Koffiehuis der kunstenaars GESCHENKENDEPOT KRUISWEG 57 - HAARLEM CAFÉ GRECO TE ROME Het gebruik van gifgassen VRIJDAG 3 APRIL 1936 UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNERROEK Jubileum HALFWEG HAARLEMMERMEER Officieele Mededeelinèen Verscheidene instanties achten het gebruik van gassen door Italië overtuigend bewezen Duitsch vliegtuig boven Denemarken HEEMSTEDE Dit bericht zal zeker in de smaak vallen bij onze trouwe verbruiksters van Sunlight Zeep, Lux, Vim, Radion en Rinso, die natuurlijk trouw de waardecoupons sparen. Want in het geschenkendepot zijn al onze cadeau-artikelen op overzich telijke wijze uitgestald. SPAAR DE BONS VOOR «GESCHENKEN LIJNDEN IJMUIDEN ZANDVOORT Wanneer men te Rome van het prachtige plein van Trinita dei Monti met de eentonige bron onder den grooten pijboom, de mar meren trappen afdaalt naar de Piazza di Spagna, dan begint achter de „barcaccia" (de boot-fontein van Bernini), de via Con- dotti: de oude vreemdelingenstraat van Rome. En hier, op nummer 85. bevindt zich het we- réberoemde café Greco, het kleine café van vele groote mannen. Er zijn vele café's in Parijs, in München en Berlijn, waar we herinneringen vinden aan ge nteen uit iederen tijd en van ieder gebied van kunst en wetenschap. Café's, die de stof leve ren en leverden voor romans en opera's, voor drama's en comedies. Maar geen van deze Is zóó historisch geworden als het café Greco: géén is als dit kleine lokaal, een episode van de wereld-kunst en -literatuur, een Parnassus, aan w'ks zwarte kaftalische bron vele van de uitgelezenste geesten van de laatrte twee eeuwen ontspanning en inspiratie zochten. In 1910 heeft het café Greco het 150-jarir jubileum van zijn naam en zijn roem gevierd. Als koffiehuis echter is het nog veel ouder! Want de „Curieuse Reisebeschreibung" (een anoniem boek uit het einde der 17de eeuw> spreekt reeds van „den beroemden Duitseher. koffiewaard bij de Piazza di Spagna, die „quid facis" genoemd wordt, omdat hij deze beide woorden, te pas of te onpas, ieder moment in den mond neemt, en die zóó dik en zóó kort is en zóó'n grooten mond heeft, dat men hem voor een monster houdt." En in 1743 bezocht Casanova het op een van zijn zwerftochten en vond het zóó vermakelijk, dat hij er een extra alinea aan wijdde in zijn beruchte „Herinne ringen." Pas in 1760 kreeg het den naam „Greco," toen het overging in het bezit van een Levan- tijn. En dezen naam heeft het sindsdien, on danks de veelvuldige wisseling der eigenaars, behouden. Aan den bezitter, die het zijn be roemden naam gaf, herinnert een caricatuur uit 1770, die thans in de Staats-bibliotneek „Vittorio Emanuele" te Rome hangt, en die even weinig vleiend is, als de beschrijving van zijn voorganger in de „Curieuse Reisebesehrei- bung." Want er onder staat: „Chi sarra stato a Roma, cognoscera Giorgio nella sua bottega. Sto Turco fa il gatto morto, ma per lui la musica la suona delli quattrini." (Wie ooh in Rome was, kent Giorgio en zijn zaak. Deze Turk houdt zich van den domme, maar voor hem is de klank van het geld muziek). En van nu af begint de historie! Raphael Mengs, de Saksische hofschilder, en de archeoloog Winckelmann maakten er hun stam-café van. En al gauw werd het een ver zamelplaats voor kunstenaars, hetzij zij pen seel, beitel of pen voerden, en voor avonturiers en zwervers uit alle landen. Kortom: voor allen, die in eenige betrekking stonden tot de kunst en tot Rome! Het was in den tijd, dat de geest van den reeds lang gestorven Bernini de stad nog ge heel beheerschte, en dat men meende, Ra fael voor eeuwig in het Pantheon begraven te hebben en zijn werken met hem. Zoozeer zelfs dat Boucher, de Fransche schilder uit den Pompadour-tijd, meende, zijn Duitschen collega Christoph von Manlich, die den Prix de Rome van de Fransche Academie gewonnen had, te moeten raden, „niet te lang in Rome te blijven, waar slechts Guido Reni en Albani de moeite van het aanzien waard zijn." En hij noemt Rafael, ondanks zijn roem, „un pientre bien triste." Ja, zóózeer was het aanzien van den grooten meester bij de Fransche kunstenaars gezonken, dat de Paus den leden van de Fransche Aca demie den toegang tot de Vaticaansche Musea verbood, daar zij zich in de Kamers van Ra fael onbehoorlijk gedragen hadden. Zelfs Goethe werd beïnvloed door dezen geest des tij ds. Want in zijn essay over de Kunstgalerij te Dresden vindt hij vele woorden van bewondering voor de Hollandsche en Vlaamsche schilders, en voor de Italianen van den vervaltijd, doch de Sixtijnsche madonna nóémt hij zelfs niet! Het waren de disputen in café Greco en de werken van Mengs en Winckelmann. die Rafael weer in eere herstelden. En toen Goe the in 1786 in café Greco den archeoloog TVIo- ritz en den schilder Tischbein leerde kenner- constateerde hij vol verwondering, dat Rafael zijn oude plaats naast Michelangelo weer had ingenomen en dat hij zelfs bij de debatten, wie van deze twee de grootste was, dikwijls den eerepalm wegdroeg. De Fransche revolutie schilder David inspireerde zich op Rafael; Ingres, de directeur van de Fransche Academie in Rome, noemde hem „den uit den hemel ge- daalden beschermgeest van alle volkeren," en de poorten der Vaticaansche musea werden weer voor de Franschen geopend- Nu vormde zich in het café de schilders sekte der Nazareners. Hun voorlooper was Carstens. Deze trok de uiterste consequentie uit de uitspraak van Winckelmann, dat „coloriet. licht en schaduw een schilderij niet zoo waardevol maken, als de edele contour" en legde het penseel terzijde, om de teekenpen te voeren. Een menschenleeftijd lang hield de overtuiging stand, dat het penseel het verderf der kunst geworden was. De Duitsche minister Heynitz vond op een morgen op zijn schrijf tafel een ongehoord scherp protest tegen de Berlijnsche Kunst-academie, die geheel in den ban van Velasquez, Rembrandt, Watteau en Tiepolo stond; een protest, dat geformuleerd en geschreven was op een van de marmeren tafel tjes van café Greco. De Nazereners maakten van Rafael hun afgod (d.i. van den Rafael uit den tijd, vóór hij naar Rome kwam), en ze rie pen de kunst uit tot een religieuze inspiratie, tot een gebed. De Franschman Prud'hon, de HiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiin Artistieke twisten loopen vaak over vraagstukken die ook vroeger aan de orde waren. Een kenner van I Rome vertelt in dit artikel over het i befaamde café Greco, het weleer zoo gerenommeerde artisten-café van de Eeuwige StadEn daar blijkt men heftig gedebatteerd te hebben over de vraag die ook te- I genwoordig de schilders verdeelt: Is de kleur het belangrijke of de 1 1 lijn, de teekening? ïlllllllllllllMIII1M1ItllllllllllI eel •ijn ian n-, en en al len Jij: 0 - i— - **et café Greco in de 18e eeuw, naar een "Drent in de Staatsbibliotheek „Vittorio Emanuele" te Rome tegenpool van Carstens, die zijn 19de-eeuwsche kunst kleurde met het coloriet der oude meesters, schreef van hen: „In via Condotti passeeren alle meesters de revue. Men criti- seert den één en breekt den ander af. Wie een vergelijk met Rafael niet doorstaan kan, is ten doode opgeschreven. Het mooiste echter is, dat deze heeren niet werken, zich thuis en elders amuseeren, en niets scheppen, wat de moeite van het aanzien waard is." Toen Schopenhauer, die een trouwe stam gast van het kleine café was. op een goeden dag op zijn Mephistopheles-manier de ver stoktheid en éénzijdigheid van het gezelschap ironiseerde, pakten stevige knuisten hem in zijn kraag en zetten hem buiten de deur. keffend gevolgd door Atma (de wereldziel), den onaf- scheidelijken poedel van den grooten philosoof. De toon, die in café Greco heerschte. werd echter zóó grof en de lucht zóó dik, dat ge voelige naturen het er niet meer konden uit houden. De Fransche componist Berlioz noemt het „het slechtste hol, dat in heel Rome te vinden is: vuil, donker en vochtig.'' En hij meent, dat „niets de voorkeur rechtvaardigt die kunstenaars uit de geheele wereld aan dit café geven." Ook vele Duitsche kunstenaars uit dien tijd beklagen zich over de slechte manie ren van hun landgenooten. Wilhelm Müller, de dichter van vele Duitsche Wanderlieder be schrijft ze als „onuitstaanbare menschen met aanmatfgend optreden, die zich inbeelden, den Romeinsehen bodem een groote eer te bewijzen, dat ze hem met hun schoenzolen plattreden." De abt Joachim Fecci echter, die later als Leo XIII den Pauselijken troon besteeg, dacht er anders over, want hij schreef in 1845 aan een vriend: „Toen ik student was, gaf ik è.1 het geld, dat ik kreeg van mijn ouders en van het Collegium Germanieum, waar ik repetitor was, uit voor boeken en voor een kopje koffie in café Greco." In de Hamburger Kunsthalle hangt een in teressant schilderijtje van Passini, dat deze kleine wereld uitnemend weergeeft. En daar onder lezen we de oplossing van het raadsel dezer aantrekkingskracht: „Der Kaffee in dem Café Grec, Den Katzenjammer jaget weg!" In dezen tijd werd het café versierd met de Itali&ansche landschappen, die er thans nog hangen en in het achterzaaltje met de kleine hooge venstertjes, dat de „omnibus" genoemd werd, bracht de beeldhouwer Woltrek (Dessau) zijn medaillon-portretten aan van beroemde gasten uit de jaren 1830'40. De beeldhouwer Amici vulde de hoeken met busten en statuet- ten. Maar de tijd schrijdt voort, en na en mét de kunstenaars zijn het thans de samenzweerders tegen de pauselijke macht, die elkaar hier tref fen. De mislukte aanslag op de grenadiers- kazerne van de Piazza Colonna werd hier be raamd; de vrijheidsheld Massimo d'Azegüo wierf hier de soldaten voor zijn Romeinsche legioen. Het café heette toen in den volks mond: het café der vrijheid. Pauselijke officie ren betraden het niet anders, dan met een ge laden revolver in den zak, en oude stamgasten als Canova en Valadier, de architect van Monte Pincio en de Piazza del Popoio, vertoonden er zich maar zelden meer. Doch de strijd ging voorbij, en de kunst her won het gebied. In een hoekje van den omnibus dichtte graaf Leopardi zijn zwaarmoedige oden; hier ontving' de Poolsche dichter en revo- lutionnair Mickiewicz het bericht van den op stand van zijn land tegen Rusland; hier ge noot Gogol een deel van den onsterfelijken roem, dien hem zijn comédie „Der Revisor" ge bracht had.... Nadat men bij Anglada op de Ripa Grande genoeg wijn gedronken had, toog de schaar van Duitsche kunstenaars, met hun koning Lud- wig I van Beieren aan het hoofd, naar café Greco voor een „espresso." Overigens: wie telt de volkeren? Wie kent de namen? In het ge zelschap -der Nazareners bevond zich altijd Thorwaldsen in zijn al-lang-niet-meer-witte werkjas. Van de Franschen bleven ons de na men van Stendhal, Vernet, Corot, Delaroche, Leopold Robert e.a. Van de Spanjaarden die van Fortuny, Pradella en Viliegas. Ook Engel- schen kwamen er veel en gaarne. Thackeray, die tegenover café Greco woonde, was er stam gast, en zijn buste door Amici is een van de waardevolste stukken in het kleine lokaal, waar hij zijn voorstudies maakte voor „the Book of Snobs." De maecenas graaf Schnack sloeg hier zijn hoofdkwartier op, om naar genieën te hengelen. Van Böcklin, Feuerbach, Lenbach, Vegas af, tot Tuaillon, Gaul, Edmund Hóller en Pfann- schmidt (den schepper der mozaïeken in de Duitsch-Evangelische kerk van Rome) en tot de hedendaagsche winnaars van den Prix de Rome, verkeerden allen in het kleine café m de via Condotti. Hier speelde zich ook een onaangename ont moeting af tusschen Böcklin en Feuerbach. Feuerbach, die, naar de vrouw van Böcklin ver telt, nooit geld had, leende een bedenkelijke som van Böcklin, toen die juist een zending van graaf Schnack ontving. Daarop reed hij met zijn model, de mooie onsterfelijk geworden Nanna, in een wagen met vierspan naar Fras- cati. Böcklin echter zag hem niet meer ver schijnen. Tot de laatste hem op een morgen zelf op zijn atelier opzocht, om zijn geld te incas- seeren. Daar ontstond een vreeselijke strijd. En toen Böcklin naderhand hoorde, dat Feuerbach hierover zoo woedend was, dat hij altijd een pistool bij zich droeg, met het doel, zich bij de eerste de beste gelegenheid te wreken, stak hij zelf een mes in zijn zak en daagde Feuerbach, toen hij dezen in café Greco met Nanna trof, uit tot een tweegevecht. Gelukkig kon erger voorkomen worden, maar natuurlijk was dat het slot van deze kunstenaarsvriendschap! De musicus Sgambati, lid van het kwartet van koningin Margherita en vooral hooggeschat om zijn waardige vertolking van Duitsche muziek, was een trouwe stamgast en zat vaak met Liszt in den „omnibus", waar deze béiden elkaar avonturen en anecdoten uit hun eigen leven ver haalden. Gedurende zijn oponthoud in Rome, in 1876, zette zich vaak Richard Wagner aan hun tafeltje, die het Romeinsche leven en den Romeinsehen wijn zeer liefhad. Humperdinck heeft er zich met zijn vrouw en kinderen laten fotografeeren. Ook Ibsen bezocht het in, 1864, maar getuigen verhalen, dat het hem te la waaiig was. Björnsteme Björnson kwam er te recht aan het tafeltje van de beide thans nog levende schrijvers Diego Angeli en Dgo Ojetti. Toen hij dezen echter, óp hun verzoek, een autogram gegeven had voor graaf Primoli, en pas later hoorde, dat deze een Napoleonide was, riep hij toornig uit: „Jullie hebt me dit dus ge vraagd voor iemand, wiens verwanten mijn va derland onder het juk der tyrannie gebracht hebben! Ik bedank voor jullie vriendschap!" nam zijn hoed en ging. In deze eeuw, kort voor den oorlog, heeft het café nog twee gewichtige dagen beleefd. Toen in 1902 voor Gogol, aan zijn vroegere woning in de via Sistina een marmeren gedenksteen was aangebracht, gaf de Russische gezant Ne- lidow in café Greco een feest voor de Russische kolonie. En toen de Amerikaansche academie werd ingewijd, boden de Amerikaansche kun stenaars in den „omnibus" een banket aan, ter handhaving van de traditie. Tot het aanbreken van den oorlog, hield de Poolsche club er haar avonden, en een tijd lang ook de Grieksche. Maar toen reeds bleven de kunstenaars weg, en ze zijn nog steeds niet teruggekomen De kunst heeft nieuwe wegen gevonden en die leiden niet meer naar Rome. Een poging van den dichter, graaf Domenico Gnoli, die met de „societè dei poeti e amici dell'arte" opnieuw geestelijk le ven in dit kleine, door ontelbare groote namen gewijde café wilde brengen, is jammerlijk mis lukt. De tegenwoordige bezitter, de schilder Gubinelli, die aan de academie in München ge studeerd heeft, heeft, toen hij het café van zijn vader erfde, penseel en palet aan den muur ge hangen en in de voorruimte een bar ingericht. En hier wacht hij geduldig en vol hoop den tijd af, dat opnieuw een trek naar Italiaansche schoonheid en kunst zal inzetten, die de kun stenaars van de heele wereld weer naar Rome brengt. Dat dit éénmaal gebeuren zal, staat voor hem onomstootelijk vast. Anders zou hij ook geen rechtgeaard zoon zijn van deze eeuwige stad. K. Pui in elkaar gereden, Woensdagmorgen ongeveer half 12 reed een zandauto, komende van de Kleverlaan, den Verbindingsweg op. Een voor den wagen rijdende fietser maakte op een gegeven oogenblik een onverwachte manoeuvre. Om een aanrijding met den wielrijder te voor komen gooide de bestuurder van den zand- wagen zijn stuur om, doch daardoor reed de wagen tegen de pui van de rijwielzaak van H. aan den Verbindingsweg no. 23. De pui werd gedeeltelijk in elkaar gereden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Walbracht, Bloemendaalsche- weg 125 Bloemendaal, een glacé dameshand schoen; v. d. Broek, Kleverlaan 31 Bloemendaal, een geldstuk; Noordlaan 58 Bloemendaal. een portemonnaie met inh.; van Ooyen, Lage Duin en Daalscheweg 9 b Bloemendaal, een auto koffer; jhr. J. H. Schmidt auf Altenstadt, Duin doornlaan 4 Zandvoort, 'n gouden schakelarm band; C. Rijnhart, Ramplaan 78 Haarlem, een sierhaarspeld; Roozen, Jelgersmastr. 8, Haar lem, een verm. gouden armband; R. Kok, Zijl- weg 2 Overveen, een wollen handschoen; A. v. d. Veen, Oranje Nassaulaan 96a Overveen, een zilveren vulpotlood; P. van Duivenbode, v. d. Duinstraat 23 Haarlem, een jongensjas; Lans Catslaan 3 Aerdenhout, een dames-portemon- naie met inhoud; E. Oosterhof, Hollandslaan 13 Haarlem, een honden penning no. 2555; Kernkamp, Bosch en Duinlaan 20 Bloemendaal, een ceintuur; J. Hardebol, Duinlustparkweg 20 Bloemendaal, een zilveren nagelschuier; aan het bureau van politie Overveen, een beursje met inhoud; een kinderhandschoen; een hee- ren-regenjas; een dames-armbandhorloge met zwart bandje; een oorhangertje; een sleutel; een paar heerenhandschoenen; een glacé hand schoen; een rozenkrans. De heer Th. de Goede alhier mocht onder groote belangstelling den dag herdenken, waar op hij 40 jaar geleden bij de Amsterdamsche Waterleiding Maatschappij in dienst kwam. Talrijke bloemen en bloemstukken werden be zorgd. Des morgens werd de jubilaris met vrouw en kinderen afgehaald en per auto's naar het motorgebouw aan de Leidschevaart te Heem stede gereden, dat keurig met groen en bloemen was versierd en waar aan de echtgenoote bloe men werden aangeboden. Het woord werd hier gevoerd door den hoofdmachinist den heer Vos, die namens de Maatschappij en namens het hoofdbestuur van St. Paulus den jubilaris har telijk geluk wenschte en daarbij vele weder waardigheden uit de voorbije 40 jaren memo reerde Spr. kenschetste den heer De Goede o. a. als een uitstekend machinist en bracht hulde voor diens getrouwe plichtsbetrachting. Hierna volgde de gelukwensch van het personeel, waar bij drie fauteuils werden aangeboden. Namens B. en W. van Amsterdam ontving de heer De Goede een fraai bewerkte oorkonde. Na een uurtje van gezellig samenzijn werd langs een omweg naar de Schoollaan gereden, 's Avonds bracht het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" een serenade, waarbij de voorzitter de heer Jac. v. d. Schrier den jubilaris huldigde, wat deze met een gul onthaal beantwoordde. Voor den heer De Goede zal de viering van zijn 40-jarig jubileum onvergetelijk blijven. Stemming voor Hoofdingeland Donderdag heeft alhier de stemming plaats gehad voor de verkiezing van een hoofdingeland in het 2e district van het Hoogheemraadschap Rijnland, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname van den heer J. P. Rijnierse te Sloten. Bij deze stemming werden uitgebracht op den heer L. G. Prins te Bloemendaal 322 stem men en op den heer W. J. A. van Weerdenburg te Amsterdam 167 stemmen, zoodat de heer L. G. Prins werd gekozen. TE HUUR te Nieuw-Vennep, een middenstandswoning aan de Venneperstraat no. 35, tegen een huur prijs van ƒ4.88 per week (waterleiding inbe grepen). Gegadigden kunnen zich mondeling of schrif telijk aanmelden bij den administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf van den Bos, ten kantore van den gemeente-ontvanger in het bijgebouw naast het raadhuis; te Hoofddorp, twee woningen van de woning- bouwvereeniging „Patrimonium" aan den Kruis weg no. 610 en aan de Wilhelminalaan no. 50, tegen een huurprijs van 4.30 per week (water leiding inbegrepen). Gegadigden kunnen zich mondeling of schrif telijk aanmelden bij den penningmeester van bovengenoemde vereeniging S. Zijp, aan den Kruisweg no. 981 te Hoofddorp. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: een knot sajet; een actetasch met inhoud; een lichtbruine handschoen; een gro- malco horloge met dito bandje; een lorgnet in ADDIS ABEBA, 3 April. Naar Reuter seint, heeft dr. MacFie van de Britsche ambulance een verklaring geteekend, dat hü persoonlijk verscheidene honderden gevallen van zware gasvergiftiging heeft behandeld aan het Noordelijk front tusschen 1 en 18 Maart. Kapitein Taylor heeft aan het Zuidelijk front neergeworpen bommen doen verzamelen welke na onderzoek bleken mosterdgas te be vatten. De Hollandsche en Zweedsche ambulances hebben eveneens verklaringen geteekend be treffende het verplegen van honderden onmis kenbaar door gassen vergiftigde slachtoffers van den oorlog. In diplomatieke kringen alhier, en te Londen wordt het niet langer mogelijk geacht te ontkennen, dat de Italianen gif gassen gebruiken. Stefani seint: De veldslag bij het Asjangi- meer is tot een hecatombe geworden voor de Abessinische chefs en onder-chefs. Onder de gevallen bevinden zich o.m. Dedjas Averra Telia, Dedjas Mangatsja Ilma, Dedjas Won- dirad, Fitaorari Negax Tesfae en Fitaorari As- sefa. KOPENHAGEN, 3 April. (Reuter.) Volgens het Deensche blad „Extrabladet" heeft een Duitsch vliegtuig, gemerkt met een hakenkruis, op geringe hoogte gevlogen boven de stad Mö- geltönder. Men gelooft, dat het toestel afkom stig is van de groote militaire luchtbasis op het eiland Sild. étui; een belastingplaatje; een armband. Verloren: een zilveren horloge met lederen riempje; een doublé bril; een dop van een ben zinetank; een vulpen, merk „Parker"; een gouden horloge met doublé armband; een be lastingplaatje; een gebrand zilveren armband horloge. De burgemeester, Mr. A. SLOB Hoofddorp, 3 April 1936. ScMldorijen-tentoonstelling. Ten bate van het melkfonds der schoolkinderen zal op 12 en 13 April in alle lokalen van de openbare lagere school aan den Meidoomweg te Rijk alhier een schilderijen-tentoonstelling worden gehouden. Circus Roberti Hoofddorp heeft weder be zoek gekregen van het Circus Roberti, dat zijn tenten heeft opgeslagen op een gedeelte van het gemeentelijk concoursterrein en met de reeds gegeven voorstellingen getoond heeft op het gebied van paardendressuur enz. schitterende prestaties aan den dag te kunnen leggen. Burgerlijke Stand Geboren: Adriaan Johannes, z. v. A. J. Bakker en M. C. Stad houders. Marinus Johannes, z. v. H. A. van Lent en A. J. Bruijn. Karei, z. v. E. Santé en T. Scharwachter. Rijk, z. v. rf. Walter en R. Mastenbroek. Gerardus Petrus, z. v. K. L. de Ruijte en A. K. Vink. Elisabeth, d, v. C. van der Beek en G. van Rijswijk. Cornelis, z. v. G. van der Luit en H. A. Grotstolien. Paulus, z. v. H. van Elderen en W. Trouw. Ondertrouwd: Hendrikus Offerman, 23 j. en Catharina Kooiman, 23 j. Cornelis Kage- naar, 25 j. en Maria Louisa Korsuize, 27 j. Jan Jacob Hoogendoorn, 23 j. en Maria Johanna Joren, 24 j. Getrouwd: Pieter van Beusekom, 40 j. en Frieda Erna Müldner, 31 j. Gerrit de Heer, 25 j. en Martijntje Jacomijntje van Reeuwijk, 26 j. Overleden: Jan Jacob La Maitre, 90 j., wedr. van J. J, Versteeg. Willem Fredrik Café, 75 j., geh. met A. Breur. Dirk Bakker, 72 j„ geh. met N. de Vries. Cornelis Casparus Moleman, 20 j., ongehuwd. Het verkeersvraagstuk op de scholen De gymnastiekzaal van de Dreefschool stond Don derdagmiddag wel in het teeken van de ver keersregeling. In de hal der school stond ter demonstratie opgesteld de demonstratietafel van de Haar- lemsche Verkeerscommissie. Platen en teekenin- ook ie van 'eeriingen der Dreefschool, en alle betrekking hebbende op het verkeer, versie ren de wanden. Langs een der wanden hangt een papieren band, lang 18 Meter, van aan elkander geplakte uitknipsels uit verschillende couranten vermel dende de ongevallen enkel van de maand Maart. In de zaal zijn, op uitnoodiging van een al hier gestichte onderwijs-verkeerscommissie bij een vrijwel alle hoofden en onderwijzers van alle Heemsteedsche scholen, burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doom, de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, de Zeereerw. heer pastoor C. v. Mierlo, enkele raadsleden, de inspecteur van politie, de heer C. H. Kemper, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer H. v. d. Weyer, de voorzitter en secretaris der Haarlemsche Vereeniging, de heeren Majoor v. Loon en mr. v. Gelderen, leden van ouder-commissies, schoolbesturen, eenige leden der K.N.A.C. en enkele belangstellenden. Als voorzitter der onderwijs-verkeerscommis- sie heette de burgemeeser de aanwezigen wel kom. Veilig Verkeer heeft ten doel ook en vooral den kinderen te leeren den weg te gebruiken. Thans zijn wij hier, aldus spr., in Heemstede zoover, dat tot de oprichting van een onderwijs-ver- keerscommissie kan worden overgegaan. Vervolgens kreeg de heer C. H. Kemper, in specteur van politie alhier, het woord voor een causerie over „Het Verkeersvraagstuk". Spr. is er van overtuigd dat het thans nog moeilijk is het verkeer te leiden in vaste banen,' men ziet nog gedurig wetswijzigingen. Spr. schetst de enorme evolutie op het gebied van verkeer, en daardoor moeten de maatregelen steeds weer achter de feiten aankomen. De taak der politie, aldus spr., is in hoofd zaak een preventieve, en die preventieve taak kan vooral door het opkomend geslacht ver licht worden. Vervolgens sprak de heer H. v. d. Weyer, in specteur van 't lager onderwijs, over „de wen- schelijkheid om een leerplan voor het verkeers- oncerwijs vast te stellen". Spr. is verheugd dat er op enkele scholen al aan gewerkt wordt, doch van een geregeld on derwijs is nog geen sprake. Dat komt omdat wxj niet weten hoe het aan te pakken. 1 Hoe, dat zet spr. zeer uitvoerig uiteen. B. en Onze verbruiksters genieten dus de volgende voordelen ffcZij besparen zich de moeite en het porto van de opzending der bons. Zij kunnen alle geschenken zien en dus op de gemakkelijkste manier haar keuze maken. Zij kunnen het gekozene direct medenemen en behoeven dus niet op verzending te wachten. Hoeveel geschenkenbons heelt U al? Kom eens kijken in het Sunlight geschenkendepot, wat U voor Uw bons kunt krijgen. U is welkom Het geschenkendepot is elke werkdag geopend van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m. P&S.-23 W, willen gaarne de bekende verkeerstafels be schikbaar stellen. Vervolgens zet spr. uiteen het leerplan, reeds door de commissie aangegeven, verduidelijkt met talrijke practische wenken, waaruit blijkt dat een meer geregeld leerplan zeer goed uitvoer- Dreh.* is Tenslotte werd de zeer interessante verkeers- film der K.N.A.C. vertoond, die ieders belang stelling trok. Medegedeeld werd, dat het onderwijzend per soneel zich voor deelname aan een cursus over verkeersonderw'ijs kan aanmelden bij de hoof den der scholen. R. K. Begrafenisvereeniging „St. Lodewijk". Woensdagavond hield deze vereeniging haar jaarvergadering, In z'n openingsrede liet de voorzitter, de heer H. J. Post, uitkomen, dat 1935 gunstig is geweest voor de vereeniging en dat de financiën wederom zijn vooruit gegaan. De secretaris, de heer W. Pijlman, bracht een uitgebreid jaarverslag uit. Acht begrafenissen zijn uitgevoerd, waarvan vier voor niet-leden. Een uitkeering is gedaan. De kas bedroeg op 31 Dec. 1934 ƒ3684.04; aan contributie is ontvangen ƒ1281.84; gekweekte rente, inleg en andere inkomsten ƒ534.44; co- taal ƒ5500.42; aan diversen was uitbetaald 1110.17, zoodat de kas op 31 Dec. 1935 was 4390.25'. Op voorstel van het bestuur werd besloten drie maanden vrijstelling van conti ibutie te verleenen. De aftredende bestuursleden de heeren H. J. Post, J. C. v. Weerkom en J. H. Hoogervorst werdén herkozen; de heer H. J. Post ook als voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat een kleeding- fonds zal worden gesticht. Het getal dragers werd van zes op acht gebracht. De Noordzeesluizen Gedurende de maand Maart zijn door de Noordzeesluizen alhier ge schut: uit zee 279 zeeschepen met een inhoud van 1.830.446 M3, 244 visschersvaartuigon met 7075 M3 en 555 binnenvaartuigen met 68.365 M3. Totaal uit zee 1078 schepen met een inhoud van 1.905.886 M3. Naar zee 265 zeeschepen met een inhoud van 1.801.799 M3, 243 visschersvaartuigen met 7625 M3 en 548 binnenvaartschepen met 77.565 M3.. Totaal naar zee 1056 schepen met een inhoud van 1.886.989 M3. Totaal werden er dus uit en naar zee ge schut 2134 schepen met een inhouod van 3.792.875 M3. Reode Kruis De afdeeling IJmuiden—Vel- sen van het Ned. Roode Kruis hield Donderdag avond haar jaarvergadering in hotel Augusta. Aan de volgende personen werd de Landstei- ner medaille uitgereikt: Mevrouw Stuit, mej. G. Nieuwkoop, mej. C. Houtsma, L-. Vervelue, G. Bakker, A. Dunnebier, L. H. Speets, E. W. de Boer. L. Leutschen en A. P. Bakker. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag. Dr. R. T. v. d. Veldt, genees heer-directeur van. het St. Antonius-ziekenhuis, bracht het verslag uit der medische commissie van den bloedtransfusiedienst. Bij de bestuursverkiezing deelde de heer L. Dijksen mede zich wegens gezondheidsredenen niet meer beschikbaar te stellen als secretaris penningmeester. De heer Dijksen vterd echter met groote meerderheid als bestuurslid herko zen. Deze hield de benoeming in beraad. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad der gemeente Zandvoort bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Wethou der Elffers was wegens ziekte afwezig. De VOORZITTER opent de vergadering met de mededeeling, dat ingewonnen inlichtingen omtrent den toestand van weth. Elffers heden iets gunstiger luiden, zoodat spr. hoopt, dat de wethouder spoedig hersteld zal zijn. Omtrent het al of niet uitvoeren van de verbreeding van den boulevard Paulus Loot in werverschaffing, stelt de heer SUERINK voor, daar de zaak volgens hem bespoedigd dient te worden, reeds direct te besluiten deze werk zaamheden in productief loon uA te voeren, hetgeen wordt aangenomen met 75 st. Het voorstel van B. en W. over het tarief voor waterlevering aan instellingen van weldadig heid, wordt door den heer KONING geamen deerd, met de bepaling, dat de diaconie zal worden uitgezonderd. Dit wordt aangenomen met 102 stemmen. Aan H. van Leeuwen te Zuid-Schalkwijk wordt toegestaan om geduren de negen dagen liggende tusschen 15 Juli en 15 Augustus, te pachten een gedeelte van het terrein aan de Heerenstraat, vöor het plaatsen van een electr. draaimolen, tegen een pacht som van 15 per dag. In verband met de wet tot beperking van de cumulatie van pensioenen enz. bieden B. en W. den raad ter vaststelling aan een gewijzigde verordening. De belangrijkste verschillen met de thans geldende zijn: Het wachtgeld wordt voor de eerste drie maanden terug gebracht van 100 pet. tot 75 pet. van de laatst genoten jaarwedde; de pensioengerechtigde leeftijd wordt verhoogd van 60 tot 65 jaar; het maxi mum van het wethouderspensioen wordt terug gebracht van 2/3 gedeelte tot de helft der laatst genoten wedde. Aldus besloten. De pachters van de parkeerterreinen gelegen aan de Brederodestraat en den Zeeweg hebben de door hen verschuldigde pacht over 1934 ge deeltelijk en over 1935 in het geheel niet vol daan, terwijl van den pachter bij school A eveneens nog een bedrag te vorderen is. B. en W. stellen voor, dat deze pachters in 1936 niet de beschikking zullen krijgen over het door hen gepachte parkeerterrein, zonder dat een rege ling is getroffen, waardoor vast staat, dat de pacht over 1934 en 1935 voor een zoo groot mo gelijk deel wordt aangezuiverd. Dit kan wor den bereikt door deze pachters te verplichten gebruik te maken van kaartjes, welke aan hen door de gemeente worden verstrekt tegen beta ling van een deel der daarmee te verkrijgen opbrengst a 20 cent per stuk Het in te houden gedeelte zouden B. en W. gesteld willen zien op 13 cent per kaartje. Aldus besloten. In behandeling komen de verzoeken van den exploitant van het Noorderbad, waarbij de heer SUERINK bepleit aan de verzoeken te voldoen. De heer PAAP meent, dat met een kleine restrictie ten aanzien van de verpachting van het Rijk aan de gemeente de verzoeken inge willigd kunnen worden. De heer VAN DER MOOLEN is huiverig een positief besluit heden avond te nemen in verband met het nog niet bekend uitbreidingsplan eh verzoekt aan het college zoo spoedig mogelijk zich in verbinding te willen stellen met den ontwerper en daarna voor Mei met een voorstel te komen. Wethou der SLEGERS wil ter voorkoming van misver stand in het midden brengen, dat een bepaalde categorie van menschen het bestaan van het Noorderbad heelemaal geen algemeen belang vindt. Hü vindt de uiterste voorzichtigheid ge boden. De VOORZITTER raadt aan om de kwestie betreffende de kaartjes over 'te laten aan B. en W. Verder kan aan den exploitant worden geschreven, dat de raad in beginsel bereid is de pacht te continueeren. Omtrent de plaats der gebouwen zou groote voorzichtigheid in acht genomen dienen te worden. De raad gaat hier mede accoord. Aan de orde is dan het voorstel omtrent ach terstallige strandpacht. Bij raadsbesluit van 26 Februari 1935 was o.m. bepaald, dat aan strandpachters, die over het seizoen 1934 nog strandpachtschuld aan de gemeente hebben, zal worden toegestaan het bedrag van die restant schuld 1934 te betalen in 3 gelijke termijnen, vervallende uiterlijk op 15 Juni van elk def jaren 1935, 1936 en 1937, mits over de achter stallige bedragen 5 pet. rente aan de gemeente wordt vergoed en over de seizoenen 1935, 1936 en 1937 geen nieuwe strandpachtschuld ont staat. De financieele gevolgen van dit besluit brengen mede, dat een bedrag van 7535.78 jn dit jaar moet worden ingehaald, zijnde de helft van ƒ4128.81 (achterstallig over 1934) plus ƒ5471.38, welk bedrag achterstallig is over 1935. Van de commissie van büstand inzake strand-- exploitatie bereikte B. en W. een advies, waar in wordt voorgesteld met betrekking tot de achterstallige strandpacht 1935 te bepalen, dat die kan worden voldaan in twee termijnen, vervallende op 1 Juli 1936 en I Juli 1937. terwül personen, die zoowel over 1934 en 1935 strand pacht schuldig zü'n, eerst hun geheelen ach terstand over 1934 moeten voldoen. Dit zou bü aanneming tot gevolg hebben, dat de gemeente in 1936 minder zou ontvangen 1300.32. B. en W. meenen de aanneming van dit voorstel ernstig te moeten ontraden. Wethouder SLEGERS wil de strandpachters in de gelegenheid stellen den achterstand over 1935 als volgt te laten aanzuiveren. Voor het nieuwe contract wordt onderteekend, dient de helft van den thans bestaanden achterstand over 1935 in de gemeentekas te worden gestort, terwijl de andere helft vóór het einde van het seizoen 1936 moet zün voldaan, waardoor naar zqn meening de begrooting 1936 niet ongunstig zal worden beïnvloed. Het voorstel van den voorzitter wordt ver worpen met 7—3 st. Het voorstel-Slegers wordt verworpen met 64 st. en het voorstel van de commissie wordt aangenomen met 73 st. Hierna gaat de raad in besloten zitting, waarna hij in principe besluit mede te werken, dat de gemeentelijke strandwinkels aan den Strandweg zullen worden gesloopt. Onderhan delingen dienaangaande zijn reeds gevoerd met baron E. von der Heydt, welke by slagen het gevolg zullen kunnen hebben, dat reeds voor het seizoen het aspect van den Strandweg ver beterd zal zün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13