£en m Collectieve brand-afweer ten plattelande Na Versailles St. Germain Anet Instantine j t ALS GROOT MA TERIEEL ONTBREEKT BONDSDIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK VRIJDAG 3 APRIL 1936 Indringings-tactiek Een „putsch" van de N.S.B. Bescherming van vogels Vele Tweede Kamerleden juichen de nieuwe bepalingen toe EEN MILITAIRE COLONNE AANGEHOUDEN Commandant die order gaf door te rijden, door H. M. G. vrijgesproken STEEKPARTIJ TE ASSEN Toestand van 't slachtoffer redelijk Kerkelijk Leven PATER D AMI AAN Deelneming van Nederlanders bij de huldiging te Antwerpen BENOEMINGEN In het bisdom Breda Geen audiëntie MARCEL WITTRISCH Lohengrin bij de Wagner- vereeniging /T\ Hoe zulk een organisatie met geringe middelen paraat kan zijn Taak voor bonden en vereenigingen BUITENLANDSCH OVERZICHT EXPLOITATIE VAN DEN ECHOPUT Voorwaarden zijn thans vastgesteld Machteloozen worden zelfs eigenmachtig Mr. G. H. C. Hart Minister Colijn heeft af scheids- lunch aangeboden PERSTENTOONSTELLING TE ROME Nationaal Comité organiseert reis. Een liefdadig pastoor Koninklijke gelukwensch aan Jhr. J. Loudon In politicis nemen de nationaal-socia- listen den liberalen en hun geestver wanten van links en rechts den wind Uit de zeilen dat is bekend genoeg. Het liberalisme vormde echter op zijn hoogtepunten niet enkel een politieke macht. Lang nadat deze zich reeds in de dalende lijn bewoog, bleef zijn geestelij ke invloed onaangetast. Veel grooter dan zijn zeggenschap in de wetgeving van het land bleef zijn heerschappij in de midde len, waarmee de publieke opinie wordt ge vormd: in het onderwijs, de pers, de radio, het leeszaalwezen enz. Wat' „openbaar" of „neutraal" heette was in waarheid liberaal. Thans vertoont zich bij de N. S. B. de nei ging de liberale suprematie ook op d i t ter rein geleidelijk opzij te dringen. Met een eigen school is zij begonnen. Een boeken winkel volgde. Een poging werd gedaan om het be stuur van de A. V. R. O. „om" te krijgen. Nadat de „groote pers" hiertegen hevig alarm had geslagen, mislukte deze opzet Doch de tactiek gaat voort. Uit Bussum wordt nu weer aan de N. R. Ct. bericht: De jaarlijksche vergadering van de open bare leeszaal en bibliotheek van Naarden- Bussum was ditmaal tot verbazing van het bestuur zeer druk bezocht. Het bleek de be doeling te zijn, om de vijf aftredende be stuursleden door N. S. B.ers en leden van Nat. Herstel te vervangen. Daar de groep der nieuwlichters de meer derheid der vergadering vormde, waren haar candidaten bijna gekozen, toen er redding kwam opdagen. Een der bestuursgetrouwe leden had tijdens de heftige discussies om assistentie getelefoneerd en ook uit een bij - zaaltje, waar bezoekers couranten zaten te lezen, nog leden opgedoken. Bovendien blèek bij het scherper nazien van de presentielijst, dat er onder de opgekomenen van de tegen partij twee waren die geen lid van de Leeszaal zijn. Slechts één zittend bestuurslid verloor zijn zetel en werd vervangen door een lid van Na- tionaal-Herstel. Het program van de tegengroep waarom trent vóór de stemmingen inlichtingen ge weigerd werden kwam bij de rondvraag voor den dag. De Rijkseenheid moest worden aangeschaft, maar dit bleek sinds lang te zijn geschied. De Notenkraker moest er uit en Volk en Vaderland er in. Weer 'n nieuwe greep dus naar de gees telijke macht der liberale ideeën, een po ging tot overrompeling, een putsch. Voor- loopig wel met een betrekkelijk onschuldig program doch voor hoe lang? Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp betref fende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels, konden sommige leden zich niet vereenigen met de strekking van dit ontwerp, dat er op gericht is, het ver- leenen van vergunningen aan de burgemeesters te onttrekken. Te vreezen is, dat de nieuwe regeling trager zal werken. Vele andere leden juichten de strekking van dit ontwerp toe. H. i. is bij verreweg de meeste vogelsoorten het nut, dat zij afweroen, grooter dan de schade, die zij veroorzaken. Deze leden meenen met den minister, dat herhaaldelijk op te lichtvaardige wijze vergunningen zijn af gegeven. Volgens verscheidene dezer leden zal dit ont werp, eenmaal wet geworden, Nederland, voor wat de vogelbescherming betreft, aan de spits brengen. Andere leden meenden evenwel, dat het ont werp nog veel wenschen onvervuld laat. Van verschillende zijden werd critiek uitge oefend op de wijze, waarop in dit ontwerp de stof is behandeld. Deze critiek gold in de eerste plaats de hoeveelheid onderwerpen, waarvan de nadere uitwerking wordt overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur en voorts aan de systematiek van het ontwerp, welke men in de bestaande wet beter achtte. Door de bevoegdheid van de regeering, om het vergunningsstelsel nader te regelen, worden de medezeggenschap en controle der Staten- Generaal zoo niet uitgeschakeld, dan toch be langrijk verminderd. Ook dat achtte men niet zonder bedenking. Verscheidene andere leden merkten op, dat dit ontwerp bij de geldende wet gunstig af steekt, wat betreft leesbaarheid en beknopt heid. Sommige leden meenden, dat er aanleiding is, in dit ontwerp beperkende bepalingen op te nemen omtrent het ringen en fotografeeren van beschermde vogels. Ten aanzien van artikel 1 meenden verschei dene leden, dat pluimvee niet behoort tot een der in Europa in het wild levende soorten van vogels. Het had de Instemming van verscheidene le den, dat ook het pogen te dooden of te vangen van' beschermde vogels strafbaar zal zijn. Vele leden achtten bekorting van den raap- tjjd met slechts vier dagen volstrekt onvol doende. Sommige leden betreurden, dat de minister de vangst van kooivogels, gewoonlijk zang vogels, meent te moeten handhaven. put en zijn echo-vermogen. Voorts moet de pachter zijn tarieven voor de eet- en drink waren aan de goedkeuring van het Kroondo mein onderwerpen. Rondom het huisje van den Echoput is dezer dagen een vriendelijke beplanting aan gelegd om zijn ouderdom te maskeeren. De publieke verpachting van den Echoput is over eenige dagen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den wachtmeester W. M. van W. van het Zesde Regiment Veldartillerie, die voor den krijgs raad te Den Bosch had terecht gestaan, ter zake, dat hij op 28 Augustus 1935 te Rijnsburg als geleider van een colonne wielrijdende mi litairen opzettelijk de door een assistent der belastingen en een gemeenteveldwachter voor genomen controle van de naleving der rijwiel belastingwet heeft belemmerd en verijdeld door aan de onder zijn leiding zich bevinden de militairen, die op een stopteeken van dien gemeenteveldwachter van hun rijwielen wa ren gestapt, het bevel tot doorrijden te geven. De krijgsraad had beklaagde van dit feit vrij gesproken op grond, dat art. 41 der Inkwartie- ringswet strafbaar stelt, dengene, die eigen dunkelijk het gebruik der openbare wegen aan het krijgsvolk of de militaire transporten ver hindert of belemmert en van zoodanig belem meren zeer zeker sprake is, waar het krijgs volk betreft, dat zich in colonne voortbeweegt en de krijgsraad niet de overtuiging had be komen, dat beklaagde het hem ten laste ge legde opzettelijk heeft gepleegd. Het hof vereenigde zich met die vrijspraak met dien verstande, dat het hof het „eigen dunkelijke" van het optreden der controlee- rende ambtenaren hierin gelegen acht, dat zij zich zonder noodzaak tot de manschappen der colonne hebben gewend, in plaats van tot den verantwoordelijken commandant dier colonne en dat het hof, in strijd met het gevoelen van den krijgsraad, de overtuiging heeft bekomen, dat beklaagde het hem ten laste gelegde op zettelijk heeft gepleegd. Immers deze heeft ter terechtzitting van het hof opgegeven, den last tot doorrijden aan de colonne gegeven te heb ben, ook nadat hem bekend was geworden in welke functie en met welk doel de beide ambtenaren aldus optraden. Te Assen heeft aan den Noordersingel, vlak bij café Bos, een steekpartij plaats gehad tus- schen den gehuwden A. de V. uit Beilen en M. B. uit Veendam. Eerstgenoemde werd met een knipmes be werkt en in de linkernierstreek geraakt, terwijl hij een snede van 30 a 40 c.M. over het achter hoofd kreeg. Hij is in het Wilhelmina-Zieken- huis te Assen opgenomen. Beide personen verkeerden onder den invloed van sterken drank. De dader, die op de vlucht ging, is des nachts gearresteerd en ingesloten. De toestand van het slachtoffer is redelijk. Op 3 Mei a.s. komt het stoffelijk overschot van Pater Damiaan te Antwerpen aan. Onge twijfeld zullen vele Nederlanders particulier naar Antwerpen gaan, om aan de grootsehe hulde deel te nemen. De paters der H.H. Harten hebben er voor gezorgd, dat ook Nederland een delegatie zal kunnen zenden. De Eerw. paters schrijven ons: Van het Belgisch hoofd-comité voor natio nale hulde hebben we verkregen, dat aan den stoet, trekkende van de O. L. Vrouwekerk naar het einde van de stad, stoet, waarin het stoffe lijk overschot van pater Damiaan wordt mee gevoerd op weg naar Leuven, mag deelgenomen worden door een Nederlandsche delegatie. Deze delegatie wordt beschouwd als een geheel waar aan kunnen deelnemen afgevaardigden van alle Katholieke bonden en vereenigingen. De stoet die toch al indrukwekkend lang zal zijn van wege de algemeene Belgische deelname, mag door buitenlandsche deelname niet te lang worden. Daarom is bepaald, dat aan dezen stoet slechts deelgenomen zal worden door een afvaardiging van iederen bond en vereeniging. Voor alle correspondentie adresseeren: Hul- digings-Comité Pater Damiaan, Paters der H.H. Harten, Ginneken. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft vol gens „Sancta Maria", benoemd tot pastoor te Roosendaal (H. Hart) den zeereerw. heer G. Konings; tot kapelaan te Dongen (H. Lauren- tius) den weleerw. heer H. Defenen tot kapelaan te Halsteren den weleerw. heer Hub. van der Velden, tot hiertoe werkzaam in het aartsbis dom Mechelen; tot kapelaan te Roosendaal (H. Hart) Hadr. Meeuwissen; tot kapelaan te Prins- land den weleerw. heer J. de Jong; tot kapelaan te Temeuzen den weleerw. heer Eus. Bruinsma, thans werkzaam in het aartsbisdom Mechelen; tot rector van het Liefdehuis te Hontenisse den weleerw. heer Alf. Metóen; tot kapelaan te Le pelstraat den weleerw. heer Ant. Smits, thans assistent aldaar. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag g'én audiëntie verleenen. Bij de a.s. opvoeringen van „Lohengrin" on der leiding van Erich Kleiber, zal de titelrol worden vervuld door Marcel Wittrisch. De vermaarde tenor zal hiermede voor het eerst in Nederland in het kader eener muziek dramatische voorstelling optreden. Naar men zich herinneren zal, heeft Wit trisch de „Lohengrin"-partij ook vertolkt bij de bekende weder-opvoering van dit werk twee jaar geleden te Berlijn de laatste „Neu- Einstudierung", die Kleiber vóór zijn vertrek uit Berlijn aldaar geleid heeft. is des te belangrijker, wanneer het om Uw gezondheid gaat. Waarom de kwelling van pijn te ondergaan, wanneer per slot van rekening maar één geneesmiddel helpen kan. Daarom snel besluiten en direct het juiste: INSTANTINE Prijs per doosje slechfs 50 ets. stilt en voorkomt pijnen! Brand op het platteland is maar al te vaak catastrophaal in de gevolgen Veel meer dan de stedeling, die ten slotte nog op de snelle hulp zijner brandweer kan rekenen, is de platteland-bewoner aan het gevaar van brand en zijn gevolgen bloot gesteld. Bovendien schijnt het als of alle factoren aanwezig zijn en samenspannen om het gevaar in de hand te werken. Immers, al ver binden telefoon en telegraaf zelfs de kleinste gehuchten met de buiten wereld, al hebben radio en stof zuiger hun intrede gedaan in de meeste boerderijen, toch heeft men hier nog vaak niet. kunnen tornen aan de oude rechten van de gemoe delijke petroleum-lamp, de walmen de stallantaarn, het met stroo of Naar wij vernemen, heeft het Kroondomein te Apeldoorn voor de verpachting van den Echo-put te Hoog-Soeren, met het bijbehoo- rende restaurant, vastgesteld, dat 's Zondags geen muziek mag worden gemaakt, terwijl nimmer vermakelijkheden georganiseerd mo gen worden en het gehuurde niet als speel terrein mag worden gebruikt. Voor de bezichtiging van den Echoput mag ten hoogste 10 cent per persoon geheven wor den, terwijl de pachter voor het bezoek aan den put controleerbare kaarten moet uitrei ken. Hp mag niet meer dan 12 personen tege lijk in het huisje van den Echoput aanwezig laten zijn en moet bovendien behoorlijk zorg dragen, dat het publiek op de hoogte wordt gesteld van de wetenswaardigheden van den Het is in de internationale wereld droevig gesteld met het formeele en plechtig gecodificeerde recht en den eerbied voor verdragen. Daaraan is heusch niet alleen Duitschland schuld, maar ook zij, die de in een overwinningsroes geconcipieerde en uitgewerkte tractaten niet tijdig overeenkomstig de veran derde omstandigheden vrijwillig hebben herzien en thans luid misbaar maken, omdat zij als „vodjes papier" worden behandeld. Bovendien hebben zij, die deze verdragen konden dicteeren, de geweldige inconsequentie begaan ze niet met dwingende macht en zoo noodig met ge weld te handhaven. Het is lichtelijk belachelijk, wanneer zij thans na een stelselmatige afbraak te hebben geduld en, zij het ook onder protest, te hebben verdragen, net willen doen alsof alles nog gaaf en ongeschonden overeind staat, en alsnog willen afdwingen, Wat zij verzuimd heb ben af te dwingen, toen het nog mogelijk en niet te laat was. Verdragen dienen ófwel streng gehandhaafd ófwel op de overeengekomen wijze herzien te worden, wanneer zij niet meer te handhaven blijken. Wie noch het een noch het ander doet, lokt als het ware eigenmachtige schendingen uit, temeer, indien de zgn. hand havers zelf hun contractueel vastgelegde belof ten en toezeggingen niet nakomen, maar wel van de andere partij eed stipte naleving van bezwa rende verplichtingen eischen. Dit alles geldt na tuurlijk niet voor het vrijwillig gesloten verdrag van Locarno, wat Hitier ook moge beweren, maar wel voor de internationale overeenkomsten, on middellijk na den oorlog gesloten tusschen een dicteerende en een tot accepteeren gedwongen partij. Dit dient vooropgesteld te worden bij de beoordeeling van de eigenmachtige verdrags schending, waartoe het bedreigde en tot mach teloosheid verminkte Oostenrijk thans heeft besloten. Oostenrijk, op de operatie-tafel van St. Germain, die als een veel te kort en te smal Procustusbed was, door de vredeschirurgen ver knoeid tot een armzaligen romp met een water hoofd, heeft met een bewonderenswaardige vitaliteit het leven weten te behouden, ofschoon men het maar een minimum aan levensvatbaar heid heeft gelaten. Dit leven is echter voor Oos tenrijk niet veel anders dan een aaneenschake ling van ellende geweest. Zoowel economisch als politiek heeft het levensgevaarlijke crises moe ten doorstaan en de toekomst ziet er nog altijd bedenkelijk uit. Zij, die de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van het arme gekwelde Oos tenrijk tot een hoeksteen van het gebouw des Europeeschen vredes hebben verklaard, hebben zich doorgaans onbetuigd gelaten, wanneer het erop aankwanï dien losrakenden hoeksteen op nieuw stevig te bevestigen. Alleen Italië, dat Zuid-Tirol als oorlogsbuit verwierf, heeft in de uren des hoogsten gevaars krachtdadig steun verleend aan den stuiptrekkenden patiënt, zoo dat deze tot dankbaarheid werd gedwongen jegens een der operateurs, die hem een koste lijk lidmaat had geamputeerd en daardoor zijn levensvatbaarheid mede had verkleind. Italië deed dat natuurlijk niet uit pure naastenliefde, maar uit welbegrepen eigenbelang, Nu Oostenrijk het voorbeeld van 16 Maart 1935 heeft gevolgd en in strijd met het vredesverdrag van St. Germain den al gemeenen dienstplicht weer heeft ingevoerd, kan men veilig aannemen, dat het dit met in stemming van Italië heeft gedaan. Hebben Oos tenrijk, Hongarije en Italië niet kortgeleden de economische en politieke protocollen van Rome uitgebouwd tot een Entente, waarbij Oostenrijk en Hongarije zich verplicht hebben niets van beteekenis te ondernemen zonder Mussolini te hebben geraadpleegd? Italië, dat in Abessinië de militaire handen vol heeft met het behalen van schitterende beschavingsoverwinningen op de slecht gewapende en alleen maar met den moed der vertwijfeling voor hun door den Volkenbond blijkbaar slechts op papier gegarandeerde on afhankelijkheid vechtende Abessiniërs, kan het niet anders dan aangenaam zijn, dat Oostenrijk zichzelf wat meer weerbaar maakt tegen de omringende gevaren. Intusschen heeft het be sluit van de autoritaire Oostenrijksche regee ring niet veel meer dan principieele beteekenis. Immers Oostenrijk is financieel en economisch nooit in staat geweest om zelfs het bij het ver drag van St. Germain toegestane maximale le ger van slechts 30.000 man op de been te bren gen en te houden. Eerst toen de dappere kleine Dollfuss ten offer viel aan den Nazi-putsch waartoe de thans tot Rijksdagcandidaat verhe ven Theo Habicht via de Münchener radio had aangehitst, vulde Oostenrijk zijn 22.000 man tellende Bondsleger met 8000 man politietroepen aan. De groote oomes van het kwalijk behan delde voogdijkind hadden daartegen geen be zwaar, omdat de in het verdrag van St. Ger main gestelde grens daardoor toch niet werd overschreden. Schuschnig heeft bij de afkon diging van den algemeenen dienstplicht gezegd dat deze met of zonder wapenen zal moeten worden vervuld. Het is dus blijkbaar de bedoeling alle weer bare mannen van Oostenrijk ter beschikking te kunnen hebben, wanneer de nood dit zou ver- eischen en niet, dat Oostenrijk nu militair boven zijn schamele pet zal gaan leven. De her bewapening van Oostenrijk levert in tegenstel ling met die van het nationaal-socialistische Duitschland practisch geen gevaar op voor Europa, ook al zullen natuurlijk vooral de mo gendheden van de Kleine Entente het wel niet kunnen nalaten tegen deze verdragschending te protesteeren. De Oostenrijksche regeering heeft op eigen gelegenheid de militaire rechtsgelijk heid van het land hersteld om den Nazi's, die uit de ongelijkheid een argument smeedden tegen haar gezag en prestige, den wind uit de zeilen te nemen. In hun hart kunnen allen, die een „Anschlusz" van Oostenrijk bij het nationaal- socialistische Duitschland een ramp achten, daar weinig op tegen hebben, ook al beweren hun monden het tegendeel. Intusschen demon streert deze beslissing van Weenen opnieuw, hoe deerlijk de oude internationale rechtszeker heid in puin valt, en hoe dringend noodig het is, dat er een nieuwe op deugdelijkere en hech tere grondslagen worde opgebouwd riet bedekte dak, de houten schuur, enz. Om niet te spreken van het ge vaar van blikseminslag, hooibroei en het meestal niet brandvrij opber gen van de vuurgevaarlijke bedrijfs- stof voor de landbouw-machines. Hoe dikwijls vindt men ook nu nog een houten betimmering of hooi zolder boven de woonplaats van menschen, het hooi in de buurt van den schoorsteen (waaruit vonken kunnen vliegen) en t gekapte brandhout netjes naast den keuken- haard. Men heeft haast geen luci fer noodig; door den tocht valt een vonkje uit de tabakspijp en alles staat in lichte laaie. In een oogwenk is een levenswerk, het bezit van ge slacht op geslacht, verwoest en staat de landbouwer zonder hoeve. Zoo gering als dikwijls de voorzorgsmaatre gelen zijn tegen brandgevaar, zoo ontoereikend blijken in den regel ook de middelen tot spoe dige onderdrukking van eenmaal ontstane branden, evenals trouwens de krachten, voor namelijk in den zaai- en oogsttijd als de man nen op den akker zijn en thuis meestal slechts de bejaarde menschen, vrouwen en kinderen achterblijven. Zoo ziet de boer zijn bezittingen in vlammen opgaan en als er een ongunstige wind staat, wordt soms een half dorp de prooi der vlammen. Men mag dan nog dankbaar zijn, als er geen menschlevens mede gemoeid raken. Het vee is in vele gevallen reddeloos verlor renEn toch kunnen dergelijke rampen, waarvan men de berichten en verslagen uit den treure in de kolommen der dagbladen kan le zen, voor een groot gedeelte althans worden voorkomen. Het inrichten van een doeltreffende brandweer-organisatie met behoorlijk ma terieel en geoefend personeel stuit op het platte land en in vele kleine plaatsen ge woonlijk op zeer veel, dikwijls onoverkome lijke moeilijkheden, waarbij gewoonlijk ook de financieele zijde een groote rol speelt. Een motorspuit is duur van aanschaffing, onderhoud en bediening. Zij moet in den winter in een verwarmde garage zijn on dergebracht, en er moet altijd voldoende geoefend personeel voor de bediening aan wezig zijn. Maar ook bestaat de kans dat groot-materieel niets kan uitrichten, het zij door gebrek aan blusch-water, door langdurige droogte in den zomer of stren ge vorst in den winter, hetzij doordat de wegen naar het terrein van den brand ontoegankelijk zijn. Hier nu ligt het belangrijkste arbeids veld voor den snelblusscher als vertegen woordiger van het principe „zelfbestrijding van brand". Zoowel door het in voldoend aantal individueel aanschaffen dezer toe stellen, als door het met behulp dezer ap paraten inrichten van 'n z.g. „Brandblusch- net", zal men in staat zijn om met betrek kelijk geringe middelen een uiterst slag vaardige brandblusch-organisatie in het leven te roepen. Een dergl. brandblusch-net kan inge voerd worden óf door de gemeente alleen, óf door de gemeente in samenwerking met de bewoners. De brandblusch-apparaten zijn dan onder gebracht in openbare gebouwen (raadhuis, school, politie-bureau, spuitenhuis, enz.) bij de leden der vrijwillige brandweer, en in de wo ningen van een aantal particulieren. Op de deur van elk perceel waar snelblusschers aan wezig zijn wordt een bordje aangebracht met het opschrift „Snelblusscher-station". Bij voor keur worden de toestellen geplaatst bij perso nen, die hun beroep thuis uitoefenen, en dus in geval van brandmelding vrij zeker thuis zul len zijn, terwijl tevens gewenscht is, dat zij over een rijwiel beschikken. Ieder van hen beschikt voorts over een sig naal-hoorn, welke naast het apparaat hangt, over een of meer reserve-vullingen, en even tueel over een Ieeren water-emmer. Naar ge lang de grootte en uitgestrektheid der gemeen te wordt zij in twee, drie, vier of meer brand- districten verdeeld. Als brandsignaal wordt vervolgens voor ieder district afzonderlijk een bepaald teeken vastgesteld, b.v.: Eén stoot op den signaalhoorn beteekent: brand in district 1, Minister Colijn heeft aan den directeur van het departement van Economische Zaken in Ned.-Indië, mr. G. H. C. Hart, in verband met zijn terugkeer naar Batavia op 4 April as. per K L. M.-vliegtuig, een afscheidslunch aangebo den, waaraan mede hebben aangezeten jhr. ...r. Six, secretaris-generaal van Koloniën, mr. Ries. thesaurier-generaal dr. Hirschfeld, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, dr. Van der Waai, hoofd van de vierde afdeeling van het Ministerie van Koloniën, prof. van Gel deren, hoofd van de afdeeling crisiszaken van het ministerie van Koloniën, de heer Hooft, ad ministrateur, chef van de afdeeling consulaire en handelszaken bij het ministerie van Buiten landsche Zaken, mr. Van Hoogstraten, hoofd van de afdeeling Handel van het departement van Economische Zaken in Ned. Indië, thans met verlof, en drs. W. Reyseger, economisch- secretaris van den minister van Koloniën. Twee stooten op den signaal-hoorn brand ir. district 2, enz. Degene, die brand ontdekt, meldt dit onmiddellijk aan den dichtstbijzijnden bewoner van een snelblusscher-station. Deze geeft dan met zijn signaalhoorn direct het brandsein, dat door den daaropvolgenden snelblusscher-eigenaar wordt opgevangen en op zijn beurt doorgegeven. Als het signaal ge geven is nemen zij hun toestel, reserve-vullin gen enz. en begeven zich daarmede op hun fiets naar den brand. Zoo wordt bereikt, dat bin nen den kortst mogelijken tijd een groot aantal personen, ieder voorzien van een klein, maa/ zeer bluschkrachtig, en voor onmiddellijk ge bruik gereed bluschtoestel, op de plaats van den brand aanwezig is, en onmiddellijk met de blusch-actie kan beginnen. Mocht de brand door omstandigheden reed; van zulk een omvang zijn, dat deze alleen door groot blusch-materieel kan worden bedwongen, dan zijn de blusschers althans in staat, om door middel van hun apparaten de omliggende gebouwen te beveiligen tegen het overslaan der vlammen of het overspringen van vonken, tot dat de naburige brandweer ter plaatse is. Het groote aantal, de snelle verplaatsbaarheid en het feit dat men vrijwel ieder voor groot-ma terieel ontoegankelijk punt er mee bereiken kan, zijn even zoovele punten, waarvan het nut voor zich zelf spreekt. Ook voor het maken van aanvalsbressen in de zgn. vuurlinie bij boschbranden kunner. dergl. toestellen zooals de praktijk bewezen heeft onschatbare diensten bewijzen, waarop wij echter wegens gebrek aan plaatsruimte nij verder kunnen ingaan. LandbouwvereenigingenBoerenbonden en onderlinge brandassuranties kunner, zichzelven en hun leden geen grooter dienst bewijzen dan de aanschaffing van goede brandblusch-apparaten zooveel mo gelijk te propageeren, resp. zelf voor de aanschaffing en distributie daarvan onder hun leden te zorgen. Men informeere echter steeds of de firma die dan de toestellen levert, zich verplicht om deze op geregelde tijden vakkundig te contro leeren, en welke garanties zij voor het nako men dezer verplichting kan stellen. Want ten slotte blijft ook een uit het beste materiaal en met de meeste vakkennis en zorg gefabriceerd brandblusch-apparaat een stuk menschenwerk met alle kleine fouten en gebreken van dien. Alleen door regelmatige vakkundige controle kan men voorkomen dat zoo'n toestel tenge volge van invloeden van buiten af, speelzucht, sabotage of anderszins, misschien in geval van nood niet of onvoldoende zou functionneeren. In den tijd, dat wij deze artikelen schrijven zijn de oorlogsgeruchten niet van de lucht. Van harte hopen wij, dat Nederland nu en in de toekomst zich buiten elk gewapend conflict kan houden, maar hoe vredelievend wij ook zijn, zoo moeten wij aan het slot van deze artikelen reeks toch in één opzicht den oorlog prediken en wel den oorlog, den algemeenen aanvals oorlog der geheele bevolking tegen den erf vijand, die ons steeds bedreigt en ons nooit met rust laat, het vuur. Wil deze strijd echter met kans op succes gevoerd worden, dan die nen wij onze maatregelen goed te treffen en over goede wapens te beschikken. Adviezen, zoowel voor het een als voor het andere heb ben wij in deze artikelenreeks naar ons beste weten verstrekt, en wij hopen dat, juist daar over dit onderwerp reeds zooveel geschreven en gesproken is, in dit geval onze woorden niet wederom zullen zijn als die van een „roe pende in de woestijn", maar dat aan een zoo belangrijk onderwerp de aandacht zal besteed worden welke het verdient. Dan zal men zich zeiven en al zijn landgenooten een dienst be wijzen van groote waarde. Het Nationaal Comité voor Nederland van de j Wereldtentoonstelling van de Katholieke Pers i heeft, daartoe in het bijzonder door Rome aan gespoord, besloten, een reis te organiseeren naar de Eeuwige Stad, welke de officieele reis zal zijn, die onder auspiciën van vermeld Natio naal Comité plaats vindt. Als commissaris voor de organisatie van deze reis treedt namens het Nationaal Comité op de heer A. C. de Bruyn te Utrecht. De zeereerw. heer J. A. Geurts, dezer dagen als pastoor van Beegden overleden op 74-jarigen leeftijd en die bekend was om zijn liefdadigheid, heeft zijn belangrijk fortuin bij testamentaire beschikking bestemd voor liefdadige doelein den. H.M. de Koningin heeft den Kamerheer jhr. mr. C. Dedel opgedragen, jhr. dr. J. Lou don, Hr. Ms. gezant in Parijs, op Zaterdag a.s. bij de huldiging in hotel Wittebrug ter ge legenheid van zijn 70sten verjaardag namens H.M. geluk te wenschen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5