij meenden o. m. dat de samenstelling van den Raad niet altijd zoo is, dat de met het oog op het te berechten geval meest wenschelijke bezetting van het college bereikt wordt. Ook waren zij van oordeel, dat de oproepingstermijn voor de betrokkenen in sommige gevallen te kort is. Dezelfde leden stelden tevens de vraag, waar om reeds sedert jaar en dag geen voorzitter van den Raad benoemd is. Zij achtten dit een onbe- vredigenden toestand, waaraan zoo spoedig mo gelijk een einde dient te komen. Het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland heeft het gemeentebestuur van Naarden Dins dag een afschrift van het Kon. Besluit van 22 Febr. j.l. doen toekomen, houdende goedkeu ring van het vastgestelde plan van uitbreiding. Met dit besluit is dus de mogelijkheid geopend voor de vesting van uitbreiding en verlossing uit haar isolement. Door dit Kon. Besluit wordt thans ook het laatste gedeelte van het voor twee jaar opge zette uibreidingsplan goedgekeurd. Op dit ge deelte, dat begrensd wordt door de Karnemelk- sloot, Buitengracht en Thierensweg, zal een open bebouwing komen, terwijl hierover een weg zal worden aangelegd, die de z.g. doorbraak met den Thierensweg verbindt. De weg, die zal beginnen bij de Westwal- straat, is geprojecteerd over de wallen en het ravelijn naar den Rijksweg en heeft 'n breedte van achttien meter, terwijl de weg tusschen den verbindingsweg met de vesting en den Thierensweg 13 y. Meter breed zal zijn. Heden herdenkt de gepensionneerde Schout bij nacht titulair A. L. Boelen den dag, waarop hij vóór 80 jaar te Amsterdam het levenslicht zag. Gedurende byna 37 jaren diende hij by de marine in onderscheidene functies in Neder land, Oost- en West-Indië. Vooral in de West heeft hy veelvuldig vertoefd op langere en kor tere reizen. Als adelborst le klasse maakte hij aan boord van Z. M. „Watergeus" de tuchtiging mee van Samalangan. Voorts werd na de ramp van de Krakatau hem opdracht verstrekt de van de om de Zuid komende schepen te waarschuwen voor het gevaar van het passeeren van Straat Soenda. De heer Boelen is in het bezit van een reeks onderscheidingen. Woensdag werd te Utrecht de gemeenschap pelijke algemeene vergadering gehouden van de Federatie der Werkgeversorggnisatiën in het Boekdrukkersbedrijf. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer S. S. Korthuis, kwam aan de orde het voorstel om een'nieuwe collectieve arbeids overeenkomst met de werknemersorgamsatiën aan te gaan voor den tijd van twee jaar. In een uitvoerige rede schetste de voorzitter der Onderhandelingscommissie, de heer H. Die- mer, de beteekenis van de wijzigingen, die in het huidige contract hebben plaats gevonden. Tegenover degenen, die trachten het vertrou wen, dat in het grafisch bedrijf tusschen de patroons en de arbeiders bestaat, te onder mijnen, bracht hij hulde aan de werknemers orgamsatiën, die thans het contract hebben aanvaaïd, en die steeds getoond hebben niet alleen hun eigen belang, maar ook de belangen van het gehcele bedrijf en het algemeen belang onder het oog te willen zien. Spr. weerlegde ook de verschillende bezwaren, die uit den boezem der vergadering tegen het concept-contract waren te berde gebracht. Tenslotte werd het contract door de vergade ring aangenomen met slechts 30 stemmen te gen. Daar de werknemersorgamsatiën reeds in de afgeloopen week het contract hebben aan vaard, hebben dus thans alle contractanten zich met het concept vereenigd, dat mitsdien op 6 April as. in werking treedt. Na de behandeling van verschillende verdere huishoudelijke aangelegenheden, heeft de heer J. Th. RuygTOk namens een commissie uit de leden der Federatie, een huldeblijk aangeboden aan den heer H. Knuttel, den directeur van het bureau, die op 1 Mei a.s. zyn functie zal neerleggen. P. M. schrijft ons: Nog slechts eenige dagen zal de apostolisch vicaris van Oslo Mgr. Mangers in ons midden vertoeven, om dan weer naar zijn zwaren post in het land van de middernachtszon terug te keeren. Voordat Mgr. echter ons gastvrije Nederland 'gaat verlaten, zouden wij langs dezen weg tot alle lezers en lezeressen nog een geheel bijzon deren oproep willen richten. De direkte zoowel als de indirekte inkomsten voor het zoo noodzakelijke werk in Noorwegen zyn sterk verminderd. Voegen we hier de crisis met haar gevolgen aan toe, dan laat de som bere toestand zich eerst recht goed begrijpen. Vandaar dat Mgr. Mangers dan ook niet ge aarzeld heeft den kromstaf eenigen tyd voor den bedelstaf te verwisselen en Z. H. Exc. hier in Holland, waaruit de meesten van zijn missio narissen afkomstig zyn, is rond gegaan om op die manier het geld bij elkaar te garen, wat noodig is om wat reeds bestaat fn stand te houden. <m Gveral waar Mgr. kwam spreken, is hem de' steun van onze katholieken geworden, niemand is daar meer dankbaar voor dan Mgr. zelf. Maar toch er ontbreekt nog zooveel; er is nog zoo ontzettend veel hard noodig! Vandaar dit S.O.S. tot katholiek Nederland. Iedere gift, groot en klein, zal in groote dank baarheid worden aanvaard. Het gironummer luidt 121883. Ook kan men het geld overmaken per postwissel of per brief, enz., aan de Missie- procuur voor Noorwegen, Parklaan 35, Bussum. Tevens zyn aan deze procuur aflle inlichtingen te verkrijgen voor hen, die zich eventueel later als zuster naar Noorwegen willen begeven of die hier in Holland voor dit schitterende missie land als zelateur of zelatrice willen werken. U kunt er ook proefnummers aanvragen van het mooie missie-tijdschrift: „Uit het land van St. Olav". Missiebusjes staan met ongeduld te wachten! I Het aardrijkskundig genootschap te Amsterdam heeft in een adres aan den minister van Finan ciën er op gewezen, dat naar het oordeel van het genootschap de eventueele invoering van de zoogenaamde Reisbelasting het onderhouden van een regelmatig contact tusschen het Ne derlandsche volk en andere volkeren zal be moeilijken; dat de aankweeking van de voor ons volk gewenschte en noodzakelijke kennis van vreemde volkeren en landen hierdoor zal worden tegen gehouden; dat cultureele belangen van de eerste orde hierdoor zullen worden geschaad en dat in het bijzonder de studie en het onderwijs in de Aardrijkskunde groote nadeelen van de invoe ring van een dergelijke belasting zullen onder vinden. Adressant verzoekt dan ook dringend, het wetsontwerp in te trekken en zoo dit onmogelijk mocht zijn, het althans zoo te wyzigen, dat do centen en studeerenden in de Aardrijkskunde van deze belasting worden vrijgesteld. Onderteekend door haar secretaris-generaal, den heer Duchaine, heeft de Alliance Interna tionale de Tourisme een uitvoerige nota met bezwaren tegen de Nederlandsche reisbelasting- plannen aan den minister van Financiën doen toekomen. In deze nota wordt gesproken van „een bui tengewoon ernstigen maatregel, welke het toe ristenverkeer tusschen Nederland en de andere landen ten zeerste zal belemmeren." De N. V. Kon. Paketvaart Mij. heeft aan de N. V. Internationale Scheepsbouw Maatschappij de Maas te Slikkerveer opdracht gegeven tot den bouw van een motorschip Minjak, groot 975 BRT. Het schip is bestemd voor het vervoer van verpakte benzine in Indië. De zescylinder viertakt Dieselmotor zal ge leverd worden door Werkspoor. De ..Lijster" (uitreis) vloog Woensdag van Jodhpur naar Rangoon. De „Kwak" (thuisreis) vloog van Basra naar Cairo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5