Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I j Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Stadsnieuws Slaats-Charlier winnen de Amsterdamsche Zesdaagsche ONZEKERHEID TOT HET LAATSTE 00GENBLIK PTBgwrormmnBtaiiiwniiinwiiHinwHiiwimmnmiiiimiflinfflninnniiiinitniniiiiiiHiHiiinniiiiiig VRIJDAG 3 APRIL 1936 VOOR DE BAKKERS Voorschrift voor de komende feestdagen tal van ongelukken VEROORZAAKT Wie was de gevaarlijke automobilist? SPORTMOMENTEN EN SPORT- SENSATIES Een interessante sportfilm VAN ONZE RECHTBANK Vijftig jaar koorzanger H. F. C.—V. U. C. Gevonden dieren en voorwerpen Pijnenburg en Piet van Kempen eindigden met een zeer groot puntenaantal op de tweede plaats Ook nu slechts matige belangstelling Pellenaars gewond Nieuw koppel Jan van Kempen-Wals Slaats-Charlier nog aan den kop De laatste avond TOL'S VISCHHANDEL Koninklijke Boot Tekort iets verminderd Het laatste uur De eindstand Het sterkste koppel won Een praatje met den winnaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -«u'uuiiiiiiuuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiia De hoofdinspecteur van den Arbeid te Haar lem vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat zij, die ingevolge de beschikking van 16 Maart 1936, no. 617 van den Minister van Sociale Zaken, op de Zaterdagen 11 April er. 30 Mei, in verband met de komende feest dagen, vroeger beginnen, o.a. verplicht zijn van 9 tot en met 11 April en van 28 tot en met 30 Mei a.s. een kennisgeving op voor het publiek duidelijk waarneembare wijze aan te brengen aan de toegangen der winkels, waar brood der onderneming wordt verkocht, alsmede op alle vervoermiddelen welke voor het vervoer van brood worden gebezigd. Deze kennisgeving moet als volgt luiden: Op Maandag 13 April 1936, 2den Paaschdag (resp. Maandag 1 Juni 1936. 2den Pinksterdag) wordt door mij (ons) geen versch brood ver kocht. (firmanaam). De kennisgeving moet worden uitgevoerd in blokletters van ten minste 3 tm. grootte, met uitzondering van de woorden „geen versch brood verkocht", waarvan de grootte der blok letters minstens 6 cm. moet bedragen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdag in hooger beroep terecht een 56-jarige ïeiziger uit Haarlem, die door den kantonrechter was veroordeeld tot straffen van f 3. f 2, f 30 en f 30. met drie maanden intrekking van het rij bewijs. omdat hij op 12 November j.l„ des avonds cm 6 uur, had gereden met een auto in de Ken- nemerstraat te Haarlem zonder dat de auto le. lichten aan de voorzijde en 2e. een achterlicht had: 3e. had de automobilist geen rekening ge houden met een aldaar rijdende wielrijdster, waardoor ze werd aangereden; 4e. had de auto mobilist op het Staten Bolwerk van rechts naar links gereden recht op een voetganger af. die zijn leven slechts kon redden door snel op zij te springen, en ten slotte had de automobilist de bocht naar de Friesche Varkensmarkt geheel links genomen, waardoor een aldaar rijdende wielrijder eveneens werd aangereden. Deze wielrijder, als getuige gehoord, vertelde dat hij door de •aanrijding tegen den grond sloeg. Verdachte reed langzaam door. De auto slin gerde daarbij niet. Getuige wist zeker dat het verdachte was die de aanrijding veroorzaakt heeft. Getuige is nog voor den auto gesprongen om den wagen te dwingen te stoppen, maar toch reed de auto door Verdachte ontkende ten sterkste dat hij op 6 November op de Friesche Varkensmarkt geweest is. Van een aanrijding weet spr. dan ook niets Doordat de laatstgenoemde wielrijder viei, maakte ook een andere wielrijder, die daar ter plaatse bijha naast den vorig genoemden wiel rijder reed, een buiteling. Hij werd niet ernstig gewond. Deze wielrijder kon als getuige niet precies zeggen of verdachte de aanrijdende auto mobilist was. De voetganger, die op het Staten Bolwerk bijna was aangereden, verklaarde dat hij mid den op straat was gaan staan, toen hij een auto zonder brandende lichten zag aankomen, om cien automobilist te waarschuwen, dat de lichten n:et brandden. De auto kwam recht op hem af en getuige vluchtte toen naar het trottoir. De auto scheerde langs dit trottoir en verdween •betrekkelijk snel. Getuige heeft niet kunnen zien wie den auto bestuurde en het autonummer evenmin. Het meisje, dat op de fiets aangereden werd in de Kennemerstraat, getuigde dat de auto haar fiets een duw gaf, waardoor ze tegen het trottoir geslingerd werd. Haar fiets werd een eindweegs meegeslingerd door den auto en geheel vernield. Haar vriendin, die naast haar reed, kwam er beter af. Noch den bestuurder noch 't autonummer heeft ze opgenomen. Een wielrijder, die op dien avond in dezelfde straat reed, had wel het nummer opgenomen, hetgeen overeenkwam met het nummer van ver- dachte's auto. Deze getuige had den auto ge volgd, en hem de slingeringen op het Prinsen Bolwerk en de aanrijding op de Friesche Var kensmarkt zien maken. Door de duisternis heeft getuige den bestuurder van den auto niet goed kunnen zien. Den volgenden dag heeft hij den auto. die in beslag was genomen, herkend. Be schadigingen van den auto heeft getuige niet bemerkt. De verdediger wees er op, dat de auto door do aanrijdingen toch wel beschadigd zou moe ten zijn. Verdaphte verklaarde, dat hij niets van de aanrijdingen afweet. Op 6 November j.l. is hij per auto van A'dam naar Alkmaar en van Alk maar naar Beverwijk gereden en heeft daarbij z'n gewone route dwars door de stad. zooals gewoon lijk, genomen. Verdachte weet niet beter of de lampen van zijn auto hebben dien avond ge brand. De garagehouder, bij wien verdachte zijn auto stalt, heeft op 6 November niets bijzonders noch aan verdachte noch aan diens auto be merkt. De Officier van Justitie erkende, dat er in deze zaak verschillende twijfelachtigheden te constateeen zijn. Doch er zijn aanwijzingen ge noeg om te kunnen bewijzen, dat verdachte op cte genoenjde plaatsen heeft gereden. Spr. achtte liet ten "laste gelegde bewezen en verzocht om formeele redenen vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van erdachte tot dezelfde staffen. n.l. f 3 boete subs. 2 dagen, f 2 boete subs. 1 dag hechtenis en twee maal f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. de Rijke, betreurde het, dat deze zaak volgens de wet niet naar den rech- ler-commissaris meer teruggewezen kan worden. Spr. wees op de groote onderlinge tegenstrijdig heden den getuigenverklaringen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspaak 16 April. Dat is voor de talrijke sportliefhebbers en sportbeoefenaren welke de bloemenstad telt 'n kolfje naar hun hand, zoo dachten we, toen we Donderdag de primeur genoten van deze bijzondere film, die Zondagmorgen in het Rem- brandttheater als documentaire film zal wor den vertoond. Met medewerking van den be kenden sportverslaggever, den heer S. Staal, door de Haarlemsche film-ateliers van Poly goon uit hun uitgebreid archief samengesteld, geeft deze rolprent een overzicht van niet min der dan een dertigtal takken van sport. In het bestek van anderhalf uur, gechronometerd, om in sportterm te blijven, maakt men achtereen volgens, zonder dat de bontheid en felheid van beweging ook maar in het geringste afbreuk doen aan den totaal-indruk, de meest preg nante momenten der nationale en interna tionale sportbeoefening. De film, in twee dee- len gesplitst, vertoont in de eerste helft voor namelijk de beoefening der Watersporten van allerlei aard, van zwemmen, roeien en zeilen tot ijshockey en ijszeilen toe, en besluit met de paardensport. De tweede helft wordt ingezet met den oudsten tak van sport dien men wel kent, n.l. de wandelsport, op den voet gevolgd, om het zoo maar eens uit te drukken, door de sport waarvoor men meer en meer belangstel ling begint te toonen, n.l. de veldloopen, een bijna logisch uitvloeisel van de wandelsport. Dan krijgen athletiek en gymnastiek, die ten slotte de grondslagen zouden moeten vormen al doen ze dit, zooals de heer Staal in zijn toelichting op de film zeer terecht opmerkte, in de praktijk lang niet altijd voor de beoe fening van iederen anderen tak van sport, een ruime beurt, en uit deze filmfragmenten blijkt eens te meer de belangrijkheid ervan. Via de verschillende soorten van bal-sport, zooals kaatsen, hockey, korfbal e.a. belandt men dan in de schermzaai en in de lokalen waar de man netjesputters der kracht-sport hun vermaak vinden. Het deed ons persoonlijk althans ge noegen dat de boks-sport in dit gedeelte niet werd opgenomen. Aan de luchtsport mèt en zonder motoren, aan de fietssport, eveneens met en zonder motoren, en aan de auto-races we laten de kwestie in het midden of deze beide laatste liefhebberijen eigenlijk wei meer zijn dan reclame-middelen wordt ten slotte eveneens de noodige aandacht geschonken. En de zoo populaire voetbalsport is vergeten! merkt U me al op. Geen kwestie van, hoor! Lest best, hebben de samenstellers van de film gedacht en ze hebben het voetbalfestijn van j.l. Zondag in het Stadion voor het slot be waard. Een beter besluit voor zulk een inte ressante reeks sportmomenten en sportsensa- ties was immers niet denkbaar! We gelooven, dat het spannen zal in het theater aan de Groote Markt, Zondag om half twaalf, wanneer alles wat in Haarlem voor sport voelt, deze première voor Nederland wil bijwonen! De Rechtbank te Haarlem deed op 2 April de volgende uitspraken: A. J. F., waterbouwkundige, wonende te Bloe- mendaal, vrijgesproken. 1. B O., stoker, won. te IJmuiden; 2. J. D., machinist, won. te IJmuiden, thans ged.; 3. H. J. B., opperman, won. te IJmuiden, thans ged.; 4. J. v. A.. machinist, won. te IJmuiden, thans ged.; openlijke geweldpleging; sub 1 vrijgespro ken; sub 2 en 3 ieder zes maanden gev.straf met aftrek prev. hecht, o.v.; sub 4 zeven maanden gev.straf met aftrek van nrev. hecht. o.v. P. L., groentenkoopman, won. te Haarlem- overtreding art. 247 W. v. St., twee maanden gev.straf o.v. J. K.. grondwerker, won. te Haarlem, thans ged., overtreding art. 250bis W. v. Str„ zes maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. D. C. H. V.. zonder beroep, wonende te Haar lem, thans ged., verduistering, een jaar gev.straf waarvan zes maanden o.v. te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis en de andere zes maanden voorw. met een proefstijd van drie jaar en büz. voorwaarden. G. M„ makelaar, wonende te Haarlem; A. A. J. M verzekeringsagent, won. te Haarlem, vrij gesproken. P. J. K„ los werkman, won. te Delft, thans ged., diefstal, een jaar gev.straf met aftrek van prev. hecht. o.v. H. H., chauffeur, won. te Haarlemmermeer, thans ged., diefstal, tien maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. G. B.. los werkman, won. te Haarlem, heling, vijf maanden gev.straf o.v. Men schrijft ons: Zondag 29 Maart herdacht de heer P. Schui temaker den dag, dat hij vóór vijftig jaar kerk zanger werd aan de R. K. kerk te Houtrakpol- der. In deze vijftig jaren trouwen dienst ver zuimde de heer Schuitemaker geen enkele maal! Het zangkoor stelde er prijs op voor hem een onderscheiding bij Z. H. den Paus aan te vra gen, welke dan ook verkregen is. Zondag is hem die overhandigd door den zeereerw. heer pas toor Bom met een mooie toespraak. Ook de heer v. Lieshoud, directeur, sprak eenige woor den van lof en dank to" den jubilaris. De heer Schuitemaker dankte voor de goede en pleizierige samenwerking en alle parochianen voor hun medewerking. Het heeft den heer Schuitemaker dien dag aan belangstelling niet ontbroken. Dat God hem nog lang moge sparen!! In verband met het niet doorgaan van den beslissingswedstrijd H. F. C.—V. U. C. op het terrein van R. C. H., worden degenen, die reeds een toegangsbewijs voor dezen wedstrijd aan een der voorverkoopadressen hebben gekocht, tot en met Zaterdagavond in de gelegenheid ge steld dit bewijs aan het desbetreffende voor verkoopadres in te leveren, tegen ontvangst van het daarvoor betaalde bedrag. Ceintuurs en handschoenen, politiebureau, Smedestraat 9; Autoband met velg, Van Asselt, Floresstraat 32; Schrijfétui, Humme, Koning straat 33; koperen gewicht, Lefèbre, Timorstr. 21; 2 kg. gewicht, Van Meurs, Marnixplein 20; geld, Beeren van Twisk, Plein 12; kwartje, po litiebureau, Smedestraat 9; chauffeurshand schoenen, Willems, Vosmaerstraat 69; Toegangs kaart Gr. Gasthuis, Visser, Van Loostraat 12; lantaarn (kop), Smeevaü Fabriciusstraat 46; zakmesje, Nan, Ged. Oudegracht 119 rd; zak mes, Radsma, Brouwerskade 53; nummerpl. m. achterlicht: Van de Kolk, Duinoordstraat 24; portemonnaie met inh., Van Schravendijk, R. Anslostraat 13; idem, Hartendorp, Spaansche- vaartstraat 57; idem, Kremer, Dietsveld 29; rijwielbel.merk, Spruyt, Kampersingel 64; kinderring, Adriaanse, Kloppersingel 73, Rijw. bel.merk, politiebureau, Smedestraat 9; dames- tasch met inh., hulppostkantoor, Vijfhuizen; vulpotlood: Hoenkoop, Witte Heerenstr. 35. Naar wij vernemen heeft de jury van de vierde Amsterdamsche zesdaagsche gistermorgen het Limburgsche koppel, de gebr. Vroomen in ver band met hun grooten achterstand uit den strijd genomen. Voorts heeft Rauscli, die Woensdagavond bij een valpartij zijn knie ernstig blesseerde, moeten opgevien, zoodat Wals alleen verder rijdt. Het begin van dezen laatsten middag was vrij sensationeel. Immers de klassementen van drie uur waren nauwelijks aangevangen of bij het einde van de derde sprint, terwijl de ren ners in volle spurt lagen, ontstond een hevige valpartij, de ergste van deze geheele zesdaag sche. Wat was namelijk het geval. In de eindspurt keek Zims onverantwoordelijkerwijs even om. Zijn wiel raakte juist in de bocht bij de perstribune de fiets van een anderen ren ner, wie het precies was, konden wij in de con sternatie niet zoo gauw zien. Zims viel daarop naar beneden, terwijl zijn fiets onder hem weg schoof. Maar achter hem kwamen nog meerdere renners in volle vaart. Wals wist de glijdende fiets nog juist te ontwijken maar Pellenaars kwam met de fiets van Zims in aanraking, maakte een volledige salto en tuimelde daarna tegen de baan, terwijl zijn hoofd met een smak op het hout terecht kwam. Hij bleek er leelijk aan toe te zijn. Met bloedende hoofdwonden werd hij naar zijn cabine gedragen. Inmiddels werd de wedstrijd door de jury ge neutraliseerd. Wij willen over deze valpartij niet te veel zeggen, maar toch moet een groot deel van de verantwoordelijkheid geschoven worden op re kening van de wedstrijdleiding, die althans in de sprints niet heeft gezorgd voor strikte na leving van de bepalingen om een valhelm op te hebben. Reeds verschillende keeren heeft men de wedstrijdleiding daarop attent gemaakt, maar ingegrepen is er niet. Pellenaars kreeg voorloopig van den dokter een half uur rust. De eerste sprint werd gewonnen door Pijnen burg, de tweede door P. v. Kempen en de der de wederom door Pijnenburg. Daarna ontstond de boven reeds vermelde valpartij en de wedstrijd werd geneutraliseerd tot tien over drie. Het vierde klassement werd vervolgens gewonnen door Piet van Kempen. De vijfde sprint is voor Aerts. Plotseling is het gejaag in vollen gang. Pij nenburg trekt er tusschenuit. De anderen zet ten de achtervolging in, maar Pijnenburg weet met Piet van Kempen een ronde te nemen. Ook SchönHürtgen demarreeren, de jacht is in vollen gang. Bij nader onderzoek door den dokter bleek, dat Pellenaars onmogelijk verder kon rijden. Hij moest opgeven en Jan van Kempen vormde nu een nieuw koppel met Wals. Het nieuwe koppel kwam op drie ronden achterstand te liggen met 120 punten. Tijdens een der jachten kreeg Pijnenburg plotseling last van kramp, waardoor hij op een gegeven moment niet verder kon rijden. Hij kreeg een kwartier rust. Na de jachten van Donderdagmiddag luidde de stand bij ingaan der neutralisatie om half zes: Aan den kop: 1 CharlierSlaats 159 pnt. Op een ronde: 2. P. v. KempenPijnenburg 443 pnt. 3. SchönHürtgen 122 pnt. 4. ZimsKüster 115 pnt. Op twee ronden: 5. BillietDeneef 237 pnt. 6. IgnatDiot 152 pnt. 7. J. v. Kempen—Wals 122 pnt. Op drie ronden: 8. AertsBuysse 193 pnt. De tribunes zijn maar matig bezet, als wij het RAI-gebouw binnenkomen. Ook de renners rijden kalm hun ronde, de lange pantalons nog aan. Niets wijst op de emoties van den laatsten avond. Het wordt half negen, negen uur en half tien. De lange pantalons zijn verdwenen, de tribunes blijven even magertjes bezet als daarvoor en de renners cirkelen rustig in de rondte. Wij maken van de gelegenheid gebruik om voor het laatst tijdens deze zesdaagsche nog even een rondgang langs de cabines te maken en komen bij de leiders SlaatsCharlier. De Belg is juist in de baan en Slaats vertelt ons, dat hij vast van plan is zijn kans tot het einde toe te verdedigen. „Ik ben wel een beetje ze nuwachtig," vertrouwt hij ons toe, „maar ik beschouw dit als de kans van mijn leven, die niet gauw terugkomt en ik zal alles in het werk stellen om ook als eerste over de eind streep te gaan." Ook Pijnenburg is optimis tisch. „Piet en ik zullen de laatste twee uren eens wat laten zien," zegt hij, „met alle kracht die in ons is, zullen we trachten de overwin ning uit het vuur te sleepen." Voor de cabine van Buysse ontmoeten we Pellenaars, die 's middags zoo leelijk ten val is gekomen. Zijn gezicht is heelemaal bepleisterd en hij is bijna niet te herkennen, zoo ziet hij er uit. „Hoe gaat 't?" vragen wij, en Pellenaars antwoordt: „Nog wat suf van den val en u ziet mijn gezicht. Het trekt een beetje, want het is bijna heelemaal ontveld." „Heb je verder geen letsel gekregen?" „Ja"," luidt het ant woord, „mijn schouder schijnt te zijn gekneusd. Ik moet me morgen althans speciaal laten on derzoeken. Maar het is gelukkig nogal goed aangekomen, ik had er erger aan toe kunnen zijn.' Inmiddels is het tien uur geworden, de muziek speelt moderne wijsjes; de heer Grolms, de on verstoorbare directeur van de zesdaagsche, wan delt met zijn trouwe sigaar langs de baan en de renners rijden rustig hun ronden. Het is kwart over tien, het tempo van het pe- leton is niet bijster hoog en publiek en jour nalisten vervelen zich danig. Zelfs wordt op een deel van de perstribune een partijtje gebridged, wel een bewijs hoe veel er te doen was Een premie van tien gulden wórdt uitgeloofd, welke door Aerts wordt gewonnen, en dan is de jacht plotseling in vollen gang door een uitloop poging van Buysse. Onmiddellijk gaan Slaats- Charlier er achteraan, evenals Schön—Hürtgen. Er wordt nu fel gestreden en het publiek leeft bijzonder met den strijd mee, vooral wanneer ook Pijnenburg—van Kempen er tusschen uit trek ken. Het blijkt in deze jacht duidelijk, dat er zich twee combinaties hebben gevormd, die den strijd zullen uitvechten. Aan den eenen kant Charlier —Slaats, geassisteerd door BillietDeneef en Zims—Küster, aan de andere zijde Pijnenburg —van Kempen, die de hulp krijgen van Jan van Kempen—Wals, AertsBuysse en Schön Hürtgen. URSULASTRAAT 1 TELEFOON 14967 KOOP OF BESTEL 'T BESTE VAN 'T BESTE GEROOKTE PALING GARNALEN HEERLIJKE SCIIOTSCHE HARING EN GECONSERVEERDE VISCHWAREN Buitengewoon belangwekkend is de strijd nu, wanneer men nu eens deze twee groepen en den ondei'lingen naijver goed bekijkt. Steeds wordt er verdei gejaagd en als wij om kwart voor elf den stand opnemen, is deze als volgt: Aan den kop: 1. CharlierSlaats. Op een ronde: 2. P. van KempenPijnenburg. 3. Schön—Hürtgen. 4. Jan van KempenWals. ZimsKüster. 5. IgnatDiot. Op twee ronden: 7 BillietDeneef. Op vier ronden: 8. Aerts—Buysse. 5. Pijnenburg en Piet van Kempen verzamelden wel de meeste punten, maar zij hadden een ronde achterstand en moesten met de tweede plaats genoegen nemen Aan het verslag over 1935 van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij is het volgende ontleend. Ofschoon het afgeloopen jaar voor verschei dene landen eenige verbetering in den econo- mischen toestand bracht, strekte deze opleving zich tot het meerendeel der door de Mpij. be varen gebieden nog niet uit. Nog steeds lijden de landen van Noordelijk Zuid-Amerika en Cen- traal-Amerika zwaar onder de crisis, die het artikel koffie doormaakt en belemmeren de autarchische stroomingen in Europa ook in ons eigen land het vervoer tusschen de lan den van dit werelddeel. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de vermindering van het kos- tenpeil hier te lande vrijwel tot staan is geko men en dat veel lading wordt verloren tenge volge van de belemmeringen in het interna tionale betalingsverkeer, dan kan het geen ver wondering verwekken, dat de exploitatiereke ning, de uitkeeringeir van de Benas buiten be schouwing gelaten, ook ditmaal met een te kort, zij het ook een geringer tekort dan in 1934, sluit. Dit relatief betere resultaat werd niet bereikt door een vermeerdering van bedrijfsontvangsten (deze vertoonden opnieuw een achteruitgang), doch door verdergaande vermindering der uit gaven. De kortstondige opleving op de vrach- tenmarkt in den herfst, op oorlogsvrees en be wapening gegrond, en sindsdien gevolgd door een gevoelige daling, vermocht niet het effect der inzinking, die zich in het voorjaar voor deed, goed te maken, terwijl in het einde van het jaar de op Italië toegepaste sancties tot vermindering van reizen naar dat land noopten, waardoor een aantal schenen moest opgelegd worden. Als lichtpunt wordt vermeld, dat het passagiersvervoer eenigermate toenam. De wijziging der Wet op den Scheepvaart- steun, welke in September j.l. haar beslag kreeg, bracht verlichting in een onhoudbaar geworden positie. Krachtens de nieuwe bepalin gen werd een bedrag van 1.389.250.— over 1935 uitgekeerd en ten bate van de exploitatiereke ning gebracht. Daarmede werd het in 1935 krachtens het gagecrediet genoten bedrag ad 346.677.30 verrekend, terwijl tevens het restant van de krachtens het rekening-courant-crediet opgenomen gelden, groot 300.000.aan de Benas werd terugbetaald. Het bedrag, in 1933 en 1934 krachtens de gage- en opligcredieten genoten, zal uit eventueele latere winst (na af schrijving) terugbetaald moeten worden. Daar krachtens de wetswijziging van 1935 uitgekeerde steun slechts terugbetaald behoeft te worden, indien over dat jaar winst behaald wordt, en deze voorwaarde niet vervuld werd, komt hij definitief aan de maatschappij ten goede. Aan den over 1936 te verleenen steun ver bindt de Benas de voorwaarde van een finan- cieele saneering van het bedrijf, naar aanleiding waarvan besprekingen met een Comité uit Obli gatiehouders gaande zijn. In het afgeloopen jaar werden verkocht de s.s. „Almelo" en „Brielle", welke gewoonlijk stil lagen. Daarentegen werden bij Gebr. Pot te Bolnes voor de kustvaart in Zuid-Amerika, dienende als voeders voor de transatlantische lijnen, twee motorscheepjes van pl.m. 590 ton dw. besteld, ter vervanging van een in die vaart minder economisch vaartuig, dat boven dien een onvoldoende frequentie van afvaarten gaf. Het eerste der scheepjes, de „Clio", werd begin Maart j.l. opgeleverd. Het andere, de „Ino", volgde eenige weken later. De in het vorige jaarverslag vermelde proe ven met de cultuur van bananen in Suriname hebben nog niet tot positief inzicht omtrent de economische mogelijkheden van deze cultuur geleid. Het openen van een geregelde luchtvaartver binding door de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij tusschen de eilanden Curasao en Aru ba heeft de K N. S. M. aanzienlijke schade be rokkend. Het is evenwel het streven de con currentie door breed opgevatte samenwerking tot een toelaatbaar minimum te beperken. De bedrijfsresultaten van de N. V. Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij over het jaar 1935 wijken niet belangrijk af van die over het jaar tevoren. Bij het uitblijven van een herstel van beteekenis in het wereldvervoer, kon ook hier van opleving van het bedrijf moeilijk sprake ziin Een premie van tien gulden wordt verder in de wacht gesleept door Ignat. De Franschen trachten een ronde uit te loopen, doch dit gelukt hun niet. Er wordt wederom een premie van dertig gulden uitgeloofd, ditmaal door het publiek bijeengebracht. Om dit bedrag wordt door de renners fel gestreden en na een span nende race legt Fiet van Kempen beslag op de uitgeloofde som. De dertig gulden gaan dus mee naar Brussel. Er wordt nu in een betrek kelijk kalm tempo verder gereden en het veld prepareert zich op de sprints van elf uur, waar mede het laatste uur van de zesdaagsche zal worden ingezet. De stand voor de sprints van elf uur luidt: Aan den kop: 1. CharlierSlaats. Op een ronde: 2. Van KempenPijnenburg. 3. BillietDeneef. 4. SchönHürtgen. 5. ZimsKüster. 6. Jan v. KempenWals. Op twee ronden 7. IgnatDiot. Op drie ronden: 8. AertsBuysse. De klassementssprints worden gewonnen door Buysse, Slaats, Buysse. Tijdens de vierde klassementssprints ontketent zich een hevige jacht, ingezet door Schön, doch de leiders CharlierSlaats zijn op hun hoede en laten niets toe. Dit vierde klassement is voor Jean Aerts. Tijdens het vijfde klassement wil Wals er van door gaan, doch hij heeft geen succes. Nu is Pijnenburg er tusschen uit en onmiddel lijk zit nagenoeg het geheele peleton hem op de hielen. Ook de „Pijn" ziet zijn uitlooppoging niet geslaagd. Deze vijfde klassementssprint is voor Wals. Dan is het weer Hürtgen die een kans wil wagen, doch Slaats en Charlier zien nauwlettend toe en smoren iedere uitlooppoging in de kiem. De zesde klassementssprint is voor Cor Wals. De combinatie Walsvan Kempen probeert steeds een ronde in te loopen, doch de leiders geven geen krimp. Onder gejuich van het pu bliek loopen IgnatDiot een ronde in. Het laatste uur belooft zeer spannend te worden, daar nu zes koppels op een ronde liggen. Lei ders zijn nog steeds Charlier—Slaats en alleen de Belgen Aerts—Buijsse liggen op drie ronden achterstand. De klassementsprints duren steeds voort. Het tiende en elfde klasement zijn voor Piet van Kempen en Wals. Tijdens het 13e klassement tracht Buijsse zijn slag te slaan en ondertusschen is Piet van Kempen er in ra zend snel temno tusschen uit getrokken. De leiders zijn echter op hun hoede en met een felle spurt heeft Slaats „zwarte Piet" weer in gehaald. Het koppel AertsBuijsse heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en zonder noe- menswaardigen tegenstand een ronde genomen. Er is nog twintig minuten te rijden; de renners beloeren elkander en de heeren verliezen elkan der geen oogenblik uit het oog. Inmiddels was het 13de, 14de en 15de klassement voor res pectievelijk Buijsse, Hürtgen en Schön. Dan om kwart voor twaalf waagt Jan van Kempen een poging, gevolgd door Piet van Kempen, doch de snelle Slaats is er als de kippen bjj en ook deze poging wordt in de kiem gesmoord. Nog vijftien minuten scheiden ons van het einde dezer zesdaagsche en nog steeds valt er niet te zeggen wie er als eersten over de eindstreep zullen gaan. Inmiddels blij ven Charlier en Slaats de favorieten en zij waken er angstvallig voor of er koppels zijn, die in dit laatste kwartier een ronde willen nemen. Talrijke persfotografen hebben zich bij de eindstreep opgesteld; nog enkele mi nuten de Duitschers ZimsKüster willen het nog eens probeeren, doch heb ben geen succes. De laatste minuten wordt er nog hevig gejakkerd. Nog drie minuten zijn er te rijden. Aan SlaatsCharlier kan de zege haast niet meer ontgaan. Nog een minuut en dan om klokslag twaalf valt het schot. SlaatsCharlier hebben op kranige wijze deze vierde Amsterdamsche zesdaagsche ge wonnen. De kransen worden aangedragen en de Hollander en de Belg rijden onder hartelijk applaus hun eereronde. De klassementen van het laatste uur hadden het volgende resultaat: 1. Buysse, Diot, Charlier en Pijnenburg. 2. Slaats, Schön, Billiet en Jan v. Kempen. 3 Hürtgen, Buysse, Wals en Küster. 4. Aerts, Schön, Jan v. Kempen en Zims. 5. Wals, Hürtgen, Buysse en Piet van Kempen. 6. Schön, Ignat, Jan v. Kempen en Billiet. 7. Charlier, Küster, P. v. Kempen en Hürtgen. 8. Piet v. Kempen, Buysse, Charlier, Jan van Kempen. 9. Ignat, Hürtgen, Wals en Buysse. 10. P. v. Kempen, Wals, Schön er. Slaats. 11. Wals, Piet van Kempen, Hürtgen en Char lier. 12. Diot, Jan van Kempen, Hürtgen en Char lier. OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. 13. Buysse, Pijnenburg, Slaats en Wals. 14. Hürtgen. Buysse, Billiet en Zims. 15. Schön, Jan van Kempen, Billiet en Aerts. 16. Pijnenburg, Charlier, Aerts en Jan van Kempen. 17. Küster, Slaats, Diot en Jan va nKempen. 18. Ignat, Schön, Pijnenburg en Buysse. 19. Zims, Ignat, Billiet en Charlier. 20. Billiet, Hürtgen, Wals en Charlier. 21. Jan van Kempen, Pijnenburg, Hürtgen Dan klinken de drie schoten en Slaats Charlier hebben deze Vierde Amsterdam sche Zesdaagsche gewonnen. De eindstand is: 1. SlaatsCharlier, 229 pnt. Op een ronde: 2. PijnenburgPiet van Kempen, 510 pnt. 3. BillietDeneef, 273 pnt. 4. SchönHürtgen, 210 pnt. 5. IgnatDiot, 210 pnt. 6. Jan van KempenWals, 206 pnt. 7. ZimsKüster, 151 pnt. Op twee ronden: 8. AertsBuysse, 247 pnt. In totaal zijn afgelegd 3060 K.M. Als wij het eindklassement van deze spor tief zoo geslaagde Amsterdamsche zesdaag sche eens nader bekijken, dan moeten wij tot de conclusie komen, dat inderdaad het sterkste koppel heeft gewonnen. Slaats en Charlier hebben gedurende de ge heele zesdaagsche een uitstekenden indruk ge maakt en vooral Slaats heeft geen enkel mo ment een inzinking' gehad. Het is andeis wel eigenaardig, dat het koppel, dat slechts bij toeval op deze wijze geformeerd werd* en dan nog op het laatste oogenblik men herinnert zich, dat de directie eerst Jan van Kempen aan Slaats wilde koppelen, daarna zelfs nog ge dacht werd aan een ploeg SlaatsPellenaars en ten slotte Lacquehay Slaat's partner werd, wat op het laatste moment nog veranderde, omdat de Franschman in Antwerpen gecon tracteerd had en in allerijl Charlier aan Slaats werd gekoppeld met den eersten prijs is gaan strijken. Hulde ook aan Charlier voor zijn moedig rij den. Hij was de evenknie van een Pijnenburg en Piet van Kempen, niet zoo sterk wellicht als Slaats, maar uitgeslapencr Wat de overige koppels betreft, kunnen wij kort zijn. Pijnenburgvan Kempen waren bij lange na niet de ploeg, die de eerste zesdaag sche de overwinning zoo triomphantelijk in de wacht heeft gesleept. Vooral Pijnenburg „ging" niet, zooals men van hem verwacht had en hij was zeker een klasse minder dan in Antwer pen. Hetzelfde kunnen wij van Wals zeggen, die den spirit miste, welke hem zoo populair maakte en die ons een beetje „zesdagenmoe" leek. Piet van Kempen is nog steeds een enorm sprinter, al is hij lang niet van die klasse als een vijftal jaren terug. Maar om op zoo n leef tijd nog .dit te kunnen presteeren, is waarlijk de moeite waard. De Franschen IgnatDiot zijn nog onervaren renners met uitstekende capaciteiten. Zij zullen hun weg zeker wel vinden. ZimsKüster waren tegen het einde zeer sterk en het had weinig gescheeld of zij waren nog een ronde uitgeloo- pen, wat hun dan toch evenwel gezien het meerdere puntental van SlaatsCharlier niet aan de leiding had kunnen helpen. BillietDeneef waren eveneens in mindere conditie dan te Antwerpen, maar hebben toch goed gereden. SchönHürtgen wisselden uit stekende met slechte momenten af, terwijl AertsBuysse de eerste dagen uitstekend re den, daarna leelijk afzakten en slechts met moeite konden bijblijven. Ten slotte nog een laatste opmerking Deze vierde Amsterdamsche zesdaagsche moge fi nancieel geen succes zijn, sportief is dit de best geslaagde six-days geweest, welke wij ooit heb ben meegemaakt. Hier was het percentage variété inderdaad uitermate klein, terwijl er een groote dosis sport gegeven werd. Deze zesdaagsche heeft bewezen, dat een der gelijk evenement ook op een sportieve leest geschoeid kan zijn. Daarom hopen wij, dat met dit uitstekende voorbeeld voor oogen, de zes daagsche van Amsterdam door de slechte financieele resultaten van dit jaar niet ten doode zal zijn opgeschreven, maar dat dit spor tieve evenement voor de hoofdstad in het bij zonder en Nederland in het algemeen behouden zal blijven. In het restaurant troffen wij Slaats, gelukkig en stralend van vreugde aan, en waren wij even in de gelegenheid een praatje met hem te ma ken. „We behoeven niet te vragen of je gelukkig bent," zeiden wij „Neen, dat hoeft U zeker niet. Eindelijk is mijn innig ste wensch vervuld, na melijk het winnen van een zesdaagsche en nu nog wel die van Amster dam." Tevreden over je maat? „En of," luidde het antwoord, „Charlier is een fijne renner en een goed ka- Slaats was, zooals te meraad, aan hem heb begrijpen is, zeer in de ik heel veel te danken, wolken met de over- hij is meer bedreven in winning, die hij met het zesdagenvak dan ik". Charlier behaald heef! En dan trots: „Hebt U gezien hoe ik reed van avond? Geen renner kon er vandoor gaan, of ik was erbij. Vanavond kon ik het tegen ieder een opnemen, ook tegen een Pijnenburg en een van Kempen. O, U weet niet, hoe gelukkig ik ben".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4