Stad snieuws Men scftUjft Halfweg en zijn enorm druk verkeer DONDERDAG 2 APRIL 1936 VIERING JULIANADAG Kinderfeesten van het Centrum- Comité NUTS-SPAARBANK HAARLEM Vergelijkend overzicht over Maart 1935-1936 DE BARREVOETERS Ned. Natuurhist. Vereeniging R.K. VROUWENBOND Belangrijke bestuurswijziging VAN ONZE RECHTBANK Massa fietsendieven Roodvonk Lourdes-avond DE BURGEMEESTER VERTELT De hulpverleening bij verkeers ongevallen te Halfweg is omstandigheden" goed naar Nu het minst aantal ongevallen Overladen politie Telefoon. Amsterdammers naar Amsterdam Het toeval OVERVEEN AERDENHOUT BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN PAASCHTENT OONSTELLING TE ZAANDAM ZWEMMEN Zwemwedstrijden voor militairen DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND st. Haarlemsche Damclub VRAGENBUS Het Centrum-Comité „Koninginnedag" heeft voor den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op 30 April de volgende feestelijkheden ontworpen: De gewone reveille in devroege morgenuren zal door de binnenstad door twee jeugdmuziek- corpsen geschieden. Om elf uur zullen twee mu ziekcorpsen vrooüjkheid in de stad brengen door een muzikalen omgang. Om twee uur zullen de kinderen van de twee hoogste klassen van open bare en bijzondere scholen uit het centrum bij een komen en getooid worden met oranjemut sen en vlaggen, die zij ten geschenke krijgen. De eene groep zal marcheeren van de Stads- dcelen naar de Vestestraat, de andere groep van de Kazerne Koudenhom naar de Nieuwe Groen markt. De kinderen zullen vervolgens een spe cialiteitenvoorstelling bijwonen. Om vijf uur geschiedt de terugmarsch naar de Doelen en Koudenhom, waar een tractatie zal worden uitgereikt. Om twee uur zullen weer muzikale wandelingen door de stad gehouden worden. Op de Groote Markt zullen concerten worden gehouden van 1112.30 uur, van 2.304.30 uur, van 4.306 uur, van 67.30 uur en 's avonds van 811 uur. Ook dit jaar zal weer een prachtige lichtstoet gehouden worden (niet te verwarren met een fakkeloptocht) en men zal trachten de resulta ten nog grootscher te doen zijn. De stoet zal begeleid worden door vier muziekcorpsen. De op stelling zal plaats hebben op het Prinsenbol- werk. Jeugdorganisaties, die mee willen loopen zullen zich spoedig moeten opgeven, met het oog op het aantal uit te reiken fakkels. De fakkels, die dit jaar worden aangeschaft, kunnen drie uur branden en laten geen walm of rook achter. Men kan zich voor deelneming opgeven bij den heer A. H. de Bruijn Sr., Ged. Voldersgracht 4, alwaar ook alle gewenschte inlichtingen verstrekt zullen worden. Aantal behandelde posten 13692, v. j. 13652; aantal inlagen 8808, v. j. 8999; aantal terugbe talingen 4884, v. j. 4653; ingelegd 384.454.75, v. j. 452.921.19; terugbetaald 410.665.26, v. j. 453.764.70; minder ingelegd 26.210.51. v. j. minder 843.51; aantal nieuwe boekjes 217, v. j. 274; aantal afbetaalde boekjes 173, v. j. 138. Spaarbusjes op 31 Maart 1936 in omloop: 3461. Geledigd in Maart 1936 240 busjes met totaal Inhoud van 3.683.43. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Maart 1936 559. Toen we dezer dagen door de voormalige Bar- revoetersteeg kwamen, trok, nabij de Boter markt, een nieuwe gevelsteen onze aandacht. Die gevelsteen is daar pas aangebracht. Hij stelt voor een man in een monnikspij gehuld, die met beide handen een menschendoodshoofd vastklampt. In schuinsche- richting staatin re- liëfletters gebeeldhouwd: „Barrevoeter". Een beetje is de artist of de opdrachtgever in de war geweest, want het was een vrouwen klooster dat zich hier tusschen Gasthuisstraat en Voldersgracht uitstrekte. Op school is natuurlijk verteld, dat de leden dezer kloosterorde werkelijk barrevoets liepen en dat de straat vroeger slechts een steeg was. Eerst in het laatste kwart der vorige eeuw be sloot de stad tot verbreeding en zoo werd ook het Zuidelijk deel van het hofje afgebroken, waardoor we nu het schilderachtige en vaak geschilderde binnenplaatsje kunnen bewonderen. Laten we volledig zijn en ook de andere na men van het klooster geven, nX le. Het Con vent van Jeruzalen, 2e. het klooster van Onze Lieve Vrouwe vap Karmel, 3e. het Barrevoeter Zusterklooster, 4e. Vrouwe Broerissenklooster. Kort na de oprichting der Orde kwamen ook in ons land kloosters der Carmelitessen. Dit klooster, zoo dicht bij de St. Gangolfskerk, was de oudste harer stichtingen hier te lande. Het verlof door Diderick van Wassenaar, Paro chiaan van St. Bavo om de Orde der Karmelie ten te mogen nemen en een klooster te stich ten. dateert van 9 Februari 1465. Als „Vrouwe Broerisse" wordt genoemd Catharijne Jans dochter, een nicht van Margaretha van Eg- mond. Niet alleen de Haarlemsche zusters. maar ook die van elders stonden gunstig bekend, b.v. die van Rotterdam, die zich moesten houden aan de regelen van Haarlem. Een dier regelen was, dat zij alle Conventen harer orde moes ten vrij houden van schulden, die zij of hare nazaten maken zouden. Uit de Rekeningen der Geestelijke Goederen 1581/1582 blijkt, dat de uitgaaf en betaling van Staatswege gedaan tot onderhoud, alimentatie enz. van conventualen, wyten Vrouwenbroeders Convente", na de opheffing van bovengenoemde Zusters bedroeg 315 ponden. Verder zijn weinig bijzonderheden van het Convent bekend. Tijdens het Spaansche Beleg 1572/1573 is door 't kanonvuur het klooster zeer beschadigd. De kerk alleen bleef staan. Die stond ter plaatse, waar voor kort, hoek Gast huisstraat en Barrevoetestraat een nieuw pand is gebouwd. In 1609 was evenwel alles van dit vrouwenconvent weg en het terrein weer be bouwd met uitzondering van het kerkhof. Dit werd eerst, zooals Hofdijk en' Van der Keilen vertellen, in 1662 aan de eigenaars der gebou wen rondom verkocht. Om te completeeren deelen we nog mee, dat ook Karmelieten te Haarlem waren gevestigd. Hun klooster strekte zich uit tusschen Groote Houtstraat, Anegang, Warmoesstraat en Spek- straat. Dit klooster bekleedde om zijn hooge oudheid een eerste plaats. Het werd ook het klooster der Geschoeide Karmelieten genoemd en werd in 1249 door den Ridder Simon van Haarlem aan de monniken van de Karmelie tenorde geschonken. Daartoe gaf hij zijn eigen %uis aan het begin der Groote Houtstraat. In den gevel eener gerestaureerde woning aan de Warmoesstraat staat het klooster op 'n Eteen gebeeldhouwd. Door ongesteldheid van den voorzitter en plotselinge Verhindering van den heer van de Polder moesten helaas twee nummers van het programma vervallen, n.l. de demonstratie van tropische schelpen en de lantaarnplaatjes over landschappen en mooie planten, doch de voor drachten van den heer Gerbranda die, be halve zijn lantaarnplaatjes over Schoorl, een heele serie plaatjes en vele briefkaarten over Montenegro had meegebracht waren een volkomen compensatie. Het Westelijk deel van Montenegro doet zijn naam „zwarte berg-" geen eer aan: bosschen ontbreken hier en de kleur van het gesteente doet het landschap integendeel een lichten in druk maken. Het Oostelijk deel is echter wel beboscht. Over de leefwijze, de kleedij en de ge woonten der bevolking vertelde spr, aardige bij zonderheden. Vele plaatjes gaven ook een dui delijk beeld van het karstgebergte. Na de pauze vertelde de heer Gerbranda over de proeven die het Staatsboschbeheer in Schoorl neemt met de bebossching van een duinterrein van pl.m. 1800 bunder. Uit de ge toonde foto's bleek, hoe de natuur er wel voor zorgt, dat na verloop van tijd het kunstmatig gevormde bosch zijn oorspronkelijke regelma tigheid verliest en hoe dan een mooie bebos sching ontstaat. Van het kleine terrein midden in dit complex, dat men laat verstuiven, wer den mooie foto's getoond, evenals van de duin- plassen, die na de natte periode weer in de duinen ontstaan, doordat het grondwater omhoog komt en het zand tot op het grond water vtrstuift. De boeiende lezing had zeker de waardeering van alle aanwezigen. De R.K. Vrouwenbond heeft zijn jaarverga dering gehouden. Het nieuwe dagelijksch be stuur is als volgt samengesteld: presidente: mej. Th. Teppema, Jelgersmastraat 14 bij het Kleverpark, tel. 12821; le secretaresse: mej. H. v. Os, Oranjekade 35. tel. 11505; penninm.esse: mevr. A. ToninoTrautwein, Kleverparkweg 132, tel. 10555, postrekening 267747. Het bestuur heeft het voornemen in April een gezelligen praatavond te houden, waarin kath.-sociale, speciaal vrouwelijke belangen be sproken kunnen worden. Toegankelijk voor alle kath. dames en jonge-dames vanaf 25 jaar. Voor de excursie naar Amsterdam op 22 April (Persilschool) (met gratis warme lunch) kan men zich nog opgeven tot 11 April bij mevr. Vissers—1Thijssen, Verwulft 3, tel. 11605. Een jongeman uit Delft, die negen rijwielen in Haarlem stal, werd hedenmorgen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf; de eisch luidde een jaar. Een 32-jarige chauffeur uit de Haarlemmer meer stal negen fietsen en kreeg daarvoor twee maanden gevangenisstraf; eisch een jaar. Een 36-jarige los werkman te Haarlem maakte zich schuldig aan heling van een fiets en werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden; eisch drie maanden. In de week van 22 tot en met 28 Maart zijn te Haarlem 3 gevallen van roodvonk en te Vel- sen één geval van roodvonk geconstateerd. Voor een goed gevulde zaal hield kapelaan C. Venings een lezing met lichtbeelden voor de leden van „St. Raphael" met hun huisge- nooten. De voorzitter, de heer Veltman, wekte de aanwezigen op lid te worden van het Lourdes- ziekenfonds, welk fonds bestemd is om zieken gratis mede te nemen naar Lourdes en voor de Ifeden van „St. Raphaëi" slechts een cent per week bedraagt. Kapelaan Venings hield een prachtige rede over Lourdes, Bernadette en het verschijnen der H, Maagd in de' grot.. 'I Eén serie lichtbeelden verfiüidètijtóo -zijn woorden. I Een dankbaar applaus viéi den spreker ten deel. St. Raphaëi kan op een goed geslaagden avond terugzien. Over: HET STANDBEELD VAN LOLVVTJE! Geachte Redactie. De verandering van de Groote Markt zal het verkeer zéér ten goede komen en de verplaatsing van het standbeeld van Koster ook. Maar Louwtje zelf komt wel eenigszins in de verdrukking Velen meenen, dat hij in oen te •KiGiiic ruimte komt te stuaji, dat is te zeggen: de omringende gebouwen zijn te hoog Zou het beeld niet veel beter tot 'zijri recht het plantsoen op het Nieuwe Kerks- piein. En dan het plein maar noemen: „Lourens Kosterplein Een andere plaats zou gevonden kunnen worden in het driehoekige grasperk' op het Emmaplein naast de nieuwe St. Bavo. Hoe wel wel wat ver uit 't centrum van de stad, zou J5, d ,daar werkelijk 'n mooi effect maken. Misschien kan er eens over gedacht worden. Inmiddels hoogachtend, W. H. DUBE1LAAR Over: VISCH-DISTIRBL'TIE. In verband met de artikelen van de heeren T S secretaris der Vereeniging van vischwin- afh. Haarlem, en Ph. Ereira, voorz. van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het visch- en ,aId' Haarlem, geplaatst onder „Men schrijit ons in uw geëerd blad van 27 Maart 11 diene het volgende: J Het ls Inderdaad Juist, dat het publiek meer malen derde soort kabeljauw, lnplaats van kabel jauw, koolvisch en lnplaats van schelvisch wijting wordt aangeboden en dat dé hiervoor gevraagde prijzen zoodanig zijn, dat de matig gefortuneer- den en de werkende stand zich zelfs de weelde met kunnen veroorlooven, deze visch van min derwaardige kwaliteit te eten. Het gevolg hier-, van ls dan ook, dat het grootste gedeelte van het Nederlandsche publiek verleerd heeft visch te eten. „Er kunnen nu dagelijks benoemingen in de Ned. Visscherij Centrale plaats vinden, theoreti sche beschouwingen ln de dagbladen worden ge- üouden en „eet meer visch" worden gepropa geerd, het feit op zichzelf blijft bestaan, dat kos telijke versche visch te IJmüiden wordt aange voerd en de Nederlandsche burger hiervan niet kan profiteeren. Er schuilt dus ergens een fout, en volgens onze meening, in hoofdzaak in de distributie, Om deze reden hebben dan ook enkele bur gers, geheel bulten den vlschhandel staande* een Comité gevormd, hetwelk proefondervindelijk wil vaststellen, dat, ir.dien op de juiste wijze de visch-distributie wordt georganiseerd, de -visch wel onder het bereik van den middenstander en minder gegoeden burger kan komen. Dat wij met één slag zullen verbeteren, wat door jarenlange sleur is bedorven, stellen wij ons r-iet voor. Er zullen nog vele moeilijkheden moe ten worden overwonnen. Het ware echter beter geweest, indien géachte inzenders zich eerst tot het Comité hadden ge wend en nadere inlichtingen hadden ingewonnen omtrent het doel var_; deze actie, lnplaats van den bekenden Jansalie-geest te propageeren en ver dachtmakingen te lanceeren. Daar het Comité zelf de kwaliteit der visch niet kan beoordeelen, wordt de visch betrokken van den bekenden Zeevisch-Groothandel Job Gouda te IJmüiden, welke firma ten volle instaat voor de soort en kwaliteit der door 't Comité aan geboden visch. Er is thans twee weken op Donderdag en Vrij dag ln een betrekkelijk kleine wijk visch aan geboden. De eerste week werd vooruit reclame gemaakt door strooibiljetten, enz. en werd bruto 500 pond kabeljauw verkocht, de tweede week werd zonder eenige reclame in dezelfde wijk bruto 625 pond kabeljauw verkocht. Geeft dit den In zenders niet te denken? Wij zullen nog enkele wijken in Haarlem eenige malen bewerken en dande resultaten publicee- ren. Indien wjj er dan ln geslaagd zullen zijn, aan te toonen, dat het mogelijk Is, prima visch tegen billijken prijs te leveren en den eersten stoot gegeven hebben, dat in dier voege wordt verder gewerkt, dan ls ons doel bereikt en zul len ook de heeren Horst en Ereira en hun bona fide vakgenooten de vruchten van deze actie plukken. Namens het Comité: J. C. V. d. PLAAT. Halfweg heeft ruim drie duizend Inwoners. De politie maakte in 1935 duizend processen- verbaal op. Volgens de rekening van Bartjes zou dus één op de drie inwoners (zuigelfngen, jonge kinderen, zieken ®en ouden van dagen inbegrepen) in 1935 een proces-verbaal hebben gekregen Zoo Oss-geaard zijn echter de inwoners niet! De aandachtige en rekenkunstige lezer heeft natuurlijk allang begrepen, dat hier iets anders in het spel is, n.l. datgene wat Halfweg be roemd en berucht gemaakt heeft: het verkeer. Wie aan Halfweg denkt, ziet in den geest voortrazende treinen en auto's, daverende trams en rijen fietsers. En dan meteen de diverse verkeersongelukken, die er zoo dagelijks al of niet met ernstigen afloop gebeuren. Halfweg heeft zijn ontstaan te danken aan het verkeer volgens de geschiedenis zouden de inwoners een dam hebben gelegd in de vaart tusschen Amsterdam en Haarlem om zoo de trekschuiten te dwingen te stoppen in Halfweg en de reizigers over te schepen op een trek schuit aan het andere eind van den dam en ook dit verkeer in alle opeenvolgende phasen zien veranderen en groeien: de trekschuit, de diligence, den eersten stoomtrein, de eerste elec- trische tram, den eersten electrischen trein, de eerste auto's en motorfiets, ja, welk vervoer middel, dat van zijn tijd het eerst modern was, is er niet gepasseerd! Dat verkeer heeft voor de gemeente zijn voor- en nadeelen. Zijn voordeelën voor de ga ragehouders en café-exploitanten, zijn nadee len voor de politie. De genoemde duizend processen-verbaal in één jaar tijd, wijzen er al op, hoe het verkeer werk verschaft aan de politie. De heer L. H. Simons, burgemeester van Halfweg, met wien wij over dit onderwerp een onderhoud hadden, zeide ons, dat de politie eigenlijk uitsluitend voor dit verkeer zijn groote sterkte behoudt. Want drie veldwachters is voor zoo'n kleine gemeente als Halfweg eigenlijk te veel. Vroeger waren er zelfs vier. Om bezuini gingsredenen Halfweg zou een witte raaf onder de Nederlandsche gemeenten zijn, als ze niet behoefde te bezuinigen! zijn er onlangs twee afgeschaft. De twee, die overgebleven waren, konden echter het werk niet af, en dus moest men nolens volens weer een derden aan- 'sJ^Ï!erC 7h ~fiféh drujtken l2ömeïtyéX "waarin een. Zondag voor nagenoeg iedeieen een ultgaahs-, in .leder geval een rustdag beteekent, is zoo'n dag juist overmate belast. Ze doen dan dienst van 9 uur des morgens tot 12 uur des nachts aan een stuk! Een vrijen dag krijgen ze in dien tijd niet! De dienst betreft geheel de regeling van het verkeer als „verkeersagent" in het dorp met zijn gevaarlijke zijwegen en kruis punten aan en op den hoofdweg. Voor bijzon dere gevallen, hulpverleening bij ongelukken en dergelijke, blijft er dan geen veldwachter meer over. De marechaussee uit Sloterdijk en de rijksveldwachter te Halfweg verleenen zooveel mogelijk assistentie, maar dat heeft ook een grens!.... En hier zijn weg gearriveerd aan een voor naam punt in zake het verkeer: de hulpver leening bij ongevallen, waarover nogal eens ge klaagd wordt. Burgemeester Simons achtte die hulpverleening „de omstandigheden in aan merking genomen", zeer bevredigend'. Men legge daarbij echter den nadruk op „omstandighe den", wnnt die zijn er ook naar! Als op eenige K.M. afstand van het dorp een ongeluk gebeurt, kan de politie dit doorgaans slechts vernemen doordat een passeerende auto mobilist het even aan ze mededeelt. Want te lefoon langs den weg is slechts sporadisch te vinden. Wij herinneren daarbij aan de mede- deeling van het hoofd van het Telefoondistrict Haarlem, aan ons onlangs gedaan, dat de P.T.T. geen openbare telefooncellen langs de groote rijkswegen meer plaatst, omdat die niet ren dabel blijken te zijn. De telefoon heeft trouwens geleerd, dat de kortste weg van Halfweg naar Haarlem per te lefoondraad viaAmsterdam gaat. Des avonds is het telefoonkantoor te Halfweg n.l. gesloten, zoodat interlocaal niet via dit kan toor met Haarlem getelefoneerd kan worden. De politie heeft slechts doorveibinding met Am sterdam, zoodat ze Haarlem telefonisch tijdens de sluitingsuren van het Halfwegsche kantoor alleen via Amsterdam kan bereiken Men hoopt dat spoedig de interlocale auto matiseering van dé telefoon gereed zal zijn,zoo dat dan in de verbinding met Haarlem een groote verbetering zal komen. Nog een andere merkwaardige omstandigheid welke groote vertraging dikwijls in de hulpver leening bij verkeersongevallen veroorzaakt, is de volgende; Vroeger bestond de bepaling, dat de kosten voor de verpleging van iemand, die bij een ver keersongeluk gewond werd en zelf de kosten niet kon betalen, gedragen moesten woiden door de gemeente, waarin het ongeluk gebeurde. Dat heeft Halfweg, alleen door de toevallige om standigheid dat het aan een zeer drukken weg met veel ongelukken lag, een slordige duit ge kost! De bepaling werd, gelukkig voor Halfweg, ver anderd in een, die voorschrijft, dat de kosten voor armlastige slachtoffers van verkeersonge vallen, moeten betaald worden door de ge meente, waarin de slachtoffers woonden. De ge meente Amsterdam heeft daarop bepaald, dat Amsterdammers, die op den rijksweg Amster dam-Haarlem een ongeluk krijgen, naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd moeten wor den. Zoodat, als een ongeluk gebeurt, de Half wegsche politie eerst onderzoekt of het slacht offer geen Amsterdammer is. Is dit wel zoo, dan wordt de Amsterdamsche Geneesk. Dienst ge waarschuwd. Men begrljpe, dat dit eenigen tijd kost en dat er dan ook nog een half uurtje voorbijgaat, voordat een ziekenauto van ge noemden Dienst ter plaatse is gearriveerd, voor al als het ongeluk bij de grens vanHaarlem is gebeurd! Vandaar dat de Halfwegsche burgemeester, de (door Halfweg onverbeterbare) omstandigheden in aanmerking genomen, zoo optimistisch was inzake hulpverleening bij ongelukken! Wat de hulpverleening betreft op den Rijks weg Amsterdam—Velsen (langs het Noordzee kanaal) welke voor een groot deel over Half- wegsch grondgebied loopt, hier is het geval nog „krasser". De eenigste langs den weg wonende boer, die over telefoon beschikt, heeft geen doorverbinding met Halfweg, zoodat het op dezen weg geheel aan het toeval en de welwil lendheid van passeerende automobilisten is overgelaten, om een ongeval aan de politie te Halfweg te melden! Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat de politie de meeste ongevallen op beide rijkswegen niet verneemt. Overigens, de betrok ken auto- en motorbestuurders achtten dit meestentijds ook niet noodig en helpen, voor zoover noodig, zichzelf wel, terwijl ook de scha de onderling geregeld wordt. Soms komt het echter voor, dat dit laatste niet vlot genoeg van stapel loopt, zoodat de politie dan gerui- men tijd, nadat het ongeluk gebeurd is, nog het vetzoek krijgt proces-verbaal ter zake van dit ongeval op te maken, opdat de schadevergoe dingskwestie door de betrokkenen strafrechter lijk uitgevochten kan worden! En de oorzaken van de vele ongevallen? Bur gemeester Simons weet ze geheel aan de eigen schuld van de weggebruikers. Wie, zooals bur gemeester Simons, zelf automobilist, een groot deel van den dag vanuit zijn werkkamer in het schilderachtige Halfwegsche stadhuis, de auto's ziet voortjakkeren op den weg, ziet snijden en gevaarlijke bochten maken, links houden en wat al niet, verwondert zich er over dat de meeste ongevallen nog zoo goed afloopen. Het aantal doodelijke is zelfs belangrijk verminderd. Aan den weg ligt het niet, dat er zooveel on gelukken gebeuren. De weg wordt binnenkort weer verbeterd door het aanbrengen van een natriumverlichting het zou aanbeveling ver dienen om dan voor te schrijven dat de ver lichting van de voertuigen zelf zoo minimaal mogelijk is welke vooral van belang is om in het donker op den weg stilstaande voertui gen te kunnen zien. Want die hebben indirect wat een ongelukken veroorzaakt, doordat weg gebruikers ze niet opmerkten en er tegen aan botsten! Het beste bewijs van de stelling: hoe prach tiger de weg, hoe meer ongelukken, is wel de huidige situatie op den weg Amsterdams-Haar lem. De heer Simons deelde ons mede, dat in deze maanden het minst aantal verkeersonge vallen van de laatste tien jaar zijn voorgeko men. En wei doordat aan den weg allerlei ver- breedingswerkzaamheden worden uitgevoerd de weg gedeeltelijk dus opgebroken is en de bestuurders van voertuigen wel verplicht zijn om kalm en voorzichtig te rijden! De leden van het comité, die aan deze excur sie willen deelnem'en, gelieven dit bericht als een uitnoodiging te beschouwen. Huisvlyttentoons telling De tentoonstel ling van de op de Bloemendaalsche- en Over- veensche huisvlijtcursussen vervaardigde voor werpen zal plaats vinden op Zondag 5 April van 2.30 tot 4.30 Uur in de Julianaschool. Spiegeltjes te koop aangeboden. Dinsdag vervoegde zich bij een Mevr. alhier een man die een uniformpet droeg waarop de letters E. B. stonden. Hij verklaarde van het Electrisch Bedrijf te komen en bood spiegeltjes te koop aan, welke in den ballon van de lamp bevestigd werden om meer licht te verspreiden. -Qebleken is; dat bedoeld persoon- niets met het Electrisch Bedrijf te maken heeft. Men zij dus gewaarschuwd. Propaganda-avond „Volkszang" De af- deeling Bioemendaal van „Volkszang" zal op Dinsdag 7 April een extra propaganda-avond geven in het Jeugdhuis alhier, waarbij als bijzondere attractie, declamatie door mevr. W. P. de Lange-Relleke ten beste zal gegeven worden. Do heer H. Hoekstra gaat heen Op 1 Juli zal de heer H. Hoekstra, hoofd van de Juliana school, den dienst met pensioen verlaten en zich te Santpoort vestigen. Tevens viert de heer Hoekstra op dezen dag zijn 25-jarig jubileum als hoofd te Bioemendaal. De burgerij heeft dus een dubbele reden om dezen verdienstelijken onderwijzer bij zijn-af scheid te huldigen. De jubilaris is in 1872 te Dokkum geboren, waar hij de Rijksnormaallessen heeft bezocht. Achtereenvolgens was hij werkzaam als on derwijzer in de Schermer, te Lioessens bij Dok kum, te Wormerveer en hoofd van 1906 tot 1911 te Nieuwendam. In dat laatste jaar werd hij benoemd als hoofd te Overveen. Burgerlijke Stand Geboren: z van N. Bogertv. d. Spruijt; d. van C. Oldenhuis— van Dijk; z. van A. b. Voogt—Knaap; z. van G. L. Verbeeten—Bamby; d. van H. P. van Kés- terenHendriks. Ondertrouwd: E. H. Boting en B. E Schoo; F. Hartstang en E. K. Micklich. Getrouwd: R. Val en W. J. Brust. Overleden: A. van Buuren, 60 jaar; M. A. Hakke, 44 jaar, wed. D. J. Pegor. „Stille Omgang" Woensdagavond hield het bestuur van het Genootschap van den Stillen Omgang, afdeeling Heemstede, een vergató-ing met de leiders en voorbidders ter bespreking van het resultaat van het compromisvoorstel dei- vorige ledenvergadering, wat betrof den dit jaar gehouden bedetocht naar Amsterdam per tram. Na een korte inleiding van dën voorzitter, kre gen de aanwezige leiders en voorbidders gele genheid, hun meening te zeggen. Hoewel ver schillende aanwezigen den tocht naar Amster dam te voet als een mooie geloofsuiting be schouwden, was men het er unaniem over eens, dat de devotie bij den eigenlijken stillen omgang thans veel grooter was daar men nu niet ver moeid was van het loopen. De eigenlijke hulde aan het Allerheiligst Sa crament, het bijwonen der H. Mis en het na deren ter H. Tafel is nu veel devoter geschiedt. Men was van oordeel dat de reis naar Am sterdam per tram te prefereeren is boven de reis te voet. Echter kwam tot uiting, dat hun, die toch aan loopen de voorkeur geven, deze geleg'enheid niet mag worden ontnomen, met dien verstande echter, dat van het bestuur uit de propaganda zal gevoerd worden tot het gebruikmaken der tram, zoodat dit hoofdzaak en loopen bijzaak zal worden. Vrijdag 24 April zal een ledenvergadering gehoud'en worden waarop deze onderwerpen nog eens zullen behandeld worden. Excursie naar het P. E. N. Zooals reeds is medegedeeld, heeft het Algemeen Comité tot het verleunen van ontwikkeling en ontspanning aan de werkloozen een excursie georganiseerd naar de Centrale van het P. E. N. te Velsen. Deze excursie zal plaats hebben Zaterdag 4 April. De werkloozten, die aan deze excursie, welke uitermate belangrijk zal zijn, willen deelnemen, worden verzocht met de fiets aanwezig te zijn op het Raadhuisplein Zaterdagmiddag om 2 uur. Degenen, die op eigen gelegenheid willen gaan, worden verzocht des middags om half 4 aanwe zig te zijn bij de Centrale van het P. E. N., in gang Rooswijkerlaan te Velsen, Gemeenteraad Er wordt een openbare ver gadering van den Raad gehouden op Dinsdag 7 April a.s„ des namiddags 7 uur, ten gemeente huize. De agenda vermeldt o.m.: Toestaan van een crediet voor bijzondere hulp aan werkloozen (B-steun) Vaststelling van een nieuwe verordening, re gelende de toekenning van wachtgeld aan wet houders en de pensionneering van wethouders en van hunne weduwen en/of weezen. Beroepschrift tegen de weigering eener bouw vergunning. .i Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. W. Rutte en J. Fortuin; E. Dijkman en G. M. Rutte; C. M. van der Maarel en J. M. Peters; D de Keijzer en A. Boender; J. van der Slik en C. C. van der End; N. C. van der Eem en M. C. Zoontjes; N. Timmer en J. J. Boer; G. Klep per en G. D. M. Spoelstra; H. G. Kraak en J. P. Huijbers; Th. J. Scholten en B. J. J. J. van Berk; L. van den Berg en H. Bosman. Getrouwd: S. Spigt en M. de Vries; A. Orsel en E. Smit; J. C. Roomeijer en S. de Korver. Geboren: Q. C. eSignetteTuijn, d.; H. Kemp Gouda, d.; S. Veenstravan Hulst, d.; D. C. Heltner—Kramer, d.; H. BrouwersThijssen, z.; J. van HedelJak, d.; B. Hoogerduijnde Wit, d.; M. C. M. v. d. VoornPaardekooper, z.; A. den Heijer—Kleijn, d. Overleden: A. M. Kerkhoff, 56 j., echtgen. van A. R. Vlegels. Tuberculosebestrijding De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in deze gemeente houdt Vrijdagavond haar jaarvergadering in het consultatiebureau aan de Briniostraat. De Emma-bloemcollecte zal in deze gemeente op 15 April worden gehouden. Te Zaandam is Woensdag de groote langstelling is Woensdag te Zaandam de 34e Paaschveetentoonstelling gehouden. De inzen ding was evenals andere jaren zeer groot, zoo dat de jury zich voor een moeilijke taak ge plaatst zag. De voornaamste uitslagen en bekroningen lui den als volgt: Vet Rundvee. Meeste en beste exemplaren. 1. O. de Kok, Nw. Vennep; '2. C. Bulk, Nw. Vennep. Vette Ossen met niet meer dan 6 breede tanden. 1. A. Vendrig, Weesperkarspel. 2. Th. Scheerder, Eist. Idem, met meer dan 6 breede tanden. 1. A. Pruissen, Haarl.meer. 2. Th. Scheerder, Eist. Vette Runderen. Vaarzen (niet meer dan 2 breede tanden). 1. P. van Nes, Abcoude. 2. Gebr. Manasse, Eist. Vette Schotten (hiét meer dan 4 breede tan den). 1. S. v. d. Lee, Baambrugge. 2. J. Meijer, Haarl.mee-r. Idem (niet meer dan 6 breede tanden). 1. A. Rijnsburger, Leiderdorp. 2. O. de Kok, Nw. Vennep. Wisselbeker (Vaarzen en Schotten) gewonnen door S. v. d. Lee, Baambrugge. Vette koeien (afgewisseld) 1W. Korrel. Ouderkerk (tevens wisselbeker)2. C. Bulk, NW. Vennep. Kampioensprys. A. Rijnsburger, Leiderdorp. Vette koeien (melkgevend) afgew. 1. C. van Haastrecht, Kaag. 2. J. H. Swart. Zaandam. Vette kalveren (Hollandsche) 1. niet toege kend. 2. C. van Maastricht, Leiden. (Brab. en Geld.) 1. van Berkel en van Doom, Eindhoven. 2. Idem. Dikbillen en Steenbillen. Schotten (4 breede tanden). 1. J. Meijer, Haarl.meer. 2. C. Bulk, Nw. Vennep. Idem (meer dan 4 breede tanden). 1. A. Rijns- burgc-T, Leiderdorp. 2. C. Bulk, Nw. Vennep. Vaarzen uit de IJpolders. 1. H. Verkuyl, As sendelft. 2. idem. Schotten (4 breede tanden) 1 en 2 W. Nooy, Zaandam. Vette Runderen uit de Zaanstreek. Vaarzen (2 breede tanden). 1. W. Nooy, Zaan dam. 2. H. Beets, Zaandam. Vette Koeien (afgewisseld). 1. W. Nooy, Zaan dam. 2. G. Mooij, Assendelft. Wigselbeker en Kampioensprijs behaald door W. Nooy, Zaandam. Vare Koeien (niet afgew.) 1. A. Vendrig, Weesperkarspel. 2. W. Wolleswinkel, Bennekom. Vare-Koeien (afgew.) 1. G. Schoenmaker, Ouderkerk. 2. W. Wolleswinkel, Bennekom. Slachtpaarden (4 jaar en jonger). 1. R. Groot, Hoorn. 2. J. Huiberts, Bakkum. (Boven 4 jaar). 1. J. Huiberts, Bakkum. 2. Lb. Kooij, Zaandam. Vette Varkens (niet hooger dan 150 K.G.) 1. A. de Haan, Baambrugge. 2. W. Nooij, Zaandam. (Boven 150 K.G.) 1. W. Nooy, Zaandam. 2. P. Scherrherhorn, Gr. Schermer. Wolvee. Oonschapen met en zonder lammeren. 1. KI. Vrouwe, Assendeflt. 2. S. Schilder, Beem- ster. Overhouders, minstens 4 stuks. 1. G. Schoen maker, Ouderkerk. 2. S. Schilder, Beemster. Ter opluistering. 1. Vette Schot (4 breede tanden). Th. Frank, Wijkermeerpolder. Geiten, ingeschreven, geb. 1935. 1. D. Sikker, Westzaan. 2. J. Bakker, Bussum. Geiten, ingeschreven, geb. 1934. I. T. Wol, Huizen. 2. B. van Rosmalen, Bussum. Geiten, ingeschreven, geb. 1933. 1. P. Vos, Bussum. 2. H. de Graaf, Zaandam. Geiten, niet ingeschreven, met hoorns. 1. P. Vos, Bussum. 2. K. Schluter, Huizen. Springbokken, geb. 1935. 1. Geitenfokvereen. Huizen. 2. idem Naarden-Bussum. Springbokken, geb. 1934. 1. Geitenfokvereen. Zaandam. 2. idem Westzaan. Groepen (5 geiten en 1 bok) 1. Geitenfokver. Noard-Bussum. 2. idem. Huizen. Rijbokken. 1. C. Prys, Amsterdam. 2. H. Beth- lem, Wormerveer. Hoenders. Eerste prijzen. W. van Elsland en J. C. Nansink uit Amsterdam; P. Karman, Landsmeer; G. Klein, Huizen; J. Roos, West zaan; A. Huysman en D. v. d. Laan, Zaandam; D. J. v. d. Bylaard, Amsterdam. Tweede pryzen. H. van Elsland, J. Nansink, D. v. d. Bijlaad, C. Prijs, allen te Amsterdam; G. Landzaat, W. Koster, A. Huijsman, allen te Zaandam; J. Roos, Westzaan; P. Karman, Landsmeer. Kipeieren, 25 stuks (van eenzelfde ras) 3. P. de Boer, Zaandam. 2 idem. Idem 50 stuks. 1. P. de Boer, Zaandam. 2. id. Eendeieren, 25 stuks. 2. P. de Boer. Zaandam. Konynen, le prijzen. B. Kwint, Th. v. d. Wulp, J. Gerritsen, C. Ooijevaar, J. ten Wolther, P. Siffels, P. Zwart, A. Huysman, K. ter Haak, N. Dekker, K. Couperus, allen te Zaandam; G. Patroulje, Binnenwyzend; W. Kossen, ld.; L. v. Noordt, IJmüiden; G. Meerveld, Wognum; B. Schill, Westzaan; K. v. Dyk, Haarlem; A. J. Willemse, Heemstede; J. Schoon, Assendeflt; H. Meyer, Hoogwoud. 2e pryzen: B. Zilver, Binnen wijzend; N. Dek ker, A. Buyzeveld, K. ter Haak, B. v. d. Kramer, R. Couperus, L. Heistek, P. Siffels, P. Zwart. Th. v. d. Wulp, J. v. d. Hoeven, J. Bakker, allen te Zaandam', K. Schilp, Zaandyk; K. Schuring, Berkhout; S. Taanman en B. Schill, Westzaan; S. Jongsma en Nic. Spaander, Wormerveer; K. v. Dyk, Haarlem; N. Altema, Hoom. Door den Kon. Ned. Zwembond is aan den Minister van Defensie het verzoek gericht om medewerking van de verschillende militaire autoriteiten om voortaan op den verjaardag van H. M. de Koningin in de verschillende gar nizoensplaatsen des namiddags zwemwedstrij den voor militairen te organiseerën en wel om aan bedoelde militairen een prettigen en nut tigen middag te bezorgen en in de tweede, doch zeker niet de laatste plaats, onder de mi litairen propaganda te maken voor de zwem kunst en zwemsport. De kosten dezer wedstrijden zullen uit eigen middelen van den bond worden bestreden. De Minister heeft hiermede zyn volle in stemming betuigd en den verschillenden mili tairen autoriteiten verzocht hun medewerking te verleenen. In het R.K. Vereenigingsgebouw te Heem stede werd voor de eerste klasse gespeeld St. BavoOns Genoegen. Voor den eindstand was deze wedstrijd van weinig belang. Het feit ech ter, dat na deze ontmoeting in beide clubs pas de topscorer kon aangewezen worden maakte den stryd aan diverse borden zeer spannend. De 'gedetailleerde uitslag is als volgt: St. Bavo Ons Genoegen B. StevensJ. Schilder 20 J. DraijerC. Zuiderduin 20 J. WarmerdamW. v. d. Oetelaar 11 J. StevensP. de Haas 2—0 J. v. d. ZwanJ. Smit 11 L. v. d. VoortTh. Jansen 20 J. WeyersC. Borst 02 A. MastelingD. Kaptein 20 G. HesselmanJ. v. Gijlswijk 20 W. v. d. PeilC. Warmerdam 02 Totaal 146 Door dezen uitslag heeft St. Bavo ongeslagen het kampioenschap behaald. Alhoewel niet al tijd onfortuinlyk werd gespeeld heeft genoemde club dit resultaat ongetwijfeld ten volle ver diend. Vermeldenswaard is nog, dat B. Ste vens, J. Draijer en P. Veen in deze competitie ongeslagen bleven. Tapscorestand van Bavo L. v. d. Voort 12 10 1 1 21 G. Hesselman 11 9 1 1 19 J. Weyers 12 9 3 18 J. Draijer 11 6 5 17 B. Stevens 10 6 4 16 A. Masteling 12 6 4 2 16 J. Stevens 12 7 2 3 16 J. Warmerdam 12 4 7 1 15 P. Veen 6 4 2 10 C. Prins 9 5 4 10 J. v. d. Zwan 10 3 4 3 10 L. v. d. Voort heeft zooals deze stand doet zien den topscoreprys gewonnen! Bondskampioenschappen en Bekerwedstrijden Men verzoekt ons mede te deelen dat de in schrijving voor bovengenoemde wedstrijden is opengesteld tot uiterlijk 15 April. De clubbesturen gelieven hiervan goede nota te nemen. In de wedstryden om de clubkampoenschap- pen 19351936 der Haarlemsche Damclub zyn thans de volgende beslissingen gevallen; J. Balk, J. J. van Kesteren en K. Oly' pro- moveeren van de tweede klasse naar de hoofd klasse; G. Bakker degradeert van de tweede naar de derde Klasse. Vr.: 1. Bestaat er ook een tydschrift op het gebied van knutselwerk en handenarbeid? 2. Zoo ja, wie is de uitgever? Antw.: 1. Misschien hebt u wat aan het or gaan van de Vereen, tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland, Bode- graafscheweg 79, Reeuwyk. Een eigenlijk tyd schrift voor knutselaars bestaat, voor zoover ons bekend, niet. Vr.: 1. wat is het juiste adres van het kamerlid Groen? 2. Op welke dagen is hy te spreken? Antw.: 1. Het adres van den heer J. Groen Azn. is Dorpsstraat B 119, Zuid Scharwoude. 2. Het best is van tevoren belet te vragen. Vr.: Heeft een buitenlander, waarvoor vol doende zegels geplakt zyn, recht op ouderdoms rente op 65-jarigen leeftijd? Antw.: Ja. Vr.: Welke rentezegels moeten er geplakt worden voor iemand die werkloos is? Voorheen werden er voor hem zegels geplakt van 60 ct. Vrager dézes wordt 5 Nov. 1936 65 jaar. Antw.: Wendt u voor uw geval tot den Raad van Arbeid. Men kan u daar het beste raden. In het algemeen behoeft er voor iemand, die werkloos is, natuurlyk niet geplakt te worden. Vr.: 1. Kunt u my ook zeggen welke plaats het was (ik meen Megen) waar eenigen tijd ge leden eenige kinderen mishandeld werden? 2. Hoe heet de burgemeester van deze plaats? 3. Is lot serie 1844 no. 49 van het Witte Kruis reeds uitgeloot? Antw.: 1. Ja, Megen. 2. Burg. M. P. J. v. lokhoven. 3. Niet uitgeloot. Vr.: Mijn zuiver inkomen is volgens myn aanslagbiljet 1935-'36 867. Ik moet 10. bel. betalen. In dat belastingjaar ben ik 9 maanden werkloos gewees. Ik ben gehuwd en heb 2 kinderen. Is deze aanslag juist? Antw.: Naar uw inkomen van 867 is uw aanslag juist. U kunt na afloop van het belas tingjaar ontheffing aanvragen. Vr.: Is lot serie 2562 no. 66 van de Rott. Schouwburg reeds uitgeloot? Antw.: Neen. Vr. Hoe luidt het adres van de Handels My. „Kargeroe" te Amsterdam? Antw.: Ons is het adres van deze Maatschap pij niet bekend. Vr.: Mag iemand (ongehuwd), die dagelyks per autobus naar en van zyn werk gaat de on kosten daarvan van zijn inkomsten aftrekken voor de belasting? Antw.: Die vraag is zonder nadere gegevens niet te beantwoorden. Wij kunnen niet beoor deelen of dat reizen per autobus beslist noodig is om de bron van inkomsten in stand te hou den. Vr.: Hoe verwijdert men verflucht uit een kastje? 2. Hoe yerwydert- mén petroleum uit myn karpet? Antw.: 1. Goed luchten. Indien de verf niet goed geweest is, doet u het best deze te verwij deren met terpentijn en door nieuwe te vervan gen. 2. Petroleum is vluchtig, zoodat die vlek ken vanzelf wel zullen verdwijnen. Wilt u het wegtrekken bevorderen leg dan magnesia op de vlek en dan bevochtigen met benzine. Afborste len. Zoo noodig herhalen. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Hillegom naar Maastricht en hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmer, Uit hoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Culemborg, Geldermausen, Zaltbom- mel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Weert, Maasbracht, Susteren, Sittard, Beek, Rothem, Maastricht. Totaal 235 K.M. ongeveer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6