De slag bij het Asjangi-meer Besprekingen der Generale Staven Na de verkiezingen in Duitschland Het geval-Eckener 1200 ITALIANEN GEDOOD OF GEWOND De tocht van de Hindenburg" AMY M0LLIS0N NAAR KAAPSTAD Het nieuws van heden EMMABLOEM-COLLECTE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 3 APRIL 1936 Avondblad TWEE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19881 Zal de Negus nogmaals wagen een slag te leveren of heeft hij be sloten vrede te vragen? Démentis uit Addis Abeba De Nieuwe Duitsche Zeppelin Hindenburgheeft op zijn tocht naar Zuid-Ame- rika reeds 3786 zeemijlen afgelegd. Vrijdagmorgen tegen drie uur werd de Evenaar gepasseerd Het nieuwe Duitsche luchtschip is den Evenaar reeds gepasseerd Antwoorden van Baldwin in het Lagerhuis Gebruik van gif bommen Morgen zal de groote wedstrijd Oxford— Cambridge worden gehouden. De Oxford- ploeg in training Luitenant-generaal Starace, in het uni form der Bersaglieri, die met zijn corps Gondar heeft bezet Hauptmann's executie weer uitgesteld? Palmen van 15000 jaar vernield Slechts één boom overleeft de gevolgen van baldadigheid Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimj Nieuwe actie der Gestapo tegen de Kerk in het Rijnland De houding van Kard. Schulte Revolutionnair complot in Bolivia ontdekt Jubileumsfeesten te Velehrad Zijn houding in het verleden en bij de jongste verkiezingen Exc. Goebbels klein Toespraak van koning Edward „Ik dien, zal mijn leus blijven" Zij wil het record van Tommy Rose verbeteren De cycloon in Georgië Bestrijding door allen alleen kan bereiken Dat de „Geesel der Menschheid" ten slotte zal wijken WOENSDAG 8 APRIL DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Legerbericht no. 174 De communisten in Sjansi Zij trekken terug naar het Zuiden Duitsche emigranten naar de V.S. Ruim duizend zijn sinds 1 Januari reeds in Amerika aangekomen Engeland drinkt meer bier dan melk BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 3 April. (Reuter). Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat in den slag van 3 1 Maart 1200 Italianen zijn gesneuveld of gewond. Aan Abessinische zijde zijn grootere verliezen geleden, vele aan voerders zijn gesneuveld. Het schijnt, dat de keizerlijke garde zich thans rond Mariam As- jangi, ten Noord Oosten van het meer concentreert. Het is mogelijk, dat de Negus een laatsten slag wil leveren, doch anderen zijn van mee ning, dat hij besloten heeft vrede te vragen. Van bet algemeen hoofdkwartier in Oost Afrika is bericht ontvangen, dat de Abessi- niërs hebben geprobeerd door de Italiaansche linies tusschen Mecan en Saefti heen. te glip pen. lederen keer werden zij met ernstige ver liezen teruggeslagen. De verliezen der Italianen bedragen vier dooden en 30 gewonden. De meeste slachtoffers zijn Askari's. Voortdurend hebben zich Abessinische deser teurs aangemeld, waarbij zich ook manschap pen der keizerlijke garde bevonden. Zij verklaarden dat Dedzjas Mangatsja Ilma, een der bevelhebbers der keizerlijke garde en een twintigtal fitaoraris en dedzjassen zijn ge dood. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Addis Abeba deelt mede, dat een door het Abessinische hoofdkwartier gepubliceerd communiqué aangaande den slag bij het Asjangi-meer o.m. vermeldt: Op 31 Maart is ons leger Maitsjio (tusschen den Amba Aladzji en het Asjangi-meer) binnengetrok ken, zoomede Addebar. Het heeft een schit terende overwinning op de Italianen be haald en bezette versterkte stellingen. Vier van de zeven Italiaansche versterkingen werden opgeruimd. Gisteren, 1 April, heeft ons leger gestreden van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds. Den eersten dag werden 200 blanke Italianen, o.w. 36 officieren, gedood, den vol genden dag zijn 500 blanke Italiaansche mili tairen gedood, terwijl het aantal Italiaansche gewonden onbekend is. 2000 Eritreesche militai ren zijn gedood en een enorm aantal gewond tijdens de beide slagen. Wij (de Abessiniërs dus) hadden 887 dooden en 345 gewonden. Groote hoeveelheden mitrailleurs, kanonnen, geweren, revolvers en munitie vielen in onze handen. Ondanks het intensieve luchtbombar dement der Italianen en hun artillerievuur hebben onze troepen blijk gegeven van onwan- kelbaren moed. Zij hebben grooten voortgang gemaakt. Een telegram van het front vermeldt, dat het niet waar is dat de keizerlijke garde zou zijn verslagen. De correspondent van Reuter-A. N. P. bij de Italiaansche legers in het Noorden schrijft, dat de keizer voor den eersten keer sedert den oor log persoonlijk van den top van een heuvel, welke het Mecandal beheerscht, de gevechten heeft gadegeslagen. Van hier heeft hij de ope raties tijdens den slag bij het Asjangi-meer ge leid. De commandant der keizerlijke garde is ern stig gewond. Ras Kassa en ras Seyoem, die in het geheim naar het Noord Westen waren ge komen, zouden zich aan de zijde van den kei zer op den heuvel hebben opgehouden. De Abessiniërs hebben gebruik gemaakt van een aantal Fransche loopgraafmortieren en van geschut van 75 m.M. Gedurende de gevechten hebben de Italiaansche vliegtuigen 13 ton ont plofbare stoffen uitgeworpen. Alle Italiaan sche vliegtuigen zijn naar hun bases terugge keerd. Zes of zeven vliegers zijn door kogels getroffen. De correspondent van Reuter A. N. P. te Ad dis Abeba seint, dat Colson, de Amerikaansche adviseur van den keizer morgen naar Egypte vertrekt met ziekteverlof. LONDEN, 3 April (Reuter) De speciale correspondent van Reuter aan boord van de Zeppelin „Hindenburg" deelt mede, dat het luchtschip omstreeks middernacht den Evenaar is gepasseerd. Een warme mistbank en de tropi sche kleeding van de passagiers, kondigden het naderen van den Equator aan. Behalve de Kaap Verdische eilanden, werd aan het ontbijt de „Monte Sarmiento", van de Hamburg Amerika-lijn gezien als eenig teeken van de buitenwereld. De correspondent voegt hieraan toe, dat de oceaan een schoonheid heeft, welke alleen ge zien kan worden door de opvarenden van een luchtschip. De kalme zee heeft een schoon heid, welke nooit verveelt. Gistermiddag heeft Baldwin verscheidene vragen beantwoord nopens de besprekingen tus schen de generale staven van Engeland eener- zijds met die van Frankrijk en België ander zijds. Baldwin deelde eerst mede dat de regeering de Britsche vertegenwoordigers nog niet be noemd had, en dat hij geen inlichtingen bezit of Italië ook naderhand besprekingen met de Fransche en Belgische generale staven wilde houden. Toen vroeg Dalton of de heele besprekingen niet uitgesteld konden worden tot na afloop van de onderhandelingten over de Duitsche voor stellen. Dat gaat niet, antwoorde Baldwin, want deze besprekingen worden gehouden om het vertrou wen in het verdrag van Locarno van Frankrijk en België te herstellen en gedurende de bespre kingen met Duitschland moeten de generale staven dten oogenblikkelijken toestand onder de oogen kunnen zien. Toen vroeg Morrison of die besprekingen, als ze dan onvermijdelijk waren, onder strikt toe zicht van de regeering en tevens strikt defensief zouden blijven, zoodat het geen voorbesprekingen zouden worden voor een oorlog met Duitsch- land. Het eerste deel van deze vraag kon de pre mier met een volmondig ja beantwoorden, maar het tweede deel noemde hij fantastisch en geen eigenlijke tegenspraak waard. Lansbury: Zullen de besprekingen ook loopen over het gebruik van gasbommen, luchtbombar dementen op de civiele bevolking, enz.» Baldwin: Neen, er worden technische vragten besproken en de regeering acht zich met de andere regeeringen gebonden door de conventie van Genève van 1925 die het bombardeeren van open steden en het gebruik van gas- en gif- bommlen verbiedt. Lansbury: Maar heeft de regeering zich niet het recht voorbehouden ook gifbommen te fa- briceeren als andere naties dat zouden doen? Baldwin: Deze vraag komt thans niet ter sprake. Wij hopen dat wij eerlang de naties te zamen kunnen brengen om al deze vraagstuk ken voor goed op te lossen, maar de eerste voor waarde daartoe is dat wij ons thans aan de voor zieningten van het verdrag van Locarno houden. Shinwell: Heeft de regeering geen enkel an der voorstel bij den Volkenbond ingediend om den vrede nader te brengen? Baldwin: Er stonden eenige aanwijzingen in het witboek van 19 Maart. Shinwell: Is dat alles? Kan de regeering niets anders tot zulk een verhevten en noodzakelijk doel bijdragen? Baldwin: De regeering levert de grootste bij drage tot de zaak des vredes, doordat zij op het oogenblik tracht, Frankrijk en België met Duitschland samen te brengen om den vrede op hechten grondslas te vestigen. BRISBANE, 2 April. (Reuter). Te Tambourine Mountain is men tot de ontdekking gekomen, dat een aantal palmboomen, welker ouderdom geschat wordt op 15.000 jaar, vernield was. De politie heeft een streng onderzoek inge steld; men vermoedt, dat het verlies dezer merkwaardige boomen te wijten is aan de bal dadigheid van een jongen. Een van de oude palmen heeft den aanslag overleefd; hij steekt ver uit boven de jongere boomen, die „slechts" den leeftijd van onge veer 3000 jaar bereikt hebben. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- delijke tot Oostelijken wind,, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, kans SE op nachtvorst, weinig verandering in jE temperatuur. S Hoogste barometerstand: 769.2 te Lerwick Laagste barometerstand; 737.3 te Vardö EE Zon op 5.31 - onder 6.36 - Licht op 7.06 EEE Maan op n.m. 3.21 onder v.m. 3.58 Volle Maan 6 April illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilli Nauwelijks zijn de verkiezingen achter den rug in Duitschland, of de oude politiek begint weer. De propagandastaf van Excellentie Goeb- bels had voorgeschreven, dat van 7 Maart 1.1. tot na de verkiezingen onderdrukking en be lasting der Katholieke Kerk tijdelijk had den op te houden. Thans is, volgens Kipa, in het Rijnland de Gestapo weer in volle actie getreden. Wegeij^ beweegredenen der zielzorg hadden de katholieke autoriteiten het volgende stand punt ingenomen: op nationale gronden is de deelname aan de verkiezing toegestaan. Aanbe volen wordt het niet. Deze terughouding der Kerk tegenover de zuivere politieke zijde der verkiezingen schijnt door de propaganda als hinderlijk te zijn gevoeld. Er schijnen plannen te bestaan, om de kerkelijke autoriteiten we gens deze houding te vervolgen op grond van de beruchte kanselparagraaf. De houding van Z. Em. Kard. Schulte, Aarts bisschop van Keulen, ligt in dezelfde lijn. De bisschoppen hadden tegenover den zuiver poli- tieken kant der verkiezingen geen stelling ge nomen en Kard. Schulte kon daarom de Keul- sche verkiezingsvergadering van Hitier niet be zoeken. Dit was geen demonstratie, maar een logisch uitvloeisel van een juiste en ondubbel zinnige houding, welke van groote onverschrok kenheid getuigt. LA PAZ, 3 April (Reuter) De regeering van Bolivia heeft een revolutionnair complot ontdekt. Uit documenten, welke de regeering in handen waren gevallen, bleek, dat de republikeinsche partij vanuit Peru wapenen in meelzakken smokkelde. De partij beschikte over aanzienlijke geldsommen en was in con tact met sommige verbannen elementen. TRENTON, 3 April (Reuter). De jury zal, naar in welingelichte kringen wordt vernomen, een nieuw uitstel van executie voor Haupt- mann vragen. De procureur Marshall verklaarde dat de jury inzake Wendel nog geen definitieve be slissing heeft genomen. Slechts is besloten het onderzoek te staken en dit te hervatten, in dien men dit nuttig zal oordeelen. Aan de eerste bedevaart op 17 Mei a.s. ter eere der herdenking van den dood van den H. Methodius zal deelgenomen worden door Z. H. Exc. "Mgr. Dr. Ritter, nuntius van Z. H. den Paus te Praag. De groote bedevaart op 5 Juli a.s. zal begeleid worden door Zijne Eminentie Kardinaal Kaspar van Praag. Ook de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek dr. E. Benesj, die misschien zelf naar Velehrad zal komen, toonde onlangs groote be langstelling voor alles, wat tot nu toe gedaan was en in de komende maanden gaat gebeuren. Voor de herstellingen aan de basiliek van Ve lehrad schonk hij 10.000 Kronen, Buitenlandsche persagentschappen maken cr melding van, dat de groote luchtpionier Dr. Eckener het misnoegen van het nazi regime heeft opgewekt en dat Excellentie Goebbels gedecreteerd heeft, hem in de toekomst dood te zwijgen. Het is altfjd bekend geweest, dat Eckener geen groot vriend is van het Derde Rijk. Hem wordt thans verweten, dat hij er tegen was. dat de „Hindenburg" voor verkiezingspropaganda werd gebruikt, dat hij heeft geweigerd het nieuwe luchtschip „Adolf Hitier" te noemen en dat hij wat de deur dicht doet! op een persconfe rentie een speech heeft afgestoken met „Heil Deutschland" in stede van met „Heil Hitier." Hugo Eckener heeft in de Duitsche politiek reeds eenmaal een rol gespeeld. Toen de rijks president Von Hindenbiug voor de laatste maal aftrad en het voornemen te kennen gaf om niet meer te candideeren, zochten de anti-fascisti sche partijen naar een candidaat, die tegenover Hitier kon worden gesteld. Er kwamen in de besprekingen daarover twee mannen in aan merking. Dat waren dr. Hugo Eckener en dr. Petersen, de toenmalige eerste senator van Hamburg. Hugo Eckener maakte daarbij de meeste kans, omdat hij in dien tijd juist een zeer groote po pulariteit bezat, en geen politiek verleden had, terwijl hij een overtuigd democraat was. In een gesprek, dat de Beriijnsche correspondent van „Het Volk" in die dagen met hem had, toonde hij zich een overtuigd voorstander van een democratisch regime. Bij de onafhankelijke positie, die deze luchtschipconstructeur en luchtschipvoerder in Duitschland ook nu nog bezit, is het zeer wel mogelijk,dat hij zijn de mocratische overtuiging behouden heeft. Het zal voor de nazi's erg moeilijk zijn om tegenover Eckener iets te ondernemen. Er is in Duitschland niemand, die hem als construc teur en kapitein van Zeppelins kan vervangen en zelfs wanneer er iemand gevonden kon wor den, die hem technisch zou kunnen vervangen, dan zal deze man nog niet het „Zeppelinge- voel" hebben, dat Eckener bezit. Hij is met de luchtschepen zoo samengegroeid, dat hij met een Zeppelin meer kan doen dan wie dan ook. Duitschland bezit slechts een paar lucht schipkapiteins, waarvan Eckener de eerste is. De tweede is kapitein Lehmann. Hoe groot het gebrek aan goede luchtschippers is, bewijst wel het feit, dat men kapitein Lehmann, die aan vankelijk terzijde geschoven was, omdat hij zijn arische afstamming moeilijk bewijzen kal), weer als Zeppelin-commandant, in dienst heeft gesteld. LONDEN, 3 April (Reuter). De koning van Engeland heeft gisteren in Buckingham Palace een aantal deputaties, in totaal ongeveer 500 personen ontvangen, die talrijke organisaties van het Britsche volk vertegenwoordigden en hem gelukwenschen kwamen aanbieden ter ge legenheid van zijn troonsbestijging. De koning heeft tot hen de volgende toe spraak gehouden: „Als Prins van Wales heb ik mij gehouden aan het oude devies: „Ik dien." Als koning zal ik dit steeds indachtig zijn, want een koning kan geen hoogere func tie vervullen dan dienen. Te zamen met de mannen van mijn generatie ben ik getuige ge weest van de afschuwelijkheden van den oor log en ik ben maar al te zeer op de hoogte van de moeilijkheden en den nood van de jaren, die daarop gevolgd zijn. Ik heb de beproevin gen leeren kennen van de mannen aan het front en op dezelfde wijze ben ik mij bewust van de beproevingen van hen, die sindsdien, niet door eigen schuld, het ongeluk hebben gehad, lange periodes van werkloosheid te moeten verduren. Met alle oprechtheid sluit ik mij daarom niet alleen aan bij uw gebeden, dat de toe komst vrede en welvaart moge brengen aan dit land, maar zou ik u de verzekering willen geven, dat mijn voortdurend streven er naar zal uitgaan de vestiging van den vrede in de geheele wereld te bevorderen, benevens de herleving van die commercieele en industriecle bedrijvigheid, zoowel in dit land als in den vreemde, die alleen de gelegenheid tot werken kan verschaffen, welke het recht is van iederen burger. Ik weet, dat ik bij deze taak, evenals mijn vader, den steun en aanmoediging van alle klassen der gemeenschap zal hebben, LONDEN, 3 April (Keuter). De bekende aviatrice Amy Mollison, die sinds eenigen tijd in stilte toebereidselen heeft gemaakt voor een lange afstandsvlucht, is heden ochtend te 5.30 uur in een nieuwe snelle Pereivall Gull vertrokken om te trachten het record van Tommy Rose op het traject LondenKaapstad te breken. Nader seint Reuter: Amy Mollison maakt gebruik van een vlieg tuig met een maximumsnelheid van 180 mij! per uur en een gemiddelde snelheid van 156 mijl. Het toestel kan 2200 mijl afleggen zonder tusschenianding met een lading van 1270 gal lons brandstof. Van de luchthaven te Gravesend wordt gemeld, dat de aviatrice aan de westkust is gezien. Men vermoedt, dat zij haar eerste tusschenianding wil maken te Colomb Be- char in Noord-Afrika. NEW YORK, 3 April. (Reuter). De cycloon, die de kleine stad Cordele in Georgië verwoest heeft, heeft volgens de laatste berichten 38 doo den geëischt, terwijl zevenhonderd menschen min of meer ernstig gewond werden. De schade in de vijf staten, die van den wervelstorm te lijden hebbten gehad, wordt geschat op drie mil- lioen dollar. In den slag bij het Asjangi-meer zijn 1200 Italianen gesneuveld of gewond. Amy Mollison is hedenmorgen te Londen ge start om het record LondenKaapstad te verbeteren. De „Hindenburg" is den Evenaar gepasseerd. Revolutionnair complot in Bolivia ontdekt. Hauptmann's executie weer uitgesteld? Benoemingen in het Bisdom Breda. Minister Colijn heeft mr. G. Hart, directeur van het departement van Economische Zaken in Indïë, een afscheidslunch aangeboden. ROME, 3 April, (Reuter). Het Italiaansche legerbericht no. 174 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: in het gebied van het Asjangi-meer trekt de vijand naar het zuiden, achtervolgd door onze troepen en gebombardeerd door de luchtmacht. De derde Eritreaansche brigade onder commando van generaal Cubeddu, heeft zich vereenigd met de colonne, welke door Starace wordt gecom mandeerd in het gebied van Gondar. Van het Somalifront valt niets bijzonders te vermelden." PEKING, 3 April (Reuter) De communis ten trekken terug naar het Zuiden. In de omgeving van Tong Poe in Zuid-Sjansi, heb ben zij verscheidene spoorwegstations weer verlaten. De Japansche militaire attaché verklRart, dat de toestand in Sjansi verbetert. Hij be vestigt, dat in dit gebied zeven divisies re- geeringstroepen liggen. De minister van oor log, generaal Ho Jing Tsjing zou het com mando over deze troepenmacht op zich nemen. Anderzijds wordt gemeld, dat generaal Soeng Tsje Joean de communisten, die in het Zuiden van Hopei verschenen, heeft teruggedrongen. NEW YORK, 3 Aprü (Reuter) Met de „Berengaria" zijn gisteren te New York 300 Duitsche emigranten aangekomen. Voorts bevin den zich aan boord van de „President Washing ton" nog 300 emigranten op weg van Duitsch land naar de Vereenigde Staten. Naar de havenautoriteiten te New York ver klaren, zijn sinds 1 Januari j.l. ruim 1000 emi granten het land binnengekomen. Op genoem den datum hief het Amerikaansche ministerie van Arbeid namelijk het immigratieverbod voor deze categorie vluchtelingen op. LONDEN, 2 April. De „United Kingdom Al liance" heeft rapport uitgebracht over het ver bruik van alcoholica in het jaar 1935. Volgens de beschikbare gegevens is in dat jaar een be drag van 237.732.000 uitgegeven aan wijn, bier en sterken drank, hetgeen £8.703.000 meer is dan in het voorgaande jaar. De staat ontving bijna 98 millioen pond sterling aan door de ge bruikers betaalde belasting en ruim 4 millioen pond aan van den" handel geheven rechten. Aan bier werd bijna 150 millioen uitgegeven, aan sterken drank 62 millioen, aan wijn bijna 22 millioen pond sterling. Er is juist iets meer bier dan melk geconsu meerd. De winst der brouwerijen, die in 1932/33 16 millioen pond bedroeg, is voor het jaar 1934 35 gestegen tot 23 millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1